Chestiunea zilei..

si-nca unu' pt sustinerea persoanelor cu dizabilitati...

https://www.youtube.com/watch?v=Qz4UAUe-OS4

stiti voi cum se zice: sa te fereasca al' de sus de bataia ciungului si de... e?... he,he,he...
zambil
Postat pe 1 Iulie 2015 13:28
zeno, tatae.. tu cum esti, straight sau?... ca sa stiu ce sa-ti recomand...

cum era mami pe ungureste, terapia aia cu caini?...
zambil
Postat pe 1 Iulie 2015 13:31
era sa uit de brigada artistica a intreprinderii... he,he,he...

https://www.youtube.com/watch?v=A7mkFgRgTn8
zambil
Postat pe 1 Iulie 2015 13:52
ce draci facusi mamoanta? schimbasi luna la vacanta? oleleo...

ce-as putea eu spune pe vipia asta, fi-mi-ar racoarea langa mine!?
ma uitam scarbita la mormanul de haine de le dau jos pe parcursul unei zile,tricouri,maieuri,cu spate ,fara spate ,pantaloni scurti de toate natiile ,chiloti nu,ca aia nu se justifica,na ca am uitat ce-am vrut sa spun!

a da! si ma gandeam la capotelele inflorate ale mamelor noaste,le spalau la saptamana,nenica...unde pui ca unele purtau si lenjerii,sutien,furou ..,chiar daca erau in capotel aveau o margea la gat si clipsuri in urechi ,deseori,valeleu....o sa ziceti ca nu era asa cald,nu pe dracu,intrau tocurile in asfalt...
iasomia
Postat pe 20 Iulie 2015 16:36
iar la chestiune...
nu inteleg ura asta exacerbata a unora fata de madam iohannis,n-am vazut de cand mama m-a facut atatia clabuci!

dezvolt in alta zi ca acu' nu vad bine si cica tine si toata saptamana asta canicula,apoi draga vreau la polu' nord,sa batai nitel de frig.
iasomia
Postat pe 20 Iulie 2015 16:41
constat ca o gramada dintre cunoscutii mei au renuntat la luna august ,si-au luat vacanta in iulie (sper sa fii si tu printre ei,moshule sa n-ai alta buba,Doamne feri!) poate aglomeratia,preturile mai piperate...dar sunt multi care sunt cu burtile la soare.
lasa ca vine augustu' pleaca babuska ca si ea e om.

la chestiune am o constatare ,apropos de chestia cu vasluiu' si violu',ca toata lumea buna si nu numai, a luat atitudine e f bine,insa, cand ii vad pe actorii astia,masculii astia care tin cate un afis pe care scrie :"barbatii adevarati nu violeaza" zambesc amar,pe cat puneam pariu ca printre ei sunt barbati care au violat,molestat,abuzat fete,amante,neveste samd?

dar ma rog,sunt formatori de opinie si poate intelege ala de la dalga..draci..
iasomia
Postat pe 28 Iulie 2015 14:58
mami, chestea asta cu violu' e ceva mai complicata... ca si furtu' si crima, violu' e o cheste inscrisa in gena noastra de maimutzi si sunt menite sa ne asigure perpetuarea intr-o lume fara reguli... de lumea junglei zic acilea...

ok, violu', furtu' si crima au fost trecute la "asa nu" de mai toate societatile umane de dupa coborarea din copaci, dar doar din considerente economice... pt ca ele se asociaza cu deposedarea si pe urma cu insusirea de bunuri, dincolo de aspectele strict genetice... si-acilea maimutzii nu se joaca...
zambil
Postat pe 29 Iulie 2015 10:01
si dap, anu' asta plecai in iulie... fugii de dreacu' si dadui de ta-su, cu vipiile astea de bantuie europa... macar la mine la treaba prind canicula doar ce ies din casa si ma sui in masina si invers, pe cand in concediu trebuii sa bat strazile toscanel cu soarele-n crestet... hai ca m-am distrat...

