caut o carte anume...

Buna, nu mai stiu cum se numeste.. nici cum arata. nici autorul..dar stiu ca era o poveste de dragoste, un el o iubea in secret pe o ea , ea nu ii dadea importanta. In fiecare dimieata ii lasa la usa o floare intr-un cub de gheata. Locuiau..undeva intr-un turn ceva de genu...in fine intr-un sfarsit ea pleaca si ii lasa lui tot felul de indicii sa o caute prin lume..pe la paris..la magazinul cu peruci..si etc.

Va rog mult, vreau sa recitesc cartea..dar nu mai stiu nimic de ea...ca am citit-o acum mult timp:( help
Madalina_Iosifescu_1
Postat pe 9 August 2011 15:58
Nu stiu cum se numeste cartea pe care o cauti, dar iti recomand una, poate la fel de frumoasa, daca nu cumva chiar mai frumoaa: "Poveste de iubire, de Erich Segal. Pe mine m-a emotionat pana la lacrimi. Si sunt barbat! Citeste-o si nu vei fi dezamagita. Succes!
garbo215027
Postat pe 12 August 2011 16:09
De la: garbo215027, la data 2011-08-12 16:09:16Nu stiu cum se numeste cartea pe care o cauti, dar iti recomand una, poate la fel de frumoasa, daca nu cumva chiar mai frumoaa: "Poveste de iubire, de Erich Segal. Pe mine m-a emotionat pana la lacrimi. Si sunt barbat! Citeste-o si nu vei fi dezamagita. Succes!


Buna seara ! Maine intru in librarie, poate o vad shi cumpar. O seara interesanta !
garbo217612
Postat pe 12 August 2011 21:59
mai bine cumpara-l pe Cucoș...nu ti-ar strica...defel...
dor72
Postat pe 12 August 2011 22:01
De la: garbo215027, la data 2011-08-12 16:09:16Nu stiu cum se numeste cartea pe care o cauti, dar iti recomand una, poate la fel de frumoasa, daca nu cumva chiar mai frumoaa: "Poveste de iubire, de Erich Segal. Pe mine m-a emotionat pana la lacrimi. Si sunt barbat! Citeste-o si nu vei fi dezamagita. Succes!


Dupa aceasta carte a fost turnat filmul "Love Story", in 1970, o melodrama ieftina si lacrimogena, cu priza la public, ca si filmele indiene gen "Vandana" sau "O floare si doi gradinari". Din pacate despre gusturi nu se poate discuta, sunt discutate insa persoanele care au anumite gusturi.
delly000311
Postat pe 15 August 2011 07:43
delly esti critic literar?Pff,ai sesizat ironia,sper
Cum va treziti asa sa aruncati cuvinte in stanga si-n dreapta?Iar ultima ta propozitie e tare de neinteles.Ia mai explica o data..
ducesa999
Postat pe 15 August 2011 08:54
Am sesizat doar incultura dar m-am obisnuit. Eu ma trezesc cam asa: Deschid ochii si dau de amatorii de chiciuri care se impart in mai multe grupe mai mult sau mai putin definite, printre care, intr-o grupa, te afli si dumneata care ma acuzi pe nedrept ca arunc cu cuvinte in stanga si-n dreapta. Eronat, eu arunc numai inainte si totdeauna in cine trebuie! Ultima propozitie e de fapt o fraza si, cine stie sa citeasca si printre randuri, a inteles-o. Si nu-ti explic ce am vrut sa spun acolo, ca tot nu vei intelege. Duce-s-a... unde-i e locul!
delly000311
Postat pe 17 August 2011 19:03
Eu iti sugerez sa citesti " Panza de paianjen" de Cella Serghi. ( ca romantism ma refer). Dar daca vrei ceva interesant incearca " Castelul" de Reinaldo Areinas. E fascinant sa citesti parerile tuturor oamenilor din aceeasi familie.....si culmea, sa te pui in locul fiecaruia, cu mentalitatea fiecaruia, iar tu cititor sa constati ca fiecare are dreptate
garbo011013
Postat pe 18 August 2011 20:05
delly...foarte interesant ca in 15.04."71 aceasta,,melodrama ieftina si lacrimogena"a primit si-un OSCAR.
Daca tot faci parada de ,,bunul tau gust in de-ale filmelor",puteai cel mult sa spui ca :tie personal nu-ti place! Nu intereseaza pe nimeni,crede-ma ,cum te trezesti tu..si vai mie..multimea de inculti din fata.Blehh!!
Simteai nevoia sa ti o lectie bietului om care cauta doar o carte?Hai mai ,ca ai tu precis un alt loc unde-ti poti etala cunostintele!
Si inca o data blehh!
ducesa999
Postat pe 19 August 2011 08:18
Multumesc pentru propunere.. o sa vad cum este si castelul! dar nu ma las pana nu dau de cartea mea
Madalina_Iosifescu_1
Postat pe 19 August 2011 18:34
De la: delly000311, la data 2011-08-15 07:43:24
De la: garbo215027, la data 2011-08-12 16:09:16Nu stiu cum se numeste cartea pe care o cauti, dar iti recomand una, poate la fel de frumoasa, daca nu cumva chiar mai frumoaa: "Poveste de iubire, de Erich Segal. Pe mine m-a emotionat pana la lacrimi. Si sunt barbat! Citeste-o si nu vei fi dezamagita. Succes!


