ipocrizia

de multe ori avem impresia,ca prietenii nostrii,se gandesc la persoana noastra,cu multa bucurie,cu multa protectie...etc.eu una cred ca unii ii chinuie pe altii pt ca sunt neseriosi,iar altii se chinuie singuri pt ca sunt instabili.prietenia adevarata, azi este atat de rara,deoarece ,bunastarea a devenit un concept individual.sigur ca nu generalizam.insa daca vrei azi cea mai rara floare,cauta "prietenia".pe parcursul cautarii,vei descoperii,multe lucruri urate,dureroase,cum este de pilda si ipocrizia.provenind din pretentiosul "hypocrisie" al francezilor,termenul defineste lipsa de adevar,falsitatea,fatarnicia,duplicitatea.in realitate,insasi esenta civilizatiei de azi.ea vine odata cu complimentele pe care i le faci unei colege grase,mirosind a transpiratie saraca,datorita glandei.n-o sa-i spui "arati oribil si puti ca o purcica",ci invariabil o sa-i remarci rochia,pe care,de altfel,o consideri penibila.apoi te intorci fata de alta colega razand de biata colega grasuna.unde este sinceritatea?ipocrizia este un partener atat de constant in vietile noastre incat am incetat sa-i mai observam simptomele.ipocriti suntem nu numai cand afirmam,ci si cand intrebam.cea mai frecventa intrebare de pe Terra este prin esenta ipocrita.de cate oriai intrebat sincer "ce faci"? fara sa te intereseze raspunsul?de cate ori ai ascultat macar raspunsul?spatiul nu imi permite un intreg sir de exemple,pe care daca nu suntem ipocriti o sa le indentificam fara probleme singuri.chiar daca se transcrie in "diplomatie","politete","amabilitate" sau "complezenta",in realitate,tot ipocrizie se cheama.unicul liant omniprezent al civilizatiei moderne....
vuvuzela
Postat pe 27 August 2010 18:16
Adica, cam asa cum esti tu?
Doara
Postat pe 27 August 2010 18:37
ai dreptate.....primesc saptamanal sa nu exagerez vreo 10 mesaje cu ce faci? raspunsul din partea mea urmeaza dar cine adreseaza intrebarea dintr-o data devine mut.....hmmmm NESERIOZITATE sau NESIMTIRE???
ozi_fara_tine
Postat pe 27 August 2010 18:51
De la: ozi_fara_tine, la data 2010-08-27 18:51:02ai dreptate.....primesc saptamanal sa nu exagerez vreo 10 mesaje cu ce faci? raspunsul din partea mea urmeaza dar cine adreseaza intrebarea dintr-o data devine mut.....hmmmm NESERIOZITATE sau NESIMTIRE???



eu cred ca nepasare.intrebarea era doar retorica.raspunsul nu interesa pe nimeni.
vuvuzela
Postat pe 27 August 2010 19:00
plictis
panty_C
Postat pe 27 August 2010 19:02
nu-i nici neseriozitate nici nesimtire.
cand cuiva nu-i pasa ce e cu tine, nu se deranjeaza sa intrebe. decat daca are un interes.
eu m-as bucura ca s-au gandit chiar daca din faptul ca raspunzi nu se leaga mereu o discutie.

tu de cate ori intrebi pe cineva ce face ??
bluelight
Postat pe 27 August 2010 21:26
pe asta de unde ai mai copiat-o??? sau e rezultatul studiilor tale pitzicologice facute cu prietenul din america?????
tutankhamon
Postat pe 27 August 2010 21:40
autocaracterizare...si bila continua sa cada!
Ciresica
Postat pe 28 August 2010 05:55
cire...no chance....the ball is empty.....
tutankhamon
Postat pe 29 August 2010 00:45
De la: Doara, la data 2010-08-27 18:37:02 Adica, cam asa cum esti tu?
de ce esti asa de imbarligacioasa, bagi multe strambe, draguto !
caleidoscop
Postat pe 6 Septembrie 2010 09:30
De la: bluelight, la data 2010-08-27 21:26:05nu-i nici neseriozitate nici nesimtire.
cand cuiva nu-i pasa ce e cu tine, nu se deranjeaza sa intrebe. decat daca are un interes.
eu m-as bucura ca s-au gandit chiar daca din faptul ca raspunzi nu se leaga mereu o discutie.

