Rautatea: 'Eroare' a naturii noastre divine sau doar 'pecete' a destinului nostru darwin?...

Mi-a plăcut lectura dvs, este o perceptie umană, eu cred totusi că este o taină a naturii divine, de ce caracterele oamenilor sunt diferite ? S-au fiinta umană nu are aceeas culoare ?
garbo305782
Postat pe 3 Aprilie 2016 08:48
Mi-a plăcut lectura dvs, este o perceptie umană, eu cred totusi că este o taină a naturii divine, de ce caracterele oamenilor sunt diferite ? S-au fiinta umană nu are aceeas culoare ?
garbo305782
Postat pe 3 Aprilie 2016 08:48
Din punctul meu de vedere si argumentat cu ceea ce au gandit si alte minti care stiu ce vorbesc, rautatea apare ca urmare a convingerilor impregnate din frageda copilarie. Orice "deviatie" de la dreptate, impartialitate, provoaca in copil dorinta de a corecta nedreptatea sesizata. Deci dupa mine nu e nici eroare a naturii, nici nu e adevarat faptul ca Dumnezeu accepta asta, nici pecete a destinului. Rautatea apare ca urmare a unor cauze ce se pierd in negura timpului din perioada copilariei si se poate corecta prin constientizare. Asta inseamna schimbarea convingerilor inradacinate in noi, ceea ce se face foarte greu. Fie omul e convins ca trebuie sa le schimbe, fie anumite evenimente majore il fac sa si le schimbe.
Dumnezeu este Ceea Ce Este. Este Creatorul a tot ce exista. Aceasta esenta eterna nu are nimic de a face cu ceea ce am ajuns sa fim. Constiinta insa ne indica mereu, ca o busola, unde ne aflam. Cei care ii dau atentie.
zaraza26
Postat pe 4 Aprilie 2016 08:53
De la: zaraza26, la data 2016-04-04 08:53:45Din punctul meu de vedere si argumentat cu ceea ce au gandit si alte minti care stiu ce vorbesc, rautatea apare ca urmare a convingerilor impregnate din frageda copilarie. Orice "deviatie" de la dreptate, impartialitate, provoaca in copil dorinta de a corecta nedreptatea sesizata. Deci dupa mine nu e nici eroare a naturii, nici nu e adevarat faptul ca Dumnezeu accepta asta, nici pecete a destinului. Rautatea apare ca urmare a unor cauze ce se pierd in negura timpului din perioada copilariei si se poate corecta prin constientizare. Asta inseamna schimbarea convingerilor inradacinate in noi, ceea ce se face foarte greu. Fie omul e convins ca trebuie sa le schimbe, fie anumite evenimente majore il fac sa si le schimbe.
Dumnezeu este Ceea Ce Este. Este Creatorul a tot ce exista. Aceasta esenta eterna nu are nimic de a face cu ceea ce am ajuns sa fim. Constiinta insa ne indica mereu, ca o busola, unde ne aflam. Cei care ii dau atentie.



garbo101426
Postat pe 4 Aprilie 2016 11:16
De ce tot ce s-a postat aici sub aspectul bunatatii, in contrapartida cu rautatile intalnite cotidian, duce la o singura concluzie?!?


Cata logica e in chestia asta: nu sunt bun pt. ca simt sa fiu asa(dac-ar exista ceva de sorginte divina, cu siguranta as fi un om bun!) pt. ca ma respect si ii respect pe ceilalti, voi fi bun cand imi voi gasi busola, adica atunci cand ma voi da, la un moment dat, cu capul de pereti, ca dracul mi-a incurcat treburile si atunci il caut pe Dumnezeu sa ma ajute. In felul asta, nimeni nu-i bun, fara exceptie. Ca mistici, toti suntem, se pare.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 4 Aprilie 2016 12:20
In felul asta, ori suntem prea putini si ... e oferta mai buna in partea ailalta,
ori nu chiar nu suntem corigibili decat prin impunere si fara interventie divina.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 4 Aprilie 2016 12:45
De la: garbo101426, la data 2016-03-22 14:03:30Daca pina si cele mai bune, oneste si nebelicoase intentii pot fi maculate cu atita usuratate, lipsa de caracter si rautate pura de catre vorbele unora, am preferat mai bine sa tin taman aici un ... low profile.
Asta nu impiedica insa pe absolut nimeni sa vina cu propriile consideratii si ginduri despre cum am putea incerca (teoretic macar) sa ne ... up-gradam firea atit de schizoida...
Si am deplina convingere ca un asemenea subiect nu poate fi ... 'fumat' vreodata!

