Rautatea: 'Eroare' a naturii noastre divine sau doar 'pecete' a destinului nostru darwin?...

Lumea nu e simpla,intr-adevar, cei care vor sa o descopere in toate cotloanele ei sunt de admirat.Va urez succes si nervi tari
Exact, ii alegi pe cei cu care rezonezi,traiesti frumos, te bucuri si eviti pe cei care contravin personalitatii, principiior tale.Pe aceia, sa-i inteleaga altcineva.
Schmetterling
Postat pe 6 Aprilie 2016 13:02
Nu-i deloc nevoie sa cauti adanc ... e pe toate "gardurile", pentru ca implicatiile sociale, economice sunt si valorizatoare pt. indivizii societatii de consum ... de toate tipurile.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 6 Aprilie 2016 14:28
De la: garbo_406810, la data 2016-04-04 20:10:20Eu cred ca foarte putini oameni nu sunt invidioși, și nu te sapa,

plus ca ei au necesități egoiste rele, ei cred ca dacăeești corect ești fraier, aașa gândesc bbărbații, cred ca toți practic, teoretic nu recunosc ,


Asa e "ingerasulluptator"... ! Eu cred ca cele mai folosite cuvante in tot ce postezi tu, sunt: "barbatii", "barbatul", dupa care adaugi cele mai rele cuvinte posibile... ! Apropo, cand te-ai "botezat" 406810, ai facut in stil ortodox, catolic, islamic... ? Si daca tot ne spui parerea ta, explica-mi si mie ce inseamna: "necesitati egoiste" ? Pentru ca eu stau mai prost cu limba romana si nu am inteles ce vrei sa spui. Si sa nu-mi spui ca iar am fost rau... ca nu te cred !
barboneli
Postat pe 6 Aprilie 2016 16:13
Nu se poate asta, @Bescuca, personal refuz sa cred asa ceva!

Eu inca mai sper ca odata si-odata, cindva, in viitor, scinteia aia isi va arata cu implinire adevaratul ei rol in up-gradarea Umanitatzii!

Altminteri, pt. a preintimpina SALBATACIREA generala si DISTRUGEREA totala, ar trebui macar sa avem bunul simtz siii...
...sa ne sinucidem in masa, cu totii.

Si nu doar aia care mai au inca bun simt, ceva umanitate in ei si multe regrete pt. tot ce se intimpla cu noi si intre noi in zilele noastre...

In sensul asta cred ca e o idee buna cea cu topicul intitulat chiar asa cum ai spus tu, "Frica de pedeapsa".
Fiind ideea ta, cred ca tu ar trebui sa fii cel care sa il deschizi.
Si am convingera deplina ca o sa gasesti exact cuvintele si ideile de inceput potrivite...

Ma bucur sa vad ca si alti semeni de-ai mei gindesc pe aceeasi 'linie' ... cinica privitoare la existentza si faptele noastre. Si ca edulcorarea, pansamentele 'sterilizatoare' si ... batistele puse pe tzambalul vietzilor noastre cotidiene le repuga acestora si le sint profund straine de constiintza si caracterul proprii.

Atita timp mai sint si altii care au o atitudine critica, secanta, dura chiar, darimatoare de ipocrizii si formatoare de opinii contrare, non-conforme da' ziditoare de paradigme, cred cu tarie caaa...

...MAI EXISTA SPERANTZA!

Am avut intotdeauna convingerea ferma ca mai degraba cu citiva 'nelinistiti' sau ... anti-sociali dintr-astia e posibil sa zgiltii cit de putzin constiintele adormite, deja stricate sau moarte de-a dreptul.

Si poate ar fi momentul ca in cyberspace-ul autohton sa apara chiar si o ... Agora a parerilor si atitudinilor disparate si contrare ale acestor 'inadaptati'.

Si care nu mai sint dispusi sa accepte in continuare oligofrenia ... plantarii de panselutze, a luarii de atitudine 'vinjoasa' da' comoda si stupida pe net sau a aprinderii de luminarele plingacioase atunci cind insasi Umanitatea e pe marginea prapastiei!

