Relatia cu un barbat de o alta religie (baptist)

Am postat acum cateva luni un subict care ma framanta de ceva vreme. Si anume relatia cu un barbat de o alta religie. Am primit tot felul de sfaturi cum ca daca dragoste exista nu mai conteaza nimic, ca putem trai si asa fiecare cu religia lui si asa mai departe. O singura persoana m-a avertizat ca nu va merge. Si a avut dreptate. Tin sa ii multumesc pe aceasta cale. Si cei care vor citi postul meu as vrea sa invete din experienta mea. Un om care este baptist nu poate rai cu un ortodox niciodata. Decat daca ortodoxul merge cu el in biserica lui si zice ca el. Pe ei nu ii intereseaza persoana de langa ei decat daca merge cu ei la biserica. Credeti-ma ca stiu ce spun. Sa nu va imbatati cu apa rece. O zi buna.
adriana78
Postat pe 4 Iulie 2010 13:11
Asadar s-a adeverit ceea ce ti-am spus atunci....aceasta este postarea mea din februarie :-)


Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 20:32
Citeaza Raspunde

Baptist..?? e crancen..Ai sa vezi pe parcurs cam ce presupune asta...va incerca sa-ti inoculeze picatura cu picatura cate ceva din religia sa. Sunt cei mai periculosi si falsi oameni din cati vei avea sansa sa cunosti ( sub apanajul ,,baietilor buni si sufletisti)

Tine-te departe cand intalnesti asemenea persoane, sunt indoctrinate , nu vad decat intr-o unica directie , religia si ,,fratii " din cadrul Bisericii reprezinta cam toata viata lor..sper ca nu doresti sa devii nefericita zi de zi..

reyya
Postat pe 4 Iulie 2010 16:11
in familia mea e o vorba sa te feresti de eretici si de oamenii indoctrinati, caci cu ei nu poti avea viata buna.
in orice relatie oricata iubire ar exista conteaza si religia si ce stii sa gatesti si cum speli si cum calci si cum stergi praful, de aceea cel mai bine e sa iti cauti partener de viata o persoana care are cat mai multe puncte in comun cu tine
giul1a
Postat pe 4 Iulie 2010 16:48
De la: adriana78, la data 2010-07-04 13:11:22Am postat acum cateva luni un subict care ma framanta de ceva vreme. Si anume relatia cu un barbat de o alta religie. Am primit tot felul de sfaturi cum ca daca dragoste exista nu mai conteaza nimic, ca putem trai si asa fiecare cu religia lui si asa mai departe. O singura persoana m-a avertizat ca nu va merge. Si a avut dreptate. Tin sa ii multumesc pe aceasta cale. Si cei care vor citi postul meu as vrea sa invete din experienta mea. Un om care este baptist nu poate rai cu un ortodox niciodata. Decat daca ortodoxul merge cu el in biserica lui si zice ca el. Pe ei nu ii intereseaza persoana de langa ei decat daca merge cu ei la biserica. Credeti-ma ca stiu ce spun. Sa nu va imbatati cu apa rece. O zi buna.
