Ce rol am eu in caruselul asta?

In primul rand buna ziua tuturor.
As vrea sa va supun atentiei urmatoarea situatie in care ma aflu:
Am o relatie la distanta de doi ani cu un barbat pe care l-am cunoscut in concediu. Am descoperit imediat o compatibilitate fantastica, chiar si de la distanta avem aceleasi stari, traim vieti aproape identice: el vaduv cu doi copii locuieste cu parintii care il ajuta cu copiii, eu divortata cu un copil locuiesc cu parintii care ma ajuta. In toata aceasta perioada am petrecut timp impreuna atat cat s-a putut, si de sarbatori iar concediile ni le-am petrecut impreuna (noi si copiii nostri) si ne-am simtit minunat.
Atunci cand l-am cunoscut mi-a marturisit ca are o fosta colega cu care are o relatie sexuala, dar ca nu simte pentru ea ceea ce trebuie sa simta un barbat pentru femeia cu care doreste sa-si petreaca tot restul vietii. Dealtfel ea nici nu era cu el in concediul in care noi ne-am cunoscut, el era singur cu cei doi copii.
Intre timp, el mi-a povestit ca ii apare in casa invitata de mama sa (pe care se pare ca o are de aliata respectiva), a intrat pe sub pielea fetitei astfel incat aceasta ii spune mami. Dat fiind faptul ca noi nu ne-am vazut o perioada destul de lunga de timp pentru un barbat tanar(distanta dintre noi e de aproape 400 km!) am fost convinsa ca va apela la serviciile sexuale oferite "pe tavita" de respectiva. L-am intrebat acest lucru si mi l-a confirmat.
Am vrut sa renunt si nu l-am mai sunat. Dar el insista, m-a chemat nu o data sa ma mut la el, mi-a spus ca asteapta, m-a intrebat daca vreau sa ma marit cu el. Mie mi-e drag omul acesta, iar el a inteles ca eu nu pot sa fac un asemenea pas pt. ca am responsabilitati fata de copilul meu si nu doresc sa-i tulbur echilibrul emotional si stabilitatea pe care i-am oferit-o. Am planuit impreuna ca peste o luna sa plecam in Grecia iar eu m-am ocupat de rezervari. I-am trimis un mesaj (era prins intr-o activitate in timpul serviciului si nu putea vorbi) prin care-l anuntam ca am primit ok pentru rezervare. Toate bune si frumoase pana a doua zi cand dis de dimineata primesc un mesaj de la "concubina" lui. Ulterior, el mi-a confirmat faptul ca aceasta a intrat in telefonul lui si i-a verificat mesajele...(bineinteles ca in timp ce el dormea!!!). Am sa va redau mai jos stenograma conversatiilor pe care le-am avut cu aceasta femeie (initial n-am vrut sa-i raspund dar m-am gandit ca n-ar fi rau sa vad ce fel de femeie este cunoscand si ceea ce el mi-a povestit despre ea (si anume ca e o femeie disperata ca ramane singura si care incearca cu orice pret sa i se spuna ca e iubita):
Ea: "Draga mea, el a uitat sa-ti spuna un singur lucru: sa faci rezervari pentru trei persoane. Nu-ti face griji in privinta lui, sunt foarte atenta cu el si il invelesc in fiecare noapte. Ne vedem in Bulgaria. Si daca mai ai vreo indoiala...Raluca
Eu: "Singura macinata de indoieli se pare ca esti doar tu. Altfel n-ai fi procedat in felul acesta. Daca m-ai fi cunoscut catusi de putin ai fi stiut ca nu sunt un om al indoielilor ci al evidentelor. Dupa D-zeu si familie, el e cea mai frumoasa evidenta din viata mea. Sincer, iti doresc numai bine"
Ea: "Macinata de indoieli nu sunt, nu am cum sa fiu, atata timp cat "cea mai frumoasa evidenta din viata ta" doarme in casa mea (INTERESANTA FORMULAREA. MA INTREB DE CE N-A SPUS DOARME CU MINE, SAU DOARME IN BRATELE MELE????) in fiecare noapte iar fetita imi spune "mami"... aceasta e evidenta pe care tu nu o vezi...iar de singura nu sunt singura (CINE A POMENIT DE SINGURATATEA EI?????) asta vrei tu sa crezi...vorbele frumoase, draga mea (DIN NOU IMI SPUNE DRAGA MEA!!!!), nu dovedesc nimic...faptele insa da....si daca am procedat in modul in care am facut-o, este tocmai pentru ca te cunosc...j"
Eu:"Nu te mai obosi. Cunosc toate detaliile. Am anticipat pana si raspunsul tau de adineauri..eu ti-am raspuns doar din respect."
Ea:"Tu nici macar pe tine nu ai invatat sa te respecti...altfel aceasta conversatie nu ar fi avut loc...oricat demult ai incerca tu sa ma ignori, EXIST."
Eu:"Ai uitat ca tu ai inceput sa scrii. Stiu ca existi de la bun inceput."
Ea:"Nu am uitat ca eu am inceput sa scriu...si tocmai pentru ca stiai de la bun inceput ca exist, demonstreaza ce fel de persoana esti...daca el ar fi fost cea mai frumoasa evidenta din viata ta, erai de mult in Bucuresti, asa ca..."
Judecati si voi si spuneti-mi parerile voastre. Nu prea stiu pe unde "exista" femeia asta cand noi ne-am cunoscut pt. ca nu prea era in preajma...
cosmi73
Postat pe 4 Iulie 2010 17:33