tu de cate ori intrebi pe cineva ce face ??
suntem intrebati asa de politete, suntem intrebati pentru a ne baga si pe noi in seama, de cele mai multe ori aceasta intrebare este cu du-te vino, depinde de cel(cei)care sunt implicati in acea situatie, depinde de gravitatea situatiei , de momentul la care este pusa intrebarea, si de ce sa nu recunoastem depinde si de disponibilitatea celui care trebuie sa si raspunda, etc, etc.
caleidoscop
Postat pe 6 Septembrie 2010 09:37
vuvuzela, ce mai faci draga?...ti-a fost dor de mine?....mie da !...cred ca se vede, te caut pe toate topicele, e bine asa?...care este pluralul?...topicuri, topice???
caleidoscop
Postat pe 6 Septembrie 2010 09:43
De la: sageataalbastra, la data 2010-09-06 09:43:19 vuvuzela, ce mai faci draga?...ti-a fost dor de mine?....mie da !...cred ca se vede, te caut pe toate topicele, e bine asa?...care este pluralul?...topicuri, topice???


Ce faci, fata? Vorbesti cu alter ego-ul tau?
Nici tratamentul asta nu-si mai face efectul...


Tylly
Postat pe 6 Septembrie 2010 09:51
De la: vuvuzela, la data 2010-08-27 18:16:43de multe ori avem impresia,ca prietenii nostrii,se gandesc la persoana noastra,cu multa bucurie,cu multa protectie...etc.eu una cred ca unii ii chinuie pe altii pt ca sunt neseriosi,iar altii se chinuie singuri pt ca sunt instabili.prietenia adevarata, azi este atat de rara,deoarece ,bunastarea a devenit un concept individual.sigur ca nu generalizam.insa daca vrei azi cea mai rara floare,cauta "prietenia".pe parcursul cautarii,vei descoperii,multe lucruri urate,dureroase,cum este de pilda si ipocrizia.provenind din pretentiosul "hypocrisie" al francezilor,termenul defineste lipsa de adevar,falsitatea,fatarnicia,duplicitatea.in realitate,insasi esenta civilizatiei de azi.ea vine odata cu complimentele pe care i le faci unei colege grase,mirosind a transpiratie saraca,datorita glandei.n-o sa-i spui "arati oribil si puti ca o purcica",ci invariabil o sa-i remarci rochia,pe care,de altfel,o consideri penibila.apoi te intorci fata de alta colega razand de biata colega grasuna.unde este sinceritatea?ipocrizia este un partener atat de constant in vietile noastre incat am incetat sa-i mai observam simptomele.ipocriti suntem nu numai cand afirmam,ci si cand intrebam.cea mai frecventa intrebare de pe Terra este prin esenta ipocrita.de cate oriai intrebat sincer "ce faci"? fara sa te intereseze raspunsul?de cate ori ai ascultat macar raspunsul?spatiul nu imi permite un intreg sir de exemple,pe care daca nu suntem ipocriti o sa le indentificam fara probleme singuri.chiar daca se transcrie in "diplomatie","politete","amabilitate" sau "complezenta",in realitate,tot ipocrizie se cheama.unicul liant omniprezent al civilizatiei moderne....
Pai da putem fii sinceri si fara sa jignim pe cineva....Sau daca nu vrei sa raspunzi la ceva,,,mai bine nu spui decat sa apelezi la o minciuna...Conteaza relatia dintre oameni,,comunicarea si sa te gandesti sa nu faci la un om ceea ce tie nu ti-ar place...Chiar daca cateodata ti se poate intampla sa ti se intample lucruri care te deranjeaza ,,nu uita sa fii diplomat si sa iti impui subtil si hotarat fara sa jignesti punctul de vedere....Pt ca poate nu mereu vei primi lucrurile asa cum doresti dar un om trebuie mereu sa fie perseverent....Si toate i se vor rasplati...Pt ca si eu,,Dumnezeu ma ajuta sa imi impun punctul de vedere...Dar daca m-as lasa in voia oamenilor as fii calcata in picioare si trasa dupa turma....Nu sunt mereu multumita,,,pt ca mi-ar placea sa primesc lucruri care sa nu zic ce miar placea...Si sa stiu ca sunt sincere...Dar atunci cand iti impui punctul de vedere,,si spui ce tiar placea,,,trebuie sa fii mereu atent..Pt ca omul nu se schimba...Omul il poti controla...Adica oamenii se pot controla unii pe altii...Dar de schimat,,doar ei se pot schimba daca au vointa
xenaprintesarazboinica
Postat pe 6 Septembrie 2010 10:44
lupty sti ce este de fapt ipocrizia?ceea ce faci tu cam asa se numeste,adica,sa fiu mai explicita,iti faci ''n'' conturi cu diferite nume de utilizatori,toate subiectele deschise de tine avand aceiasi tema si aceiasi esenta,practic te pupi tu pe tine cand intri cu ''nspe''conturi aplaudandu-te si topaind de ce aberatii scrii

