DESPRE INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI

corect.si ar fi bine sa dea si un plafon ca daca ai 100 mil salar oricum e salar mare si poti angaja 10 bone. pe cand altii...se descurca si cu alocatia.
dia28
Postat pe 30 Decembrie 2008 12:17
se pare ca azi vom afla ce si cum... Doamne ajuta!
Gabitz_kidz
Postat pe 30 Decembrie 2008 12:55
BUCURETI / 21:20, 30.12.2008

Indemnizaia pentru creterea copilului, stabilit de fostul Executiv la 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, a fost plafonat de Guvern la echivalentul a trei salarii medii pe economie, au declarat ageniei MEDIAFAX surse guvernamentale.

Plafonarea indemnizaiei a fost decis, mari, n edin de guvern.

n luna octombrie, ctigul salarial mediu nominal brut anunat de Institutul Naional de Statistic a fost de 1.795 lei, iar cel net s-a ridicat la 1.327 lei.

Premierul Emil Boc a anunat, la finalul edinei de guvern, c suma aferent indemnizaiei pentru creterea copilului nu va fi mai mic de 800 lei, dar nici nu va depi 4.000 lei i a susinut c aceast formul este "una dintre cele mai generoase" din Uniunea European, unde indemnizaia de 60-100% este acordat pentru 4-8 luni, nu pentru o perioad de 2-3 ani.

"Aceast plafonare rspunde principiului solidaritii. De ce? Persoanele care au salarii mari i n mod evident contribuie cu o sum mai mare la bugetul de asigurri sociale i vor gsi materializat aceast contribuie mare la pensie, persoanele care contribuie cu o sum mai mare vor avea o pensie mai mare. Aceast ndemnizaie pe care o pltim de la bugetul public este efectul solidaritii pe care societatea l are cu o categorie foarte important din punct de vedere social i de aceea am decis, pentru a elimina discrepanele i a realiza un efort de solidaritate - repet, sunt vremuri dificile, grele - s o plafonm la maximum 4.000 de lei, aproximativ 1.000 euro", a spus Boc.

El a artat c, potrivit estimrilor Ministerului de Finane, prin plafonarea indemnizaiei va realizat o economie de aproximativ 600 milioane lei.

Preedintele Traian Bsescu a anunat, la sfritul lunii octombrie, c a promulgat legea care prevede acordarea unei indemnizaii de cretere a copilului de 85% din media veniturilor din ultimele 12 luni, dar nu mai puin de 600 de lei, ct este n prezent nivelul indemnizaiei.

La audierile din Parlament pentru validarea n funcia de ministru al Muncii, Marian Srbu sugera c aceast lege ar putea fi modificat.

"Va trebui s vedem dac putem finana legea care ar trebui s intre de la 1 ianuarie n vigoare", spunea Srbu.

El a artat c legea ar putea fi modificat cu alocarea fondurilor prin repartizarea pe grupe, n funcie de veniturile obinute de mame, sau prin limitarea indemnizaiei la maximum trei salarii medii pe economie.

dia28
Postat pe 1 Ianuarie 2009 17:08
buna!sunt mariana si am si eu o problema:am lucrat din 23 decembrie 2008 pina la 23 martie 2008 cu jumatate de norma(4 ore)iar din aprilie ma bagat la norma intreaga(8 ore).nasterea e preconizata in jur de 20 feb.2009.credeti ca beneficiez de indemnizatia pt. cresterea copilului?

