Metrese sau prietene-despre prietenie

Daca vei intreba orice barbat ce isi doreste mai mult, o amnata sau o prietena marea majoritate vor raspunde imediat fara sa se gandeasca macar -o amanta,de ce?Chiar de o amata ,pentru ca da bine la prieteni ,pentru ca o sa-i faca mare placere relatia cu ea,intr-un cuvant este de mare bine,dar o prietena? e lasa mai buni sunt barbatii pentru asa ceva ,ca sa faca cu o femeie? Se duc la o bere.la meci,la bar,si cu o femei nu ar putea?ba da dar...parca to sexul este mai important asa ca totusi o amnata este mai buna.Cand ai nevoie de mancare ,ce face pritenul ,pai nimic ca nu stie,cand ai nevoie de un sfat ce face prieteneul ,te imbata
ca atlceva nu stie,cand ai nevoie de bani ce face prietenul ,nimic ca nu are nici el ori i-a baut ori nu are deloc,cand ai nevoie de un suflet cald ce face prietenul nimic ca si al lui este pustiit,atunci mai oameni buni cum sa vrei o amnata pentru cateva minute sau zile si sa refuzi o prietena pentru o viata de om?Pentru ca asa este la moda si da bine in societate ,atunci eu sunt demodat si traiesc in afara regulilor societataii,veau o prietena.
garbo265966
Postat pe 27 Mai 2012 23:36
dar garantezi ca nu vei ''saliva''niciodata la prietena aleasa?
Daca garantezi eu ma ofer(daca intrunesc conditiile,desigur).
printesa_jo
Postat pe 27 Mai 2012 23:46
Buna!!!!!!!!!!!!Pai daca iti achizitionezi(cred ca pt zilele noastre e termenul cel mai potrivit)o metresa,ef.simplu pt.tine (dc esti genul).Tu cu implicarea financiara(ca doar stii ca fara cadouri,iesiri in mall-uri,nu prea ai sorti de izbanda in fata ei)iar ea cu implicarea pasionala...si cam la atat se rezuma prezenta ei.Dar te rog,intr-o conversatie cu ea,nu-i pune intrebari prea multe pt ca in fata ei orice ai spune(mai ales dc vorbesti de etica)vei parea savant.Stii tu:E SOFISTICATA MAI(,banuiesc ca stii versurile mai departe) ,,Dar sofisticata e la rochita mini,pantofi,machiaj...si cam atat.
Daca vrei o prietena trebuie sa stii ce gen de fata vrei alaturi de tine,trebuie sa ai rabdare si dorinta s-o cunosti.Dc as fi baiat(dar nu sunt,pacat) cred ca as opta cu siguranta pt o prietena,pt ca astfel as avea tacamul complet si m-as simti mai implinit sufleteste.
Sunt grele si prieteniile dar dc.exista iubire,respect si dorinta sincera din partea amandurora de a avea rabdare unul cu celalalt apare si Fericirea cuplului respectiv.MULTA BAFTA!!!!!
Roxana789
Postat pe 6 Iunie 2012 02:21
e ok sa ai o prietena-femeie, dar de cele mai multe ori intervine inevitabiliul, unul dintre ei se poate indragosti de celalalt si atunci se duce totul de rapa. daca totul merge ok si poti avea o relatie de prietenie cu o femeie, mai devreme sau mai tarziu, unul dintre voi, sau chiar amandoi veti fi prinsi intr-o relatie. greu ca partenerii vostri sa inteleaga relatia voastra de simpla prietenie..deci greu.
MARILENA_25
Postat pe 6 Iunie 2012 08:30
....sa salivez?.....ma asteptam la altceva!
garbo177990
Postat pe 17 Iunie 2012 07:16
Prietena, amanta , iubita...nu stiu exact ...dar daca exista respect, intelegere, si relatia este constructiva, aduce ceva bun si frumos fiecaruia , atunci este o relatie de suflet si merita continuata. Putini oameni pot avea relatii de prietenie cu persoane de sex opus , fara sa se gandeasca neaparat la sex, dar cu siguranta legaturile acelea au un substrat mult mai profund si intre acele persoane este ceva cu totul special. Fiecare stie exact de ceea ce are nevoie in viata si ce simte cu adevarat .
SufletCald
Postat pe 17 Iunie 2012 09:01
Cat de rau poate scrie aceasta persoana ,nu am inteles nimic din ce vrea sa zica!!!!!!!!!!!
garbo032261
Postat pe 17 Iunie 2012 09:14
vrea o prietena.:) restul e introducere. :P

:))))
G_X
Postat pe 17 Iunie 2012 09:16
De la: printesa_jo, la data 2012-05-27 23:46:24dar garantezi ca nu vei ''saliva''niciodata la prietena aleasa?
Daca garantezi eu ma ofer(daca intrunesc conditiile,desigur).


