divort civilizat sau nu



imediat ne ia gatul...amandurora...
dor72
Postat pe 10 August 2011 00:11


what?!
quasaria
Postat pe 10 August 2011 00:20
pai , de ...n-am trecut pe acolo, ce ne aflam destepte...io una...cica-s pe dinafara....
dor72
Postat pe 10 August 2011 00:24
da... pe dinafara... who let the dogs out...

http://www.youtube.com/watch?v=7EELJiyM94g&feature=related

quasaria
Postat pe 10 August 2011 00:44

m-am vazut....

dinamo scria pe mine...
dor72
Postat pe 10 August 2011 00:48
De la: quasaria, la data 2011-08-09 23:25:02"al meu", "al altuia", pina la urma, pana mea, vorbim de un copil... al cui o fi el. E vorba de atitudinea unui adult fata de un copil. Sa zicem ca pe noi, ca femei, ne ajuta cit de cit instinctul matern sa ne apropiem de puiul cuiva. Pe barbati nu ii ajuta... dar daca vad ca nu se pot apropia de copilul ala nicicum, ar face mai bine sa o lase si pe ma-sa in pace.
Sa te interpui intre mama si copil e josnic rau. Mai bine te duci invirtindu-te.

Ca sa te poti apropia de cineva, trebuie ca si acel cineva sa accepte ca alaturi de mama lui vai fi tu! Santajul cu..." e mama mea si doar a mea, e josnic sa te interpui intre mine si ea" la mine nu tine... Cand eram copil, si mama mea a divorat eu n-am fost de acord ca ea sa se recasatoreasca. Cand am ajuns adolescent si as fi fost de acord, n-a mai avut ea curaj sa o faca... Acum eu sunt departe de ea, ea e singura, fireste o ajut cat pot, nu e o problema, dar e singura in casa, ma vede odata la cateva luni, vorbim zilnic la telefon si cam atat! A ramas singura!
E ok! Ma duc eu invartindu-ma... iubita mea va suferi, eu voi suferi, copilul poate va mima si el ca sufera dar in sufletul lui va fi linistit caci va dobandi contorol total asupra libertatii lui si o va lua pe ce drum va voi el, fireste pe cel mai confortabil in acest moment si care il va duce acolo unde duc astfel de drumuri... Si ? Ce facem ? Ea-si cauta/gaseste altul, cine garanteaza ca gaseste, cine garanteaza ca urmatorul va fi pe placul coplului? Doar daca-l lasa in voia lui si poate nici atunci... Eu ? Caut/gasesc? Si daca voi da peste aceleasi probleme sau chiar mai mari ? nu mai bine revin la forma mea cronica de workaholic si las viata sa treaca ?
garbo001386
Postat pe 10 August 2011 10:19
mda...probleme complicate!

daca ar fi fost copilul tau natural, ai fi avut aceeasi abordare?? nu cred!
trebuie sa te gandesti ca e totusi un copil si trebuie educat....se pare ca ai lui parinti nu s-au prea priceput la asta, din pacate! nu-i bai, n-ar fi singurii
zambila
Postat pe 10 August 2011 10:34
De la: zambila, la data 2011-08-10 10:34:52mda...probleme complicate!

daca ar fi fost copilul tau natural, ai fi avut aceeasi abordare?? nu cred!
trebuie sa te gandesti ca e totusi un copil si trebuie educat....se pare ca ai lui parinti nu s-au prea priceput la asta, din pacate! nu-i bai, n-ar fi singurii

Pai asta spuneam in prima postare... eu i-am facut scandal pt ca nu invata, mai are doua saptamani pana la examenul de corigenta si el e "pafarist"...si s-a plans tatalui sau biologic...si a venit ala sa-mi dea un cap in gura...intr-un local plin... Bine, pana la urma nu a reusit sa ma atinga, am evitat si scandalul, dar cum sa educi pe cineva care nu vrea sa fie educat si cand incerci sa-l constrangi vine "genitorele" sa-ti de capete-n dantura ca de ce-i stresezi fiul cu cartea ?
garbo001386
Postat pe 10 August 2011 10:47
trebuie sa existe metode de educare la orice varsta si in orice situatie!
la varsta lui, cel mai tare il ard banii....daca-l restrictionati putin si mama lui te sustine, s-ar putea sa ajungeti la o concluzie!
dar ca in orice familie in care parintii nu se inteleg si nu stiu prioritatile, copil se da de partea cui ii convine
nu cred ca daca te desparti de mama lui el o sa se puna cui burta pe carte sau o sa devina mai civilizat, dar nah, e alegerea voastra!
zambila
Postat pe 10 August 2011 10:57
De la: zambila, la data 2011-08-10 10:57:54trebuie sa existe metode de educare la orice varsta si in orice situatie!
la varsta lui, cel mai tare il ard banii....daca-l restrictionati putin si mama lui te sustine, s-ar putea sa ajungeti la o concluzie!
dar ca in orice familie in care parintii nu se inteleg si nu stiu prioritatile, copil se da de partea cui ii convine
nu cred ca daca te desparti de mama lui el o sa se puna cui burta pe carte sau o sa devina mai civilizat, dar nah, e alegerea voastra!

