divort civilizat sau nu

De la: quasaria, la data 2011-08-09 00:02:21mdea, si ce vrei, sa imi pozez moliile ca sa vedeti ca asta pluteste?

n-am vazut asa necredinciosi, nene....


Io te cred! Sa mor io!
Ca stiu cum e!
Eu mai am si niste panze de paianjan care imi tin mobila. Ca altfel iera toata casa plina de mobila rasturnata....
picaturaderoua
Postat pe 9 August 2011 00:06
ba io zic vai de seringa care este atasata,bre!
si mai lasa-ma ,nene,ca degeaba chibitzezi de la marginea terenului daca n-ai de gand sa-ti bagi prunele-n oala,da?
precizilla
Postat pe 9 August 2011 00:06

Ti-a zis-o RobY! :)
picaturaderoua
Postat pe 9 August 2011 00:08
De la: precizilla, la data 2011-08-08 22:06:05eh....care nu ne-a facut mama Brancusi pe toti...

idealu' meu in viatza este paine cu dulceatza!
de prune!
si nici de-al dreaq nu ma las pana nu-l gasesc p'ala care face magiun bio!


incearca magiunul de Topoloveni, marca inregistrata!
charmelen
Postat pe 9 August 2011 00:10
ioi, ce piese super pentru pian gasii pe youtubele astea de le dadurati...maine le scot si eu sa vi le cant la pian...
sora_ilsi
Postat pe 9 August 2011 00:11
Sora...
Mi-ar place mie...
De fapt noua... sa nu fiu egoista!
picaturaderoua
Postat pe 9 August 2011 00:12
mai bine cre' ca renuntam la magiun si luam tzuica din aia bio, "doi ochi albastri" (poa' sa fie si trei ochi albastri, ce ciclopu' meu....)
quasaria
Postat pe 9 August 2011 00:13
asa,soro...baga la pian d'alea grele...
ca mi-o pun si io p'asta si ma bag la soamne...
http://www.youtube.com/watch?v=LlvUepMa31o
doamne,minunata mai poate fi....

Q...
un ciclop,doi ciclopi,trei cicloape...bio...
precizilla
Postat pe 9 August 2011 00:17
picaturico, mi-au scos fetele partiturile unor cantece superbe ale unui compozitor coreean foarte cantat Yiruma, daca ai auzit...le-am cantat undeva si toti au ramas cu gura cascata ca un corean compune atat de frumos in stil occidental... mai e si frumos si sotia lui a fost Miss Coreea...i-am vazut la nunta...superbi...multe dintre piesele lui sunt scrise pentru ea...si sunt extraordinare...
sora_ilsi
Postat pe 9 August 2011 00:18
for good night... cu dedicatzie pentru toti chiorii de pe lumea asta, how could fail to notice...


http://www.youtube.com/watch?v=MiUqqWOXPEs
quasaria
Postat pe 9 August 2011 00:19
De la: sora_ilsi, la data 2011-08-09 00:18:16picaturico, mi-au scos fetele partiturile unor cantece superbe ale unui compozitor coreean foarte cantat Yiruma, daca ai auzit...le-am cantat undeva si toti au ramas cu gura cascata ca un corean compune atat de frumos in stil occidental... mai e si frumos si sotia lui a fost Miss Coreea...i-am vazut la nunta...superbi...multe dintre piesele lui sunt scrise pentru ea...si sunt extraordinare...


Are niste piese superbe... Il stiu... cum nu?
Ti se duc la suflet toate piesele lui. Ti se furnica pielea cand il asculti!
picaturaderoua
Postat pe 9 August 2011 00:25
De la: quasaria, la data 2011-08-09 00:13:08mai bine cre' ca renuntam la magiun si luam tzuica din aia bio, "doi ochi albastri" (poa' sa fie si trei ochi albastri, ce ciclopu' meu....)


