cum facem baie?

buna mamicilor si viitoare mamici... am si eu o rugaminte sau mai bine zis o intrebare la voi??? mie imi place foarte mult sa fac baie in cada fierbinte! adik apa sa fie fierbinte! chiar ma relaxeaza foarteeee mult, dar mi s-a spus k fiind insarcinata (am 4 luni) nu e voie? e adevarat??? aproximativ cum trebuie sa fie apa din cada??? va multumesc frumos
ale_micutza
Postat pe 14 Iulie 2009 16:01
pai si eu stiu ca nu e bine pt ca sunt f multe modificari ale organismului...si mie imi place f mult dar am obs ca obosesc si ca ameteam...i-am spus dr si m-a intrebat si mi-a zis k este mult mai solicitat corpul din cauza bebelusului si e inima care oboseste f repede mai ales la apa calda...acum trebuia sa si intrebi de ce nu este voie sa faci baie in apa mai calda ...sanatate
izab33lla
Postat pe 14 Iulie 2009 16:06
Apa nu trebuie sa fie prea fierbinte, depinde si de cat suporti. Insa eu asa stiu ca nu e bine sa faci bai prea multe in timpul sarcinii, exista riscul de infectii in zona pelviana si riscul de iminenta de avort(contracti...cresterea tensiuni arteriale...alea alea). Eu una nu am mai facut o baie asa cum imi placea mie din momentul in care am aflat ca sunt insarcinata ci numai dusuri. poate ca nu este in totalitate adevarat dar eu asa am considerat ca e mai bine. Acum dupa ce am nascut am trecut din nou la bai fierbinti:)). Cereti sfatul medicului....
Mii de pupici
lavi_dj
Postat pe 14 Iulie 2009 16:42
buna....si mie imi placea sa fac baie in cada cu apa fierbinte...dar pe perioada sarcinii mi-am luat adio...LA INDICATIA MEDICULUI, CARE MI-A INTERZIS CATEGORIG SA FAC BAIE IN CADA CU APA FIERBINTE. exista riscul de avort spontan,plus ameteli ...etc.

asa ca eu zic sa nu mai faci mai ales cat esti insarcinata,ca dupa oricum nu o sa mai ai timp de bai in cada si relaxare...

pupici si sanatate
horobeanu
Postat pe 14 Iulie 2009 17:39
baie fierbinte clar NU! iar mie medicul mi-a zis sa nu fac baie ci dush, pt ca punand apa in cada pt baie, si stand in ea, exista riscul ca daca cumva sunt microbi ceva in apa, sa afecteze sarcina (ca la dush doar curge apa pe tine, pe cand la baie stai in ea si poti lua infectii daca sunt microbi, iar o infectie in sarcina nu e de dorit), acum el asta a zis si eu m-am conformat. in plus, a zis ca daca faci baie se poate relaxa prea tare organsimul si poti avorta (chiar daca tie ti se pare ca nu e fierbinte apa), dar cel mai bine asculti de ce zice medicul tau. el nu ti-a zis nimica?
pinicuta
Postat pe 14 Iulie 2009 17:45
poi tocmai asta e k nu mi-a zis nimic! si dak tot pot sa discut cu voi pe aici vreau sa va intreb ceva... ieri am fost la doctor la control si mi-a zis k am o mare rana si infectie jos... mi-a spus k nu am voie sa iau nici un medicament nic macar ovule!
mi-a zis doar sa ma spal cu bicarbonat si sa ma ung cu canesten (asta numai in caz k ma mananca inafara)
nu stiu din ce cauza am problema asta pt k sincer sa va zic mai ales in zona intima ma spalam si ma spal foarte des (de 3 ori pe zi) si bineinteles schimb chilotul!
nici relatii sexuale nu am mai avut de aproape 2 luni! adik daca incercam ma durea, ma ustura foarte tare si sotul meu se inrosea tot pe penis si ii se si belea pielea! dupa aceea era problema k il ardea si pe el!
oare din ce cauza???? nu o sa imi afecteze sarcina??? totusi mi-a zis doctorul k copilul e bine si creste normal! dar mno ma cam tem
ale_micutza
Postat pe 14 Iulie 2009 21:43
buna....din pacate ai candida sau tricomonas....si o ai si tu si sotul tau. trebuie sa mergi la ginecolog si sa faceti amandoi tratament ca altfel o iei iar si nu trece fara tratament.plus ca mancarimea si usturimile cresc in intensitate. candida sau tricomonas-ul se pot lua si daca ai urinat intr-un wc public si au sarit stopi, nu numai printr-o igiena necorspunzatoare sau contact sexual.

acum ca esti insarcinata nu stiu ce sa-ti spun, probabil ca exita un tratament si in situatia asta.mergi la ginecolog si spune-i ca si sotl tau are si va trebui sa-i dea si lui tratament.

succes si nu mai sta ca nu e nici o rusine, se intampla oricui.
horobeanu
Postat pe 14 Iulie 2009 21:52
e adevarat... multumesc! nu e o rusine!
dar problema asta eu am depistat-o de vreo 1 luna jumate! si la mai mullti doctori am fost si acelasi lucru mi l-au zis: k nu imi poate da nici un tratament doar sa ma spal cu bicarbonat inauntru si sa ma ung cu canesten!
knd am facut analizele alea multe de gravida mi-a iesit k am o micoza dar mno... doar cu atat am ramas cu stiutul!
de multe ori ma ustura de mor si imi vine sa iau foc pe dinauntru
ale_micutza
Postat pe 14 Iulie 2009 22:00
eu pe timpul ssarcinii am facut candida si mi-a dat tratament...exista o srie de medicamente care intr-o cantitate mai mica nu fac rau bebelusului...eu am luat si antibiotice in timpul sarcinii pt ca a fost nevoie...o infectie netratata poate duce la pierderea sarcinii sau se poate ajunge la cine stie ce chestii...am o prietena care a pierdut sarcina din cauza asta ,netratarea unei boli genitale sau netratata corespunzator...sanatate...
izab33lla
Postat pe 16 Iulie 2009 14:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CRIZE LA COPIII DE 2 ,3 ANI 18 De la: 6 Ianuarie 2016 23:48
peeling chimic 21 De la: vanda10 16 Februarie 2017 15:47
cum scapam de " degetelul din gurita"? 61 De la: aiddana 16 Mai 2011 22:35
Ajutor! Intepaturi de insecte 24 De la: luptatoareacurajoasa 5 Iulie 2010 17:30
va rog mult ajutati-ma cu un doctor ginecoloc din timisoara 4 De la: asu_lore 13 Ianuarie 2009 19:25
Setari Cookie-uri