va rog mult nu ocoliti intrebarea mea.
va multumesc anticipat
mariana22
Postat pe 9 Ianuarie 2009 20:13
daca ai lucrat un an de zile cu carte de munca nu conteaza cate ore ai lucrat, iei adeverinta de salariu cu veniturile pe care le-ai avut si o sa ai 85 % din ele (nete). legea zice sa fi lucrat 12 luni anterioare nasterii, nu zice si cate ore pe zi din cate stiu eu...
ruschita
Postat pe 10 Ianuarie 2009 11:20
Buna fetelor, am si eu o nelamurire in privinta calcularii veniturilor din care se va face acea medie pt 85% indemnizatie. Stiu ca inca nu sunt publicate normele, insa limbajul asta legislativ este destul de complicat pentru mine si am o situatie aparte si v-as ruga sa ma lamuriti daca se poate. Sunt functionar public, iar in timpul liber lucrez cu un ONG unde sunt formator pentru diferite cursuri de calificare profesionala a adultilor in baza unui contract civil care se impoziteaza cu 10% - este prevazut in legislatie - deci este un venit de natura veniturilor independente desfasurate in baza contractelor civile incheiate potrivit codului civil. Ideea este ca acest ONG are obligatia declararii acestor vontracte pentru anul curent o data in luna iunie pt.primul semestru al anului, apoi in luna ian.anul urmator pentru cel de al doilea semestru. Atunci eu nu voi putea scoate acea adeverinta de venit de la finante decat destul de tarziu. Sper ca nu v-am dat prea multe detalii si daca mai cunoasteti astfel de cazuri sau intelegeti ce prevede legislatia va rog sa postati pe forum paote mai sunt si alte mamici in situatia aceasta...eu nu sunt inca dar sper va sunt in devenire.....Va doresc multa sanatate tuturor...si multumesc anticipat
spectradi
Postat pe 10 Ianuarie 2009 12:05
eu am auzit ca trebuie sa lucrezi cu norma intreaga.Eu am avut contractul cu jumatate de norma si cand am ramas insarcinata contabila a facut o rectificare sau ceva de genul asta,si din aprilie mi-a trecut 8 ore ca sa iasa cele 12 luni anterioare nasterii.Am inteles ca daca nasti mai devreme cu cateva zile si ai cele 12 luni complete nu beneficiezi de indemnizatie
mariana22
Postat pe 10 Ianuarie 2009 13:36
scuze,daca nasti mai devreme cu cateva zile si nu ai cele 12 luni complete nu beneficiezi de indemnizatie
mariana22
Postat pe 10 Ianuarie 2009 14:00
spectradi, adeverinta de venit nu se scoate de la finante, ti-o da firma la care lucreezi. finantele n-au nimic de a face cu indemnizatia ta.
ruschita
Postat pe 10 Ianuarie 2009 15:06
mariana 22...pai cam asa as interpreta si eu legea: ca trebuie sa fi lucrat cel putin 12 luni ianinte de data nasterii. nici o zi mai putin de 12 luni... Dar cu norma intrega sau juma de norma, nu cred ca e nici un impediment:ce, daca ai fi lucrat cu norma intreaga dar aveai acelasi salariu era altceva?sau ce, daca lucrezi cu juma de norma se platesc si impozitele pe jumate? (nu stiu, se platesc jumate?)
ruschita
Postat pe 10 Ianuarie 2009 15:09
Pai, referitor la deverinta de venit....zilele trecute imi citea o colega de pe internet referitor la indemnizatie, ca se acorda pentru veniturile profesionale si trebuie adeverinta de venit vizata de administratia financiara...voi cauta iar sa vad unde am citit si o sa revin...
spectradi
Postat pe 10 Ianuarie 2009 15:16
nu e adevarat , nici macar nu e un formularanume, ceri pur si simplu la serviciu o adeverinta a veniturilor nete.. plus o cerere de mana daca ai primit pana acum cei 6 mil, plus copie dupa buletin si certif de nastere.
ruschita
Postat pe 10 Ianuarie 2009 19:17
http://www.ziua.ro/news.php?data=2009-01-07&id=18776, revin la mesajul meu initial... pe adresa pe care v-am dat-o scrie ca daca veniturile sunt de la mai multi angajatori (ceea ce ar fi si cazul meu) "este nevoie de o adeverinta vizata de Agentiile fiscale pentru a arata ca veniturile au fost impozate" - ei aici si nelamurirea mea, conform primului mesaj.....poate gasitit raspunsuri, eu va multumesc pentru interesul aratat si va doresc multa sanatate si spor in toate
