o mare nelamurire

am o intrebare va rog frumos: in prezent sunt in concediul maternal insa din ianuarie 2008, dupa ce se termina acesta, vreau sa revin in activitate. Fac acest lucru deoarece in ianuarie se fac promovari, deci se da examen pt acest post. Ma intereseaza daca dupa o luna de activitate, luna in care sustin examenul de promovare, pot cere concediul de cresterea copilului?
va multumesc mul, astept un raspuns
iuianazvinca
Postat pe 27 Noiembrie 2008 12:34
In urma cu cativa ani, am fost in situatia ta, mi s-a spus ca este posibil sa intrerupi concediul, apoi sa revii; atunci nu era nici o problema, insa legile se schimba des, asa ca te sfatuiesc sa intrebi la "autoritati" ( directia de munca, etc.) Important este ca atunci cand dai examenul sa fii la treaba , altfel cineva poate sa conteste promovarea ta. Succes!
kerciu
Postat pe 27 Ianuarie 2009 16:46
Multumesc mult pentru raspuns. Am ajuns la autoritati, de fapt Directia pentru ajutor social si au zis ca se poate. Intr-adevar ai dreptate, trebuie sa fiu la munca, altfel....apar discutii
iuianazvinca
Postat pe 29 Ianuarie 2009 09:43
buna mamelor
am urmatoarea problema:din luna mai 2008 am intrat in concediu de risc maternal apoi in concediu de sarcina si lauzie.pe 19 ianuarie2009 mi s-au terminat concediile si pana azi nu am primit de la firma la care lucrez nici un ban.ma tot amana sefa si-mi spune ca o sa-i primesc, dar vad ca nu are de gand.am auzit ca sefa depune in fiecare luna o declaratie la cas cum ca isi plateste toti angajatii.am fost la itm, de acolo m-a trimis la cas si tot asa umblu de la cas la itm.va rog care sunteti in cunostina de cauza sa imi spuneti cum as putea rezolva problema.as avea nevoie de ei mai ales ca nu beneficiez de indemnizatia de maternitate pt ca nu am decat 10 luni lucrate.
apropo, am un baietel de 3 luni sanatos si tare vioi.e un dulce.
roro_kidz
Postat pe 2 Februarie 2009 16:10
Draga mea pana acum ar fi trebuit sa-i primesti .nu te lasa du-te la fosta ta sefa si si mai cerei o data.
steluta_kidz
Postat pe 5 Martie 2009 11:01
pai dosarul la asistenta sociala l-ai depus?
dia28
Postat pe 5 Martie 2009 11:49
EU ZIC SA NU TE LASI SI SA-TI CERI DREPTURILE,CONCEDIUL DE RISC MATERNAL ESTE PLATIT DE CATRE CASA DE ASIGURARI DIN CE STIU EU IAR CEL MEDICAL DE CATRE FIRMA UNDE AI LUCRAT ASA CA DACA VREI POTI SA MERGI SI MAI DEPARTE...SPOR LA BATUT LA CAP PE SEFA...
silviatatu
Postat pe 10 Martie 2009 14:55
BUNA! CU ACEEASI PROBLEMA M-AM CONFRUNTAT SI EU SI SINGURA SOLUTIE , DACA NU ITI DA BANII SEFA TA ESTE SA O DAI IN JUDECATA! ASA MI-AU SPUS CEI DE LA ITM! CAM AIUREA , DAR CUNOSC PE CINEVA CARE SI-A RECUPERAT ASA BANII SI CHIAR SI IN PLUS!
tofan_stanita
Postat pe 10 Martie 2009 15:01
