ANIMALELE DIN SPATIILE COMUNE

De la: andreea_n_c, la data 2010-03-16 10:48:16de ce sa nu fie sanatos sa duc copilul la mc.???...e foarte buna mancarea de la mc. imi place si mie...si ii place si ei...e un mediu curat...cu loc special amenajat ...de joaca...nu vad care e problema
toata mancarea e preincalzita si aditivii care ii contine sant cancerigeni nu stiai???????????
garbo074997
Postat pe 16 Martie 2010 10:51
997...nu e vorba de suparare mami......e vorba ca nu inteleg uneori cum niste mame implinite - cu copii - pot gandi atat de urat....pentru ca la urma urmei.....si un catel sau o pisica e aproape ca si un copil, mai ales pentru o femeie care nu e implinita ca mama din qvasi-n-motive....tre sa-i dai de mancare, tre sa il speli, tre sa cureti dupa el, tre sa ii aduni jucariile, tre sa-i dai pastile de calciu, tre sa-i dai medicamente daca e cazul...ori mie nu mi se pare aiurea sa imi perii cainele de exemplu, sa il spal pe labute sau sa ii dau sa manance, sau, pur si simplu, sa il mangai si sa ma joc cu el....parca ar fi copilul meu....in fond, o am de la 5 saptamani, deci pot spune ca am crescut-o eu....si educat-o...si sunt mandra de ce patruped am.....ascultatoare si cuminte...rasfatata si iubitoare....
tutankhamon
Postat pe 16 Martie 2010 10:51
si apropos de asta nici io nu imi duc copilul la mc toata ziua buna ziua...ca nu am bani....dar daca banii care raman dupa achitarea datoriilor lunare(regia casei...lumina, intretinerre,cablu,telefon,mancare,cosmetice,haine)...sunt o suma fixa....daca as avea de ales intre a deparazita un caine si a/mi duce copilul la mc...prefer sa imi scot copilul in oras si sa il duc la mc"!!!!
andreea_n_c
Postat pe 16 Martie 2010 10:52
De la: tutankhamon, la data 2010-03-16 10:39:21crysta.....da...ai dreptate......cuvintele si iubirea propriului copil sunt cel mai minunat lucru de pe pamantul asta pentru o femeie.....dar ce te faci cand o femeie nu poate avea copii, sau si-a pierdut sarcina, sau pur si simplu copilul a avut un accident de masina si a murit????...acea femeie poate isi revarsa iubirea si tandretea si grija pe un animnalut.....si da...il spala pe labute si accepta tumbele si pupicurile date cu nasucul rece pe gat...dar tu ce crezi????...o blamezi pentru ca creste un animal si o arati cu degetul pentru ca nu are copil si tu da????


personal n-am blamat pe nimeni, doar pe cele care spun ferm convinse ca cine nu are animal nu stie sa iubeasca, ca e sec si pustiit, nu am facut comparatii, am vorbit strict de cea ce am eu in minte, e oarecum un raspuns la intrebarea "cum poti sa nu iubesti animalele" uite ca poti, iar in momentul in care nu le iubesti dar nici nu le faci rau e gresit rau de tot sa spui ca esti un om rau pentru ca nu le iubesti.