Adica ca baptistul vrea sa te traga la religia lui....Pt ca aia sunt tare obsedati de religia lor..Practic secta lor...Si nu ii intereseaza paererea celuilalt.... Pai nu conteaza religia....Ci conteaza credinta,,pe care o poti avea si in religia ta....Dar aia sunt obsedati de religia lor si traditiile lor...Si parca toti ar gandi la fel....Pt ca la baptisti nu exista pic de individualitate,ei nu au duhovnic....Ei se conduc dupa mintea din capul lor...Pe care diavolul leo incalceste cum vrea el
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Iulie 2010 16:50
Ce nu imi place,,ca baptistii vorbesc urat de maica Domnului...Ca a fost doat o simpla femeie....Pai daca Dumnezeu a ales-o inseamna ca nu a fost doar o simpla femeie..Ci a fost un suflet curat...Pe care trebuie ca oamenii sa o cinsteasca...Si baptistii vorbesc foarte ironic despre ea...Ceea ce nu imi place deloc...Sau baptistii nu respecta sfanta cruce,,unde Hristos a murit pt noi...Si noi sa nu uitam mereu semnul crucii....Sunt niste obiceiuri diabolice la baptisti,,,ceea ce ii face sa ii indeparteze de lumina lui Dumnezeu
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Iulie 2010 16:54
Ce nu imi place,,ca baptistii vorbesc urat de maica Domnului...Ca a fost doat o simpla femeie....Pai daca Dumnezeu a ales-o inseamna ca nu a fost doar o simpla femeie..Ci a fost un suflet curat...Pe care trebuie ca oamenii sa o cinsteasca...Si baptistii vorbesc foarte ironic despre ea...Ceea ce nu imi place deloc...Sau baptistii nu respecta sfanta cruce,,unde Hristos a murit pt noi...Si noi sa nu uitam mereu semnul crucii....Sunt niste obiceiuri diabolice la baptisti,,,ceea ce ii face sa ii indeparteze de lumina lui Dumnezeu
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Iulie 2010 16:54
Eu una cred ca Dumnezeu nici nu ii place pe Baptisti...Prin simplul fapt ca se cred mai buni ca altii..Au renuntat la religia ortodoxa....Ei se considera cei mai buni decat toti...Ceea ce este foarte gresit...Bun este doar Dumnezeu...Noi oamenii suntem rai fara lumina lui Dumnezeu...Pt ac fara lumina lui Dumnezeu..Nu putem deosebi ce este bine si ce este rau.....Dar pt a primi intelepciune,,,trebuie smerenie in fata lui Dumnezeu si demnitate in fata oamenilor....Nimeni nu este mai bun decat altul..In fata lui Dumnezeu,,toti suntem egali...Numai ca daca un om este smerit si trateaza pe semenii sai ca pe egalul sau...Doar pt a-si videca sufletul de rautati si stricatiunile care le-a facut diavolul...Dar si pt crestin,,trebuie sa aiba demnitate sa isi catige respectul...Dar sa nu judece,,,Pt ca trebuie sa fii sincer,,,sa spui ce nu iti place..Dar sa nu urasti pe nimeni...Sa faci voia lui Dumnezeu....Pt ca Dumnezeu sa te ajute sa ai o minte clara...Pt ca un om poate avea o relatie cu Dumnezeu..Doar daca face voia lui Dumnezeu...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Iulie 2010 17:00
Oamenii care fac parte din secte si nu fac voia lui Dumnezeu...Au o minte foarte incalcita...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Iulie 2010 17:02