am si eu o mare nelamurire va rog sa ma ajutati,fetita mea de 6 luni si 3 dapt nu are decat 6,3kg si sa nascut cu greutatea de 3,150,nu stiu ce sa ii mai fac nu prea vrea sa manance este f pretentioasa,a fost putin mai grasuta dar cum raceste putin nu mai mananca deloc si iar slabeste .ce as putea sa-i dau pt pofta de mancare.care sa lavit de asa ceva dati-mi o solutie va rog.este sanaroasa i-am facut analizele.cate kg au bebeii vostri de aceeasi varsta.va multumesc.
steluta_kidz
Postat pe 12 Martie 2009 10:50
eu stiam ca la 5 luni isi dubleaza greutatea de la nastere, deci inseamna ca a ta e putin slabuta, dar nu cred ca e ceva de speriat. Cata vreme e sanatoasa (vioaie, activa, nu e palida, n-are febra etc), nu vad motive de ingrijorare. Vorbeste si cu un dr pt linistea ta, poate iti recomanda el ceva sa mai ia in greutate daca considera necesar. Orium, la varsta asta nu mai iau in greutate la fel de mult. Poate , un 500-600g pe luna... oricum nu un kg...
ruschita
Postat pe 12 Martie 2009 10:54
am vb cu dc noastra si mi-a recomandat sa ii dau polivital pt pofta de mancare dar nu se mai gaseste,si mi-a recomandat sa-i dau lapte praf dar nu vrea este f mofturoasa.in prezent ii dau san.nu stiu ce sa fac
steluta_kidz
Postat pe 12 Martie 2009 10:59
mancarici i-ai introdus?ca la varsta asta de obicei se incepe diversificarea. Poate cereale cu lapte ar accepta. Eu pe andrei l-am alaptat pana la un an si 2-3 luni, si avea perioade cand nu voia decat san. Acum ca l-am intarcat nu vrea lapte gol de nici un fel (nici la cutie, nici praf, nici o marca), dar cereale c lapte, branza, cascaval accepta. Iar la cerealele cu lapte pot sa ii pun orice fel de lapte ca el papa (doar ca le vrea ff bine inchegate, sa nu fie deloc apoase, sa poata sa tina lingura cu gura in jos si sa nu ii cada din lingura). Laptele praf, normal, are alt gust decat sanul. Incearca la o adica (dar vb mai intai cu dr!) mai multe tipouri de lapte praf, poate vreunul i-o placea (eventual cu cerelae): exista si cu gust de vanilie, si cu gust de banana, etc, iar mie mi s-a spus ca gustul cel mai aporape de laptele de san au marcile TOPFER si SIMILAC (Andrei nu a vrut de niciunul , gol, dupa cum am zis, si oricum el din biberon n-a baut niciodata: nici biberon, nici suzeta, am trecut de la san direct la sticla tuguiata)
ruschita
Postat pe 12 Martie 2009 11:07
dar tu mamanci bine (ca sa fie si laptele tau mai consistent? adica, lapte, oua, carne, branza, fructe, legume, si multe lichide :supe, apa , ceai , compot, sucuri naturale)????????
ruschita
Postat pe 12 Martie 2009 11:08
da am inceput divetsificarea asta nu vrea sa manance mancarica.eu mananc bine adicace trebuie.am incercat mai multe tipuri de lapye praf.merc sambata la alt medic sa mai cer o parere.ce se mai da bebelusilor in afara de supica si cereale si fructe are aproape 7 luni.multumesc esti o scumpa.
steluta_kidz
Postat pe 12 Martie 2009 11:26
stai sa ma uit pe ce ne-a dat noua dr , lista pt varsta cu pricina