spectradi
Postat pe 11 Ianuarie 2009 19:07
Daca nu puteti intra de pe adresa data de mine, pot sa va dau urmatoarele detalii: informatia am luat-o de pe siteul ziarului ZIUA ONLINE, editia cu nr.4429 miercuri, 7 ianuarie 2009, sectiunea SOCIAL - Indemnizatia de crestere a copilului: ce acte sunt necesare la dosar si unde trebuie sa le depuneti
spectradi
Postat pe 11 Ianuarie 2009 19:15
Iata articolul in cauza:
Ziarul Ziua on line
"Indemnizatia de crestere a copilului: ce acte sunt necesare la dosar si unde trebuie sa le depuneti
-- Ca la orice lege noua, normele de aplicare nu sunt nici de aceasta data foarte clare pentru functionarii care primesc dosarele
Mamele cu venituri mari pot depune actele pentru a primi indemnizatia de crestere a copilului, mai mare de 600 de lei cat se acorda pana anul trecut. Femeile care au nascut dupa 1 ianuarie 2009 trebuie sa mearga la Directiile de Asistenta Sociala ale Primariilor. In schimb, cele care sunt deja in plata se pot adresa Agentiilor locale de Prestatii Sociale, fostele Directii de Munca, anunta hotnews.ro.Normele de aplicare ale noii legi nu sunt inca foarte clare nici pentru functionarii care primesc dosarele. Ei au fost informati ca parintii trebuie sa completeze o cerere pentru a beneficia de indemnizatie mai mare, sa depuna o copie dupa buletin, dupa certificatul de nastere al copilului si sa aduca de la serviciu o adeverinta cu veniturile nete pe ultimele 12 luni. Nu este nevoie de formulare tipizate la dosar.Daca veniturile din ultimele 12 luni anterioare nasterii provin de la mai multi angajatori, este nevoie de o adeverinta vizata de Agentiile fiscale pentru a arata ca veniturile au fost impozate. Daca reusiti sa depuneti dosarul pana in data de 15 ianuarie ar urma sa primiti indemnizatia marita chiar din februarie. In caz contrar, veti primi banii retroactiv
Conform noii legi, de la 1 ianuarie 2009, mama sau tatal, poate primi 85% din veniturile nete obtinute in ultimele 12 luni dinaintea nasterii, dar nu mai mult de 4.000 de lei si nici mai putin de 600 de lei. Guvernul Boc a plafonat indemnizatia la nu mai mult de trei salarii medii pe economie, pentru a economisi la bugetul de stat circa 150 milioane euro. La stabilirea indemnizatiei vor fi luate in calcul toate veniturile realizate de persoana indreptatita, respectiv acele sume supuse impozitului pe venit si cuprinse in Codul fiscal.Pana acum suma era uniforma: 600 de lei.Mamele cu venituri mari care ar urma sa primeasca mai multi bani pentru cresterea si ingrijirea copiilor in varsta de pana la doi ani, sunt circa 20.000. Masura a fost luata pentru incurajarea femeilor de cariera sa aiba copii si sa ramana cu ei acasa timp de doi ani, dupa cum declara fostul ministru al muncii, Mariana Campeanu"
elanicol
Postat pe 11 Ianuarie 2009 21:43
Buna mamici
Sunt Cristina si am o fetita de 6 luni. Scriu pentru prima oara pe acest forum si as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva ca s-au schimbat atat de mult legile ca nu mai sti ce sa crezi si ce nu.Intrebarea mea este urmatorea:stiti cumva daca o proaspata mamica poate sa ia indemnizatia de stat(ma refer la cei 600 sau cat or mai fi)si daca este studenta si nu am cele 12 luni lucrate.Si daca poate ce trebuie adaugat la dosar sau ce pasi trebuie sa urmez.poopici
cristina_p
Postat pe 11 Ianuarie 2009 23:17
Din pacate nu!!! doar daca ai absolvit cu licenta facultatea in aceasta perioada! cel mai bine mergi la Primaria de care apartii si vorbeste cu juristul de acolo!!
elanicol
Postat pe 12 Ianuarie 2009 00:08
"OUG nr. 148/2005 a fost modificata de Guvern in sensul ca incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Codului Fiscal, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4000 lei.

