ANIMALELE DIN SPATIILE COMUNE

pai de ce sa-i luam pe categorii... Mai bine asa, cum ii prindem. E mai eficient.
quasaria
Postat pe 6 Mai 2010 23:01
expresia ELEGANTA "da-te mai in pu.. mea"...

am intrebuintat-o si eu azi,cand era cat pe ce sa plece un tembel de sofer inainte sa apuc sa ma urc in autobuzul GROAZEI..de parca ii de pe vremea lui'44
LILO
Postat pe 6 Mai 2010 23:03
sincer? si eu am folosit-o la adresa unui cretin de sofer de autobuz care a "uitat" sa deschida usa de la autobuz, pentru ca era prea ocupat cu o blonda de pe trotuar...si am mai adaugat si "...de imbecil..."
tutankhamon
Postat pe 6 Mai 2010 23:06
eu conduc... Si conduc sportiv. Asa ca sint plina de expresii elegante. Cind nu-mi arat inelele.
quasaria
Postat pe 6 Mai 2010 23:11




imi plac elegante de-astea, mai spuneti , fetelor , macar ma racoresc.
liaiedera
Postat pe 8 Mai 2010 19:48
buna seara! am un anunt de dat si cred ca asta e cel mai potrivit loc: cine vrea sa adopte 3 pisoi tarcati de aproximativ 2 saptamani? au fost abandonati la noi in bloc in lift iar unul a cazut in casa liftului si mieuna saracutul de mama focului, l-am recuperat de acolo si l-am dus langa fratii lui, intr-o cutie in fata blocului, numai ca, daca nu isi gasesc stapani repede, nu au prea multe sanse de supravietuire.
aa, in caz ca va intrebati, eu am 3 bucati acasa. altfel i-as fi luat macar temporar, pana le gasesc camine, n-ar fi prima data cand fac asta.
garbo010448
Postat pe 24 Mai 2010 22:02
vad ca am reusit sa inchid topicul si n-a fost asta intentia mea. stati linistiti, pisoii de care va povesteam nu mai sunt de mult, nu pot decat sa sper ca i-a luat totusi cineva.
va puteti certa in continuare... adica, va puteti continua discutiile despre animalele din spatiile comune. daca mai vreti, evident.
garbo010448
Postat pe 8 Iunie 2010 20:45
De la: LILO, la data 2010-05-06 23:03:19expresia ELEGANTA "da-te mai in pu.. mea"...

am intrebuintat-o si eu azi,cand era cat pe ce sa plece un tembel de sofer inainte sa apuc sa ma urc in autobuzul GROAZEI..de parca ii de pe vremea lui'44



salutul lui lilo pt voi.
garbo_5862
Postat pe 9 August 2012 08:35
maaamaaaaa de cand nu am mai intrat pe topicul asta....si uitasem de el. si cate s.au mai scris de atunci...loooool
garbo171675
Postat pe 29 Decembrie 2012 10:40
De la: iasomia, la data 2010-03-19 11:35:19persido...

aveam eu niste vecine unde stateam acu' ceva ani,una la parter,una deasupra ei,la 1...

ai de la parter,extrem de saraci,aia de deasupra extrem de bogati...

cea de sus isi hranea matza numa' cu muschiulet de vita, cand si cand arunca muschiulet si jos ,unei pisici fara stapan...in dreptul usii celor de la parter,blocul avea intrarile in apartamente altfel....nu era un bloc obisnuit,in fine...

se uitau aia de jos luuung la carnea aia...luuung...

ma intreb:aia care au suflet pt animale, nu au si pt oameni?
stii ce faceam?
ma duceam si puneam ceva de mancare in plasa si le duceam.
oamenii erau f sraci pt ca erau f bolnavi,nu pt ca le era lene sa munceasca...

in fine,nu cred ca intelegeti ce zisei acilea...





