Relatia cu un barbat de o alta religie (baptist)

ce faci tu irina e tot o obsesie, asa ca nu mai vorbii de altii si mai uita-te si-n curtea ta si revino-ti fato, da-ti doua palme si fii realista in puii mei, uita-te in jurul tau si daca mai multe persoane iti spun ca esti beat (vb la modul general) atunci du-te si culca-te dar daca mai si clacsonezi cu unele chestii, atunci n-ai nici un leac
Laura_M
Postat pe 10 Iulie 2010 23:26
laura lasa-o ca nu stie
ameno
Postat pe 10 Iulie 2010 23:43
ameno, tare povestea cu botezul copilei tale...
Eu am botezat-o in final, pe la vreun an jumate, la insistentele lui tat-su, care nu pricepea si pace ca dupa parerea mea e dreptul ei sa aleaga cind o fi mare daca o vrea si ce o vrea sa fie botezata.
Iar la botez m-am certat cu popa de doua ori...o data cind m-a intrebat de ce nu m-am spovedit, si cind vrut sa imi bage odoru'in aceeasi apa dupa un putulica, care cica "el e baiat". Bon - atunci programare cind n-o mai fi nici un baiat sa faca pipi in apa aia inaintea lui fie-mea... sa fie clar.
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2010 00:34
cum spunea cineva mai sus ca ortodocsii sunt betivi curvari etc, poate ca e asa, dar asta din cauza faptului ca religia ortodoxa nu ingradeste pe nimeni cu nimik, in schimb la secte de aceea vezi numai oameni piosi, smeriti, cumpatati si mai stiu eu ce fiindca asa le impune comunitatea, daca nu respecta sunt excomunicati, de ex si la martori daca nu mergi de nu stiu cate ori la adunare primesti advertisment, nu te lasa sa intrii in biserici apartinand altor culte, pe cand ortodoxia iti da posibilitatea de a face cum vrei si ce vrei, de aceea crestini pierd mult teren in fata sectantilor
oanaiulliana
Postat pe 11 Iulie 2010 08:43
Buna!Am citit ce-ati scris pe topic, si , credeti-ma atata cantitate de aberatii pe centimetru patrat, n-am mai vazut!Inainte de a posta ceva cu titlu de ,,lege'', cititi cate ceva pe alte site-uri, daca nu stiti despre acel subiect! Daca nu ai avut de-a face cu baptisti, penticostali si alti ,,sectanti'' cum ziceti cate unii, macar cititi pe undeva cu ce se mananca astia, nu aberati cu succes pe o tema despre care habar nu aveti!Oameni iastia,sectanti, cum le zic unii, sunt oameni muuuuuuuuuuult mai de calitate decat multi din ortodocsi, care nu mai au nici un fel de valori dupa care se conduc.De ce a ajuns lumea in deriva si in haul in care a ajuns- pentru ca nu mai avem valori- nici morale nici religioase nici de vreo alta natura.Ori se stie ca oriunde nu este lege, este fardelege, haos,distrugere!!Facem copii fara familie, avem pretentia ca-i crestinam fara ca ei sa stie in ce-i baga altii(ma te, ca nici cei mari nu stiu ce fac!), traim in curvie,preacurvie,ne facem idoli din tot ce vrem noi-bani, copil, case, masini- dar de Dumnezeu nu mai avem timp si nici nu prea mai incape in viata noastra!EL cu ale LUI, noi cu ale noastre! Ce atata amestec in viata noastra!!Pacat, pentru ca toata aceasta decadere nu o vom suporta numai noi,generatia noastra, ci mult mai mult copiii nostri si generatiile viitoare.
ema_ciobanu2003
Postat pe 11 Iulie 2010 10:23
ciobanitzo...
da' ce-are secta cu valorile personale,ca nu inteleg...
te pomenesti ca doar in sanul vreunei religii gasesti graalul existential,altfel esti declarat aberant si aruncat in cosul de gunoi al moralei si eticii...

