Noul nascut si catelusul!!

Buna ziua,viitoare mamici!!
Am si eu o problema,daca ii pot spune..Mai am putin si aduc pelume o fetita,si am si un catelus mic si frumos care este viata mea..Este cel mai frumos catel din lume si cel mai haios,este rasa yorkshire terrier!Nebunelul doarme numai intre mine si sotul meu...Atunci cand am ramas insarcinata am intrebat medicul,si a zis ca nu e nici o problema..Dar ma gandesc cand va veni fetita ,ce se va intampla....nu stiu daca am sa-l mai pot tine in camera cu noi...:(Mi se rupe sufletul de el,ca o sa sufere cumplit,el care a fost in centrul atentiei....Ajutati-ma cu un sfat,va rog!!
VA MULTUMESC
georgy1980
Postat pe 3 Iunie 2010 12:14
pai, ce sfat sa iti dam? ai de ales intre a tine cainele in camera si a tine copilul langa voi. alegerea va apartine. (eu una nu as pune niciodata cainele mai presus de copil, no offense)

intrebarea mea e, de ce nu ati incercat sa il mutati in alta camera pana acum (ca sa fie schimbarea mai treptata...)
pinicuta
Postat pe 3 Iunie 2010 12:24
si noi am avut o catelusa pechinez si am dat-o tocmai pentru-ca era foarte atasata de noi si nu puteam sta cu ea si bebe in acelasi pat, dar nu pentru ca era obraznica sau altceva ci ca-mi era teama din cauza parului. Daca o dadeam afara din dormitor toata ziua plangea si noaptea nu puteam dormi din cauza ei, nu a vrut sub nici o forma sa accepte ca nu mai are voie in pat cu noi...eu te-as sfatui sa o inveti din timp ca nu mai are voie in pat cu voi, altfel iti va fi greu sa o tii departe de bebe iar daca te gandesti mai bine sanatatea copilului tau e mult mai importanta decat catelusul, nu? a noastra e la o nepotica de-a mea, e bine, ne e dor de ea uneori, dar ne viziteaza des si stim ca e fericita acolo.
aly_raz
Postat pe 3 Iunie 2010 12:30
chiar anul trecut am incercat sa ne luam alt catel, tot rasa mica, l-am tinut doua zile, apoi l-am dat la un pet shop spre adoptie, am realizat ca e prea periculos pentru bebe, a stat numai pe ea, numai nu manutele in gurita ei ...si am zis ca pana nu se face mai marisor nu-i mai iau alt caine
aly_raz
Postat pe 3 Iunie 2010 12:33
Nu este vorba ca pun cainele in fata copilului!!Doar ca imi este mila de el,ca este nedespartit de noi,ne iubeste neconditionat,si ne face zilele mai frumoase...si ii va fii greu...
Este cam greu sa fiu inteleasa de persoanele care nu au avut un animal in casa,si nu au crescut cu unul.:)
De dat nu se pune problema sa-l dau,am sa incerc sa-l fac sa doarma la usa in patutul lui...
georgy1980
Postat pe 3 Iunie 2010 19:30
georgy daca imi permiti iti dau un sfat prietenesc , tu in schimb faci cum vrei !
si noi avem catei de cand ne-am cunoscut si vreau sa spun ca la inceput pana sa stam la casa stateam intr-un apartament la soacra mea acolo aveam o camera a noastra si locuiam impreuna cu un catel care nu era asa micut ....era chiar mare fiind dog german daca stii cum arata acasta rasa .....cand am nascut insa, i-am mutat fotoliul din camera in hol si a stat acolo fara prb nu a mai intrat in camera deloc ptr ca nu ii permiteam ....si sa stii ca el a inteles situatia statealinistit la usa camerei pana ii venea si lui randul la dragalasit , si noi il iubeam f mult dar a trebuit sa ma gandesc si la binele copilului!!! toate cele bune !
p.s. puteti sa il iubiti in continuare si sa ii oferiti dragostea voastra si daca numai doarme cu voi!
cory_emy
Postat pe 3 Iunie 2010 19:54
Asa am sa fac si eu!
