divort civilizat sau nu

daca nu se implica mama, n-ai sorti de izbanda. pentru el esti un strain, intrus si te trateaza ca atare.
doar cine are ascendent asupra lui va reusi sa faca ceva.
pentru el s-a rupt ceva si e in razboi cu toata lumea.
poate e doar o faza.
Mary_moon
Postat pe 11 August 2011 20:36
De la: lleeloo, la data 2011-08-11 20:36:33daca nu se implica mama, n-ai sorti de izbanda. pentru el esti un strain, intrus si te trateaza ca atare.
doar cine are ascendent asupra lui va reusi sa faca ceva.
pentru el s-a rupt ceva si e in razboi cu toata lumea.
poate e doar o faza.


In cuvinte putine ai atins cheia principala. Comportamentu copilului**( fumeaza si bea)....., are radacini mai vechi, dar care se infing urat in pamant. Mama este cheia, a gresit ea cumva si asta din inainte de al cunoaste pe d-nul. Acum doar se confrunta cu copilul problema si greseala este ca amandoi ii cumpara intelegerea. Copii intodeauna speculeaza in felul lor pe cei din jur. In cazul lor, trebuie sa vorbeasca cu , copilul problema **,si daca vrea sa-l ajute poate incepe cu responsabilizarea lui. Numai ca, nu trebuie sa se neglijeze rezultatele lui la invatatura si cu siguranta are goluri mare la materii care nu poate sa le treaca singur. Decat sai dea bani sa iasa cu baietii** si sa aibe de tigari si etnobotanice........., mai bine lar verifica sa vada cum sta cu situatia la invatatura si sai umple golurile cu un profesor care sa-l pregateasca. Toti copii fug de scoala atunci cand nu pricep ceva si incep sa aibe note proaste, dar un parinte responsabil ar trebui sa stie potentialul propriului copil. Un parinte inresponsabil afla doar de la diriginte ca anul acesta va fi corigent. Unde a fost parintele, mai ales mama, cand copilul acumula goluri??.. Cand ai copii la scoala trebuie sa fii implicat zi de zi daca vrei ceva rezultate la invatatura si chiar vrei sa faci ceva din el. Ca il trimiti in camera sa invete ca tu sa ai timp pentru altceva..........., asta nu insemneaza ca te preocupa invatatura copilului tau/ ei. Ca diferenta intre fetita d-lui si baiatul d-nei este vizibil. poate fi si din alte cauze , unul pricepe mai repede altul mai putin,sau unul a avut pe unul din parinti mereu preocupat de lectiile lui , altul mai putin preocupat. Niciodata nui prea tarziu , sunt unii copii care au nevoie de ajutor si daca nu sunt ajutati la timp clacheaza. Daca tot a ramas corigent, sa inceapa cu asta,sai dedice mai mult timp pentru invatatura, impreuna vor reusi si cine stie se vor imprieteni in timp. Comportamentul copilului exteremist...., este o forma de a striga **ajutorrrr**, acum cand nu este prea tarziu. sal ajute. Dar pentru asta trebuie timp dedicat copilului.
Scuze te-am felicitat pentru **cheia** cu , care ai raspuns, iar eu ma-m aprins si am scris un cersaf, Eu am copii si mam preocupat din aproape pana a terminat liceul si chiar ma interesam si de rezultatele lor la facultate, nu cu aceiasi intensitate dar totusi mam interesat din cand in cand. Uneori copii imi multumesc pentru asta; ** ai fost o scorchie, dar daca nu erai asa, cine stie ce iesea din noi***
