Concurs Papucei.ro

imi place sa port tot ce e de bun gust si mi se potriveste!

Postat pe 25 Octombrie 2008 08:54
Mereu am purtat incaltaminte cu toc inalt, semnul elegantei, caracteristica femeilor din Romania, de intotdeauna. Cativa ani am locuit la Roma.La inceput incaltam acelasi tip de incaltaminte cu toc subtire, cu talpa subtire. Dar se pare ca talpile erau prea subtiri pentru plimbarile mele indelungate prin acest oras minunat de care nu ma saturam sa-l strabat iar si iar.de aceea am fost nevoita sa trec la incaltaminte comoda -se faceau pur si simplu gauri in talpa-, ca majoritatea italiencelor care fac naveta cu mijloacele de transport si trebuie sa fuga de la metrou la autobuz si invers.Acum m-am intors acasa, dar fiind insarcinata si acum mamica, sunt tot la incaltamintea comoda. Priveasc cu jind la femeile imbracate si incaltate elegant...Mi-e dor de acea Anisoara pe tocuri care mergea la scoala...Mi-ar place o pereche de pantofi sau cizme rosii...
anisoara_puiu
Postat pe 25 Octombrie 2008 12:03
O femeie nu poate spune ca are doar o pereche de incaltaminte preferata... Cel putin eu nu pot sa fac asta!!! Iubesc cizmele mele negre, simple(doar cu o catarama fina)! dar in acelasi timp ador perechea de sandale argintii cu pietricele si toc de 5cm!!! Sunt adorabile... Oricum, iubesc incaltamintea cu toc foarte mic. E comoda, eu sunt inalta nu am nevoie de 15cm...Cizmele de la anuntul concursului sunt foarte frumoase... :)
fioorrella
Postat pe 25 Octombrie 2008 12:23
Cred ca mai bine de doi ani m-am chinuit sa geasesc o pereche de papuci pe care sa-i pot purta iarna fara sa-mi fie frica de ploaie, de ninsoare, sau in general de frig. Niciodata nu reuseam sa gasesc ceva pe gustul meu, pentru ca nici eu nu stiam ce voiam. Ma gandeam mult la ce fel de papuci vreau de fiecare data cand intram intr-un magazin de incaltaminte, dar ma dezamageau cu desavarsire toti papuceii care mai de care mai incarcati si mai comerciali.
Am avut o perioada cand mi-am pus in gand sa imi fac la comanda o pereche de cizme frumoase, care sa ma multumeasca si care sa imi faca placere sa le port, dar nu am gasit pe cineva care sa mi le faca. Insa toate aceste chinuri s-au terminat anul trecut,cand am intrat fara sa vreau intr-un magazin de incaltaminte si am zarit din prima niste cizme perfecte! Pareau ca din vis, perfecte, fara toc( caci nu pot merge pe toc prin zapada), fara blana pe dinauntru, dar totusi groase, cu talpa plata, botul rotund,culoarea neagra,exact cum mi le-as fi inchipuit daca as fi putut. Spre norocul meu, aveau si marimea potrivita- eu port un numar putin mai mare la picior, si anume 40- si de atunci le-am purtat atat de mult incat toti cei ce ma cunosc ma intreaba daca nu m-am saturat de acei papuci, insa eu intotdeauna le raspund cu aceasi replica- "Sunt cizmele mele de vis. Nu m-as satura de ele nici daca s-ar rupe!"

