Rautatea: 'Eroare' a naturii noastre divine sau doar 'pecete' a destinului nostru darwin?...

Au fost ceva puncte de vedere. Cam 'subtzirele' dupa gustul meu...
Prea constatative doar, nu prea profunde si nici foarte utile sau prea practice imbunatatirii felului nostru de a fi...
Si poate nici pe masura a ceea ce asteptam sa declanseze chiar subiectul in sine. Si in orice caz nu rautati, desigur...

Din pacate lumea este mult prea ... 'usuratica'. Si se 'lasa' f. greu la subiecte 'tari', care greveaza chiar fiintza noastra...

Oricum, @842 are perfecta dreptate cind spune ca egoismul e si el o forma a rautatii...
...Si poate chiar de la acest egoism ar si trebui sa incepem.
Oare nu dragostea si bunatate fatza de aproapele nostru e calea ce ne-a fost sugerata nu intimplator?!?
Si, cred eu, chiar incumbata...
garbo101426
Postat pe 22 Martie 2016 14:14
De la: garbo_406810, la data 2016-03-22 13:40:42Dacă femeile nu pot. Fii Unite la lucruri constructive, măcar sa fie Unite sa îi domine ele pe bărbații și ei sa fie sslugile noastre și sa fie supuși femeii, bărbații sa fie cățeii noștride companie , oricum nu sunt deștepți, pt ca uite ce fac liderii barbati cu ei, ei nu se ajuta, la fel putem și jnoi femeile sa fim Unite sa îi dominam pe barbati și ei sa devină cățeii noștri slugile noastre, de ce nu putem și noi sa facem așa, și sa îi facem pe barbati sa nu tina unii cu alții și sa îi dominam sa devină ei slugi și supusi


Din nefericire lucrurile stau si asa de cele mai multe ori...

Dincolo insa de toate rautatile si nemerniciile lumii - pe care ni le facem inutil, fara rost si fara sens unii altora -, sintem aproape cu totii niste fiintze extrem de ignobile, teribil de suferinde in sufletul nostru (indiferent daca e vorba de cei mai puternici oameni/stapini de 'suflete' sau cei mai slabi si umili, 'sclavii'...), nefericite aproape primordial si profund si extrem de departate de de ceea ce credem noi ca ar fi...

...scinteia aia divina din noi!
garbo101426
Postat pe 22 Martie 2016 14:26
De la: garbo101426, la data 2016-03-22 14:14:51Au fost ceva puncte de vedere. Cam 'subtzirele' dupa gustul meu...
Prea constatative doar, nu prea profunde si nici foarte utile sau prea practice imbunatatirii felului nostru de a fi...
Si poate nici pe masura a ceea ce asteptam sa declanseze chiar subiectul in sine. Si in orice caz nu rautati, desigur...

Din pacate lumea este mult prea ... 'usuratica'. Si se 'lasa' f. greu la subiecte 'tari', care greveaza chiar fiintza noastra...

Oricum, @842 are perfecta dreptate cind spune ca egoismul e si el o forma a rautatii...
...Si poate chiar de la acest egoism ar si trebui sa incepem.
Oare nu dragostea si bunatate fatza de aproapele nostru e calea ce ne-a fost sugerata nu intimplator?!?
Si, cred eu, chiar incumbata...


eu zic ca iubirea de aproapele contează și la cât de mult te iubeștipe tine, și ceea ce pretinzi de la tine, sa fii exigent și cu tine dar și cu altii, înseamnăca iîi iubești ca pe tine însăți, dar dacă tu un te lași umilit si nu lupți atunci aștepți de la ceilalți ca nici ei sa nu lupte pt ceea ce își doresc, respect, etc.sa fii consecvent dar sa nu fii brutal,
ingerasulluptor1
Postat pe 22 Martie 2016 17:18
De la: garbo101426, la data 2016-03-22 14:26:21
De la: garbo_406810, la data 2016-03-22 13:40:42Dacă femeile nu pot. Fii Unite la lucruri constructive, măcar sa fie Unite sa îi domine ele pe bărbații și ei sa fie sslugile noastre și sa fie supuși femeii, bărbații sa fie cățeii noștride companie , oricum nu sunt deștepți, pt ca uite ce fac liderii barbati cu ei, ei nu se ajuta, la fel putem și jnoi femeile sa fim Unite sa îi dominam pe barbati și ei sa devină cățeii noștri slugile noastre, de ce nu putem și noi sa facem așa, și sa îi facem pe barbati sa nu tina unii cu alții și sa îi dominam sa devină ei slugi și supusi


