ANIMALELE DIN SPATIILE COMUNE

cell, io ma am o senzatie asa, d'aia de zici tu, da' nu pot ca sa zic
zambila
Postat pe 16 Martie 2010 09:59
De la: andreea_n_c, la data 2010-03-16 09:32:58ia uite la ce discutii s.a ajuns // dar pana la urma e chestie de conceptie....
...nu stiu da io una nu as suporta sa/mi zboare animalu....mancarea de pe masa....si stiu asta tocmai de la tara....ca vedeam cat sunt de smechere pisicile de se urcau cu tupeu pe masa...incercand sa fure mancarea....nu ca bunica/mea le/ar fi tinut ne/hranite....din contra era prima ei grija...animalele sa fie hranite....dar am observat ca tot nu le ajungea...asha ca pe masa nu putea sta nimic ne/acoperit...de pisici

Eu am un motan,pot sa las pe masa carne,nu se suie,stie ca nu e voie pe masa,nu a pus botul niciodata,el mananca ce are el in castronul lui,toate animalele pe care le-am avut au fost asa,educate
scrichy
Postat pe 16 Martie 2010 10:00
zambilutzo, treci si zi-o in privat!

scrichy, si eu am un motan, tot asa de bleg... sta carnea pe masa, nimeni in bucatarie, iar el sta si miauna disperat pe jos, dar n-ar sari pe masa nici sa-l bati.

Tylly
Postat pe 16 Martie 2010 10:02
De la: andreea_n_c, la data 2010-03-16 09:46:10pai nu se creste un copil numai cu apa mancare si haine...se creste si cu internet,televizor,scoala...dar daca toate astea lipsesc...E NENOROCIRE!!!

Se creste mai intai,cu multa rabdare si afectiune,dupa cum vad ele iti lipsesc,esti seaca pe dinauntru.
In trecut cand nu erau cele scrise de tine,cum au crescut copiii,spune-mi,au crescut totusi,dintre ei sunt si parintii tai,bunicii tai,asa ai ajuns tu in aceasta lume.
scrichy
Postat pe 16 Martie 2010 10:05
bine spus scrichy si cu esenta sper sa inteleaga si sa iasa un muguras de bunatate in terenu ei desertic (suflet pustiit)sincer i-mi pare rau de un suflet asa sarac
garbo074997
Postat pe 16 Martie 2010 10:09
andreeoooooo....nu cumva mami tu esti acea 472 care spunea pe nu stiu ce topic ca propriu-ti copil te enerveaza si ca nu mai poti sa il cresti ca ti s-a acrit ca iti cere prea multe????..esti cam inversunata pe lume 472.....invata sa accepti si parerea celorlalti, mai ales ca acei ceilalti sunt mult mai multi la numar decat tine.... pentru ca nu te strange nimeni de gat pentru ca ai alte opinii....asta una la mana...

si doi la mana....cine te crezi tu in lumea asta mare sa vii si sa ne faci pe toti in toate felurile???..daca am ales sa avem un animal, am ales pentru ca asa am vrut noi, nu pentru ca ne-a dictat cineva.....esti cumva mai presus decat vointa divina si te erijezi in conducatorul si controlorul vietilor noatre???cred ca fiecare face ce doreste in spatiul casei sale, si daca vrea, si nu deranjeaza vecinii, creste si 30 de caini sau 50 de pisici.....problema ta care e de fapt????
tutankhamon
Postat pe 16 Martie 2010 10:09
Motanului meu,intra in bucatarie,dar daca i se spune ca nu are voie,sta in pragul usii si ne priveste,niciodata nu a fost cersetor cand noi mancam.
Tot asa a fost si cainele pe care l-am avut,care avea cam 75 kg,iar cand era in doua labe,avea inaltimea de cam 1,75 m,deci avea puterea sa ne razbeasca,ceia ce nu s-a intamplat niciodata,era un dog german imperial,banuiesc ca pe ANDREEA,insa,ar fi mancat-o cu cea mai mare placere
scrichy
Postat pe 16 Martie 2010 10:11
e doar rea si pustiita io cred ca trebuie doar ajutata cu rabdare
garbo074997
Postat pe 16 Martie 2010 10:12
scruchy nici fetita mea nu sta asa cuminte
garbo074997
Postat pe 16 Martie 2010 10:13
si eu am avut si pisica la un moment dat...acuma am caine.....dar i-am educat - chiar cu ziarul peste bot, la un moment dat...ca nu au voie sa fure de pe masa.....si acuma catelusha daca ma vede ca gatesc ceva ce are pofta, se aseaza in fund si ma urmareste cu privirea......pana inteleg ca vrea si ea.....nu schelalaie, nu latra, nu plange, nu se matzaie...pentru ca stie ca va primi...carne cruda in nici un caz, dar mancare gatita cata ii trebuie....
tutankhamon
Postat pe 16 Martie 2010 10:14
997,cateodata nu ai pe cine,sunt oameni cu tare degenerative,nu-i mai poti schimba
scrichy
Postat pe 16 Martie 2010 10:14
997, ne-a mancat ficatii tuturor!
si crede-ne, am incercat cu totii sa-i deschidem fereastra si sa lasam soarele sa-i patrunda-n casa... munca de Sisif...