care, aia cu imaginea a doua prune pe eticheta? Intotdeauna mi-a parut cam indecenta!
charmelen
Postat pe 9 August 2011 00:29
Ch si mie...
Cam stafidite, nu?
Prunele, mai!
picaturaderoua
Postat pe 9 August 2011 00:31
gata bag somnic pe Yiruma, superbe melodii, noapte buna tuturor.
charmelen
Postat pe 9 August 2011 00:38
Ti-am spus ca sunt super tari! :)
Noapte buna tuturor!
Si eu somnic ca e tarziu...!
picaturaderoua
Postat pe 9 August 2011 00:41
De la: quasaria, la data 2011-08-08 20:47:24386, cu toata parerea de rau, tu esti adultul dintre tine si acel copil si tind sa cred - repet, doar tind sa cred, poate gresesc - ca pe undeva vina implicita pentru situatia in care s-a ajuns e a ta.
Mi-a sarit in ochi inca de la primele fraze : "contribuie la cresterea copilului MEU", "cresc copilul ALTUIA".
Fals. Cresti copilul femeii pe care o iubesti. Nu "al altuia". E persoana cea mai importanta din viata ei. Ai acceptat un rol pentru care se pare ca nu erai pregatit. Copilul "altuia"va simti - instinctiv - cum il pozitionezi. Orice copil , in locul lui, va reactiona la fel - atita timp cit pentru tine nu este decit un intrus in viata voastra.
Ai fi putut sa profiti de experienta ta de viata sa ii devii un prieten mai mare. Sa vezi in el toate razvratirile specifice pe care le-ai trait la virsta aia si sa incerci sa iti aduci o contributie pozitiva in evolutia lui - nu negativa. Nu iti cere nimeni sa ii fii tata, are unul - dar un om intelept ar fi gasit o cale de a-i deveni prieten. Asa cum pentru tine situatia nu e simpla, nici pentru el nu e.

...Da, am inceput prin a creste copilul femeii pe care o iubesc...din pacate toate dovezile mele de prietenie el le-a interpretat ca pe slabiciuni, ca pe lucruri care i se cuvin! Intr-o prietenie restitui ceea ce primesti, chiar daca nu in cantitati egale. Eu am fost cel care l-a lasat prima data intr-o excursie de trei zile cu prietenii, eu i-am fost prietenul care s-a dat peste cap ca sa-i explice ca fumatul, mai ales unui sportiv ce vrea sa faca performanta, pt ca face si el sport, este extrem de daunator, ii sunt mult mai prieten decat s-ar putea crede! Dar el, prin ceea ce face isi este dusman iar eu nu pot fi prietenul dusmanului sau! Fii linistita, am facut pentru el ceea ce tatal lui n-a facut niciodata...dar pentru el prietenie inseamna a i se face pe plac si a nu face nimic in schimb! De fumat fumeaza in continuare, sta permanent pe internet, are o situatie scolara dezastuoasa si la fiecare solicitare de a munci pentru binele lui, imi da cu flit! Am decis sa-l trec pe lista de ignorati, de acum este problema lui ce va face in viata...
garbo001386
Postat pe 9 August 2011 09:08
e si asta o solutie. Nu va faceti nici un bine reciproc, macar nu va faceti rau.
quasaria
Postat pe 9 August 2011 09:17
@836, poate ai vrut sa vezi imediat rezultatele . mai ai rabdare . e adolescent. chiar daca in principiu poate fi de acord cu ce-i spui, pe de alta parte vrea sa-si afirme personalitatea. ai trecut si tu prin asta ca noi toti . trebuie numai sa-ti amintesti .

fii consecvent in ceea ce sustii si o sa vezi in timp ce iese.
Mielutza
Postat pe 9 August 2011 09:32
din pacate, prin ce trece sau a trecut 836, am trecut si eu cu ani in urma ... si rezultatele nu s-au vazut si nu se vor vedea vreodata, indiferent de cine a urmat si urmeaza dupa mine!
ideea e ca daca mama acelui copil nu-si aduce contributia, sau daca copilul nu intelege diferentza intre bunatate si slabiciune, atunci nu realizezi mare lucru!
insa e bine sa nu disperi!
alfheim
Postat pe 9 August 2011 10:56
"..ideea e ca daca mama acelui copil nu-si aduce contributia.."