Din nefericire lucrurile stau si asa de cele mai multe ori...

Dincolo insa de toate rautatile si nemerniciile lumii - pe care ni le facem inutil, fara rost si fara sens unii altora -, sintem aproape cu totii niste fiintze extrem de ignobile, teribil de suferinde in sufletul nostru (indiferent daca e vorba de cei mai puternici oameni/stapini de 'suflete' sau cei mai slabi si umili, 'sclavii'...), nefericite aproape primordial si profund si extrem de departate de de ceea ce credem noi ca ar fi...

...scinteia aia divina din noi!


eu cred ca oamenii nu se exteriorizeaza de aceea suferă, nu exersează în a fii exigenti cu ei și cu cei din jur sau, pt ca lumea întreagă nu o ppoți schimba, dar mă refer ca cei din jurul tău, un om poate fii exigent fără sa fie brutal, ceea ce contează este sa fi consecvent,
ingerasulluptor1
Postat pe 22 Martie 2016 17:24
Cândun om se eexteriorizeaza el se eliberează de ceea ce nu îi convine, numai ca trebuie sa găsești persoane care vor sa te asculte, pt ca la mulți le place sa li se asculte problemele dar pe ale tale nu prea au timp sa zi le ascultedsausa nu fie ironic
ingerasulluptor1
Postat pe 22 Martie 2016 17:27
De la: garbo101426, la data 2016-03-22 14:14:51Au fost ceva puncte de vedere. Cam 'subtzirele' dupa gustul meu...
Prea constatative doar, nu prea profunde si nici foarte utile sau prea practice imbunatatirii felului nostru de a fi...
Si poate nici pe masura a ceea ce asteptam sa declanseze chiar subiectul in sine. Si in orice caz nu rautati, desigur...

Din pacate lumea este mult prea ... 'usuratica'. Si se 'lasa' f. greu la subiecte 'tari', care greveaza chiar fiintza noastra...

Oricum, @842 are perfecta dreptate cind spune ca egoismul e si el o forma a rautatii...
...Si poate chiar de la acest egoism ar si trebui sa incepem.
Oare nu dragostea si bunatate fatza de aproapele nostru e calea ce ne-a fost sugerata nu intimplator?!?
Si, cred eu, chiar incumbata...


Dar ce voiai la topicul asta, sugestii de buna purtare zilnica .... nu tin de forum ....
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 22 Martie 2016 18:00
Daca n-ai practic nimic cu valoare adaugata de introdus in discutie, care-i rostul postarii asteia?!?

...Ne-ntrebam, ne-ntrebam, in treaba ca sa ne-aflam, nuuu?!?...
garbo101426
Postat pe 22 Martie 2016 18:21
De la: garbo101426, la data 2016-03-22 18:21:35Daca n-ai practic nimic cu valoare adaugata de introdus in discutie, care-i rostul postarii asteia?!?

...Ne-ntrebam, ne-ntrebam, in treaba ca sa ne-aflam, nuuu?!?...

Nu, e-o obs.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 22 Martie 2016 18:25
Okay atunci...
garbo101426
Postat pe 22 Martie 2016 18:48
Interesante puncte de vedere, @Ingerasule...
Si nu lipsite de adevar si de suport psihologic care sa sustina cele spuse.
Chiar daca insa reusesc sa se exteriorizeze 'corespunzator', oamenii tot nefericiti se simt pe dinauntru...

