E ilegal sa scrii fictiune daca seamana cu realitatea?

daca mai postati d-astea cu telenovele,batai, sora cu matusa, fratele cel mare si sora cea mica, nasu, finu cu tat neamu devin dependenta de garbo de-o sa ma ia si.... naiba, noroc ca-mi vine copchilu acas din norvegia si n-o sa mai am timp de garbovit
oricum cred ca va trebui sa va multumesc pt toate postarile astea, altfel caaaate filme ar fi trebuit sa vad, sau cat m-ar fi costat telefoanele.........
garbo015564
Postat pe 23 Septembrie 2009 21:50
ilsi,

"Desi, ea singura recunoaste ca eu scriu acolo lucruri neadevarate(normal, ca e fictiune), totusi mare parte din cele scrise mi-au fost relatate din trei surse diferite si sunt cat se poate de reale, pentru ca li s-au intamplat chiar lor. Spre exemplu: un vechi prieten de-al meu mi-a povestit cum s-a dus dupa revolutie impreuna cu sotia si cei doi baietei in Spania si, crezand ca oamenii credinciosi care se aflau in autocar cu el si pe care ii cunostea bine si ii ajutase si el, la randul lui, il vor gazdui si pe el vreo 3 zile pana ce isi va gasi ceva de lucru, s-a trezit parasit de toti si nevoit sa doarma 3 zile pe ziare intr-un parc. La acestea, pustoaica imi replica :"eu locuiesc in Spania si niciodata nu am dormit pe banci" si apoi ma face nenorocita, nemernica, pentru ca inventez numai prostii, etc"

fata,

este inevitabil ca anumiti emigranti sa se recunoasca in traiul de zi cu zi d-acolo...
nu te mai agita,si da-ne si noua aici ceva scris de tine.
nu mai fi asa zgarcita..
iasomia
Postat pe 24 Septembrie 2009 08:32
ilsi...sunt de acord cu piku....."ea singura recunoaste ca eu scriu acolo lucruri neadevarate(normal, ca e fictiune), totusi mare parte din cele scrise mi-au fost relatate din trei surse diferite si sunt cat se poate de reale, pentru ca li s-au intamplat chiar lor."...pai mama....ori e din capul tau povestea si e pura intamplare, ori te-ai inpirat din cazuri reale....mami, nu e acelasi lucru....ca doar n-or fi dormit toti pe banci si pe ziare pacaliti fiind de catre cei care trebuiau si ajute pe acolo....
tutankhamon
Postat pe 24 Septembrie 2009 11:00
tuta,

sorela spune ca lucrurile alea s-au intamplat unor prieteni, nu rudelor ei,este o formulare mai nefericita de-a lu' sister,da' cu putina bunavointa se intelege ce a zis de fapt...

si apoi...daca nu ar fi existat intamplari reale din care sa se inspire marii scriitori ai lumii, am fi ramas fara atatea carti minunate.

fulgu'

corect.
iasomia
Postat pe 24 Septembrie 2009 11:48
saru'mana
snowflake
Postat pe 24 Septembrie 2009 15:20
sa traiesti...
iasomia
Postat pe 24 Septembrie 2009 17:59
Ai dreptate, Iaso, exprimarea mea a lasat loc la ambiguitati. V-as putea transcrie nuvela, pe fragmente, ca nu e chiar asa de lunga si ati vedea ca nu e chiar cum zice pik. Acolo e vorba de o poveste de familie si, de fapt, am transpus relatari despre evenimente diferite povestite de persoane diferite care, unele s-au intors in Romania, iar altele au ramas in Occident.
Dar mi se pare absurd sa te identifici cu niste persoane dintr-o nuvela si, pentru ca nu-ti convine actiunea, sa ataci cu injurii persoana care a scris nuvela. Da, poti sa critici opera, dar nu sa aduci injurii autorului.
sora_ilsi
Postat pe 24 Septembrie 2009 20:13
nu m-ai inteles
scrie ce doresti, dar nu motiva cu atza alba
daca se simte cineva, inseamna ca nu e nesimtit
pik_nik
Postat pe 24 Septembrie 2009 20:19
Nici tu nu m-ai inteles, pik. Nu am de ce sa motivez nimic. Nu sunt datoare nimanui cu explicatii: ma refer la cei care, citind, se simt cu musca pe caciula si incep sa-i injure pe cei care au "scris despre ei", in loc sa incerce sa se schimbe, daca tot au avut astfel de emotii.

Oricum am vazut ca toate persoanele inteligente care au scris pe topicul meu jalnic stiu ce inseamna un text literar si-i felicit. Incerc sa va redau un fragment. Sper sa va placa.

