divort civilizat sau nu

De la: alfheim, la data 2011-08-10 13:27:08walkiria
charm-elen, asta era pt tine...!
nu fac pact cu nimeni. nici nu am de ce si nici pentru ce!
dupa prezentarea lucrurilor intr-o maniera romantzata, doar am expus spre final o idee si anume .... sa-si vada el de viatza lui alaturi de femeie si sa-i lase tatalui biologic, din moment ce e asa virulent, grija educarii odraslei! precis se va implica pana la rame, si cu certitudine va avea grija sa nu surmeneze corigentul!


imi fac mea culpa pentru ca am omis nominalizarea
alfheim
Postat pe 10 August 2011 13:46
De la: alfheim, la data 2011-08-10 13:46:57
De la: alfheim, la data 2011-08-10 13:27:08walkiria
charm-elen, asta era pt tine...!
nu fac pact cu nimeni. nici nu am de ce si nici pentru ce!
dupa prezentarea lucrurilor intr-o maniera romantzata, doar am expus spre final o idee si anume .... sa-si vada el de viatza lui alaturi de femeie si sa-i lase tatalui biologic, din moment ce e asa virulent, grija educarii odraslei! precis se va implica pana la rame, si cu certitudine va avea grija sa nu surmeneze corigentul!


imi fac mea culpa pentru ca am omis nominalizarea


atata timp cat nominalizarea nu s-a facut pentru decernarea vreunui premiu....pentru mine chiar nu conteaza!!!
walkiria
Postat pe 10 August 2011 13:56
bre, sis!
tocmai tu nu ai ascultat-o?
ar fi a treia oara cand ti-as trimite-o! cel putin a treia!
Thor_again
Postat pe 10 August 2011 14:07
ba p-a ma-sii!!!
mi-ai trimis requiem si simfonia for eugenia, fratioare...plus mai doua ce ai pus si la profilul tau
esti tzaca, mami? ce dreaq, is eu cu capu' si inca rau de tot, da' zaharisita inca nu-s
michelle_
Postat pe 10 August 2011 14:11
observi ce topica am? specific banateana
michelle_
Postat pe 10 August 2011 14:15
mai, zaharisita nu ieshti, da' cu capu' ieshti sigur!
ian cauta prin sculili tele ceva care se cheama "NewLand DEMO" sau asa ceva.
cum il chema pa pretenaru' ala de-ti facui io cunostinta cu el? alzheim... oups!
Thor_again
Postat pe 10 August 2011 14:17
da da
pana si eu inteleg ce spui
zambila
Postat pe 10 August 2011 14:18
aaa...new land e aia?
oops...e pe celalalt laptop, si ala e la roma, si io-s langa torino...
care n-am avut noroc

da...da...asa il cheama pe pretenu' meu, hehehe...
matzule, te palesc...nu destul ma bati la cap pe mess? cu cele medicamente?
michelle_
Postat pe 10 August 2011 14:22
386, deja te justifici prea mult!
lasa-l sa-si traisca viatza cum vrea el, sub obladuirea tatalui sau, cu capete in mufa cu tot!
tu traieste-ti povestea alaturi de mama lui.... si atat!
ce e neclar ca pushtiul cauta sa profite de tot si toate la maxim... mai ales ca n-are nici un fel de scrupule in specula orice ocazie!
pari a fi un om cu cap, de bun simtz si stapan pe tine!
ma intreb, oare de ce te framantzi atat?
i-ai vrut binele. nu se poate! ... ok. next .. viatza merge mai departe! dupa cum singur ai zis, are cine sa ii poarte de grija si cine sa-i dea educatzia corespunzatoare!
daca mamei lui nu-i convine, ea trebuie sa ia atitudine, nu tu!
alfheim
Postat pe 10 August 2011 15:55
De la: alfheim, la data 2011-08-10 15:55:14386, deja te justifici prea mult!
lasa-l sa-si traisca viatza cum vrea el, sub obladuirea tatalui sau, cu capete in mufa cu tot!
tu traieste-ti povestea alaturi de mama lui.... si atat!
ce e neclar ca pushtiul cauta sa profite de tot si toate la maxim... mai ales ca n-are nici un fel de scrupule in specula orice ocazie!
pari a fi un om cu cap, de bun simtz si stapan pe tine!
ma intreb, oare de ce te framantzi atat?
i-ai vrut binele. nu se poate! ... ok. next .. viatza merge mai departe! dupa cum singur ai zis, are cine sa ii poarte de grija si cine sa-i dea educatzia corespunzatoare!
garbo001386
Postat pe 10 August 2011 16:19
@836 eu cred ca mama baiatului cam lipseste din peisaj .( adica din relatarile tale) .