Indemnizatie, intre 600 si 4000 lei
Nivelul minim al indemnizatiei pentru cresterea copilului este de 600 lei, iar nivelul maxim se stabileste la 4.000 lei, potrivit OUG nr. 226/2008.
Prin urmare, indemnizatia pentru cresterea copilului se va calcula prin aplicarea procentului de 85% asupra veniturilor nete, insa daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei se va acorda suma de 600 lei, iar daca din calcul rezulta o suma mai mare de 4.000 lei se va acorda suma de 4.000 lei.

In aplicarea acestor noi prevederi, Normele metodologice de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.148/2005 aprobate prin Hotararea Guvernului nr.1025/2006, au fost modificate si completate prin Hotararea Guvernului nr.1682/2008.
Si mamele care au nascut inainte de 1 ianuarie 2009 beneficiaza de noua indemnizatie

Pe langa persoanele care nasc incepand cu data de 1 ianuarie 2009, beneficiaza de indemnizatia in cuantum de 85% si persoanele aflate in una din urmatoarele situatii:
a) in plata indemnizatiei pentru cresterea copilului;
b) in plata indemnizatiei pentru cresterea celui de-al doilea copil in situatia in care acesta a fost nascut pana la implinirea de catre primul copil a varstei de 2 (3) ani;
c) in plata stimulentului lunar;
d) in concediu de maternitate si in plata indemnizatiei aferente;
e) ar fi fost indreptatite sa beneficieze de indemnizatia pentru cresterea copilului sau de stimulentul lunar si nu au solicitat acest drept;
f) cererile privind acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului nu au fost solutionate pana la data de 31 decembrie 2008 inclusiv.

In situatia in care indemnizatia pentru cresterea copilului se solicita pentru prima data, este necesar sa fie completata o cerere (vezi fisierul atasat). Cererea se depune la primaria de domicilu impreuna cu documentele doveditoare.
In situatia in care persoana este in plata indemnizatiei pentru cresterea copilului, persoanele beneficiare transmit la agentia pentru prestatii sociale in a carei raza teritoriala are domiciliul o cerere scrisa care sa contina in mod obligatoriu: numele si prenumele, codul numeric personal, adresa, atat a persoanei beneficiare, cat si a copilului pentru care se primeste indemnizatia, insotita de documentele doveditoare(vezi fisierul atasat) privind veniturile realizate.

Daca persoana este in plata suplimentului lunar si doreste sa benefieze de concediu pentru cresterea copilului si indemnizatia aferenta, cererea se completeaza potrivit modelului tipizat aprobat prin normele metodologice insotita de documentele doveditoare privind veniturile realizate.

Aceste documente pot fi depuse la sediul agentiilor pentru prestatii sociale sau tranmise prin posta cu confirmare de primire, pana la data de 30 iunie 2009.


Plata indemnizatiei, prin mandat postal sau cont bancar

Pentru plata indemnizatiei pentru cresterea copilului se poate opta intre mandat postal la domiciliu sau cont personal ori de card deschis la o unitate bancara. Daca se opteaza pentru cont de card in cerere se bifeaza aceasta varianta de plata si se va atasa si copia dupa extrasul de cont de la deschiderea acestuia.

Acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului in situatia in care aceasta se solicita pentru prima data, se realizeaza astfel:

a) incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la data nasterii copilului, indiferent de persoana indreptatita care solicita dreptul, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;
b) incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente;
c) incepand cu data adoptiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau incredintarii, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la data la care s-au aprobat ori, dupa caz, s-au instituit masurile de protectie a copilului;
d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situatii, inclusiv pentru cazul in care cererea a fost depusa peste termenele prevazute la lit. a), b) si c).
Sursa: Ministerul Muncii ""
elanicol
Postat pe 12 Ianuarie 2009 00:12
"Documentele necesare stabilirii dreptului la indemnizatia/stimulentul lunar pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap
1. Indemnizatia lunara pentru cresterea copilului se acorda pe baza de cerere, nsotita n mod obligatoriu de copia actului de identitate al solicitantului si a certificatului de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul ori, dupa caz, de livretul de familie, certificate pentru conformitate cu originalul si, dupa caz, de actele doveditoare prevazute la care sa ateste ndeplinirea conditiilor prevazute de ordonanta de urgenta.
2. n cazul n care nu a fost ntocmit actul de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul, cererea va fi nsotita de copia legalizata a actului constatator al nasterii. Pentru copiii cetateni straini, nascuti n strainatate, cererea va fi nsotita de certificatul sau extrasul de nastere tradus n limba romana si legalizat. n aceasta situatie, beneficiarii dreptului au obligatia sa depuna la agentia pentru prestatii sociale judeteana, respectiv a municipiului Bucuresti, denumita n continuare agentia teritoriala, copia certificatului de nastere al copilului, n termen de 30 de zile de la eliberarea acestuia, dar nu mai tarziu de 6 luni de la nasterea copilului sau 12 luni de la nregistrarea nasterii la autoritatile romane competente, n conditiile Legii nr.119/1996 cu privire la actele de stare civila, cu modificarile si completarile ulterioare, n cazul copiilor cetateni romani nascuti n strainatate.
3. Actele doveditoare privind componenta familiei, filiatia copiilor si situatia lor juridica se prezinta n copie certificata sau, dupa caz, autentificata pentru conformitate cu originalul, si sunt, dupa caz, urmatoarele:
a) certificatele de nastere ale tuturor copiilor nascuti dupa data de 1 ianuarie 2006;
b) hotararea judecatoreasca de ncredintare n vederea adoptiei, potrivit legii;
c) hotararea judecatoreasca de ncuviintare a adoptiei, potrivit legii;
d) hotararea judecatoreasca sau, dupa caz, hotararea comisiei pentru protectia copilului pentru masura plasamentului, potrivit legii;
e) decizia directorului general al directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului sau, dupa caz, hotararea judecatoreasca pentru masura plasamentului n regim de urgenta, potrivit legii;
f) hotararea judecatoreasca de instituire a tutelei sau, dupa caz, dispozitia autoritatii tutelare, potrivit legii.
4. Actele doveditoare privind atestarea conditiilor de eligibilitate si nivelul venitului lunar aferent acestor perioade , certificate pentru conformitate de autoritatile competente sunt, dupa caz, urmatoarele:
a) dovada eliberata de angajator sau alt platitor din care sa rezulte ca persoana ndreptatita a realizat timp de 12 luni n ultimul an anterior nasterii copilului venituri din salarii, sau, dupa caz, de autoritatea competenta, n caz de dizolvare, faliment sau lichidare judiciara a angajatorului;
b) dovada privind veniturile realizate n anul fiscal anterior celui n care s-a nascut copilul si/sau dupa caz, dovada privind venitul calculat n vederea platii anticipate a impozitului, precum si copia dupa decizia de impunere, eliberate de autoritatile competente n cazul persoanelor care realizeaza venituri din activitati independente si/sau din activitati agricole. n situatia n care una din aceaste dovezi nu poate fi eliberata, persoana ndreptatita prezinta o declaratie pe propria raspundere privind realizarea acestor venituri, n conditiile prevazute de Codul penal;