Castele n Spania

Dup 1989, romnii au simit gustul libertii i chemarea altor orizonturi. Unii, prsind pmntul strmoesc, au ales Spania. Apropierea de limb, de temperament i tolerana administraiei cu imigranii au cntrit n aceast alegere. Nu conta cum vor fi privii de btinai, ce vor lucra, c vor culege cpuni, c vor cra cu crca moloz sau vor sluji prin casele bogtailor spanioli. Orice munc, ruinoas n ara lor, acolo era un lux. Fie c dorm n parcuri, prin boschei, fie n vreo chiimie pentru servitori, nu conteaz, romnii sunt n strintate i se simt liberi. Chiar dac devin sclavii propriilor alegeri, pentru ei libertatea nseamn libera circulaie, posibilitatea de a-i alege ara unde vrei s trieti. Dar cum toate lucrurile au un pre, libertatea pare s aib unul foarte mare: dezrdcinarea. Cnd i ntrebi dac se simt acas acolo unde sunt, fie n Spania, Germania, SUA sau Canada, rspund invariabil:

Orice ai face, chiar dac ai cetenia, chiar dac locuieti aici de zeci de ani, niciodat nu eti privit ca unul de-al lor, ci ca un strin.

Ion-Fr-de-ar se ntreab dac n-ar fi mai bine s se ntoarc acas. Dar, cum nu are bani nici mcar de bilet, sau, de ruine, rmne s-i duc amarul pe-acolo, printre strini, sftuind pe oricine s nu fac prostia pe care a fcut-o el.

Nu tot la fel s-a ntmplat i cu Gheorghe care, ntr-o zi de var, i spuse mamei lui c nu mai poate suporta s stea toat ziu la ghieu, la Forele de Munc, pentru un amrt de post de muncitor necalificat. Terminase liceul i, n afar de dou luni, ct lucrase la o ferm, nu putuse gsi nimic altceva. Visa s aib casa lui, s-i poat ajuta fraii i mama la btrnee. ntr-o zi, dei nu avea bani, se hotr s plece n Spania. Cltori cu trenul, clandestin, ascuns mpreun cu doi prieteni ntr-un loc aflat n partea de sus a trenului, ca ntr-un pod de metal care se ncingea sub soarele torid al verii, fcndu-l s leine la fiecare dou ore. Aproape sufocai, ntr-un spaiu foarte mic, au trit zile i nopi de comar, de team s nu fie descoperii i pedepsii.

Cnd au ajuns la destinaie, fr s cunoasc pe nimeni, fr bani, dar liberi, au nceput s colinde pe strzile Madridului, s priveasc oamenii aceia bogai i fr griji care se plimbau pn noaptea trziu. Au nceput s se simt ca acas, de parc ar fi fost acolo de cnd lumea. Se gndeau c, ntr-o bun zi, se vor plimba i ei ca oamenii aceia care lsau impresia c fiecare are cte un castel. Cum nu aveau bani ca s-i plteasc o camera la hotel, dormir pe o banc n parc. Chiar de a doua zi, fiecare prieten o apuc pe drumul lui, ncercnd s-i caute de lucru. Gheorghe i gsi repede ceva, nu tocmai potrivit pentru el, dar, ce conta, bani s ias, cum zicea el. Prietena lui, Anca, rmsese n Romnia i trebuia s fac iute rost de ceva bani ca s-o aduc i pe ea acolo.

Biat muncitor, fu repede remarcat de patron i avansat ntr-un post mai bine pltit. Dup vreun an, o chema i pe Anca, pentru c aa le fusese nelegerea. Numai c, Gheorghe, ntre timp, se ndrgostise de Juanita, o tnr spaniol, cu ochii ca murele, care-i fur inima. Aa c, dup ce o aduse pe Anca n Spania, o ls n voia sorii. Nu dup mult vreme lui Gheorghe i se altur i fratele lui, dar, n loc s-i aminteasc promisiunea fcut, c-i va ajuta fraii mai mici, i spuse:

Adrian, mi pare ru c nu pot s te ajut! ...tii proverbul Frate, frate, dar brnza e pe bani?!
................................................................
sora_ilsi
Postat pe 24 Septembrie 2009 21:03
sorela,

ce titlu ai pus,suna misto...

baga continuarea... sa citesc maine la cafea,m-ai facut curioasa...

iasomia
Postat pe 24 Septembrie 2009 22:24
sister....io te iubesc asa cum oi fi .....plagiatoare sau nu.....nu mi-o lua in nume de rau...eu oricum nu cred nici macar o secunda ca ai vrut sa faci rau...te pup sister....
tutankhamon
Postat pe 24 Septembrie 2009 22:30
Multumesc frumos, Iaso!