deci asta e ipocrizia....
anaROBERT
Postat pe 6 Septembrie 2010 13:09
Ana, e mica si ea, mai...

Tylly
Postat pe 6 Septembrie 2010 13:11
este cell
o iertam?
anaROBERT
Postat pe 6 Septembrie 2010 13:18
ipocrizia oare ce o fi as vreau si eu un raspuns dar nu d'ala copy paste spune-ti cu vorbele voastresi cum va vine in minte definitia ipocriziei


bon lour la toata lumea si la bebicii ai caror mamici sunt pe forum
tusi_Oli
Postat pe 6 Septembrie 2010 13:22
sar;mana tusi

eu am definit ipocrizia asa cum o vad
anaROBERT
Postat pe 6 Septembrie 2010 13:28
De la: tutankhamon, la data 2010-08-27 21:40:53pe asta de unde ai mai copiat-o??? sau e rezultatul studiilor tale pitzicologice facute cu prietenul din america?????


de ce esti asa acru?
allay
Postat pe 6 Septembrie 2010 16:00
sunt de acord cu cele relatate de tine!!
narcysa
Postat pe 6 Septembrie 2010 16:12
mai fetelor, stiti ce cred eu? ca voi dispuneti de o mare strategie, dar numai ca eu sunt si mai sireata decat voi si va dejoc planurile. M-am saturat sa va tot luati de persoana mea si a Vuvuzelei. Ati inteles Celleste_ si anaROBERT???????? am rabdare, poate un raspuns de la vuvuzela va veni candva...chiar daca momentan vorbesc singura sau in van, sau scriu de zor pe acest topic si voi ma ironizati, nu mai e decat un pas pana la a fi si ipocrite, ca sa fiu in ton cu subiectul acestui topic. s-auzim numai si numai de bine despre voi, carcotaselor !
caleidoscop
Postat pe 6 Septembrie 2010 19:16
alta care ma vede barbat.....mare e durerea pe pamantul asta...si lipsa....
tutankhamon
Postat pe 6 Septembrie 2010 21:11
a ! ce idee !...schimba-ti sexul la nevoie...a uitat de profil !
caleidoscop
Postat pe 6 Septembrie 2010 21:25
De la: anaROBERT, la data 2010-09-06 13:09:39lupty sti ce este de fapt ipocrizia?ceea ce faci tu cam asa se numeste,adica,sa fiu mai explicita,iti faci ''n'' conturi cu diferite nume de utilizatori,toate subiectele deschise de tine avand aceiasi tema si aceiasi esenta,practic te pupi tu pe tine cand intri cu ''nspe''conturi aplaudandu-te si topaind de ce aberatii scrii