ia stai de vorba cu ea si faceti un plan impreuna daca ziceti ca vreti binele copilului .
cred ca e mult mai practic decat sa culegi impresii de la niste necunoscuti .
Mielutza
Postat pe 10 August 2011 16:27
386
cred ca ai vrut sa zici tu ceva ...
alfheim
Postat pe 10 August 2011 16:41
neee...deja a zis ca mami ii ingaduie nepermis de multe
eu banui o anumita diferenta intre conceptiile celor doi, despre educatie
acum, sa fim seriosi...care mama nu-si iubeste copilul? oops...mai sunt si de-astea, eu stiu cel mai bine asta...
vroiam sa spun ca, indiferent cat de mult iti iubesti copilul, anumite reguli se impun, pentru ca altfel, iubeala asta fara socoteala da in prostie
daca ii faci toate mofturile si ii indeplinesti toate capriciile, nu cred ca e vreo chestie benefica pentru copil
doar daca nu vrei sa il inveti sa creada ca totul i se cuvine, si ca ceilalti fix pentru asta au venit pe lume, ca sa-l scarpine pe el intre urechi
educatia se primeste acasa, si formarea viitoare ca om, ca adult, tot acasa o inveti
chiar trecand peste evidenta perioada rebela, mie imi pare ca baietul asta e total scapat de sub control, si eu vorbesc aici de controlul mamei
si domnul 836 are dreptate...nici eu, ca parinte, nu as agrea ideea ca la 16 ani sa doarma la prietena acasa, in we...prietena care are 15 ani, deh...
inteleg ca pustiul vrea sa fie respectat ca un adult...pai atunci, sa se comporte ca unul
nu poti fi adult numai cand iti convine, si in rest sa joci rolul orfanului napastuit
parerea mea...
michelle_
Postat pe 10 August 2011 16:42
De la: Mielutza, la data 2011-08-10 16:27:17@836 eu cred ca mama baiatului cam lipseste din peisaj .( adica din relatarile tale) .

ia stai de vorba cu ea si faceti un plan impreuna daca ziceti ca vreti binele copilului .
cred ca e mult mai practic decat sa culegi impresii de la niste necunoscuti .

Nu e vorba de impresii...vreau sa ma verific...sa vad daca nu cumva sunt eu defect, daca ...poate nu inteleg eu ce si cum...ca nu mai stiu ce sa cred... Chiar ii vreau binele, dar calea pe care o propun eu e de urcus, cu greutati, cu munca...el o prefera pe cea care merge la vale...si va ajunge, fireste, jos si nu pe vre-o culme...
Ma gandesc ca poate gresesc eu...eu sunt un "constructor" am cateva obiective realizate in viata asta...si inca lucrez la multe altele...dar aici am impresia ca "zidesc" pe nisipuri miscatoare...su cu siguranta nu se va mai naste o legenda ca aceea a Mesterului Manole din afacerea asta...
garbo001386
Postat pe 10 August 2011 16:42
De la: alfheim, la data 2011-08-10 16:41:12386
cred ca ai vrut sa zici tu ceva ...