ia,vezi de oile alea,c-au luat-o razna prin padure...
preci
Postat pe 11 Iulie 2010 10:29
madam ciobanita, ai idee in ce secol traim?
Du-te tu sa traiesti ca pe vremea inchizitiei - fara curent electric din retea, fara televizoare, fara calculatoare, fara telefoane mobile - si daca vrei sa te plimbi cu masina angajezi sofer, nu o atingi tu ca te spurci. Iar daca mori, mori, asta e: God'will. Familia poate sa te interneze sa te salveze, da'NU VREA. Lasa ca te tavalesti pe jos - e de bine, te purifici prin durere. Daca aia iti da dumnezeul ala al lor, asta ai.
Mai lasati dreak toti freaks care sint dati exemplu... ginditi-va inainte daca VOI ati trai asa.
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2010 10:31
ce frumoasa esti,Q!
preci
Postat pe 11 Iulie 2010 10:35

m-am albastrit.
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2010 10:47
Astea sunt prostii ce spuneti voi-unde mai sunt oameni care traiesc fara curent si calculator pe motive religioase?!Sunt multi oameni care nu sunt dintr-o secta si totusi nu au nici televizor, nici curent, din cu totul alte motive?Voi cititi ce srieti, sau vreti sa va aflati in treaba , ca-i week-end?Or fi si unii mai extremisti, mai fundamentalisti, da asta nu defineste pe toti cei despre care vorbiti.Ca in orice partid, organizatie,asociatie, etc, mai sunt si uscaturir si oameni care au alte pareri, dar conform unei legi a filozofiei - din contradictie se naste progresul!Si ca peste tot , si in sinul organizatiilor religioase, a patruns tehnica, tehnologie,progresul, in general!Da pentru cei care vor sa ponegreasca pe cineva sau ceva,gasesc tot felul de lucruri prostesti si puerile de spus.
ema_ciobanu2003
Postat pe 11 Iulie 2010 10:47
De la: quasaria, la data 2010-07-11 10:47:23
m-am albastrit.
De la ultraviolete?
m_ada
Postat pe 11 Iulie 2010 10:50
De la: ema_ciobanu2003, la data 2010-07-11 10:47:47Astea sunt prostii ce spuneti voi-unde mai sunt oameni care traiesc fara curent si calculator pe motive religioase?!Sunt multi oameni care nu sunt dintr-o secta si totusi nu au nici televizor, nici curent, din cu totul alte motive?Voi cititi ce srieti, sau vreti sa va aflati in treaba , ca-i week-end?Or fi si unii mai extremisti, mai fundamentalisti, da asta nu defineste pe toti cei despre care vorbiti.Ca in orice partid, organizatie,asociatie, etc, mai sunt si uscaturir si oameni care au alte pareri, dar conform unei legi a filozofiei - din contradictie se naste progresul!Si ca peste tot , si in sinul organizatiilor religioase, a patruns tehnica, tehnologie,progresul, in general!Da pentru cei care vor sa ponegreasca pe cineva sau ceva,gasesc tot felul de lucruri prostesti si puerile de spus.


Cunosc si eu cateva cazuri de familii ultrareligioase, care nu au televizor in casa, considerandu-l unealta de propagare a Satanei, insa atunci cand au ocazia, urmaresc diferite emisiuni : meciuri, filme, la vecini sau cunostinte...
Chestie de mentalitate (depasita)
m_ada
Postat pe 11 Iulie 2010 10:53
Da, ameno, daca diferentele religioase nu dau prea mare bataie de cap celor doi parteneri, atunci cand trebuie oficiata o slujba religioasa, nunta, botez sau inmormantare, se mai pot ivi probleme , mai ales daca intervin orgoliile si amestecul rudelor in treburile de familie...
m_ada
Postat pe 11 Iulie 2010 10:57
De la: ema_ciobanu2003, la data 2010-07-11 10:47:47Astea sunt prostii ce spuneti voi-unde mai sunt oameni care traiesc fara curent si calculator pe motive religioase?!Sunt multi oameni care nu sunt dintr-o secta si totusi nu au nici televizor, nici curent, din cu totul alte motive?.

