Chestiunea zilei..

mami?... imi dai voie?... pardon, scuzati, bonsoir...

treaba asta cu batranetzea-n chilotzi e nitel mai complicata... adeca, mosii si babele de ce n-ar umbla despuietzi, ha?... despuietzi cand e cazu', pacatele mele... chestea e ca suntem fara sa vrem victimele societatii consumiste... ni se impun idealuri fizice aproape imposibile de atins si mai ales de mentinut, si noi ne repezim ca prostii la momeala... vesnici tineri si in forma... pai de ce crezi tu ca se umplu de bani astia cu botoaxe si tzatze de plastic?...

lasa mami batranetu' despuiat, ca le-o fi cald si lor... au n-ai vazut pe la tara babe la camp in miezu vipiei, purtand numa sapa si cizme, ha?...
zambil
Postat pe 3 August 2015 13:16
poftiti,cum sa nu...

dragule,eu cred ca au voie peste tot..chiar si la nudisti,daca vrea tataie sa stea cu zgaiba la soare,de ce nu?sau eu sa ma cracesc drept in fata soareleui la o adica,ca doar nu-i popa.insa..

problema e ca nu-mi place sa-i vad in spatiul public si sa ma mai si intrebe de ce nu-i dau like...comprendre ?consider ca expunerea asta in chiloti nu e ok. am o amica care are vreo 120 de kg si se pozeaza in costum de baie iar si iar... f multi au si copiii pe fb (tot nu-i inteleg pe astia de-si trec ploadele-n lista) e jenant..

ma facusi si comunista,deh..
iasomia
Postat pe 3 August 2015 13:26
da' hai sa va zic una si mai tare... pe un site de profesionisti vazui recent un articol interesant... era vorba de psihologia muncii, ceva...

ce zicea persoana?... zicea ca positive thinking e pentru idioti...

stiti voi, positive thinking, chestia aia in care vezi totdeauna partea plina a paharului si cauti calutzu' de dar pe dupa bradu' de craciun... plus ca dai din cap incontinuu a aprobare, indiferent de ce zici tu sau ce zice persoana din fata ta... ei bine, chestia asta a fost reinventata de americani si implementata prin intermediul practicienilor psihanalisti, ca o metoda de management al stresului, tocma-n perioada cand criza anilor 70 isi ascutea mai tare coltzii...

li se spunea disperatilor care nu mai vedeau nicio cale de a ajunge la visu' american ca ei sunt de vina, pt ca cobesc... gandeau negativ, adeca... si ca solutia ar fi fost sa gandeasca pozitiv chiar si-n miezu' celei mai grozave crize de existenta... stiti voi:

- mai rau de-atata nu se poate - zicea pesimistu...
- ba se poate - il invata positive thinking sa zica pe optimist...

anyway, ideea era sa vezi partea buna a lucrurilor si sa te autosugestionezi ca trebile merg din ce in ce mai bine, ceea ce era oarecum adevarat pt aia care ajungeau la fundu' prapastiei... normal ca pt ei nu mai era decat o cale, adeca in sus...
zambil
Postat pe 3 August 2015 13:31
mami, eu ziceam de consumism acolo, nu de comunism... e-o mica diferenta... asadar, consumisto ce esti.. he,he,he...
zambil
Postat pe 3 August 2015 13:34
hai sa-mi termin ideea cu positive thinking...

deci autoru' de care ziceam la-nceput s-a dezbracat de caracter si-a recunoscut adevaru'.. sub masca unui tratament prin sugestie al depresiei, oamenii erau transformati in sclavi bucurosi de conditia lor de caini in zgarda... accepptand ca tu esti de vina pt tot ce ti se-ntampla, pierdeai spiritu' critic la adresa altora si renuntai la lupta sociala... v-ati prins?...

ai dreacu' americani... noroc ca eu am fost prea lenes pt a-mi atribui vreodata vreo vina, deh...
zambil
Postat pe 3 August 2015 13:38
comunism,consumism tot un drac..


stii ca vreo inhibata n-am fost niciodata ...

sunt de acord ca partile care arata ok sa fie mai vizibile ,doar nu traim degeaba,stim ca trebuie sa ascundem ce-i mai naspa si sa aratam ce-i ok,ca la varsta asta nu mai e nimic frumos,mami...oricat ne-am amagi...

uite de ex eu pot spune ca am niste atuuri,dar nu mi le(mai) arat , nu mai dau bine cu fata,mi se pare aiurea ,cred ca auto-cenzura e binevenita in situatii din acestea,pana la urma bunul simt il ai sau nu...

