divort civilizat sau nu

Casatorita,cu copil.Sotul are o amanta dar nu vrea divort. Cum il pot convinge sa avem un divort civilizat pt a nu suferi copilul?Cum poate uita un tata de binele copilului sau?
danyelo
Postat pe 27 Iulie 2011 21:32
n-a uitat de binele copilului sau!
termina cu aberatzia de-a baga copilul la inaintare!
ricum ar fi copilul sufera in urma divortzului, dar alegerea complacerii sau a divortzului iti apartine doar tzie in cazul de fatza!

ca tu ti-l asumi sau nu, asta e alta problema .. si pentru asta ar trebui sa cantaresti tu!

nu trebuie sa-l convingi pe el, trebuie sa iti gasesti un avocat, sa-ti intocmeasca o solicitare de divortz pentru instantza...
lui ii ajunge inshtiintzarea procesului pentru divortz...
va gasitzi la tribunal .. si apoi incepe hora ... in sala de judecata ...!!!

in afara ei (a salii de tribunal) ar fi bine sa ai unde sa stai cu copilul, pana la solutionarea procesului....

vezi ca s-ar putea sa pierzi copilul la proces!!! (n-ai dat nci un fel de detalii legate de copil... deci pot presupune!!!!)

esti sigura ca asta vrei si ca poti indura procesul si apoi ceea ce urmeaza...???
esti sigura ca asta vrei...?
daca da, atunci treci la treaba....
munca-i lunga, viatza-i scurta!

nu esti sigura ca poti...
atunci vezi cum faci sa scape de amanta... si sa nu mai aiba sau sa-si faca altele!!!
alfheim
Postat pe 27 Iulie 2011 21:43
alfheim...
Eugenia69
Postat pe 27 Iulie 2011 21:47
cat timp nu il intereseaza unde va sta copilul lui si a vrut sa ia lucruri de valoare din casa,atata timp cat sta cu mama lui la ea si copilul stie asta de la el nu cred ca il bag la inaintare.Replica lui este ca ii va da copilului cand va fi mare,acum nu are nevoie ca e mic,dar copilul are cca 9 ani
danyelo
Postat pe 27 Iulie 2011 21:48
danyelo, cateodata lucrurile nu decurg civilizat in lumea asta! asa ca, daca nu vrei sa-ti prelungesti agonia si sa chinuiesti un copil, asigurandu-i un mediu inadecvat si cat mai putin linistit, da-l in pana mea, nu te mai ruga de el sa se poarte civilizat, daca el nu stie decat sa fie porc, vorba irinucai! baga divort, lasa-l sa se crizeze, sa faca spume la gura, dar asigura-te ca tii copilul cat mai departe de un iresponsabil si mocirla lui! fii hotarata si demna! te asigur ca vei fi mult, mult mai linistita, iar copilul tau va fi bine!
esme
Postat pe 27 Iulie 2011 21:56
nu ii da el copilului cand si ce vrea el ...
pentru asta stabileste legiutorul ... ce si cum trebuie sa ii dea el coilului...
si ia intreaba-l ... mai apuca el sa vada mare copilul asta al vostru?

oricum vezi ca prima parte a acestui al doilea mesaj al tau .... este cumva incoerenta ...!
care mama? care cine unde sta ...? ce legatura are luatul lucrurilor de valoare din casa cu subiectul ...?

poate nu-ti dai seama ... dar din cuvintele tale reiese clar ca deja ai bagat la inaintare copilul si l-ai folosit ca argument .... (as zice cumva si moneda de schimb/shantaj ... dar ma abtzin!)
las-o asa cu copilul ...

vezi ce faci cu coerentza!

apropos: sa-ti traiasca copilul si sa te bucuri de el!!!
alfheim
Postat pe 27 Iulie 2011 22:01
nu divorteaza de copil, divorteaza de tine - asa ca termina cu timpeniile.
Vrea alta femeie in locul TAU - nu in locul copilului. Copilul va ramine oricum copilul lui, si pot avea in continuare o relatie frumoasa daca nu o ia orgoliul tau inaintea creierului si incearca sa interfereze. Ca na, e mare pierdere mare un barbat care oricum nu te mai iubeste....