da, clar.
nici macar n-ai idee ce sint aia baptisti.
Macar da un gugle si intereseaza-te inainte sa aberezi pe aici despre ce minunati sint: daca tot nu cunosti pe nimeni care sa apartina acestei religii, de-adevaratelea. Documenteaza-te inainte sa deschizi gura.

quasaria
Postat pe 11 Iulie 2010 11:10
De la: quasaria, la data 2010-07-11 10:47:23
m-am albastrit.


te reprezinta..
preci
Postat pe 11 Iulie 2010 11:39
... mdea, din pacate....
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2010 11:50
HA,HA,HA! Ce nostimi sunteti?!?!?!!!
De aprox.45 ani sunt una dintre cei despre care vb voi, asa ca mai bine ca mine nu cred ca stie cineva mediul,obiceiurile, credinta,ritualurile, etc.Si chiar daca voi credeti ca oamenii astia sunt retrograzi, expirati, ramasi in urma,ei bine nu-i deloc asa!Eu personal am o facultate, numeroase alte cursuri si scoli absolvite, am calculator de pe cand altii nici nu stiau cu ce se mananca asta,sunt foarte implicata in viata sociala,am vazut o parte din lume,am o vasta cultura generala,am prieteni catolici, ortodocsi cu care relationez foarte bine, asa ca mai lasati-ma cu prostiile voastre!Dupa cum deja am scris(pentru cine stie sa citeasca, sau vrea)sunt si cazuri izolate, dar cu astea nu punem o eticheta la toti.
ema_ciobanu2003
Postat pe 11 Iulie 2010 12:09
atunci este cu atit mai grava ignoranta in domeniu.
Si eu pot sa ma declar maine hindusa si daca habar n-am ce presupune asta sa traiesc linistita in continuare. Si nu constituie un argument by default faptul ca sint hindusa de 30 de ani.
Deci, repet: STUDIAZA. Studiaza ce presupune religia ta, indiferent carei "versiuni" ii apartii - si granitele ei fragile cu celelalte sectele aferente care fac parte tot dintre baptisti.
Eu nu sint ortodoxa, deci parerea ta despre ortodoxie imi este indiferenta, insa prelegerile astea virulente cu ce bine e sa apartii unei religii tine-le tu la tine in cotet. Mai ales ca esti total pe dinafara realitatii.
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2010 12:17
Felicitari pentru sinceritate !!! Daca toti cei care au cerut sfaturi ,dupa un timp ar impartasi si celorlalti din experientele fericite sau mai putin fericite traite ,lumea ar fi mult mai bogata !!! De ce ???Pentru ca propria noastra viata este prea scurta,indiferent cat ar fi de lunga ,ca sa inmagazinam toate experientele lumii !!! E adevarat ca situatiile si oamenii sunt diferiti,iar exceptiile confirma regula,...insa ,tot am avea ce invata de la unii la altii !!! Iti doresc tot binele din lume si sa ai parte de tot ce-ti doresti !!!!
garbo115329_camy
Postat pe 11 Iulie 2010 12:23
Tocmai pentru a fi sigura ca ceea ce cred este corect,am studiat multe lucruri despre culte, religii,secte. Nu mi-a bagat nimeni pe gat ce sa cred, pana nu m-am convins singura!Si am ajuns la concluzia ca asta este ce mi se potriveste cel mai bine!Multi dintre cei care postati aici, nu ati avut macar curiozitatea sa cititi si altceva decat despre ortodoxie- daca sunteti ortodocsi- sau nici despre asta, dar va duceti acolo, sau credeti ce vi se spune fara sa va informati!Mie asta mi se pare a fi retrograd, expirat- sa inghiti ce-ti pun altii pe tava, fara sa fii curios ce-i aia.Sau sa faci comparatii cu altceva-poate-i mai bun, mai corect! M-am ingrozit , dar m-am si distrat oarecum cand am citit ce scria careva pe forum , cu convingere profunda- ortodoxa m-am nascut, asa o sa mor!Suna a ceva fatidic,a condamnare!Nu vi se pare?De ce in multe alte situatii nu am accepta ceva despre care nu stim mare lucru , religia pe care ne-o dau neamurile prin botez, o inghitim oricum!De ce ortodoxia nu accepta botezul cand esti mare, ca sa poti alege tu nu altii, care spun ca se leapada de Satana in locul tau?Biblia spune ca tre sa crezi si apoi sa te botezi,ori la 2-3 luni cat ai cand te boteaza , nu ai cum crede.Sunt multe de discutat despre asta,da' nu-i topicul care trebuie.
ema_ciobanu2003
Postat pe 11 Iulie 2010 12:30
Cred ca din 5 randuri, citesti 2 cuvinte, de aia nu intelegi nimic din ce zic, sau ......atat poti!De unde ai tras concluzia ca sunt pe dinafara?Poate tu esti,si nu vad pe nici un comment de-al meu sa fi emis aberatii, asa cum faci tu.Ia si citeste, si pe urma posteaza!
ema_ciobanu2003
Postat pe 11 Iulie 2010 12:37
ciobanu' tot cioban,n-ai ce face...