...da, am vrut...dar nus'de ce s-a sters...
oricum, multumesc pentru tot...
garbo001386
Postat pe 10 August 2011 16:44
e grele, dom'le...

da' e din viata adunate...

io cred ca un copil trebuie lasat sa aiba sentimentele pe care le doreste fata de fostul "tata", fie el si de duminica, sau de vacanta, la fel ca si de posibilul actual, s.a.m.d., fara a-l influenta cu nimic, fara a-l manipula, ca manipularea e pacat...

trebuie lasati sa aiba ce relatie vor unii cu altii, sa-si cinsteasca parintii chiar si atunci cand ei gresesc...
sora_ilsi
Postat pe 10 August 2011 16:55
386, partea cu "urcusul"... fiecare o percepe altfel.
Nu numai ca pustiul ala de 16 ani nu are viziunea ta asupra "obiectivelor si realizarilor", nici macar unii dintre noi nu le au. El e inca la virsta experimentelor, a greselilor, isi cauta un drum - si cautarea trece si prin diverse patinaje. Incearca sa fii mai putin rigid si sa tii cont ca are o virsta dificila, peste care unii trec mai usor, altii mai cu hopuri. Care baiat - adolescent - nu s-a imbatat, nu s-a batut, nu s-a dus la femei, nu a jucat jocuri de noroc macar o data?
Si nu, probabil nu apreciaza ce faci pentru el. Tu apreciai ce facea mama ta pentru tine cind aveai 16 ani? Sau ti se parea ca face pentru ca trebuie sa faca, e dreptul tau, ti se cuvine?!

Ti se pare ca n-are respect. Posibil. Gaseste ceea ce i-ar impune lui respect, dupa criteriile LUI, nu ale tale (virsta, banii sau realizarile materiale nu sint neaparat motive de mare respect). Are nevoie de modele, dar adaptate altor valori. Ii stii valorile?

quasaria
Postat pe 10 August 2011 18:55
De la: alfheim, la data 2011-08-10 13:46:57
De la: alfheim, la data 2011-08-10 13:27:08walkiria
charm-elen, asta era pt tine...!
nu fac pact cu nimeni. nici nu am de ce si nici pentru ce!
dupa prezentarea lucrurilor intr-o maniera romantzata, doar am expus spre final o idee si anume .... sa-si vada el de viatza lui alaturi de femeie si sa-i lase tatalui biologic, din moment ce e asa virulent, grija educarii odraslei! precis se va implica pana la rame, si cu certitudine va avea grija sa nu surmeneze corigentul!


imi fac mea culpa pentru ca am omis nominalizarea


pai sa-l lase, domnule, chiar nu inteleg de ce se agita atat de mult pentru un copil care nu-i al lui si care nu-l sufera deloc. Sincer eu cred ca baiatul este victima aici. E un adolescent rebel, fara repere clare si nu-si da seama ca isi face lui in primul rand rau bagandu-si picioarele in scoala si nesocotind conventiile sociale.

Pe de alta parte, cum zicea cineva mai jos, mama pare teribil de absenta in toata povestea asta. Ea e cea care ar trebui, ca femeie, sa dirijeze situatia cu tact.
Si orice ati zice, copilul este victima principala in toata istoria asta. De ce cere bani de ce face crize de isterie? Pentru ca nu i s-a explicat, ferm dar cu blandete, ca unele lucruri nu se fac si nu-i vor fi tolerate, si nu a fost pus la punct mai devreme pentru abaterile comportamentale.