o zi buna tuturor.
dorina27
Postat pe 12 August 2011 08:41
Mama belferului este o femeie extraordinara... atat doar ca in educatia lui s-a infiltrat bunica paterna care-i tragea ciorapii in picioare pe la sfarsitul clasei a cincea, care-i ducea mancarea la pat si care-i facea temele...Si care intervenea ori de cate ori era certat..."e copil, maica!" Si copil a ramas! Si eu la inceput am crezut ca daca-i explic, daca vorbesc cu el, daca-i arat ca fiecare are drepturi dar si responsabiltati, ne vom intelege... Dar de cele cateva ori cand i-am cerut sa faca ceva, raspundea..." Eu nu sunt sclav!" sau..."Copii nu fac curat, nu duc gunoiul, ....nu aia, nu cealalta!" Dar cand vine vorba de ceea ce-si doreste, nu mai este copil, atunci..."pai vreau si eu sa merg cu prietenii in club, de ce sa vin acasa la 11? vin la trei, ca atunci se sparge cheful...!"
Asa cum deja a observat cineva, el vrea obligatii de copil mic, sau deloc daca se poate dar vrea drepturi de matur, a ajuns sa reproseze ca noi ne luam nu stiu ce si ca lui " de anul trecut nu mi-ai mai cumparat nimic!"- repros facut la jumatatea lunii ianuarie dupa ce in decembrie a primit un morman de haine si cadouri...
Cat despre banii imprumutati...i-a luat de la antrenor...pentru mancare...pentru ca pe cei primiti pentru mancare i-a pierdut la jocuri... Antrenorul i-a dat pentru un scop onest, nu putea plati el prostia copilului... era firesc sa-i restitui... Dar i-am aplicat o suspendare la fonduri pentru o perioada, insa stie cum sa ceara, mereu are un motiv extrem pentru care "trebuie" sa primesca bani, mereu are cateva zeci de lei macar in buzunar...Orice as face, gaseste el o solutie.. Cand ei au plecat de acasa, pentru ca viata cu "fostul" le devenise insuportabila (alcool, violente, prodigitate etc), atunci matusa si alte rubedenii ii dadeau frecvent mari sume de bani, poate o convinge pe maica-sa sa se reintoarca, fie sa-l cumpere pe el...si asa s-a invatat cu bani...
Nu sunt deloc"vitreg" cu el...am vrut sa-l invat cum se traieste cinstit, cum se munceste, cum sa se antreneze, cum sa nu se iroseasca...Si eu si mama lui suntem doua personaje ok, amandoi avem servicii cu mari responsabilitati si nu vrem ca din el sa iasa ceva asemeni beizadelelor, care prost crescute si indrumate, ajung sa fie razuite de pe stalpii soselelor sau ii vezi cu bluza-n cap si catuse la maini... Pentru ca alora, parintii le spuneau ca u pot pati nimic, orice ar face, pentru ca parintii au puterea asta, de a-i feri de necazuri...dar uita mereu ca exista si o justitie divina care nu iarta...
garbo001386
Postat pe 12 August 2011 09:24
Urasc divortzurile. Sa le ia michidutza.
garbo217612
Postat pe 12 August 2011 09:54
De la: michelle_, la data 2011-08-10 16:42:04
educatia se primeste acasa, si formarea viitoare ca om, ca adult, tot acasa o inveti
chiar trecand peste evidenta perioada rebela, mie imi pare ca baietul asta e total scapat de sub control, si eu vorbesc aici de controlul mamei