Plus de asta mai avem inca un catel,care este al soacrei mele,si el doarme numai la usa,nu intra in camere pt ca asa l-a invatat de la inceput
Asa ca ,sper ,catelusului meu sa-i fie mai usor,pentru ca va avea companie!Multumesc mult,si ma bucur ca a fost cineva care sa ma inteleaga ...
georgy1980
Postat pe 3 Iunie 2010 20:26
Multumesc, Cory Emy!
georgy1980
Postat pe 3 Iunie 2010 20:27
nu ai ptr ce georgy1980 , eu doar ti-am povestit ce am facut eu . sa stii ca atunci cand i-am permis lui AS ca asa il chema pe catel sa se apropie de fetita mea a fost pe la un an jumate al fetitei si vreau sa iti spun ca era mai grijuliu ca un om cu ea , cand dormea ea nici nu latra la usa chiar daca venea cineva sincer parca stia,sunt asa de sensibili ....oricum practic ei au crescut impreuna cand am nascut eu el avea doar trei luni dar era ditamai si incet incet au crescut si erau nedespartiti ...din pacate cand a implinit 12 ani a murit ,si a fost groaznic de greu ptr noi si mai ales ptr cea mica. acum stam la curte si avem alt catel dar inca nu ii permit sa se apropie de praslea mica !! mai tarziu !
eu iti doresc nastere usoara !
cory_emy
Postat pe 4 Iunie 2010 18:38
Acum eu nu stiu daca ,ZUZU va fii asa de intelept!! :sml-ashamed0f 001: El este foarte gelos,si insistent..Daca ii inchid usa ,zgarie si plange pana ii dau drumul:))Sa speram ca va intelege si va fii cumintel....:)
georgy1980
Postat pe 5 Iunie 2010 09:37
georgy1980 problema e sa nu devina gelos pe bebelus,ceea ce e f posibil
bau
Postat pe 5 Iunie 2010 09:40
Baietelul meu are un an si 4 luni si din prima zi de cand am venit acasa de la spital a stat cu catelul in camera, acceiasi rasa ca si al tau , nu tot timpul dar periodic si nu a patit nimic .A cum doarme cu el in pat se joaca , vorbeste cu el se inteleg perfect..eu nu cred in gelozia catelului , poate putin la inceput cand v-a vedea ca nu mai ai accelasi timp pentru el .Uneori sunt ingrijorata dar numai din cauza ca il trage de par sau de burta ff tare si el nu reactioneaza. Singurul lucru pe care l-am modificat dupa ce vlad s a mai marit a fost faptul ca am tuns o mai des pentru a nu mai avea de ce sa o traga .La inceput o sa ti fie mai greu dar apoi o sa vezi ca un catel si un copil este o adevarata bucurie si este minunat sa i vezi cum se joaca(asa se intampla cu ai mei).
amelia_kidz
Postat pe 5 Iunie 2010 10:44
Multumesc mult!!! Nici eu nu cred ca va fii f gelos,plus de asta el doarme cu noi in pat daca e,si fetita va dormi in patutul ei...Exact la asta ma gandeam si eu,sa il tund f scurt..Si mai stiam ca yorki sunt recomandati ,pentru copii si fac o echipa minunata.
Mai am o luna si nasc,asa ca vedem atunci!
AMELIA ,iti multumesc!
georgy1980
Postat pe 6 Iunie 2010 22:19
vezi de asta ziceam ca pui cainele mai presus de copil: CAINELE sa doarma cu tine in pat si copilul singur in patut pai cainele are nevoie sa il alaptezi? cainele se trezeste noaptea plangand dupa o imbratisare? cainele ti-e copil sau ..copilul? cand se va trezi copilul la 3 ore sau mai des, sa ii dai sa suga, si cand iti va adormi in brate si vei vrea sa il pui in patut si va simti si se va trezi, nu cred ca vei prefera sa stai sa legeni patutul pana adormi tu peste patut (si copilul tot treaz si plangacios este), in timp ce cainele va sta in pat, cand de fapt era mult mai simplu sa tii copilul in pat cu tine si cainele undeva intr-un loc al lui....dar fiecare isi cunoaste prioritatile si importanta in familie.... in plus, te contrazici singura: ba zici ca e f gelos si insistent, ba ca esti sigura ca nu va fi gelos
pinicuta_
Postat pe 9 Iunie 2010 17:12
in plus, daca faci asta (ii arati cainelui ca dreptul lui este sa stea la tine in pat si locul copilului e in patut), atunci DA va deveni gelos si posesiv fata de copil cand va voi copilul sa se apropie de tine . dar dupa cum am zis, alegerea iti apartine nastere usoara !