;) corect.
saliveaza. :))))
G_X
Postat pe 17 Iunie 2012 09:26
De la: garbo032261, la data 2012-06-17 09:14:48Cat de rau poate scrie aceasta persoana ,nu am inteles nimic din ce vrea sa zica!!!!!!!!!!!
mai barbate (daca esti)nu ai altceva de facut ????????nu ai nici o ocupatie ?mai invata sa fii coerent in scriere si pe urma sa pretinzi o amanta,o amica sau mai stiu eu ce.Esti varzaaaaaaaaaaaa(murata chiar)..va pierdeti timpul cu asemenea cretinisme ..
kiramocanu
Postat pe 17 Iunie 2012 09:58
BUNA ZIUA!!OMUL SE EXPRIMA FOARTE CORECT,,,!CE VREA??O PRIETENA!!NU VAD DE CE NU S-AR PUTEA?EU ,SPRE EXEMPLU,,AM MAI MULTI PRIETENI,PE UN SITE DE SOCIALIZARE,,NE INTELEGEM PERFECT ,NE AJUTAM CU SFATURI DISCUTII DESPRE DIFERITE SUBIECTE,,DEOCAMDATA NU VAD SA SALIVEZE NICIUNUL DUPA MINE!!O ZI BUNA !!
garbo161422
Postat pe 17 Iunie 2012 11:37
:) stai langa unul macar o ora si mai vorbim. :P
nu striga ! nu esti la piata !
G_X
Postat pe 17 Iunie 2012 11:44
Sa inteleg ca cei insurati care au parte de asa ceva acasa nu au amante ???????

Prea simplu ar fi totul
garbo176657
Postat pe 17 Iunie 2012 11:45
.....????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Cred ca ai nevoie de o.... profa de limba romana!!!! Apoi de o vizita la psihiatru, apoi treci pe la psiholog si abia in cele din urma vei vedea daca.... corespunzi cerintelor unei femei de a fi prietenul ei sau daca poti trece mai departe!!!! Fara suparare, dar daca e sa citesc ceea ce ai scris, eu nu mi-as dori nici macar sa te cunosc... Bafta!
Ophiuchus
Postat pe 17 Iunie 2012 11:46
buna
sanzyanna
Postat pe 17 Iunie 2012 12:44
Nu fiti rautaciosi! E proba bacului acum, si lb romana e... grea!
sanzyanna
Postat pe 17 Iunie 2012 12:46
Gaseste-o la servici,poti sa fii prieten cu o colega de servici,nu trebuie neaparat sa-ti fie amanta!
Si nici nu trebuie sa fii atras de ea sau ea de tine,se intimpla de multe ori,nu-i mare lucru!
garbo162553
Postat pe 17 Iunie 2012 13:06
Unei amante Ii arati dragostea,unei prietene sufletul.
Angela_1
Postat pe 17 Iunie 2012 15:01
De la: Angela_Vilcu_1, la data 2012-06-17 15:01:17Unei amante Ii arati dragostea,unei prietene sufletul.


si dragostea aia unde e localizata, dupa parerea ta?
quasaria
Postat pe 17 Iunie 2012 15:08
De la: garbo161422, la data 2012-06-17 11:37:15BUNA ZIUA!!OMUL SE EXPRIMA FOARTE CORECT,,,!CE VREA??O PRIETENA!!NU VAD DE CE NU S-AR PUTEA?....!


