Rautatea: 'Eroare' a naturii noastre divine sau doar 'pecete' a destinului nostru darwin?...

Cân ddorești sa devii un om mai bun mai corect, cu gândire constructiva nu trebuie sa te călugărești, pt ca acolo sunt reguli care sunt făcute de biserica, si care nu sunt drepte,
Trebuie sa te llași iîndrumat de Dumnezeu
ingerasulluptor1
Postat pe 12 Martie 2016 19:25
De la: Schmetterling, la data 2016-03-12 18:52:17Da,din păcate sunt asa, iar atunci iti cam vine sa dai cu caciula de pământ si întrebi cum a ajuns lumea cu fundu n sus?! Insa, sfintii în viată nu sunt interesati de oprobiul public in multe cazuri,ci de starea de o liniste imensă care ti-o da doar un sentiment pozitiv.
Noi, ăstia de rand trebuie sa fim foarte atenti si destul de inzestrati la minte sa nu ne contaminam.Toti o dam prin străchini.Insa, un strop de credintă, frica de Dumnezeu si o minte mai luminată, ne poate opri de la a o lua pe o cale, pare se obligatorie pentru supravietuire.Acum, nu toti prostii sunt răi precum nici toti desteptii buni, însă exista o legatura,totuși intre ele.
Subiectul este unul foarte bun si,sincer sper sa vad câte mai multe puncte de vedere, stiu ca mai am multe de învătat!


Nu pun la indoiala ca sfintii nu sunt interesati de recunoastere sociala sau financiara, dar n-ar fi minunat sa vedem omul "de langa noi" daruit cu neobisnuita bunatate si credinta? De ce nu sunt, cei mai multi dintre noi, atrasi de cei umili si generosi, mieii lui D-zeu, preferandu-i pe pacatosi, cand ar trebui sa privim cu admiratie virtuosii, simtindu-ne totodata nedemni de desavarsirea lor. Si sunt oameni asa, de ex atunci cand rarisim intalnesti o batranica ce vinde icoane si-ti spune "sanatate si sa-ti ajute D-zeu" cu cea mai sincera expresie a ochilor si simti ca ce ti-a urat, a fost din suflet.
pinkrainbow
Postat pe 12 Martie 2016 19:26
Referitor la siluan antonitul, care săracul sia dorit sa devină un om mai drept, dar săracul nimeni nu la învățat nimic,
de ce oare nu a învățat și el pe oameni diferența dintre bine și rrău, sa motiveze oamenii sa dorească sa devină corecți,
el a fost un om fără școală dar cu un cuget curat, dar din păcate el nu a fost apreciat de mulți, mai ales ca a stat la gramada cu alți călugări,
darn pt ăsta nu trebuie sa ne rugam nn la el, ci doar la Iisus
ingerasulluptor1
Postat pe 12 Martie 2016 19:31
De la: garbo_842, la data 2016-03-12 19:26:41
De la: Schmetterling, la data 2016-03-12 18:52:17Da,din păcate sunt asa, iar atunci iti cam vine sa dai cu caciula de pământ si întrebi cum a ajuns lumea cu fundu n sus?! Insa, sfintii în viată nu sunt interesati de oprobiul public in multe cazuri,ci de starea de o liniste imensă care ti-o da doar un sentiment pozitiv.
Noi, ăstia de rand trebuie sa fim foarte atenti si destul de inzestrati la minte sa nu ne contaminam.Toti o dam prin străchini.Insa, un strop de credintă, frica de Dumnezeu si o minte mai luminată, ne poate opri de la a o lua pe o cale, pare se obligatorie pentru supravietuire.Acum, nu toti prostii sunt răi precum nici toti desteptii buni, însă exista o legatura,totuși intre ele.
Subiectul este unul foarte bun si,sincer sper sa vad câte mai multe puncte de vedere, stiu ca mai am multe de învătat!


Nu pun la indoiala ca sfintii nu sunt interesati de recunoastere sociala sau financiara, dar n-ar fi minunat sa vedem omul "de langa noi" daruit cu neobisnuita bunatate si credinta? De ce nu sunt, cei mai multi dintre noi, atrasi de cei umili si generosi, mieii lui D-zeu, preferandu-i pe pacatosi, cand ar trebui sa privim cu admiratie virtuosii, simtindu-ne totodata nedemni de desavarsirea lor.