Asta e concluzia la care am ajuns si eu...dar mai mereu are prea multi bani pe mana...Intr-o zi am trecut pe acasa, inainte de plecarea lui la scoala...si se tavalea pe jos de indignare ca maica-sa ii daduse "doar 15 lei" pentru ziua aia, la scoala... Degeaba i-am explicat ca sunt multe zile in care , eu, pentru mine personal nu cheltui 15 lei, n-a vrut sa inteleaga...Cand n-a mai avut bani s-a imprumutat si a venit si a cerut bani, ca fireste, trebuia sa-i restituie...
garbo001386
Postat pe 10 August 2011 11:04
dap, o sa fie cam greu sa repari tu ce-au stricat altii in 15 ani!
de copii rasfatati e plina lumea, indiferent ca stau cu parintii naturali sau nu...e vina parintilor in totalitate pt modul in care i-au educat
eu asa vad lucrurile, dar poate ma insel, cine stie!
o sa vina roby si o sa spuna ca se poarta asa din cauza divortului! total eronat! se poarta asa pt ca parintii lui nu l-au educat!
bafta!
zambila
Postat pe 10 August 2011 11:08
De la: garbo001386, la data 2011-08-10 10:47:39
De la: zambila, la data 2011-08-10 10:34:52mda...probleme complicate!

daca ar fi fost copilul tau natural, ai fi avut aceeasi abordare?? nu cred!
trebuie sa te gandesti ca e totusi un copil si trebuie educat....se pare ca ai lui parinti nu s-au prea priceput la asta, din pacate! nu-i bai, n-ar fi singurii

Pai asta spuneam in prima postare... eu i-am facut scandal pt ca nu invata, mai are doua saptamani pana la examenul de corigenta si el e "pafarist"...si s-a plans tatalui sau biologic...si a venit ala sa-mi dea un cap in gura...intr-un local plin... Bine, pana la urma nu a reusit sa ma atinga, am evitat si scandalul, dar cum sa educi pe cineva care nu vrea sa fie educat si cand incerci sa-l constrangi vine "genitorele" sa-ti de capete-n dantura ca de ce-i stresezi fiul cu cartea ?
l

ha ha ha.....uite cum se vede clar si concludent....ca un tata biologic nu este neaparat o influenta buna.Educatia se face exemplificand(in special atitudinea fata de ceilalti)....nu prin vorbe....si nici prin atitudine violenta la adresa altora."lasa copilul tatei....ca ii sparg pe toti daca nu te lasa in pace".....Doamneee....unde le-o fi unora capul cand fac astfel de chestii???Cica isi iubesc copii....dar de fapt le fac rau!!
walkiria
Postat pe 10 August 2011 11:12
De la: garbo001386, la data 2011-08-10 10:19:50

Sa te interpui intre mama si copil e josnic rau. Mai bine te duci invirtindu-te.

Ca sa te poti apropia de cineva, trebuie ca si acel cineva sa accepte ca alaturi de mama lui vai fi tu! Santajul cu..." e mama mea si doar a mea, e josnic sa te interpui intre mine si ea" la mine nu tine... Cand eram copil, si mama mea a divorat eu n-am fost de acord ca ea sa se recasatoreasca. Cand am ajuns adolescent si as fi fost de acord, n-a mai avut ea curaj sa o faca... Acum eu sunt departe de ea, ea e singura, fireste o ajut cat pot, nu e o problema, dar e singura in casa, ma vede odata la cateva luni, vorbim zilnic la telefon si cam atat! A ramas singura!