Eu daca as dori sa-ma recasatoresc vreodata, cu siguranta ca n-as ignora faptul ca fiica-mea face crize si nu vrea sa auda de viitorul, ci as incerca sa discut cu ea ca sa vad ce o deranjeaza de fapt si de ce nu vrea sa-i acorde si mamei ei o sansa de a fi din nou iubita si de-a avea o familie completa.
Dar nu m-as casatori asa doar ca sa-i arat ca eu sunt adultul, iar ea sa ramana cu impresia ca intra in competitie pentru dragostea si atentia mea cu vitregul.
charmelen
Postat pe 10 August 2011 22:13
si inca un chestie foarte importanta: nu-i dai ce doreste pentru ca a promis ceva (ca o sa invete, ca n-o sa bea sau fumeze) ci ii oferi ceva negociat pentru un lucru pe care l-a facut concret si il poti verifica.
Face criza, foarte bine, ii spui ca nu te impresioneaza, ca oricum n-o sa capete nimic, ba mai mult s-ar putea sa mai piarda din 'drepturi.'
charmelen
Postat pe 10 August 2011 22:26
Nu e caine, sa il dresezi....
Il faci sa inteleaga ca nu il apreciezi si il ajuti pentru ca "promite" sau pentru ca "face". Ci pentru ca tii la el si vrei sa il ajuti. Si atunci dispare elementul de santaj, nu mai are de ce sa minta, sa se fereasca, sa "pacaleasca" si puteti discuta normal. Si de la egal la egal. Daca tot vrei sa fiti prieteni.
Altfel veti ramine doar atit: voi incercind sa il conditionati in functie de recompensa, el incercind sa va pacaleasca. Normal ca se situeaza pe pozitie adversa.
quasaria
Postat pe 10 August 2011 23:56
Neaaah...nu tine cu vorba buna... Lui i s-a bagat in cap ca dat fiind ca e din zodia Leu are caracter puternic si personalitate...si ca la el nu merge decat cu binele...cu raul, cu nici un chip... Dar daca ii oferi tot e vrea, face tot ca el, prostii si cam atat! Stati linistiti, de cand il stiu a dus gunoiul o singura data iar ca sa-l trimiti sa cumpere ceva...replica lui e..." da' ce, eu sunt sclav ?" Si l-ar rugat sa mearga sa cumpere o paine...a preferat sa spuna ca nu-i e foame decat sa se duca...
Acum nu mai conteaza, il las pe drumul lui, faca ce-o vrea...
garbo001386
Postat pe 11 August 2011 09:06
Stau si citesc.....si multumesc lui Dumnezeu....pentru ce bomboana de baiat am eu!!!
walkiria
Postat pe 11 August 2011 09:18
De la: garbo001386, la data 2011-08-11 09:06:42Neaaah...nu tine cu vorba buna... Lui i s-a bagat in cap ca dat fiind ca e din zodia Leu are caracter puternic si personalitate...si ca la el nu merge decat cu binele...cu raul, cu nici un chip...


foarte bine ca nu merge cu raul.
Dar se pare ca tot n-ai inteles: nu ii oferi "tot ce vrea" ca sa il convingi de nimic, chiar nu poti sa depasesti patternul asta al santajului?!?! Nu ii oferi nimic "ca sa" nimic,, ii oferi si atit.
quasaria
Postat pe 11 August 2011 14:35
De la: quasaria, la data 2011-08-11 14:35:12
De la: garbo001386, la data 2011-08-11 09:06:42Neaaah...nu tine cu vorba buna... Lui i s-a bagat in cap ca dat fiind ca e din zodia Leu are caracter puternic si personalitate...si ca la el nu merge decat cu binele...cu raul, cu nici un chip...


foarte bine ca nu merge cu raul.
Dar se pare ca tot n-ai inteles: nu ii oferi "tot ce vrea" ca sa il convingi de nimic, chiar nu poti sa depasesti patternul asta al santajului?!?! Nu ii oferi nimic "ca sa" nimic,, ii oferi si atit.