Postat pe 25 Octombrie 2008 12:39
intr-o zi de iunie...cand totul parea perfect dar totodata imprefectiunea acelei zile reflecta starea mea de spirit.Aveam nevoie de niste pantofi care sa sa reflecte bucuria acelei ocazii...absolvirea mea...banchetul...cel mai magic moment al adolescentei.dupa doua zile de munca titanica prin toate magazinele din oras nu am gasit nimic.nimic care sa sa-mi puna rochia in valoare si sa devin o mica printesa contemporana...apoi i-am gasit...stateau acolo singuratici parca asteptau sa ii cumpar eu...iar in momentul in care i-am incaltat am simtit cum se lipesc de piciorul meu devenind un tot unitar.apoi la banchet am stralucit avand cea mai frumoasa pereche de pantofi cu acele mici pietricele iar curelusa din jurul gambei imi ofera eleganta de care aveam nevoie.m-au ajutat in cazuri extreme...am dansat toata noaptea...nici macar nu a trebuit sa ii dau jos...am rezistat cu ei toata noaptea...parca pluteam.pantofiorii ii am si acum si ii port doar la ocazii speciale sau cand am nevoie sa devin o mica printesa...
adasm
Postat pe 25 Octombrie 2008 12:54
papucii.......cizme pt iarna adidasi pt primavara si toamna sandale si papuci pt vara
dusacarmenmihaela
Postat pe 25 Octombrie 2008 13:10
Buna.
Pantofii mei preferati sunt cei lejeri, nu foarte accesorizati, pantofi in care sa ma simt bine oricat as avea de mers sau indiferent de cate ore trebuie sa ii incalt. Comoditatea este o stare de bine pe care fiecare femeie o dorim zilnic.Imi plac pantofii cu un toc , dar nu foarte inalti pentru ca fac piciorul unei femei sa arate bine.
Am sa va scriu o patanie de-a mea.

Tot voiam sa scriu despre momentele mele de cochetarie. Fac orice, imbrac orice, numai nu ma pedepsi sa port pantofi cu toc kilometric. Avand in vedere ca am avut de obicei prieteni inalti, se presupune ca sunt obisnuita cu tocurile mari. Dar nu; am preferat sa fiu mica si sa bazai, invartindu-ma in jurul lor si ajungadu-le pana la umar, decat sa fiu mai inalta, pe tocuri si sa ma simt ca o girafa. Pentru ca ma simt foarte bine la inaltimea mea.
Pantofii cu toc sunt o tortura. Chiar daca esti obisnuita cu ei, pana la sfarsitul zilei ai spatele si picioarele terminate. Bineinteles nu intotdeauna am nutrit astfel de ganduri in ceea ce priveste pantofii cu toc. In liceu, pentru ca nu prea aveam voie sa port, as fi vrut numai asa ceva. La banchetul de absolvire, in clasa a 12-a, s-a ivit in sfarsit momentul potrivit. Asa ca m-am lacomit si mi-am cumparat pantofii cu cele mai inalte tocuri din lume. Catarata pe ei aveam impresia ca ceilalti oameni sunt cat niste furnici. Mergeau si super bine cu fustita mea neagra si scurta. Ce mai, eram sexy si chipesa ca o tuberoza cu tulpina gigantica.
Evident, nefiind obisnuita cu tocurile alea, mi-a fost cam greu sa merg pe strada asa, sa ajung pana in statia de masina, sa ma catar in masina si sa ma duc la o prietena sa o ajut sa se aranjeze, cum era planul. Ma simteam cam asa cum ar trebui sa se simta un paianjen cu picioare lungi si foarte, foarte subtiri daca s-ar incalta cu niste pantofi cat corpul lui de mari. Atunci am descoperit ca pantofii cu toc merg mana in mana cu masinile mici personale sau cu taxiurile.
Dupa o ora, nu-mi mai simteam deloc corpul de la gat in jos. Imi venea sa termin cu toata cochetaria si sa ma incalt in adidasi. Ce bine as fi facut. Dar nu, trebuia sa-mi duc crucea mai departe si sa ma duc la banchet in starea in care eram.
Pana la urma m-am obisnuit oarecum cu durerea cumplita si eram mai sprintena. Am ajuns la petrecere, m-am fatait pe acolo. Deja eram mult mai sigura de mine si de echilibrul meu.
Pana cand la un moment dat, mergand eu pe o potecuta pietruita, printre niste boscheti artistic amenajati... O prietena mi-a povestit cum a auzit un vaiet slab si m-a vazut disparand intr-o tufa, lin si gingas. Pur si simplu, nu stiu cum, picioarele mi-au cedat, mi s-au taiat genunchii si am cazut fara motiv. Mi-am facut un genunchi praf. Dar ce este mai grav este ca mi-am facut si dresurile praf.
Stateam in tufis si ma gandeam eu ce mama naibii fac acum. In liceu este mare rusine sa cazi pe jos, mai ales la banchetul suprem. Am pandit in tufis pana cand a trecut o colega mai corpolenta, i-am cerut ajutorul si ascunzandu-ma dupa ea ( eu fiind la fel de subtire ca creion cu mina 05 in liceu), am ajuns la toaleta unde am reusit cu chiu si vai si cu ajutorul altor colege sa ma redresez.
Pantofii cu toc sunt un articol de baza in garderoba unei femei adevarate. Banuiesc insa ca eu insa n-am ajuns inca in acest stadiu. Sau daca am ajuns atunci, mai demult, la sfarsitul clasei a 12-a, inseamna ca acela a fost un moment de cotitura, in care am ales drumul involutiei, adica al unei vieti comode, dar cu coloana vertebrala intacta.