Tut,si eu te iubesc si daca ma iubesti asa cum sunt, spune-mi de ce ai zis "plagiatoare", ca sa ma indrept...
sora_ilsi
Postat pe 25 Septembrie 2009 08:16
"Castele in Spania"(continuare)
Adrian nu-i crezu ochilor i urechilor! Att de mult s se fi schimbat fratele lui? Era de nerecunoscut! Daca ar ti mama lor care-i crescuse singur, dormind numai 2-3 ore pe noapte, ca s le poat asigura cele necesare traiului i care-i cheltuise toate economiile ca s-l trimit n Spania, la fratele lui! O lu pe drumul spre parc i se duse s doarm pe aceeai banc pe care dormise i Gheorghe cnd sosise n Spania. Noaptea e un sfetnic bun i zise Adrian, obosit fiind de pe drum. Se nchin i adormi. A doua zi, intr n vorb cu ceilali romni care i aveau domiciliul n parc i se gndi de ce s se apuce. Nu tia s fac nimic, de-abia terminase liceul i spera s-i petreac ultima vacan vizitnd Spania, ca turist. Nu se atepta ca fratele lui s-l arunce n strad. Cu cei civa bnui, care-i mai rmseser de pe drum, i cumpr o pine i o mpri cu un tnr care-i propuse s mearg cu el, s-l iniieze ntr-o afacere destul de profitabil. l duse pe o teras i-i explic acolo cum stau lucrurile:

Vrei sa ctigi bani rapid? i spuse acesta.

Sigur c vreau. Cine n-ar vrea? Rspunse iute i fr s se gndeasc, Adrian.

Uite, pe terasa aceasta vin s se distreze doamne foarte bogate care caut tineri ca noi i-i pltesc foarte bine.

i ce trebuie s fac pentru aceti bani? l ntreb Adrian pe mai tnrul su confrate.

Le zmbeti, pori cu ele o conversaie, le duci la plimbare, faci ce-i spun ele. Vd c tii bine spaniola. O s te descurci de minune. Un tnr blond, cu ochi albatri i cu fizicul tu, poate avea mare succes.

Nu tiu ce s zic. Dac n-or s m plac!?!

Fugi de-aici, trufandale de-astea, ca tine, sunt foarte cutate. Uite c vin deja dou doamne drgue.

Adrian privi n direcia artat de noul lui prieten i vzu dou doamne simpatice i cochete, dar mult mai btrne dect mama lui. Ce-ar zice mami, oare, dac ar ti cu ce m ocup eu? Cte vise i fcuse n legtur cu mine! Remucare de o clip, fiindc n clipa urmtoare pleca agat de braul uneia dintre doamne, spre casa acesteia.

Trecur doi ani fructuoi pentru Adrian, cnd, ntr-o zi, pe teras, o zri pe Anca. Uimit, fstcit, dar i bucuros s o vad, se duse la masa ei, o salut i ncepur s depene amintiri:

Adrian, ce mai tii tu de Gheorghe? l ntreba Anca.

Ii vine s crezi, Anca, c Gheorghe, fratele meu mai mare, care-mi promisese marea cu sarea, cnd am venit n Spania i nu aveam unde s m duc, m-a aruncat n strad?!

Nu te mira, Adrian. Gheorghe s-a schimbat radical imediat ce a sosit n Spania. Cel care mi jurase credin m-a prsit pentru o spaniol. A uitat tot ce-am fcut pentru el, cte am ndurat i m-a lsat singur n aceast ar strin. Am muncit ca o sclav trei ani: am splat pe jos, am plimbat cini, am fcut cele mai umilitoare munci. Am reuit s strng ceva bani, dar nu m pot ntoarce acas. Ce-o s spun tata? El m-a avertizat de la nceput c apuc pe o cale greit i fr ntoarcere, dar nu l-am ascultat. Eram orbit de dragostea mea pentru Gheorghe. Dar tu, ce faci aici, pe terasa aceasta? Nu cumva eti gigolo?

Adrian i feri privirea. Anca nelese.

Nu-i nimic, Adrian, nu trebuie s-i fie ruine. Ruine trebuie s-i fie lui Gheorghe, c i-a btut joc de noi. El ce mai face? Am auzit c are un salon n centrul Madridului, de tatuaje. Ctig o gleat de bani. Ce-ar fi s-i facem o vizit?

