Chestiunea zilei..

cica de-aia ii scoate lu' ala parchetul,cauta dosarele ..ca-s mai multe,d-aia se si credea ala invincibil ,asa...

sulfa,fata de courva masculina..nu l-am votat niciodata,ar trebui sa n-am regrete,da' mi se face fierea mica cand il vaz.

una peste alta,cred ca ai dreptate ,zambilu'...nasu' meu imi spune ca astia se promoveaza intre ei,cu dragoste.

in fine...
iasomia
Postat pe 8 Septembrie 2015 15:19
iasomico, chestia cu dragostea dintre mascuri (vorba lu' nea jenica barbu, pt cine-a citit principele!) era un exemplu de cum epoca si imprejurarile pot schimba perceptia asupra oricarui subiect... inclusiv dragostea, in cazu' ala...

faptu' ca grecii antici se dadeau in vant dupa amoruri cu baetzei fragezi era desigur rezultatu' lungilor perioade petrecute in tovarasia altor barbati, pe mare, la pascut cu caprele sau in razboi... grecii crez ca mai au insa si alte probleme la cutiutza, chiar si-n zilele noastre... citeam undeva de una care a fugit din satu' natal din grecia din cauza serbarilor populare d-acolo, unde obiceiu' era ca barbatii maturi ai satului sa dezvergineze tot ce era copil suficient de bine crescut pt a-ntelege ceva din violu' ala... si-acilea vorbim de copii de ambele sexe, fara discriminare... democratia s-a inventat in grecia, deh...
zambil
Postat pe 8 Septembrie 2015 16:25
revenind la dragostea traditionala, sa nu uitam ca romantismu' s-a nascut din frustrarea crestina... utilizarea excesiva a simbolurilor si apropourile au fost inventate pt a oferi un surogat de satisfactie femeilor din nobilimea medievala, pe care le cam strangeau centurile de castitate... poporancele nu prea aveau gretzuri in a se da cu roatele-n sus in fatza nimanui, cand se ivea ocazia... fara trandafiri, zdranganeli de lauta si lugu-lugu...

pe la arabi mai intalnim ceva asemanator, desi acolo nu-i chiar sigur cine e obiectu' adoratiei, deoarece toti umbla-n camesoaie din alea... in restu' lumii, sex la liber si fara prea multe discutii, neneaca...

apropos, nobilele alea de se lasau gadilate la ureche de menestreli si curtezani plateau, neneaca... pai credeti, ca aia veneau acolo ca la clubu' sindicatelor?...
zambil
Postat pe 8 Septembrie 2015 16:33
apropos de romantism...m-a pus pe ganduri paler,de cand am citit-o nu-mi mai place sa zic ca sunt romantica...si ce-i drept,nu-mi place deloc sa trec prin dreptul unui spital,iar batranii si copiii ma calca pe nervi! unde e rabdarea aia,mami?

"Romanticul e un braconier care nu prea ştie ce caută. Tînjeşte după o pradă pe care a visat-o, uitînd, apoi, parţial, visul. Clasicul, din contră, detestă ce e aproximativ. Cînd clipa i se dăruie, romanticul intră în panică. Oare cît va dura? Unica lui soluţie sigură e să devină parazitul propriei sale insatisfacţii. Uneori, îşi distruge dragostea ca s-o poată plînge. Dar nu e vina lui că e mai profund în regret. Căci romanticul e un etern diletant în materie de fericire. Abia după ce o pierde, o înţelege. Şi iubeşte, mai ales, ce n-are. Clasicul, în schimb, e, în genere, un om fără vîrstă. El ocoleşte copiii şi bătrânii. Nu circulă noaptea şi nu trece aproape niciodată prin dreptul unui spital."
iasomia
Postat pe 8 Septembrie 2015 16:42
chestea e ca vremile astea tulburi clar distrug ideea de reuniune stabila intre sexe... vorba cantecului - o fata mai gasesti, da' un prieten, greu... he,he,he...

noua, astora din generatia purisana, astia micii ni se par complet dezorientati.. absolut toti prietenii si prietenele lu' fi-miu nu au niciun fel de relatie stabila si nici neam sa se puna vorba de vreo casatorie... si sunt toti pe la 30 si ceva... ei totusi cica se simt bine - jocuri video, chat, facebook... nici macar iesitu' in club nu-i mai intereseaza...