pai umil trebuie sa fim doar Dumnezeu, noi oamenii trebuie sa fim corecți, adică înseamnă sa nu îți bati joc de alții dar nici pe alții sa nu îi lași sa își bata joc din tine, nici tu sa nu lași ca altii sa îșibata aalții joc din tine, sa faci de la sine sa iti fie șitție bine și la altul,
cât despre oamenii prea darnici nu este bine sa dea munca ta la paraziți, un om bun încurajează pe alții sa își pună osul la munca, mintea la contribuție, sa nu fie rai pt ca răutatea dezbina oamenii și de aceea nu pot fii uniti
ingerasulluptor1
Postat pe 12 Martie 2016 19:38
Un om bun este corect, nu își bate joc de alții dar nici alții sa îșibata joc de ei,
Mie una nu îmiplac oamenii care muncesc si înloc sa iîși cumpere lor, dau la alții, da sa ajuți oameni bolnavi, dar și ei sa fie Reccunoscătorii măcar sufletește dacă altfel nu pot, ajutorul trebuie sa fie reciproc, pt ca cele 10 porunci sunt pt toti n oamenii
ingerasulluptor1
Postat pe 12 Martie 2016 19:43
Adică sa nu îți bati joc de alții, adică sa nu fii ironic, sa nu fii brutal,verbal sau fizic, oameni care simt nevoia sa se descărce, sufletește, vb despre problemele lor sa nu fii invidioas, sa nu vb pe la spate, etc,
sa fii corect și material și sufletește, sa nu descurajezi pe alții, ăstaiînseamnă sa fii om bun, nu sa iîntreții paraziți , darnic sa fii cu cine merita și te ajuta șiel mmacat sufletește dacă altfel nu poate, dar dacă nu poate munci, este bolnav la pat, nu are o mana nu picior, etc oamenii trebuie încurajați sa fie recunoscători , celor care în loc sa își cumpere lor le dau lor din munca lor, mă refer la oamenii bolnavi neputincioși nu la, paraziți
dar tu dacă muncești și tu trebuie sa iti cumperi ca de aceea ,muncești, dacă pprimești mocca sa dai mocca
ingerasulluptor1
Postat pe 12 Martie 2016 19:47
De la: garbo_842, la data 2016-03-12 19:26:41
De la: Schmetterling, la data 2016-03-12 18:52:17Da,din păcate sunt asa, iar atunci iti cam vine sa dai cu caciula de pământ si întrebi cum a ajuns lumea cu fundu n sus?! Insa, sfintii în viată nu sunt interesati de oprobiul public in multe cazuri,ci de starea de o liniste imensă care ti-o da doar un sentiment pozitiv.
Noi, ăstia de rand trebuie sa fim foarte atenti si destul de inzestrati la minte sa nu ne contaminam.Toti o dam prin străchini.Insa, un strop de credintă, frica de Dumnezeu si o minte mai luminată, ne poate opri de la a o lua pe o cale, pare se obligatorie pentru supravietuire.Acum, nu toti prostii sunt răi precum nici toti desteptii buni, însă exista o legatura,totuși intre ele.
Subiectul este unul foarte bun si,sincer sper sa vad câte mai multe puncte de vedere, stiu ca mai am multe de învătat!


Nu pun la indoiala ca sfintii nu sunt interesati de recunoastere sociala sau financiara, dar n-ar fi minunat sa vedem omul "de langa noi" daruit cu neobisnuita bunatate si credinta? De ce nu sunt, cei mai multi dintre noi, atrasi de cei umili si generosi, mieii lui D-zeu, preferandu-i pe pacatosi, cand ar trebui sa privim cu admiratie virtuosii, simtindu-ne totodata nedemni de desavarsirea lor. Si sunt oameni asa, de ex atunci cand rarisim intalnesti o batranica ce vinde icoane si-ti spune "sanatate si sa-ti ajute D-zeu" cu cea mai sincera expresie a ochilor si simti ca ce ti-a urat, a fost din suflet.


Ce nu inteleg eu, este ca de ce cand vorbiti de rautate sau de bunatate, amestecati religia ? De ce neaparat o batranica care vinde sau imparte icoane si iti spune: "sanatate si sa-ti ajute Dzeu." este mai buna decat o alta batranica care tine in brate un catelus sau orice alt animal si-l mangaie cu dragoste ? Si ce legatura are un DNE (ADN) superior (???) cu bunatatea sau rautatea ? Sunt oameni care sunt rai in toata viata (sau ma rog... de cand au implinit 4 ani sa zicem) si altii care sunt buni toata viata lor. Oare de ce exista rautatae ? Pentru cine crede in "Creatie", oare si animalele create de acelasi Creator, au rautate si bunatate ? Eu cred (si cu asta nu ma dau mare destept...) ca rautatea este determinata, nu te nasti cu ea la fel ca cu ADN-ul respectiv, de aia nici nu are legatura cu ADN !!! Asa cum a zis fluturas, rautatea poate fi determinata de anumite chestii care ti se intampla in viata, uneori e doar o secunda, uneori tine o viata, este spontana de multe ori, nu-i inteleg mecanismul si de unde provine, dar banuiesc ca asa cum toate "chestile" din corp si comportarea lui, incep din creier, tot acolo se coace si rautatea asta !
barboneli
Postat pe 12 Martie 2016 19:50
Buni si atenti ar trebui sa fim oricum, dar cei care au credinta stiu ca a fi bun este mai mult decat simpla politete sau empatie.