va bag eu neshte poze mai incolo...
zambil
Postat pe 29 Iulie 2015 10:05
ca sa revin la viol... sunt violuri si violuri... ceea ce deranjeaza la ce s-a intamplat la vaslui si-a fost dat pe gorneta prin presa e atitudinea de dupa... atat a faptuitorilor, cat si a reprezentantilor legii... mai ales ca de fapt acolo nu vorbim atat de viol, cat mai ales de perversiuni cu privare de libertate...

legat de chestea ca fiecare barbat a comis la viata lui ceea ce-n ochii unei anumite femei, la un moment anume, poate fi taxat de viol sau abuz... eheee.. acilea trebe dezbatut de la caz la caz, si mai mult ca sigur victimele au partea lor de vina... in fiecare dintre noi zace promiscuitatea zoologica, mami.. .

fetele si femeile au o inclinatie naturala sa-si exerseze atractia fizica, si desigur nu pe papusi sau ursuleti de plus... asta e felu' prin care voi va manifestati puterea tipica sexului... asa cum baetzii merg la sala sa faca muschi, fetele isi ridica "accidental" fustele, sau se strecora tarsait pe langa persoana vizata, chit ca-i loc mai incolo sa treci cu autobuzu' fara sa deranjezi pe nimeni... de cele mai multe ori doar asa, sa vada ce face gorila... stii tu bancu'...
zambil
Postat pe 29 Iulie 2015 10:18
hai sa-ti fie de bine,vacanta aia..

normal ca sunt violuri si violuri,dar eu cred ca ai inteles exact ce zic,nu e nu,sau asa ar trebui sa fie,ma rog....
ca muierile intind nada,ca se freaca cu bucile de om,ca scot tatele inmugurite la vedere ,e altceva, probabil aia sunt in vizor sau isi verifica nurii,deseori inconstient,ca tot spui tu de specii,urmasi si alte chestii.

lasam la o parte jocurile erotice si faptul ca partenerii s-ar juca uneori de-a violu', cand el pe ea,cand ea pe el...stii cum e,sunt filme d-astea in cap pe care trebuie sa ai cu cine sa le faci,in fine,e prea abur ...e prea cald..

violu' e viol,daca fetele suint instruite de mame,bunici .strabunica(cazul meu) au toate sansele sa scape,si eu ca orice fata(femeie) era s-o patesc si n-am facut nici un gest de chemare ,dimpotriva,persoanele aveau frustrari pt ca eram indiferenta.

Fata nu trebuie in primul rand sa se piarda cu firea,trebuie sa strige din toti rarunchii ajutor,eventual sa tinteasca boasele si sa traga un sut acolo cu toata forta! sa nu aiba incredere in prietene de o zi,si sa se duca la ele in casa! sub nici o forma!
iasomia
Postat pe 29 Iulie 2015 11:11
pai si solidaritatea feminina?... hai ca glumeam... he,he,he...
zambil
Postat pe 29 Iulie 2015 11:23
am mai zis eu pe undeva ca baselu' e singuru' personaj politic valabil din romanica?... da?... nu conteaza, mai zic odata...

ma uitai aseara la televizor... aia unde era si cristoiu, care mie mi se pare din ce in ce mai decrepit... neneaca, baselu' e in forma maxima, chit ca au trecut anii si peste el... alta stofa, din pacate la ora asta nu mai avem pe nimeni care sa-i lustruiasca macar pantofii in politica romaneasca... asa ca el centreaza, el da cu capu'...

ce-i mai trist - ca d-aia le si zice asa, labe triste! - este ca-n virtual inca mai misca postacii naimiti, aia care il scot pe marinel vinovat indiferent de ce se discuta prin articolele de baza... le zic postaci naimiti, pt ca nu pot sa-mi imaginez ca sunt unii asa de tampiti incat chiar sa creada toate chachaturile alea pe care le mananca despre nea traienica... sau chiar asa sunt ei, tampiti?... he,he,he...
zambil
Postat pe 30 Iulie 2015 13:58
prin adevaru', parca, cineva trece in revista intr-un articol neshte scrieri despre lumea satului romanesc din secolu' 19... cica erau doua curente la vremea aia - aia de-i vedeau pe tzaranetzii romani ca pe neshte daci coborati de pe columna, pastratorii credintei, chestii, trestii - si aia de-i vedeau pe-aceiasi tzaranetzi exact asa cum erau, neshte salbatici cazuti din copaci derect sub pamant, unde si traiau impreuna cu sobolanii si cu familiile lor...