Pina la ubermensch-ul nietzsche-nian mai avem inca ... citeva umanitatzi de parcurs!


Ai incredere in "bunatatea" umana ... nu-i nimic de up-gradat ... Interesant ca se asteapta revelatia aia mare,ce ar sterge cu buretele cat de pacatosi am fost ( la cei mai multi nici macar nu vine vreodata, e doar frica) sa ne convinga de faptul ca merita sa ne schimbam traiectoria si sa fim buni, cand de fapt, nimeni si nimic nu ne-a impiedicat vreodata, ca umanitate, sa fim buni si sa nu ne folosim, ca animalele, unii de altii. Cum se face ca cei mai rai il invoca exagerat pe Dumnezeu, in timp ce oamenii buni il poarta in cugetul si in faptele lor ... Mai degraba ai deschide un topic pe tema fricii de pedeapsa, da, asta chiar i-ar convinge si pe nemernici sa creada in puterea ''bunatatii"
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 4 Aprilie 2016 14:14
Fiecare crede despre sine ca e suficient de bun. Putini recunosc ca sunt mai mult rai decat buni. Eu am felul meu de a ma raporta la lume. Si cred ca ne grabim sa catalogam oamenii fara sa cautam sa ii intelegem. Fireste ca exista violenta in lume si terorism, dar ele au cauzele lor, derivate din marea diferenta intre bunastarea tarilor civilizate si starea in care sunt tarile slab dezvoltate. Astea au de platit dobanzile la imprumuturile facute. Si stiti cum e cu imprumuturile... Dar sa revenim la ce se intampla in jur.
De regula un om crede ca trebuie sa-si apere familia, reputatia, serviciul etc. Si atunci, cand crede el ca e in primejdie, se manifesta violent, agresiv. Cine crede ca lumea e rea, are un anumit fel de abordare care provoaca instantaneu in oameni reactia de aparare, ne simtim atacati cand cineva crede ca trebuie sa se apere de noi. Pentru mine treaba e simpla. Sunt convinsa ca oamenii au ceva bun in ei si dau atentie la acea latura pozitiva. Astfel nu am de a face cu oameni rai, ci eventual cu oameni care au o problema trecatoare si in mod trecator se manifesta agresiv. Nu le dau atentie, stiu ca nu cu mine au treaba.
zaraza26
Postat pe 4 Aprilie 2016 15:16
Sunt omul care cauta mereu sa vada ceva bun in oricine, si nu cataloghez fara sa observ cu atentie!

... nu cred ca exista justificare pt cei care-si apara interesele strivindu-i pe ceilalti. Si nu cred in lecturile motivationale pe care le citeste toata lumea si sunt apoi servite drept cugetari.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 4 Aprilie 2016 15:25
Oamenii nu sunt rai în totalitate, ei au doar părți rele diferite,

dar invidioși sunt mulți, sa te sape sa nu îți meargă mai bine ca lor,,
răutatea este invidia, ironia, sa iei la mișto, sa vb pe la spate,sa filtrezi cu femeia sau barbatul cuiva sa nu ranesti emozional, pe cineva, sunt greșeli mari de neiertat
Ingerasulluptor
Postat pe 4 Aprilie 2016 20:02
Invidia exista în orice om, cred fie ea forma mai ușoarăsau forma mai accentuata , trebuie doar sa o reprimi, sa nu o exteriorizeaz , sa nu exerseziiîn ea,
invidia face omul rău credeu
Ingerasulluptor
Postat pe 4 Aprilie 2016 20:05
De la: Bescuca, la data 2016-04-04 15:25:37Sunt omul care cauta mereu sa vada ceva bun in oricine, si nu cataloghez fara sa observ cu atentie!

... nu cred ca exista justificare pt cei care-si apara interesele strivindu-i pe ceilalti. Si nu cred in lecturile motivationale pe care le citeste toata lumea si sunt apoi servite drept cugetari.


Absolut de acord!

Din pacate...