auzi,bre...
1:daca zici ca studiasi toate alea,ai impresia ca ce ai studiat tu,presupunand ca p'orma ti-ai format si o concluzie cuprinzatoare,are valoare absoluta?!
2:in principiu,eu cred ca daca as avea 5 vieti si pe toate mi le-as trai citind si iar citind,tot n-as reusi sa citesc TOT ce s-a scris pe tema..
3:fanatismul e ,in definitiv,patologic...

trage de aici ce concluzii vrei si p'orma abereaza in continuare...
preci
Postat pe 11 Iulie 2010 13:05
Nici n-am scris nicaieri ca emit ,, legi'' pentru altii!Am citit si am tras o concluzie valabila pentru MINE, nu universal valabila.Cat despre ce este si ce nu este patologic la unii, cred ca la unii din voi,ignoranta este patologica.Va doresc o zi buna la toti! Pana ne mai ,,auzim'', aveti tema pentru acasa sa cititi Biblia, ca asta te face mai destept si mai in tema cu multe lucruri decat orice alte 1000 de carti.Nu inteleg cum de credeti tot ce scriu si prezic tot felul de ,,Mama Omida'', dar din Biblie,unde sunt scrise toate foarte clar si cronologic,ce si cum s-a intamplat sau se va intampla,aia ramane pe locul 2!Mai vorbim!!
ema_ciobanu2003
Postat pe 11 Iulie 2010 13:25
tema de casa?!
hai,ca asta a fost buna...

irinuco,vezi ca ai un tovarash de joaca p'acilea....
baga un citat,doo,sa-i aratam noi lu' tanti ciobanu ca avem demuuulllt o invatatoare in mijlocul nostru...
preci
Postat pe 11 Iulie 2010 13:34
siiigur, nu emiti legi pentru altii: doar ca de bine ce te intelegi cu toata lumea injuri ortodocsii in masa, intr-o tara ortodoxa. Si nici macar nu ai idee despre ce vorbesti: cum e cu toate sectele extremiste desprinse din baptism, cu toate limitarile mai crunte decit ale ortodoxismului care sint prevazute in "solutia ta", care e statutul femeii, cum poti sa divortezi, de ce se interzice asistenta medicala, cum e cu faptul ca faci o droaie de copii ca asa cica ar vrea iluzia de sus. Citeste-ti Biblia. De doua, zece, o mie de ori. Poate te ajuta sa rumege ceva urma aia de creier care nu gindeste de unul singur. Si, in rest, vezi-ti de transhumanta ta...
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2010 13:49
mahhh
ziceai ca parintii le fura intr-un fel dreptul de asi alege singuri religia botezand-ui la 2 sau 3 luni cand ei copii nu sunt capapili sa aleaga ptr. ca nu au discernamant....in fine,ok dar si sectantii astia cu televizor sau nu le da dreptul sa aleaga atunci cund sunt mari si pricep???
nu cred...creds impreuna ii tarasc la toate reuniunilii lor si la vartsa can se considera ca pot decide ei singuri cam ce le place ii botezati oricum.Chipurile asta-i alegerea lor sau mai bine zis doctrina bagata in cap de la varste fragede.
ok mi-am botezat fata am facut-o catolica dar daca ea candva crede ca am facut o greseala poate bine merci sa devina si guru al tibetului
si ziceam de cumnata ca-i pocaita treaba ei, chiar e o femeie de treaba ...dar eu sincer pe unde merg in lumea asta mare imi place sa vizitez lacasurile sfinte care au istorie multa intre zidurile lor...deci pierde, fratii si surorile nu ii permite.
ameno
Postat pe 11 Iulie 2010 13:57
De la: quasaria, la data 2010-07-11 00:34:12ameno, tare povestea cu botezul copilei tale...
Eu am botezat-o in final, pe la vreun an jumate, la insistentele lui tat-su, care nu pricepea si pace ca dupa parerea mea e dreptul ei sa aleaga cind o fi mare daca o vrea si ce o vrea sa fie botezata.
Iar la botez m-am certat cu popa de doua ori...o data cind m-a intrebat de ce nu m-am spovedit, si cind vrut sa imi bage odoru'in aceeasi apa dupa un putulica, care cica "el e baiat". Bon - atunci programare cind n-o mai fi nici un baiat sa faca pipi in apa aia inaintea lui fie-mea... sa fie clar.