[/quote]
te auzi ce spui? pai daca tu ai facut asa, de ce astepti de la copilul asta supunere oarba?
iti pot spune ca tu gresesti flagrant...nu este sclavul tau...nu esti Dumnezeu...problemele se vor adanci in urmatoarea perioada...
degeaba ii arunci, intr-o dimineata ca tu nu cheltui 15 lei...nu e problema lui...De ce nu il responsabilizati?
ma grabesc acum, eventual, diseara voi detalia putin...
o zi buna tuturor....
sa vezi tu alf, ce bataie iti iei de la mine deseara...pentru prostiile astea de le-ai debitat p-aci....
dor72
Postat pe 10 August 2011 11:59
mda, poate ca ar trebui sa vorbesti si cu sotia, sau iubita, ce-ti este
mamele au tendinta sa devina surde si oarbe cand e vorba de progenitura lor, stiu asta din experienta, chit ca fie-mea nu mi-a facut probleme
e nevoie ca si mama baiatului sa te sustina, bref, sa faceti front comun, si sa aveti AMANDOI o atitudine constanta fata de plodu' rasfatat
eu inteleg si atitudinea plodului, intr-o oarecare masura, e la varsta rebela, cand contesta autoritatea parintilor, nimic nou sub soare, cred ca fiecare am trecut prin etapa asta
ce m-a uimit insa, a fost chestia aia cu dat spaga ca sa treaca coringenta
cand inveti un copil ca totul se poate obtine cu bani, iti asumi si riscul sa fii tatal biologic al unui vesnic ratat
whatever, compasiunea mea se indreapta spre mama copilului, are o pozitie foarte delicata, si atat timp cat nu va avea o atitudine ferma cu odrasla nu prea vad vreo rezolvare
de fapt, cred ca un prim pas ar fi o discutie cu "mami"...parerea mea...
michelle_
Postat pe 10 August 2011 12:11
"..whatever, compasiunea mea se indreapta spre mama copilului, are o pozitie foarte delicata, si atat timp cat nu va avea o atitudine ferma cu odrasla nu prea vad vreo rezolvare.."



"..mamica aia va avea sufletul impartit..,in doo sau tri parti..(l-am inclus si pe fostu' aici,depinde de motivul despartirii lor).."


eheee,wifo..,de cand am spus io asta...
roby_cado
Postat pe 10 August 2011 12:32
De la: garbo001386, la data 2011-08-10 10:19:50
De la: quasaria, la data 2011-08-09 23:25:02"Sa te interpui intre mama si copil e josnic rau. Mai bine te duci invirtindu-te.


Ca sa te poti apropia de cineva, trebuie ca si acel cineva sa accepte ca alaturi de mama lui vai fi tu! Santajul cu..." e mama mea si doar a mea, e josnic sa te interpui intre mine si ea" la mine nu tine... Cand eram copil, si mama mea a divorat eu n-am fost de acord ca ea sa se recasatoreasca. Cand am ajuns adolescent si as fi fost de acord, n-a mai avut ea curaj sa o faca... Acum eu sunt departe de ea, ea e singura, fireste o ajut cat pot, nu e o problema, dar e singura in casa, ma vede odata la cateva luni, vorbim zilnic la telefon si cam atat! A ramas singura!


Ceea ce ai facut mamei tale, de nota egoism si tendinta de a controla viata celor apropiati. Zici ca santajul cu 'mama mea e doar a mea si e josnic sa te interpui intre mine si ea', la tine nu tine. Dar cum se poate califica atitudinea pe care ai avut-o fata de propria ta mama?
I-ai impus o viata de singuratate, renuntarea la nevoile ei de femeie, o batranete solitara si trista- este ipocrit si lamentabil sa te miri ca fiul vitreg nu iti accepta dorinta de a-i dirija viata, fie ea si pe cai bune. Un proverb zice ca omului poti sa-i faci rau cu sila, dar bine cu forta nu se poate niciodata.


Nu incerc sa-i justific abaterile, dar baiatul asta este in deriva grava, intre un tata vitreg egoist si manipulator si un parinte bataus si scandalagiu - el nu are un model patern de urmat.
Atitudinea lui denota o lipsa clara de repere si numai un psiholog priceput ar putea sa-l mai ajute sa inteleaga ce e cu el si sa-l scoata din starea asta auto-destructiva.
Iar daca te respinge e pentru ca simte instinctiv ca vrei sa-l instrainezi de mama lui si ca intentiile tale nu urmaresc binele lui, ci exclusiv pe al tau.
charmelen
Postat pe 10 August 2011 12:33
"..o sa vina roby si o sa spuna ca se poarta asa din cauza divortului!.."