alfhi..,aici intotdeauna vor fi probleme..
mamica aia va avea sufletul impartit..,in doo sau tri parti..(l-am inclus si pe fostu' aici,depinde de motivul despartirii lor)..
si la un moment dat va obosi..,ceea ce va duce la deteriorarea relatiei actuale..
eh,nu prea am eu vorbele la mine,dar sper ca se intelege ce vreau sa spun..
vorba cuiva..,"nuantele" sunt multiple..
roby_cado
Postat pe 9 August 2011 12:04
asa e alfi, daca parintele care e acolo nu participa si el ...
....n-am citit tot ce-a spus omul, doar ultimul mesaj si-am "citit acolo intre randuri o oarecare nerabdare. dar sigur pot fi si alte nuante. , ca tot va plac

stii ce-i interesant ? barbatii in genere vad mai putine culori - la propriu
uite ca aici vorbim de nuante...
Mielutza
Postat pe 9 August 2011 12:26
De la: Mielutza, la data 2011-08-09 09:32:54@836, poate ai vrut sa vezi imediat rezultatele . mai ai rabdare . e adolescent. chiar daca in principiu poate fi de acord cu ce-i spui, pe de alta parte vrea sa-si afirme personalitatea. ai trecut si tu prin asta ca noi toti . trebuie numai sa-ti amintesti .

fii consecvent in ceea ce sustii si o sa vezi in timp ce iese.

Sunt si vreau sa fiu un tip principial. Fica-mea avea doar doua medii de noua dintre care una la istorie...proful' de istorie mi-a fost amic si vecin de scara, si este in continuare vecin cu fica-mea si mama ei. Dar, desi exista un risc minim ca media la istorie sa-i scada media de admitere la colegiu, nu m-am dus la el sa-l rog sa fie mai...generos cu ea, era treaba ei sa invete mai mult daca vroia mai mult.Si atat!
Dar acest pusti, corigent la trei materii, a avut tupeul sa vina sa-mi cera sa-mi pun influenta sau macar banii in functie si sa aranjez sa treaca si el clasa... E mai mult decat innaceptabi, nu voi fi niciodata partas la asa ceva...
Stiu ca tatal lui asa si-a "rezolvat" examenele la facultate, cate o suta-doua de euro si gata problema... Si atnci ce sa astept de la aschia sarit din trunchi ?
garbo001386
Postat pe 9 August 2011 12:42
"..stii ce-i interesant ? barbatii in genere vad mai putine culori - la propriu.."


he he..,uite deasta femeile isi complica vietile peste poate..(implicit pe ale noastre)..,ca vad (cica) ele mai multe culori..
roby_cado
Postat pe 9 August 2011 13:01
deocamdata, aschia asta....e pe langa femeia asta pe care zici ca o iubesti de nu mai poti...infipta bine....
si din felul in care expui problema, e clar ca ai si tu o contributie "generoasa" la degenerarea acestui plod...de ce il compari tu mereu cu fiica ta? trebuia sa semene?
esti atat de plin de tine, incat uiti tocmai ceea ce este mai important....educatia lui...
de ce nu ii oferi modele? pune-l in legatura cu fiica ta...de la care are ce invata....
da-i alternative...nu te certa mereu cu el....
el se simte mingea pasata de colo-colo...cand aruncata, cand "lovita" ...nu are incredere in nimeni si atunci, ce face el? profita cum cred el ca ar fi mai comod pentru el....
zici ca mama-sa are slabiciuni...cine nu le-ar avea....ea crede ca prin asta, scuteste-copilul de mai multa suferinta...si incearca sa il protejeze....
prea esti incapatanat pe o singura linie....
eu cred ca daca ai adopta o atitudine potrivita si nu i-ai arunca mereu ca " esti cineva" ar avea si el ocazia sa te asculte si sa te respecte....
aerul tau de superioritate...si superioritatea ta afisata permanent, nu fac decat sa il impinga spre reactiile pe care le are...
ia schimba tu putin tactica si nu mai proceda ca si pana acum si vei vedea ca sunt sanse mari de conciliere....
egoismul tau il face pe el sa sufere....

