Nu este de mirare..

Daca noi cei din Romania sintem vazuti asa de rau peste hotare , daca reputatia noastra este asa de prosta ..incit iti este rusine de multe sa spui ca esti roman, explicatia o gasesti citind aici mai bine decit oriunde...

Ca natiune vorbesc ce ne carcterizeaza este curvia, betia , fudulia , ingnotanta ,inseaciunea si furtul (exista si exceeptii binenteles..dar foarte putine din pacate.) Dar toate astea nu ar fi inca asa de rau daca nu ar exista reztitarea la schimbari. Culmea este ca toate aceste vicii sint vazute ca ceva firesc si ca este o mare ingaduinta pentu aceste vicii. Nimeni nu gindeste la ziua de mine ci numai la ce te poate pacali astazi...

Sintem plini de ifose si de talence in special cele literare...avem un vocabular foarte dezvoltal si il folosim sa jignim si sa aratam incopetenta altora... oare in comparatie cu ce si cine?



Nu este deloc rau sa crezi ca esti destept foc, greseala este cind crezi ca celalalt este mai prost decit tine!

Inainte de a arunca gunoi in ochii altuia uita-te la tine , la realizarile tale in viata , la positia ta sociala , nu te ascunde sub un nume anonimat si areunca cu pitre in ceilalti!

Nu toate mesajele ni se potrivesc , nu toate sfaturile sint bune, dar asta nu inseamna sa treci la atac...citesti daca se merita sa retii ceva bine daca nu mergi mai departe.

Imi cer scuze daca talentele mele literare nu sint la nivelul unor cititori, am mai perdut din el intre timp.. folosesc limba Romana foarte rar....sper ca greselile mele gramaticale sau de exprimare nu diminueze din mesaj.

Astept comentarii cu nerabdare..nu ma supar..este chiar foarte "entertaining"!


roramona
Postat pe 31 Iulie 2011 18:40

si io, care credeam ca stiu cat de cat romaneste....
io am citit dar, prefer sa trec mai departe...
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 18:43
"nu te ascunde sub un nume anonimat si areunca cu pitre in ceilalti! "



hai ca esti tare ca piatra si iute ca sageata!!!!!!


primul tau nume era ro....., iti aduci aminte? numele fostei amante a sotului tau, de acum cati ani????

Eugenia69
Postat pe 31 Iulie 2011 18:46
acumaaa...ce sa si spun.Or avea minte si strainii astia sa stie ca tara fara uscaturi nu exista si sa nu ne bage pe toti intr-o oala.Sunt foarte multi romani care convietuiesc cu alte natii, in conditii foarte bune, fara sa aiba nici un fel de discutii rasiste.Subiectul asta se adreseaza unui anumit segment de oameni....nu poate fi generalizat.
walkiria
Postat pe 31 Iulie 2011 18:48
sintem vazuti rau pt ca s-au dus tiganii si au mincat lebedele de pe lacuri prin europa... si toate parcurile din roma erau ani de zile pline de moldoveni care n-aveau unde sa doarma. Da' au plecat in strainataturi.
Nu aia cu pretentii sint problema - ci indobitocitii de comunism si saracia.
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2011 18:54
ce ne carcterizeaza este curvia, betia , fudulia , ingnotanta ,inseaciunea si furtul
..erata........
,inseaciunea=inseLaciunea

in oarecare masura sunt de acord...asa se "manifesta" romanul smecher...i cica

din pacate asa este...numai ca nu se recunoaste ca RUSINEA sede cu regele la masa...incepand cu ghetourile de asa zise multinationale...acele lagare care arunca un OS muritorului de rand din romanica

RUSINICA!!!RUSINICA!!!!

pt ce am avut puii de lei?? pt ce atatia eroi nestiuti? pt CINE?!?!

p.s.cunoscatorii adevaratei istorii ce au de zis?
ce s ar intampla daca ar invia stefan cel mare? mihai viteazul??

dar tepes???
LILO
Postat pe 31 Iulie 2011 18:55
ci indobitocitii de comunism si saracia.