printre sceptici se numarau mai ales medicii de pe la 1900, aia care periodic faceau inspectii la sate, pt a inregistra starea natziunii de-atuncea... vreo 90% din populatia ruarala traiau cu toata familia lor intr-o singura camera - adeca bordeiu' ala sub-pamantean... ajungeau si la 12 - 15 suflete intr-o incapere de nici 14 metri patrati subpamanteni, d-aia... claie peste gramada, acolo mancau, dormeau, se scarpinau, chestii...

cand nastea o femeie, toata famiilia statea cu ochii belitzi, mai ceva decat se sta azi la televizor, la serialele turcesti... pana si copii de tzatza stiau deja care-i treaba cu bebeii - de unde si cum veneau ei pe lume cu adevarat... chestia cu barza era pt copii familiilor instarite, de la oras... ca sa nu mai zic ca si atunci cand se concepea un copil, la fel, toti stateau cu urechile ciulite s-auda ce si cum... zic de urechi pt ca-n intuneric nu se vedea prea bine, asa ca-si puteau da frau liber imaginatiei...
zambil
Postat pe 30 Iulie 2015 14:11
in conditiile astea, era inevitabil ca vreun fratzior mai vartos sau un tatic beat sa nu-i bage mana - sau, doamne feri, mai stiu eu ce alta scarbosenie - intre picioarele vreunei surioare sau unei fiice mai dezvolatate... c-asa-i pe intuneric si la-nghesuiala in familie...

da vericilor, violurile cu incest erau la mare cinste in lunile reci din an, cand toata gashca se-aduna in juru' focului de coceni... beau mai intai pana se faceau manga, si p-orma se culcau cu totii, in devalmasie... nu tu televizor, nu tu ipod, nu tu telefon... ce dreacu' sa fi facut si oamenii aia, nu?...

alo, vasluiu', se-aude?...
zambil
Postat pe 30 Iulie 2015 14:18
la vremea aia "s-o f..tzi pe ma-ta!" nu era o-njuratura birjareasca, ci o sugestie prieteneasca de a-ti petrece satisfacator sfarsitu' de saptamana... si cate si mai cate...

ce vrui eu sa zic acilea e ca treaba cu violu' e complicata rau... e suficient sa lasi la-ndemana ceva beutura, lumina stinsa si oamenii la-nghesuiala o noapte, doua, si gata perversiunile cu repetitie si strigaturi... si-asta nu numa' la vaslui...

mai ieri se plangea prin presa o nevasta de fost primar bucurestean de cum a violat-o ta-su ani la rand, cand era copila... si-asta se-ntampla in bucuresti, nu la fundu' moldovei... cica o convinsese ala spunandu-i c-asa isi educau toti tatii fetele in ale sexului, prin exemplu personal... nu-i de mirare gustu' femeii de-acuma pt boshorogi...
zambil
Postat pe 30 Iulie 2015 14:28
era incrucisare mare la sat,chestie explicabila avand in vedere oferta restransa,cred ca pana la urma toti erau rude intre ei... si totusi,daca aveai inima curata gaseai si frumos,mult frumos,crestere buna,efortul unor parinti pt viitorul copilor pe care ii doreau mai domni era demn de lauda ...

normal ca instinctele primare functionau in draci,unde pui ca hrana era hrana,eco nenica, vinu' -vin aveau baietii mataranga sa dea la trei sate...

iasomia
Postat pe 30 Iulie 2015 14:40
aia care n-ati prins horele de la sate in anii '70,mare pierdere....explodau hormonii,nene...nu o sa uit niciodata cat de tineri si frumosi erau,mirosul ala din aer...mirosea a tinerete si pacat,a buze muscate,a fuste umede lipite de picioare aramii ...nu mai zic de nasturii care pocneau pe bicepsii crescuti de la coasa si sapa,de la taiatul de lemne...ehe...
iasomia
Postat pe 30 Iulie 2015 14:44
mami, normal ca boabele alea de matura din care-si faceau aia terci dimineata, la pranz si seara erau eco de eco.. plus ca d-aia li se si acrea astora vinu' pana-n primavara, indiferent unde ingropau sticlele alea... stii ca d-aia se facea vinu' pelin, ca amareala sa acopere acreala... sa poata sa-si prelungeasca alcolistii placerile pana dadeau corcodusele...
zambil
Postat pe 30 Iulie 2015 14:50
ma rog...