bambucia_09
Postat pe 25 Octombrie 2008 13:16
Pantofii mei preferati sunt cei rosii. Pantofii rosii cand ii incalt am impresia ca unt o printesa, ca merg deasupra pamantului, ca plutesc. as vrea sa nu-i mai descalt niciodata.
Cand eram mica mama mi-a cumparat o pereche de pantofi rosii cu care m-a gasit dimineata incaltata in pat. pantofiorii erau foarte frumosi dar cam mici pentru mine. Nu i-am incaltat decata de 2 ori, si atunci fortat, dar erau pantofii mei rosii si eu eram o printesa, apoi au stat ca un bibelou pe televizor.
Acum nu mai dorm incaltata dar pantofii rosii sunt preferatii mei.
irinav74
Postat pe 25 Octombrie 2008 14:01
hmm....papuceii mei preferati..cred ca toata lumea,in special noi fetele sau femeile ar trebui sa avem macar anumite obicte de vestimentatie,fie ele haine, accesorii sau altceva, care sa ne placa in mod deosebit,care sa ne dea incredere sau care sa ne aminteasca de ceva anume...mai pe scurt care sa semnifice ceva .Eu as putea spune ca iubesc sa fac shopping...ca multe altele,asa ca e greu sa aleg doar o singura pereche de pantofi din toate cele pe care le am;dar fie,cred ca perechea mea preferata de papucei sunt unii pe care mi i-am cumparat in toamna aceasta.sunt maron inchis cu bot rotund si toc inalt(de vreo 10 cm) si gros,cu accente vintage in partea interioara.Imi plac in primul rand pentru ca desi destul de inalti sunt foarte comozi,dar si pentru ca a fost"dragoste la prima vedere",adica de cum am intrat in magazin am pus ochisorii pe ei si nu am mai plecat singurica mi-ar placea sa ii aduc acelei perechi de pantofi cizmulitele negre drept surioare....cam atat ....
pooopici
steliana63
Postat pe 25 Octombrie 2008 14:50
intradevar am o pereche de papuci care imi plac...nu neaparat ca sunt frumosi ci pt ca sunt singurii pe care ii am.sunt negrii,din imitatie de piele tocul jos si foarte foarte comozi.ma mandresc cu ei si asta e tot ce conteaza
veve
Postat pe 25 Octombrie 2008 15:53
cred ca toate cand eram mici defilam prin casa cu pantofii,sandalele mamelor etc , prima mea pereche de sandale este chiar una a mamei mele pe care am primit-o "mostenire" dupa lungi insistente...daca stau bine sa ma gandesc inca se poarta acest gen de sandale...talpa ortopedica de pluta si baretele de catifea neagra cu snurulete care se leaga de picior ,efect garantat de picior subtire.
alinutza_flr
Postat pe 25 Octombrie 2008 17:07
in primul rand papucii preferati sunt papucii ce aduc odihna pntru picioarece si deci implica sanatate pentru tine
adivera
Postat pe 25 Octombrie 2008 19:17
perechea favorita? eu am o poveste putin mai neobisnuita in legatura cu acestia si anume...pantofii mei preferati sunt negri..cu un toc gros,de 10 cm si cu botul rotund...pana aici...nimic nou si interesant..presupun ca fiecare are o perche de pantofi negri cu botul rotund..dar sunt preferatii mei pentru ca eram incaltata cu acestia intr-o noapte in care m-am daruit trup si suflet...asa ca o sa ii port pana cand o sa raman in picioarele goale...
gabico25
Postat pe 25 Octombrie 2008 20:29
Daca e k-dou este SUPER! Fie orice-o fi! Pentru ca sigur voi naste invidii printre prietene, daca voi fi una din castigatoare. Ei, am glumit, eu n-am castigat nimic degeaba, de ce-as castiga tocmai acum, cand e nevoie de frumusetile de cizme ? Ce a venit iarna deja ?
Ce sa zic, is faine, la varsta mea... tocul mi-e potrivnic, picioarele se mai umfla uneori, ar fi niste potriveli, dar daca nu da computerul, asta e!
Ma bucur ca particip! Si-atat! Si... parca mi-as dori unele albe (deh, asa ca pentru compensare).
Va pup,
ESTEEL
Postat pe 25 Octombrie 2008 21:01