Un site sau un blog cu titlul incomod si 'neatragator' poate deee...

...DEMENTZA & CINISM.

Ca a cam inceput sa mi se faca greatza si sa mi se atrofieze mintzile cu atitea ... retzete culinare, fashion, zodiace si kretinisme motivationale pt. fiintze decervelate!

Traim deja intr-o societate la inceput de globalizare prin chiar dementza asta a asa-zisei ... dezvoltari personale.
De parca am fi considerati niste idiotzi ... Robinson Crusoe esuati pe planeta propriei neputintze!

garbo101426
Postat pe 6 Aprilie 2016 16:51
De la: barboneli, la data 2016-04-06 16:13:41
De la: garbo_406810, la data 2016-04-04 20:10:20Eu cred ca foarte putini oameni nu sunt invidioși, și nu te sapa,

plus ca ei au necesități egoiste rele, ei cred ca dacăeești corect ești fraier, aașa gândesc bbărbații, cred ca toți practic, teoretic nu recunosc ,


Asa e "ingerasulluptator"... ! Eu cred ca cele mai folosite cuvante in tot ce postezi tu, sunt: "barbatii", "barbatul", dupa care adaugi cele mai rele cuvinte posibile... ! Apropo, cand te-ai "botezat" 406810, ai facut in stil ortodox, catolic, islamic... ? Si daca tot ne spui parerea ta, explica-mi si mie ce inseamna: "necesitati egoiste" ? Pentru ca eu stau mai prost cu limba romana si nu am inteles ce vrei sa spui. Si sa nu-mi spui ca iar am fost rau... ca nu te cred !


pai dacă te crezi așa de cult de ce nu te uiți în dicționar sa vezi ce înseamnă necesități egoiste, dacă mai fii rugat frumos tias fii explicat, dat cum tonul face muzica
ingerasulluptor1
Postat pe 6 Aprilie 2016 19:25
Barbatii sunt rai,, plus ca trebuie sa ai grija cu cine faci relații pt ca barbatii au boli venerice, pt ca se culca cu cine apuca, și de protejat cam uita, pt ca plăcerea este cea mai iimportanta pt ei,

ingerasulluptor1
Postat pe 6 Aprilie 2016 19:30
@Ingerashule, placerea ca placere da' daca ai stii cite muieri nu vor nici macar s-auda de prezervativ pt. ca nu le-ar face bine la 'sensibilitate', te-ai lua cu miinile de cap!...

Stiu chiar vreo doua ... doctoritze care impun propriilor barbati sa faca sex musai ... 'natur', ca cica asta ar fi semn clar ca n-au fost si pe laaa...
...curve!
garbo101426
Postat pe 6 Aprilie 2016 20:05
De la: ingerasulluptor1, la data 2016-04-06 19:30:00Barbatii sunt rai,, plus ca trebuie sa ai grija cu cine faci relații pt ca barbatii au boli venerice, pt ca se culca cu cine apuca, și de protejat cam uita, pt ca plăcerea este cea mai iimportanta pt ei,