...Bun este doar Dumnezeu...Noi oamenii suntem rai fara lumina lui Dumnezeu...Pt ca fara lumina lui Dumnezeu..Nu putem deosebi ce este bine si ce este rau.....Dar pt a primi intelepciune,,,trebuie smerenie in fata lui Dumnezeu si demnitate in fata oamenilor....Nimeni nu este mai bun decat altul..In fata lui Dumnezeu,,toti suntem egali...Numai ca daca un om este smerit si trateaza pe semenii sai ca pe egalul sau...Doar pt a-si videca sufletul de rautati si stricatiunile care le-a facut diavolul...Pt ca Dumnezeu nu il place pe omul care se crede mai bun ca altii....Trebuie sa respecti pe toata lumea...Dar nici sa dai dreptate la oamenii care iti gresesc ca sa ii lasi sa creada ca este bine ceea ce fac....Pt ca in Biblie scrie...Sa iti iubesti aproapele ca e tine insuti...Nu daca omul este prost,,trebuie sa il lasi sa ramana prost...Nu suntem noi in stare sa il judecam pe om..De ce este prost si de ce nu il ajuta Dumnezeu..Poate nu a avut cine sa il invete,sa il indrume..Asa ca nu avem noi dreptul sa judecam pe nimeni si nici sa il lasam pe un om prost sa ramana prost,,,pt ca sa il judecam ca de ce pe el nu il ajuta Dumnezeu...Cum a vorbit asa un preot..Pai noi nu avem dreptul sa judecam,,pe cine si de ce nu il aluta Dumnezeu...Datoria noastra este sa ne sprijinim unii pe altii...Nu sa judecam si sa facem ce face Dumnezeu....Pt ca noi nu suntem Dumnezeu....Noi suntem oameni si gresim...Si noi ajutam pe altii,,ca si pe noi Dumnezeu sa ne ajute sa sa ne ierte greselile noastre
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Iulie 2010 17:09
Pt ca si in rugaciunea Tatal Nostru...Zice...Si ne iarta greselile noastre,precum si noi iertam gresitilor noastre.....Iertarea greselilor altora,se poate demostra prin fapte....Sa nu ii judeci si sa le arati ca gresesc....Nu sa ii lasi prosti,,pt ca sa ii ajute Dumnezeu..De ce pe ei Nu ii ajuta Dumnezeu...Pai cine suntem noi,,ca sa judecam ce face si pe cine ajuta Dumnezeu...Datoria noastra fata de semenii nostri...Este sa nu ne judecam,ci sa ne sprijinim si sa ne construim unii pe altii....Pt ca noi trebuie sa invatam sa iertam,,Sa nu uram...Poti sa fii sincer.,,dar sa nu urasi pe nimeni...Adica sa ai o voce severa,,,sa ai demnitate...Dar sa ai o inima calda....A fii sever nu inseamna a pedepsi si a judeca...A fii sever inseamna sa iti castigi respectul si demnitatea...Dar cu pedepsele si judecata doar lui Dumnezeu se cuvine nu noua oamenilor...Care suntem rai si pacatosi....Pt ca si Dumnezeu,arata la om doar cate un pas..Inseamna ca si omul cu credinta greseste....Si dureaza pana se curata si devine un om normal
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Iulie 2010 17:15
Mi-e mila de voi "fetelor"! "Religia lui"! In mod normal nu ar trebui sa fie "religia lui". Ar trebui sa fie si a voastra. Ar trebui sa stiti ca "baptistii", ca si catolicii, ca si ortodocsi, ca si protestantii, sunt CRESTINI. Nu sunt musulmani, mahomedani, budisti, s.a. Baptistii intra in categoria protestantilor, sunt recunoscuti ca si CULT. Caci toti CRESTINII ar trebui sa aibe acelasi DUMNEZEU si acelasi Mantuitor: ISUS CHRISTOS, nu? iar DUHUL SFANT sa fie acelasi pt toti crestinii, nu? Ca face parte din SFANTA TREIME,nu? Mai documentati-va "dragutelor! Tu, care ai intrat in relatie cu acest "baptist"( care in acest caz este o "uscatura" intr-o padure, stii proverbul, nu?), ar trebui sa stii de la preotul bisericii pe care ar trebui sa o fregventezi ca o buna crestina "ortodoxa" ce probabil te dai, ca relatia cu un barbat nelegalizata prin casatorie, este pacat inaintea lui Dumnezeu. Sau poate ca tu esti atee sau eu stiu eu ce? Chiar si mahomedanii au aceasta invatatura! Deci, nu ati facut bine nici unul ce ati facut. Iar pe el il compatimesc. Salutare!
garbo103632
Postat pe 9 Iulie 2010 22:57
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-04 17:02:54 Oamenii care fac parte din secte si nu fac voia lui Dumnezeu...Au o minte foarte incalcita...
