Sa gatim impreuna:)retete straine

M-am gandit sa deschid acest topic sa aflam fiecare mai multe retete straine,bineinteles care stie,si care are placerea sa le dezvaluie si celorlalti..ptr inceput am sa scriu eu o reteta care e preferata mea si va asigur ca intradevar e o bunatate...





Ciorba de perisoare turceasca



ingrediente
-500g carne tocata
-un pumn de orez
-o jumatate legatura de patrunjel
-o ceapa de marime potrivita
-o lingura margarina
-putina faina(o ceasca)
-sare,piper negru
-3pahare cu apa

SOSUL
-o lamaie
-2oua
-1ceasca cu apa

PREPARARE.
Mai intai punem intr-un vas carnea tocata,ceapa tocata marunt,orezul,patrunjelul,sarea si piperul negru, le amestecam bine..dupa ce amestecam ingredientele facem mingiute mici(fiecare face dupa gust,le puteti face si mai marisoare)le rastogolim prin faina.
Punem intr-o cratita apa cu o lingura de margarina,cand incepe sa fiarba apa adaugam perisoarele pe rand...Cand s-au fiert perisoare bine facem sosul(doua oua,o lamaie si putina apa le batem bine)adaugam sosul incet, amestecand incontinu (daca vi se pare prea cremoasa mai puteti pune putina apa dar nu multa)...ciorba asta e mai cremoasa ca o ciorba obisnuita la urma puneti patrunjelul :)

VA UREZ POFTA BUNA!!!!!
erdema
Postat pe 25 Iulie 2009 14:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
topic de caterinca / user 027119 / sa vedem ce tare esti? 38 De la: salbatica_sexy 20 Decembrie 2009 17:52
urgent.. 4 De la: hermosa20 15 Februarie 2014 16:13
Sanatate si multi ani fericiti celor care astazi sarbatoresc "Mihail si Gavril " 5 De la: VOIAJOR 10 Ianuarie 2013 22:39
Cum credeti ca arata urmatoarele specimene? 191 De la: bestia_luptatoare 20 Decembrie 2009 17:05
Ghicitul in carti online 10 De la: garbo_485919 30 Aprilie 2018 00:03
Setari Cookie-uri