Ok, acum, te rog frumos sa-mi explic ce e aia "necesitati egoiste" ! Mersi anticipat... !
Ca tu crezi ca barbatii sunt rai... asta nu ma mira, cea ce ma mira este ca spui: au boli venerice ! Da, unii au, dar de la cine crezi ca le ia ? La bolile venerice ma refer. De la femei. Si asta pentru ca si ele au boli venerice. Ok, o sa-mi spui acum ca ele au pentru ca le-au luat de la barbatii rai... si asta ma duce la intrebarea aia stupida: "ce a fost intai, gaina sau oul"... ?!? Si nu vorbesc acum de barbatii care iau bolile venerice din fundul altor barbati venerici... venetici... sau pe scurt homosexuali ! Asa ca mai lasa barbatii in pace, macar de 2 ori pe saptamana... sa zicem joi si marti, in zilele astea poti sa spui si ca barbatii sunt galanti, buni, iubitori, grijulii, muncitori, politisti, astronauti... etc. si ca voi femeile aveti acelesi placeri ca si ei. Ma rog... mai mult sau mai putin
Vezi sa nu uiti sa-mi raspunzi la intrebare... citeste tu prin dictionarele tale, ca in ale mele, nu am vazut asa minune de expresie !!! Asta e o expresie "made ingeras"... ! Ok si luptator daca vrei.
barboneli
Postat pe 6 Aprilie 2016 21:05
De la: garbo101426, la data 2016-04-06 20:05:53@Ingerashule, placerea ca placere da' daca ai stii cite muieri nu vor nici macar s-auda de prezervativ pt. ca nu le-ar face bine la 'sensibilitate', te-ai lua cu miinile de cap!...

Stiu chiar vreo doua ... doctoritze care impun propriilor barbati sa faca sex musai ... 'natur', ca cica asta ar fi semn clar ca n-au fost si pe laaa...
...curve!


sensibilitate pt ....
...moravurile laxe
ca mare-i gradina parapantelor fara "volanta''
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 6 Aprilie 2016 21:49
... dar si a ... "imberbilor" care pun botu'.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 6 Aprilie 2016 22:09
De la: Bescuca, la data 2016-04-05 16:10:31bla bla bla-urile de rigoare ... dezvoltationale.


Lecturi motivationale? Exista doar lecturi si atat. Depinde de fiecare cum le interpreteaza. Tot ce am spus mai sus e practicat pe mine insami. Eu nu a trebuit sa fac un efort ca sa fiu "buna". Am avut nevoie de aceste lecturi - putine - ca sa ma cunosc pe mine insami... pana in esenta. Si ca sa obtin explicatii pentru cum functioneaza aceasta lume. Atat in sens larg, lume cu tot ce exista, cat si lume in sens de oameni.
zaraza26
Postat pe 7 Aprilie 2016 13:16
De la: barboneli, la data 2016-04-06 21:05:03
De la: ingerasulluptor1, la data 2016-04-06 19:30:00Barbatii sunt rai,, plus ca trebuie sa ai grija cu cine faci relații pt ca barbatii au boli venerice, pt ca se culca cu cine apuca, și de protejat cam uita, pt ca plăcerea este cea mai iimportanta pt ei,



Ok, acum, te rog frumos sa-mi explic ce e aia "necesitati egoiste" ! Mersi anticipat... !
Ca tu crezi ca barbatii sunt rai... asta nu ma mira, cea ce ma mira este ca spui: au boli venerice ! Da, unii au, dar de la cine crezi ca le ia ? La bolile venerice ma refer. De la femei. Si asta pentru ca si ele au boli venerice. Ok, o sa-mi spui acum ca ele au pentru ca le-au luat de la barbatii rai... si asta ma duce la intrebarea aia stupida: "ce a fost intai, gaina sau oul"... ?!? Si nu vorbesc acum de barbatii care iau bolile venerice din fundul altor barbati venerici... venetici... sau pe scurt homosexuali ! Asa ca mai lasa barbatii in pace, macar de 2 ori pe saptamana... sa zicem joi si marti, in zilele astea poti sa spui si ca barbatii sunt galanti, buni, iubitori, grijulii, muncitori, politisti, astronauti... etc. si ca voi femeile aveti acelesi placeri ca si ei. Ma rog... mai mult sau mai putin
Vezi sa nu uiti sa-mi raspunzi la intrebare... citeste tu prin dictionarele tale, ca in ale mele, nu am vazut asa minune de expresie !!! Asta e o expresie "made ingeras"... ! Ok si luptator daca vrei.