deci asta e ipocrizia....
este democratie!...putem avea n-spe conturi daca tu asa afirmi!...dar, care este rostul lor???
caleidoscop
Postat pe 6 Septembrie 2010 21:38
bre sageatalbastra unde m-am luat eu de tine,unde am batut macar un apropo legat de postarile tale? insist sa imi arati ca sincer ma simt in pom si pomul in aer.


te simti sireata?pai oi fi si tu vre-un soi de vulpe pe cale de disparitie
ca este democratie da,ai punctat bine,ca poti avea ''nspe'' conturi si asta este adevarat insa nu ne baga in ochii toate aberatiile pe care le visezi noaptea,fi mai diplomata si mai cizelata....lista continua dar nu poti scimba o persoana doar cu o banala carcterizare
anaROBERT
Postat pe 7 Septembrie 2010 00:22
Eu cred ca barbatii sunt cei mai ipocriti si lupta pt drepturile lor...Ca ce zic..Daca tatii si bunii loc si stramosii lor au avut femeile la picioarele lor si ei leau tratat ca e niste servitoare,,,ei de ce sa fie mai buni si mai harnici....vor ca femeile sa fie in continuare servitoare si lucru de unica folosinta....cat timp nu o sa fie dreptate,,nu o sa fie pace intre oameni,,pt ca oamenii in continuare o sa se razbune unii pe altii fiecare in felul sau
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Septembrie 2010 10:02
De la: tutankhamon, la data 2010-09-06 21:11:03alta care ma vede barbat.....mare e durerea pe pamantul asta...si lipsa....


pai frate eu nu am puteri paranormale sa vad prin masca ta de faraon. si orice om normal la cap isi alege un nume specific genului si nu invers precum ai procedat tu.
allay
Postat pe 7 Septembrie 2010 15:15
IPOCRT s., adj. 1. s. fțarnic, mincinos, perfid, prefcut, șiret, viclean, (livr.) fariseu, (reg.) proclet, (nv.) telpiz, (fig.) iezuit, tartuf, trombonist. (Mare ~ mai e și sta!) 2. adj. duplicitar, fals, fariseic, fțarnic, mincinos, perfid, prefcut, șiret, viclean, (livr.) machiavelic, (rar) machiavelistic, (reg.) proclet, (nv.) fțrit, telpiz, (fig.) iezuit, iezuitic, (pop. fig.) pestriț, (nv. fig.) calp, zugrvit. (O comportare ~.)
marea77
Postat pe 7 Septembrie 2010 15:19
De la: anaROBERT, la data 2010-09-06 13:09:39lupty sti ce este de fapt ipocrizia?ceea ce faci tu cam asa se numeste,adica,sa fiu mai explicita,iti faci ''n'' conturi cu diferite nume de utilizatori,toate subiectele deschise de tine avand aceiasi tema si aceiasi esenta,practic te pupi tu pe tine cand intri cu ''nspe''conturi aplaudandu-te si topaind de ce aberatii scrii

deci asta e ipocrizia....

Se pupa singura in fund!
Cum se numesc cei ce au obiceiul asta nesanatos ?
PUPINCURISTI!
picaturaderoua
Postat pe 7 Septembrie 2010 15:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sa fim calmi!!! 47 De la: demonsauinger 21 Mai 2011 20:02
Justitie divina versus justitie umana ? 91 De la: Mihaela_Tudora_1 27 Noiembrie 2013 23:32
Oare barbatii ce fel de oameni sunt? 197 De la: nathalie 23 August 2011 21:23
comunicarea in cuplu 4 De la: garbo_7980 10 Noiembrie 2012 11:36
un mic sfat... 8 De la: quasaria 14 Februarie 2011 19:39
Setari Cookie-uri