garbo103632
Postat pe 9 Iulie 2010 23:00
"Luptatoareoooo!" Ai auzit de Biblie? Ai auzit de Noul Testament? Citeste-l si pe urma mai vorbeste1
garbo103632
Postat pe 9 Iulie 2010 23:02
De la: garbo103632, la data 2010-07-09 22:57:38Mi-e mila de voi "fetelor"! "Religia lui"! In mod normal nu ar trebui sa fie "religia lui". Ar trebui sa fie si a voastra. Ar trebui sa stiti ca "baptistii", ca si catolicii, ca si ortodocsi, ca si protestantii, sunt CRESTINI. Nu sunt musulmani, mahomedani, budisti, s.a. Baptistii intra in categoria protestantilor, sunt recunoscuti ca si CULT. Caci toti CRESTINII ar trebui sa aibe acelasi DUMNEZEU si acelasi Mantuitor: ISUS CHRISTOS, nu? iar DUHUL SFANT sa fie acelasi pt toti crestinii, nu? Ca face parte din SFANTA TREIME,nu? Mai documentati-va "dragutelor! Tu, care ai intrat in relatie cu acest "baptist"( care in acest caz este o "uscatura" intr-o padure, stii proverbul, nu?), ar trebui sa stii de la preotul bisericii pe care ar trebui sa o fregventezi ca o buna crestina "ortodoxa" ce probabil te dai, ca relatia cu un barbat nelegalizata prin casatorie, este pacat inaintea lui Dumnezeu. Sau poate ca tu esti atee sau eu stiu eu ce? Chiar si mahomedanii au aceasta invatatura! Deci, nu ati facut bine nici unul ce ati facut. Iar pe el il compatimesc. Salutare!
Din cate stiu eu...Ca intro secta nu exista individulitate...Baptistii sunt obsedati cu religia lor si cred ca doar ei se vor mantui....Un copil al lui Dumnezeu trebuie sa fie smerit,,cu inima si sa nu se creasa mai bun ca altii...Baptistii nu respecta pe ceilalti oameni,,,ei ataca nu doar se apara...Eu cred ca exact ca in orice religie,,,un baptist care respecta poruncile,,,nu are o minte asa proasta...Baptistii daca nu te dai in religia lor,,,nu conteaza daca esti bun,,esti sincer,daca nu treci in secta lor...Pt ca ei sunt obsedati ca prin botezul cu apa ei sunt mantuiti....Doar Bunul Dumnezeu hotaraste cine va fii mantuit si cine nu....Apoi baptistii vorbesc urat de maica Domnului,,ca a fost o simpla femeie...Si nu o cinstesc...Pai daca Dumnezeu a ales-o nu a fost doar o simpla femeie...A fost un suflet curat...Care a trait dupa cum a dorit Dumnezeu...Si merita sa fii cinstita....Ea si sfanta cruce....baptistii au o gandire tare proasta....Care nu vine de la Dumnezeu
xenaprintesarazboinica
Postat pe 9 Iulie 2010 23:32
ce e suparator la romani, e ca cine nu e ca noi, e impotriva noastra ! Ati auzit de americani? ei bine, ei nu au auzit de ortodoxie. la ei , majoritatea sunt baptisti, inclusiv ultimii 7 presedinti, fara obama. ortodocsii sunt doar in balcani (cei mai betivi, lenesi , curvari)- romani, bulgari, rusi, greci.Dar de toleranta, ati auzit? ce te intereseaza de religia cuiva? Puscariile, ospiciile de nebuni si boschetii din romania sunt pline ochi de ortodocsi. Avorturile, curvariile, crimele, hotiile, divorturile sunt faptuite de ortodocsi. si inca ceva, acel personaj, nu era baptist, un adevarat baptist nu va accepta legaturi inainte de casatorie. Daca vreti mai multa lamurire, cititi Biblia, singura carte care va lumineaza. Nu numele religiei conteaza ci relatia personala cu Dumnezeu. E libertate de constiinta, lasati cultele in pace, razboiaiele religioase au ucis milioane de oameni. Isus a propovaduit PACEA !