Se neleseser s se ntlneasc a doua zi, n acelai loc i s mearg mpreun la salonul lui Gheorghe. Cnd i vzu mpreun, Gheorghe se fcu palid.

Ce-i cu voi? i ntreb speriat.

Da frumoas primire ne faci! Am venit s te vedem, Gheorghe, s tim cum i mai merg treburile. Te-ai nsurat? l ntreb Anca.

Da, Juanita i cu mine ateptam un copil.

S fii sntoi! i noi ne cstorim luna viitoare, invent Anca. Adrian o privi complice i nelese imediat aluzia.

Da i ne-am gndit s te invitm i pe tine. Poate c o s ne fii na, Gheorghe, ce zici? continu Adrian jocul.

Oh, fratele meu! - fu' tot ce putu s mai spun Gheorghe. Adrian i Anca plecar bra la bra, lsndu-l pe Gheorghe cinndu-se: Oh, fratele meu, fratele meu! Ce-am fcut?

Ce-ai zice dac, ntr-adevar, ne-am cstori? - zise Adrian fetei de cum trecur de col. Ne cunoatem de atia ani, am trecut amndoi prin attea. Ei, ce spui?

Deci, te-ai prins c vorbeam serios! De fapt eu sunt cea care, indirect, i-am fcut prima propunerea.

Amndoi izbucnir n rs. Dup o lun, Anca i Adrian erau cstorii, iar Gheorghe, ca dar de nunt, i oferi miresei jumtate din magazinul lui pentru ca Anca s vnd acolo accesorii pentru tatuaje. Adrian obinu, tot prin intermediul lui Gheorghe, un post foarte bun, la o firm de construcii. Nimeni ns, nici chiar Juanita, n-a bnuit vreodat drama celor trei.

Piteti, 2005
(din volumul n manuscris: Icoanele sufletului meu).
Selecie i prezentare, Marilena Lic-Maala)
sora_ilsi
Postat pe 25 Septembrie 2009 08:21
Iaso, astept critici.
sora_ilsi
Postat pe 25 Septembrie 2009 08:36
De la: sora_ilsi, la data 2009-09-25 08:36:24Iaso, astept critici.

O intrebi pe iaso,pt ca stii sigur ca nu te critica ?
cel mai corect era"astept critici"
rica_mld
Postat pe 25 Septembrie 2009 08:46
Nu, rica_mld,nu e asa cum zici tu, ci iaso a fost singura care m-a rugat sa scriu si continuarea( ca s-o citeasca la cafea) la ceea ce tot ea ma rugase sa scriu.

Si, nu te supara, dar nu oricine poate sa critice: spre exemplu, ce critic e acela care n-a scris in viata lui un rand pentru ca nu e in stare?
sora_ilsi
Postat pe 25 Septembrie 2009 08:51
de ce nu i-ai trimis mesaj personal ?
rica_mld
Postat pe 25 Septembrie 2009 08:54
e lumea mai timida ilsi...asta nu inseamna ca nu e in stare...
unii au alte talente
eladaela
Postat pe 25 Septembrie 2009 08:56
De acord, eladela, cu talentele fiecaruia, dar aici era vorba de cei care critica de dragul de a distruge, dar carora le place doar sa critice, dar nu scriu si, poate nici nu prea citesc...
sora_ilsi
Postat pe 25 Septembrie 2009 09:00
De la: sora_ilsi, la data 2009-09-25 09:00:04De acord, eladela, cu talentele fiecaruia, dar aici era vorba de cei care critica de dragul de a distruge, dar carora le place doar sa critice, dar nu scriu si, poate nici nu prea citesc...

asta iar e pura intamplare?....de aluzii,ziceam.
rica_mld
Postat pe 25 Septembrie 2009 09:02
Draga rica, tu ai citit de la inceput despre ce este vorba pe acest topic?
Cred ca nu. Aceasta este nuvela la care se facea discutie. De aceea am aceptat propunerea Iasomiei, ca sa se poata face critica pe text, nu aiurea. Sper sa nu se mai regaseasca cineva printre personajele mele, sa nu-i convina si sa fiu iar luata la injuraturi.
sora_ilsi
Postat pe 25 Septembrie 2009 09:03
Imi pare rau, rica, de faptul ca si tu, ca si pustoaica de ma injuria, iei totul ca pe ceva personal.
sora_ilsi
Postat pe 25 Septembrie 2009 09:05
'neata,fetele...
sorela,

1 cred ca tutulica a vrut sa spuna ca plagiezi viata,sister...pana la urma, e si ea o opera ,nu?...

