E ilegal sa scrii fictiune daca seamana cu realitatea?

chiar te rog...o astept...

fug si eu,am un we f aglomerat....

iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 09:33
bravo, tovarasha ilsi! cu spirit critic, cu simt de raspundere, mai draga!
acum serios vorbind tovarasha: fragmentul de inceput m-a dus un pic cu gandul la tovarasul Geo Bogza, ca parca prea semana cu un reportaj. Dar pe parcurs ai schimbat macazul. Tine-o tot asa si pe viitor iti recomand sa tratezi si subiectele recoltelor deloc bogate de anul asta, sau despre distrugerea intreprinderilor noastre dragi si falimentare oricum, mai draga!

Cat despre critica, las pe altii care se pricep mai bine.
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 25 Septembrie 2009 10:26
nea nelutzu,

intotdeauna criticam sub o forma sau alta,bre..unii la subiect,altii pe langa...matale ai fost la tema,brava!
ia sa ne apucam si noi de scris...
iote,de ex matale sigur esti talentat.



cand cineva are curaju' sa-si faca publica creatia aici,este curajos,bre..
se expune...si bine face...
eu sunt enchante...d-ala...
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 11:17
sorela, hai ca cetii si eu, cum stateam aplecat peste umaru' iasomelei... bre taica, m-am bucurat de ce vazui acolo...

asa, acu' despre ce scrisesi tu:

cum zise cotrocelu', e mai spre reportaj, asa... ma asteptam sa dezvolti chinurile lu gheorghe sub acoperisu' trenului, crez ca numa fazele alea faceau un roman in sine... cate zile statu' el acolo?... vai de vezica lui, saracu'...

p-orma, si restu-i cam sumar, nu tu introspectiuni, nu tu intorsaturi de situatie, sa te tina cu sufletu' la gura... noroc ca textu-i scurt si n-ai timp sa adormi...

ce zisesi ca-ti zisera poetii aia?... ai dreacu' bagabonti...
zambil
Postat pe 25 Septembrie 2009 12:25
Zambil, multumesc de idei, imi sunt folositoare. Chiar voi dezvolta acele parti care ar putea fi interesante...

Si da, prima data am inceput sa scriu reportaje de calatorie, mi-au fost cerute si publicate chiar in perioada in care am scris si aceasta nuvela - "short story" parca suna chiar mai bine decat in romana, avand in vedere ca "novel" in engleza nu inseamna nuvela, cum cred multi, ci roman.

Eu sunt pentru proza scurta pentru ca in vremurile pe care le traim lumea nu mai are timp sa citeasca si prefera o lectura usoara si rapida.
sora_ilsi
Postat pe 25 Septembrie 2009 17:36
sora, imi dai voie sa continui eu...?
garbo015564
Postat pe 25 Septembrie 2009 17:39
ce mai stai?

sorela este mai circumspecta,dar in mod sigur o sa-ti spuna:

mi casa es tu casa...

numai sa nu fi d-aia agitata,pisi...
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 17:48
garbo015564,nimeni nu opreste pe nimeni, fiecare e liber sa aiba opinii, numai sa nu inceapa sa injure, nu de altceva, dar totul se va intoarce impotriva lui/ei, pentru ca, parafrazand o zicala: " cine zice, lui isi zice".
sora_ilsi
Postat pe 25 Septembrie 2009 17:49
facem cenaclu', sister...
orice sut in popou un pas inainte,ai vazut?
daca nu te suparau miselele alea..nu stateam noi nasuc in nasuc aici...

iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 17:57
...traim intr-o lume in care primul poate sa insemne aproape in orice domeniu "a fi cel mai bun". Traim in viteza nemarginita a acumularii imediate, sub presiunea evaluarilor la care ne supune orice contex...
Ce-i mana pe acesti oameni in aceasta goana impotriva timpului? Dorinta de prosperitate, banii, gloria?
garbo015564
Postat pe 25 Septembrie 2009 17:57
SOLDATUL NAE, VETERAN DE RZBOI




- Ioane, da' frumos biat mai ai ! i spuse ntr-o zi de mai, o doamn nalt, cu o plrie elegant, lui Ion, care isi ducea fiul la targ, la Pitesti.


Nae era pentru prima data la oras si nu mai vazuse niciodata atata lume, atatea dughene.