"Eu cred (si cu asta nu ma dau mare destept...) ca rautatea este determinata, nu te nasti cu ea la fel ca cu ADN-ul respectiv, de aia nici nu are legatura cu ADN !!! Asa cum a zis fluturas, rautatea poate fi determinata de anumite chestii care ti se intampla in viata, uneori e doar o secunda, uneori tine o viata, este spontana de multe ori, nu-i inteleg mecanismul si de unde provine, dar banuiesc ca asa cum toate "chestile" din corp si comportarea lui, incep din creier, tot acolo se coace si rautatea asta !"

Aici intervine rolul ADN-ului, sa-i zicem, desi n-am argumentat stiintific treaba asta, e mai mult o supozitie dar clar, al discernamantului, precum si indrumarea credintei, in momentele absurde ale vietii, cand determinarea conjuncturala ar fi sa te comporti cu "rautate" si totusi stii ca exista ratiuni superioare sa n-o faci.
pinkrainbow
Postat pe 12 Martie 2016 19:56
Eu zic ca oamenii care fdoresc sa fie buni sunt exploatați de acei oameni care doresc sa fie rai,
de aceea trebuie sa fii atent și vigilent
ingerasulluptor1
Postat pe 12 Martie 2016 20:02
Barbo,nu amestec religia, care este doar materia care se ocupa cu studiul celor Sfinte, ci credinta in Dumnezeu, credinta in ceva bun,frumos,iubitor, in ceva care iti da speranta si putere,speranta ca ai un sprijin si un ajutor, undeva, in cer.
Căci, daca nu crezi in nimic,o iei razna.Viata e o mare încercare...Dar asta e parerea mea de copil crescut în credinta ortodoxă si care crede in Dumnezeu,pentru ca am nevoie sa cred!
Schmetterling
Postat pe 12 Martie 2016 20:03
De la: barboneli, la data 2016-03-12 19:50:39
De la: garbo_842, la data 2016-03-12 19:26:41
De la: Schmetterling, la data 2016-03-12 18:52:17Da,din păcate sunt asa, iar atunci iti cam vine sa dai cu caciula de pământ si întrebi cum a ajuns lumea cu fundu n sus?! Insa, sfintii în viată nu sunt interesati de oprobiul public in multe cazuri,ci de starea de o liniste imensă care ti-o da doar un sentiment pozitiv.
Noi, ăstia de rand trebuie sa fim foarte atenti si destul de inzestrati la minte sa nu ne contaminam.Toti o dam prin străchini.Insa, un strop de credintă, frica de Dumnezeu si o minte mai luminată, ne poate opri de la a o lua pe o cale, pare se obligatorie pentru supravietuire.Acum, nu toti prostii sunt răi precum nici toti desteptii buni, însă exista o legatura,totuși intre ele.
Subiectul este unul foarte bun si,sincer sper sa vad câte mai multe puncte de vedere, stiu ca mai am multe de învătat!


Nu pun la indoiala ca sfintii nu sunt interesati de recunoastere sociala sau financiara, dar n-ar fi minunat sa vedem omul "de langa noi" daruit cu neobisnuita bunatate si credinta? De ce nu sunt, cei mai multi dintre noi, atrasi de cei umili si generosi, mieii lui D-zeu, preferandu-i pe pacatosi, cand ar trebui sa privim cu admiratie virtuosii, simtindu-ne totodata nedemni de desavarsirea lor. Si sunt oameni asa, de ex atunci cand rarisim intalnesti o batranica ce vinde icoane si-ti spune "sanatate si sa-ti ajute D-zeu" cu cea mai sincera expresie a ochilor si simti ca ce ti-a urat, a fost din suflet.


Ce nu inteleg eu, este ca de ce cand vorbiti de rautate sau de bunatate, amestecati religia ? De ce neaparat o batranica care vinde sau imparte icoane si iti spune: "sanatate si sa-ti ajute Dzeu." este mai buna decat o alta batranica care tine in brate un catelus sau orice alt animal si-l mangaie cu dragoste ? Si ce legatura are un DNE (ADN) superior (???) cu bunatatea sau rautatea ? Sunt oameni care sunt rai in toata viata (sau ma rog... de cand au implinit 4 ani sa zicem) si altii care sunt buni toata viata lor. Oare de ce exista rautatae ? Pentru cine crede in "Creatie", oare si animalele create de acelasi Creator, au rautate si bunatate ? Eu cred (si cu asta nu ma dau mare destept...) ca rautatea este determinata, nu te nasti cu ea la fel ca cu ADN-ul respectiv, de aia nici nu are legatura cu ADN !!! Asa cum a zis fluturas, rautatea poate fi determinata de anumite chestii care ti se intampla in viata, uneori e doar o secunda, uneori tine o viata, este spontana de multe ori, nu-i inteleg mecanismul si de unde provine, dar banuiesc ca asa cum toate "chestile" din corp si comportarea lui, incep din creier, tot acolo se coace si rautatea asta !