din punctul meu de vedere nu ma deranjeaza ca iubiti voi animalele, ma deranjeaza etichetele puse fara sa se cunoasca persoana, ma deranjeaza modul in care este blamat cel care nu gandeste la fel cu restul, nu ma deranjeaza nici ca le hraniti, mai ales ca asta fac si eu:))) si mai ales fii-miu, care pandeste fiecare os sa fuga cu el la catei:))) diferenta este ca eu nu le hranesc pentru ca lesin de dragul lor ci pentru ca am un prisos pe care decat sa-l arunc mai bine il dau cui ii este folositor.
crysta_mami
Postat pe 16 Martie 2010 10:53
mai, si eu mi-s obsedata de curatenie, da' tu esti mai rau!
da, la mec pare curat, da' mergi acolo sa manaci, si nu de pe jos, ci ceea ce-ti dau ei...mancarea aia e jalnica, eu nu suport nici macar mirosul...macar de-ar fi buna la gust
zambila
Postat pe 16 Martie 2010 10:53
tutuco de acord cu tine si nu ai cum intelege rautatea nu ai cum sa fii de acord cu rautateaa si sigur ca tre sa fii mandra de sufletelu pe care tu il ingrijesti si e ca un pansament pt tine hai ca te pop sa nu mai fii tristuta asa pe sufletel ca tine de cald si inblanzeste nau ele cum sa stie ca iubirea este si pt copil si pt parinti si pt barbat si pt prieteni fie ei oameni sau animalute
garbo074997
Postat pe 16 Martie 2010 10:55
nu/i jalnica deloc..mancarea de la mc...e foarte buna...si nu cred ca e cancerigena deloc....astea/s zvonuri iesite ca sa stea linistiti aia care nu au bani de mc...si nici puterea sa o recunoasca
andreea_n_c
Postat pe 16 Martie 2010 10:55
De la: andreea_n_c, la data 2010-03-16 10:55:18nu/i jalnica deloc..mancarea de la mc...e foarte buna...si nu cred ca e cancerigena deloc....astea/s zvonuri iesite ca sa stea linistiti aia care nu au bani de mc...si nici puterea sa o recunoasca
io am bani si de distractie si de iesiri da mec nu e sanatos io o scot la plimbare si iau mancare facuta de mine gatita curat ,curat fac si saorma de casa si chebab si tort si ia nu vrea ca am invatat-o cu bunatati a la mamii
garbo074997
Postat pe 16 Martie 2010 10:58
472, iar mi-ai intunecat ziua... si doar promisesem sa nu te mai citesc...
no, ramai in lumea ta, trista si rece, dar macar copilasul ala, scoate-l din cand in cand la soare.
merita sansa de a deveni mai bun ca tine.
hai, pa!
Tylly
Postat pe 16 Martie 2010 10:58
ba io cand merg prin oras...si trec prin zona in care in apropiere se afla un mcD. si imi vine un miros de cartofi prajiti...de aia cum numai la mc. gasesti mi se face asha o pofta....dar de multe ori tre sa ma abtin...ca nu am bani suficienti ca sa intru sa imi cumpar de acolo ceva de mancare...
andreea_n_c
Postat pe 16 Martie 2010 10:59
ce bine ca nu stii cum se face! daca ai sti te asigur ca nu ai mai intra...
violeta1981
Postat pe 16 Martie 2010 10:59
ma, nici pe mine nu ma dau banii afara din casa, da' la mec oricum n-as manca

ah, si atata timp cat ai bani si de cosmetice, io zic ca nu stai chiar atat de rau...uite, eu de exemplu nu-mi permit sa stau toata ziua la manichiura sa-mi pun unghii false, doar pt ca asa da' bine
zambila
Postat pe 16 Martie 2010 10:59

cunosc un caz concret..fata unui medic se alimenta de la un mc..
spun se alimenta,pt ca a facut ciroza si acum nu mai este

renuntati la acest fel de hrana,pana nu ii prea tarziu

daca ati urmarit documentarul bucataria lui jamie,poate ati vazut,cat se lupta acel renumit bucatar,ca sa se renunte la acest gen de mancare,care provoaca multe neajunsuri

in rest,multa sanatate,si multa grija pt pastrarea ei
LILO
Postat pe 16 Martie 2010 11:00
De la: andreea_n_c, la data 2010-03-16 10:59:10ba io cand merg prin oras...si trec prin zona in care in apropiere se afla un mcD. si imi vine un miros de cartofi prajiti...de aia cum numai la mc. gasesti mi se face asha o pofta....dar de multe ori tre sa ma abtin...ca nu am bani suficienti ca sa intru sa imi cumpar de acolo ceva de mancare...
pe bune sant sarati potroaca si prajiti in uleiu ala ars si soper ars si senvisueile alea incalzite si cu gust de ceolofan ia incearaca sa le faci tu sa vezi bunatate
garbo074997
Postat pe 16 Martie 2010 11:01
De la: garbo074997, la data 2010-03-16 10:58:19
De la: andreea_n_c, la data 2010-03-16 10:55:18nu/i jalnica deloc..mancarea de la mc...e foarte buna...si nu cred ca e cancerigena deloc....astea/s zvonuri iesite ca sa stea linistiti aia care nu au bani de mc...si nici puterea sa o recunoasca
io am bani si de distractie si de iesiri da mec nu e sanatos io o scot la plimbare si iau mancare facuta de mine gatita curat ,curat fac si saorma de casa si chebab si tort si ia nu vrea ca am invatat-o cu bunatati a la mamii