Tylly
Postat pe 16 Martie 2010 10:15
TUTANCO,fetelor,este fosta,-472,in mod cert,m-am uitat acum in profilul ei,asa ca...ignore
scrichy
Postat pe 16 Martie 2010 10:16
o sa incerc si io da cred ca patesc ca voi da nu ma las ii adopt copilu sii fac viata usoara si fericesc copilu il scot din maracini
garbo074997
Postat pe 16 Martie 2010 10:17
tut ai mai gasit cafea ?????ca lasasem pe aragaz colo langa cipandel(era sorpriza )
garbo074997
Postat pe 16 Martie 2010 10:19
Lui ANDREEA,ii lipsesc cam multe,dar ,bag mana in foc,ca nu face nimic sa-i fie mai bine
scrichy
Postat pe 16 Martie 2010 10:19
bibi....io cred ce zice scrich......a mea daca este in bucatarie si nu o vreau acolo...ii zic simplu....IESI!......e adevarat ca pune capul in pamant, dar iese din bucatarie.....e adevarat ca sare ca o capra nebuna cand vin acasa si se vede pe toata fetisoara ei de catel cuminte cat de tare se bucura ca am venit.....da din coada ca nebuna ....dar cand am zis ...JOS!.....se lasa in jos si asteapta sa o mangai si sa ma joc cu ea fara sa imi fie frica ca ma zgarie cu gherutzele...asteapta cuminte sa i se puna mancare in castron....a invatat deja ca dupa ce manacam noi, intotdeauna primeste si ea mancare....si sta cuminte si se uita la noi cum ii incalzim ciorbita si ii pregatim mancarea...abia cand punem castronul jos si o invitam la masa, se ridica si, cuminte, se duce la trocuta ei....

ce vreau sa arat?? simplu....animalul - ca si copilul.....este rodul educatiei primite de la stapani/parinti....
tutankhamon
Postat pe 16 Martie 2010 10:20
pai so obligam
garbo074997
Postat pe 16 Martie 2010 10:20
De la: georgi18, la data 2010-03-15 23:19:50 Buna seara! Niciodata nu am mai petrecut atata timp citind toate postarile in legatura cu un subiect dechis. Si am avut diverse "trairi" pe masura ce am parcurs pagina cu pagina. Se vorbeste aici cu inversunare despre ura si iubire, despre copii si "bosorogi", toata lumea incearca sa aduca argumente si un lucru e clar : oamenii sunt impartiti in 2 tabere - iubitorii si neiubitorii de animale. Dar de la a nu fi un iubitor de animale si pana la a-ti permite sa-i denumesti "nenorociti" si "nebuni" pe cei care au grija de un animal e o cale lunga. Ma adresez acum in mod direct andreei_n_c. Esti o persoana rea, necivilizata si mult prea limitata. Da, iti spun acest lucru , pt. ca un om inteligent si educat nu foloseste un asemenea limbaj. A zis bine cine a zis ca pari o persoana frustrata , care nu e capabila sa ofere sau sa primeasca iubire. Daca as cobora la nivelul tau ar trebui sa devin o "mahalagioaica", asemeni tie.
Nu ma simt o nenorocita pt. ca mi-am asumat raspunderea de a avea grija de un animal. Nu e usor, trebuie sa te dedici lui,dar ceea ce-ti ofera e inzecit. Si atata timp cat e alegerea mea sa fac acest lucru nu cred ca ma transforma intr-o nenorocita in fata unor persoane "pretioase " ca tine. Cu alte cuvinte : sa-ti fie rusine!!!
Iar acum pt. crysta_mami. Sa zicem ca ti-am inteles punctul de vedere. E o problema reala faptul ca intalnesti excremente in multe locuri. Dar propune ceva concret in loc sa faci atata scandal. Pt. ca , sincer, au ajuns sa ma plictiseasca postarile tale. Te repeti si chiar si limbajul tau lasa de dorit, chiar daca nu folosesti neaparat cuvinte injurioase. Modul de exprimare, anumite expresii (pe care nu ma obosesc sa le reproduc) vorbesc despre si ne arata ce fel de om esti (mult mai mult decat ai incercat tu sa te ridici in slavi) Felicitarile noastre ca esti mama, ca ai copii, etc etc. Si? Ce-i cu asta? Nu esti singura. Oricat ai nega, daca asa ii educi si copiii tai vor avea un suflet la fel de impietrit si de inversunat ca si al mamei lor.
In ceea ce priveste animalele : pt. cainii comunitari cea mai buna solutie era sterilizarea si lasarea lor in habitat . In cativa ani dispareau incet-incet (ce-i drept, cu "mari sacrificii" din partea "sensibililor" ce nu le suporta prezenta , mirosul).