2 critici?
n-am,poate comentarii...dar la cum ne-am conversat noi la "relatia cu Dumnezeu","intamplarile" din nuvela mi se par parfum.

din cate stiu eu,tu esti cadru'didactic...esti in masura sa scrii ,eu sunt o biata babuta ratacita p-acilea.

in rest,stilul tau inconfundabil..putin romantat.
parca prea usor s-a grabit anca sa se marite cu gigolo ala de adrian....

si personaju' negativ?gheorghe...sa nu-mi spui ca in el s-au recunoscut rudele tale...
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 09:05
iti multumesc frumos ca ai postat-o,si sper sa mai postezi si alte texte...

in rest,stii ca exista intodeauna si carcotasi...

prin gestul tau se poate spune ca am putea da batranului garbo (si) o alta fata....

iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 09:09
rica,

este topicul ei,pune intrebarile unde vrea,si apoi trebuia sa citesti topicul de la inceput,corect,nu?
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 09:12
Iaso, sa stii ca eu va citesc de mult poeziile care sunt super. Si eu, la inceput, am scris poezie, am aparut si in presa si in niste volume colective, dar cand am citit proza la Cenaclul literar "Liviu Rebreanu' din care fac parte de peste 10 ani, toti scriitorii cu zeci de carti, mi-au spus ca locul meu e in proza.

Am cerut parerea ta, pentru ca tu esti mai deschisa, si stii bine ca m-ai criticat aspru inca de la inceput si am avut de invatat de la tine si de la altii. Nu e asa cum zice Rica, pentru ca ea nu stie cum m-ai pus tu la colt de la inceput. Dar aveam nevoie si de asta. Mie imi place sa mi se spuna ce gresesc si sa ma corectez. Dar, pentru asta, nu trebuie sa te-apuci sa si injuri, ca atunci imi dau seama ca e rautate, si nu critica.
sora_ilsi
Postat pe 25 Septembrie 2009 09:17
De la: sora_ilsi, la data 2009-09-25 09:05:00Imi pare rau, rica, de faptul ca si tu, ca si pustoaica de ma injuria, iei totul ca pe ceva personal.

ilsi,draga mea( ca tot ne draguim) nu e nimic rau in a lua lucrurile personal. Tu de ce ai reactionat asa? Pt ca vb la persoana a III-ea?
ai avut mii si mii de optiuni a unui raspun...impersonal. Nu te mai necaji,tu scrie,posteazale aici, pe forum ...sa le citeasca iaso,bineinteles.
rica_mld
Postat pe 25 Septembrie 2009 09:21
pik_nik
Postat pe 25 Septembrie 2009 09:24
ilsi,

vezi?
esti in domeniu,ca sa ma exprim in jargon:le ai!

ba mami,esti femeie de femeie....sper ca nu pui la suflet criticile de pe un forum...

cat despre "poeziile" mele...o joaca pe tastatura.de max 10 min,sunt departe de ceea ce se cheama Creatie...
dar postez cu sufletelu' in general...

o sa recitesc nuvela,poate au dormit pe banci,poate...nu-mi dau seama ce le-a deranjat chiar atat de tare.

iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2009 09:25
Iaso, interesant e ca, daca tot intrara destui pe-aici, de ce le e rusine sa recunoasca si ca au citit, si iti arunca doar tie in carca faptul ca esti singurul meu cititor.

Si acum imi cer scuze, dar nu mai pot ramane cu voi, desi imi face enorma placere, dar trebuie sa fug la scoala. Va citesc cand ma intorc. Distractie placuta in continuare!

Iaso, o sa revin cu nuvela despre tatal meu :"Soldatul Nae, veteran de razboi", ca saracul, oricum e mort de 22 ani si nu se mai poate supara pe mine ca l-am evocat intr-un mod hazliu, desi a fost cea mai buna persoana pe care am cunoscut-o vreodata.
sora_ilsi
Postat pe 25 Septembrie 2009 09:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum pot sa ma ambitionez sa trec peste 14 De la: garbo_377671 1 Octombrie 2013 15:02
vrea sa ma pararseasca pentru ca sunt bolnava:( 3 De la: miruna_andreea2001 29 Noiembrie 2010 10:39
Bine ai revenit suflet! 31 De la: oanas_2004 20 Februarie 2011 11:17
confuzie sau "dezinformare":domnisoara...domnisoara..... 11 De la: tutankhamon 18 Iulie 2009 21:46
astenia de primavara cum va afecteaza 6 De la: zambila 24 Martie 2010 11:22
Setari Cookie-uri