vorba aia, ei cu j'de mii de prieteni pe face, ei fara niciun suflet aproape in lumea reala...da' cum ziceam, e cheste de perceptie acilea... poate doar mi se pare mie, care-s din alte vremuri...
zambil
Postat pe 8 Septembrie 2015 16:43
eu la anu' o sa fiu soacra,fata face presiuni ,vrea copil si dupa lungi discutii(eu cu el) in sfarsit a inteles ca toate au un timp al lor si ca e important sa fii iubit... ma bucur ca n-am alergie la ea,si ca sa fiu fair play nici el nu-i vreun macho..
are mult sharm si un umor desavarsit ,cum s-ar zice,compenseaza.

insa am pus-o pt ca neamul ei e mai de la taranoaia,vor lume multa,au "datori",te ia capul...datini,draci,laci...ehe..
iasomia
Postat pe 8 Septembrie 2015 16:53
la anu', mami?... he,he,he... pai mai vorbim noi pana atunci...

deci se duse si vadim, si nici spiroiu nu se simte prea bine... ok, poate spiroiu nu suna clopotzelu' la multa lume, ca ce mai e un fost ministru roman in ziua de azi?... vadim insa merita oaresce consideratie, pentru ca macar a balacarit cu talent... intr-o lume in care toti nechematii se reped sa manancet khakhat cu polonicu', ar trebui sa-i apreciem cu adevarat pe cei care macar o fac cu stil...

da nene, pana si mahalagismu' are gradele lui de excelenta, si foarte putini sunt acei care ajung pe culmile realizarii... ca-n orice domeniu, de altfel... iar vadim chiar a fost o figura... sa lamuresc insa o alta cheste - din punctu' meu de vedere poezia nu l-a servit prea tare pe scandalagiu... avea o clara indemanare la versificatie, da' nici pe departe har... insa in domeniu' barfei si shoparlelor, era clar un maestru... chapeau, nea vadime...
zambil
Postat pe 15 Septembrie 2015 15:56
si-nca ceva, vericilor... mortu' asta a candidat de patru ori la presedentia romanicii, si-odata chiar a ajuns in finala cu ilici... mai e nevoie sa va spun ca-n finala respectiva l-am votat pe vadim?... sunt sigur ca romanica ar fi fost cu mult mai interesanta azi, dupa patru ani petrecuti cu vadim la cotroceni... din pacate tot lumpenii satesti si pensionarii din administratie au decis pentru noi si-atunci, si-avem ce-avem acuma...

banciu il critica pe vadim ca n-a fost demn in clipele de dinaintea finalei, ca ar fi strigat pe culorele spitalului militar ca nu vrea sa moara... pai bine bre, cine credeti voi ca e demn in fata mortii, ha?... doar aia de s-au chinuit cumplit si indelung cheama pe tanti cu coasa ca pe o alinare, desi nu e sigur ca ei chiar vor sa dea coltzu'... oricat am incerca sa ne impacam cu mersu' lumii, nimeni vrea cu-adevarat s-o mierleasca... sunt sigur ca pana si sinucigasii cred ca cumva incercarea lor o sa dea gres, si vor fi salvati dupa ce si-au facut numaru'... speranta moare ultima la toata lumea... he,he,he...
zambil
Postat pe 15 Septembrie 2015 16:07
intre timp, planeta moldova isi face de cap, chiar si fara creer...

o pensionara din roman, fosta profesara, si-a omorat barbatu' pensionar, fost inginer militar... ok, mare cheste ca l-a omorat... chestiile interesante abia acuma incep... dupa omor, femeia l-a ciopartit pe bietu' cadavru, l-a bagat in saci si l-a carat cu autobuzu', in ideea de a arunca ramasitele la tomberoane in targu frumos... doar capu' l-a pastrat acasa, in apartament, pus la pastrat intr-o galeata de plastic...

sa va mai povestesc, sau sa va las mai intai sa va dati matzele afara putin?... ok?... pai sa nu uitam ca vorbim de moldova acilea, adeca locu' unde incesturile, violurile in grup si omorurile fara numar la betzie sunt fapt divers...
zambil
Postat pe 15 Septembrie 2015 16:19
sa stii ca mie nu-mi apare ca esti on pe site...mai aprideau si astia un bec ,ceva...