Neeee! Baietzii tai cam tot din acelashi soi sunt. Nu fi absurda!
garbo217612
Postat pe 12 August 2011 11:04
madame, in general nu ma omor sa raspund trollilor de pe garbo, da' fac pt tine o exceptie, pt ca e clar ca ma confunzi
eu nu am baieti ci doar o singura fata, si are 27 de ani
si gata, ca mi-am pierdut timpul destul cu tine, nu te mai obosi sa-mi raspunzi, ca o faci degeaba
next...
michelle_
Postat pe 12 August 2011 12:41
bre, tanti, 612, lucrurile astea se spun laiv, daca ai singe in tine.

cine face rahaturi d-astea, ascunzandu-si identitatea reala, e mai de kkt decat ala pe care-l arata cu degetul.
Freya__
Postat pe 12 August 2011 21:07
garbo217612
Postat pe 12 August 2011 21:09
inchide gura ca intra musca .
Freya__
Postat pe 12 August 2011 21:12
De la: Freya__, la data 2011-08-12 21:12:24inchide gura ca intra musca .


Nu raspund provocarilor
garbo217612
Postat pe 12 August 2011 21:17
te-amagesti, mamica..mi se rupe de mata.
Freya__
Postat pe 12 August 2011 21:19
Fratilor intru Credinta Adevarata! De vreo cateva zile sufletul mi-e chinuit de o intrebare! Faceti-va mila crestineasca si luminati acest rob nefericit:
Daca Eva nu musca din mar ar mai fi existat acest topic ?
daniil_pravoslavnic
Postat pe 16 August 2011 09:15
bre popo, daca Eva nu musca din mar, Adam ramanea un impotent mental. asta ca sa nu zic in stadiu retard. Eva a fost cea care a dat dovada ca are creier pe care-l poate folosi si ca poate, in consecinta, gandi singura, fara sa gandeasca altul in locul ei si s-o indrume ca pe turma, un conglomerat lobotomizat! a, daca avea nevoie de calauzire, gasea ea solutia!
hai, pa!
esme
Postat pe 16 August 2011 09:49
pffff...
si sharpele...? unde a disparut sharpele...?
instigatorul ... tocmai pe el il uitatzi mai copii...?
si cica marul ala nu prea i-a ajutat lui Adam, ca i-a cam ramas in gat ... ca de aia ii zice la chestia aia ceva mai proeminenta de la gatul barbatzilor "marul lui Adam!" .... asa ca ...
...si totusi mi se pare mie ca Eva... nu din prorpie initiativa a mushcat din mar ... ci la indemnul sharpelui...
alfheim
Postat pe 16 August 2011 13:50
da, alfu `, sarpele care i-a indus Evei problematizarea, faptul ca are o constiinta, un cuget si ca e perfect capabila sa ia decizii. sa gandeasca, sa-si puna intrebari, chiar daca asta inseamna a sfida legea tabu: crede si nu cerceta! Jung spunea despre sarpe, care are dealtfel o simbolistica ft bogata si elevata, ca reprezinta psihismul inferior, psihismul obscur, ceea ce este rar, tainic, de neinteles. e ceea ce numim subtilitate, inteligenta, adaptabilitate, finete. Eva a dovedit ca poate sfida intunericul, echivalent al ignorantei.
esme
Postat pe 16 August 2011 14:06
ce femeie! ce caracter! 'vinovata' de felix culpa!
ufishor
Postat pe 16 August 2011 14:19
Eu cred ca sarpele reprezinta prima idee de advertising. Practic, aici avem de a face cu un abil agent de vanzari, care ii insufla credulei Eva ideea ca nudismul e naspa. (exista si o strofa special dedicata acestui moment: "ea, durdulie-l astepta (pe Adam)/ si il iubea, credula/ si-n timpul asta se juca/" ghiciti cu ce.. cu frunza )
Evident ca Eva va pune ideea in practica, si va profita de ocazia creata, aniversand prima sesiune de shopingg - moment pe care Adam urma sa il povesteasca, cu o unda de regret, in "Memoriile" sale, sintetizate sub forma poruncilor nr.11-15 ale lui Moise - din pacate pierdute pentru contemporaneitate.
Life sucks, man!
anakin
Postat pe 16 August 2011 14:45
jung asta se plictisea ingrozitor, bag seama, ... vezi ce-a facut lipsa internetului din vremea lui si a forumurilor ...