Si parca motivationalitatea asta de 'rit' nou, dimpreuna cu nebunia asa-zisei 'dezvoltari personale' - in care ti se inoculeaza kretin ca doar tu esti ala curat, frumos, neprihanit, minunat si chiar perfect - nu propovaduiesc altceva decit un stupid si chiar periculos 'izolationism' moral dublat de un fel de ... autarhie cerebrala misticatoare!
garbo101426
Postat pe 4 Aprilie 2016 20:06
Nu, nu exista justificare in răutatea premeditată.Si din păcate exista si cei de acest fel.
Răutatea nepremeditata, daca se poate spune asa, e alta poveste,cu mii de motive.Care nu e nimeni in masura sa le analizeze si puncteze la altcineva,doar la sine insusi,daca exista constiinta si dorinta de a fi mai buni,umani.Fiindca mineni nu stie
ce are un om in minte si in suflet, ce il face sa fie bun sau rau.Cat despre a citi din carti cum sa fii bun,sa înveti sa fii bun..
Asa ca parerile oricarui dintre noi,sunt simple pareri,din prisma vârstei,experientei,drumului parcurs pana acum.Să fim fiecare buni,intai noi, atat de buni incat sa dam si altora,macar gândul de a fi mai bun.










Schmetterling
Postat pe 4 Aprilie 2016 20:10
Eu cred ca foarte putini oameni nu sunt invidioși, și nu te sapa,

plus ca ei au necesități egoiste rele, ei cred ca dacăeești corect ești fraier, aașa gândesc bbărbații, cred ca toți practic, teoretic nu recunosc ,
Ingerasulluptor
Postat pe 4 Aprilie 2016 20:10
Pai oamenii caută oameni buni care sa ii ajute sa le vorbească frumos sa îi binedispuna, dar ei sa nu aștepte la fel în schimb,
Ingerasulluptor
Postat pe 4 Aprilie 2016 20:12
Oamenii buni nu se supără când sunt umiliți,
eu zic ca un om trebuie sa fie corect, sa facă sa îi fie și lui bine si n la alții, sa facă de le sine, numai ca nimeni jnuiîl apreciază sau îl respecta pt ca oamenii vor doar sa primească
Ingerasulluptor
Postat pe 4 Aprilie 2016 20:15
De la: garbo101426, la data 2016-04-04 20:06:19
De la: Bescuca, la data 2016-04-04 15:25:37Sunt omul care cauta mereu sa vada ceva bun in oricine, si nu cataloghez fara sa observ cu atentie!

... nu cred ca exista justificare pt cei care-si apara interesele strivindu-i pe ceilalti. Si nu cred in lecturile motivationale pe care le citeste toata lumea si sunt apoi servite drept cugetari.


Absolut de acord!

Din pacate...

Si parca motivationalitatea asta de 'rit' nou, dimpreuna cu nebunia asa-zisei 'dezvoltari personale' - in care ti se inoculeaza kretin ca doar tu esti ala curat, frumos, neprihanit, minunat si chiar perfect - nu propovaduiesc altceva decit un stupid si chiar periculos 'izolationism' moral dublat de un fel de ... autarhie cerebrala misticatoare!


Ar fi chiar bine sa ti se spuna ca esti neprihanit si frumos, ma rog, pt. incurajare si ti s-ar da si repere de moralitate, ca poate ai incerca sa te si schimbi in bine, din pacate, cele mai multe "motivationale" si "dezvoltatoare personal" , afirma ca tu, cititorul, esti perfect asa, cu o tona de defecte si restul lumii trebuie sa te urmeze
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 4 Aprilie 2016 20:33
De la: Schmetterling, la data 2016-04-04 20:10:15Nu, nu exista justificare in răutatea premeditată.Si din păcate exista si cei de acest fel.
Răutatea nepremeditata, daca se poate spune asa, e alta poveste,cu mii de motive.Care nu e nimeni in masura sa le analizeze si puncteze la altcineva,doar la sine insusi,daca exista constiinta si dorinta de a fi mai buni,umani.Fiindca mineni nu stie
ce are un om in minte si in suflet, ce il face sa fie bun sau rau.Cat despre a citi din carti cum sa fii bun,sa înveti sa fii bun..
Asa ca parerile oricarui dintre noi,sunt simple pareri,din prisma vârstei,experientei,drumului parcurs pana acum.Să fim fiecare buni,intai noi, atat de buni incat sa dam si altora,macar gândul de a fi mai bun.



