E ilegal sa scrii fictiune daca seamana cu realitatea?

preci...

pune-ti mami ceva mai de ocazie, daca tot te schimbi... neshte tanga d-aia din spirale de hartie, d-alea de se pun in pomu' de craciun...
zambil
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:53
sister,

unde esti,mami?

ma gandeam acum ca aveam si eu niste povestiri pe un site,dar l-au bulit niste dementi,nu mai poate fi accesat.

ehhhh...

mi-o veni inspiratiunea intr-o zi...
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:55
nea nelule, asa taica, trebe s-ancurajam talentele femeilor, sa le promovam pe tovarasele noastre de viata... sau ale lor, daca nu sunt ale noastre...
zambil
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:56
poi da...cam asa ar trebui,sa ma gatesc precum pomu' de craciun..

ca-i sarbatoare de fiecare data cand postezi matale ceva consistent si suculent..
preciouss
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:01
haide bre preci, tocma' cand ma gandeam sa te bag la pretini, iti retrasesi cererea... ma gandeam ca ti-ai ras si tu contu', ceva...
zambil
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:02
aaa...poi,sa vedetzi nea zambil,io...

imi pierdusem sperantza - ca sa zic asea...
mai ales ca si Iaso m-a ras de p'acolo din listele electorale...

stau in banca mea,ma multumesc sa aplaud de pe margini..
preciouss
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:06
lasa preciulica, ce stam noi in neshte capete de useri la profil, precum tofeele de vanatoare?... acilea-i actiunea...
zambil
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:08
tovarasha preciouss... vei fi fost in asteptare, mai draga, pe liste, ca la noi la partid!

ca intai se fac verificari, autobiografii, recomandari de la vecini si de la locul de munca, ce credeai matale mai draga? ca asa usor intri pe o lista?
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:10
"preciulica"??

sa lesin,nu alta!

nea zambile,pune-ti termometru ,ca io crez ca ai febra...
preciouss
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:16
bre, da'sorela unde a disparut?... ca mai aveam ceva idei, cand ajunge nae la cucoana, si-o gaseste pe aia cu pisica-n mana...
zambil
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:18
febra?
cat dureaza verificarile alea, nea Nelu?
panty_C
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:19
mai..nu va luati la mistoace prea multe,pierdem firu'....ioi, cred ca incropesc ceva..da' nu-mi vine nimic in cap...tampitica...
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:20
da' baga matale linistit,ca p'orma vine si sorela...
preciouss
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:20
bre preci, m-am balbait, ca-mi scapa proteza din gura... bine ca nu s-anteles altceva...
zambil
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:20
asa, fiti atenti acilea...

tarziu, pe inserat, nae ajunse-n fata casei negustoresti, dota cucoanei de cand s-a maritat cu colonelul... pe-atunci un tanar taiat parca cu dalta, spilcuit si curtenitor...

patrunse-n curtea plina de trandafiri, apoi trase de clopotelul cu snur aflat la intrare... in spatele geamlacului se vazu o umbra miscand-use parelnic, apoi se auzi zavorul si o geana de lumina se strecura afara...umbra avea carlionti zburliti din cocul prins in grabva si emana un parfum usor, cum nae numai auzise c-ar exista pe lume... instinctiv, lua pozitia de drepti, iar ranita ii aluneca iute de pe umar si busi infundat pe stergatorul de la intrare...

bonsoir, nae... tu esti, asa-i?.. - se auzi o voce ferma, dar in acelasi timp mangaietoare...

eu, cucoana, saru'mana... - apoi nae se apleca sa-si ridice ranita, cu mintea inca muncita de ce-o sa se intample in continuare...

dar intra - mai zise cucoana, apoi se trase din prag ca sa-i faca loc omului imbracat in straie grosolane de lana...

unde-ai umblat atata?... mi-a spus mitzi c-ai fugit dupa o slujnica zburdalnica cand ai trecut pe langa piata... - adauga cucoana cu glas sagalnic, dand lampa mai mare in veranda...