tipic.

Pune-l sa aleaga, si te lamuresti.
quasaria
Postat pe 4 Iulie 2010 17:48
L-am pus. Mi-a spus ca mergem impreuna in concediu si ne vedem mai departe de planurile noastre. Problema este ca au nu vreau sa sufar si nici nu vreau sa sufere nimeni. Femeia aceea ma judeca, crede ca daca nu m-am mutat pana acum in Bucuresti da dovada ca nu-l iubesc si trateaza problema ca si cand eu as fi intervenit in relatia dintre ei. Mi se pare un lucru foarte josnic sa cotrobaiesti prin telefonul celui de langa tine. Judecand toate afirmatiile ei imi dau seama ca el nu m-a mintit nici o clipa. Mi-a spus ca ea ii cere sa-i spuna c-o iubeste iar el i-a spus ca nu poate sa-i ofere nimic altceva momente de descarcare hormonala...
cosmi73
Postat pe 4 Iulie 2010 18:05
nu sa aleaga cu cine merge in concediu. Sa aleaga definitiv- cu care dintre voi doua vrea sa fie. Iar asta ar insemna ca tu sa vrei si sa poti sa fii cu el.
Altfel se plimba de la una la alta bine merci, si femeia aia are toate drepturile sa creada ca ea e aleasa. "Momentele alea de descarcare hormonala" sint mai relevante, faptic, decit bla bla-ul vostru prin SMS sau la telefon, daca stai sa te gindesti.... Deci daca te intrebi el cu cine e in acest moment: cu ea e.
quasaria
Postat pe 4 Iulie 2010 18:10
Nu ma intreb cu cine e acum. Si da, ai dreptate, atata timp cat i se permite si e bine mersi primit in orice parte, va proceda ca atare. Dar totusi, daca sunt atat de "relevante" momentele de descarcare oare de ce nu merge cu ea in concediu, de ce nu petrece cu ea sarbatorile, de ce ma cheama mereu atunci cand merge le vreo nunta sau petrecere cu ai sai colegi si prieteni? Problemele si responsabilitatile pe care le avem nu ne permit din pacate sa ne vedem mai des. Iar de mutat el stie ca nu ma mut acolo, i-am spus-o nu o data.
cosmi73
Postat pe 4 Iulie 2010 18:37
cosmi73..e interesanta povestea ta.., aduce putin cu ceva din trecutul meu cand...am cunoscut pe cineva ..era foarte ok , cand dupa vreo 3 luni de relatie si convietuire auzim soneria de la apartamentul lui sunand..in usa statea plansa si rugatoare o domnisoara...i-am deschis, am invitat-o inauntru ...l-am chemat ..si ce face tipa??! i se repede in brate si ii spune cat de mult il iubeste ...eu ma uitam si ma distram copios, ( ma distram pt ca sincera sa fiu cerebralitatea mea nu-mi permite ca gradul de implicare sa fie maxim , sa spunem lucrurilor pe nume nu-l iubeam , nu INCA, cu atat mai putin dupa eveniment :-) La un moment dat dupa ce s-a oprit din plans i-am spus sa ramana impreuna sa-si clarifice problemele cu el..nu si nu ..ca ea vrea sa le clarificam in 3 ...deci, ce ai tu e ,,subitre", se intampla si la case mai mari sa spunem..eu zic asa, ca este genul care inca nu a terminat o relatie si a inceput alta( cu tine) sau ..fie ii e convenabil , stii vorba aia ,,intre doua nu te ploua" sau altra varianta , cea mai probabila ,e indecis si fluctuant..problema nu e cealalta..problema e doar faptul ca el este incapabil de a lamuri lucurile intr-un final, tu nu ai de ce sa porti discutii sau mesaje cu cealalta, rivalitatile isi spun cuvantul...poarta-le cu el, acorda-i un timp ( ATENTIE- NU MULT ) dupa care mergi pe drumul tau ..genul indecis si fluctuant nu inspira pe nimeni..trust me :-)
reyya
Postat pe 4 Iulie 2010 18:52
multumesc pentru ca mi-ai impartasit experienta ta. Ai perfecta dreptate. Si apoi si eu am o personalitate puternica, sunt un om hotarat si nu-mi plac lucrurile de genul acesta. O sa-mi vad de viata mea asa cum mi-am construit-o pana acum. Oricum, am amintiri frumoase din perioada asta.
cosmi73
Postat pe 4 Iulie 2010 19:03
nu, daca-ti place nu trebuie sa renunti atat de repede..dar joaca ,,cartile" in asa fel incat sa-ti iasa cum vrei tu...daca vezi ca e mult prea fluctuant si alunecos ..de abia atunci te retragi...succes!
reyya
Postat pe 4 Iulie 2010 19:07
pe mine mereu m-a distrat concurenta...nu m-am simtit rivala cu nimeni ...stiu suna a aroganta...dar uneori in viata ne mai si jucam ...nu lua asa in serios si nu pune la suflet mesajele trimise de cealalta.
reyya
Postat pe 4 Iulie 2010 19:09
Nu le-am pus la suflet deloc. Ba mai mult reiese clar si din analiza modului in care s-a exprimat ca e DISPERATA SA NU RAMANA SINGURA! Am inteles ca are 40 de ani, n-a fost casatorita niciodata, nu are copii. Ea isi doreste aceasta relatie privita doar din prisma aceasta. Eu sunt ceva mai tanara, am un copil, stiu ce inseamna responsabilitatea cresterii unui copil. Iar o relatie cu el presupune responsabilitate tripla din punctul meu de vedere, presupune impartasirea unor aspiratii comune. Drumul trebuie sa fie acelasi, directia in care privim sa fie aceeasi... Sincer, mie mi-e mila de femeia asta. Singuratati sunt atatea cati oameni sunt pe pamant dar cea mai cumplita dintre toate e singuratatea in doi...Eu nu ma simt deloc amenintata de singuratate, chiar daca imi imaginez si scenariul in care peste putin timp copilul meu va pleca la casa lui..Ma gandesc cum sa-mi organizez timpul astfel incat sa-mi rezolv toate problemele, ma gandesc chiar sa ma inscriu la doctorat si sa-mi continui o cariera de care sunt mandra. Femeia aceasta nu este rivala mea din punctul meu de vedere. Si nici nu cred c-ar face fata oricum, pentru ca sunt stapana pe mine, cerebrala, mie nu mi-a intunecat disperarea cugetul.
cosmi73
Postat pe 4 Iulie 2010 19:49
As vrea sa va spun tuturor ca ma bucur mult sa va cunosc in acest fel. E incredibil sa poti sa-ti povestesti problemele atata de deschis si sa primesti la fel de deschis incurajari si pareri sincere din partea unor oameni pe care nu i-ai vazut niciodata. Ma simt privilegiata. Va multumesc.
cosmi73
Postat pe 4 Iulie 2010 19:57
ei,vedeti de ce am io alergie cronica la "draga mea"?
brrr...
e urate astea...