Nu știu ccâți oameni drepți și buni sunt în biserici, care nu fac rău, unii se sacrifica pt alții sa se sacrifice pt ei, si cu sacrificiul ăsta este o cchestie ilogica și neumana
ingerasulluptor1
Postat pe 12 Martie 2016 20:06
Oamenii buni sunt acei care nu fac rău,
dar oamenii care se sacrifica pt alții așteaptă și tu sa te sacrifici pt ei, asa ac nu știu câtă bunătate sunt în ei, un om corect este drept, nu își bate joc de alții dar nici aalțiiîn sa nuiîși bata joc din tine,
apoi cât despre animalele eu cred ca ei în jungla se mănâncă unele pe altele pt nu au ce altceva ce sa mmănânce, oamenii ar trebui sa aibă grija de natura,, ei lupta pt supraviețuire,
câinii unii și ei se comporta urat dacă nu te cunosc ca stăpânii, câinii sunt ca copii copie gândirea și firea stăpânului cred eu, și oamenii se comporta urat dacănu te ccunosc, dar și dupa aia dacă nu le dai ce vor fără sa astepti nimic în schimb, adică sa nu aștepți nici ajutor sufletesc și nici material înapoi, sa ajuți mocca.
ingerasulluptor1
Postat pe 12 Martie 2016 20:11


Ok, foarte frumos spui... ma rog, eu cred in Mama Natura ! Sprijinul il astept de aici, de pe pamant, de cei care ma inconjoara, oapemi, animale, plante sau pasari, dar chiar si pesti ! Langa mine au fost in clipele grele, nu in cer, fie ei si medici, rude, prieteni... sau chiar colegi de salon. Dar iti inteleg credinta, am spus si eu parerea mea personala. Si sunt constient din cate vad si citesc, ca de acolo de sus se asteapta toata lumea, indiferent de religia in care a crescut sau crede. Nu am scris corect "religia in care crede"... dar nu am acum cuvintele potrivite. Ca doar nu crezi in religie... E adevarat ca unii cred ca tot ce se afla pe planeta noastra e creata de cineva de sus... cu totii avem cerul deasupra capului, dar poate sa fie si de undeva de jos... ! Oricum, noi vorbeam de rautate. Unii sunt cu adevarat rai, sau asa ii vad cel sau cei din jur ? Un exemplu ar fi Hitler, sau Stalin... ! Pentru unii erau buni pentru altii rai. Monstrii. Si cum se face ca unii oameni care sunt considerati rai, sunt buni cu catelul lor, de ex. ? Oare "creatoarea" topicului, are raspun la intrebarile astea ?Sau ne-a lasat pe noi sa ne iasa aburi din capatana....
barboneli
Postat pe 12 Martie 2016 20:18
De la: ingerasulluptor1, la data 2016-03-12 20:11:41Oamenii buni sunt acei care nu fac rău,
dar oamenii care se sacrifica pt alții așteaptă și tu sa te sacrifici pt ei, asa ac nu știu câtă bunătate sunt în ei, un om corect este drept, nu își bate joc de alții dar nici aalțiiîn sa nuiîși bata joc din tine,
apoi cât despre animalele eu cred ca ei în jungla se mănâncă unele pe altele pt nu au ce altceva ce sa mmănânce, oamenii ar trebui sa aibă grija de natura,, ei lupta pt supraviețuire,
câinii unii și ei se comporta urat dacă nu te cunosc ca stăpânii, câinii sunt ca copii copie gândirea și firea stăpânului cred eu, și oamenii se comporta urat dacănu te ccunosc, dar și dupa aia dacă nu le dai ce vor fără sa astepti nimic în schimb, adică sa nu aștepți nici ajutor sufletesc și nici material înapoi, sa ajuți mocca.