hellyanna
Postat pe 10 Iulie 2010 07:16
ce am observat eu in general este ca a fi ortodox nu inseamna a fi crestin desi stiam ca asa se traduce...acesti oameni nu accepta decat ce spun ei ,nu accepta religia altora sau credinta altora...daca cineva merge la o alta biserica ,daca are alt crez este criticat si dispretuit dar vrem sa mearga relatia daca exista ...cand tu ca ortodox iubesti pe cel de alta religie asta nu mai conteaza...il iubesti pe el nu religia lui....mi se pare normal ca acel om sa ramana statornic in crezul lui ....cand l-ai luat stiai in ce crede...v-ati acceptat crezurile si ati hotarat sa mergeti impreuna dar separat...atat tu cat si el tineti la convingerile voastre pt ca asta credeti fiecare...nimeni nu te poate obliga sa crezi altceva decat ce tu esti convins ca asa este...asta nu inseamna rautate ci pur si simplu asta crezi nu poti altfel....relatia ta cu acel om nu a mers pt ca tu ai vrut ca mentalitatea lui sa se schimbe desi stiai si ai acceptat la inceput crezul lui...nu poti schimba un om dar il poti accepta asa cum este....daca a vrut sa fii alaturi de el nu inseamna ca te obliga sa fii cu el ci pur si simplu asa crede el ca e bine pt amandoi dar sunt convinsa ca nu te-a obligat sa mergi cu el...doi oameni pasesc pe o carare si la o rascruce fiecare alege un alt drum...eu cunosc f multi oameni de religii diferite si chiar casatorii mixte dar nu am vazut deloc ceea ce spun altii....cand vrei sa fie intewlegere este indiferent de ce face celalalt....cand ai facut pasul trebuia sa te intrebi daca ii accepti asa cum este dar sunt convinsa ca ai gandit ca il vei face in timp sa se schimbe...n-a fost iubire ci probabil interes de aceea n-a mers.
luysa
Postat pe 10 Iulie 2010 08:58
Si ce l-ar impiedeca sa treaca el la ortodoxism?Cunosc musulmani care au renuntat la religia lor,pt.sotie ortodoxa
teodor_el
Postat pe 10 Iulie 2010 10:47
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-04 17:02:54 Oamenii care fac parte din secte si nu fac voia lui Dumnezeu...Au o minte foarte incalcita...


...iubito, nu ai aflat inca? si ortodoxia e o secta....informeaza-te ! e multa ignoranta pe aici, va rog, deschideti un dictionar de religie, o carte, cititi, informati-va, apoi fiti acizi ! dex-ul, l-ai deschis vreodata sa vezi ce e o secta? aferim,
hellyanna
Postat pe 10 Iulie 2010 14:23
Buna .... am si eu o intrebare la tine ............ baptisti....sau pendicostali sant uni si aceiasi?.... eu sant casatorita cu un pendicostal si intradevar au o crez aparte .... sant un pic socata .... cam cea ce am citit aici la voi .....cam asta vad la el ..... Sotul meu e din nigeria ....am intrat pe toate forumurile lor si credema ca au o credinta iesita din comun ....
yaya2
Postat pe 10 Iulie 2010 18:44
Buna .... am citit ce ai postat pe forum si credema ca si eu am aceasi problema .... sotul meu e din Nigeria si e pendicostal .....are o credinta iesita din comun ....sant un pic socata .... dar cred ca asa sant toti ca el ... am intrat in toate forumurile de la el sa ma interesez de chestia asta ...se pare ca .... totii pendicostalii sant asa ..... poate ma sfatuieste si pe mine cineva
yaya2
Postat pe 10 Iulie 2010 18:48
Bai, eu credeam ca daca e din Nigeria are o banca numai a lui ...
anakin
Postat pe 10 Iulie 2010 18:51
La "obiect', draguto! Ai pus punctul pe"I". Ortodoxii au numai numele dar altfel sa nu le spui nimic de Dumnezeu, de mantuirea pe care a adus-o Isus Cristos la Golgota...Cei mai multi nici nu au Biblia in casele lor, cred ca in sufletul lor sunt atei.
garbo103632
Postat pe 10 Iulie 2010 20:15
Vreau sa vad si eu un baptist care vorbeste urat de Dumnezeu. Ce spui de " ORTODOCSII" care-l injura pe Dumnezeu ziua in amiaza mare pana fac spume la gura? Cati baptisti ai vazut cazuti in sant de beti ce erau si cati baptisti ai vazut? TREZESTE_TE! Nici o religie nu schimba omul ci NUMAI DUMNEZEU, PRIN ISUS CHRISTOS. Intelege-ti odata acest lucru!