copiii mi-i cresc sa aiba mintea deschisa, gandirea libera, sa accepte ca pe lumea asta sunt tot felul de gandiri, de sentimente si nu mai continui ca as umple pagini intregi:))) sub nicio forma nu as vrea sa-i vad ca eticheteaza un om doar pentru ca ii plac sau nu animalele, nu le induc sub nicio forma ura fata de ele (pentru ca nu le induc ura punct!!), vor fi liberi sa le adore, daca asta vor simti pe viitor, ba chiar as fi de acord (de dragul lor) sa accept unul si in casa daca asta ii va face fericiti. sa spui despre un om ca are sufletul impietrit... e mult fortat mai ales ca nu-l cunosti si nu stii ce fel de om e. iar cum vor fi copiii mei... pai asta o vom vedea, dar ma indoiesc ca vor fi atat de extremisti incat sa clasifice pe cineva ca fiind nebun sau cu suflet rau sau mai stiu eu cum doar pentru ca nu iubeste ce iubesc si ei:))

daca te plictisesc postarile mele iti urez somn usor, pana la urma nu inteleg ce spirit masochist te indeamna sa le citesti, iar daca ma repet o fac pentru ca sunt multe cititoare pe topciul asta care refuza sa vada putin mai departe de obiectiele adoratiei lor, care au impresia ca expresia "imi sunt indiferente animalele" inseamna ca vrea cineva sa le dea in cap animalelor sau posesorilor lor, sau are vreo tentativa sa jigneasca... o sa ma tot repet pana va intelege cineva, noroc ca nu-i nimeni obligat sa si citeasca ce scriu eu:))))
crysta_mami
Postat pe 16 Martie 2010 10:20
bibiloaicoooo...de la tine era??? aid' sa te pup ca tare buna a mai fost....
tutankhamon
Postat pe 16 Martie 2010 10:21
i-mi fac mea culpa si tre sa mai educ copilu
garbo074997
Postat pe 16 Martie 2010 10:22
De la: tutankhamon, la data 2010-03-16 10:09:57andreeoooooo....nu cumva mami tu esti acea 472 care spunea pe nu stiu ce topic ca propriu-ti copil te enerveaza si ca nu mai poti sa il cresti ca ti s-a acrit ca iti cere prea multe????..esti cam inversunata pe lume 472.....invata sa accepti si parerea celorlalti, mai ales ca acei ceilalti sunt mult mai multi la numar decat tine.... pentru ca nu te strange nimeni de gat pentru ca ai alte opinii....asta una la mana...

si doi la mana....cine te crezi tu in lumea asta mare sa vii si sa ne faci pe toti in toate felurile???..daca am ales sa avem un animal, am ales pentru ca asa am vrut noi, nu pentru ca ne-a dictat cineva.....esti cumva mai presus decat vointa divina si te erijezi in conducatorul si controlorul vietilor noatre???cred ca fiecare face ce doreste in spatiul casei sale, si daca vrea, si nu deranjeaza vecinii, creste si 30 de caini sau 50 de pisici.....problema ta care e de fapt????