Ingeras...

http://www.babynameslog.com/wp-content/uploads/2013/12/unusual-baby-names-girls-rare.jpg

... ia taci si nu mai spune prostii lasa-ma sa ma gandesc in liniste... !!! Noi vorbim aici de tocanita si tu ii dai cu mararul din ciorba... !!!
(Iar am fost rau, asa-i ? )
barboneli
Postat pe 12 Martie 2016 20:25
Corect, cu totii avem sprijin prin familie,prieteni si alti oameni, in functie de contextul dat, însă eu vorbesc de acele momente in care nimeni,oricât ar vrea nu iti poate oferi o alinare, o speranta,un raspuns etc.
Oricum, subiectul ridica multe intrebari, la care raspunsurile nu le are nimeni cu adevarat, pt ca in mintea si sufletul unui om nu poate sti nimeni ce e, poate nici el,de multe ori.
Nu am vrut sa te corectez,ci doar sa subliniez
diferenta dintre religie si credintă, asa,in general.
Eu,fundamental sunt minunată ,ma mai alint din când in când
Schmetterling
Postat pe 12 Martie 2016 20:32
De la: barboneli, la data 2016-03-12 20:25:33
De la: ingerasulluptor1, la data 2016-03-12 20:11:41Oamenii buni sunt acei care nu fac rău,
dar oamenii care se sacrifica pt alții așteaptă și tu sa te sacrifici pt ei, asa ac nu știu câtă bunătate sunt în ei, un om corect este drept, nu își bate joc de alții dar nici aalțiiîn sa nuiîși bata joc din tine,
apoi cât despre animalele eu cred ca ei în jungla se mănâncă unele pe altele pt nu au ce altceva ce sa mmănânce, oamenii ar trebui sa aibă grija de natura,, ei lupta pt supraviețuire,
câinii unii și ei se comporta urat dacă nu te cunosc ca stăpânii, câinii sunt ca copii copie gândirea și firea stăpânului cred eu, și oamenii se comporta urat dacănu te ccunosc, dar și dupa aia dacă nu le dai ce vor fără sa astepti nimic în schimb, adică sa nu aștepți nici ajutor sufletesc și nici material înapoi, sa ajuți mocca.


Ingeras...

http://www.babynameslog.com/wp-content/uploads/2013/12/unusual-baby-names-girls-rare.jpg

... ia taci si nu mai spune prostii lasa-ma sa ma gandesc in liniste... !!! Noi vorbim aici de tocanita si tu ii dai cu mararul din ciorba... !!!
(Iar am fost rau, asa-i ? )


pai răspundeți singur la întrebări, oricum tu ești răutăcios din fire, și brutal verbal, aașaiÎți place ție sa fii, fiecare cu cei îi place
ingerasulluptor1
Postat pe 12 Martie 2016 20:58


"Eu,fundamental sunt minunată"

Sunt sigur ca spui adevarul adevarat... ! Vad dupa nasucul tau ca asa e....
barboneli
Postat pe 12 Martie 2016 20:58
De la: ingerasulluptor1, la data 2016-03-12 20:58:20
De la: barboneli, la data 2016-03-12 20:25:33
De la: ingerasulluptor1, la data 2016-03-12 20:11:41Oamenii buni sunt acei care nu fac rău,
dar oamenii care se sacrifica pt alții așteaptă și tu sa te sacrifici pt ei, asa ac nu știu câtă bunătate sunt în ei, un om corect este drept, nu își bate joc de alții dar nici aalțiiîn sa nuiîși bata joc din tine,
apoi cât despre animalele eu cred ca ei în jungla se mănâncă unele pe altele pt nu au ce altceva ce sa mmănânce, oamenii ar trebui sa aibă grija de natura,, ei lupta pt supraviețuire,
câinii unii și ei se comporta urat dacă nu te cunosc ca stăpânii, câinii sunt ca copii copie gândirea și firea stăpânului cred eu, și oamenii se comporta urat dacănu te ccunosc, dar și dupa aia dacă nu le dai ce vor fără sa astepti nimic în schimb, adică sa nu aștepți nici ajutor sufletesc și nici material înapoi, sa ajuți mocca.


Ingeras...

http://www.babynameslog.com/wp-content/uploads/2013/12/unusual-baby-names-girls-rare.jpg

... ia taci si nu mai spune prostii lasa-ma sa ma gandesc in liniste... !!! Noi vorbim aici de tocanita si tu ii dai cu mararul din ciorba... !!!
(Iar am fost rau, asa-i ? )


pai răspundeți singur la întrebări, oricum tu ești răutăcios din fire, și brutal verbal, aașaiÎți place ție sa fii, fiecare cu cei îi place


sa stii caeu nu o sa te iau niciodată ca exemplu
ingerasulluptor1
Postat pe 12 Martie 2016 21:10
De la: barboneli, la data 2016-03-12 20:58:33

"Eu,fundamental sunt minunată"

Sunt sigur ca spui adevarul adevarat... ! Vad dupa nasucul tau ca asa e....