Va salut si va voi spune povestea "papuceilor" mei preferati. Este vorba despre o pereche de sandalutze cumparate intr-o vara plina de soare dintr-o tara a soarelui si a marilor albastre. Le-am luat mai mult din dorinta de a pastra cat mai aproape o amintire a acelor zile splendide de concediu. Ulterior s-au dovedit a fi mai mult decat practice, moderne, confortabile si admirate de toate prietenele mele. La o privire superficiala sunt foarte simple, din piele culoare naturala, banale chiar. Dincolo de aspectul lor insa, povestea lor ma trimite cu gandul atat de departe. Cand le port, visez la mare, simt nisipul sub talpi, valurile, ma imbata parfum de chiparosi si de leandri si cad pe ganduri. Si raportul calitate-pret a fost unul foarte bun, iar nota de exotism le face speciale. Ultima data cand le-a observat o colega de serviciu si m-a intrebat daca le-am luat de la Zara, m-a bufnit rasul. Bietele cenusarese, chiar daca provin de pe o taraba dintr-o stradutza laturalnica a unui orasel mic, fac fatza cu brio standardelor de Mall si trec cu usurintza drept printzese. O sa imi fie greu sa le arunc atunci cand va fi cazul. Pana atunci insa sper sa le gasesc niste succesoare la fel de incarcate de aura de vacantza si de departare, de exotic si de "dolce far niente"...
kristinka
Postat pe 25 Octombrie 2008 21:18
Buna. De cand ma stiu am avut probleme cu incaltamintea. Ori sunt prea rigizi. ori ma bat la spate si cand mi-e lumea mai draga imi pun un plasture. Nu a fost ocazie. ma refer aici la evenimente unde tinuta este obligatorie, sa nu am grija sa iau cu mine o pereche de pantofi de schimb. Pana la urma, pantofii sunt ca si prietenii, trebuie sa stii sa-i alegi. De cativa ani nu mai pot purta tocuri, dar chiar si asa, cu pantofi fara tocuri am probleme.Am o pereche de pantofi in care ma simt cu adevarat bine si o pereche de cisme pe care daca as putea nu le-as da jos nici la culcare. Ce pacat ca sunt maro (negre nu am gasit) si nu le pot incalta des. In rest..... toate bune
panaitreli
Postat pe 25 Octombrie 2008 21:56
buna .......abia astept sa fiu castigatoarea sa ma pot da mare pe mess.si mai ales aici pe forum....perechea mea preferata sunt o pereche de cizme de piele intoarsa culoarea caprioarei....am facut mari furori cu ele...mai ales vara......va rog alegeti-ma pe mine......e si ziua mea in noiembrie.....[lz fetelor nu va suparatzi....dar ar fi un cadou frumos....mai ales k nu am castigat niciodata nimk....si nici nu am gasit pe strada vre-un ban.....plz.....
roxana_stan
Postat pe 25 Octombrie 2008 22:27
buna fetelor......va rog sa castig eu......vine ziua mea pe data de 14 noiembrie...fac 26 de anisori.....plzzzz
roxana_stan
Postat pe 25 Octombrie 2008 22:29
Toata viata am avut o pasiune pentru incaltaminte, fapt pentru care am tot cumparat:pantofi eleganti, pantofi sport, inalti sau fara toc.Vi s-a parut vreodata ca pantofii sufera si ei? Mie nu, pana acum cand copilul meu de numai 2 ani se tot probeaza cu incaltamintea mea, mostenind , se pare aceeasi pasiune pentru incaltaminte. Ma intreb, insa, plang pantfii sau plang eu de mila lor?
sasha
Postat pe 25 Octombrie 2008 23:09
OO,chiar nu cred c-are vreo importanta cum arata perechea favorita.Fie galbeni,verzi,negri sau rosii,toti la randul lor au fost favoriti,ca de-aia i-am cumparat.Stau toti cuminti si-ordonati,uni-n cutii,altii pe raft,unii dezveliti,asteptand parca sa fie din nou in centrul atentiei.Cei albi,de mireasa stau la loc de cinste,dar cam stingheri si mult prea singuri.Rar mai vad si ei cate-o petrecere.Ei,dar nu sunt suparati,asa-si pastreaza forma buna,satui de-atatea calcaturi.Urmeaza cei sclipitori,cu baretute si pietricele luminoase de parc-ar fi pomul de craciun.Dar preferatii mei sunt unii maro,de neam bun,eleganti si comozi,fini si rafinati care te-mbie sa-i urmezi oriunde-ar merge.Cam asa arata preferatii mei!

