de unde pot cumpara un catel sanatos rasa Shih Tzu?

Buna ,am ales sa va intreb de unde as putea cumpara un catel,din rasa aceasta,fiind ziua fiicei mele in curind...isi doreste un catel.Stind la bloc ea vrea aceasta rasa...dar de la petshop nu am garantia ca sunt sanatosi.Un amic a cumparat un animalut de acolo si la 1 luna a murit...si atunci m-am gindit sa scriu poate stie cineva de unde ...sau poate are un pui cineva si vrea sa il dea.Fetita mea nu stie cav-a avea un catel deoarece eu sunt impotriva animalelor in casa...Dar vazind ca tinjeste dupa un catel ii voi face aceasta surpriza...poate cu ajutorul duneavoastra.. va multumesc.. //img.garbo.ro/comunitate/img/topic_icons/icon12.gife0038:
garbo256392
Postat pe 11 Martie 2012 16:24
De la: garbo256392, la data 2012-03-11 16:24:43Buna ,am ales sa va intreb de unde as putea cumpara un catel,din rasa aceasta,fiind ziua fiicei mele in curind...isi doreste un catel.Stind la bloc ea vrea aceasta rasa...dar de la petshop nu am garantia ca sunt sanatosi.Un amic a cumparat un animalut de acolo si la 1 luna a murit...si atunci m-am gindit sa scriu poate stie cineva de unde ...sau poate are un pui cineva si vrea sa il dea.Fetita mea nu stie cav-a avea un catel deoarece eu sunt impotriva animalelor in casa...Dar vazind ca tinjeste dupa un catel ii voi face aceasta surpriza...poate cu ajutorul duneavoastra.. va multumesc.. :sml-
garbo256392
Postat pe 17 Martie 2012 18:27
buna. te sfatuiesc sa vb intai cu un veterinar bun care sa-ti dea niste informatii despre rasa, la ce boli genetice e predispusa, cum se intretine, cum se dreseaza, ce nevoi are, cand se vaccineaza, ce mananca, de ce tb sa-l feresti, etc. cauta si pe net, sunt multe articole de profil. cainii nu se cumpara de oriunde, nici de pe net nici din petshop ci numai de la crescatori autorizati, inscrisi in asociatia chinologica, pt ca un crescator responsabil controleaza montele si are grija ca puii sa provina din parinti si bunici sanatosi ca sa elimine riscul transmiterii de boli genetice la pui. chiar daca te costa mai mult de la crescator, macar ai ceva garantii si nu traiesti drama sa-ti moara catelul tanar de nu stiu ce boala. crede-ma e f dureros pt un adult, daramite pt un copil. succes si sfatul meu este sa cumperi catelul in cunostinta de cauza si nu doar de dragul de a avea un animal.
deliana
Postat pe 26 Martie 2012 13:17
buna. te sfatuiesc sa vb intai cu un veterinar bun care sa-ti dea niste informatii despre rasa, la ce boli genetice e predispusa, cum se intretine, cum se dreseaza, ce nevoi are, cand se vaccineaza, ce mananca, de ce tb sa-l feresti, etc. cauta si pe net, sunt multe articole de profil. cainii nu se cumpara de oriunde, nici de pe net nici din petshop ci numai de la crescatori autorizati, inscrisi in asociatia chinologica, pt ca un crescator responsabil controleaza montele si are grija ca puii sa provina din parinti si bunici sanatosi ca sa elimine riscul transmiterii de boli genetice la pui. chiar daca te costa mai mult de la crescator, macar ai ceva garantii si nu traiesti drama sa-ti moara catelul tanar de nu stiu ce boala. crede-ma e f dureros pt un adult, daramite pt un copil. succes si sfatul meu este sa cumperi catelul in cunostinta de cauza si nu doar de dragul de a avea un animal.
deliana
Postat pe 26 Martie 2012 13:17
ca daca nu o avea pedigree moare tinar precis....
Altfel, eu pe garbo numai catei shih tzu n-am vazut....
quasaria
Postat pe 27 Martie 2012 00:41
o fi murit bietul caine ptr ca nu s-a avut grija suficient de el, pentru ca in primele luni de viata, pot face f usor diferite boli, or daca nu-s tratati corespunzator se ajunge la deces, destul de usor. in special avut grija la alimentatie, vaccinurile specifice perioadei, atentie la capuse si parvoviroza(boala care ucide lejer puii). poti f usor si adopta un pui. maidanezii pot fi mult mai receptivi. si de retinut ca un catel nu-i doar o simpla jucarie si ci o responsabilitate frumoasa care-ti schimba viata-n bine.
magdabeauty
Postat pe 28 Martie 2012 06:26
poti sa cumperi de la proprietari de catei care vand pui. vezi sa aiba si certificat de sanatate, sa fie vaccinat, etc.
al_ma
Postat pe 28 Martie 2012 12:00
De la: quasaria, la data 2012-03-27 00:41:02ca daca nu o avea pedigree moare tinar precis....
Altfel, eu pe garbo numai catei shih tzu n-am vazut....