n-a zis nimeni ca nu se poate. dar tu chiar ai citit ce-a scris el, sau ai vorbit dupa ureche?
iar cine zicea de exprimat se referea si la ortografie (chestia aia cu scrisul corect sunt doar doua perle alea celui in apararea caruia ai sarit)! nu e greu de inteles ca ti-e greu cu intelesul, se vede dupa cum scrii!
in caz ca nu ti-am mai zis nimeni sau esti de doua zile pe net, ar fi bine sa stii ca nu se scrie cu majuscule decat atunci cand vrei sa accentuezi o idee, un cuvant! si chiar si atunci e de preferat sa scrii doar prima litera mare!
apropos, daca tot l-ai inteles si citit asa bine, de ce nu i-ai facut o oferta de prietenie? il adaugi si pe el langa aia multi si o sa fiti din ce in ce mai multi, unul tot o saliva pana la urma!
heartbit
Postat pe 17 Iunie 2012 15:09
Dragostea unei amante nu dureaza mult dar sufletul unui prieten ramane vesnic langa tine .
Angela_1
Postat pe 17 Iunie 2012 15:52
Omul si-a scris clar gandurile, oricine poate intelege usor ce a vrut sa spuna daca nu sufera de retard mental.In cazul nefericit al inteligentei sub medie ,recomand lectura pe bucati si ajutorul unei prietene istete care sa "traduca" textul la nivelul la care poate fi priceput.
Personal ,nu m-au interesat greselile de typing sau o anumita abordare mai lejera a gramaticii ci ideile exprimate. Mi-a atras atentia faptul ca el considera ca un barbat fara o femeie este un suflet " pustiit".Sincer vorbind ,nici o femeie fara barbat nu se simte implinita.
Atata timp cat barbatii vor alerga dupa un fizic atragator si vor ignora adevarata frumusete, cea interioara,relatiile cu femeile vor fi lipsite de profunzime si armonie.
Cred ca orice barbat ,care cauta cu atentie in jurul sau, poate gasi o femeie de calitate care sa-i fie iubita, confidenta si prietena adevarata.
Un barbat care vede intr-o femeie doar un obiect sexual, se reduce singur la a fi doar un penis.
Cat investim intr-o relatie, atata obtinem. Cuplurile care reusesc sa fie fericite o viata intreaga investesc multa dragoste, rabdare, toleranta si umilinta.
Cand o fiinta umana renunta la orgolii desarte, egoism , dorinta de a-si domina aproapele etc si investeste iubire, respect si toleranta intr-o relatie,ea va merita sa traiasca o frumoasa poveste de dragoste.
Am doi prieteni barbati de multa vreme.In decursul anilor, ca martor discret si tacut, am putut vedea cu cata nonsalanta si-au inselat iubitele.Nici unul dintre ei nu este fericit in relatia de baza, logic.Amandoi si-au exprimat dorinta, de-a lungul anilor, ca eu sa le devin iubita.Evident ca nici nu s-a pus problema.Am ramas numai uimita in sinea mea, cum si-ar fi imaginat ei ca eu as putea fi deschisa sa am o relatie cu un barbat care nu poate( sau nu are chef)sa fie fidel.
Ghimbir
Postat pe 17 Iunie 2012 15:54
citat din 966 "Daca vei intreba orice barbat ce isi doreste mai mult, o amnata sau o prietena marea majoritate vor raspunde imediat fara sa se gandeasca macar -o amanta,de ce?Chiar de o amata ,pentru ca da bine la prieteni ,pentru ca o sa-i faca mare placere relatia cu ea,intr-un cuvant este de mare bine,dar o prietena?"

Ghimbir, nu-i asa ca e foarte concis si la subiect?
eu n-as fi sigur ca majoritatea aia isi doresc! o amanta!
si de cand amanta "da bine la prieteni"?
din cate vad faptul ca prietenii tai isi inselau sotiile (aveau amante) nu prea "a dat bine" in fata ta! chiar daca nu ai spus-o direct, nu ai o parere buna despre ei, dar nici nu te deranjeaza prietenia lor!
uite, iti dau un premiu, daca tu poti, ca "prietena inteligenta', sa-mi traduci si mie partea asta: '... -o amanta,de ce?Chiar de o amata ,pentru ca da bine la prieteni ,pentru ca o sa-i faca mare placere relatia cu ea,intr-un cuvant este de mare bine,dar o prietena?"
mi se pare de-o logica desavarsita si de-o coerenta iesita din comun!
dar nu ma mir!
nu e vorba ca este neinteligibil textul, insa formularile... coerenta...
heartbit
Postat pe 17 Iunie 2012 16:13
Ghimbir, aia cu "sufletul pustiit" e de un patetism inutil, asa ca poate ar fi bine sa evitam generalizarile. Melodramele nu sint dovada de sensibilitate. Sint doar dovada unei fiinte parazitare, incapabila sa fie multumita de ea insasi, care jeleste ca nu se poate regasi... prin altul!
O relatie intr-adevar frumoasa ai doar cind tu - ca parte din relatia aia - esti o fiinta "frumoasa". Iar pentru asta iti trebuie echilibru de sine statator. Nu a depinde unui de altul e esenta: ci a se ajuta unul pe altul sa evolueze individual. Cind unul e atirnat de gitul aluilalt, fie si la modul afectiv, evolutia e zero. Se numeste oricum altfel - sclavie,santaj, sacrificiu, nu cuplu...."Umilinta" n-are loc in ecuatie. Nu cauti prieteni sau iubiti ca sa devii mai putin decit ai fost.