si nu e vorba de vreun complex,trebuie sa stim sa imbatranim sa zic asa...cum se cade...
iasomia
Postat pe 3 August 2015 13:39
uiti cu cine stai de vorba,mami...am luat tot timpul asupra noastra fel de fel de vini ,pana ne-am cocosat...

da' in cazul nostru inseamna putere,moshulescu.


ai dreptate,a venit timpul sa mai ingrosam obrazu'..
iasomia
Postat pe 3 August 2015 13:49
il ingrosam, il ingrosam.. ca asa ni se mai intind si ridurile... he,he,he...
zambil
Postat pe 3 August 2015 14:02
mami, esti pe faza?... ia uite-acilea, special pt tine...

https://www.youtube.com/watch?t=65&v=f56_Eg4i89c
zambil
Postat pe 4 August 2015 21:24
minunat...
iasomia
Postat pe 5 August 2015 13:04
vreti sa va distrati si n-aveti nicio idee pe weekend?...

http://www.zf.ro/zf-24/video-zf-live-facultatea-din-romania-care-nu-scoate-someri-salariile-medii-la-absolvire-sunt-de-2-500-de-lei-fara-experienta-14663374

he,he,he...
zambil
Postat pe 7 August 2015 20:37
cum a fost weekendu'?... aveti mintea odihnita?... da?... ok...

fiti atenti acilea... stiti voi ca-n ultima vreme neshte savanti d-astia dubiosi incearca sa ne bage-n cap nu numa' ca timpu-i o cheste relativa (tot einstein ala, saracu'!), da' mai ales ca si realitatea e relativa si depinde de ce face observatoru'... adeca, cand ne uitam la ea realitatea face una, cand ne luam privirea de la ea, ea face alta... complicat, nu?...

ok, atunci revenim la timp... pe situ' de va dau eu legatura mai jos, un nene cu idei cretze ne arata cat de subiectiva este perceptia timpului din punctu' de vedere personal al fiecaruia dintre noi...

http://maximiliankiener.com/digitalprojects/time/

zambil
Postat pe 10 August 2015 12:55
in cuvinte simple, cu cat avansam in varsta (toti!) si ne imbogatim experientele (unii!), cu atat ni se pare ca timpu' trece mai repede... daca in copilarie o vacanta de vara dura la nesfarsit, cu vremea ea a aparut din ce in ce mai scurta, ca sa nu mai vorbim de concediile din plina maturiltate...

trec anii, trec lunile-n goana
in zbor saptamanile trec...

pai credeti ca degeaba par versurile lu nea gigi sa puna picioru' pe acceleratie?... de-aia de la o anumita varsta ni se pare ca alunecam fara oprire spre prapastie, de nu mai avem dreacu' nici somn...

ramai sanatoasa cucoana
imi iau geamantanu' si plec...

unde cocoana e tanti viatza, adeca, iar geamantnu' e chestia aia din lemn de brad, in care incapem cu totii, pana la urma... hai ca v-am binedispus... he,he,he...
zambil
Postat pe 10 August 2015 13:05
da' daca mai aveti timp de-o tzigare, de-o halba sau de-un film, eu va recomand o cheste noua... aloha se numeste productia respectiva, proaspat scos pe taraba de sony pictures... eu-n film, adeca, nu tzigare sau bere... o holbeala pe gaura cheii aici:

https://www.youtube.com/watch?v=I6H4eQhllVM

e-un fel de comedrama, cum ii zic astia pe net, ceva usor, de vara, sa mearga la bere si la tutun... lume buna, joc actoricesc meserias si chiar si-un mic scandal de carcotasi, care zic ca cum emma stone n-ar prea avea fatza de havaianca de susha si c-ar fi furat rolu' altcuiva... tot pe pile si la ei, deh...

da' chestea mea la filmu' asta e alta... e-acilea-n film un bobocel de fatuca, danielle rose russel pe numele ei... hauuuuuu... pervers batran, deh... chestea e ca bobocica fura spectacolu' tocma-n scena finala, care n-apare-n trailer... ne-mai-po-me-ni-ta...

care are curaj sa pirateasca, le are cu torrentele si vrea sa vaza cu ochii lui despre ce-i vorba, sa bage cu clicku' acilea:

http://www.kickassunblock.net/aloha-2015-720p-brrip-x264-yify-t11060474.html
zambil
Postat pe 10 August 2015 13:22
ia mami, sa bagi la colectie...

https://www.youtube.com/watch?v=upEX2JMp3c0
zambil
Postat pe 11 August 2015 19:23
si neshte moshetzi meseriasi...

