Rautatea: 'Eroare' a naturii noastre divine sau doar 'pecete' a destinului nostru darwin?...

De la: Bescuca, la data 2016-04-12 11:02:10Da, interesant topicul
mai ales cand "dam" binele pe rau
crezand despre ceilalti ca sunt betivi pt. ca sorb dintr-o bere,
desi uitam numarul licorilor ...
despre cei neinteresati de curvasarii si ieftineturi ca se izmenesc doar,
iar pacatosul, e pastratorul valorilor uman-autentice,
incultura, prin insasi larghetea-i, nu ne atinge,
asa cum si iubirea, lesne scarbeste.




garbo101426
Postat pe 12 Aprilie 2016 14:52
iubirea nu scarbeste niciodata
doar rautatea care sade-n noi
cand facem rau, mai dam cate-o erata
si ne spalam minciunile cu ploi

betivi suntem cu toti fara-ndoiala
femei, barbati beau pana cad in sant
si-apoi ne cerem iarasi socoteala
ca-n buzunare nu avem vre-un sfant

ne taraim prin viata ca o boala
pe margine ne drept drept filozofi
iubito da un cep la damigeana
si tu mai curata vreo trei cartofi

mi-e foame si mi-e sete necuprinsa
la pieptul meu cu dragoste te strang
si uneori zaresc pe fata-ti stransa
din ochii mari cum curg resturi de plans

poate ca-s rau, doar Dumnezeu mai stie
as vrea alaturea sa-ti fiu barbat
si poate sunt aicea pe hartie
chiar daca tu acuma mai uitat

raman pe topic plangerile noastre
de ti-am gresit voi sta doar in genunchi
cate cuvinte -au licarit albastre
si cate ne-au impuns in coaste junghi

ma iarta iar cum Dumnezeu ne iarta
pacatele inconstient ce fac
cand noptile pe ceruri se arata
si eu capotul tainic il desfac
garbo_1713
Postat pe 12 Aprilie 2016 19:10
"iubirea nu scarbeste niciodata
doar rautatea care sade-n noi"


Bilan_Matkotvschi
Postat pe 12 Aprilie 2016 19:53
Eu una cred ca oamenilor nu le place sa fie corecți unii cu alții, le place sa însele și sa fie înși. Bărbaților nu le place ăsta, ei nu vvor sa fie corecți cu femeile,
e corecț i cu femeile zic ceea Ce nu le place Zic ca ce vrei sa fii egala cu mine,bărbații sunt rai și cu femeile cumsecade.femeile tac și fac si ele rrăutăți, la unele le place, așa, da la place sa facă răutăți, dar alții sa nu îi facă ei
ingerasulluptor1
Postat pe 12 Aprilie 2016 20:28
Oamenilor le place sa fie rai mai ales la bărbați, și la femei le place sa facă rău, este ceva moștenit din familie
ingerasulluptor1
Postat pe 12 Aprilie 2016 20:35
Eu stiu ca și în femeile tinere câtă răutate zace în ele, sunt invidioase, ușuratice și mistocare, cred ca se potrivesc cu bărbații
ingerasulluptor1
Postat pe 12 Aprilie 2016 20:38
si tu esti femeie ingerasule.
garbo_1713
Postat pe 12 Aprilie 2016 21:18


Da, diferenta e ca ingeras e batrana... ! (în femeile tinere)
barboneli
Postat pe 12 Aprilie 2016 22:04
Decat un ghimbosit verzaliu, de paza...
pinkrainbow
Postat pe 12 Aprilie 2016 22:46
garbo101426
Postat pe 12 Aprilie 2016 23:33
De la: garbo_1713, la data 2016-04-12 21:18:13si tu esti femeie ingerasule.


eu nu sunt rasista sa fac diferențaca o persoana eeste de sex masculin sau feminin, chiar dacă eu sunt femeie.
Eu țin cu calitatile umane, indiferent ce fel de sex are o persoana, ce națiune , ce rasa etc

eu nu vreau sa a fiu invidioasa, eu vreau sa fiu creștină, adică sa îmi doresc sa devin un om mai bun, carenu face rrău nimănui, ci în doar îl mai trag de urechi.
ingerasulluptor1
Postat pe 13 Aprilie 2016 21:06
Doar barbatii sunt rasiști și țin doar cu rasa lor, masculina, eu nu vreau sa fiu așa, așa ca nu o sa iîi iau ca exemplu pe barbati
ingerasulluptor1
Postat pe 13 Aprilie 2016 21:08
De la: barboneli, la data 2016-04-12 22:04:55