A gasi justificare nu inseamna ca ii gasesti o scuza. Dar trebuie sa intelegem cauza. Altfel nu gasim rezolvare.
O persoana devine rea cand se simte atacata. N-am zis ca este atacata. Ci doar ea crede ca este... Cat de multi dintre noi sunt convinsi ca banca "vrea" banii nostri, cati cred ca politica este murdara, cati cred ca trebuie sa te lupti pentru un loc mai bun? Toate aceste convingeri ne dicteaza sa fim mai agresivi in anumite situatii. Ceea ce credem ca fiind adevarat ne provoaca un anumit comportament. Cati intorc obrazul cand sunt loviti? E o figura de stil chestia cu obrazul, dar atunci cand cineva este violent cu tine, solutia nu este sa devii violent.
Un lucru important este ca oamenii devin violenti cand le este amenintata bunastarea lor si a familiilor. Din lipsa de resurse (sau doar cred ca nu au resurse), ei cauta sa obtina acele resurse. A se privi cu atentie razboaiele, violenta, din orientul mijlociu.
zaraza26
Postat pe 5 Aprilie 2016 15:26
bla bla bla-urile de rigoare ... dezvoltationale.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 5 Aprilie 2016 16:10
Oamenii din oorientul mijlociu sunt agresiv fizic, dar europenii sunt agresivi psihic,
sunt războie pe teme religioase, oamenii sunt manipulanți , și în religiile noastre oamenii sunt manipulați, au ei anumite interese deoarece accepta ce iu în spune acea religie,
Ingerasulluptor
Postat pe 5 Aprilie 2016 18:19
Și europenii sunt agresivi psihic, te termina cu sănătatea dacă nu faci ce zic ei, dar oricum te termini cu sănătatea dacă ții în tine, așa ca mai bine spune ce ai de spus măcar nu mori fraier
Ingerasulluptor
Postat pe 5 Aprilie 2016 18:21
Eu zic ca răutatea apare de pa barbati, ei se cred superiori cred ca ei au construit lumea aăsta cu toate ca femeile leau dat viață, și multe și au ccrescut copii singura
Ingerasulluptor
Postat pe 5 Aprilie 2016 18:24
De la: zaraza26, la data 2016-04-05 15:26:12
De la: Schmetterling, la data 2016-04-04 20:10:15Nu, nu exista justificare in răutatea premeditată.Si din păcate exista si cei de acest fel.
Răutatea nepremeditata, daca se poate spune asa, e alta poveste,cu mii de motive.Care nu e nimeni in masura sa le analizeze si puncteze la altcineva,doar la sine insusi,daca exista constiinta si dorinta de a fi mai buni,umani.Fiindca mineni nu stie
ce are un om in minte si in suflet, ce il face sa fie bun sau rau.Cat despre a citi din carti cum sa fii bun,sa înveti sa fii bun..
Asa ca parerile oricarui dintre noi,sunt simple pareri,din prisma vârstei,experientei,drumului parcurs pana acum.Să fim fiecare buni,intai noi, atat de buni incat sa dam si altora,macar gândul de a fi mai bun.



A gasi justificare nu inseamna ca ii gasesti o scuza. Dar trebuie sa intelegem cauza. Altfel nu gasim rezolvare.
O persoana devine rea cand se simte atacata. N-am zis ca este atacata. Ci doar ea crede ca este... Cat de multi dintre noi sunt convinsi ca banca "vrea" banii nostri, cati cred ca politica este murdara, cati cred ca trebuie sa te lupti pentru un loc mai bun? Toate aceste convingeri ne dicteaza sa fim mai agresivi in anumite situatii. Ceea ce credem ca fiind adevarat ne provoaca un anumit comportament. Cati intorc obrazul cand sunt loviti? E o figura de stil chestia cu obrazul, dar atunci cand cineva este violent cu tine, solutia nu este sa devii violent.
Un lucru important este ca oamenii devin violenti cand le este amenintata bunastarea lor si a familiilor. Din lipsa de resurse (sau doar cred ca nu au resurse), ei cauta sa obtina acele resurse. A se privi cu atentie razboaiele, violenta, din orientul mijlociu.


Cand esti atacat sau te simti atacat,te aperi.Asta nu e răutate e instinct,cel de conservare.Ca e atac fizic sau psihic,te aperi.Reactionezi.La restul viziunii tale nu mă bag,e a ta! Banca,ar face bine sa nu imi vrea banii!


