eu cunosc un caz, in care el, s-a casatorit cu ea, cand ea, deja avea un copil, de fata...( de vreo 30 de ani)
il au si pe al doilea...al lor....inchipuie-ti ca baiatul cel mare abia a asteptat sa implineasca 18 ani pentru a trece pe numele tatalui vitreg...si tatal acesta, il iubeste, chiar mai mult decat pe copilul propriu...cel mare e deja casatorit, si poarta cu foarte mare mandrie numele tatalui vitreg...si il respecta de nu se poate...
dor72
Postat pe 9 August 2011 13:11
cre' ca n-ai inteles..,e copilul altuia..
nimeni..,dar nimeni pe lumea asta nu-ti iubeste tie copilul asa cum ai vrea,decat parintele biologic..punct..
si chiar de nu e asa..,copilul asta crede..
daca ii mai dai si motive sa creada asta..,sa "ales bules"..
asa ca,terminati dreaq cu visele astea.."eh..,daca ma iubeste pe mine,tre' sa-mi iubeasca si copilul"..
vi si dai tu exemple..?
ok..,cate ai..?,unu'..?
sa fim seriosi..
roby_cado
Postat pe 9 August 2011 13:33

am inteles perfect...
roby, unu...pe asta il stiu eu....foarte bine...in amanunt....
si daca va iubiti copiii, la ce dracu' ii lasati in grija altora...sa vi-i chinuie? asta nu inteleg...oi fi eu mai tampita asa...
ce imi tot spui ca nu ti-l iubeste nimeni? clar ca nu ti-l iubeste daca nici macar tu, nu ai fost in stare sa ti-l iubesti suficient...
copilul, asta resimte...ca ai plecat ( oricare dintre parinti ar fi cel care pleaca) tocmai pentru ca nu il iubeai...si daca tu, cel pe care te stie de parinte, nu esti in stare, ce asteptari poate el avea de la X?
si eu nu vorbesc din perspectiva "tre sa'l iubeasca" ci din pozitia " trebuie sa il iubesc" si sa nu raman la stadiul de "idee"....
cand intri in cioburi, trebuie sa iti asumi si suferinta...si toate consecintele care deriva de aici...daca ma intelegi ce vreau sa spun...
deci, nu trebuie sa impun cuiva " sa imi iubeasca copilul" ci "eu", cel care intra in cioburi, "trebuie sa iubesc tot"...
dor72
Postat pe 9 August 2011 13:39
mda..
inchei aici,pentru ca esti pe dinafara subiectului..
"din auzite"..,toti suntem cunoscatori..(daca intelegi ce vreau sa spun )..
roby_cado
Postat pe 9 August 2011 14:16
nu e pe dinafara...e un principiu...in care eu cred cu toata taria...daca nu esti in stare de altruisme si sacrificii, stai dracului singur si nu chinui copiii cuiva...
fara suparare, roby, eu asa vad lucrurile....
egoismul este piatra de incercare...si orgolii care trebuiesc "dovedite"
o zi buna sa ai...si scuze daca am fost directa...ca de obicei...nici in gluma nu as face asemenea afirmatii...grele daca nu as crede in ceea ce spun...
dor72
Postat pe 9 August 2011 14:23
De la: roby_cado, la data 2011-08-09 13:33:54cre' ca n-ai inteles..,e copilul altuia..
nimeni..,dar nimeni pe lumea asta nu-ti iubeste tie copilul asa cum ai vrea,decat parintele biologic..punct..
si chiar de nu e asa..,copilul asta crede..
daca ii mai dai si motive sa creada asta..,sa "ales bules"..
asa ca,terminati dreaq cu visele astea.."eh..,daca ma iubeste pe mine,tre' sa-mi iubeasca si copilul"..
vi si dai tu exemple..?
ok..,cate ai..?,unu'..?
sa fim seriosi..