c) dovada eliberata de autoritatile competente n cazul persoanelor care realizeaza venituri profesionale neimpozabile;
d) dovada eliberata de autoritatile competente n cazul asociatilor unici privind veniturile realizate de acestia;
e) adeverinta eliberata de platitorul indemnizatiei de maternitate, potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, de angajator sau, dupa caz, de casa teritoriala de asigurari de sanatate ori de agentia judeteana pentru ocuparea fortei de munca, pentru persoanele care au nascut al doilea copil pana la mplinirea de catre primul copil a varstei de 2 (3) ani ;
f) dovada eliberata de autoritatile competente, de angajatori sau, dupa caz, declaratia pe propria raspundere, din care sa rezulte data de la care solicitantul se afla n concediu pentru cresterea copilului;
g) copia contractului de munca sau/dupa caz dovada eliberata de angajatori ori de autoritatile competente straine sau romane, traduse si legalizate, care sa ateste realizarea de venituri profesionale pe baza unor contracte individuale de munca n strainatate potrivit acordurilor guvernamentale bilaterale ncheiate de Romania cu alte state sau, dupa caz, realizarea de venituri profesionale dobandite n urma activitatilor salariale sau independente totalizate n baza prevederilor Regulamentului 1408/71 privind aplicarea regimurilor de securitate sociala lucratorilor salariati, lucratorilor independenti si membrilor familiilor lor care se deplaseaza n interiorul Comunitatii.
5. Actele doveditoare privind atestarea perioadelor asimilate sunt, dupa caz, urmatoarele:
a) dovada eliberata de institutia care a trimis persoana n misiune permanenta n strainatate, pentru situatia prevazuta la lit. a);
b) dovada eliberata de agentia teritoriala pentru ocuparea fortei de munca, pentru situatiile prevazute la lit. b), c), e) si f);
c) dovada eliberata de casele teritoriale de pensii, pentru situatiile prevazute la lit. c) - h) si p);
d) dovada eliberata de angajator ori, dupa caz, de casa teritoriala de asigurari de sanatate, pentru situatiile prevazute la lit. c) g) si i), l) - n);
e) diploma de absolvire, foaia matricola sau adeverinta eliberata de institutia de nvatamant superior, pentru situatiile prevazute la lit. j), k) si s);
f) livretul militar, certificatul, sau orice alta dovada eliberata dupa caz, de centrul militar n a carui raza teritoriala domiciliaza persoana ndreptatita, sau de structurile militare ale institutiilor din sistemul de aparare, ordine publica si siguranta nationala, n care sunt precizate cu exactitate perioadele si natura situatiei respective, pentru situatia prevazuta la lit. o).
6. Alte acte doveditoare privind acordarea indemnizatiei lunare sunt, dupa caz, urmatoarele:
a) declaratia pe propria raspundere din care sa rezulte ca celalalt parinte firesc sau, dupa caz, o alta persoana dintre cele prevazute la art. 5 alin. (2) din ordonanta de urgenta nu beneficiaza de indemnizatie sau de stimulent;
b) declaratia pe propria raspundere a persoanei ndreptatite ca se ocupa de cresterea si ngrijirea copilului si ca acesta nu este ncredintat sau dat n plasament unei alte persoane ori unui organism privat autorizat sau serviciu public;
c) certificatul de ncadrare a copilului ntr-un grad de handicap;
d) adeverinta eliberata de medicul specialist privind certificarea nasterii nainte de termen;
e) alte documente, dupa caz, din care sa rezulte ndeplinirea conditiilor de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, la solicitarea directiilor teritoriale.
7. Pentru cetatenii straini sau apatrizi, componenta familiei, filiatia copiilor si situatia lor juridica se dovedesc cu documentele eliberate de autoritatile din tara de origine si confirmate de autoritatile romane sau, dupa caz, cu documentele eliberate de autoritatile romane, precum si cu alte documente prevazute de lege."