quasaria
Postat pe 27 Iulie 2011 22:02
nu el divorteaza,ci eu divortez am introdus deja actele de divort.Problema e ca el nu vrea divortul.Chiar copilul m-a rugat sa divortez.Si atat timp cat s-a dus in casa amantei impreuna cu mama lui si mama lui ii accepta,consider ca nu am pt ce lupta.
danyelo
Postat pe 27 Iulie 2011 22:12
nu el divorteaza,ci eu divortez am introdus deja actele de divort.Problema e ca el nu vrea divortul.Chiar copilul m-a rugat sa divortez.Si atat timp cat s-a dus in casa amantei impreuna cu mama lui si mama lui ii accepta,consider ca nu am pt ce lupta.
danyelo
Postat pe 27 Iulie 2011 22:12
si apropo,mi-a zis sa ii spun copilului ca el e mort
danyelo
Postat pe 27 Iulie 2011 22:13
si apropo,mi-a zis sa ii spun copilului ca el e mort
danyelo
Postat pe 27 Iulie 2011 22:13
A'stea-s deja telenovele...next
garbo192031
Postat pe 27 Iulie 2011 22:16
nu inteleg de ce te deranjeaza mai mult ce crede mama-sa decit ce crede el. Daca se ducea singur, era mai bine?!
Cine divorteaza nu conteaza. Ala care a plecat - si a preferat pe altcineva - este el. Esentialul e ca e cu altcineva, nu actele, parerile rubedeniilor, etc.
quasaria
Postat pe 27 Iulie 2011 22:17
bun! atunci spune-i ca, in ce te priveste, nici el nu mai exista! it`s ok with u!
esme
Postat pe 27 Iulie 2011 22:17
corect si punctul tau de vedere Q!

mai fata, el nu e necesar sa vrea sau sa nu vrea divortzul!
divortzul se decide in instantza!
tu il ceri
el refuza
instantza decide!

mai este si divortul pe cai amiabile... cu care, din ce spui, el nu e de acord ...
(incearca si o plimbare, daca nu esti sigura pe tine.... , la un psiholog, macar sa-ti povesteasca despre perioada din timpul divortului si post divortz, nu este usor!