Postat pe 26 Octombrie 2008 03:15
am deja o pereche de cizme de la papucei.ro http://www.papucei.ro/ciocate_inalte_rosii-1366/ dar sincera sa fiu, nu mi-ar displace inca o pereche
eira
Postat pe 26 Octombrie 2008 10:40
am deja o pereche de cizme de la papucei.ro http://www.papucei.ro/ciocate_inalte_rosii-1366/ dar sincera sa fiu, nu mi-ar displace inca o pereche
eira
Postat pe 26 Octombrie 2008 10:40
Buna!Am o pereche de pantofi de la cununia civila(din anul 1993)de culoare mov cu o floricica care imi plac foarte mult insa nu ma pot incalta cu ei.Mi-aduc aminte de momente importante si clipe fericite, am spus "DA" in fata ofiterului de stare civila.Aceasta pereche de pantofi sunt adorati si de fiica mea de 14 ani si sper ca peste cativa ani sa fie buni de ea si sa-i poarte cu placere.Sper sa fiu castigatoarea perechii de cizme de la concurs(acum port marimea 39).Multe salutari intregului colectiv si multumesc pentru mesaje pentru ca le citesc cu placere.
elbadea
Postat pe 26 Octombrie 2008 12:01
Buna! Sunt fericita posesoare a marimii 22,5 la picior deci... unde gaseam masura potrivita NU stateam pe ganduri si ajungeam direct la casa cu perechea de pantofi,cizme, sandale sau papuci. Sigur ca, printre toate aceste articole de incaltaminte am si una preferata, o pereche de pantofi in care picioarele mele se simt excelent si care reprezinta de departe cea mai buna achizitie a mea.
Sigur ca ar fi o mare bucurie pentru mine sa intru in posesia unei incantatoare perchi de cizme.
Sa auzim de bine,
Mari
oprescumari
Postat pe 26 Octombrie 2008 18:04
Super concurs! Mi-ar surade sa-i castig sotie o o asa frumoasa pereche de cizmulite! Ar fi un cadou tare frumos! Perechea mea favorita de pantofi este acum o pereche de adidasi, pentru ca m-am operat la tendon si din motive medicale doar pantofi sport pot purta o perioada de timp.
pampinG
Postat pe 26 Octombrie 2008 18:35
ca de obicei la fiecare inceput de sezon incepe nebunia colectiilor,ce se poarta in materia de haine,accesorii,incaltaminte.slabiciunea femeilor bineinteles,a mea e sigur,sunt incaltamintele.
din puctul meu de vedere o geanta si o pereche de pantofi de calitate accesorizeaza cel mai bine tinuta unei femei.
am vizitat magazinele cautand o pereche de cizme comode,trendi si bineinteles sa-mi placa de la prima vedere.am gasit ceva dragut dar sincer din salarul meu de 600 de ron lunar, nu-mi permit o pereche de cizme cu 5-6mil.lei vechi.
asa ca sper sa am putin noroc si sa castig aceasta minunata pereche de cizme super faine.