Da, diferenta e ca ingeras e batrana... ! (în femeile tinere)


pai nu vârstă te face înțelept, ci repetiția în ce exersezi,
unii oameni în vârstă ei ajung doar bătrâni, dar atât, dar nu mai buni mai înțelepți, pt ca ei exersează in alte lucruri care sunt mai puțin înțelepte așa ca
ingerasulluptor1
Postat pe 13 Aprilie 2016 21:11
ne nastem rai iar sexul nu conteaza
lovim cu furie in cei din jur
aceasta fapta ne incoroneaza
cand noptile fugim precum un fur

intinde-mi mana de-am gresit ma iarta
eu stiu ca pot sa fiu chiar si mai bun
ca viata asta nu-i facuta toata
sa fim pe undeva bucati de tun

in loc de rautate, ma priveste
si inima imi da in schimb pe loc
si dorul primaverilor lipeste
cu florile ce plang a busuioc

cu sarutarile iti sterg din lacrimi
si-n brate cu iubire te-nfasor
vom consuma in nopti atatea patimi
chiar daca-n viata-n doi nu e usor

nu am sa te lovesc nici cu o floare
cu toamna mea cand frunzele mai mor
cand pasarile zboare catre soare
si uneori mai tip ca un cocor

un rai de vorbe eu intind spre tine
pe calea cea cu spini sa nu pasesti
sa ai in brate doar clipe senine
asa te vreau cand stiu ca ma iubesti

sa piara in infern, mereu uratul
ce-ncearca clanta rabufnind la usi
si iti iteste la ferestre ratul
din plansele ce-am lepadat cenusi

ca te iubesc aici sta importanta
acelor lucruri care le mai fac
cand noaptea intre noi desface clanta
azvarle-n noi cu flori de liliac...
garbo_1713
Postat pe 13 Aprilie 2016 21:28
De la: ingerasulluptor1, la data 2016-04-13 21:08:26Doar barbatii sunt rasiști și țin doar cu rasa lor, masculina, eu nu vreau sa fiu așa, așa ca nu o sa iîi iau ca exemplu pe barbati


Mai ingeras, mai... masculii sau femelele (femeile, pentru tine ca sa intelegi...) nu sunt rase ! Chiar daca si barbarii si femeile se rad... !!! Sunt doar genuri. Tu, fara sa te vad vreodata, cred ca esti sau apartii RASEI ALBE si faptul ca te-au primit astia de la Garbo.Ro dupa ce ai cerut sa te inscrii... sa pare ca apartii si SPECIEI UMANE ! Numai ca tu esti de o specie deosebita, rara, din pacate in decurs de crestere Acuma, daca nu te superi pe mine si as vrea sa fi sincera... spune-mi te rog care a fost motivul ca te-au dat afara de la scoala in clasa a doua... ? Si ca nu te-au mai primit inapoi pana azi ! Trist... asa o fata minunata ca tine, cu atata bunatate de-ti curge si din urechi... cu atatea cunostinte tridimensionale (nu, asta nu e injuratura...) si filozofie din conserve alterate... zau ca pacat ! Dar atata timp cat poti sa ti o tigaie in mana si sa tragi barbatii de urechi, n-ai grija !
barboneli
Postat pe 13 Aprilie 2016 21:31
De la: garbo_1713, la data 2016-04-13 21:28:16ne nastem rai iar sexul nu conteaza
lovim cu furie in cei din jur
aceasta fapta ne incoroneaza
cand noptile fugim precum un fur

intinde-mi mana de-am gresit ma iarta
eu stiu ca pot sa fiu chiar si mai bun
ca viata asta nu-i facuta toata
sa fim pe undeva bucati de tun

in loc de rautate, ma priveste
si inima imi da in schimb pe loc
si dorul primaverilor lipeste
cu florile ce plang a busuioc

cu sarutarile iti sterg din lacrimi
si-n brate cu iubire te-nfasor
vom consuma in nopti atatea patimi
chiar daca-n viata-n doi nu e usor

nu am sa te lovesc nici cu o floare
cu toamna mea cand frunzele mai mor
cand pasarile zboare catre soare
si uneori mai tip ca un cocor

un rai de vorbe eu intind spre tine
pe calea cea cu spini sa nu pasesti
sa ai in brate doar clipe senine
asa te vreau cand stiu ca ma iubesti

sa piara in infern, mereu uratul
ce-ncearca clanta rabufnind la usi
si iti iteste la ferestre ratul
din plansele ce-am lepadat cenusi

ca te iubesc aici sta importanta
acelor lucruri care le mai fac
cand noaptea intre noi desface clanta
azvarle-n noi cu flori de liliac...