nu mai zic bre nimic..
roby_cado
Postat pe 10 August 2011 12:33
mai am eu doar un singur lucru de spus.Chestia asta cu"esti tanara,ai timp sa-ti refaci viata"....este cea mai mare tampenie.Atunci cand ai copii...nu te mai poti arunca cu capul in gard.Nu esti doar tu.iar copii nu sunt obligatisa accepte alegerile tale."Copilul face ceea ce spui tu ca parinte"....este si mai gresit....asa se ajunge in astfel de situatii.Eu zic asa....i-ai facut...pana cand sunt mari si pe picioarele lor.ai responsabilitatea morala de a avea grija de ei,nu atat de mult material...cat emotional(asta in cazul in care vrei sa ai copii normali cu o mentalitatea sanatoasa).
Respecta-i daca vrei sa te respecte,trateaza-i ca pe niste fiinte umane cu personalitate,educa-i prin vorba si exemple pozitive.(nicidecum inoculandu-le o imagine negativa asupra celuilalt parinte).Ceea ce vede la tine ca si parinte....are tendinta sa faca si el.Deci...atentie mare....in spatele unor bune intentii,poate sa existe un mare rau!!!!
(oricum....difera de la caz la caz,asta fiecare trebuie sa stie si mai ales sa simta cum trebuie procedat).
walkiria
Postat pe 10 August 2011 12:45
walk-iria, nimic mai eronat!

alf...te rog eu frumos...desparte mai frumos in silabe....spre exemplu....walki-ria
walkiria
Postat pe 10 August 2011 12:56
charm, cati adolescenti cu minte de 40 de ani, cunosti tu?
la 16 ani e greu de presupus ca ai capacitatea de a intelege ceva despre cuplu, la varsta asta primeaza egoismul ala "mama mea e doar mama mea, nu si femeie"
si pana la urma, mama acestui domn era adultul, atunci cand fiul si-a manifestat dorinta ca ea sa nu se mai casatoreasca. si ca adult fiind, copilul nu iti poate impune absolut nimic, tot ceea ce faci, faci pentru ca vrei tu, cel putin eu asa imi inchipui ca se intampla
copilul se poate tavali pe jos, urland la mami ca nu vrea alt tata in casa, dar asta nu inseamna ca isi poate obliga mama sa faca cum vrea el
de-aia zic ca decizia apartine parintilor
si mai una...de acord ca atunci cand esti parinte, prima ta mare datorie e fata de copii, dar nu inteleg de ce calitatea de parinte o exclude pe cea de femeie sau barbat, cu nevoile, aspiratiile si dorintele firesti pe care le are oricare
nimeni nu zice ca trebuie sa treci din barbat in barbat, sau din femeie in femeie, dar nici nu inteleg sa iti refuzi orice viata personala
pana la urma, a fi parinte nu inseamna sa te depersonalizezi, ci sa fii un "tot", iar a fi mama nu inseamna ca ai renuntat a fi femeie
michelle_
Postat pe 10 August 2011 13:00
Sis, nu stiu charmelen, da' eu cunosc unul. E drept, nu are 16 ci 18 ani, si habar n-am daca il intereseaza problemele de cuplu. Din punctul de vedere al capacitatii de intelegere insa, eu zic ca e destul de evoluat. Acum vreo saptamana a obtinut postul de reprezentant al Romaniei la ONU, pentru probleme de tineret.
Thor_again
Postat pe 10 August 2011 13:13
in cazul acesta: felicitari parintilor!
zambila
Postat pe 10 August 2011 13:16
bro, felicitari! ma bucur mult pentru voi...cred ca sunteti foarte mandri de el

era si timpul sa apari, diavole!!!
vezi ca-s cu popoul in sus, cea bitch de acu' 3 ani e pistol cu apa fata de cum sunt acum, hehehe...
si asta ma face sa iti atrag atentia ca mai putin si mor cu dintii in jugulara ta
unde e clipul meu, ha? ca mi s-au lungit urechile dupa el...
si asa duios zic de anafura, grijanie, si paula de nu-ti inchipui
michelle_
Postat pe 10 August 2011 13:18
Am uitat sa specific: "reprezentant pentru probleme de tineret" - adica pentru categoria de persoane cuprinsa intre 18 - 35 de ani. E destul de marisoara

Stati, mai, ca nu e al meu!
E altcineva, al meu asteapta postul de reprezentant galactic, nu ONU
Thor_again
Postat pe 10 August 2011 13:19
Soro, hai sa iti iesplic cum e cu clipul ala: melodia o stii, stii ca e gata de cateva luni. Nush daca a mai ascultat-o cineva in afara de tine, pana acum. Poate una, maxim doua persoane.
Problema cu clipul insa e delicata rau de tot. Din imaginile alea de la tine, incerc sa transform unele portiuni din bitmap in VECTORI. Adica sa fac niste imagini vectoriale, altfel nu iese nimic decat niste wallpaper-uri.
No, amu incearca tu sa faci un desen vectorial pe un contur oarecare din grafica ta, cu mouse-ul, fara tableta grafica. Ashe-i ca iti ia cam multisor timp? Nu mai zic de animatia imaginilor.