Până la proba contrarie,raman minunată!
Schmetterling
Postat pe 12 Martie 2016 21:21
am spus Protectiei Muncii ca sunt expusi la accidente cand ridicam obiecte f grele fiind femei varstnice si daca ajungem la spital suntem trimise singure in ambulanta!!de aici un intreg razboi intre mine sefi si colegi!sefa m a umilit in fata colegilor spunand ca nu am boli cand lipsesc in medical!!dupa ce am depus plangere,conducerea a organizat sedinta unde colegii m au jignit si desconsiderat si apoi m au detasat 2 luni intr un mediu indepartat si dur!parea totul pierdut!m am intors dupa 2 luni de stres intens dar cu multe laude!ca sa demonstreze ca detasarea mea nu a fost rabunare,conducerea a detasat alta colega!gandul ca institutia poate renunta atat de usor la serviciile ei,a facut o sa incerce cu o alta colega sa demisioneze la zi!demisii le au fost acceptate!!cine este rau in acest caz?
Ana_Andone_1
Postat pe 13 Martie 2016 07:00
Cu toate ca si eu fac parte dintre „ceilalti” (vorba lui Barbo) voi indrazni sa cuget pe marginea subiectului, fara rautate.

G_101426, cred ca idealizezi prea mult taranul roman care nu este nici mai bun nici mai rau decit restul societatii. Oamenii de azi sint totusi urmasii taranilor de demult care, fie au ramas in vatra stramoseasca, fie au migrat la oras. Nu se poate ca din niste antecesori atit de buni, respectuosi e.t.c. sa evolueze „rautaciosii” de azi daca tinem cont ca evolutia inseamna o acumulare cantitativa obiectiva si subiectiva care provoaca in final un salt calitativ.
Ori daca calitatea oamenilor de azi lasa de dorit inseamna ca nici antecesorii nu erau perfecti.
De multe ori „politetea aceea dusa aproape pina la umilinta” inseamna de fapt slugarnicie, smecherie taraneasca, fata de cel mai puternic decit tine, gen „pupa-l in bot si papa-i tot” caragealian.
Si eu mi-am petrecut vacantele copilariei si adolescentei la tara, la bunici.
Dar am vazut si destula rautate, incepind de la sotul care vine beat de la mat(= birt= un restaurant vai de capul lui) si isi bate teapan nevasta pt. ca poate, pt. ca e „barbat” si stapan si „bataia e rupta din rai” cum spune o vorba din batrini, la tatal care isi bate copilul pt o greseala ca doar „unde da tata creste” o alta vorba inteleapta din batrini (ciudat cum „intelepciunea” stramoseasca ridica la rang divin violenta impotriva celor „dragi”), la vecinul care ii da cu sapa in cap celuilalt pt ca i s-a parut ca la privit chioris sau la injurat, la babele care birfesc pe oricine le iese in fata, e.t.c.
O sa-mi spui ca toate astea sint exceptii (oare) sau mici rautati.
Eu o sa-ti dau exemplul din Pateric (ca tot au pomenit unii interlocutori de religie, credinta, biserica):

Un om se duce la spovedit si ii spune parintelui ca nu are pacate mari, nu a omorit pe nimeni, nu a furat nu a curvit doar a mai facut si el unele mici „greseli”.
Parintele atunci ii da un sac, il pune pe om sa il umple cu bolovani mari si ii spune sa-l care 3 metri. Omul nu poate.
Atunci parintele ii da alt sac, de aceeasi dimensiune cu primul si ii spune sa-l umple cu pietricele mici si sa il care tot 3 metri si iarasi omul nu poate.

Concluzia se trage de la sine. Indiferent cit de mici si „neinsemnate” sint unele rautati, ele au acelasi efect. Si se mostenesc ca exemple de comportament familal, parental, social. Noi, generatiile de azi sintem mostenitorii acestor „mici” rautati cumulate prin evolutie si da, am facut si saltul „calitativ” la marile rautati pt. ca si mizele au devenit mai mari, un job bine platit, o pozitie sociala privilegiata, supravietuirea, e.t.c.
Eu am intilnit situatii in care bunatatea, bunul simt e.t.c sint taxate drept slabiciuni, prostie sau lasitate.
„Prost de bun” este o alta expresie din inteligenta populara.
Acum depinde de noi ce alegem sa fim, „prosti de buni” sau descurcareti, ceea ce inseamna ca rautatea nu ne e straina.
Si daca alegem a doua varianta depinde pina unde alegem sa impingem rautatea.
Cultura, educatia (ca nr. de clase absolvite) nu au nici o importanta in aceasta alegere. Exista asa cum bine ai spus oameni simpli cu mai mult bun simti si empatie decit un profesor universitar si saraci mai darnici si bine voitori decit un multimiliardar.