nush ce sa zic...
saracia nu le da dreptul oamenilor sa vorbeasca prapastios...
ex: "sa ti-o pun,sa ti-o fac" si asta 24 ore din 24...nici nu ai cum sa comunici cu astfel de oameni
tineri fie femei fie barbati...

saracia cel mult i-ar scuza ca fura ca sa isi hraneasca rudele
..desi..furtul furt este
dar cand furi de la altii...pita pt ca tu te afli intr o functie privilegiata si iti duci acolo tot clanul cu catel si purcel....asta ii cam grav

LILO
Postat pe 31 Iulie 2011 18:59
Si ignotanta ce e?
anakin
Postat pe 31 Iulie 2011 19:00
ba, epident esti tu....

" reztitarea" ...nu, ca e cool?
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 19:04
ignotanta e cea mai mare pacoste care bantuie prin romanica...


asa sa traducem...ignotanta =iIGNORANTA

si mai invatati sa scrieti romaneste

LILO
Postat pe 31 Iulie 2011 19:04
De la: anakin, la data 2011-07-31 19:00:02Si ignotanta ce e?



aaaaaaaaaa
ignotanta=ignoranta...pe asta am pierdut-o din vizor
ochi de soim ce esti
LILO
Postat pe 31 Iulie 2011 19:06
Pacoste care bantuie? o fi vreun virusache, ceva?
anakin
Postat pe 31 Iulie 2011 19:07
lilo,
saracia iti da multe "drepturi". Sau, daca nu drepturi, cel putin liber de constiinta proprie.
Stii bancul ala cu fetitza care s-a dus sa cumpere un iepuras, nu...?
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2011 19:08
nu...? NU!!!



dar am de ce rade vreo TRI ceasuri


dar voi stiti cat ii

un sfartai la 7?!?

pariu ca nu stiti
LILO
Postat pe 31 Iulie 2011 19:10
hai lasa-ne 18 :45...ce sa spun....
si ii fartai... de la sfert, no, ii bine?
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 19:30
nope. 7:15?
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2011 19:33
asta, cand ii shepte si-on fartai....io-s tzaranca neaoshe, fata, nu feshteli de-a voste...
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 19:38

super tare.
dau maine la job o invitatie la video conference la 9 si un fartai? Spuneti-mi dreak cum se pronunta....
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2011 20:10
http://www.ziare.com/diaspora/romani-italia/italia-doi-romani-au-fost-retinuti-dupa-ce-au-furat-bijuterii-de-aur-1105236

sper ca sint scrise corect romaneste


http://www.gandul.info/news/majoritatea-prostituatelor-din-germania-sunt-din-romania-


http://www.bistriteanul.ro/A_furat_din_Italia_si_l-au_prins_politistii_din_Sieu_Magherus-1302768205141.html

http://www.evz.ro/detalii/stiri/olimpic-roman-prins-la-furat-in-italia-808799.html

http://www.adevarul.ro/actualitate/romani_in_spania/romance-furt-haine-spania-magazin-alarma-aluminiu-folie_0_509349338.html

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/romani-arestati-in-spania-dupa-ce-au-furat-4-000-de-metri-de-cablu-283756.html

http://www.evz.ro/detalii/stiri/patru-romani-din-spania-au-furat-creme-solare-in-valoare-de-3400-de-euro-897027.html

http://www.adevarul.ro/actualitate/romani_in_italia/prostituate-romance-roma-italia_0_201580404.html
si-bulgaria-6868594
roramona
Postat pe 31 Iulie 2011 20:14
De la: dor72, la data 2011-07-31 19:30:04hai lasa-ne 18 :45...ce sa spun....
si ii fartai... de la sfert, no, ii bine?




nu stiu...

dar

trei (s)fartaie la 19?!?!?