daca tot n-ai habar de domeniul asta nu-ti mai da cu parerea ca zau daca are sens, nu ajuti pe nimeni. mai intai informeaza-te care e treaba cu pedigree-ul, ce reguli si standarde trebuie respectate si, dupa ce intelegi ce si cum, poti emite opinii
deliana
Postat pe 28 Martie 2012 15:06
si daca nu sint respectate sustii ca more cainele? Ai dreak maidanezii aia cum supravietuiesc ei impotriva oricaror standarde si parafe de la asociatia chinologica....
Foloseste ce ai intre urechi si gaseste argumente plauzibile pro pedigree: cum ar fi snobismul, de exemplu..
quasaria
Postat pe 28 Martie 2012 23:35
De la: quasaria, la data 2012-03-28 23:35:35si daca nu sint respectate sustii ca more cainele? Ai dreak maidanezii aia cum supravietuiesc ei impotriva oricaror standarde si parafe de la asociatia chinologica....
Foloseste ce ai intre urechi si gaseste argumente plauzibile pro pedigree: cum ar fi snobismul, de exemplu..

am sa-ti explic totusi pt ca nu numai ca vorbesti ca sa te auzi dar nici nu vrei sa intelegi, iar asta se cheama ignoranta. a cumpara un caine cu pedigree n-are nicio legatura cu snobismul pt ca un astfel de caine provine din parinti si bunici sanatosi. un crescator care se respecta, inainte de monta va selecta parintii astfel incat sa reduca riscul transmiterii de boli genetice la pui. sunt rase predispuse GENETIC la anumite boli, de la displazie de sold la diferite tipuri de cancer sau boli ale tiroidei sau ochilor. daca parintii puiului au asemenea boli este logic ca sansele ca puiul sa le mosteneasca sunt f mari. pedigree-ul este o garantie si un certificat al calitatii animalului pe care il cumperi. cu alte cuvinte daca vreodata o sa-ti iei caine, n-ai decat sa il cumperi de la colt de strada sau din pet shop ca nu cumva sa zica lumea ca esti snoaba. dar daca ti-o muri cainele de mic de vreo boala genetica, asta e. macar n-ai dat dovada de snobism. da, maidanezii traiesc mai mult si sunt mai rezistenti pt ca organismul lor a invatat in timp sa se adapteze mai bine. cu siguranta asta e inca o chestie pe care n-o stiai. si cu asta am incheiat. deja am pierdut destul timp incercand sa luminez mintea ta obtuza care nu accepta informatii noi
deliana
Postat pe 29 Martie 2012 10:36
o tii una si buna cu "moare cainele de mic", deja incep sa ma enervez. Nu deosebesti notiuni primare si, daca nu esti in stare sa faci diferenta intre "puritatea rasei" si "sanatatea cainelui" nu te mai baga in discutii aiurea. N-a sustinut nimeni ca un caine fara pedigree are mai putine defecte genetice, considerind "defecte" standardele impuse de respectarea rasei. Are mai multe. Pe de alta parte, aceste rase CREATE artificial sint mult mai fragile oricum decit maidanezii sau decit cainii care nu sint rasa pura. Cu cit sint mai "periate" genetic pentru a obtine anumite calitati apreciate de chinologi, cu atit cresc si riscurile de a obtine mutatii care n-au fost luate in calcul. In general dezvoltarea unei rase nu a avut in vedere cresterea imunitatii cainelui, ci a calitatilor "lucrative" daca vrei - de ex. agresivitate, forta, suplete, etc. Oamenii n-au creat specii mai rezistente, au creat doar specii care sa indeplineasca un moft uman sau altul. Nu confunda chestiile astea cu sanatatea, n-au absolut nici o legatura.

Daca vrei un caine care sa iti castige concursuri si sa faca performanta, da, ai nevoie de rasa pura. Daca vrei un catel fericit si sanatos, poti foarte bine sa iei unul de pe strada la care a facut mama natura selectiile naturale,nu omul. Va fi mai sanatos decit ulltrarasa aprobata de chinologi.
Am caine de vinatoare, rasa cit se poate de pura, si l-am operat de trei ori pina acum - de doua ori fiind exact defecte specifice rasei la picioare. Asa ca mai lasa-ma cu teoriile. Ca de cite ori ne-au alergat cainii de stina pe munte, aia treceau prin toate hartoapele si nu-si mai scrinteau nimic.
quasaria
Postat pe 29 Martie 2012 13:27
Are dreptate quasaria !Si cel mai bine este sa te interesezi la un medic veterinar !Sa stii ca in crescatoriile de caini de rasa sunt multe Tepe !
garbo197910
Postat pe 1 Aprilie 2012 21:51

Recomandari

Setari Cookie-uri