Dupa aceasta carte a fost turnat filmul "Love Story", in 1970, o melodrama ieftina si lacrimogena, cu priza la public, ca si filmele indiene gen "Vandana" sau "O floare si doi gradinari". Din pacate despre gusturi nu se poate discuta, sunt discutate insa persoanele care au anumite gusturi.


Cine va indreptateste sa discutati la adresa persoanelor, indiferent cine ar fi acestea?! Cu siguranta nu sunteti o persoana cu intelect rafinat, altfel v-ati fi abtinut de la un asa comentariu. Sunteti perfectiunea intruchipata? Doar preferintele dumneavoastra sunt "selecte"?
Inclin sa cred ca toate scursurile comenteaza pentru a se arata drept valori. Fiecare e liber sa citeasca, sa asculte, sa vizioneze ceea ce ii place. Crded ca neamul prost si parvenit nu ar cam avea ce cauta pe aici.....
nicole_doina
Postat pe 25 August 2011 02:06
Ai dreptate in cele din urma. Te-ai intrebat vreodatea ce cauti tu aici?
delly000311
Postat pe 28 August 2011 23:14
De la: ducesa999, la data 2011-08-19 08:18:00delly...foarte interesant ca in 15.04."71 aceasta,,melodrama ieftina si lacrimogena"a primit si-un OSCAR.
Daca tot faci parada de ,,bunul tau gust in de-ale filmelor",puteai cel mult sa spui ca :tie personal nu-ti place! Nu intereseaza pe nimeni,crede-ma ,cum te trezesti tu..si vai mie..multimea de inculti din fata.Blehh!!
Simteai nevoia sa ti o lectie bietului om care cauta doar o carte?Hai mai ,ca ai tu precis un alt loc unde-ti poti etala cunostintele!
Si inca o data blehh!


Duceso, tu m-ai intrebat cum ma trezesc iar eu ti-am raspuns. Acum nu te mai intereseaza, poate pentru ca nu ai timp, pentru ca ti-ai dat seama ca trebuie sa mai recuperezi ceva pe la gramatica limbii tale materne. Iti doresc succes!
delly000311
Postat pe 28 August 2011 23:19
bre tutumi, ca bine zici! fiecare e liber, sa citeasca, Si sa comenteze, si nu ne cerem voie sa o facem, daca intelegi ideea
cat priveste love story aia, nici mie nu mi-a placut...nici cartea si nici filmul, si asta e gustul meu
dupa cum nu-mi place nici cartarescu si nici coehlo...mi se par maculatura
dar asta e doar parerea mea
michelle_
Postat pe 28 August 2011 23:35
Constat ca Tutumi numai de criticat si jignit e buna..face totul sa supere pe toti!! Sunt unii negativisti din cap in coada..Tutumi e una din acele persoane..pacat,sigur are ea si ceva bun dar inca nu ne-a aratat.. Promit ca la prima ei sclipire de bunatate,sa fiu prima care s-o felicit!!
elisabeta_boia
Postat pe 2 Septembrie 2011 10:41
Constat ca Tutumi numai de criticat si jignit e buna..face totul sa supere pe toti!! Sunt unii negativisti din cap in coada..Tutumi e una din acele persoane..pacat,sigur are ea si ceva bun dar inca nu ne-a aratat.. Promit ca la prima ei sclipire de bunatate,sa fiu prima care s-o felicit!!
elisabeta_boia
Postat pe 2 Septembrie 2011 10:42
"dupa cum nu-mi place nici cartarescu si nici coehlo...mi se par maculatura
dar asta e doar parerea mea "