asta am vrut si eu sa zic cu....mai bine ar creste un copil decat un animal...ce ai care au suflet pt animale nu au si ptr. oameni???... se pare ca nu....si ne pacalim sa cedem ca cei care iubesc animalele sunt altruisti si buni....e doar un moft al lor....se simt superiori doar ptr atat.
garbo171675
Postat pe 29 Decembrie 2012 10:50
Na, hai s nu generalizm!
Axl_R
Postat pe 29 Decembrie 2012 10:53
un copil nu se creste cum cresti un animal: copilul are multe alte necesitati, presupune alt nivel de responsabilitate, dragoste si grija, asa ca mi se pare aberanta comparatia. Ma abtin sa extrapolez.
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2012 11:06
De la: quasaria, la data 2012-12-29 11:06:47un copil nu se creste cum cresti un animal: copilul are multe alte necesitati, presupune alt nivel de responsabilitate, dragoste si grija, asa ca mi se pare aberanta comparatia. Ma abtin sa extrapolez.


nu e deloc aberanta comparatia...e doar acida dar pe buna dreptate...unii crescatori de animale o fac din snobism...pe unii-i costa pe luna ingrijirea patrupedelor mai mult decat i-ar costa cresterea unui copil.Fac ce vor cu banii lor....dar daca tot au resurse si pretentia ca au suflet....ar trebui sa ia un copil dintr-un orfelinat si sa-l creasca de banii aia si ar face un bine si societatii si copilului si lui insusi.....dar nuuu---cresc animale....de banii aia...
garbo171675
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:26
imi pare rau ca...posibilitatile sunt pe mana cui nu trebuie....si societatea va fi o mare gradina zoologica in perspectiva
garbo171675
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:27
Io mi-am crescut copiii, nu am lsat s-mi creasc alii, iar dac am un animal e doar traba me. PUNCT:
Axl_R
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:31
De la: garbo010448, la data 2010-05-24 22:02:24buna seara! am un anunt de dat si cred ca asta e cel mai potrivit loc: cine vrea sa adopte 3 pisoi tarcati de aproximativ 2 saptamani? au fost abandonati la noi in bloc in lift iar unul a cazut in casa liftului si mieuna saracutul de mama focului, l-am recuperat de acolo si l-am dus langa fratii lui, intr-o cutie in fata blocului, numai ca, daca nu isi gasesc stapani repede, nu au prea multe sanse de supravietuire.
aa, in caz ca va intrebati, eu am 3 bucati acasa. altfel i-as fi luat macar temporar, pana le gasesc camine, n-ar fi prima data cand fac asta.
....
.....3 bucati pisoi...si cati copii?...as fi curioasa...si inca o intrebare ...daca un copil ar fi fost in locul pisoiului tot la fel de operativ ai fi fost in actiona???
garbo171675
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:33
675, diferenta dintre a creste un om si a ingriji un animal nu consta in BANII INVESTITI. Iar un copil nu "il iei de la orfelinat" ca si cum ai aduna maidanezi de pe strada, pentru ca e o fiinta umana de care devii responsabil - devii MAMA acelui copil! Iar banii sint ultimul lucru care defineste un parinte. Probabil cei care isi cresc copiii full time, nu doar la fara frecventa, inteleg perfect la ce ma refer.
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:34
Axl_R
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:36
De la: Axl_R, la data 2012-12-29 12:31:23Io mi-am crescut copiii, nu am lsat s-mi creasc alii, iar dac am un animal e doar traba me. PUNCT:


stii ceva??..si pe mine tot bunica-mea m-a crescut...si a facut-o foarte bine...plus de asta ...cresterea fetii e pe banii mei nu pe ai bunica-mii....e o varianta mai buna decat o bona...care e o persoana streina...si tot copii crescuti de altii inseamna....iar bona cred ca are 80 la suta din populatia tarii...asta inseamna ca nimeni nu-si creste cu adevarat copilul???.. Nu ai cum sa cresti si copil si sa castigi si supravietuirea in acelasi timp....nu traim vremurile bunica-mii,,,,in care bunica-miu lucra...ca sofer...iar bunica-mea era casnica si se ocupa de cresterea copiilor....ca doar un salariu ajungea sa intretina o intraga familie...in vremuri imemoriale.
garbo171675
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:38
serios?
Si eu o cresc pe fie-mea tot din banii mei, si intr-o tara straina pe deasupra - unde chiar nu am pe nimeni. Si totusi nu concep sa nu ma duc sa o iau dupa amiaza de la after school sau de la cursuri, sa petrecem serile impreuna, sa dormim impreuna, sa o pregatesc dimineata pentru scoala si sa ii stiu toate bucuriile, toate intrebarile si toate problemele. Nu pot sa stau o noapte departe de copilul meu, fara sa stiu cum se simte, ce simte, daca e bine - ce face... ce e in sufletul ei in acel moment! E prea mica sa fie fara mama, si are nevoie de mine. Nu de matusa, nu de bunica, nu de altcineva: DE MINE. Eu am facut-o, am facut-o pentru ca mi-am dorit-o, si mi-am asumat sa ma descurc cu ea cu tot!
Asa ca scuteste-ma de teoriile femeii cu cariera. Nu numai tu muncesti. Toti muncim. Dar cind ai un copil nu esti responsabil numai de ce ii pui pe masa: esti responsabil de sufletul lui, esti responsabil sa ii asiguri daca nu o familie, macar o mama - si aia esti tu!
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:42
De la: quasaria, la data 2012-12-29 12:34:45675, diferenta dintre a creste un om si a ingriji un animal nu consta in BANII INVESTITI. Iar un copil nu "il iei de la orfelinat" ca si cum ai aduna maidanezi de pe strada, pentru ca e o fiinta umana de care devii responsabil - devii MAMA acelui copil! Iar banii sint ultimul lucru care defineste un parinte. Probabil cei care isi cresc copiii full time, nu doar la fara frecventa, inteleg perfect la ce ma refer.



eu consider ca mi-o cresc....cand nu as mai sti nimic de ea si nu ar ma fi raspunderea mea..in primul rand financiara...atunci as considera ca nu o cresc ....nu tre sa stau 24 de ore din 24 cu ea ca sa se considere ca o cresc....asta faceam pe vremea cand era nou nascuta..pana pe la vreun an ...am stat non-stop...acum e suficient de mare...consider ca am luat cele mai bune deciziii ptr ea...dar voi nu aveti de unde sti...ptr ca suntet total in afara problemei si nu detineti nici 10% din datele problemei. Asa ca mai abtineti-va.....ca nu am cerut nimanui parerea ca daca e bine sau nu ca fiica-mea e la bunica-mea la tara.Tot acolo sunt si eu un week-end da si unul nu...restul timpului sunt in oras...muncesc...nu golanesc.
garbo171675
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:42
nici un copil nu are nevoie tot timpul de parinti...ci numai in anumite momente cheie...tot timpul are nevoie de o mie si una de alte lucruri...pe care nici macar nu mai conteaza cine le ofera...totul e sa le ofere cineva...ideal parintii....cu cat creste copilul mai mare cu atat are nevoi mai mari...nu de a petrece timp cu parintii...asta e sigur.Cel putin de la 14 ani incolo....se schimba cu totul datele problemei...nevoile sunt aproape aceleasi cu ale unui adult...
garbo171675
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:47
75, fr bon i lucrnd...Aa c, las-m cu povetile tale! Vremuri imemoriale.
Axl_R
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:47
pe bune? Un copil are nevoie de parinti "doar in momente cheie" in rest lasa-l in plata domnului? Important e sa figurezi ma-sa la botez si la nunta? Sau care sint momentele cheie?
Pentru cultura ta, la 14 ani si in perioada pubertatii in general are CEA MAI MARE NEVOIE de parinti! Pentru ca e a doua perioada fragila din dezvoltarea lui, dupa cea de bebelus!
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:50
De la: quasaria, la data 2012-12-29 12:50:21pe bune? Un copil are nevoie de parinti "doar in momente cheie" in rest lasa-l in plata domnului? Important e sa figurezi ma-sa la botez si la nunta? Sau care sint momentele cheie?
Pentru cultura ta, la 14 ani si in perioada pubertatii in general are CEA MAI MARE NEVOIE de parinti! Pentru ca e a doua perioada fragila din dezvoltarea lui, dupa cea de bebelus!