pinicuta_
Postat pe 9 Iunie 2010 17:15
Draga mea,
eu cred ca fiecare are locul lui, asa cum catelul va dormi undeva tot asa si copilul va dormi in patutul lui, mi se pare normal, catelul nu are cum sa ajunga la patut deocamdata si cu timpul va fi mai usor daca o sa-i tot repetati ca nu are voie la bebe sa-l linga si asa mai departe, plus ca pana la urma , sa fim seriosi, nu cred ca este o problema asa de mare, atata timp cat tu ai stat cu el "bot in bot" timp de 9 luni. Parerea mea este ca nu este nici un pericol asa de mare si oricum la inceput cel putin nu va ajunge la el, , la bebe, iar mai tarziu, nu vor mai fi probleme si uite asa isi intareste si bebe sistemu imunitar si oricum cred ca, catelul este vaccinat si controlat la medic, nu este bolnav.
Nastere usoara draga mea!
gabi_stefan
Postat pe 10 Iunie 2010 11:25
Pinicuta,nu inteleg ce ma tot certi?Este clar ca nu ai avut in viata ta un animal
si nu stii cum este sa te bucuri de el!!Animalele sunt o bucurie,nu a zis nimeni ca pun cainele mai presus decat copilul,dar nu o sa-l arunc acum,si nu o sa ma mai intereseze de el ca am copil..Fiecare va avea locul lui...
georgy1980
Postat pe 12 Iunie 2010 10:41
Plus de asta catelul meu,cantareste 2 kg si doarme pe marginea patului,din cand intre mine si sotul meu...Nu o sa ajunga el in veci la copil!
georgy1980
Postat pe 12 Iunie 2010 10:45
gaby stefan ,multumesc!!Vad ca totusi mai exista si cineva care intelege.. ...
georgy1980
Postat pe 12 Iunie 2010 10:52
daca mai ai ceva timp pana sa nasti poti incerca un lucru cat de cat simplu .Un fel de test de gelozie la catel.Cumpara o papusa bb si infregistreaza de pe net sau ceva de genul asta diferite plansete de copil.Dragaleste papusa pune-l in pat adica comportate ca si cu bb viu sa vezi reactia cainelui.Incearca cateva saptamani lucrul asta.Iti pregatesi un pic terenul inainte sa vine bb real acasa.
ameno
Postat pe 12 Iunie 2010 20:05
Eu am avut catel dar dupa nastere a suferit mult.Oricat am incercat sa-l echilibrez nu am reusit sa-l aduc la ganduri mai bune.Nu era agresiv din contra o proteja afara dar in casa devenise f singuratic si slabise mult.Cand a facut BB 1 an si jumate l-am dat la fratele meu la curte.Acum e alt catel voios si lucrul cel mai bun pentru el este ca nu a perceput plecarea lui de acasa ca o parasire.Se da peste cap cand mergem la fratele meu in vizita de bucurie.
BB a zis prima data Jey nu Mama.


Acum am 2 pisici si nu le dau nici daca se intoarce lumea cu fundul in sus.
Atat de mult le iubeste parca ar fi copii nu animale.
Niciodata atat catelul cat si pisicile nu i-au facut vreun rau.Din contra isi respecta fiecare locul in casa.
ameno
Postat pe 12 Iunie 2010 20:14
Ce imi place cand aud,ca se inteleg bine animalele si copii!.Si ma bucur ca vad ca exista si parinti intelegatori,care stiu ca un animal si un copil pot face o echipa minunata,si nu au ganduri negre (ca vezi Doamne ,copilul se va imbonlavi ,ca va inghiti par si tot felul de prosti)...