...pai de aia ai bani si de distractie si de iesiri la mc...ca te bazezi pe mancarea de acasa....dar eu nu ma bazez pe aia...nu in masura in care te bazezi tu...asta/i sigur!!!....mananci si ce faci acasa....dar mai simti nevoia sa mananci si in oras....si hai sa fim seriosi ca nici nu se compara....e de o mie de ori mai buna mancare din oras...dar lumea nu si/o permite!!!!
andreea_n_c
Postat pe 16 Martie 2010 11:02
472.....daca ai fi citit emailul unui fost lucrator la mac...ai fi ramas traznita......cum se scapa din congelator carnea pe jos si se pune apoi la fript....cum se lasa la dezghetat carnea si, daca nu se folosete in ziua aia, se recongeleaza...cum nu se spala salata cum trebuie.....cum se reimprospateaza chiflele...si cum se reprajesc cartofii de zeci de mii de ori in acelasi ulei.....

sincer...am un mare semn de intrebare daca chiar stii cum sa-ti cresti copilul.....decat sa-l duci la porcaria aia de macdonald...fa-i femeie in casa chiftelute de carne de pui in ulei proaspat din sticla noua...si da-i copilului fructe si lactate....fa-i cate o tarta cu fructe.....decat sa-l indopi cu aditivi si hormoni din animalele stimulate sa creasca mai repede, pentru ca e cerere de macdonald....
tutankhamon
Postat pe 16 Martie 2010 11:02
ce,parca un snitelus de puiut(fraged) nu merge???

preparat acasa,fireste
LILO
Postat pe 16 Martie 2010 11:04
e mai jalnica mancarea de acasa si eu acasa incerc sa gatesc numai ca la restaurant!!!
andreea_n_c
Postat pe 16 Martie 2010 11:04
andreea io le gatesc pt ca vreau sa fie sanatosi si sa se dezvolte bine nu ca sa te contrazic si ei vor mancarea de leo gatesc eu pt ca e gustoasa si sanatoasa si bia (fetita mea )zice ca pun iubire si de asta e mai gustoasa
garbo074997
Postat pe 16 Martie 2010 11:04
De la: andreea_n_c, la data 2010-03-16 11:04:36e mai jalnica mancarea de acasa si eu acasa incerc sa gatesc numai ca la restaurant!!!
pai deaeea e jalnica ca ii copii pe aia incearca sa gatesti ce va place si atunci cand poti si esti calma
garbo074997
Postat pe 16 Martie 2010 11:06
De la: tutankhamon, la data 2010-03-16 11:02:50472.....daca ai fi citit emailul unui fost lucrator la mac...ai fi ramas traznita......cum se scapa din congelator carnea pe jos si se pune apoi la fript....cum se lasa la dezghetat carnea si, daca nu se folosete in ziua aia, se recongeleaza...cum nu se spala salata cum trebuie.....cum se reimprospateaza chiflele...si cum se reprajesc cartofii de zeci de mii de ori in acelasi ulei.....

sincer...am un mare semn de intrebare daca chiar stii cum sa-ti cresti copilul.....decat sa-l duci la porcaria aia de macdonald...fa-i femeie in casa chiftelute de carne de pui in ulei proaspat din sticla noua...si da-i copilului fructe si lactate....fa-i cate o tarta cu fructe.....decat sa-l indopi cu aditivi si hormoni din animalele stimulate sa creasca mai repede, pentru ca e cerere de macdonald....