oricum ... ai destule argumente pentru a termina divortul repede si in favoarea ta, din ceea ce vad ca ai mai postat!!!
alfheim
Postat pe 27 Iulie 2011 22:19
asta-i culmea, danyelo! acum tu crezi ca lumea nu mai poate divorta, daca unul dintre parteneri se pune-n cour, ca nu vrea?
esme
Postat pe 27 Iulie 2011 22:23
De la: garbo192031, la data 2011-07-27 22:16:36A'stea-s deja telenovele...next
din pacate e real
danyelo
Postat pe 27 Iulie 2011 22:24
De la: garbo192031, la data 2011-07-27 22:16:36A'stea-s deja telenovele...next
din pacate e real
danyelo
Postat pe 27 Iulie 2011 22:24
good point esme!
alfheim
Postat pe 27 Iulie 2011 23:02
Tu divorteaza, civilizat ori ne, ca' vad ca nici nu ai de ales!
Luna_in_capricorn
Postat pe 28 Iulie 2011 22:13
Q, sunt destui barbati care cand divorteaza, uita de copii...
Luna_in_capricorn
Postat pe 28 Iulie 2011 22:15
Draga mea divort civilizat nu prea exista,in acest moment si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine,din pacate am ascuns situatia parintilor si sorei mele de la inceput si m-am adancit in minciuna timp de mai multe luni,nici sotul meu nu a vrut divort a sperat ca vom ramane asa ca si pana acum,eu acasa cu administrarea casei,crestere copil,prezenta sociala alaturi de el si cam atat,in momentul in care am introdus divortul si l-am RUGAT sa divortam de comun acord la mediator si tot acolo sa facem partajul a tot amanat gasind tot felul de scuze motiv pentru care am introdus cererea de divort singura din culpa exclusiva el si cu incredintare minor-fiica de 17 ani,beneficiul locuintei,evacuarea din locuinta.
Din pacate s-a declansat si iadul a fost atat de agresiv,incat din acel moment mai mult ne certam decat sa fim civilizati,dar mi-am asumat acest risc pentru ca vreau sa plece odata sa ne lase in pace sa ne vedem linistite de viata noastra,asa ca a divorta civilizat a fost numai dorinta mea
hicealuminitacatalina
Postat pe 30 Iulie 2011 06:46
Mi se pare ciudat ca sotul,indragostit,mutat,incurcat cu alta femeie,sa nu doreasca divotul,pentru ca despartirea este deja facuta!!!Plateste acum pensie alimentara la copil?Cred ca el vrea divortul,dar probabil ca il leaga de negarea acestuia numai niste probleme (raspunderi)-MATERIALE-.Nu te mai lega de trecut,nu mai spune nimic de copil.Divortul este numai intre voi doi.Cred ca la mijloc din partea ta este orgoliu,poate inca dragoste,iar din partea lui,poate nemultumire,poare decizia de a cheltui cat mai putin sau de a nu pierde nimic material.Este ceva la mijloc,daca el si-a luat mama la concubina. Nu ai nevoie de sfaturi.Ai nevoie de hotarare.Justitia isi va face datoria,veti fi despartiti.Gandeste-te la viitor,exclude-l din viata ta,ai fost binecuvantata cu un copil,fii fericita cu ce ai acum.
vladina
Postat pe 30 Iulie 2011 06:47
daca copilul s-a intors impotriva tatalui,si ti-a spus sa divortezi,inseamna ca s-a amestecat in problemele parintilor,pe care oricum nu le intelege la mintea lui de noua ani.
la mintea lui,tata a gresit si greseala impreuna cu tata,trebuie condamnata.
nu ai scris,de ce nu vrea sotul sa dea divort,ca sa nu plateasca pensie alimentara?
copilul a ajuns sa urasca tatal,nu e corect.
problemele parintilor ii privesc doar pe parinti.
de aia a zis ca e mort ptr copilul lui?
oricum,trebuie sa aperi interesele copilului,si ale tale.
foarte rar am intalnit divort civilizat......
crezi ca mai e sansa sa se intoarca,sa spuna ca totul a fost o greseala?
daca nu,nu astepta civilizat din partea lui.
fii tare,viata ofera surprize,e foarte posibil,sa intalnesti pe altcineva,si sa fii fericita.
d
daniilia
Postat pe 30 Iulie 2011 06:55
Ce este mai bine ...? Sa te simti bine alaturi de copil toata viata ...sau sa traiesti stiind ca esti a doua vioara ? Tu cum l-ai pierdut ? Ca doar al tau a fost ...Lasa-l ...te vei simti bine langa copilul tau ...Ii vorbesti cu grija si multa iubire .Iar domnului tau spunei ,ca nu ai fost educata sa traiesti in harem...
Negreata
Postat pe 30 Iulie 2011 07:37
Ce este mai bine ...? Sa te simti bine alaturi de copil toata viata ...sau sa traiesti stiind ca esti a doua vioara ? Tu cum l-ai pierdut ? Ca doar al tau a fost ...Lasa-l ...te vei simti bine langa copilul tau ...Ii vorbesti cu grija si multa iubire .Iar domnului tau spunei ,ca nu ai fost educata sa traiesti in harem...
Negreata
Postat pe 30 Iulie 2011 07:37
Eu cred ca vina este din ambele parti dar nici sa traiesti asa nu merge sau poate ca da acum depinde de parteneri,eu sunt divortat de doua ori si am un baiat de la prima casatorie ,acum are 17 ani si vreau sa zic ca nu m-a afectat prea tare dar nici pe ea insa copilul intradevar sufera pentru ca nu are mama dar in timp cu cat creste isi da si singur seama ca nu mai are rost iar cand mama lui a plecat copilul avea 1 an si doua luni nu ca al tau 8 ani asa ca sfatul meu este sa te gandesti foarte bine ce vrei si cum e mai bine si pentru tine si pentru el dar mai ales pentru copil ,totul depinde de tine.Cel putin sotul tau e mai aproape pe cand fosta mea sotie e plecata de ani buni la TURCI si nu se mai stie nimic de ea dar nici pensie nu plateste si nici nu a mai venit macar sa aduca copilului macar o bomboana si sincer nici nu are nevoie