" Promit ca la prima ei sclipire de bunatate,sa fiu prima care s-o felicit!! "
Axl_22
Postat pe 2 Septembrie 2011 10:46
Recomand cu sincera caldura,lui Tutumi o carte.."Femeia fara trecut" de Phyllis Whitney...
"dintr-o data avea o a doua identitate.." Si..
elisabeta_boia
Postat pe 3 Septembrie 2011 22:46
AJUTATI-MA SA GASESC SI EU CARTEA ''NOROCU-I O FEMEIE'',NU MAI STIU CINE A SCRIS-O DAR E SUPER.E O CARTE PE CARE NU O MAI POTI LASA DIN MANA.EU AM AVUT-O DAR AM DAT-O IMPRUMUT SI DUSA A FOST SI O VREAU DIN NOU.VA MULTUMESC
garbo_5533
Postat pe 13 Iulie 2012 09:05
eu nu sint prea placut impresionata de faptul ca diferentiem "literatura pentru femei" de "literatura pentru barbati". Next step: sa facem programe de educatie diferite, sau?
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2012 15:49
Daca au ilustratii atat de dragute,au si carti de colorat?
"Oferte in functie de personalitate sau stare de spirit" ...Da` de unde stiu aia in ce toane sunt eu? Si ce...la intrare tre sa faci vreun test de-ala smecher unde iti zice ce rasa de maimuta ai fost intr-o viata anterioara???
Rotty
Postat pe 17 Iulie 2012 15:53
caut o culegere de Gheba!
caleidoscop
Postat pe 17 Iulie 2012 16:10
cauta la biblioteca de barbati!
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2012 16:18
...fiecare cu cel doare!...am gresit cumva tema?....din titlul topicului asa reiese...de ce esti rea cu mine???
De la: quasaria, la data 2012-07-17 16:18:19cauta la biblioteca de barbati!
caleidoscop
Postat pe 17 Iulie 2012 16:47
era o gluma, si nu la adresa ta, ci la mesajul dinainte. Multumita de traducere?
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2012 16:54
De la: quasaria, la data 2012-07-17 16:54:54era o gluma, si nu la adresa ta, ci la mesajul dinainte. Multumita de traducere?
atunci...PARDON!....altadata semnalizeaza!
caleidoscop
Postat pe 17 Iulie 2012 18:03
altfel ce?
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2012 18:07
De la: quasaria, la data 2012-07-17 18:07:50 altfel ce?
in trafic pe net, din cauze numai de tine stiute...ne-am "ciocnit"...inca o data, c'est la vie!
caleidoscop
Postat pe 17 Iulie 2012 18:17
posibil. Nu sint un sofer prudent.
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2012 18:27
Caut o carte de psihologie scrisa de un psiholog rus.nu mai atiu numele autorului si nici titlul cartii.in principiu sunt mai multe povestiri despre tipologiile umane.voi da un ex: cica o doamna f bogata isi cauta o slujnica si vin 3 femei pt acest post.fiecare dintre ele vine cu trasura.una dintre ele sare pur si simplu din trasura(tipul de om fara rabdare etc),alta de abia reuseste sa se dea jos,f lenta,iar alta se da jos frumos,normal etc.
Mai e o poveste despre 3 copii si o pisica.cei 3 copii reprezinta 3 tipuri de oameni:rau cate adora sa faca rau cu buna stiinta,altul care are ceva mila si bun.primul omoara pisica si dd aici nu mai stiu:).va suna cunoscut?e o carte veche.a avut-o ma mea.o cumparase in facultate.mama mea are acum 58 de ani:),ca sa va fsceti o idee despre anul editarii aprox.multumesc anticipat oricui mi-ar putea oferi vreo informatie.
garbo_8010
Postat pe 1 Octombrie 2012 00:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
maxime si reflectii,dedicate....... 59 De la: 29 Martie 2013 20:19
ce carti ai mai citit si ti-au placut ? 7 De la: garbo_475025 20 Septembrie 2017 21:20
aflati cum obtinem planta ananas 8 De la: daniilia 6 Iulie 2014 10:49
este meritat locul trei la eurovision 2010 norway de paula&ovi? 19 De la: fleurdelis 30 Iunie 2010 06:50
vand carti! 12 De la: garbo107343 6 August 2012 11:58
Setari Cookie-uri