Mai ia in calcul si faptul ca nu pot sa lucrez zilnic la ele, in plus, ma enervez atat de repede cand vad ca nu iese ce si cum vreau eu, incat abandonez munca aia si cateva saptamani.
Thor_again
Postat pe 10 August 2011 13:24
walkiria
silabisirea a fost intentionata, dar nu ca afront adus tie!
ai sesizat ironia perfect! (chiar nu ai fost tu eronata!!! ci eronat este comportamentul josnic al tatalui biologic pe care l-am ironizat)
deci nu-ti era adresata tie... era adresata ideilor expuse de 386....
cu tine doar dialogam!
din nefericire nu el (386) este manipulatorul si egoistul... cel putin din ce scrie, incearca sa faca un gest de altruism, dorind o buna educatie pentru un copil care nu este al lui, biologic vorbind!

nu fac pact cu nimeni. nici nu am de ce si nici pentru ce!
dupa prezentarea lucrurilor intr-o maniera romantzata, doar am expus spre final o idee si anume .... sa-si vada el de viatza lui alaturi de femeie si sa-i lase tatalui biologic, din moment ce e asa virulent, grija educarii odraslei! precis se va implica pana la rame, si cu certitudine va avea grija sa nu surmeneze corigentul!
alfheim
Postat pe 10 August 2011 13:27
alf, atat ti-ar mai fi trebuit! ti-o luai de nu te vedeai de la walki, he, he, he! nici macar eu nu te mai puteam ajuta, ca ieseam amandoi la fel de smotociti!
Thor_again
Postat pe 10 August 2011 13:32
De la: alfheim, la data 2011-08-10 13:27:08walkiria
silabisirea a fost intentionata, dar nu ca afront adus tie!
ai sesizat ironia perfect! (chiar nu ai fost tu eronata!!! ci eronat este comportamentul josnic al tatalui biologic pe care l-am ironizat)
deci nu-ti era adresata tie... era adresata ideilor expuse de 386....
cu tine doar dialogam!
din nefericire nu el (386) este manipulatorul si egoistul... cel putin din ce scrie, incearca sa faca un gest de altruism, dorind o buna educatie pentru un copil care nu este al lui, biologic vorbind!

nu fac pact cu nimeni. nici nu am de ce si nici pentru ce!
dupa prezentarea lucrurilor intr-o maniera romantzata, doar am expus spre final o idee si anume .... sa-si vada el de viatza lui alaturi de femeie si sa-i lase tatalui biologic, din moment ce e asa virulent, grija educarii odraslei! precis se va implica pana la rame, si cu certitudine va avea grija sa nu surmeneze corigentul!


chiar intelesesem perfect aluzia....nu ca as fi io prea desteapta....dar ma duce capul(si pe cuvant ca nu am capul mare)
deci...nici o problema....eu inteleg ce vrea sa spuna fiecare de obicei....nu-mi place sa dau interpretari nelalocul lor.
Si totusi....prefer...walki_ria
walkiria
Postat pe 10 August 2011 13:34
fratioare, partea cu bitmapu' am inteles-o de nu se poate
poci pen'ca sa zic ca mi se rupe, si anume la banana? poci? poci?
si vezi ca taman eu nu am ascultat melodeaua, crez ca ma confuzezi
so, azi, intra si trimite-o pe mail, please...doar asa sa te iert
michelle_
Postat pe 10 August 2011 13:35
De la: Thor_again, la data 2011-08-10 13:32:47alf, atat ti-ar mai fi trebuit! ti-o luai de nu te vedeai de la walki, he, he, he! nici macar eu nu te mai puteam ajuta, ca ieseam amandoi la fel de smotociti!


thor...nu speria lumea...si asa nu sunt prea digerata dupa atata timp
Eu sunt foarte linistita(ca de obicei)....nu de alta....dar am treaba sa-mi ascut unghiutele
walkiria
Postat pe 10 August 2011 13:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PRELUDIUL ESTE OBLIGATORIU! 55 De la: alehandra 27 Octombrie 2009 16:34
barbatul gemeni 4 De la: pretty_varza 27 Ianuarie 2010 17:52
Care este genul preferat de muzica pe care il asculti de obicei ? 2 De la: Thor_again 6 Mai 2011 15:30
cat de lung e drumul de la casatorie la lipsa de comunicare.......? 23 De la: cremene 3 Noiembrie 2009 15:36
femeia buna la pat! 182 De la: pantera_neagra 18 August 2010 15:53
Setari Cookie-uri