Concediul medical

Buna seara!!!Sunt insarcinata in aproape 6 luni si as dori sa stiu cum se procedeaza cu cele 120 de zile inainte de nastere. De ex, eu am luat 14 zile de concediu maternal in luna ianuarie, deci apropae de 5 luni,si acum as dori sa stiu la cat mai am dreptul, daca pot lua pana la nastere si sa imi ramana si cele 42de zile care sunt obligatorii dupa nastere.
Problema e ca nu as mai merge la locul de munca, daca se poate din 4 martie, numai sa nu depasesc zzilele acelea.


Va multumesc,
Nicoleta
ElenaNicoleta
Postat pe 27 Februarie 2009 19:41
cum ai luat concediu maternal?nu inteleg la ce te referi ? concediul de maternitate, ala de 120 de zile , reprezinta in teorie 60 de zile inainte de nastere si 60 dupa . Poti insa daca vrei sa iei toate cele 120 de zile inainte de nastere sau pe toate dupa . Eu am nascut pe 2 septembrie, iar la munca nu m-am mai dus din iulie: din iulie pana in sept am luat conceidu medical pt "alte ingrijiri acordate gravidei " etc (vedea dr ce imi scria acolo, eu i-am zis doar ca nu mai vreau sa merg la munca pt ca era vara aia cu canicula cea mai mare din istorie, cum s-ar zice, si chiar nu mai puteam), iar alea 120 de zile, le-am luat pe toate dupa ce am nascut, astfel incat pana in ian (deci 4 luni:sept, oct, nov, dec) am luat salariu normal (aveam contractul de munca in derulare), si din ian mi-a inghetat contractul de munca si am intrat in concediul de ingrijire copil pana la varsta lui de 2 ani.
ruschita
Postat pe 28 Februarie 2009 11:14
scuze, rectific. in perioada iulie - sept, adica pana sa nasc, am avut si concediu de odihna cred ca vreo 5 saptamani, si altenam cu concediu medical pt ca a zis dr ca nu poate sa imi dea medical mai lung de 2 sapt pe o "reteta"). Iar concediu medical pana in iulie nu mi-a dat decat 3 zile in luna februarie, cand aveam 13 sapt de sarcina, in rest m-am dus tot timpul la serviciu)
ruschita
Postat pe 28 Februarie 2009 11:17
Am luat aproape de 5 luni concediu de risc maternal, 14 zile cu internare in Spital si la domiciliu.Cred ca asa se numeste, nu e concediu medical.Acum sunt in luna a 6 si vreau sa stiu daca pot sa fac cumva sa nu mai merg deloc la serviciu, dar faca ca sa imi afecteze cele 120 de zile de concediu medica, sau cel putin cele 42 de zile dupa nastere.
ElenaNicoleta
Postat pe 1 Martie 2009 09:33
pai daca risti sa avortezi, eu stiu ca iti da dr adeverinta (concediu, nu stiu cum se numeste) si stai acasa ca intr-un concediu medical, nu se numara in alea 120 de zile.
ruschita
Postat pe 1 Martie 2009 19:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce este embolizarea uterina 9 De la: garbo_364 23 Octombrie 2019 10:48
cofetarii bune din bucuresti 8 De la: giuseppina 19 Ianuarie 2012 20:29
fuamtul cu bebe in aceeasi camera 40 De la: anaROBERT 17 Martie 2010 23:51
dureri menstruale inainte si dupa sarcina. 1 De la: ina_rebeca 11 Ianuarie 2010 13:09
Mamici din orasul Iasi? 119 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 09:10
Setari Cookie-uri