mie mi se pare ca,virgula,cu toata compatibilitatea voastra telepata,el e mai interesat de compatibilitatea imediata...
da' nah,omul e un animal,are si el instincte primare d'alea...

stop dreaming,girl!
preci
Postat pe 4 Iulie 2010 20:03
Fetelor, stiti la ce tocmai m-am gandit? Ca poate el atunci cand se simte obligat sa ia o decizie in privinta ei sau sa-i promita ceva evadeaza la mine. Pe mine poate ca tocmai de aceea m-a cerut de nevasta pentru ca stia deja de la mine ca nu merg in Bucuresti. Procedand in felul acesta el isi pastreaza libertatea pretioasa si favorurile..Credeti ca are logica? Pentru ca daca are, tocmai am descoperit ce rol am eu in carusel...
cosmi73
Postat pe 4 Iulie 2010 20:32
Si tocmai stiu cum imi voi "juca" ultima carte...Pe insula de smarald a Greciei...
cosmi73
Postat pe 4 Iulie 2010 20:34
Mi-ar prinde bine ceva idei pentru a-mi pune planul in aplicare. Cred ca trebuie pus cu botul pe labe. Voi ce credeti?
cosmi73
Postat pe 4 Iulie 2010 20:37
O sa-i mearga cata vreme acceptati amandoua. Chestia aia cu "e barbat, e tanar si are nevoi" e cam trasa de par. Ca si femeia are nevoile ei si nu cred ca ai vreun coleg cu care iti reglezi hormonii. Oricum, daca tu n-ai de gand sa te muti la el si nici el la tine, cred ca nu o sa tina prea mult. Distanta omara relatia pana la urma. Si nici n-ar avea cum suravietui. Parerea mea.
Doara
Postat pe 4 Iulie 2010 20:50
razbunare-ai arma prostului...no offense