Omeneste vorbind este aproape imposibil sa tot 'dai' din prinosul tau celorlalti, in permanentza, fara sa te astepti sa si primesti de la ei.
...Viceversa este insa aproape un modus-vivendi!

Dezechlibrul asta tine cred de modul cum isi intelege fiecare trecerea lui pe-acest Pamint.
Sau - vorba lui tata-mare - de cit de oameni esti pregatit sa-i simti pe ceilalti ca fiind cu tine!

Probabil ca problema se rezuma in fond tot la dragoste si apreciere...
garbo101426
Postat pe 22 Martie 2016 18:49
De la: garbo101426, la data 2016-03-22 14:26:21
De la: garbo_406810, la data 2016-03-22 13:40:42Dacă femeile nu pot. Fii Unite la lucruri constructive, măcar sa fie Unite sa îi domine ele pe bărbații și ei sa fie sslugile noastre și sa fie supuși femeii, bărbații sa fie cățeii noștride companie , oricum nu sunt deștepți, pt ca uite ce fac liderii barbati cu ei, ei nu se ajuta, la fel putem și jnoi femeile sa fim Unite sa îi dominam pe barbati și ei sa devină cățeii noștri slugile noastre, de ce nu putem și noi sa facem așa, și sa îi facem pe barbati sa nu tina unii cu alții și sa îi dominam sa devină ei slugi și supusi


Din nefericire lucrurile stau si asa de cele mai multe ori...

Dincolo insa de toate rautatile si nemerniciile lumii - pe care ni le facem inutil, fara rost si fara sens unii altora -, sintem aproape cu totii niste fiintze extrem de ignobile, teribil de suferinde in sufletul nostru (indiferent daca e vorba de cei mai puternici oameni/stapini de 'suflete' sau cei mai slabi si umili, 'sclavii'...), nefericite aproape primordial si profund si extrem de departate de de ceea ce credem noi ca ar fi...

...scinteia aia divina din noi!


Nu, multi nu sunt suferinzi .... doar rai. Pervertiti de propriile orgolii, de satisfactia de a folosi, strivi, critica fara nici o intentie de a indrepta ceva, de a anula, de nevoia de a detine cat mai mult, asa cum spui, chiar si suflete. Rea e fiinta umana, altfel n-ar macula si distruge cu buna stiinta tot ce o inconjoara. Si poate, uneori chiar si cei care nu au caracteristicile astea, sfaramati, obositi de viata, mai cad in pacatul de a se contamina de prostie si rautate, fie si o catime de secunda .... pe care s-o regrete o "viata"....

Bilan_Matkotvschi
Postat pe 22 Martie 2016 19:39
Bescuca, like!!!
Schmetterling
Postat pe 22 Martie 2016 20:57
Multumesc.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 22 Martie 2016 21:07
Da majoritatea bărbaților sunt exigenți cu alți oameni numai cu ei nu,
cum at fii Mentalitatea sa faci ce zic eu nu ceea ce fac eu, la fel ca și preotul de la biserica
ingerasulluptor1
Postat pe 26 Martie 2016 15:11
Oamenii au interese egoiste, sunt asemănători dar diferiți la iinteresele egoiste, ei învață pe alții sa fie cuminți dar ei nu sunt, sau nu vor sa fie sa renunțe la obiceiurile rele
ingerasulluptor1
Postat pe 26 Martie 2016 17:52
Atunci Când nu aAi Gânduri Rele Nu Te Simți Deprimat,
dar probabil oamenii se simt deprimați pt ca ei nu se exteriorizeaza,
ingerasulluptor1
Postat pe 29 Martie 2016 20:38
Dacă oamenii ar fii în exigenți și cu ei și cu altii , dar nu brutali , sa nu urască, sa nu se răzbune, sa nu dorești răul nimănuipt ca ggândurile astea de deprima, așa ca nu lua toate în serios sa nu ți se imprime toate iîn minte, când iei câte un șut în fund, iar ca pe un avertisment, fii , mai vigilent, mergi înainte și nu te lăsat doborât de nimic, nu mai ppune toate la suflet, nu ura pe nimeni, spune ce te deranjează exteriorizeaza te și mergi înainte, așa îi viata
ingerasulluptor1
Postat pe 29 Martie 2016 20:45
Sau mai degrabă se spune ca trăim intro lume unde banul Co nduce omul nu omul conduce banul, omul trebuie sa conducă banul nu banii pe el, sa ffacă ce vor din el, , oamenii fac orice pt bani, cum alții sau sacrificat pt el, ccând era mic, așteaptă tot la fel, ca altii sa se sacrifice pt el,
ingerasulluptor1
Postat pe 29 Martie 2016 20:48
Banii conduc oamenii, și nu invers,
oamenii caută recunoștință dar ei nu vor sa fie recunoscători , dacă vrei sa fii alții nu te lasă, pt ca ei vor sa fii cârpă lor de sters pe jos, sa te conducă ei, sa nu ai principii Bune etc, și plus ca barbatii sunt cu incercatelea
ingerasulluptor1
Postat pe 29 Martie 2016 20:55
Nu există prostia. Şi dacă există, prostia este... prostie. Nu poate fi altceva.