mitzi, care mitzi?... ce slujnica? - balbai nae, apoi zari sclipirle verzi din bratele cucoane-i...

uite pisica = isi zise nae in timp ce genunchii i se-nmuiara din nou, de data asta coplesiti de=o bucurie launtrica ce-l napadea navalnic...

haide-haide, pischerule - ii zise cucoana inchizand usa in urma lui...

am aflat noi cam ce faci mataluta prin permisii... mi-a spus jorj...

apoi se strecura pe langa nae spre antreu, lasand in urma ei dara acelui parfum de care bietul om numai auzise... in ameteala emotiei plina de recunostinta catre tatal ceresc, nae abia zari vartejul capotului de matase, ca si gleznele albe ale cucoanei...

de peste umar, mitzi il privea parca cu dusmanie...
zambil
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:37
vara 1

era atat de cald afara, incat pana si mustele zaceau cu aripile ridicate, in stare comatoasa.

iar ma trimite buna sa iau apa! nu mai pot! nu mai vreau!-isi spuse copila balaie.. uitandu-se la manutele pline de bataturi.

margareta era o fata "di la oras",care isi petrecea vacantele la bunici, auzea mereu urma ei bombanind tatele satului :
ie de la oras,iote cum da din toate alea cand merge,o usuratica.
.
acum ce-i drept e drept,avea fata asta un mers al ei,care mai tarziu avea sa faca multe suflete de voinici sa-si doreasca s-o atinga macar o data, asa in trecere...

ducea viata grea in satul acela uitat de lume.
astazi era sarbatoare,si dupa muncile zilnice trebuia sa faca baie,sa plece la targ,la balci.
se uita la picioarele zgariate ..gandindu-se cu ce sa dea pe ranile alea ca sa le acopere,daca se intalnea cu nicu?
daca o vedea nicu asa,cu cojile alea pe picioare?

ma duc la tata gena sa-mi dea niste pudra-isi spuse plangand in sinea ei fata.
intra cu stomacu' facut ghem in curtea lu' gena,o prietena de-a lu' muma-sa:

-tata genaaa! unde esti bre?ba tata genaaa!
-icisha,tipa tata gena din varfu' prunului.
-tata gena! matale sa nu ma lasi la greu! trebuie sa ma duc balci,si cum sa ma duc cu zgarieturile astea pe picioare,bre?
era deja prea mult pentru biata copila,la vederea genii..o apuca dorul de maica-sa..care era internata intr-un spital din capitala.

o lua la fuga pe deal in sus,ca sa ajunga la nuc...un copac pe care il iubise ea, cand avea de vreo 5 anisori,o dragoste ciudata, pentru ca nucu ala chiar ii raspundea la sarutari.

asta era pana sa apara nicu,baiatul lui grefieru'...
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:39
bre mami iaso, sa nu ma pui sa bag si la tine-n povestire adaugiri, ca mi se subtiaza muza...
zambil
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:43
si acum notele:

nea Zambil - impresia tehnica: 9.5
- impresia hartistica: 10
- impresia umoristica: 10+

coana Iasomia - impresia tehnica: 9.5
- impresia hartistica:10
- impresia umoristica: decat 10,ca Zambil fu' mai de ras

amandurora:
preciouss
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:46
nici nu stiu ce scrisai acolo in 10 min,ca am si ceva pe foc...


iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:47
bre preci, pai nu-i corect... eu sunt la impuse, si iasomeaua-i la liber alese, taica...
zambil
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:49
poi ce,"+" ala-i dijeaba acolo?

numa mata si Nadia Comaneci ce mai aveti d'astea..

in plus,Iaso are si treaba cu aragazele..
preciouss
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:52
hai sa-cerc si io sa pui d'un scenariu d'asta..

e la liber sau primesc subiect?
preciouss
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:54
ia sa ma bag si eu la liber alese, ca deh... ii stricam nuveaua lu' sorela...

poate lu' nea nae ala adevaratu' nu i s-o fi aratat vreo cucoana d-asta numa parfum si volane... cine stie ce mustacioasa cu draci avea colonelu' la casa lui...
zambil
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:54
preci, ochii la mine...