https://www.youtube.com/watch?v=Bik1yAUHfmg

ehhh...
zambil
Postat pe 11 August 2015 21:25
vine weekendu', ploua si suntem un pic tristutzi?...

nimic mai bun sa va adanceasca depresia decat un nick cave meserias...

https://www.youtube.com/watch?v=XsmPWKihtC0
zambil
Postat pe 21 August 2015 09:17
Daca ai scoate " https // "_ul ala , poate ca as reusi sa vad si eu. Macar asa din curiozitate.
Neata.
Rotty
Postat pe 21 August 2015 09:26
ehhhh... muietzi-s posmagii?...

ia sa te vad cum te misti acilea...

https://m.youtube.com/watch?v=XlMBtxBln6U

neshte bombonele din japonia, manca-le-ar tatae pe ele de metaliste... hai ca va mai scot din amorteala...
zambil
Postat pe 21 August 2015 10:47
m-am uitat la un film de doua ori si nu sunt sigura c-am inteles mesaju' si nici metafora...

https://www.youtube.com/watch?v=c_TB7MkrGyc

bine,mi-au venit vreo trei idei, insa nu sunt intr-o perioada buna si ..a,muzica mi-a ramas in urechi...

https://www.youtube.com/watch?v=VfhSqcn5K2Y&list=PLfc2Wlmv0833tcdKJ8QXrWP3CotlK9AtN

una peste alta,mi-a placut filmu' ...mami,tu l-ai vazut sigur sa-mi spui si mie ce ai inteles,ca-ti spun si eu, p-orma.
iasomia
Postat pe 23 August 2015 20:31
pai tu vrei sa-l intelegi pe jarmusch, mami?... unii telectuali sunt ca femeile mishto, ii iubesti fara sa-i intelegi... he,he,he...

da' uite ca filmu' asta mi-a scapat... ma bag la un descarcat, ceva...
zambil
Postat pe 24 August 2015 11:30
cum sa-i iubesti fara sa-i intelegi,mami? pai taman d-aia sunt compatibili, pt ca-si simt durerile si bucuriile unul-altuia..

da' hai cu impresiile vacantei ca promisesi si nu zici nik.

eu m-am nimerit intr-un loc cu niste chinezi,i-am dat jos de pe piedestal,mi-au intors matele f***-le neamu'-n dos,n-am auzit de cand mama m-a facut asa plescaieli!!! Stii cum plescaiau la masa?GROAZNIC! M-ai vazut tu pe mine bagand majuscule? da' sunt scarbita rau,dupa ce mancau isi curatau gatul,mucii,draq sa-i ia,muuuuuream mi se urca stomacul in gat!
maica eu am barbati pe langa mine,si ai mei fac ca toate animalele da' in momente mai potrivite..
nu mai zic cum amestecau mancarurile,ciorbele cu felul doi de ziceai ca au un mare kkt in farfurie,fix culoarea aia capata potolul.

iasomia
Postat pe 28 August 2015 20:03
portretu' violatorului roman... he,he,he...

https://www.youtube.com/watch?v=j8niGIbVKzE
zambil
Postat pe 6 Septembrie 2015 16:21
mami... cate bordee, atatea obicee... de chinezii aia ziceam... unde draci cica e semn de respect pt gazda sa ragai la masa, ha?... ca daca nu ragai inseamna ca nu ti-a placut mancarea...

sa nu uitam ca pana acu' vreo suta de ani mancatu' cu mana si umblatu' descult era regula pt 90% dintre romani... iar romancele credeau ca chilotii sunt pt curve... he,he,he...
zambil
Postat pe 6 Septembrie 2015 16:25
hai ca-l saltara si pe oprescu... chiar ca ma nelinistisem...

bre, sunt neshte locuri in romania unde banditii ne rad in fatza si ne scuipa-n cap... la primaria orasului bucuresti era unu' din locurile astea... si-n general cam peste tot unde e obligatoriu sa obtii o hartie, un inscris ceva cu antet de administratie...

de fapt, crez ca m-am exprimat gresit... afirmatia trebuia sa fie intrebare, si sa sune cam asa: unde sunt locurile din romania unde banditzii nu iti rad in fatza si nu te scuipa-n cap?...
zambil
Postat pe 6 Septembrie 2015 16:31
sa va zic o cheste... cand e vorba de stiinta, cea mai mare incredere o am in francezi... e o incantare sa citesti articolele din revistele lor de popularizare a stiintei, taioase ca briciu'...

chestea e ca daca au ramas cu ceva de dupa revolutie, francezii cu asta au ramas, cu ateismu'... acilea americanii si englejii o mai dau in bara, desi stau mai bine la tehnologii... oricat de analitic ar gandi ei (de oamenii de stiinta zic acilea!), tot mai apare cate unu' sa balmajeasca ceva despre interventia divina in fizica si matematica... francezii - nimica, nenica...