Roşu nu este verde sau da în cazul daltoniştilor?

Vizavi de ceea ce numim "răutate", "suferinţă", deoarece, după cum bine ştim, nu există în mod necesar "răul" sau "suferinţa" decât ca raportări, identificări, termeni.

În orice caz, în topicul tău au fost bine punctate aceste idei. Răul provine din mintea oamenilor, oamenii singuri şi-l creează graţie unor ideologii, credinţe (de cele mai multe ori tâmpite, cum sunt toate de altfel, să presupunem totuşi ca deismul, sau panteismul ar constitui excepţii), intenţii ridicole fără baze logice, (simpla dorinţă stupidă de a fi "cineva" când de fapt nu eşti, şi spun NU EŞTI, nu mai adăugăm nimic), deoarece oamenii în general nu au identificări referitoare la organismele lor, ei spun Nu sunt corpul meu , iar ceea ce numesc ei personalitate de fapt nici nu există.

Constituie, de fapt, un simplu basm bolnav, o creaţie a unei minţi demente, care, te rog să observi acest lucru, NU EXISTĂ.

Tu EXIŞTI.

Cine eşti TU

TU EŞTI CORPUL TĂU.

ASTA EŞTI TU.

Simplu, nu?

garbo_435928
Postat pe 1 Aprilie 2016 16:31
50% adevarat, @928...

Din fericire - sau poate tocmai din nefericire! - daca am fi numai corpul nostru si-atit, atunci nu ne-am deosebi cu absolut nimic de restul animalelor!

Ori eu inca mai nadajduiesc ca tocmai nu numai asta sintem...

Restul de jumatate ar trebui sa fie macar ... ANIMA, nu crezi?

Sa nu uitam totusi ca gindirea este legata de corpul fizic prin ... EXERCITIU. Iar minunata si dumnezeiasca ei ... ambiguitate consta tocmai in faptul ca aceasta este INDEPENDENTA de corp tocmai prin ... 'obiectul' ei!

Asa ca nu e chiar atit de 'simplu' intotdeauna...

garbo101426
Postat pe 1 Aprilie 2016 19:41
De la: garbo_435928, la data 2016-04-01 16:31:35Nu există prostia. Şi dacă există, prostia este... prostie. Nu poate fi altceva.

Roşu nu este verde sau da în cazul daltoniştilor?

Vizavi de ceea ce numim "răutate", "suferinţă", deoarece, după cum bine ştim, nu există în mod necesar "răul" sau "suferinţa" decât ca raportări, identificări, termeni.