Nu quasaria...nu sunt de acord cu.."ii dai si atat!" Orice om trebuie sa inteleaga ca parintele asigura intretinere si educatie, hrana si necesarul dezvoltarii, cu tot ce cuprinde! Cheltuielile voluptuarii, banii pentru mers cu taxiul la scoala sau pe aiurea, banii de mers "la un suc" , banii pentru mers in cluburi sau banii de tigari (cu care fundamental nu sunt de acord!), banii pentru garderoba de fitze, hayr stylist si alte asemenea, se acorda ca un raspuns pentru merite, daca nu deosebite macar firesti pentru fiecare varsta in parte! Nu-l santajez cu..."iti dau daca faci!", eu pur si simplu il intreb..."pentru care merite ?" Pentru ca nici eu nu primesc salariul pentru ca exist ci pentru ca am invatat si am muncit ca sa ajung unde sunt! Si oricine trebuie sa inteleaga ca viata nu-ti da iar daca "furi" tot viata are grija sa platesti...
garbo001386
Postat pe 11 August 2011 15:42
are mama, are tata..endofstori.
ei decid.
daca-ti cere cineva parerea, spune-o. daca nu, abtine-te.
dar retine ca-i doar o parere, nu decret cu valoare de adevar absolut.
Freya__
Postat pe 11 August 2011 15:45
deci, il conditionezi! mare greseala...
copilul, mai ales un adolescent, trebuie responsabilizat, nu conditionat
asta e parerea mea, de mama a unei fete de 27 de ani, care a reusit extraordinar in viata, si nu pentru ca as fi apelat la vreun santaj, tip " daca meriti, capeti, daca nu, nu"
dimpotriva, fiica mea a invatat si a razbit,nu pentru ca i-as fi cerut sa faca sluj pentru o rochie de fitze, ci pentru ca i s-a explicat ca daca invata, o face pentru ea, pentru binele ei, nu ca sa ma fericeasca pe mine
whatever, poate ma insel, dar sesizez la tine o anumita inflexibilitate, care ma gandesc ca genereaza anumite reactii de respingere, si un anumit spirit de fronda din partea baiatului...
michelle_
Postat pe 11 August 2011 15:52
Da Michelle...Deci cum sa fac ? Ii dau tot ce-i pofteste inimioara si nu-i cer nimic in schimb ? da ? Ca altfel nu sunt "tata" , "prieten" "democrat" si "intelegator" ? Alfel sunt "vitregu' dreacu!" ? Si el face ce doreste, vine acasa cand vrea, invata daca vrea, se bucura doar de placerile vietii ca deh, e copil ? Si-l responsabilizez cum ? "Ia tata tot ce vrei, asa e in viata, n-avem limite, responsabilitati si obligatii doar drepturi !"? Poate ca intr-adevar sunt limitat, dar de aia intreb, ca sa ma luminez si sa am convingerea ca fac bine sau nu...
Astept raspunsul tau, multumesc, Z.
garbo001386
Postat pe 11 August 2011 17:49
nu, eu nu am spus ca esti limitat, eu am spus ca din punctul meu de vedere, e o mare greseala sa conditionezi, indiferent ca e vorba de copilul tau, nevasta, ori sectorist...
sa-l responsabilizezi, in viziunea mea, inseamna sa ii trasezi o anumita conduita
stiu, ai sa-mi spui ca ai incercat si nu merge. eu cred totusi ca abordarea e un pic cam drastica
eu, as face un consilui de familie, in care i-as citi Legea Impotriva Revoltelor care ar suna cam asa...
"baiete, poti sa faci si tumbe, ca nu impresionezi pe nimeni. eu si mama ta avem o relatie, tu nu esti de acord cu ea, dar asta nu inseamna ca tu o poti sabota. nu vrei sa inveti, e alegerea ta, dar, sa nu-ti inchipui ca cineva a venit pe lume ca sa te intretina pe tine. nu vrei la scoala, ok...te duci la munca, si contribui la cheltuielile casei. vrei sa fi tratat ca un adult, vei fi tratat ca un adult. dar sa fi adult inseamna sa iti asumi responsabilitati. nu poti fi adult si in acelasi timp bietul orfelin. un adult, face si piata, duce si gunoiul, se implica in viata de familie, e atent la nevoile celor apropiati. nu trebuie sa ma iubesti, nu trebuie sa ma consideri tatal tau, ai deja un tata, iar eu nu vreau sa ii iau locul, dar ma poti considera un prieten. dar exista reguli, pe care trebuie sa le respecti, din bun simt, si respect pentru mama ta"