Schmetterling
Postat pe 5 Aprilie 2016 21:12
"Cand esti atacat sau te simti atacat,te aperi.Asta nu e răutate e instinct,cel de conservare.Ca e atac fizic sau psihic,te aperi.Reactionezi."

Oare chiar asa de simplu si - sorry - simplist sa fie, @Fluturashule?
Eu in topic am pus problema rautatii ca atare, nu in termeni de atac/contra-atac, actiune/reactiune, legitima aparare...

Desi, tocmai vb. lui @Bescuca - "nu cred ca exista (NICI UN FEL de) justificare pt cei care-si apara interesele strivindu-i pe ceilalti" -, ar trebui sa ne faca pe oricare dintre noi ca in mod CONSTIENT sa nu ne facem 'dreptate' singuri.
Niciodata si sub nici o forma!...

In fond, in principiu, tocmai pt. asta exista justitie pe lumea asta parca.
Iar asta se presupune ca inseamna doar un mic pas, da' esential, pe calea civilizarii evolutiei umane, nu?

O sa iau ca exemplificare 'pro cauza' doar doua din exemplele dramatice petrecute de curind:
1. Copilul Ionut omorit de ciinii in plin Bucuresti, acum mai bine de doi ani...
Faptul ca singura responsabila - de fapt chiar i-responsabila vinovata de tragedie -, bunica nemernica a lui Ionut nu a simtit public nici un fel de remuscari pt. rezultatul tragic al ne-asumarii faptelor sale, poate fi considerat in vreun fel ... instinct de conservare?!?

2. Cazul dramei de la 'Colectiv'...
Vreo doi raniti usor au declarat si recunoscut imediat dupa tragedie, chiar la fatza locului, ca faptul ca ei sint viatza in timp ce altii nu mai sint, se datoreaza exclusiv faptului ca ei, cei inca vii, au ... calcat LA MODUL PROPRIU, FIZIC pe capetele si trupurile celor ce se zbateau si ei sa-si salveze viatza!

Oare ce fel de ... atac/contra-atac, actiune/reactiune sau legitima aparare poate fi invocata?

Oare asta sa mai fi ramas din presupusul instinct de conservare naturala al omului???

Adica ANIMALITATEA ASTA ABJECTA - pt. ca asta e din pacate! - care la o evaluare sumara psihologica, sociologica si chiar antropologica nu rezista in nici un fel unei analize critice si logice?!?

Cu sigurantza ca unii dintre cei care au murit in seara aceea la "colectiv' - si din pacate n-o sa stim niciodata cu precizie citi anume - au murit EXCLUSIV urmare a ranilor si traumelor fizice provocate de ANIMALITATEA ABERANTA a unora dintre cei care sint acum in viatza...

N-am auzit si cu sigurantza ca nici nu vom auzi vreodata ca bunica dementa sa-si recunosaca vina, mai ales acum cind 'in joc' sint multe milioane drept 'daune'.

Tot asa cum n-o sa le ceara nimeni in vreun fel socoteala supravietuitorilor cu un mai 'pregnant' instinct de conservare pt. moartea unora in acea fatidica seara. Nici macar rudele celor calcatzi in picioare...

Nu pot sa ma infrinez sub nici o forma sa ma intreb - practic constiintza mea pur si simplu ZBIARA de durere si indignare -, oare ce fel de surogat financiar sau material poate nu inlocui ci macar alina in vreun fel pierderea perfect evitabila a acelui nevinovat copil?!?
Sau ce tratament psihologic ori profunde viitoare remuscari subconstientale vor putea justifica si eventual 'sterge' din memoria citorva salbatici supravietuitori cosmarul infernal al ... propriei 'contributii' la moartea unora dintre colegii lor din seara aceea?...

P.S. Cind amintesc de animalitate aberanta si abjecta ma refer stricto senso la faptul ca nici un animal de pe pamintul asta atunci cind e pus intr-o situatie similara de viatza si moarte, de escaladare a instinctului de conservare si de atavism al impulsului de supravietuire, nu va face rau semenilor lui ci, tot instinctual, va proceda in asa fel incit sub nici o forma sa nu-si pericliteze semenii aflati in aceeasi situatie...
Iar despre toate aceste animale afirmam 'suveran' ca nu au, ca si noi oamenii,...