garbo103632
Postat pe 10 Iulie 2010 20:20
Baptistii, si nici evanghelistii, si nici un crestin protestant nu vorbeste urat de MARIA, MAMA LUI iSUS. Intradevar, ea a fost aleasa de Dumnezeu sa il aduca pe lume pe Mantuitor pentru ca era curata, dupa cum vroia El de curata. Daca ai citi Noul Testament, cartea CRESTINILOR (asa cum musulmanii au Coranul, cartea lor sfanta), ai vedea ca dupa moartea si invierea lui IsuS, nu se mai pomeneste de ea . A fost un simplu instrument de care s-a folosit Dumnezeu. Nici nu ma indoiesc ca ea are, poate, un loc special in cer, dar atat. Nu se spune nicaieri in Noul Testament ca trebuie sa ne rugam la ea. Sa nu mai spun ca multi o pun chiar inaintea lui Isus Christos, ca si cum ea ar avea o mai mare trecere inaintea lui Dumnezeu decat Fiul Sau. Acest lucru este un pacat inaintea lui Dumnezeu si El nu primeste astfel de rugaciuni. NU TE AMAGI!!! DUMNEZEU A SPUS CLAR CA SINGURUL MIJLOCITOR INTRE EL SI OM ESTE ISUS. DECI, CITESTE NOUL TESTAMENT!
garbo103632
Postat pe 10 Iulie 2010 20:32
De la: hellyanna, la data 2010-07-10 07:16:29ce e suparator la romani, e ca cine nu e ca noi, e impotriva noastra ! Ati auzit de americani? ei bine, ei nu au auzit de ortodoxie. la ei , majoritatea sunt baptisti, inclusiv ultimii 7 presedinti, fara obama. ortodocsii sunt doar in balcani (cei mai betivi, lenesi , curvari)- romani, bulgari, rusi, greci.Dar de toleranta, ati auzit? ce te intereseaza de religia cuiva? Puscariile, ospiciile de nebuni si boschetii din romania sunt pline ochi de ortodocsi. Avorturile, curvariile, crimele, hotiile, divorturile sunt faptuite de ortodocsi.


da, hellyana. Baptistii -din mediul preponderent rural al SUA - nu fac curvarasii si avorturi, fac cite 8-9-10 copii, dintre care mor multi, pentru ca religia lor se bazeaza pe refuzul tehnologiei, chiar si cind asta inseamna teste sau tratamente medicale.... Asta da exemplu de urmat. Nu?
Bineinteles ca exista libertatea de alegere in ce priveste religia: dar nu ii da exemplu pozitiv, nu este cazul.
quasaria
Postat pe 10 Iulie 2010 21:24
De la: hellyanna, la data 2010-07-10 14:23:17
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-04 17:02:54 Oamenii care fac parte din secte si nu fac voia lui Dumnezeu...Au o minte foarte incalcita...