In concluzie ( a mea, desigur), rautatea cu derivatele ei (violenta, nepasare, impostura e.t.c.) a mostenit-o omul inca de la aparitia lui.
Fie de la primului maimutoi care a pus mina pe par si la altoit pe maimutoiul mai slab furindu-i mincarea sau maimutica iubita(daca sintem darwinisti), fie da la Cain care din invidie l-a omorit pe fratele sau Abel (daca sintem religiosi).

Oricum noi oamenii avem tendinta sa romantam trecutul, privindu-l prin ochii copilariei inocente si ferita de griji, asigurata de parintii nostri.
Tommy_Boy
Postat pe 13 Martie 2016 13:10
Sigur, nu orice om aparent umil este si bun si are un spirit ales si evident, din partea unora aparenta bunatate e doar plecarea capului in fata celui considerat mai puternic sau de pe urma caruia pot fi trase foloase, afisand umilinta. Dar chiar si asa, sunt momente(din prea multa prostie,nepasare si cinism venite din partea semenilor) cand preferi raul cel mai mic, idealizand cumva atmosfera aceea, fiecare lucru are rostul lui, fiindca sa nu uitam ca taranii de odinioara aveau frica de D-zeu si ceea ce popular se numeste "sa nu te faci de ocara", adica sa te comporti altfel decat in conformitate cu legile nescrise ale comunitatii. Iar cumintenia omului simplu de care s-a vorbit la inceput, o gasim si astazi nefalsificata(la putini), daca stim sa privim in jurul nostru.
pinkrainbow
Postat pe 13 Martie 2016 13:58
Cand iti pui problema sa alegi intre a fi ori bun ori descurcaret, asta implicand, asa ca o scuza, o miza mai mare decat a ancestorilor, poti fi rau cu "constiinta" impacata. Cred ca cel "prost de bun", care are si minte, nu are de ales. Sau tocmai alegerea lui e imposibil de inteles de catre ceilalti. Iti trebuie multa forta sa-ti asumi ceea ce esti. Din pacate, in zilele noastre, e fix o utopie sa nu fii la fel ca prostimea, la cat de degenerati suntem.
pinkrainbow
Postat pe 13 Martie 2016 15:07
In cazurile expuse de tine e vorba de o bunatate impusa. De religie si/sau de norma sociala.
Nu este aceea bunatate si respect provenite din fiinta ta, din perceperea celui de linga tine ca o persoana egala, e vorba de o bunatate care vine din frica de pedeapsa dumnezeiasca si/sau de oprobiul colectivitatii.
E bine si asa, prin exersarea bunatatii chiar si impuse aceasta devine mod de viata si te obisnuiesti sa o practici..
Dar aceasta impunere se vede in viata de zi cu zi. La cea mai mica influenta negativa din partea mediului social, aceasta bunatate impusa cedeaza. Daca bunatatea, respectul, nu sint parte intrinseca din noi ele sint doar o spoiala care se spala repede, natura noastra adevarata iesind la suprafata exact in momentele in care iubirea si bunatatea ar trebui sa triumfe.
Cum iti explici faptul ca aceeasi tarani (nu in sens peiorativ) plecati din satul lor si ajunsi la oras devin cu totul alti oameni, la care nu mai regasesti bunul simt traditional si nici rusinea de a nu te face de ocara?
Eu zic ca odata ce viata dusa intro colectivitate restrinsa dispare, dispar si valorile impuse de aceasta daca ele nu sint asumate constient si practicate din dorinta constienta de a fi mai bun.
Nu contest ca exista oameni buni, care chiar cred in bunatate, respect, dreptate ca stil de viata dar acestia nu apartin musai colectivitatilor rurale si nu sint neaparat la virsta senectutii.
Si inca ceva, respectul si bunatatea nu sint calitatile unui om umil, dimpotriva.
Respectul adevarat se manifesta si fata de cel care iti este superior si caruia ii recunosti cinstit superioritatea si il admiri pt. asta (adica nu il respecti din frica) si fata de egalul tau si mai ales fata de cel care din varii motive consideri ca iti este inferior.
Pentru asta insa trebuie sa te cunosti bine pe tine cu plusuri si mai ales cu minusuri.
Sa te respecti si pretuiesti si accepti pe tine si apoi ajungi sa-i respecti, pretuiesti, accepti si pe ceilalti.
Reintorcindu-ne la credinta, in Biblie se spune ca daca nu te iubesti pe tine nu ai cum sa-i iubesti pe ceilalti.
E foarte adevarat.

S-a dat aici exemplul sfintilor ca iubire desavirsita. Numai ca sfintii nu erau deloc umili, la ei dragostea era a doua natura, stil de viata, nu puteau trai in afara dragostei. Iar dragostea lor se manifesta cu respect fata de orice fiinta umana si nu numai.