elanicol
Postat pe 12 Ianuarie 2009 00:13
Multumesc mult pentru ca mi-ai dat raspuns la problema mea
Multa sanatate tie si bebelusului tau
cristina_p
Postat pe 12 Ianuarie 2009 00:17
am si eu o intrebare pt elanicol in legatura cu indemnizatia de crestere a copilului:daca am lucrat cu jumatate de norma(4 ore) se considere 12 luni anterioare nasterii? sau trebuie obligatoriu norma intreaga?de ex daca ai lucrat 12 luni cu jumatate de norma poti beneficia de indemnizatie?pana la urma ai platit un impozit,chiar daca e mai mic.multumesc si astept raspunsul tau.am vazut ca stii totul despre acordarea indemnizatiei
mariana22
Postat pe 12 Ianuarie 2009 13:42
in lege se spune 12 luni de venituri supuse impozitarii! nu specifica numarul de ore lucrate!
Si nu stiu totul, doar putin mai mult decat majoritatea, dar explicabil, lucrez in domeniu, gestionez multe gravidute ...trebuie sa am habar de ceea ce fac!
elanicol
Postat pe 12 Ianuarie 2009 15:04
draga Elanicol, te deranjez si eu cu o intrebare.eu am fost in indemnizatie copil pana pe 17 dec 2008,apoi m-am dus la lucru.acum sunt insarcinata si urmeaza sa nasc pe la sfarsitul lui august.voi beneficia de indemnizatie,nu?si cum se vor calcula cei 85%?mersi
denisavld
Postat pe 12 Ianuarie 2009 19:47
am si eu o intrebare:am o fetita nascuta pe 23 aprilie 2008 si as dori sa mai am un bebe. cand il pot face, in asa fel incat sa nu mai merg la lucru, ci sa intru in cel de-al doilea concediu? nu vreau sa fie diferenta prea mare intre copii.(sa stau doi ani acasa, sa mai lucrez 12 luni si apoi sa raman iarasi gravida)
dia28
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:57
multumesc mult pt raspuns.dar mai am o intrebare:ai avut cazuri de gravide care au lucrat cu jumatate de norma?au luat indemnizatia?multumesc si astept raspunsul tau
mariana22
Postat pe 13 Ianuarie 2009 13:54
Denisavld, vei beneficoia in continuare de indemnizatie.Prenatalul se ia in cosiderare ca stagiu de cotizare.Iti spun sigur, sora mea lucreaza la primarie la autoritate tutelara si ea se ocupa cu dosarele.Important e sa te fi sus la munca imediat ce ai terminat prenatalul, sa nu ai nici o zi intrerupta.
laura_paisan1983
Postat pe 13 Ianuarie 2009 21:20
Didina, poti sa te apuci cu siguranta de treaba, si eu mai vreau sa fac un bb pana face Mario 2 ani.Vei beneficia in continuare de indemnizatie.Prenatalul se ia in consideratie ca stagiiu de cotizare.
laura_paisan1983
Postat pe 13 Ianuarie 2009 21:22
eu am nascut cu cezariana si ar trabui sa astept doi ani...deci am concediu doi ani pana in 23 aprilie 2010. in ce luna ar trebui sa fiu gravida atunci? in 7 luni ca sa intru in prenatal?pot sa-mi iau si medical inainte dc sarcina o fi mai mica? cat inainte de prenatal?ca la prima sarcina nu mi-am luat medical deloc si nu stiu.
multumesc mult de tot anticipat.
dia28
Postat pe 13 Ianuarie 2009 22:03
buna la toata lumea de pe aici .. . am si eu o intrebare .
In luna noiembrie 2008 pe data de 17 am plecat de la o firma cu demisie apoi m-am reangajat tot acolo cu data de 15 dec. 2008 daca e sa fiu inarcinata voi putea beneficia de indeminzatia pt. cresterea copilului? tin sa mentionez ca ininte de data de 17 dec 2008 am lucrat 2 ani fara intrerupere . ma poate ajuta cineva astept un raspuns .
multumesc anticipat !

Postat pe 14 Ianuarie 2009 14:39
mersi mult pentru raspuns.m-am dus imediat la scoala, sunt profesoara. imediat ce am terminat concediul ,nu am nici o zi intarziere. poti sa-mi spui cum o sa-mi calculeze indemnizatia?eu o sa lucrez cam 8 luni.
denisavld
Postat pe 15 Ianuarie 2009 18:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pestele la bebei 4 De la: tanase_claudia 16 Martie 2010 07:03
Aparitia maselutelelor!!! 8 De la: pinicuta 17 Septembrie 2009 23:00
gauri in ureche pentru cercei 1 De la: sweet_lacry 12 August 2009 23:26
Cumpar scaun masa bebelus. 1 De la: kidz008160 16 Mai 2010 18:37
zona pajura-bucurestii noi-domenii-1 mai-damaroaia... 1 De la: ruschita 28 Ianuarie 2009 15:16
Setari Cookie-uri