În orice caz, în topicul tău au fost bine punctate aceste idei. Răul provine din mintea oamenilor, oamenii singuri şi-l creează graţie unor ideologii, credinţe (de cele mai multe ori tâmpite, cum sunt toate de altfel, să presupunem totuşi ca deismul, sau panteismul ar constitui excepţii), intenţii ridicole fără baze logice, (simpla dorinţă stupidă de a fi "cineva" când de fapt nu eşti, şi spun NU EŞTI, nu mai adăugăm nimic), deoarece oamenii în general nu au identificări referitoare la organismele lor, ei spun Nu sunt corpul meu , iar ceea ce numesc ei personalitate de fapt nici nu există.

Constituie, de fapt, un simplu basm bolnav, o creaţie a unei minţi demente, care, te rog să observi acest lucru, NU EXISTĂ.

Tu EXIŞTI.

Cine eşti TU

TU EŞTI CORPUL TĂU.

ASTA EŞTI TU.

Simplu, nu?



Demult n-am vazut ceva(corpul tau) sa baune asa
Exista rosu/verde?
Exista prostie?
Le poti identifica per se?
Traiesti ca un organism unicelular?!
De ce te-ai logat sa scrii? Pt a mentiona o teza... care, ca multe altele, sunt emise de minti logice sau doar de "posesori" de hau mental, de autori de "silogisme" duse pana la ultima consecinta
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 1 Aprilie 2016 20:08
Daca te imbolnavesti grav, corpul tre' sa-si antreneze muschii ca boala e viata si sanatatea e moarte. Sa vezi si schizo-rezultatul

Bilan_Matkotvschi
Postat pe 1 Aprilie 2016 20:31
Bescuca,mie imi place mult "despre tine".
Si mai mult imi place, mai bine zis ma amuză grozav, pseudo intectualitatea unora,care folosesc cuvinte "mari', unele chiar inexistente, însă habar nu au unde si cand se pune sau nu o virgula, un â etc.
Despre patologie nu zic, e ceva ce nu putem alege sau combate.
In rest...









Schmetterling
Postat pe 1 Aprilie 2016 20:56
Răutatea vine ca urmare a necunoașterii,a nesiguranței,a nestăpânirii,iar dacă privești mai atent un om „rău”,ai să vezi că aceste însușiri sunt profunde.Din această cauză se poate manipula foarte ușor omul,iar odată cu manipularea vine și sclavia,sau slugărnicia.
Soluția este cunoscută de mii de ani,însă după apariția instituțiilor religioase,accesul a fost deturnat.Soluția la răutate este cunoaștere,este siguranță,este stăpânire,și aceasta vine după ce-ți neutralizezi mintea,iar pentru neutralizare găsești în detaliu în cartea „Libertatea Umană” pe smashwords.
garbo_414298
Postat pe 2 Aprilie 2016 07:57
Sa-ti "neutralizezi mintea"?!?!?!?!
Atunci inseamna ca Newton, da Vinci, Einstein, Kant, Heidegger, Kierkegaard, e.t.c. au fost niste rai iremediabili care dupa zicerile tale au facut un rau profund umanitatii pt. ca mintea lor numai "neutralizata" nu era.
Si apoi daca raul e "profund" iar o cîtime de rautate exista in fiecare dintre noi, inseamna ca si chiar cu o minte "neutralizata" tot rai raminem dar, in plus si fara minte adica ceva de genul, "pardon sint rau dar fara minte, asa ca am o scuza".
Ca sa nu mai spun ca neutralizindu-ne mintea nu mai putem face diferenta intre rau si bine, anihilam raul prin inconstientizarea lui (?!?!)
Te cam contrazici in cele expuse.
Pe de o parte spui ca "Răutatea vine ca urmare a necunoașterii,a nesiguranței,a nestăpânirii", ori, cunoaterea, siguranta si stapinirea sint de fapt atributele unei minti dezvoltatea si bine mobilate, pe de alta parte sustii "neutralizarea" mintii.
Fara suparare, cred ca ai cam facut varza conceptele din cartea citata.
Fara minte si anima sintem doar niste euglene care mincam, c---m, si ne inmultim devenind simple animale fara vise si aspiratii, perpetuind o alta specie care populeaza aceasta frumoasa planeta.
O fi bine, o fi rau?
Tommy_Boy
Postat pe 2 Aprilie 2016 10:31
Varza a facut dintr-o lucrare si-asa academica.
Si siguranta, bazata pe cunoastere, dupa ce se relativizeaza totul, e data de "neutralizarea mintii", pt. ca, nu-i asa, odata eliberat de iluzia binelului si raului, omul nu mai fi manipulat, prin insasi libertatea, de care se bucura, si care nu-si poate defini esenta.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 2 Aprilie 2016 12:47
Tu chiar vb. serios???
"Libertatea umana" a 'bloger'-ului Lucian Postolachi ar fi ooo ... lucrare academica?!?!?
Pt. numele lui Dumnezeu, sper doar ca e o ironie pe care - helas! - n-am sesizat-o eu ...
Nu de alta, da' numai si pt. simpla fraza ..."Mintea umană,se formează după vârsta de un an de la nașterea corpului,și este formată din mai multe ,,componente”, ego, mândrie, lăcomie, zgârcenie, invidie,ură…etc." ... 'marele' ginditor e eligibil in regim de urgentza pt. ... spitalul Ghe. Marinescu!