"Domnul Gavrilescu, un om voinic, dar zgarcit, ca toti evreii, il primi la ucenicie si ii oferi si gazduire. Doar bani de buzunar nu-i dadea. Cum nu aveau copii, doamna il trata ca pe copilul ei, ii servea tot felul de bunatati, numai ca Nae nu putea iesi si el in oras, ca nu avea bani."

ia dezvolta d-acilea tu, si baga pasiunea lu' nevasta lu' ovreiu pentru baietei de pravalie... stii tu, chestii d-alea freudiene, ca prind la forumisti...

si p-orma eu reiau de la intalnirea cu coloneleasa, cum a evoluat libidou' lu' nae pe parcurs...
zambil
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:58
bre, ati adormit?... ia jos deshtele de pe tastatura si dati enter, sa vaz ce-ati compus... ca ma ia si pe mine somnu'...
zambil
Postat pe 25 Septembrie 2009 20:09
vara 2

ajunse la nuc si se pravali pe el zguduidu-se de plans...
- nu mai pot,iubitule...nu mai pot..
deodata, plosc! ii cazu o nuca in cap.
fata duse mana la buzunarul rochitei, si scoase un briceag.
se apuca hohotind sa manance nuca,stia ca nucu ei drag ii alina in felul lui supararea.
-na! ca ma inegri si pe maini acu'-isi spuse margareta.
il las dracului de balci, si nu ma mai duc.

lua seama briceagului,il avea de la buna.
i l-a intins intr-o zi, si i-a spus cu voce joasa:

-de acu esti mare,intorc barbatii capetele dupa tine,daca te pune vreunul jos,astepti momentul potrivit,il scoti,si il bagi cu toata puterea in ochi,sau in boase.

fata suspina nevoie mare,uitandu-se in sus printre frunze la cer.
-e prea cald,cred ca o sa ploua.

nu intelegea ce este cu ea,de ce e atat de suparata pe zgarieturile alea capatate de la atatea alergatura dupa vaci si porci.
ca asa era in zona aia...puneau copiii sa plimbe porcii,cica sa "fie pecia buna",muschiul porcului adicatelea.

incet pe nesimtite o lua o moleseala placuta,se intinse sub nuc,lasandu-se in voia somnului, inainte sa adoarma insa auzii vocea bunei ca o ceata placuta:
-sa nu dormi sub nuc niciodata,cine doarme sub nuc,moare de tanar..

la draq!-isi spuse fata abandonandu-se somnului..

-ce-o fi,o fi...
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 20:20


mi-o papat tot textu'!!!
nu-i corect!!!
imi da "server not found"!!!
preciouss
Postat pe 25 Septembrie 2009 20:34
ce-i veve? a disparut munca lui matale? si eu care mi-am pus ochelarii pe nas si ma pregateam sa te criticesc. pai asa? nu-i corect
si_totusi
Postat pe 25 Septembrie 2009 20:43
mda..

si eu am pierdut un text,probabil pt ca scrisesem in loc de boase..c___e.
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 20:50
pune iasomica puncte puncte intre silabe. pacalesti asa ,programelul cu cenzura
si_totusi
Postat pe 25 Septembrie 2009 20:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare barbatii pot fi fideli dupa casatorie? 200 De la: vuvuzela 5 Noiembrie 2010 20:39
legarea trompelor 1 De la: garbo057460 27 Decembrie 2011 11:25
Rugaminte fierbinte catre doamnele inteligente 133 De la: garbo265966 5 Iulie 2012 17:40
Ce inseamna a fii un om tolerant? 85 De la: daniilia 21 Martie 2012 11:47
Totul despre Leu. 1 De la: AdelinaIK 4 Ianuarie 2010 02:14
Setari Cookie-uri