exista speranta,dar exista si acceptare...pt cei care sunt in faze nasoale vine dansa ..asa..ca o izbavire...
desi nu ma asteptam,pe mine m-a intors plecarea lui Vadim,poate unde a plecat cam la aceeasi data cu tata mi-a rascolit niste chestii.

oricum flegma la greu pe el,interesant este ca multi dintre cei care au fost jigniti l-au iertat,nu l-au iertat altii,banuiesc ca in general oamenii frustrati care au lipsurile lor in toate cele...da,era maestru in a arunca cu mult kkat in oameni si uite ca pana si asta oboseste corasonul.si atunci cand nu mai ai nici prosti sa tii pe langa tine, sa-ti asigure traiul de huzur...e complicat..
iasomia
Postat pe 15 Septembrie 2015 16:33
Doamne,mami...

ce se injecteaza astea de nu vor sa imbatraneasca,au niste fete imobile zici ca-s masti,seamana intre ele cand zambesc au aceeasi expresie..
iasomia
Postat pe 15 Septembrie 2015 16:49
femeia are 64 de ani, si mortu' avea 69... bre, unde sunt nene povestile alea cu bunicu' si bunica, ha?... aia de erau neshte figuri blajine, cu par incaruntit dar cu obrajii inca rumeni, iubitori de nepoti, oricand gata cu un sfat de viata si primitori nevoie mare?...

pai va zice tatae - la moldova obrajii rumeni sunt de la beutura si-adesea de la palme si pumni, iara iubirea de nepoti are nescaiva conotatii incesto-pedofilice... iar paru' carunt in conditiile date apare inca de pe la treij' de ani, ca si ridurile...

zambil
Postat pe 15 Septembrie 2015 16:51
sa fi vazut bardu' acum ce-i mai citesc astia poezia ...

un plus iar pt pro,i-au facut un filmulet d-ala cum stiu numa' ei,cu respect pt un om care a plecat pe drumul lui...
restu' e can-can..

iasomia
Postat pe 15 Septembrie 2015 17:25
moshulescu...

https://www.youtube.com/watch?v=IQtHZeyIfrM
iasomia
Postat pe 15 Septembrie 2015 17:28
si mami!

eu credeam ca ai aflat pana acum,Vadim a castigat de fapt atunci ...

insa ,i-au umblat la voturi...
iasomia
Postat pe 15 Septembrie 2015 17:39
mami, asta cu umblatu' la voturi e legenda urbana... vadim n-a fost niciodata exponentu' unei majoritati, el se intindea de regula undeva pe la 10%... chiar daca s-a mai manarit pe la buletine pe ici - pe colo, ilici a iesit pe bune, datorita numarului mare de idioti din care e format poporu' roman...
zambil
Postat pe 17 Septembrie 2015 12:43
ce dracu' sa zici ,ca votau pana si intelectualii in draci de frica sa nu iasa tribunul..

saracu',era dement rau ,dar nu inteleg ura furibunda a unora pe care (culmea!) nu i-a jignit.

era o mare pata de culoare si injura ca un zeu.
iasomia
Postat pe 17 Septembrie 2015 13:12
i-auzi acilea, cheste tipic romaneasca... cand sa bage sicriu' lu' tribunu-n groapa, au descoperit ca groapa e prea mica... in prima faza au incercat sa bage sicriu' inclinat, da' n-a mers nici asa, asa ca l-au dat de-o parte si s-au apucat sa sparga peretii gropii, ca s-o largeasca...

bre nene, pai nu-i normal sa te scoli din morti si sa-i iei la balacarit pe toti?...

si daca pt mine vadim a fost ok, familia lui nu prea pare ok... odata ca pe astea din familie ar fi trebuit sa le duca mintea sa verifice groapa, asa, ca cheste... al doilea, au descoperit acum ca n-au bani. si fetele lui n-au nici servici... pai cat credeau nene c-o sa traiasca si vadim asta, saracu?...

mda... poate ca familiile astea de tip lipitoare ar merita o discutie separata, candva...
zambil
Postat pe 17 Septembrie 2015 15:11
plus ca ponta a luat-o usor - usor spre puscarie... noroc cu mega-licuriciu' asta, vericilor.. he,he,he...
zambil
Postat pe 17 Septembrie 2015 15:13
mami...
el le-a tinut la stadiul ala,asa se simtea el strong...