Caz real: o fosta colega de facultate, a ramas insarcinata cu iubirea vietii ei, care, chiar de ziua ei de nastere i-a facut un cadou foarte special: i-a marturisit ca nu poate fi barbatul unei singure femei, si i-a oferit o suma rezonabila pentru avort.
Femeia, cum era destul de dragutza si inteligenta, mai avea si un alt admirator, care s-a oferit galant s-o ia de nevasta si sa fie tatal copilului. Zis si facut.
Copilul a venit pe lume ok, dar foarte dificil (pentru ca femeia a plans tot timpul sarcinii). Pana cand a facut doi ani nici unul dintr parinti n-a dormit o noapte intreaga.

Cand copilul avea vreo doi ani, tatalui biologic, i s-a sculat ca vrea sa aiba si el familia lui, cu ea si cu copilul. Femeia care il mai iubea inca si-a luat copilul, spre disperarea barbatului cu acte si a plecat la iubirea vietii ei. Acolo, fosta iubita a fostului o ruga cu umilinta sa accepte s-o tina pe langa casa sa-i faca menajul, doar ca sa-l mai vada din cand in cand pe fostul ei. Barbatul (inca) oficial suferea enorm ca i-a luat copilul (al altuia genetic, al lui in acte) si ii prezicea ca marea iubire ii va mai da iarasi un sut in fund, dar ca el va fi acolo asteptand-o sa se intoarca din ratacire.
Dupa trei luni, deja vu, fostul actual ii marturiseste ca desi a facut eforturi supraomenesti sa se obisnuiasca cu viata de familie, se simte incarcerat, si nu poate sa mai continue comedia.
Femeia si-a luat copilul in brate si s-a intors la oficial cu care a mai facut un copil intre timp, iar omul nu a facut nici o diferenta intre cei doi.
Pe tatal ''bun'' , il doare, in cot, a mai sunat-o inca doi trei ani dupa aceea de ziua copilului sa-i ureze la multi ani, bunica a mai venit s-o vada de cateva ori, iar copilul cel mare il considera, iubeste si respecta ca tata pe sotul mamei. Cat despre fostul, il ignora si dispretuieste total. E adevarat ca si mama avut grija sa-i insufle un amor deosebit pentru genitorul lui: ''Daca era dupa X, ar ti trebuit sa te las sa te taie in bucati si sa te arunce la gunoi."

Asa ca Roby, nu incerca sa generalizezi pe baza propriei experientze, mai ales ca nu e deloc reprezentativa. Exista barbati si barbati si femei si femei.
charmelen
Postat pe 9 August 2011 14:32
"..Asa ca Roby, nu incerca sa generalizezi pe baza propriei experientze, mai ales ca nu e deloc reprezentativa. Exista barbati si barbati si femei si femei.."

1: te-as intreba..,cate aventuriere deastea au norocul unui barbat (daca-l pot numi asa) d'asta..?,ha..?
2: al dreaq daca generalizez..,doar ma inspir din realitate..
3: corect..,suntem oameni intre oameni..

dar..,pe toti dracii..,daca n-ai nici in clin nici in maneca cu subiectul..,vezi-ti nene de casnicia ta fericita..(pe care o tot trambitzezi p'aci),si lasa pe altii sa vorbeasca..
principii avem cu totii..,dar mai devreme sau mai tarziu..ne descotorosim de ele intr-o oarecare masura..(depinde de amploarea compromisului ce trebuie facut)..
eh..,e grele..
roby_cado
Postat pe 9 August 2011 14:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
raspuns la subiectul "voi, astia de pe Garbo" 113 De la: lleeloo 29 August 2011 18:21
Cata rautate!! 30 De la: blondina_X 4 Aprilie 2013 15:37
FEMEILE MAI DOTATE CA BARBATII 2 De la: SUAREZ 19 Februarie 2012 09:39
oare gresesc ca spun din start ca sunt un barbat fara prejudecati? 46 De la: liaiedera 10 Aprilie 2010 18:31
oare napoleon avea dreptate? 50 De la: iceboxxx 7 Februarie 2012 03:57
Setari Cookie-uri