ba da io sunt aia....472..
...ce problema sa am??>..de conceptie in sine....ca io nu as intra intr/o casa in care se cresc atatea animale.....adica stau si ma gandesc....ca daca vrei sa/ti faci o anumita modificare in casa...ma refer la pereti...sa spargi un perete...sa/ti unesti o acmera cu bucataria de exemplu....ca sa ai bucatarie mai mare...tre sa studiezi intai daca ala nu cumva e un perete de rezistenta...si daca e asha nu ai voie sa il spargi....stiam ca trebuie obtinuta o autorizatie de undeva ...pentru acest gen de modificari..............si de aia stau si ma gandesc ca ....prin comparatie....cred ca ar trebui sa se obtina o autorizatie de undeva ca sa itio faci din casa o crescatorie de animale!!1
andreea_n_c
Postat pe 16 Martie 2010 10:23
scrichuleee....nu e nevoie sa o vizitez in profil.....o tradeaza poza...aceeasi - pe care o are si la contul de 472 - ca merge cu doua conturi.....dar cel mai tare e ca o tradeaza felul exprimarii si topica frazei.....de cand a aparut acum ceva timp mi-am pus un semn de intrebare....si la cateva zile am avut confirmarea....ea e sigur....suta in mie...
tutankhamon
Postat pe 16 Martie 2010 10:24
tut si io nu voiam sa fii neglijata si sa ajungi neiubitoare crysta ??????uau ce rabdare de scriere profonda da daca sa nu uitam sa glumim si atunci devenim mai buni doar zambind
garbo074997
Postat pe 16 Martie 2010 10:24
CRISTAL,acum ce faci,o dai cotita,te scuzi cumva,de ce ai scris aici,daca zici ,ca nu te-ai exprimat pe intelesul tuturor,alege pe viitor,sa o faci mai bine.
scrichy
Postat pe 16 Martie 2010 10:26
pai vedeti ca nua veti suflet????...pai cand ii dati peste bot animalului cu teancu de ziare ...cica ca sa il educati???...voi aveti suflet???????????????????
andreea_n_c
Postat pe 16 Martie 2010 10:26
andreeea zambeste hai zzzzzzzzzzzzzzzz zambeste zzzzzzzzzzz hai ca nu e greu
garbo074997
Postat pe 16 Martie 2010 10:26
472...hooooooooo.....ca nu are nimeni nimic cu parerea ta....numai ca vezi ca esti cam inversunata......mai struneste un pic boii aia....ca o iei naspa pe aratura....
tutankhamon
Postat pe 16 Martie 2010 10:26
sincer, nici cu andreea nu sunt de acord 100%, daca ai un animal corect ingrijit si deparazitat ai putine sanse sa te imbolnavesti de la el, mai degraba o s-o faci de la oameni, daca e spalat pe labute de cate ori intra in casa, periat mereu, educat sa nu se urce pe masa, poate fi o companie chiar placuta pentru cel care il prefera. eu una nu pot, nu am fost obisnuita, iar acum, cand intru intr-o casa in care se afla un animal am o senzatie persistenta de "par in gat" chiar daca poate gatul meu e perfect curat. nu stiude ce dar am convingerea ca indiferent cat de periat ar fi animalul dintr-o locuinta, daca-mi las cana de cafea pe masa voi gasi cu siguranta un fir de par in ea (de la animal..) unii suporta asta, unii (ca mine) nu. pffff... ce suflet rau am!!!!=)))))
crysta_mami
Postat pe 16 Martie 2010 10:28
crista, am inteles, stai jos! 4
zambila
Postat pe 16 Martie 2010 10:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pentru cei ramasi,CRACIUN FERICIT! 13 De la: VOIAJOR 6 Ianuarie 2013 09:13
Intrebare la vreme de seara 136 De la: me_reloaded 13 Octombrie 2010 00:16
UNDE NE ASCUNDEM ATUNCI CAND FUGIM DE NOI ??????????? 184 De la: eu2009 30 Mai 2013 18:53
furat!! furacioasa de anna 10 De la: hermosa20 16 Iulie 2012 00:55
BUNA 13 De la: anakin 18 Noiembrie 2009 16:08
Setari Cookie-uri