eh ...
nu cred ca e cazul sa mergem asa departe si sofisticat ...! "i-a indus problematizarea..." da, suna frumos si pompos ... insa ... cumva problematizarea aia indusa, nu cumva era o amagire ...?
omul (barbatul si femeia) abia cand a gresit... (mushcand marul!) a inceput sa constientizeze si sa-l caute pe Dumnezeu! si de atunci il tot cauta, fara incetare!!!! (desi biblic vorbind, Dumnezeu l-a cautat prima data pe om, dupa ce l-a zamislit: Unde esti Adame?)
pana atunci, la greshala primordiala ma refer, omul (barbatul si femeia) si Dumnezeu erau prieteni buni, aveau discutii prietenoase ...!
no bun, i s-a cerut un singur lucru sa nu-l faca! n-a fost respectata o dorintza divina ... cum, de ce, si pentru ce... deja e o alta poveste... ideea e ca, prin lipsa de respect, s-a ajuns in alta situatie!
faptul ramane consumat si deh ... greshala ramane greshala ... oricat de bine ne-am simtzi gandind ca aceea greshala ne-a adus ceva bun!
acum ca fiecare gen are mostenirile lui ...
barbatul avand unele calitati, femeia altele, asta nu cred ca trebuie sa fie subiect de disputa intre noi ... ci sa le privim ca pe o completare a unuia cu celalalt!

intr-adevar ufishor... felix culpa... dar cred ca m-as fi simtzit mai bine fara o astfel de vina... oricat de fericita ar fi fost ea!

alfheim
Postat pe 16 August 2011 14:58
ce draqu sarpe era ala care vorbea ??????
apoi ........astia , cercetatorii zic ca primul om pe pamant .......Adam adica , ar fi fost pe undeva prin Africa ; asta insemnand ca a fost negru nu ca in reprezentarile alea cu albi dezbracati te pomenesti ca si marul ala o fi fost vreo banana ceva
jeanette40
Postat pe 16 August 2011 15:00
anakin
frumos spus...
insa nu cred ca a fost o sesiune de shoping in adevaratul sens al cuvantului...
cred ca a fost mai mult partea cu degustarea marului de la promoter (sharpe)
si apoi ca premiu de consolare, la izgonirea din mall (rai) au primit amandoi haine din piele ... free... ca asa se zice... ca: Dumnezeu le-a facut haine din piele si etc ... etc ... etc...
alfheim
Postat pe 16 August 2011 15:08
io achiesez la ce zicea anakin de sarpe...cel sarpe sigur era piaru' cuiva...
si uite-asa au aparut alde valentino, armani, chanel, givenchy, hehehe...

oops!!! ca uitam de pacciotti, gucci, si piesele de rezistenta...bvulgari si cartier...nu parfumuri, bre!!! la bijuterii ma gandeam...
michelle_
Postat pe 16 August 2011 15:14
jeanetule ... :) zic ei ce zic ... insa daca padurea era deasa, acolo in africa .. si nu chiar arshitza de acum (chestia aia cu migratzia platformelor continentale ...) se prea poate sa nu fi avut nici o legatura cu vreun negru...
apoi, lui basescu i-au gasit, cat e el de alb, oarece legaturi cu triburile din africa....!
eh .. nu e de mirare ca face pe maimutza pe unde mai apuca!

napoleon savescu si densushianu au o parere simpatica ... culmea, nu se vorbeste de ea in tara asta, dar vorbesc altzii ...
cum ca leaganul umanitatzii ar fi pe aici pe undeva, prin zonele prin care traim noi!
in fine .. o alta idee vehiculata zice ca Adam si Eva ar fi fost primii evrei! ceea ce ar fi destul de corect ca idee!
mai ales ca au fost ei doi... au avut 3 copii nominalizati si de restul nu stim nimic...! in fine ... dupa chestia asta ... au venit ceva suparari ale lui Dumnezeu pe oameni ... s-a lasat cu potop ... si a murit toata suflarea de pe pamant, in afara de Noe, familia lui si ce mai avea el pe corabie! insa dupa ce s-au dat jos de pe corabie... cica mai erau oameni pe pamant ... oups ... oare unde e eroarea?
alfheim
Postat pe 16 August 2011 15:16
apoi ...incestul ?????
jeanette40
Postat pe 16 August 2011 15:18
incestul e o inventzie mult mai tarzie ... la vremea aia nu se punea problema de asa ceva ...!
doar baietzii cu mamele lor naturale nu aveau voie in rest ... era dezlegare deplina....!
tatzii cu ficele, fratii cu surorile(mai ales daca nu erau de aceeasi mama), veri cu verishoare ... pere cu perishoare ... si tot asa .. era un ghiveci si-o varza generala!