- Nae, cand te-oi hotar sa vii la la oras, sa vii la mine, ne-am inteles? se adresa doamna, de asta data, baiatului.


- h, sru' mna, bigui Nae, uimit de frumusetea doamnei si de faptul ca o femeie atat de eleganta si fina i se adresa lui, un baiat prostut, de la tara.


- Nae, doamna Gavrilescu este nevasta celui mai mare fotograf din Pitesti. Sa nu uiti asta. E patron in centru, pe acolo pe unde trec trasurile cu domnii si doamnele cele mai bogate din oras. Cand o sa te faci mare, o sa vii la oras sa te faci fotograf, ca dansul. Meserie banoasa, s tii, si foarte frumoasa.


Nae isi aminti ca mama lui, Stanca, ii povestise despre doamna aceea evreica, de la oras si semanase in sufletul lui, de mic, credinta evreiasca, pe care o indragise. Ii spunea cat de priceputa era doamna aceea , ce bucate gustoase prepara si ce frumos se purta cu slugile. O adevarata doamna !


Cnd i terminara treburile, Ion i lu lui Nae o halvi, ca sa nu uite ca a fost la oras si plecara, seara tarziu, cu caruta, spre casa.


De cum ajunse in caminul parintesc, Nae se hotari sa imbratiseze credinta evreiasca si, cand popa il puse la scoala, sa se inchine, el refuza. Il batu cu nuiaua, il palmui, dar, degeaba.


- Mai, Nae, te las repetent, nchin-te imediat !


Nae, nimic. Desi invata foarte bine, popa il ls repetent. Nu avea nevoie de evrei in scoala.


" Mai bine nici ca se putea" isi zise Nae si se decise sa plece la oras. Lua caruta lui taica-sau si pleca. Avea doar treisprezece ani, dar fascinatia orasului il atragea si, cum avea si motiv sa paraseasca satul, ura popii, se gandi sa caute atelierul foto al evreului si sa-l roage sa-l primeasca ucenic.


Domnul Gavrilescu, un om voinic, dar zgarcit, ca toti evreii, il primi la ucenicie si ii oferi si gazduire. Doar bani de buzunar nu-i dadea. Cum nu aveau copii, doamna il trata ca pe copilul ei, ii servea tot felul de bunatati, numai ca Nae nu putea iesi si el in oras, ca nu avea bani.


Cand venea tata-sau sa-l viziteze, domnul Gavrilescu ii dadea cativa banuti, spunandu-i ca-i economiseste pentru el. Stanca ii trimitea, de fiecare data, cate o camasa lucrata de ea si un ilic, sa nu-i fie baiatului frig, ca dormea mai mult in atelier. Nae nu se plangea ca n-are bani; era multumit ca poate sa invete o meserie si se straduia sa-si depaseasca maestrul.


" Intr-o zi voi avea atelierul meu si atunci voi fi foarte fericit. Dar pentru aceasta voi munci din greu si nu ma voi da batut orice-ar fi.I-arat eu popii ca o sa ajung un domn."


Trecura anii, veni razboiul si il gasira pe Nae tot ucenic la patron.


Il luara la oaste, fcu coala de aviatie, dar fiindca era foarte harnic, seful lui, colonelul, il lua pe langa el, ca ordonan. i lustruia cizmele, il trimitea in oras cu diferite treburi, prin Bucuresti sau o scotea la plimbare pe Mitzi, pisica sotiei colonelului.


Odata, cand sotia colonelului s-a dus in vizita, la parinti, la Braila, din cauza bombardamentelor, nu s-a mai putut intoarce la Bucuresti, asa ca Nae, pentru ca doamna plangea dupa pisica, mai ceva ca dupa sot, Nae a fost trimis in misiune. Cu pisica in brate, se urca in tren si calatori la clasa I pana la Braila. Ajuns acolo, i se facu sete, asa ca puse pisica jos si se apleca sa bea apa de la o cismea. Cand se ridica, ia pisica de unde nu-i.

Strig in stanga, strig in dreapta: " Mitzi, pis, pis!", dar nimic. Mitzi nicaieri.

Intreba lumea: " N-ati vazut o pisica alb cu negru, draguta, curata?" Nimeni n-o vazuse. Ce sa-i spuna acum sotiei colonelului? Curtea Martiala il asteapta !