...pai aia se intampla si acasa...sa nu/mi zica mie cineva...ca prajeste cartofi in ulei si pe urma il arunca...mai prajeste si altadata in acelasi ulei...s.a.m.d.
andreea_n_c
Postat pe 16 Martie 2010 11:07
nu inteleg cum poate fi jalnica mancarea de acasa atata timp cat exista "zicerea" binecunoscuta:
CA LA MAMA ACASA!
LILO
Postat pe 16 Martie 2010 11:07
mai, asa cum zicea si cell, cred ca ar trebui consultati oamenii inainte sa fie lasati sa faca si copii, iar daca nu, la sterilizat cu ei!!!
pt orice pe planeta asta se da un test, pt a fi parinte, nu...si asta e lucrul cel mai complicat, si de asta depinde dezvoltarea noastra ca specie...
ar trebui ca la rasele de animale, sa se inmulteasca doar cele sanatoase si cu un caracter bun, sa pastreze linia
poate in felul asta, n-ar mai ajunge sa ne conduca niste oligofreni semianalfabeti!
zambila
Postat pe 16 Martie 2010 11:07
472...ai sa razi sau poate nu ma vei crede.......dar de cand stiu ce contine uleiul incins de la cartofii prajiti....cata acroleina si cate gudroane......dupa fiecare prajalnita il arunc.....nu ma intoxic inutil....o sticla de ulei e numai 4 roni...ca nu-ti trebuie ulei de masline la prajitul cartofilor....
tutankhamon
Postat pe 16 Martie 2010 11:10
pai gatesc ce ne place...ne place...supa de pui...ne plac pulpele de pui la cuptor...pe gratar cu tava de apa dedesupt...piure/ul cu cascaval....laptele cu cereale...cu paste etc...
...dar cum am zis...te saturi si de astea!!
andreea_n_c
Postat pe 16 Martie 2010 11:11
va pop fetelee ca a venit familia si tre hranita trupa cu mancare de la mama de acasa hai sa fiti sanatosi
garbo074997
Postat pe 16 Martie 2010 11:11
poate unora le place un anume gen de mancare
cunoasteti povestea barbatului,caruia ii facea mancare proaspata in fiecare zi,femeia lui
el era tot timpul nemultumit,spunand ca mama lui facea mancarea buna
intr-o buna zi,gati fasole,pe care din neglijenta,biata femeie,o afuma
cu inima cat un purice,il astepta cu masa pe barbat
dar SURPRIZA: acesta dupa ce infuleca,cu nesat,o inceput sa o laude pe nevasta
"noh vezi asa imi facea mama mancarea"

de gusturi nu se discuta..
dar cu sanatatea nu ii de glumit!
LILO
Postat pe 16 Martie 2010 11:11
De la: andreea_n_c, la data 2010-03-16 11:11:00pai gatesc ce ne place...ne place...supa de pui...ne plac pulpele de pui la cuptor...pe gratar cu tava de apa dedesupt...piure/ul cu cascaval....laptele cu cereale...cu paste etc...
...dar cum am zis...te saturi si de astea!!
BUNE ,BUNE BRAVO VEZI CA SE POATE ?NU ESTI O MAMA REA ESTI OK SI ASA ESTE UNEORI E BINE SA MAI EVADEZI SI SA MANCI IN ORAS
garbo074997
Postat pe 16 Martie 2010 11:13
mai bine la o cofetarie...dar cand te gandesti ca si acolo gasesti atatia aditivi alimentari...
LILO
Postat pe 16 Martie 2010 11:14
se apropie ora pranzului...se simte!
ca de la problema bietelor patrupede,omul tot om

se gandeste la prima lui nevoie de supravietuire ... hrana
LILO
Postat pe 16 Martie 2010 11:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bancurile cu ' blondele sunt proaste'-o frustrare? 4 De la: vuvuzela 8 Octombrie 2010 21:21
Iubesc un barbat cu 29 de ani mai mare decat mine! 57 De la: Melanie 3 Octombrie 2009 12:30
Bine ai venit, Lelia Mossora! 775 De la: lady_corina 8 August 2009 14:40
cantec de Craciun? 31 De la: fleurdelis 4 Ianuarie 2011 01:23
Cum sa ignoram specimenele care ataca in haite? 5 De la: garbo027119 1 Ianuarie 2010 14:38
Setari Cookie-uri