Si am lasat intentionat citatul exact asa cum l-a gindit, scris si redactat, manu propria, ...'ilustrul' filozof neo-aristotelian!
Pt. frumusetzea si ... academismul limbajului cit si pt. logica si ... grandoarea gindirii!!!

Pe 'academicianul', care are urmatorul cuprins al 'lucrarii' sale, eu nu pot sa-l creditez decit cel mult cu ooo ... lobotomie! Si inca esuata si aia:

CUPRINS
1. Lumina naște o stea,steaua naște o lumină.
2. Viața trebuie trăită și nu retrăită
3. Nu căuta transformarea în natură rutinând după spusele altora
4. Existența nu este un spectacol pe scenă,sau fără scenă
5. Iubirea se naște,iubirea renaște,iubirea rămâne,iubirea continuă
6. Dacă vei căuta în Epicen,îl vei găsi pe Rabi
7. Pagini,și oameni vor fi rostiți diferiți
8. Avem aceeași gândire păgână și astăzi
9. Formele aflate în Existență,sunt între scop și explicație
10. Cuvintele rostite,cuvintle descrise,cuvintele sunt scrise,cuvintele dau sens
11. Nu compara mintea cu o oală mare
12. Întinde mâinile spre pământ și ai să vezi
13. Iubirea trebuie să fie neoscilantă,orizontală
14. Informația se dă fără timp și spațiu
15. Mai aveți timp până catastrofă

Eu sper ca nivelul discutiei de pe-aici sa fie totusi altul.

C-atunci cei enumeratzi cu buna indreptatire de @Tomitza, chiar pot sa-si faca deja ... seppuku!

Post-mortem si subteran, desigur!...
garbo101426
Postat pe 2 Aprilie 2016 18:23
Era evident o ironie, nici vorba sa fie "lucrare academica". Si din concluzia mea referitoare la ideile prezentate de 298, rezulta lucrul asta.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 2 Aprilie 2016 22:26
mea culpa pt lipsa ghilimelelor, precum si a unei conjunctii, edificatoare, in text, la momentul postarii.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 2 Aprilie 2016 22:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vaccinarea impotriva virusului hpv 17 De la: daria_pet 20 Octombrie 2009 01:59
un vis pe jumatate implinit.. 4 De la: Micass 27 Iulie 2009 09:37
Aveti incredere in oameni...asha in general?? 43 De la: garbo055472 29 Decembrie 2012 17:03
Ajutor! 15 De la: estela 13 Iulie 2010 05:41
Cum sa resuscitez relatia? 28 De la: fleurdelis 13 Martie 2010 08:58
Setari Cookie-uri