Eu am o vorba:cine nu iubeste animalele ,nu iubeste nici oamenii!!Cei care nu iubesc animalele sunt oameni tristi,posomorati si rai..Am sa incerc si cu un maimutoi,ca mai am o luna pana vine bebela mea:).Multumesc pentru idee
georgy1980
Postat pe 12 Iunie 2010 23:36
nu stiu cum sunt alte persoane dar eu personal am un chow-chow de 2 ani si 4 luni decand avea abia 1 luna! de pui l-am crescut si ni foarte drag!
l-am tinut in casa dar in ultimele luni a fost la tata la tara, dar chiar azi l-am adus la apartament!
ii place foarte mult de bebe si nu e gelos... cel putin nu arata!
am o temere ca ii cade blana si sa nu inghita Raul!
ale_micutza
Postat pe 13 Iunie 2010 00:02
Georgy, nu te cert atata doar ca de la primul tau mesaj imi era f clar ca de fapt nu intrebi ceva ci doar ceri aprobarea parintilor pt ideea de a tine copilul undeva si cainele cu tine in pat (da, eu nu am animale si consider ca a tine cainele mai aproape de tine decat copilul este o dovada ca de caine iti pasa mai mult). E doar parerea mea. Eu am zis si repet: alegerea iti apartine, atat doar ca ne-ai "intrebat" si eu ti-am zis parerea mea. E dreptul tau sa faci cum crezi tu ca e mai bine si eu nu pot decat sa va urez sa fiti sanatosi si fericiti.. toti 4

Nastere usoara, bb sanatos, dr buni si recuperare usoara iti doresc!
pinicuta_
Postat pe 14 Iunie 2010 09:51
si.. sa inteleg ca eu sunt omul ala trist , posomorat si rau care nu isi iubeste semenii (din descrierea ta de mai sus)? e deptul tau sa ai propria parere

Doar ca am si eu vorba mea: locul animalelor nu e in casa, si nu pt ca pot face stricaciuni sau ce stiu eu ce alte motive, ci pur si implu pt ca ele sunt facute sa traiasca in aer liber, sa zburde la aer si la soare (intr-o curte eventual, dar in intre 4 pereti)! (Deci daca nu tii un animal cu tine in casa nu inseamna ca nu iubesti nici o vietate si ca esti un om negru si rau )
pinicuta_
Postat pe 14 Iunie 2010 09:55
georgy1980 parerea mea este ca tu inca nu sti ce inseamna un copil,dar odata ce vei vedea iti vei schimba cat de cat parerea.
Cat despre generalizarea facuta in legatura cu oamenii care nu au animale.....cel putin pe acest site,majoritatea femeilor sunt mamici si nici nu-ti imaginezi cata bucurie poate sa fie in casa unde este un copil.

Este frumos sa ai un animal si chiar ne atasam de ei,dar ca sa ai grija de un animal iti trebuie timp si spatiu.
Odata ce v-a venii si puisorul tau pe lume,vei vedea ca nu e asa usor sa ai grija si de copil,sa-l protejezi de tot ce ar putea sa-i faca rau si sa ai grija si de un catel.
Oricum parerea mea e ca locul catelului nu este in camera copilului.
Si eu sunt genu de persoana care iubeste f mult animalele si chiar am avut mai feluri de animale,inclusiv catel,dar il tin la casa la parintii mei,pt ca acolo e bine sa stea un catel,sa aibe spatiu unde sa se joace.
bau
Postat pe 14 Iunie 2010 12:02
haideti sa nu aruncam cu pietre din experienta mea proprie va pvestesc si voua cum sta treaba cu copil plus animal de casa...
eu l-am avut pe Jery cu mult inainte de a se naste BB.Nici nu imi inchipuiam viata fara el.M-am atasat f mult de catel si gandul ca avem pe cineva acasa care ne asteapta in fiecare seara si se bucura neconditionat de prezenta noastra imi aducea o stare de liniste si confort.Cine nu are un animalut probabil ca nu intelege si nici nu-i de condamnat.
