la ce cate luni ii apar primii dintisori lui bebe???

Buna la toate mamicile!!!!am deschis acest subiect pentru ca,Larisa mea are 3 luni,si ii curg balele rau de tot, orice deget prinde baga in gura,manuta ei la fel o roade si plange cateodata din senin.O tin in brate sau sta in patuit, si incepe pur si simplu sa urle de parca o doare ceva.Si stiu ca nu sunt colici pentru ca ne-au lasat de la 2 luni.Voi ce zice-ti?e posibil sa-i dea dintii de acum?a-ti mai auzit pe cineva in aceeasi situatie???Va pup
radoi_violeta87
Postat pe 9 Septembrie 2009 22:36
Buna, si eu am o fetita de 4 luni si inca de la 3 luni saliva destul de puternic si isi papa manuta mai tot timpul.
Pe atunci inca alaptam...si nu-mi dadusem seama ca eu nu mai aveam lapte indeajuns pentru ea. Abia cand am trecut-o pe lapte praf...ea a inceput sa nu-si mai roada degetele...iar acum rade tot timpul.
Acum cred ca era infometata. si acum mai baga manuta in gura cand i se face foame, dar acuma stiu. In ce priveste balutele...de cate ori ii face placere ceva saliveaza mai abundent.
Sper ca te ajuta cu ceva informatia
kidz000791
Postat pe 9 Septembrie 2009 23:26
lui sebi i-au aparut la 7 luni primii dintisori de jos dar pot sa apara si la 10-11 luni oricum sunt cazuri cand le-au aparut si la 4 luni asa ca nu-i o regula
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Septembrie 2009 14:00
lui eugen i-au aparut primi dintisori pe la 5 luni si acum la 13 luin are 16 :) aproape toti
a inceput sa saliveze pe la 3 luni jumate si nu s-a mai oprit

insa sa sti ca am auzit si de copii care s-au nascut cu unul/ doi dinti, dar si de copii care pana la un an jumate nu aveau nici unul... asa ca depinde de la copil la copil
corina_dragoi
Postat pe 10 Septembrie 2009 15:19
Buna mamici!!Noua dintisorii ne-au iesit la 5 luni si cateva zile ................si am tras cu ei de la 3 luni , cand a inceput maraiala.Acum la un an si 5 luni avem 16 perlute
adelafistis
Postat pe 10 Septembrie 2009 15:24
baietelul asistentei noastre s-a nascut cu 2 dintisori era vedeta la spital acum are 5 luni si i-au mai aparut inca 2 dintisori sus si e un scump
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Septembrie 2009 14:08
Buna tuturor mamicilor.Eu am 3 copii.La doi dintre ei le-au iesit primii dintisori la 6-7 luni iar la cea mai mica abia la un an si o luna.pupp.
Delia_kidz
Postat pe 12 Septembrie 2009 16:44
si bebe al meu are 2 dintisori la 7 luni si o saptamana, nu am avut probleme cu el, doar ca e putin mai agitat. Dar ma intreb, la cat timp ii vor aparea altii ca sunt tare curioasa. Am o prietena care are bebe de 5 luni si are si el tot 2 dintisori si inca plange intruna, iar sus s-a albit si intarit gingia, sa-i dea oare alt dintisor? asa repede? voi ce spuneti?
aly_raz
Postat pe 13 Septembrie 2009 15:51
Din cate imi amintesc ca am citit intervalul intre dintisori este de cam 3 luni.NOi la 7 luni aveam 4 dintisori , iar spre mirarea mea mai mult am tras cu ceilalti dintisori decat cu caninii care i-au iesit toti intr-o saptamana , fara febra sau alte complicatii , doar putin marait .Cunosc insa pe cineva la care fetita are doar 6 dintisori , iar de vreo 5 luni nu i-au mai dat nimic prin gurita(are 1 an si 6 luni) .Multi pupici si dintisori sanatosi si neplangaciosi
adelafistis
Postat pe 13 Septembrie 2009 17:45
Buna mamici!

Bebe al meu are 8 luni si primii dintisori au aparut la 6 luni jumate. Acum avem 4 dintisori. 2 sus si 2 jos. Dar dintii de sus nu sunt cei din mijloc, ci din lateral. Vi s-a intamplat la bebei sa iasa dintii de sus mijloc mai tarziu decat ceilalti?

sanatate
nicol28
Postat pe 9 Octombrie 2009 11:42
nicole 28, nu te ingrijora, si eugen a facut la fel dar doar cu unul si acela jos... era tare caraghios cu un dinde in mijloc jos pe urma unul lipsa si unul lateral si unul singur sus. A stat asa cam 2 luni ca eu ma si ingrijorasem , ca nu mai stiam daca ii mai iese ceva jos intre cei doi dinti sau ramane asa cun un mare spatiu gol
Intre timp s-a rezolvat si acum la 1 an si 3 luni are 16 dinti.
corina_dragoi
Postat pe 9 Octombrie 2009 15:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Indemnizatia pentru cresterea copilului 48 De la: garbo074345 30 Noiembrie 2010 11:32
clasa intai la ce varsta? 10 De la: MAGGY_30 25 Septembrie 2009 18:52
Buna ziua 9 De la: SEBY1YEAR 10 August 2009 14:27
Petreceri Aniversare! @ www.petrecereadincutie.ro 1 De la: Marcellino 12 Februarie 2010 02:40
peeling chimic 21 De la: vanda10 16 Februarie 2017 15:47
Setari Cookie-uri