...CONSTIINTZA!

garbo101426
Postat pe 5 Aprilie 2016 22:46
De la: garbo101426, la data 2016-04-05 22:46:54"Cand esti atacat sau te simti atacat,te aperi.Asta nu e răutate e instinct,cel de conservare.Ca e atac fizic sau psihic,te aperi.Reactionezi."

Oare chiar asa de simplu si - sorry - simplist sa fie, @Fluturashule?
Eu in topic am pus problema rautatii ca atare, nu in termeni de atac/contra-atac, actiune/reactiune, legitima aparare...

Desi, tocmai vb. lui @Bescuca - "nu cred ca exista (NICI UN FEL de) justificare pt cei care-si apara interesele strivindu-i pe ceilalti" -, ar trebui sa ne faca pe oricare dintre noi ca in mod CONSTIENT sa nu ne facem 'dreptate' singuri.
Niciodata si sub nici o forma!...

In fond, in principiu, tocmai pt. asta exista justitie pe lumea asta parca.
Iar asta se presupune ca inseamna doar un mic pas, da' esential, pe calea civilizarii evolutiei umane, nu?

O sa iau ca exemplificare 'pro cauza' doar doua din exemplele dramatice petrecute de curind:
1. Copilul Ionut omorit de ciinii in plin Bucuresti, acum mai bine de doi ani...
Faptul ca singura responsabila - de fapt chiar i-responsabila vinovata de tragedie -, bunica nemernica a lui Ionut nu a simtit public nici un fel de remuscari pt. rezultatul tragic al ne-asumarii faptelor sale, poate fi considerat in vreun fel ... instinct de conservare?!?

2. Cazul dramei de la 'Colectiv'...
Vreo doi raniti usor au declarat si recunoscut imediat dupa tragedie, chiar la fatza locului, ca faptul ca ei sint viatza in timp ce altii nu mai sint, se datoreaza exclusiv faptului ca ei, cei inca vii, au ... calcat LA MODUL PROPRIU, FIZIC pe capetele si trupurile celor ce se zbateau si ei sa-si salveze viatza!

Oare ce fel de ... atac/contra-atac, actiune/reactiune sau legitima aparare poate fi invocata?

Oare asta sa mai fi ramas din presupusul instinct de conservare naturala al omului???

Adica ANIMALITATEA ASTA ABJECTA - pt. ca asta e din pacate! - care la o evaluare sumara psihologica, sociologica si chiar antropologica nu rezista in nici un fel unei analize critice si logice?!?

Cu sigurantza ca unii dintre cei care au murit in seara aceea la "colectiv' - si din pacate n-o sa stim niciodata cu precizie citi anume - au murit EXCLUSIV urmare a ranilor si traumelor fizice provocate de ANIMALITATEA ABERANTA a unora dintre cei care sint acum in viatza...

N-am auzit si cu sigurantza ca nici nu vom auzi vreodata ca bunica dementa sa-si recunosaca vina, mai ales acum cind 'in joc' sint multe milioane drept 'daune'.

Tot asa cum n-o sa le ceara nimeni in vreun fel socoteala supravietuitorilor cu un mai 'pregnant' instinct de conservare pt. moartea unora in acea fatidica seara. Nici macar rudele celor calcatzi in picioare...

Nu pot sa ma infrinez sub nici o forma sa ma intreb - practic constiintza mea pur si simplu ZBIARA de durere si indignare -, oare ce fel de surogat financiar sau material poate nu inlocui ci macar alina in vreun fel pierderea perfect evitabila a acelui nevinovat copil?!?
Sau ce tratament psihologic ori profunde viitoare remuscari subconstientale vor putea justifica si eventual 'sterge' din memoria citorva salbatici supravietuitori cosmarul infernal al ... propriei 'contributii' la moartea unora dintre colegii lor din seara aceea?...

P.S. Cind amintesc de animalitate aberanta si abjecta ma refer stricto senso la faptul ca nici un animal de pe pamintul asta atunci cind e pus intr-o situatie similara de viatza si moarte, de escaladare a instinctului de conservare si de atavism al impulsului de supravietuire, nu va face rau semenilor lui ci, tot instinctual, va proceda in asa fel incit sub nici o forma sa nu-si pericliteze semenii aflati in aceeasi situatie...
Iar despre toate aceste animale afirmam 'suveran' ca nu au, ca si noi oamenii,...