Postat pe 26 Octombrie 2008 18:42


Papucii mei preferati sunt in ton cu moda cu tot ceea ce se poarta.
Acum papucii mei preferati sunt o pereche de botine negre cu toc.
adnana_oana20
Postat pe 26 Octombrie 2008 18:51
Buna,

Ai dreptate, orice femeie are o pereche de pantofi preferata.
Am mai multe perechi de pantofi dar una este cea mai des incaltata si o prefer deoarece picioarele mele se simt foarte bine. Au o piele deosebita, foarte moale si sunt foarte comozi, asa ca dupa 8 ore la servici si chiar de stat in picioare(in instanta) nu sunt obosite si nici nu ma deranjeaza nici la degete nici la calcaie.Nu am nici un picior foarte mare ,,zic eu" port doar 37 este un nr.de pantof acceptabil.
Din prima zi si pana in prezent sunt preferatii mei si trebuie si ei protejati si aranjati, lustruiti si cremuiti, cum am grija de mainile mele asa am grija si de ei.Sunt negrii sunt cu un toc acceptabil,calapod foarte confortabil, au o catarama in fata de decor si intotdeauna lustruiti, arata impecabil asa cum trebuie sa arate o pereche de pantofi intr-un magazin. ASA IMI PLAC.

Sa nu imi fie jena sa merg pe strada.
Lucesc, ca si cizmele dumneavoastra.

Va salut pe toti.
cristina_tintareanu
Postat pe 26 Octombrie 2008 19:08

m3l_angels
Postat pe 26 Octombrie 2008 20:22
pantofii mei preferati sunt cei cu tocul subtire si eleganti ,dar in acelasi timp prefer si pe cei comozi; multumesc pentru aceasta sansa.
m3l_angels
Postat pe 26 Octombrie 2008 20:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bun de vazut 0 De la: 4 Martie 2010 15:37
cum sa nu te plictisesti? 13 De la: Gabriela_28 22 Iunie 2010 21:22
oferta unghii false 1 De la: garbo164791 9 August 2010 18:09
Destinul fiecaruia este prestabilit? 209 De la: fleurdelis 17 Martie 2010 02:19
Vreti sa castigati cateva mii de ron in 6 luni ???? 1 De la: dana92 2 Decembrie 2011 21:00
Setari Cookie-uri