Se pierdu prin orasul acela necunoscut, gandindu-se ce sa minta. O sa-i spuna ca i-au confiscat-o nemtii. Cand ajunse in fata casei sotiei colonelului, deschise tremurand poarta si doamna il intampina vesela, spunandu-i:


- Pe unde ai umblat, mai, Nae, de a ajuns pisica inaintea ta?


Nae se inrosi, se fstci i nu mai putu sa zica nimic.


- Hai, vino in casa, ca ti-o fi foame dupa drum.


Statu cateva zile la Braila si apoi se intoarse la Bucuresti. Cand ajunse acolo se termina razboiul. Pe Calea Victoriei, un ranit, schilodit de ambele picioare de un obuz, cersea cu o voce plngtoare: " Cnd eram la Turtucaia curgeau gloantele ca ploaia!"


"sta chiar a trait razboiul!" isi zise Nae si imparti cu el pachetul pe care i-l daduse, la plecare, sotia colonelului, sa aiba ce manca pe drum.


Camioanele cu nemti goneau catre granita, iar Nae, uitandu-se dupa ele, se gndi : '' S-a mai dus un razboi!"

sora_ilsi
Postat pe 25 Septembrie 2009 17:59
De la: garbo015564, la data 2009-09-25 17:57:14...traim intr-o lume in care primul poate sa insemne aproape in orice domeniu "a fi cel mai bun". Traim in viteza nemarginita a acumularii imediate, sub presiunea evaluarilor la care ne supune orice contex...
Ce-i mana pe acesti oameni in aceasta goana impotriva timpului? Dorinta de prosperitate, banii, gloria?


vroiam sa continui, dar parca nu mai am curaj....
prea m-ai luat ....repede, sa mai suna si telefonul...

garbo015564
Postat pe 25 Septembrie 2009 17:59
564,

baga postari mai lungi....
si nu te mai rusina,mai draga...
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:02
asa tovarasha iasomia, asa! sa incurajam intelectualitatea, mai draga tovarashico, ca ai vazut si matale ca daca vor si au curaj, pot sa si ridice un pic nivelul forumului astuia.

cat despre tovarasha sora ilsi, chiar ar trebui sa continue. sa scrie, normal, dar sa ne prezinte si noua din creatiile dumisale.
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:05
Zambil, Iaso, spuneti-mi voi ce sa mai dezvolt la aceasta nuvelica draga mie, pentru ca e despre tata, una dintre povestioarele pe care ni le spunea el cand eram copii si ne distra foarte tare, dar, regret ca nu mai tin bine minte cum a fost. Am reinventat eu povestea, dar nu mi-a iesit asa cum as fi vrut, asa cum ne-o spunea el cu vocea lui calda. Niciodata n-a tipat la mine, n-a fost aspru sau dur. De curand am auzit pe cineva din afara familiei povestind despre bunatatea lui proverbiala si de cat de mult iubea copiii: intotdeauna avea in buzunar bomboane ca sa le imparta copilasilor pe care ii intalnea.

Iertati-ma ca am devenit atat de sensibila vorbind de tatal meu, dar realitatea este ca ce m-a deranjat cel mai tare a fost faptul ca pustoaica ma trimitea pe mine si pe bunica ei din partea mamei sa ne aruncam in mare ca suntem doua nebune si suntem bune de batut, probabil inchipuindu-si ca ea mi-a povestit ceva, sau a fost nemultumita de sederea ei in Spania unde a muncit pe branci pentru copiii ei pe care ii divinizeaza, iar ei o vorbesc de rau acum cand, nemaiputand munci din cauza varstei, si, deci, nemaiavand bani sa le mai dea a ajuns bataia lor de joc. Eu nu pot cunoaste astfel de sentimente fata de parinti, pentru ca parintii mei, desi nu s-au sacrificat pentru mine in felul in care a facut-o aceasta femeie care si-a crescut singura 4 copii, parintii mei sunt pentru mine cel mai minunat dar de care m-am bucurat pe acest pamant alaturi de copiii mei.
sora_ilsi
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:15
sister,

asa mami..hai ca asta este mai cu trairi,atat?
draguta...

asteptam si altele..

nea nelutzu,

te asteptam si pe matale.

hai ca ma bag si eu zilele astea,numa' ca am o problema,trebuie sa scriu despre altii,ca eu cum o dau, tot la dragoste ajung.