Danke pt flori pt ca miai plăcut o sa iti rrăspund l

Pai necesități sunt ceea ce omul are nevoie, egoista iînseamnă ca este doar pt el bine dar nu și pt ceilalți,
da pai sa zicem ca pe pela noi sunt și bărbați polițiști dar cum săracii sunt prost plătiți nu prea au chef de munca, la fel ca și ceilalți,
plus ca sa zicem eu sunt contra la tăierii animalelor, dar cum bărbații sunt disperați după carne nu cred ca o sa înceteze sacrificarea animalelor,
și plus ca bbolile venerice cred ca apar ca barbatii vor sex, ei manipulează femeile , si apoi nu înțeleg de ce apar microbii aia care produc boala venerica, nu cred ca din cauza nespălarii, promit ca o sa vb frumos de barbati duminica, pt ca este zi derepaus, o sa iîi laud chiar ddacă trebuie sa mint,ddacă uit te rog sa îmi amintești
ingerasulluptor1
Postat pe 7 Aprilie 2016 21:28
De la: zaraza26, la data 2016-04-07 13:16:09
De la: Bescuca, la data 2016-04-05 16:10:31bla bla bla-urile de rigoare ... dezvoltationale.


Lecturi motivationale? Exista doar lecturi si atat. Depinde de fiecare cum le interpreteaza. Tot ce am spus mai sus e practicat pe mine insami. Eu nu a trebuit sa fac un efort ca sa fiu "buna". Am avut nevoie de aceste lecturi - putine - ca sa ma cunosc pe mine insami... pana in esenta. Si ca sa obtin explicatii pentru cum functioneaza aceasta lume. Atat in sens larg, lume cu tot ce exista, cat si lume in sens de oameni.


da cărțile știe motivează , dar multe nu sunt foarte explicite,
așa ca eu de multe ori mmă rugam la Dumnezeu sa mă motiveze sa iîmi doresc sa devin mai buna, de ce sa nu mă răzbun, pt ca răzbunarea este dulce, sa vezi cum se chinuie cel care tia făcut rau,
omul este rău, este dornic sa se răzbune pt ca și alții îifac rau, îl umilesc,
eu mă rugam cum pot face aăsta, sa stopez, cum sa fac sa îmi fie și mie bine și la aaltul, cum sa nu îi fac rău, de multe ori la om adevărul îi face rrău, dar este constructiv dacă este consecvent și nu se spune pe un ton brutal, dur
ingerasulluptor1
Postat pe 7 Aprilie 2016 21:42
De la: ingerasulluptor1, la data 2016-04-07 21:42:15
De la: zaraza26, la data 2016-04-07 13:16:09
De la: Bescuca, la data 2016-04-05 16:10:31bla bla bla-urile de rigoare ... dezvoltationale.


Lecturi motivationale? Exista doar lecturi si atat. Depinde de fiecare cum le interpreteaza. Tot ce am spus mai sus e practicat pe mine insami. Eu nu a trebuit sa fac un efort ca sa fiu "buna". Am avut nevoie de aceste lecturi - putine - ca sa ma cunosc pe mine insami... pana in esenta. Si ca sa obtin explicatii pentru cum functioneaza aceasta lume. Atat in sens larg, lume cu tot ce exista, cat si lume in sens de oameni.


da cărțile știe motivează , dar multe nu sunt foarte explicite, sa iti explice ce este bine și ce este rău, ce avantaje ai tu dacă nu faci rău, ci doar devii un om exigent șicu tine sși cu altii, în primul rand cu tine sa fii exigenta pt ca atunci când îți impui punctul de vedere sa fii lluată în serios, dar conteazăsși consecventa, ,,
așa ca eu de multe ori mmă rugam la Dumnezeu sa mă motiveze sa iîmi doresc sa devin mai buna, de ce sa nu mă răzbun, pt ca răzbunarea este dulce, sa vezi cum se chinuie cel care tia făcut rau,
omul este rău, este dornic sa se răzbune pt ca și alții îifac rau, îl umilesc,
eu mă rugam cum pot face aăsta, sa stopez, cum sa fac sa îmi fie și mie bine și la aaltul, cum sa nu îi fac rău, de multe ori la om adevărul îi face rrău, dar este constructiv dacă este consecvent și nu se spune pe un ton brutal, dur
ingerasulluptor1
Postat pe 7 Aprilie 2016 21:46
Se spune ca oamenii nu sunt rai ci doar supusi intereselor lor.O persoana rea insa, este ingerasul sculptat care ii face zile negre lui Barboneli si apoi vrea sa ii puna tensiometrul sa vada daca i s-a sculat ( tensiunea, fireste)
garbo_1713
Postat pe 10 Aprilie 2016 09:56