...CONSTIINTZA!



Perfect adevarat: animalele nu calca pe semenele lor pt. a-si satisface instinctul de supravietuire, nu constient! Un om nu poate avea gentiletea si puritatea unui animal si am senzatia ca traim timpuri care ne fac sa simtim (cei care si simtim, in egala masura cu procesele cognitive, rationale) dementa conditiei de "om".

Cine demonstreaza inteligenta "superioara" si cine prostie, cruzime,instinct?
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 5 Aprilie 2016 22:59
Si mai ales, omul nu a fost, nu este si nu va fi liber. Singur isi pune lanturi si drugi de fier, obturandu-si dramul de constiinta si luciditate.
Suntem singurele fiinte care taie copacii, despadurind masiv, dupa care sa manifesteze "Salvati copacii!"

... care schilodesc si omoara, absolut psihotic, animale (pe care, nu putem sti de ce, Dumnezeu le-a lasat la cheremul nostru, lipsite de aparare) pt. a se debarasa de ele cand sunt neputincioase sau chiar pt. a se distra si a parea masculi in fata grupului de bestii umane, cu care aceste jigodii alfa, se insotesc.
Singurii care mint, creaza intrigi, inseala, fura, omoara pt. a le fi bine si a-si dovedi puterea celorlalti si lor insisi.
Scanteia aia divina, de care se facea caz in topic, trebuie sa-si fi pierdut lumina, probabil ireversibil

Bilan_Matkotvschi
Postat pe 6 Aprilie 2016 01:21
*
Singurii care mint, umilesc, inseala, lingusesc, creaza intrigi.
Pt. a-si asigura pozitii avantajoase si a-si dovedi "puterea" in fata celorlalti si lor insisi ...

Si, in cazuri patologice, violeaza, omoara ...
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 6 Aprilie 2016 09:30
Iar abuzul emotional si santajul sunt intalnite nu de putine ori intre "soti" sau parteneri de cuplu, adica exact acolo unde ar trebui sa gasim iubire si totusi n-a existat vreodata intre cei doi decat o euforie hormonala si mai ales convingerea ca fac o partida buna, parteneri cu care au rate de platit, copii de crescut si mai ales de impartit singuratati in doi, deci schimburi avantajoase.

Da, MIZERABILA si lasa e fiinta umana, fara doar si poate!
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 6 Aprilie 2016 11:35
101426, raspunsul meu se raporta la postareai Zarazei. Prefer sa am o viziune cat mai simplista, nu m-ar ajuta la nimic sa ma dau de ceasul mortii incercand sa inteleg rautatea umana, cu atat mai putin sa o combat.
Am priceput de mult asta, iau oamenii asa cum sunt, fara sa ii mai disec, cu atat mai putin sa ii indrept, daca nu au dorinta aceasta. Las partea filosofica, stiintifica etc celor care inca mai au putere sa lupte cu morile de vant.
Acum, nu cred ca toti oamenii sunt rai, sau buni, insa ne alegem pe cei cu care rezonam si mergem mai departe.
O zi frumoasa!
Schmetterling
Postat pe 6 Aprilie 2016 11:46
Consideratiile referitoare la rautatea umana nu inseamna ca lupti cu morile de vant, ci faptul ca vezi pe ce baze e construita lumea.
Viziunea simplista nu inseamna insa si ca realitatea e ea insasi, simpla.
Sunt in totalitate de acord cu faptul ca nu toti sunt rai sau buni( nici macar la cei fara scrupule nu gasim rautate "absoluta") si ca ar trebui sa ni-i alegem pe cei cu care sa rezonam.

Bilan_Matkotvschi
Postat pe 6 Aprilie 2016 11:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Motive pentru care m-asi insura in 2010 ! 176 De la: preciouss 3 Ianuarie 2010 15:53
Un apel catre Dvs. 18 De la: nathalie 2 Decembrie 2011 22:58
buna tuturor 3 De la: garbo201712 27 Iunie 2011 21:01
" LA MULTI ANI " DE SFANTUL ANDREI 1 De la: Nirvana 30 Noiembrie 2009 08:43
Credem in Dumnezeu cu adevarat sau ....ne prefacem ? 3081 De la: alexandru_revnic_yahoo_com 14 Martie 2010 16:27
Setari Cookie-uri