ilsuca,

iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:16
ilsi,

mai spune.....
usureaza-te...
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:18
Iaso, pai dragostea e cel mai frumos subiect, iubita.
Abia astept sa va citesc.
sora_ilsi
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:19
tovarashicilor...
hai ca promit ca ma bag si eu curand

pana atunci, luati de aici:
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:21
multumim nelutzu.

te asteptam.

ilsuca,

cred ca baietii iti pot da idei mai bune pe dezvoltarea ei,au ei trairile lor..nestiute de noi.

eu as fi inceput naratiunea inca de la nastere,as fi intrat putin si in arborele genealogic...
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:27
am incercat sa mai trimit o nuvelica, dar nu mai vrea sa intre...
sora_ilsi
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:30
ilsi,

imparte-o in fragmente...mai mici....
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:32
Laconica, tovarasha ilsi. Asa mi se pare cea cu Nae. Ori poate e doar un crochiu?
Acuma sa nu te superi dumneata, dar asta e parerea mea. Subiectul e bun, naratiunea curge, dar e prea expeditiva, mai draga.
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:35
sorela...

nu se vede scriitura, mami... adeca, tu zici ceva acolo, da' tot un fel de reportaj e... stirile pe scurt...

eu inteleg ca preluasi din relatarile lu' al batran, da' mai pune si de la tine, inventeaza trairi, ganduri, chestii... cititoru' sa intre-n pielea personajului si sa se-ncranceneze numa' la gandu' c-a pierdut pisica...

ia fii atenta acilea:

nae se sterse cu dosul palmei de picurii de apa de la gura, apoi se invarti oarecum stangaci sa vada unde-i blestemata aia de matza...pisica, nicaieri...

a fugit, blestemata - gandi nae, in timp ce fruntea i se umplu de sudoare, iar vederea incepu sa i se impaienjeneasca...

sa vezi ce-mi face cucoana... si dom' colonel... frontul ma mananca..

numai la gandul transeelor, al bombelor care faceau prapad si a ranitilor tanguind prin tarana framantata de bocanci, lui nae i se-nmuiara genunchii... se lasa usor pe vine, langa un batran ce dormea netulburat pe un sac cu porumb...

doamne-ajuta - mai apuca sa-si zica nae, apoi se ridica la loc, sovaitor, cu mainile tremurand de emotia nestapanita...

se indrepta mai mult tarandu-si picioarele catre iesirea garii, aruncand din cand in cand cate-o privire disperata printre vagoane... poate ca totusi...

ajunse in strada cu gura uscata, galben ca lamaia...
ce-i spun eu cucoanei?.. da'lu' dom' colonel?...
zambil
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:36
nea nelutzu,

dap..se grabeste...
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:37
ioi..aparu zambilu'...

ia sa vad ce zice...
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:38

zice bine tovarashu zambil! foarte bine!
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:40
nea nelutzu,

trairi nene,astea sunt rare...

unicat mosu' asta.
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:44


ma duc sa-mi schimb pemparsii...
preciouss
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:47
Acuma, tovarashico, am mai citit si eu ceva postari inainte de a incepe sa postez pe aici. Unicat, da. Fara glume

Tovarasja ilsi, da daca mai bagi matale si ceva festinuri (a la tovarashul Sadoveanu in Fratii Jderi sau Nada florilor), pe la perioada aia de ucenicie, ori ceva atmosfera rece, de noapte de toamna ori de iarna, din atelierul in care dormea Nae, sau cate ceva glume de-ale racanilor (ca-s ultracunoscute, tovarasha)?

Trairi simple, cum ziceau si tovarashii dinainte, dar care dau culoare si nu afecteaza deloc firul rosu al povestii, dimpotriva, il imbogatesc. Uite ce bine se muleaza "blestemata", "frontul ma mananca" si celelalte.
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prima dragoste: ,,Casanova'' 11 De la: Naif 28 Aprilie 2012 16:16
o relatie dupa divort? 3 De la: mielutza 14 Iunie 2009 20:30
puterea de merge mai departe 54 De la: criss75 3 Octombrie 2010 11:51
si barbatii atentioneaza...... 23 De la: ratuscaceaurata 9 Noiembrie 2011 00:58
Sunt indragostita de doi barbati, si nush pe care sa l aleg? 146 De la: mika_mika 31 August 2009 13:39
Setari Cookie-uri