mi-am adus aminte cat asteptau sa fermenteze prunele alea, pana erau bune de facut tuica,de pus cazanul..
pana si eu chiar daca eram copil asteptam cu nerabdare sa vina vremea tuicii,oamenii erau mai veseli,unde pui ca eram in rand cu ei,cand facea litra ocolu' la masa nu ma sareau "sa aiba fata pofta de mancare" ,da' cand venea tata (unguru') scoteau pahare si eu beam apa...

alta educatie,alti oameni prin partea tatei...
iasomia
Postat pe 30 Iulie 2015 14:59
mami,

am inceput sa am reactii de la vipia asta,mi-am taiat o gramada de tricouri ... harst manecile,harst ,harst...sa fie cat mai lejere,nu suport pe langa gat...samd
iasomia
Postat pe 30 Iulie 2015 15:38
asa mami.. harsht cu textilele.. he,he,he...

ia sa ne mai si distram, ca-i weekend, ce canicula ma-sii...

https://www.youtube.com/watch?v=JozAmXo2bDE

aia cu daciada de la noi, de pe vremea lu' ceasca, erau mici copii...
zambil
Postat pe 1 August 2015 16:12
frumos...

nu scap de melodia asta,manca-ti-as....

https://www.youtube.com/watch?v=DuDhiHSksaA

iasomia
Postat pe 1 August 2015 20:43
pai de ce vrei sa scapi de ea?... las-o acolo, sa-si faca damblalele...

azi fiind relache, ma gandeam la o cheste optimista... sa zicem - in loc de rubrica decese bagam rubrica "oameni care n-au murit inca"... corect?...

asadar:

aflu citind din ziare ca carmen stanescu a implinit 90 de anisori... bravo mamae, la cat mai multi, si sa-ti traiasca si frantzuzu'...

bai vericilor, nu stiu cati dintre voi ati prins-o pe femeia asta in floarea varstei - eu eram inca fragezel da' deja stiam ce-i aia o tanti asa, mai aratoasa... ce-avea cucoana asta insa, pe langa frumusetea evidenta, era distinctia data de bunul simtz... eu n-am auzit - si crez ca nici macar securistii lu' ceasca n-auzisera - de chilotareli cu carmen stanescu.... alte vremuri, deh...
zambil
Postat pe 2 August 2015 12:57
pe de alta parte, carmencita a avut parte de soarta femeilor frumoase care nu si-au dat in petec... adeca, a fost mereu intr-o pozitie ambigua - pe de o parte pizmosii o banuiau ca si-a folosit farmecele ca sa aiba succes in meserie, pe de alta parte carcotasii au trecut-o pe linia moarta a barfelor pt ca n-au reusit sa gaseasca niciun zvon cu perversiuni in forma agravata mai de doamne-ajuta... si stiti voi cum e in teatru - daca nu exista zvonuri despre tine, esti ca si mort si-mpaiat...

ceea ce i s-a-ntamplat si cucoanei carmen, pe care abia acu', dupa amar de ani, o descopar ca inca mai misca... ce-i drept, nici pe la teatre n-am mai fost de multa vreme, mea culpa...

haide bre ca nu v-am injurat, mea culpa nu-nseamna ce paula mea pe latineste... he,he,he...
zambil
Postat pe 2 August 2015 13:06
apropos de teatre si de actori... se uita lumea ca la balamuc la seriale turcesti, indiene si latino cu chestii siropoase despre corason si alte alea... ok, intelegem... ceea ce nu mai intelegem e de ce mea culpa noastra nu se fac seriale d-astea si-n romanica...