era mai rau adulterul decat incestul!
alfheim
Postat pe 16 August 2011 15:36
de unde se vede treaba ca nici Creatorului nu i-au iesit toate treburile asa cum si-a dorit
jeanette40
Postat pe 16 August 2011 15:40
Psalmodiaza sufletul in mine imn de slava, berbecutzilor, cand vad cu cata truda rascoliti cuvantul Domnului.

Amin +++
daniil_pravoslavnic
Postat pe 18 August 2011 23:34
De la: alfheim, la data 2011-08-16 15:36:39incestul e o inventzie mult mai tarzie ... la vremea aia nu se punea problema de asa ceva ...!
doar baietzii cu mamele lor naturale nu aveau voie in rest ... era dezlegare deplina....!
tatzii cu ficele, fratii cu surorile(mai ales daca nu erau de aceeasi mama), veri cu verishoare ... pere cu perishoare ... si tot asa .. era un ghiveci si-o varza generala!

era mai rau adulterul decat incestul!


...si p-orma si-a dat 'Mnealui cu palma peste frunte si-a observat ca nu a creat un sistem.
Si i-a trimis pe lume pe Moise , David , Mahomed, Isus...
Mielutza
Postat pe 19 August 2011 15:59
@mieluta
pe aia de care zici, cica nu i-a dat, ci i-a ales de pe pamant... sa conduca oarece treburi si triburi
insa mahomed cica avea o culoare, cam verzuie si nu prea se potrivea cu celelalte culori creshtine!
dar pana la moise mai fu' un Noe, un Avraam, un Iacob transformat in Israel (mare shmeker iacob asta!) , mai fu' si un Iosif... ehe... si abia tarziu de tot... de la extaz s-a ajuns la agonie... si-a fost nevoie de Moise, de plagi, de porunci... si de plimbarea prin pustiu...
oricum, dupa Adam, Noe si Moise (cu ceva rezerve totusi), cel mai important personaj biblic ramane David ... ( psalmul 21 descrie, atribuite lui David, patimi izbitor de asemanatoare cu ale lui Isus!!!)
dar ma opresc aici ... pentru ca am divagat prea mult off-topic
alfheim
Postat pe 19 August 2011 16:53
...pana-am dezbatut noi subiectu'...junele-a mai palmat din casa noastra vre-o 250 de euro si un lant cu medalion de vre-o alta mie...iar de la tatane-su' au disparut alte bijuterii de vre-o 3-4.000 de euro...adica tot ce avea ala aur prin casa...Eu am recuperat 800 de lei si aurul dar tac'su nu cred sa mai vada ceva... Acum, sa vina sa mai dea cu capu'... Mai bine s-ar da amandoi cap in cap...!
garbo001386
Postat pe 29 August 2011 10:14
bun baiet, e rau pamantul ca-l tine...
daca are apucaturi d-astea nu va vad bine.
Freya__
Postat pe 29 August 2011 11:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
partener cu hepatita C 4 De la: garbo_1399 24 Mai 2012 14:04
secret 16 De la: pustietate_in_floare 21 Octombrie 2011 16:34
Dece raspund femeile asa usor la avansurile barbatilor? 139 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 08:50
sex oral 843 De la: AndraMicu 20 Iulie 2009 12:49
Despre homosexualitate 9 De la: Cineze 1 Aprilie 2015 06:30
Setari Cookie-uri