tare asta Q

mai una despre poip pe care am trait-o eu:ma duc si eu sa-mi fac molifta dupa vreo 2 ani am avut treaba multa si nu am ajuns in 6 saptamani...dupa ce imi citeste despre ce credeti voi ca discutam eu cu popa intens despre serialul CLONA
ameno
Postat pe 11 Iulie 2010 13:59
De la: m_ada, la data 2010-07-11 10:57:08Da, ameno, daca diferentele religioase nu dau prea mare bataie de cap celor doi parteneri, atunci cand trebuie oficiata o slujba religioasa, nunta, botez sau inmormantare, se mai pot ivi probleme , mai ales daca intervin orgoliile si amestecul rudelor in treburile de familie...

orgoliile sau amestecul rudelor la mine in casa nu au ce sa existe fiecare cu p...da masi, cine nu-i convine sa stea acasa...
ameno
Postat pe 11 Iulie 2010 14:01
ameno, asa am zis si eu de fie-mea... da' pina una alta eu n-am gasit vreo religie multumitoare - mi se par teorii de indobitocire. Sigur, unele mai soft altele mai putin soft. Si na, cum nu-s prea vulnerabila la charisme, nici alea cu leaderii spirituali nu mi-au prea iesit.
Prin liceu mai aveam putin si il transformam pe saracu' Feuerbach in religie, fiind sigura teorie oarecum apropiata de perceptia mea. Da'asta e alta poveste...

http://www.religion-online.org/showarticle.asp?title=77
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2010 14:06
aaaa...si mai am exemple
saraca matusa trecu la baptisti o prostira rau de tot si acum nu de mult a murit.Sa aibe pace unde o fi
Chestia tare e ca
1. pocaitii nu o inmormantau ca nu aveau loc la ei la cimitir sau ceva de genul 2.ortodocsi nu o inmormantau ca sa lepadat de religie bla bla...
3. in disperare de cauza ca ramane cu mortul in casa si cu o mita substantiala catolici au acceptat sa o ingroape la ei dar fara slujba.
Concluzia...inmormantare la catolici si slujba de pocaiti chiar daca "credinta"i-a impiedicat au tinut totusi slujba in cimitir de catolici blahhhh
Pai si atunci nu revin cu intrebarea de la inceput:
Cati Dumnezei exista pana la urma????
am plecat la job.Va tzucalesc si o zi faina
ameno
Postat pe 11 Iulie 2010 14:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu ce sa fac 5 De la: anonima20 8 Iunie 2015 15:58
Sugar Dating 7 De la: garbo_470042 29 Iunie 2017 09:23
Buna 13 De la: Veveritzatha80 11 Noiembrie 2013 08:02
deschidere club pentru copii in iasi,februarie.2011 1 De la: garbo118447 30 Ianuarie 2011 15:59
Cum poate sa il scape de acest obicei? 73 De la: garbo_11426 1 Aprilie 2013 19:20
Setari Cookie-uri