deci :sp ade morcov cu dovlecel si albitura, in care pui carne de gaina sau vita, fiarta separat de supa, si carnea o fierbi 2-3 ore.

fructe:mere la cuptor, banane, piersici, pere

cereale fara gluten (din alea praf, pt bebei, facute cu lapte)

branza de vaci facuta in casa (din lapte 1.5 grasime -dorna ne-a zis noua, plus calciu lactic)

la 7 luni poti sa introduci o data pe saptamana, ficatei de pui fierti separat de supa, timp de o ora

ruschita
Postat pe 12 Martie 2009 11:39
iti multumesc am sa incerc ,daca nu te superi de unde esti??eu din jud constanta.cat are bebelul tau??
steluta_kidz
Postat pe 12 Martie 2009 11:44
incearca sa ii dai sa se joace cu o lingurita goala sau sa puna si ea mana pe lingura care vine spre ea cu mancare. sau sa se joace cu un castronel gol. ca de obicei il duce la gura si cand deschide gurita sa se joace cu ele, ii bagi si tu un pic de supita . Nu o sa manance mult de la inceput. O lingurita-2 pe zi, sa se obisnuiasca cu gustul, si treptat o sa creasca cantitatea. Oricum, o sa se plictiseasca probabil f repede de acelasi gust si tre sa incerci sa diversifici sau sa gasesti ceva care sao atraga:papati cu un animalut de jucarie la masa, ca sa pape si el, sau canta, fa-o sa rida, mai ia o lingirita, mai ride, mai papa, mai ia iara... E greu tare. Stiu cum e. Acum Andrei iara nu mai vrea manacarici, de cand l-am intarcat:numai cereale , poaine, branza, cascaval, masline, carne fiarta GOALA, mere, banane, portocale, iar legume nu vrea de nici unele, si nici oua. Azi i-am facut piure de legume ca oricum de cata mancare constipacioasa a papat lunile astea, s-a cam constipat si cica de la constipatie are acum o infectie urianar (Nu stiu cum vine asta, dar asa mi s-a spus), sa vedem daca reusesc sa il conving sa pape. Un an jumate are el. Din bucuresti suntem.
ruschita
Postat pe 12 Martie 2009 11:47
ruschita de la ce varsta i-ai dat tu cascaval si de care?
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Martie 2009 11:48
Asta-vara manca ...cam orice ii dadeai (supe, mancarici cu carnita, mar cu biscuite, fructe, branza cu smantana si cu rosii, paine, pate de ficat facut in casa... ), dar pe urma am fost internati in spital, unde a papat numai san, pe urma l-am intarcat, si uite s-a suparat omuletul si trebuie sa o luam iar de la zero (aproape) cu dibersificarea. Norocul e ca toate analizele ii erau bune (in ian le-am facut), si am zis (si dr la fel) ca stie el ce sa pae sa ii fie bine, cere organismul ce are nevoie). O sa ii mai luam iar analize , si daca nu ies bine vedem ce facem, in ce directie sa insistam... Cascaval de la un an i-am dat, chiar un an si 2 luni aproape, delaco ii place ce mai mult. Sa fie cat mai slab trebuie (cat mai putina grasime , asa mi-au zis), oricum cascavalul in sine are vreo 40% grasime cel putin, asa ca deci... la varste asa micutze nu!
ruschita
Postat pe 12 Martie 2009 11:50
auzi , dar poate ii iese vreun dinte de nu vrea sa mai pape ?
ruschita
Postat pe 12 Martie 2009 11:54
kidz000155 sa stii ca noua la 7 luni ne-au iesit dintisorii de jos.