hai ca alea-s socate,da' din atatia senatori,primari,europarlamentari cati facu tribunu' nu se gasira niciunul sa-l duca mintea?

nu mai zici de gropari .popi si alte specimene...

cat despre michi... fac astia urat ca de ce nu-l da klaus jos,simplu,pt ca nu-i da voie constitutia ,nastase isi luase masuri,mamica..
iasomia
Postat pe 17 Septembrie 2015 15:28
muzici, ceva?... ca cam plange masa...

neshte meseriasi si-o gagica mai mult decat relax... adeca asa cum ii place lu' tatae...

https://www.youtube.com/watch?v=3Wd2DveN0R0
zambil
Postat pe 22 Septembrie 2015 15:59
ohhh, yeahhhh...

https://www.youtube.com/watch?v=_h8nK4CLIFM
zambil
Postat pe 22 Septembrie 2015 16:09
asa,mami...

ca eu numa' peste umbre dau,ma uitam la clipu' lui unu' mateo,clip in care apare cotabita ,acu' dupa marea intoarcere...

https://www.youtube.com/watch?v=VvJirU-4F4g


pe 29 oct, cica are reintoarcerea la sala palatului,nu ca m-as duce ,pe mine chestiile astea ma rascolesc
iasomia
Postat pe 22 Septembrie 2015 16:16
mami, ce visez eu acuma e sa fiu in bucatarie cu gagica asta, sa facem chiftele si sa bem bere, si ei sa-i vina chefu' sa-mi cante ceva...

https://www.youtube.com/watch?v=Zkc1A2SjETA

as sta s-ascult asa, ca prostu'... ehhh... bat si eu campii...
zambil
Postat pe 22 Septembrie 2015 16:22
la microfon ,da...

fiecare cu mise en place-ul lui...

daca ma apuc eu sa bat campii cade netu',mami...

iasomia
Postat pe 22 Septembrie 2015 16:35
azi vorbeam c-o mamaie care se vaita la mine ca vrea tataie sa i-o traga de cate ori o vede dezbracata,femeile sunt si proaste rau,habar nu au ca daca nu le-ar dori atat mosnegii lor ,ar arata ca nistre vrajitoare,mumele padurii ar fi ,neneaca...

iasomia
Postat pe 22 Septembrie 2015 16:40
ia sa bagam noi si-un moment de ingenuitate, chit ca-i la una dintre cele mai mari facaturi de televiziune...

https://www.youtube.com/watch?v=VpRD2vYZSy4

ca dac-o luam cu mizanplasuri si-alte alea, cine stie in ce mai dam...
zambil
Postat pe 22 Septembrie 2015 16:41
chiftele?

eu ma visez cu asta facand jumari, in casuta din padure...

https://www.youtube.com/watch?v=OnFlx2Lnr9Q

o casuta intr-o poiana insorita,in padure...el vanator... eu sa-l astept acasa cu trei tanci care ma tin de poale,el sa arunce mistretul pe masa si sa ne apucam sa-l hacuim ,sa spalam mate cate si mai cate...
iasomia
Postat pe 22 Septembrie 2015 16:44
pt cine nu stie de unde vine cantecu' larissei, luati d-acilea..

https://www.youtube.com/watch?v=2oFEMmBuUVo

mistret zici, mami?... eu ma gandeam la o mana de hribi, acolo... pai stam toata noaptea cu mana-n matze?...
zambil
Postat pe 22 Septembrie 2015 16:53
mami, in padure nu se tine post...da' daca tot ai adus hribii, lasa ca-i usuc pt la iarna ...

iasomia
Postat pe 22 Septembrie 2015 17:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prietenii adecvate sau neadecvate! 23 De la: quasaria 14 Noiembrie 2009 10:17
Help..pls:) 47 De la: AMELYY 24 Octombrie 2009 21:15
lucruri de care n-o sa ma satur niciodata... 36 De la: Ciresica 23 August 2011 19:28
Un sfat va rog frumos!!! 58 De la: joyz93 10 Ianuarie 2010 20:22
Carciuma din vechime 1085 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:25
Setari Cookie-uri