da...dar depinde cum...ca daca stai...ciocan pe capul lui...te ia drept dusman...asa cum am luat-o si eu pe maica-mea drept dusmanca....si o consider inca si la vremea actuala intr-un fel ptr ca o compar cu alti parinti care fac ...atatea ptr copiii lor...chiar cand copiii au 30 si de ani...iar maica-mea nu face nimic....
....vb de vreme aia...trebuie lasat in pace sa se dezvolte...e aproape de maturitate si nu trebuie stirbitata personalitatea ca...vezi doamne e copil...da e copilul cuiva...dar nu mai e chiar un copil
garbo171675
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:59
Aici era buba.
Axl_R
Postat pe 29 Decembrie 2012 13:05
nu trebuie sa stai "ciocan pe capul lui", trebuie sa ii fii prieten. Si trebuie sa il ajuti sa treaca peste hopuri inerente virstei. Trebuie sa il inveti sa functioneze autonom intr-o lume care incepe sa ii pretinda si sa aiba capcane diferite fata de viata copilariei: si, daca tu nu il inveti, n-are de unde sa stie. Daca nu il ajutai sa mearga, sa vorbeasca, sa scrie, n-ar fi stiut: asa e si in perioada adolescentei: inca e copil. Tot tu trebuie sa il ajuti sa faca primii pasi de adult, astfel incit sa fie capabil ca pe urmatorii sa ii faca singur.
Te-ai uitat vreodata cum isi invata pasarile puii sa zboare? Ai vazut vreuna care ii hraneste pina la batrinete - apropo de facut si dres cind "puiul" are 30 de ani?? Nu. Pentru ca ar fi un rateu imens. Ar fi facut urmasi care nu sint in stare sa ii supravietuiasca, iar asta dpdv biologic e un rateu.

Se pare ca mama ta a omis nu numai partea cu prietenia, ci si lectia asta: de zbor pe cont propriu.
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2012 13:14
hmmmmmm...

vad aici un om cu niste probleme... :

femeie de... "cariera", care-si permite sa-i judece pe alti... ba chiar sa incerce sa impuna altora un mod de viata, reguli, "principii"... parerea mea: un psiholog ar ajuta... pentru ca, inainte de a te uita peste gard in gradina altora (daca crezi, in mod eronat, ca ai acest drept...), inainte de a-ti permite (tot in mod eronat!) de a-ti da cu parerea despre ce au sau nu in batatura, ar trebui sa vezi de buruienile din propria curte (si acesta ar fi singurul lucru ce ar trebui sa te preocupe, in mod corect)


Mna, toleranta, toleranta, toleranta - e singura chestie pe care mi-o impun acum!

SARBATORI FERICITE, dragilor, in continuare!


panty_C
Postat pe 29 Decembrie 2012 16:07

Mna! Sarbatori Fericite si tie.in continuare!
Da ce animal detii in spatiul tau comun cu......... ha? ;))
Fss_ssu
Postat pe 29 Decembrie 2012 18:25
mie mi se pare totusi ca la baza "revoltei" nu stau principiile - ci banii, ridicati la rang de principiu. Cumva, la toate mesajele se observa substratul financiar. Banii care justifica tot, scuza tot, faptul ca daca arunci cuiva o ciozvarta reprezinti sanctitatea suprema si aia care nu iti arunca tie nimic iti sint dusmani pe viata... E o rapacitate pe care, sincer, mie mi-e greu sa o inteleg.
Si nu cred ca tine de saracie - toti am avut, presupun, perioade mai bune si perioade mai proaste, fara sa ti se schimbe subit setul de valori din cauza asta.
quasaria
Postat pe 30 Decembrie 2012 00:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum se cucereste un barbat !!!!! 13 De la: dancris 2 Iulie 2010 13:18
ce inseamna sa ai caracter. Si importanta lui 3 De la: ingerasulluptator 13 Octombrie 2012 21:30
acordati atentie viselor din timpul noptii?? 159 De la: Ralu_Garbo 30 Iulie 2009 00:42
:D 10 De la: Jojolin 24 August 2010 16:30
Un dar in pas cu vremurile... 2 De la: fleurdelis 28 Decembrie 2009 17:51
Setari Cookie-uri