Sincer, frumoasa poezie ! La asa versuri, ar trebui sa gasesti un compozitor bun, asa cantec intra in top... !
barboneli
Postat pe 13 Aprilie 2016 21:46
Multumesc Barboneli, esti un dragut. Dumnezeu cand face minuni, nu le repeta in acelasi loc. Mi-a dat darul sa scriu poezii dar poezia mea canta singura, asa ca nu mi-a mai adaugat si un cantaret la ele. Dar asta nu inseamna ca nu ai intr-un fel dreptate. Iti sugerez ceva. Intra pe youtube, si scrie acolo, vanghelis07Briana / Dorinte. O sa dai de un videoclip -sunt in jur de vreo zece-citeste si da drumul la sonor. Sper sa iti placa.
garbo_1713
Postat pe 13 Aprilie 2016 22:22
https://www.youtube.com/watch?v=mX63BC6jCew
garbo_1713
Postat pe 13 Aprilie 2016 22:24
https://www.youtube.com/watch?v=Wl9hbxMBz_8&nohtml5=False
garbo_1713
Postat pe 13 Aprilie 2016 22:26
https://www.youtube.com/watch?v=FX54pMUAsp0&nohtml5=False
garbo_1713
Postat pe 13 Aprilie 2016 22:29
Este un dar pentru tine si pentru toate femeile de pe Garbo.
garbo_1713
Postat pe 13 Aprilie 2016 22:33
De la: barboneli, la data 2016-04-13 21:31:59
De la: ingerasulluptor1, la data 2016-04-13 21:08:26Doar barbatii sunt rasiști și țin doar cu rasa lor, masculina, eu nu vreau sa fiu așa, așa ca nu o sa iîi iau ca exemplu pe barbati


Mai ingeras, mai... masculii sau femelele (femeile, pentru tine ca sa intelegi...) nu sunt rase ! Chiar daca si barbarii si femeile se rad... !!! Sunt doar genuri. Tu, fara sa te vad vreodata, cred ca esti sau apartii RASEI ALBE si faptul ca te-au primit astia de la Garbo.Ro dupa ce ai cerut sa te inscrii... sa pare ca apartii si SPECIEI UMANE ! Numai ca tu esti de o specie deosebita, rara, din pacate in decurs de crestere Acuma, daca nu te superi pe mine si as vrea sa fi sincera... spune-mi te rog care a fost motivul ca te-au dat afara de la scoala in clasa a doua... ? Si ca nu te-au mai primit inapoi pana azi ! Trist... asa o fata minunata ca tine, cu atata bunatate de-ti curge si din urechi... cu atatea cunostinte tridimensionale (nu, asta nu e injuratura...) si filozofie din conserve alterate... zau ca pacat ! Dar atata timp cat poti sa ti o tigaie in mana si sa tragi barbatii de urechi, n-ai grija !


Mersi am înțeles că tu eesti unul de la tara.,
Eu ziceam ca barbatii se cred ca ar face parte dintro rasa superioara, ca femeile sunt lor iinferioare.
Ei se cred can fac parte di rasa leu și femeia din rasa căprioară, vânat,
ingerasulluptor1
Postat pe 14 Aprilie 2016 17:52
Poate aveti minimul respect necesar sa va pastrati ... ONTOPIC.

Nu de alta da' ... cenaclul literar-artistic are spatiu publicitar in cu totul alta parte!

Ma rog, chestie de civilizatie, educatie si chiar bun simtz...
garbo101426
Postat pe 14 Aprilie 2016 23:01
Pai, tot ontopic sunt si poeziile astea si nu-s rele.Si poate n-or fi chiar publicitate.
Hai sa lasam de-o parte, macar din cand in cand, rezervele "civilizatoare", care ne amarasc viata ...
S-asa consumul de arta, cultura si gustul pt. frumos sunt aproape inexistente la poporul asta ...
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 14 Aprilie 2016 23:22
De la: garbo_1713, la data 2016-04-13 22:33:05Este un dar pentru tine si pentru toate femeile de pe Garbo.