uite, de exemplu zicea un broscar d-asta (pt engleji, francezii sunt mancatori de broaste, nu italienii!) cum ca chestia cu poluarea umana ca fiind la originea incalzirii globale ar fi doar o cioaca... si cum ca de fapt nici n-ar fi o incalzire globala dovedita, deoarece in timp ce la polu' nord se dezgheta banchiza, la polu' sud e mai intinsa ca niciodata... ma rog, si alte carcoteli d-astea...

he,he,heeee... pai cand va zicea tatae ca americanu' umbla cu soparle ca sa le puna betze-n roate competitorilor in materie de economie globala, nu m-ati crezut...
zambil
Postat pe 6 Septembrie 2015 16:46
cum?.. va doare-n basca de incalzirea globala si de cauzele ei?... ok...

atunci sa va zic de-o alta gaselnita a francezilor... e vorba de familie... cica studiile unora mai destepti dintre ei au dovedit ca familia in intelesu' biblic, aia cu tata barbat, mama femee si copii rezultati din uniunea lor si-a cam mancat malaiu' inca de la primu' razboi mondial... si ca de fapt economicu' ar fi cauza pt care intre timp cine-i tata si cine-i mama nu mai e asa clar ca-nainte... sau pt faptu' ca de fapt nimeni nu mai e tata si nimeni nu mai e mama...

dap, neneaca... acuma cine are bani isi trage frumos o fiola cu sperma sau un embrion gata fecundat, isi ia o gazda purtatoare (care poate fi chiar si-un barbat, fiti atenti acilea!) si se alege cu un copil... sau poate lua unu' de la neshte dezorientati d-astia care s-au trezit cu el si nu le trebe... plus ca copilu', care e clar ca nu s-a mai nascut din ceea ce de obicei numim dragoste, nu mai trebuie sa primeasca dragostea respectiva nici mai tarziu... creste lumea copii precum cainii de apartament sau pestii de acvariu... hobby...
zambil
Postat pe 6 Septembrie 2015 16:56
si chiar asa - despre ce vorbim cand pomenim de dragoste?... nu cumva suntem si-acilea victimele unor perceptii gresite?... in grecia antica, adevarata dragoste era aia dintre doi barbati, din care unu de preferinta era cat mai minor posibil... au credeti ca povestile alea cu castor si polux, ahile si patrocle, argon si lana de aur si tot asa erau doar neshte cioace?... ha?...

sau credeti ca marinarii aia care toata ziua o ardeau pe mare, la trireme, de mai dadeau pe-acasa odata la 10 ani, faceau sex in deplasare cu vrajitoarea circe sau cu sirenele?... nu neneaca... alea erau povesti de spus la familie in rarele ocazii cand ajungeau pe-acolo...

ok, sunt multe de spus acilea si voi poate n-ati apucat nici sa cititi ce-am scris eu acilea azi, dara-mi-te sa mai si pricepeti ceva... plus ca mai e si duminica si lumea e la siesta... revin mai incolo...

zambil
Postat pe 6 Septembrie 2015 17:08
mami,

de-a lungul timpului ne-ai mai povestit tu de chestia asta ,cum ca de fapt, dragoste... exista intre masculi si ca femeile sunt folosite doar pt procreere,sau cel mult un fel de aparate de cojit banana,nu te-am contrazis nici atunci ,nici acum,tu stii mai bine...





iasomia
Postat pe 8 Septembrie 2015 15:04
din ciclu' corb la corb nu scoate ochii ,il vazui cu stupoare pe base informandu-ne ca el nu a primit "nici macar o nota" despre oprescu in cei zece ani cat a fost presedinte ,de prisos sa spun ce mi-am zis in gand,apoi...citii la gazeta ca oprescu are un dosar despre base ,era un citat dintr-un interviu dat de doctor prin 2008 si atunci mi-am explicat mai bine...

hai sa-i zicem solidaritatea primarilor,ca sa nu fim rai.

iasomia
Postat pe 8 Septembrie 2015 15:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt singer singerel 67 De la: cricat 30 Octombrie 2010 16:57
distractie,prietenie 4 De la: fleur_de_lis 13 Septembrie 2009 20:48
Marturisesc 207 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:29
cat de superficialii sunt unii? 13 De la: garbo_2178 7 Mai 2012 21:25
DEMISIE - asta vreau azi, sa demisionez 38 De la: cristina322 13 August 2010 16:24
Setari Cookie-uri