in afara de pro tv, care a mai incercat cate ceva, chiar daca-n frannciza sau cu prea multi tziganos d-astia, in rest nimic-nimic... pai nu-i pacat vericilor de actritele alea, sa le lasati la riscurile trotuarului si-ale soselei de centura?... n-ar manca si guritza lor o painica mai virtuoasa, asa, daca ar avea de unde?... va zice tatae, lumetu' s-ar innebuni dupa chestii autohtone, daca s-ar face in cantitate mai mare...
zambil
Postat pe 2 August 2015 13:15
hai sa va dea tot tatae raspunsu', daca cumva ati citit pe-acilea si va batea gandu-aiurea sa-ncercati vreo analiza pe text... acolo sus, cineva ne vrea o tara de curve si prosti... d-acilea si duiumu' de emisiuni tv cu asistente deschilotzate si reviste de scandal cu poze facute pe sub fuste... pai ce, voi credeti ca numa-n economie exista colonialism?... neeeh...
zambil
Postat pe 2 August 2015 13:20
si daca tot e duminica si n-aveti varietati la televizor, sa bag si-o rubrica culinara... ia uite-acilea la laurica, cum va-nvata ea o chestie de vara, in trend... salata de quinoa cu avocado...

https://www.youtube.com/watch?v=Y7rVAbl5lO8

n-a mancat neam de neamu' vostru asa ceva...

ok, daca nu va omorati cu d-astea, merge si-o bere la pet cu neshte mici la gratar, cum mancau aia a lu' decebal si traian de dadeau cu cusmele de pamant...
zambil
Postat pe 2 August 2015 13:36
si-o muzica, si oameni v-am facut...

https://www.youtube.com/watch?v=epSe9V5ngeo

bre, hai c-am glumit... nu dati click, ca muriti... he,he,he...

hai, namaste, mea culpa si puie monta...
zambil
Postat pe 2 August 2015 13:43
da,si eu ma uitam la d-na Carmen zilele astea si ma gandeam ca are gene bune ,e drept...are si un barbat pe masura-
Damian Crasmaru,are omu' un spirit de invingator de ti-e mai mare dragul. Ca-l stiu doar cei care merg la teatru asta-i partea doua,eu nu mi-l aduc aminte pe Damian sa fi jucat in ceva memorabil,dar cine sunt eu? le-am avut tare cu teatrul in anii '80 ,cum aparea ceva nou eram acolo,fie ca era :presu',hamlet,ultima cursa,generoasa fundatie samd

ea,carmen... si aimee iacobescu au imbatranit tarziu,f tarziu..

ce se vede ca esti odihnit,mamoanta,parca te vaz printre pietroaiele alea ,multumit...ferice de tine,eu si cand plec parca stau pe loc,am apropiati care nu au fost de ani de zile undeva si de fiecare data am un sentiment d-asta de culpabilitate,sunt un om bolnav,si la cap.

cand aud vorba aia :"ce va pasa?!" brrr ...

vine toamna acu' ,am vreo doua nunti,unde pui ca al mare m-a anuntat ca se logodeste,deci la anu' chiu-chiu-chiu...aia,fata face presiuni ca vrea un plod,ca trece timpu'...asa ca i-am zis plodului, ia-o ba ,ca ai inceput sa incaruntesti,sa chelesti,nu mai e de stat.
iasomia
Postat pe 2 August 2015 15:02
oare ce-o fi in mintea celor de varsta mea,ba chiar mai mari de-si pun poze in chiloti pe fb?
e drept,ultimul de-l vazui astazi ( un baiat din cartier) se tine ok,baba lui la fel...bai,da' parca suntem ridicoli,ce dracu'...
iasomia
Postat pe 2 August 2015 15:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce ne unge la suflet? 870 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:26
buna toturor! 14 De la: garbo106264 23 Martie 2010 21:59
Hello..!!! 105 De la: Eda 22 Ianuarie 2010 17:08
CUM TRECI PESTE PIERDEREA UNEI PRIETENE? 2 De la: Laura76 21 August 2018 23:32
ce ne pasa de cei de laga noi,noua sa ne fie bine!bunul crestin... 19 De la: luptatoareacurajoasa 3 Mai 2010 23:00
Setari Cookie-uri