sau p...i din plin si cu "umorul" la ei.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 10 Aprilie 2016 12:28
De la: garbo_1713, la data 2016-04-10 09:56:59Se spune ca oamenii nu sunt rai ci doar supusi intereselor lor.O persoana rea insa, este ingerasul sculptat care ii face zile negre lui Barboneli si apoi vrea sa ii puna tensiometrul sa vada daca i s-a sculat ( tensiunea, fireste)



Nu dragutza, ingeritza e mic copil pe langa 426, in ce-l priveste pe Barbo.
Rotty
Postat pe 10 Aprilie 2016 13:36
Ce le mai place jigodiilor sa se bage singure in seama!

In fond asta-i 'ratziunea' lor de a fi...

Adica kretini care n-au opinie vis-a-vis de nimic da' pt. ca internetul suporta orice, atunci isi pot da in petec, isi pot exiba ... zeroul din propriul cap sau 'plinatatea' egoului emasculat de prea multa prostie si lipsa de carecter...
garbo101426
Postat pe 10 Aprilie 2016 14:00
http://25.media.tumblr.com/tumblr_lnvzfq2uYG1qbgyx2o1_500.gif
Rotty
Postat pe 10 Aprilie 2016 14:16
...Acum lasand gluma la o parte.....426. Esti iarasi "suparata" ? Ca si "Suparatul", te-ai comportat mult mai frumos, ai fost de-a dreptul prietenos /-oasa. Jigodie ? Cine ? eu, dar tu ? Suparatu, Pitita.....cred ca imi ajunge: Vrei sa pun si poza sa vada Barbo cat de "frumoasa" esti ? Vrei sa zic tot ce stiu ? Aaaaa....stai ca-i trimit poza pe privat, sa vada cu cine are de-a face..... Si daca nepotul de la admini se revolta, ma doare drept in dos. Imi sterg contul. Siii....Ai grija cu cine te pui, ca traiesc in alta tara si s-ar putea sa o mushti rau de tot .

http://49.media.tumblr.com/tumblr_m0dr16mP0P1rqfhi2o1_500.gif
Rotty
Postat pe 10 Aprilie 2016 14:37
jalnic
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 10 Aprilie 2016 20:56
si penibil.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 10 Aprilie 2016 20:57
De la: garbo_1713, la data 2016-04-10 09:56:59Se spune ca oamenii nu sunt rai ci doar supusi intereselor lor.O persoana rea insa, este ingerasul sculptat care ii face zile negre lui Barboneli si apoi vrea sa ii puna tensiometrul sa vada daca i s-a sculat ( tensiunea, fireste)



ingerasulluptor1
Postat pe 10 Aprilie 2016 21:37
Ce ma amuza cind jigodiile perpetuu auto-intromisionate chiar demonstreaza cit de jigodii sint si in fapt, dincolo de cuvinte!...

Iar caracterul de scursura agresiva de mahala ... " o s-o musti rau de tot", nici nu mai merita comentat.

...Cel mult imi poate face greatza...

Chiar asa, piticutz, ..."ai grija cu cine te pui"!
Nici nu stii cit adevar graiesti...