Multumesc pentru dar !
Dar ma crezi sau nu, poezia ta mi-a placut mai mult. Genul pe care le-ai postat de pe youtube, sunt prea plangarete (nu am gasit alt cuvant potrivit...) a ta e mai placut de citit. Nu stiu de ce, dar asa imi spune urechea mea muzicala... ! Eu cu Vanghelis am petrecut o multime de ore in multi ani ascultandu-l. El compune altfel de poezii, fara versuri, asa ca tu poti sa-ti reciti ce-ti trece prin cap... ! Si uneori, cred eu, cu muzica iti poti exprima la fel de bine sentimentele ca si cu un poem sau simpla poezie.
Un sfat: altadata cand mai postezi un link de pe youtube, sterge inainte prima parte, adica acel "https://", asa cum am facut eu aici

www.youtube.com/watch?v=nrJ8MwK4Dj8
barboneli
Postat pe 15 Aprilie 2016 08:42
Oare sa m-apuc si eu sa-mi retranscriu aici, pagina cu pagina, absolut toate scrierile din cele ... 3(trei) carti literare deja publicate?!?

Nu prea cred!...

Nu-i rau s-avem acceptiuni cit mai diferite si diverse asupra vietzii in general, da' totusi internetul a devenit in mod nefericit ceea ce este - o imensa cloaca imunda - tocmai pt. ca rigoarea, bunul simtz, respectul pt. ceilalti si ... ontopicul in sine au fost inlocuite cu ... batutul cimpurilor, mishtocareala ieftina de cartier, postarile nelalocul lor cit si a lipsei de educatie, civilizatie si etica din spatele lui ... "postez ce vreau eu, unde vreau eu!"

Sa fim seriosi, nu poezelele de clasa a VIII-a sau comentariile in mod smecherste 'trase' la subiect si nici macar link-urile spre alte site-uri fara nici o legatura cu ontopicul sint problema, ci chiar MENTALITATEA din spatele acestora!

No offence, poezia e interesanta, placuta, scrisa cu dor cum spun eu, da' nu aici era locul ei...

Se poate deschide un alt topic adecvat la care cu sigurantza o sa fim citiva in stare sa si 'sustinem' demersul lirico-poetic.
Atita doar.
Adica hai totusi sa respectam si sa ne respectam...
garbo101426
Postat pe 15 Aprilie 2016 09:25
Ai dreptate cu rigoarea, dar rigoarea determinata de respect si de bun-simt, atat in spatiul internaut cat, mai ales in afara lui, nu de restrictii. Pe care cei care fac mistocareli, care le cresc ranza fetida, chiar si pe strada, cat mai galagios, oricum nu le inteleg si le aplica haisa.
Da' astia sunt, de unde respect, de unde minte ...
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 15 Aprilie 2016 09:44
Am citit un banc super, de fapt mai multe

zice ca de ce femeile au mai multa grija de aspectul fizic decât de cultura generala, pt ca vor sa atragă prostii,

sau ca pe barbati le atrag femeile deștepte, dar depinde cum înțeleg ei deșteptăciunea, dacă gândesc dacă eești corect,ești prost
la bărbați le plac femeile care știusa fie deștepte sa facă bani mulți ca sa le dea și lor,
ingerasulluptor1
Postat pe 17 Aprilie 2016 22:19
Mai bine te-ai duce să te arunci în Vltava cu o piatră de gât decât să mai scrii pe forum .Rapandulă internațională
bobulica
Postat pe 18 Aprilie 2016 02:11
Mai bine te-ai duce să te arunci în Vltava cu o piatră de gât decât să mai scrii pe forum .Rapandulă internațională
bobulica
Postat pe 18 Aprilie 2016 02:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna ziua 1 De la: maxalina 22 August 2012 20:51
Topic povestiri scurte 1110 De la: anakin 23 Octombrie 2015 16:55
Sa gatim impreuna:)retete straine 1 De la: erdema 25 Iulie 2009 14:15
de ce oare rotty si fluturas sunt asa rele,o fi oare pt ca sunt prietene bune si cine se aseamana se aduna 144 De la: garbo_406810 15 Decembrie 2014 20:33
gradinita si afer school 3 De la: ilincaianovici 6 Septembrie 2012 11:38
Setari Cookie-uri