Altfel, nici o problema, poti sa fii cit se poate de implinit si bine merci si tu cu tine. Daca nu poti, atunci in mod sigur esti incapabil sa relationezi normal si firesc.
quasaria
Postat pe 17 Iunie 2012 16:15
NICODATA NU O SA EXISTE PRIETENIE INTRE O FEMEIE SI UN BARBAT FARA SA FIE SI ALTCEVA, IMPLICAT ...EMOTIONAL, SEX , DRAGOSTE, IUBIRE...
garbo019367
Postat pe 17 Iunie 2012 17:01
niciodata...:)
G_X
Postat pe 17 Iunie 2012 17:06
De la: garbo019367, la data 2012-06-17 17:01:48NICODATA NU O SA EXISTE PRIETENIE INTRE O FEMEIE SI UN BARBAT FARA SA FIE SI ALTCEVA, IMPLICAT ...EMOTIONAL, SEX , DRAGOSTE, IUBIRE...



ba poate sa existe!
eu sunt femeie si ce-a mai buna prietena a mea e un barbat,prietenia noastra are 20 de ani vechime amandoi suntem casatorit(dar nu unu cu cellalt)i, avem copiii
chiyoko
Postat pe 17 Iunie 2012 17:08
ca tot a venit vorba de "suflet pustiit"
pentru cultura ta generala Ghimbir, junele caruia ii iei apararea, si care ti se pare foarte explicit, aici vorbeste de suflet pustiit si are intrebari existentiale legate de amante sau prietene, iar pe alte topice (mai "explicit" sau "la fel de explicit" ca aici) se lauda cu cuceririle lui patetice si are dileme ca nu stie cu care din amantele lui sa ramana, cu care sa mearga la munte, ce sa faca cu sotia si asa mai departe!
asta zic si eu "suflet pustiit" si mai ales nu numai suflet ci si minte pustiita!

oricum nu conteaza parerea noastra, e bine ca-ti place tie si ca vrei sa-l intelegi!
heartbit
Postat pe 17 Iunie 2012 17:17
daca 367 are creierul amplasat in alt loc, degeaba ii explicam ca poa' sa existe si altfel de relatii interumane. Pt ea, oricum, nu se poate.
quasaria
Postat pe 17 Iunie 2012 18:06
De la: garbo019367, la data 2012-06-17 17:01:48NICODATA NU O SA EXISTE PRIETENIE INTRE O FEMEIE SI UN BARBAT FARA SA FIE SI ALTCEVA, IMPLICAT ...EMOTIONAL, SEX , DRAGOSTE, IUBIRE...


poti tipa mai incet? sau la tine la zalau acolo nu va intelegeti decat daca urlati unul la altul???
heartbit
Postat pe 17 Iunie 2012 18:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce credeti ca patronii romani profita de pe urma angajatiilor lor? 1 De la: ingerasulluptator 19 Mai 2011 23:18
haine frumoase pe www.newstore.ro 1 De la: garbo029639 24 Februarie 2010 02:57
salut la toata lumea 98 De la: vyva 3 Noiembrie 2009 20:33
efectele minciunii sunt distructive.Minciuna este o forma comoda de rezolvare aparenta si temporara a problemelor 42 De la: elisabeta_boia 14 Noiembrie 2011 23:26
Ce parere avetzi despre tara Romaneasca?Ce parere avetzi despre cei ce ne conduc tara? 13 De la: Anouk 5 Ianuarie 2010 16:29
Setari Cookie-uri