Tommy_Boy
Postat pe 13 Martie 2016 15:12
Religia si norma sociala, pot impune. Si in absenta sau estomparea impactului pe care acestea il au, da, lucrurile se schimba. Eu, in ceea ce am postat, subliniam bunatatea ca si calitate umana, iar vectorul bunatatii asteia, e credinta, nu frica, ci credinta in bine, si in respect autentic fata de semeni.
pinkrainbow
Postat pe 13 Martie 2016 15:23
Religia si norma sociala chiar impun.
Daca incalci normele religioase esti considerat pacatos si suporti consecintele la fel si daca incalci norma sociala, iar aici pedeapsa este imediata si citeodata privativa de libertate.

Zicala este "om cu FRICA de Dumnezeu" nu "om cu dragoste de Dumnezeu".
De ce oare frica este considerata mai buna ca exemplu decit dragostea?

„Prost de bun” scoate in evidenta ca insasi colectivitatea rurala apreciata pt. normele ei impuse, considerate foarte morale, socotea ca bunatatea dusa dincolo de o anumita limita acceptata de colectivitate nu mai era considerata benefica. Oare de ce?
Cine fixeaza aceasta limita? Si de ce bunatatea dusa dincolo de limita e considerata prostie si nu iubire adevarata?

Tommy_Boy
Postat pe 13 Martie 2016 15:30
De la: Tommy_Boy, la data 2016-03-13 15:30:59Religia si norma sociala chiar impun.
Daca incalci normele religioase esti considerat pacatos si suporti consecintele la fel si daca incalci norma sociala, iar aici pedeapsa este imediata si citeodata privativa de libertate.

Zicala este "om cu FRICA de Dumnezeu" nu "om cu dragoste de Dumnezeu".
De ce oare frica este considerata mai buna ca exemplu decit dragostea?

„Prost de bun” scoate in evidenta ca insasi colectivitatea rurala apreciata pt. normele ei impuse, considerate foarte morale, socotea ca bunatatea dusa dincolo de o anumita limita acceptata de colectivitate nu mai era considerata benefica. Oare de ce?
Cine fixeaza aceasta limita? Si de ce bunatatea dusa dincolo de limita e considerata prostie si nu iubire adevarata?



De ce avem nevoie de precepte care sa ne impuna sa ne acceptam, sa ne toleram?
De ce trebuie sa existe mereu norme care sa reglementeze cadrul in care ne desfasuram activitatile?
Pur si simplu pt ca suntem oameni si in loc sa ne constientizam limitele, ne dezvoltam "meritoriu" in granitele noastre personale si relationale.
pinkrainbow
Postat pe 13 Martie 2016 15:47
Eu zic ca este bine pt ca sunt impuse niște reguli sociale, pt ca ddacă nu ar fii neam da în cap unul la altul ca pe timpul războiului la câtă ura exista în oameni , din cauza pt ca nu sunt corecți unii cu aalții, știi necorectitudinea dezbina n oamenii îi face sa se uurască și bărbații sunt împotriva corectitudinii
ingerasulluptor1
Postat pe 13 Martie 2016 16:03
Regulile sunt morale acum depinde de cum sunt interpretate, oamenii sunt superficiali și mulții înțeleg doar ce le convine.
Dacă nu ar exista reguli, acum nu zic sunt și reguli tâmpite sa stoarcă lumea de bani, dar acum nimeninu fface nimica ca sa existe oameni mai corecți, bărbații sunt împotriva corectitudinii ce îi interesează este ca femeia sa le fie supusa și ei sa fie îndrumătorul ei,
ingerasulluptor1
Postat pe 13 Martie 2016 16:08
Răutatea se schimba din rădăcină, oamenii sunt superficiali și ei vor sa o schimbe se la trunchi.
De aceea exista și ppreședintele corupt care promite marea cu sarea pana se vede sus apoi Îți arată coada, pt ca îi eescroc, putini oameni au fost educați sa fie oameni corecți, sa unească oamenii, ,
la noi oamenii sunt dezbinați și social și moral.
În tarile dezvoltate oamenii sunt uniți doar social, dar în rest tot fiecare pt el în viața privată,

ingerasulluptor1
Postat pe 13 Martie 2016 16:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
confidence 8 De la: garbo119242 26 August 2012 15:14
Midnight Club 27 De la: b727ana 17 Iulie 2012 17:43
Femeile 81 De la: garbo_4047 5 Iulie 2012 11:06
SA NU RIDETI CA SE IA ....! 8 De la: VOIAJOR 1 Octombrie 2012 11:42
Iubesc un barbat cu 29 de ani mai mare decat mine! 57 De la: Melanie 3 Octombrie 2009 12:30
Setari Cookie-uri