angelene411
Postat pe 30 Iulie 2011 08:50
Oare exista divort civilizat ???? Nu cred,poate doar in telenovele...
Care este problema ca el nu doreste sa divorteze ? Pentru casatorie este nevoie de acceptul amandoura,insa pentru divort se poate doar cu a unuia... Nu exista instanta care sa " te forteze" sa mergi in viata alaturi de un "om" care nu merita...
Insa,trebuie sa fi sigura ca poti merge pana la capat !!!!! Vei intampina dezamagiri,rautati - care iti vor sfasia sufletul in mii de bucatele
Abia acum vei realiza langa cine ai trait atatia ani,caci acest proces va scoate la suprafata tot ce e mai rau in el...
Va incerca sa te denigreze cu orice pret,pentru ca este mai usor sa arunci cu noroi in celalat si apoi sa strigi " eu sunt curat - el e murdar",va recurge la amenintari verbale cand nu-i va convenii ceva - insa vor ramane doar la stadiul de amenintari stai fara grija... Trebuie sa te inarmezi cu putere de caracter pentru a putea merge pana la capat,caci daca nu mergi pana la capat atata timp cat ai facut pasul acesta,tot tu vei avea de suferit mai tarziu....
Un sfat :
- Indiferent ce promite in sala de judecata - NU-L CREDE !!!!!
- Poate intre timp pus in fata faptului implinit,va spune ca relatia avuta a fost o ratacire....
-Poate iti va sugera sa nu introduci partajul ca bunurile le veti imparti de comun acord,sau ca iti va trimite lunar o suma de bani pt copil...... Nici nu iti dai seama cat egoism,rautate si dorinta de razbunare poate exista intr-un om atunci cand este incoltit,chiar daca el-doar el e cel ce a declansat dezastrul...
angy61967
Postat pe 30 Iulie 2011 08:53
Draga mea, un singur lucru vreau sa stii, ca nu s-a ,,inventat,, inca barbatul pentru care tu sa suferi . Din pacate, barbatii prin natura firii lor nu pot fi monogami. Sunt putini care au intelepciunea sa-si pastreze familia, cautand sa o tina departe de aventurile sale amoroase.
Din pacate, si femeile au partea lor de vina, cateodata. Atunci cand un barbat ,,fuge,, in bratele altei femei , trebuie sa existe un motiv. Nu-ti spun sa incerci sa gasesti motivul...nu mai are rost acum, iti spun numai ca , noi, femeile, din momentul in care ne casatorim, credem, prin natura firii noastre, ca o facem pentru restul vietii. Si deseori gresim. Pentru ca multe dintre noi, uitam sa mai fim frumoase , iubitoare si cu sex appele vis-a-vis de sot. Nu stim sau nu putem sa dozam dragostea intre copii si sot, si atunci domnii se simt nedoriti si neglijati si ...cauta in alta parte.
Pentru ca barbatii , draga mea, sunt tot niste copii, dar niste copii mari.Vor mereu sa fie in centrul atentiei...neavand capacitatea de=a ,,ceda,, intaietatea copilului sau.
Ai un copil, bucura-te de viata alaturi de el si lasa-l pe domnul sa-si dea seama ce-a pierdut. Pentru ca , cu certitudine , va fi si acel moment in viata lui , momentul in care va realiza . Nu te agata de ceva ce-ai pierdut deja, mergi inainte si vei constata ca e doar o etapa din viata ta.
E o batalie in care va trebui sa te inarmezi cu multa rabdare si sa dai dovada de mult tact.
Si sa nu ai nici cel mai mic regret...pentru ca un astfel de barbat nu merita dragostea ta , crede-ma.
consuela64
Postat pe 30 Iulie 2011 09:00
Draga mea, un singur lucru vreau sa stii, ca nu s-a ,,inventat,, inca barbatul pentru care tu sa suferi . Din pacate, barbatii prin natura firii lor nu pot fi monogami. Sunt putini care au intelepciunea sa-si pastreze familia, cautand sa o yina departe de aventurile sale amoroase.
Din pacate, si femeile au partea lor de vina, cateodata. Atunci cand un barbat ,,fuge,, in bratele altei femei , trebuie sa existe un motiv. Nu-ti spun sa incerci sa gasesti motivul...nu mai are rost acum, iti spun numai ca , noi, femeile, din momentul in care ne casatorim, credem, prin natura firii noastre, ca o facem pentru restul vietii. Si deseori gresim. Pentru ca multe dintre noi, uitam sa mai fim frumoase , iubitoare si cu sex appele vis-a-vis de sot. Nu stim sau nu putem sa dozam dragostea intre copii si sot, si atunci domnii se simt nedoriti si neglijati si ...cauta in alta parte.
Pentru ca barbatii , draga mea, sunt tot niste copii, dar niste copii mari.Vor mereu sa fie in centrul atentiei...neavand capacitatea de=a ,,ceda,, intaietatea copilului sau.
Ai un copil, bucura-te de viata alaturi de el si lasa-l pe domnul sa-si dea seama ce-a pierdut. Pentru ca , cu certitudine , va fi si acel moment in viata lui , momentul in care va realiza . Nu te agata de ceva ce-ai pierdut deja, mergi inainte si vei constata ca e doar o etapa din viata ta.
E o batalie in care va trebui sa te inarmezi cu multa rabdare si sa dai dovada de mult tact.
Si sa nu ai nici cel mai mic regret...pentru ca un astfel de barbat nu merita dragostea ta , crede-ma.
consuela64
Postat pe 30 Iulie 2011 09:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Virgin la 20 de ani.... 2 De la: 1 Noiembrie 2018 21:45
Soțul meu vrea sex oral 27 De la: CristianBaciu 26 Iunie 2018 12:13
Despre o iubire imposibila 80 De la: brendajoice_magno 8 August 2013 23:56
ejaculare 32 De la: garbo_415324 15 Septembrie 2015 12:42
ce iubesc barbatii??? 32 De la: nuti_vio 7 Iulie 2010 16:54
Setari Cookie-uri