Da, si Jery dormea cu noi in pat si nu ne deranja lucrul asta.Era curat, spalat, vaccinat si deparazitat periodic.Manca doar de la el din blid si doar mancare de catei. Ce mai...era f educat si din motivul asta nici nu mi-am pus problema de a da cainele cand a venit pe lume BB. Dar niciodata teoria nu-i la fel cu practica
deci...daca te decizi sa ti cainele in continuare trebuie sa ai o rabdare f mare sa te comporti cu el ca si cu primul ''copil''din momentul cand vi acasa cu bb.Din cauza asta iti ziceam mai devreme sa faci acel experiment cu papusa si plansetele, ca sa-l pregatesti din timp pe catel.El nu o sa priceapa de ce nu mai are voie sa stea in pat acolo unde il pui pe bb, sau de ce nu mai ai timp la fel de mult ca sa-l duci afara sau alte lucruri care le faci in mod natural cu cainele zi de zi.Aici si sotul trebuie sa participe din plin, sa ia responsabilitatea cainelui si sa-i acorde timp ca sa nu se simta dat la o parte.
Jery nu i-a facut nici un rau niciodata BB, cand am venit cu ea acasa sa ridicat in doua labute ca sa o vada printre zabrelele patutului si dadea din coada la vederea ei.Dar pe parcurs sa simtit inferior si a devenit taciturn.El era obisnuit ca atunci cand deschid ochii dimineata sa-l dragalesc si sa-l scot afara sa facem plimbarea de dimineata.Dar cum BB era mica nou nascut dimineata ea era pe primul loc si deabea dupa ce terminam cu ea in sfarsit ii venea si lui randul.
Il vedeam ca se chinuie sa accepte noul venit in familie dar era gelos.Cred ca pana la urma ii era greu sa vada ca eu nu ii mai acord toata atentia lui.El era tot timpul pe locul doi
Cand era mai maricica statea ca paznic langa ea cand dormea dar in momentul cand se trezea se lua si pleca sub canapea.Fata era topita dupa el. Cu rotobilul umbla sa-l prinda, unde il gasea prin casa il flocaia tot.Niciodata nu a marait-o.Era bucuros nevoie mare cand plecam la plimbare, dar cand ajungeam inapoi in casa redevenea taciturn.
Si uite asa a slabit f mult si nu mai vroia sa vina cand il chemam iar dupa un an si am decis ca spre binele lui il dam la fratele meu.Acum e ok se bucura cand mergem la el si pe BB cand o vede tot tremura de bucurie.Face pe el
imi aduc aminte ca odata cand am pregatit-o pe BB sa-i fac baie a venit si el langa vana si dintr-o miscare a sarit in vana langa ea in momentul ala el era fericit si BB in extaz eu nu mai stiam pe care sa pun mana sa-l scot din vana.BB era cu spume Jery la fel.De asta iti zic ca ei se cred bb si trebuie sa ai o rabdare fara limite iar dar daca o sa reusesti lucrul asta o sa ai numai satisfactii.
Numai bine!
ameno
Postat pe 14 Iunie 2010 12:39
Dragele mele vad ca ati facut front comun ,impotriva mea!!E ok,nu ma deranjeaza...Dar noi chiar locuim la curte,avem mult spatiu si nu am numai un caine am .doi!!Atat tot ca el doarme cu mine...Si conceptiile astea,cu locului catelului este la curte ma lasa rece
georgy1980
Postat pe 14 Iunie 2010 13:09
Cine a facut front comun eu ti-am povestit din experienta mea si sfatul meu era sa te incarci cu multa rabdare...daca tu intelegi altceva e strict problema ta.eu sunt PRO animale plus bb
ameno
Postat pe 14 Iunie 2010 13:12
Ameno,asa ai drepatate! O sa-mi trebuiasca multa rabdare...Stiu..Sa vedem,ce va fi.Oricum povestea ta este f frumoasa,iatr Jey este un dragut:)
georgy1980
Postat pe 14 Iunie 2010 13:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bicarbonat? 4 De la: alexia4 27 Decembrie 2009 15:57
UN CIINE CARE ISI ASTEAPTA STAPINUL.... 5 De la: lumi_store 6 Decembrie 2009 15:11
bazine de inot in constanta 3 De la: ionela_miruna 19 Martie 2010 07:42
diversifivarea la 6 luni 5 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 10:19
Dupa 1 an de gradi tot nu vrea sa mearga si plange 6 De la: Lya_Maris_1 12 Iunie 2013 19:28
Setari Cookie-uri