...iubito, nu ai aflat inca? si ortodoxia e o secta....informeaza-te ! e multa ignoranta pe aici, va rog, deschideti un dictionar de religie, o carte, cititi, informati-va, apoi fiti acizi ! dex-ul, l-ai deschis vreodata sa vezi ce e o secta? aferim,
Ortodoxia este o religie...Chiar daca mult nu o respecta pt ca nu au preoti buni ca exemple in societate....Preotii buni ortodoxi sunt preotii calugari,,care duc o viata curata...Cat priveste pe baptisti,,nu am nimic cu ei...Dar nu imi place sa parca tear obliga sa te dai in secta lor...Pe mine nu ma intereseaza o eticheta de baptist pocait si nici nu o sa platesc o zecime din salar,,pt ca mi se pare o tampenie....Baptistii nu prea obsedati cu secta lor....Baptistii nu sunt cinstiti,,,sunt vicleni..Poate ca fata de ortodoxi sunt mai linistiti....Dar sunt vicleni si fac tot felul de trucuri ca sa te atraga in secta lor...Eu m-am nascut ortodoxa si asa o sa raman..Chiar daca multi ortodoxi sunt asa cum sunt...Eu nu am de gand sa imi schimb religia,,doar pt ca sa imi pun alta eticheta...Pot fii desebita prin faptele mele,,fata de ceilalti ortodoxi care sunt nepracticanti
xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 Iulie 2010 22:48
Un om se poate pocai si in religia lor...Eu spre exemplu am fost la slujba la baptisti....Si pt ca nu am vrut sa ma dau in secta lor...Nici nu m-au bagat in seama,,,m-au ignorat...De parca rsecta lor ar conta.....Un om bun nu face asta...Sa ignori un om,pt ca nu vrea sa intre in secta ta...Nu conteaza ce simte omul,,ca este sincer,,bun curat...Darca nu intra in secta de baptisti este ignorat....Eu una nu o sa intru nici intr-o secta....Sa ma dau in alta religie....Daca ignora ortodoxii doar pt faptul ca nu se dau in secta lor...Acest lucru mi se pare o porcarie
xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 Iulie 2010 22:53
De asta mi se pare ca baptistii gandesc haotic....Si cred ca secta lor este cea mai importanta...Pt ca ei se boteaza cu apa...Sunt ritualuri facute de ei.....Dar nu sunt acceptate de biserica....De asta eu nu o sa ma dau nici in religia,penticostala,sau baptista...Pt ca asa vor sectantiii.....Eu o sa raman ortodoxa si pot duce o viata curata si cinstita in religia mea ortodoxa....Si nu o sa imi pun nici o eticheta de sectant
xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 Iulie 2010 22:56
Ca sectantii,,,la inceput incearca sa te traduca ca sa intri in secta lor...Daca nu accepti te ignora....De parca ar conta religia....Si un sectant gandeste,,ca un om nu poate merge la mai multe biserici....Eu una cred ca sunt prea obsedati...Si nu sunt cinstiti.....Sunt vicleni
xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 Iulie 2010 23:00
mah...eu sunt ortodocsa,partenerul meu de viata e catolic...nici eu nici el nu ne dam in cap pentru biserica.Dar cand a trebuit sa-mi botez copila am ales biserica catolica din comoditate( e mai scurta slujba )
Hai irino arunca cu una bucata bolovan...
dar asta nu e tot...
inainte de a me decide unde ce si cum imi botez copila am intampinat greutati din partea bisericii atat catolice cat si ortodocse.Ma scarbit la maxim toata vrajeala asta a lor...
Ortodocsi tineau mortis sa ne si cunune(eu nu vreau...)iar ailalti catolici o dadeau inainte ca ei nu imi boteaza fata ca e copil din "prea curvie"
in fine dupa cateva spuse din cele sfinte si la adresa popilor am gasit intr-un final un popa catolic tanar care il durea in fund de toate blablaurile legate de aceste interdictii care a zis clar:TREABA VOASTRA CUM TRAITI!COPILUL DACA VRETI VI_L BOTEZ EU!
a si cireasa de pe tort mai vine si cumnata mea la botez si imi zice ca ea nu participa la slujba DE CE??? Pentru ca e pocaita!!! Martorii lui iehova sau ceva de genul...
pai si atunci nu imi pun si eu intrebarea asta simpla pentru mintea mea cea proasta:Dumnezeu e unulsau nu??ca nu mai pricep nimic
escuze pentru
ameno
Postat pe 10 Iulie 2010 23:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prietenii,nostri romani,plecati dupa un trai mai bun 3 De la: prometeus_wife 6 Iunie 2009 18:56
Relatia de casattorie dintre barbat si femeie 166 De la: ingerasulluptator 18 Noiembrie 2011 20:18
o parere va rog:* 47 De la: garbo_9056 11 Decembrie 2012 17:50
relatia sagetator-berbec 1 De la: groene_ogens 21 Ianuarie 2011 23:16
Ce parere aveti cu demostratiile...Oare daca va cadea guvernul? Oare ce hot va urca la conducere? 75 De la: ingerasulluptator 19 Ianuarie 2012 13:47
Setari Cookie-uri