io zic ca-i mai bine sa-ti iei catrafusele si sa pleci in Grecia cu cea mai buna prietena,iar nehotaratului si pseudo-compatibiluli tau "prieten" sa-i dai ignore fara preaviz si explicatii.

priveste totul ca pe o experienta care te-a mai facut sa cresti nitzel...
preci
Postat pe 4 Iulie 2010 20:50
Sa stii ca si eu m-am gandit sa plec cu altcineva. Dar pana la urma cred c-am sa plec numai eu si copilul meu.
cosmi73
Postat pe 4 Iulie 2010 20:59
Nu stiu daca are sens sa te razbuni: el ti-a spus.
Si ai acceptat.
Stiai de existenta tipei, singurul lucru de care te-ai lovit acum este ca a intrat ea (cam cu picioarele, e drept) intr-o discutie directa.
quasaria
Postat pe 4 Iulie 2010 21:11
isi apara teritoriul,Q...
s-au mai vazut d'astea si-n savana...
preci
Postat pe 4 Iulie 2010 21:29
ce zice fata??
bluelight
Postat pe 4 Iulie 2010 21:33
cozmi, iubito.....raspunsul ti l-ai dat chiar tu singura mami.....faptul ca nu vrei sa te muti cu el inseamna ca tu nu simti cu adevarat ceva pentru barbatul asta....este comunicare, este intelegere...dar nu este acel je ne sait qui....acea sclipire....du-te mami cu copilul in grecia si relaxeaza-te si incearca sa nu te mai gandesti daca il vrei sau nu....parerea mea e ca nu il vrei si nu vrei sa recunosti asta de frica faptului ca vei ramane singura....
tutankhamon
Postat pe 4 Iulie 2010 21:44
preci, ambele...feline isi apara teritoriul.
Cind un om iti povesteste cum ca isi rezolva dezgustatoarele probleme hormonale cu cineva, te astepti ca acea cineva sa nu fie imaterie - e vie, vorbeste, are si ea un pct. de vedere.
Asa ca imi e greu sa inteleg revelatia tocmai acu'.
quasaria
Postat pe 4 Iulie 2010 21:46

dezgustatoarele probleme hormonale my ass!
da' asa-mi place cum pui tu problema,mami...
preci
Postat pe 4 Iulie 2010 21:50
preci... doar mi-a placut descrierea pastel: vieti identice, pe mine ma ajuta parintii, pe el la fel... facem CONCEDII impreuna.... ce mare brinza pe linga aceasta relatie predestinata, sa se descarce omu'in alta parte...
quasaria
Postat pe 4 Iulie 2010 22:07
Nu mi-e frica de singuratate. Faptic, singura sunt si acum. Am scris mai sus despre asta. Ce nu vreau sa mi se mai intample este acea singuratate in doi. Doare cumplit si te face sa te simti anulat..Problema cea mai mare pentru care nu m-am mutat la el si nici nu vreau s-o fac este mama lui..E prea aproape..si face ravagii. M-a speriat sa aud cum mi-a vorbit despre sotia decedata a fiului ei..(o femeie frumoasa, titrata, cunoscuta si cu realizari profesionale importante), mi-a blamat-o tot timpul. Inchipuiti-va cum ar fi vorbit de mine intre patru ochi cu fiul ei..
cosmi73
Postat pe 4 Iulie 2010 22:08
cosmi73..daca ai cunoaste-o pe ex soacra-mea ..la cat de titrata sunt eu ..sa vezi cum iti va vorbi despre mine, jur ..cand ma vede pe strada tremura de nervi Dar eu nu i-am facut nimik , doar cateva replici la momentul potrivit si mult ignorr
reyya
Postat pe 4 Iulie 2010 22:11
noroc ca nu ma vede des, stau la 2300 km distanta de ea :-)
reyya
Postat pe 4 Iulie 2010 22:14
d-apoi cum,Q?!
bietu' om...mai ca mi-e mila de el!
preci
Postat pe 4 Iulie 2010 22:18
A mea e la 10 minute de mers cu tramvaiul si n-am vazut-o de 2 ani.
Doara
Postat pe 4 Iulie 2010 22:19

Recomandari

Setari Cookie-uri