Tu trebuie doar sa 'insisti'...
garbo101426
Postat pe 11 Aprilie 2016 09:14
Draga 426, partea amuzanta este ca si tu pari sa fii bipeda desi o parte din cei care scriu aici, se indoiesc.Daca vrei dulcegarii, intra pe siturile de literatura si intr-o saptamana faci diabet sub semnatura si parafa medicului. Partea amuzanta este ca incercati sa faceti teoria chibritului si apoi sa il vindeti pe piata sub forma de masina.Daca vorbesti despre partea intunecata a firii umane, nu te astepta distinsa si nevinovata mea colega ca la usa sa iti bata ingerii.
garbo_1713
Postat pe 11 Aprilie 2016 19:03
Somnul care a apucat-o pe chestia aia sforaitoare demonstreaza ca de cand e deschis topicul ea continua sa doarma. Daca o mai auziti spunand cate ceva este ca vorbeste in somn.
garbo_1713
Postat pe 11 Aprilie 2016 19:06


Cum toti postacii, aparuti ca ciupercile dupa ploaie, pot debita chestii de doi bani si de un umor chiar delirant, ce nevoie sa ai de fantezii literare nereusite?

Ti-ar face bine, dar si site-ului:
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 11 Aprilie 2016 20:25
Dragutzo, da' cumva ai 'migrene' si nu stii de la ce, sa stii c-ar putea fi exact de la titlul topicului. Care se pare ca nu ti-a cazut bine la lingurica...
Oare de ce?!?

Asta daca n-o fi chiar de la usoara arogantza si superficialitate de care-mi pari a da dovada, in mod evident, judecindu-i pe altii. Pe 'evidentul' principiul ca ei 'e' mai prosti. Chiar si in somn...

Pacat, mare pacat ca unii va luati prea mult in seama fara a spune nimic ... memorabil, ziditor sau macar folositor.

Dupa cum ai observat - din nefericire pt. Umanitatea asta si asa suficient de dementa -, unii n-au nici macar umor. Pt. ca s-au 'educat' sa fie mai mult o colectie inutila de ... umori!

Pt. a avea cel putzin aparentza sferto-docta si self-suficienta oamenilor le mai trebuie insa si niscaiva ... semi-caracter!

Stai linistita si incearca sa te ofuschezi mai cu folos in 'fieful' ... careului de asi. Ii gasesti de dimineatza pina seara in 'crisma' lor favorita.

Si acolo nu e nevoie de pre multa inteligentza sau maniere specifice userului de bun simtz ... ONTOPIC!

Sau poti incerca sa 'produci' chiar tu un topic.
Daca te pricepi si ai ceva in mod real de spus, of course...

In rest incearca sa nu te bagi prea mult in seama ca sa nu te ... lovesti de tine insuti. Nici n-ai idee ce dureroase pot fi urmarile contactului contondent ... cu propriul ego!

garbo101426
Postat pe 11 Aprilie 2016 21:32
topicul este interesant, iar oameni ca ingerasul sfidator (macar eu ii scriu numele mai corect decat il face ea) si 426 sunt argumente serioase ca topicul are succes.
garbo_1713
Postat pe 12 Aprilie 2016 10:09
Da, interesant topicul
mai ales cand "dam" binele pe rau
crezand despre ceilalti ca sunt betivi pt. ca sorb dintr-o bere,
desi uitam numarul licorilor ...
despre cei neinteresati de curvasarii si ieftineturi ca se izmenesc doar,
iar pacatosul, e pastratorul valorilor uman-autentice,
incultura, prin insasi larghetea-i, nu ne atinge,
asa cum si iubirea, lesne scarbeste.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 12 Aprilie 2016 11:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 5 De la: Ciresica 20 Ianuarie 2011 04:30
Sport 1 De la: Adi192 21 Noiembrie 2018 12:20
cum ne pregatim pentru Valentine's Day? 8 De la: floare_cu_colti 11 Februarie 2011 18:27
" LA MULTI ANI " DE SFANTUL ANDREI 1 De la: Nirvana 30 Noiembrie 2009 08:43
Vrei sa mai uiti de grijile cotidiene? 1 De la: mimosa 19 Mai 2009 06:53
Setari Cookie-uri