repet, suportul mamei este absolut necesar. daca sotia ta are o atitudine oarecum toleranta fata de mofturile lui, orice efort mi se pare zadarnic. si cand spun atitudine, nu ma gandesc la una de zbir, ci la explicarea cu fermitate si cu ARGUMENTE la ce anume se asteapta de la el. chestia cu interzisul doar pentru ca sunteti parinti, nu tine. unui adolescent rebel poti sa-i interzici orice vrei tu. asta nu o sa-l faca sa adere la regulile impuse daca nu ii si argumentezi logic.
dar eu raman la parerea mea, aceea ca mama copilului nu a stiut sa impuna un anumit tip de comportament. ma gandesc la educatie de la o varsta mai frageda
mi se pare putintel cam tarziu sa ii trasezi anumite valori la 16 ani, daca pana acum a fost convins ca ii rasare soarele din cour
nu stiu, sincer, ma gandesc ca e foarte greu pentru un parinte sa se confrunte cu asemenea probleme. eu nu am avut genul asta de probleme, probabil pentru ca am stiut sa le previn
dar reprosurile si conditionarea nu mi se par modalitati indicate in educarea unui copil. poate pentru ca imi amintesc de reprosurile pe care le-am primit eu din partea mamei...incepand de la faptul ca mi-a dat viata si terminand cu punctarea permanenta a sacrificiilor pe care le-a facut pentru mine. crede-ma, sa auzi in fiecare zi acelasi refren, nu e ceva prea placut

ca sa inchei, ca vad ca m-am infierbantat...sugestia mea e sa vorbesti intai cu doamna sotie, si sa te asiguri ca te bucuri de sprijinul ei. pana la urma, interesul copilului e cel care trebuie sa primeze

michelle_
Postat pe 11 August 2011 18:29
De la: garbo001386, la data 2011-08-11 15:42:48....se acorda ca un raspuns pentru merite, daca nu deosebite macar firesti pentru fiecare varsta in parte! Nu-l santajez cu..."iti dau daca faci!", eu pur si simplu il intreb..."pentru care merite ?" Pentru ca nici eu nu primesc salariul pentru ca exist ci pentru ca am invatat si am muncit ca sa ajung unde sunt! Si oricine trebuie sa inteleaga ca viata nu-ti da iar daca "furi" tot viata are grija sa platesti...


Mi se pare fundamental gresit sa confunzi relatia angajator angajat cu relatia parinte copil, pentru ca despre asta vorbim.Iar daca in familie nu te poti adapta rolului de "parinte- adult" fata de el, las-o pe mama-sa sa o faca. In mod cert, daca nu il simti copilul tau, nu iti este nici angajat. Nu din acest rol "ii dai bani".
Responsabilizarea unui om inseamna mult mia mult decit "cit imi dai sa arunc gunoiul." Sau fac mumos, imi dai un os.
quasaria
Postat pe 11 August 2011 18:51
stai, ca acum am sa-ti dau si un exemplu concret de responsabilizare, ca m-a furat anaforul si am scris juma de pagina about nothing
ai spus ca a imprumutat bani si voi ati fost nevoiti sa ii achitati datoria. eh, aia a fost o miscare foarte proasta. eu nu as fi achitat nimic. ca sa il fac sa inteleaga ca ceea ce face are un efect, in primul rand asupra lui. si ca atunci cand face ceva trebuie sa-si asume si responsabilitatea gestului. achitandu-i datoria, nu ati facut decat sa ii incurajati ideea ca poate sa faca ce vrea, pentru ca intotdeauna cineva il va scoate din necaz
deci, clar, e un exemplu concret despre cum NU se responsabilizeaza un copil
michelle_
Postat pe 11 August 2011 18:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce nu...???? 35 De la: cely 11 Decembrie 2009 13:31
PRELUDIUL ESTE OBLIGATORIU! 55 De la: alehandra 27 Octombrie 2009 16:34
Barbatii...cum poti sa ti faci multumita perechea masculina...? 99 De la: vitan 30 Iunie 2010 15:55
Viata sexuala..!! 11 De la: florin_c76 30 August 2009 10:42
prieten drag 7 De la: bestia 23 Decembrie 2009 23:40
Setari Cookie-uri