ruschita merci frumos oricum nu ma avant sa-i dau pana nu face anul acum suntem la alimentele de la 9 luni si ceva apropo am citit ca la 9 luni pot sa-i dau si broccoli dar azi in una din carti cand m-am uitat scria ca de la 1 an chiar imi trimisesem sotul saptamana trecuta sa ia si nu a gasit asa ca mai aman putin....
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Martie 2009 11:59
nu se vede nimic,sti ce ma mai ingrijoreaza ca nu sta in fundulet.
steluta_kidz
Postat pe 12 Martie 2009 11:59
la cat au stat bebeii vostrii in fundulet ar trebui sa ma sperii,in schib este f activa face pasi sa mearga tinuta bineinteles.
steluta_kidz
Postat pe 12 Martie 2009 12:03
eu zic sa nu te sperii sebi vroia sa stea de la 3 luni abia il tineam sa nu se ridice dar una din fetitele care s-a nascut in aceeasi zi cu sebi abia sta bine acum la 9 luni si dintisori nu are in schimb pe cand sebi are 6 asa ca depinde de fiecare copil iar la alta fetita care s-a nascut in aceeasi zi cu el are dintisori de la 4 luni si ceva asa ca fiecare copil este unic si are propriul ritm de dezvoltare eu i-am facut pana acum vreo 3 randuri de analize si toate au iesit foarte bine asa ca nu te speria
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Martie 2009 12:06
pai si atunci de ce te sperii? daca vrea sa mearga deja, inseamna ca e chiar activa si precoce as zice. Poate o plictiseste sa stea in fundulet , na Nu sta in fund singura sau nu sta deloc (nici sprijinita, nu inteleg cum zici tu). Andrei, nesprijinit, pe la 8 luni abia a stat in fund cu echilibru cat de cat stabil (mai obosea intr-un final si cadea intr-o parte dar in mare parte statea drept, la 8 luni , ti-am zis). La 9 luni mergea de-a busilea si abia atunci primii pasi tinut de subsuori, si ii ziceam eu HAIDE, PAS, si mai facea cate un pas. INainte de asta, daca il tineai in picioare statea cracanat si se uita in jos, in dreapta si in stanga, (jos adica), f cuiros ce o fi pe acolo (de zicea mama ca are o probl, ca de ce nu paseste, ca ar tb sa faca pasi asa in aer, bla, bla) Fiecare are ritmul lui si reactiile lui, nu toti fac la fel sa stii. Primul dinte, tot asa pe la vreo 6 luni si 3 sapatamni cred ca i-a iesit.
ruschita
Postat pe 12 Martie 2009 12:09
sta intre perne si la mine in brate dar singura nu sta in fundulet.
steluta_kidz
Postat pe 12 Martie 2009 12:11
si acum nu are nici 10kg, dar este f activ, urca si coboara singur scara (urca si cu fatza si cu spatele), matura , se da pe tobogan singurel, mufeaza mousul la calorifer , cate idei nu ii vin! si zice vreo 40 de cuvinte, danseaza, cere singur muzica, imita trenul si avioanele,
ruschita
Postat pe 12 Martie 2009 12:13
bine, fetele, vad ca nu vrea sa pape ghemotocul meu ce i-am facut, vrea tot cereale CINI MINIS si branza telemea , terminam de papat si iesm afara sa ni se faca pofta de mancare si sa luam aer. Pupici si pofta mare la bebei!
ruschita
Postat pe 12 Martie 2009 12:20
si noi abia asteptam sa iesim afara dupa ce ne trezim ca acum face sfoorrrr ca e soare cald si frumos ca nu a mai fost demult....pupici
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Martie 2009 12:53
buna, referitor la concediul maternal, eu stiu sigur ca el este platit de angajator si inseamna 85% din salariul tau. Este mai mult decat ilegal faptul ca sefa ta nu-ti da acesti bani care ti se cuvi de fapt si de drept. In privinta concediului de risc nu stiu prea multe, deci nu ma pronunt. Chestia cu 12 luni lucrate inainte, adica cu impoyite platite la stat si restul de dari conteaza doar pt concediul de cresterea copilului pana la 2 ani. Eu vreau sa-ti spun in fapt ca banii pe maternal trebuie sa tii dea iar daca refuza, du-te cu legea peste ea.Daca iti trebuie, o caut si ti-o trimit. In rest numai bine iti doresc si fruntea sus.
iuianazvinca
Postat pe 12 Martie 2009 15:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gingivita la copii foarte mici 14 De la: nicoletta_kidz 14 Februarie 2014 00:09
despre obezitate 9 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 17:14
rautate, invidie, egoism, sau...ce sa fie? 53 De la: tatusilvia 27 August 2009 13:45
greturi 14 De la: andre_david 31 Martie 2009 16:57
Cicatrice operatie cezariana 3 De la: tomaioana 11 Aprilie 2012 09:07
Setari Cookie-uri