LILO
Postat pe 31 Iulie 2011 20:16


io-te la roramona ca ne da de cetit

muuult...
nu ne plictisim la nUoapte
LILO
Postat pe 31 Iulie 2011 20:19
De la: quasaria, la data 2011-07-31 20:10:50
super tare.
dau maine la job o invitatie la video conference la 9 si un fartai? Spuneti-mi dreak cum se pronunta....


on f�rtai la �epthe = 18:45

sau

�epthe �i-on f�rtai 7:15 ( accent a... )

lilo. da ce nu-ti place...e prea bun raspunsul...unde te deranjeaza?
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 20:22
De la: dor72, la data 2011-07-31 19:38:51asta, cand ii shepte si-on fartai....io-s tzaranca neaoshe, fata, nu feshteli de-a voste...


IO?!?mi-s ...feshteli de-a voste......

noh ashe ca cineva mi o zis ca mi-s doamna de "asfalt"

ce ii mai bn sa fii?!?!?
LILO
Postat pe 31 Iulie 2011 20:27
Q..nu ne-ai spus bancul cu: fata si iepurasul

ca nu il stim..........
LILO
Postat pe 31 Iulie 2011 20:28
lilo, da de-o parte paharul....ca nu inteleg nimc...si sa vreau sa iti raspund...
numai la ultimul rand am dibuit ceva...si zic ca este ideal sa fii tu insuti ....insati, in cazul tau....
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 20:30
nu stiu la ce pahar te referi draga dor ....

desi "aluzia" imi sugereaza oarece...

dar avem dreptul la opinie

fiecare forumist are dreptul la opinie la replica
doar ca unii fac mult zgomot pt nimiK

o noapte frumoasa si tie

p.s. mai ramane o problema de perceptie......
LILO
Postat pe 31 Iulie 2011 20:40
La restaurant comanda ea.Pt ea friptura si cartofi ,pt.el salata si morcovi.Ospatarul intreaba de ce a comandat asa.Ea raspunde:Iepureste f--e ,iepurestesa manince!
constance
Postat pe 31 Iulie 2011 20:44
La restaurant comanda ea.Pt ea friptura si cartofi ,pt.el salata si morcovi.Ospatarul intreaba de ce a comandat asa.Ea raspunde:Iepureste f--e ,iepureste sa manince!
constance
Postat pe 31 Iulie 2011 20:44
lilo, nu te-am mushcat de cour....
reciteste chestia asta

@IO?!?mi-s ...feshteli de-a voste......

noh ashe ca cineva mi o zis ca mi-s doamna de "asfalt"

ce ii mai bn sa fii?!?!?

pur si simplu nu am inteles, mai ales ca ma citai.... ce ai vrut de fapt sa zici.... ca mie mi se pare ca te contrazici....explica asa, ca pentru prosti...


uite ca am citit de 10 ori si m-am dumirit...nu vorbeam cu tine ci cu Quasaria ...uita-te la postari...e dupa raspunsul ei cu 7:15....

constance, salata de varza...de la aperitiv, pana la desert...cand chelnerul curios la culme, a vrut sa stie de ce el asa, iar ea meniu ales....
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 20:44
De la: LILO, la data 2011-07-31 20:27:16
De la: dor72, la data 2011-07-31 19:38:51asta, cand ii shepte si-on fartai....io-s tzaranca neaoshe, fata, nu feshteli de-a voste...


IO?!?mi-s ...feshteli de-a voste......

noh ashe ca cineva mi o zis ca mi-s doamna de "asfalt"

ce ii mai bn sa fii?!?!?


io cred ca tu esti o doamna oricum...indiferent de-o fi asfalt au ba!!!
walkiria
Postat pe 31 Iulie 2011 20:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sfaturi pentru o slujire crestinã eficientã 9 De la: ingerasulluptator 3 August 2012 01:24
De ce oamenii destepti isi gasesc greu parteneriii? 2 De la: xenaluptatoareainimoasa 20 August 2010 11:14
EUPAREUNIE 2 De la: garbo_408288 19 Aprilie 2015 10:18
LA MULTI ANI PETRA, PAULA, PETRU , PAUL SI DERIVATE!!! 2 De la: paulaprecup 29 Iunie 2009 16:24
CAMERA DE GARD� 790 De la: Axl_22 16 Ianuarie 2016 21:31
Setari Cookie-uri