O intrebare....Ce inseamna casatoria pt voi?

fleurdelis
Postat pe 13 Iunie 2010 11:47
casatoria inseamna responsabilitati toti ne dorim sa ne castorim dar pt uni nui momentul pt alti da pt k e aduce j bucuri si necazuri apar copii si nu mai este k nd esti liber
garbo133831
Postat pe 13 Iunie 2010 13:36
a te casatori inseamna a imparti toate problemele la doi...care multe din ele nu ar exista daca nu ne-am casatori
lala_cri
Postat pe 13 Iunie 2010 13:38
De la: jordina, la data 2010-06-11 12:56:06casatoria e intr-adevar un legamant foarte puternic...pt mine.ca nu toti gandim la fel.dar faza cu copii si educatia lor.....e mai complicat...asa ziceam si eu pana am avut unul si mi-am dat seama ca nu doar ce zici si faci tu conteaza.e de ajuns sa ai pe unul in familie care sa nu gandeasca la fel....ca s-a dus dracu educatia copilului...iti spun din experianta...eu am un cumnat,un socru si cel mai rau si SOACRA....asa ca gandeste-te bine ininte sa faci un copil si muta-te cat de departe poti de familie



cata dreptate ai! si ce rau imi pare! eu am asteptat 3 ani de la casatorie ca sa fac un copil (la 30 de ani), cand puteam sa il fac pe al doilea la varsta asta. e aiurea sa stai cu toata familia lui, mai ales daca nu stii ce te asteapta macar pe jumatate. am stat si eu cu: ma-sa(divortata), sor-sa(divortata), bunica-sa(vaduva), nepoata-sa (cu probleme psihice) . si crede-ma ca intre atatea femei, si 4 generatii, a fost groaznic. cand am hotarat sa ne mutam impreuna, adica eu la el, i-am spus despre familia mea tot, apucaturile fiecaruia, crizele, motivele, fapte si prezumtii, etc. s-a descurcat in situatii limita, pe cand eu nu am avut parte de acelasi "tratament" din partea lui. nu mi-a spus nimic. a fost foarte greu. cand m-am hotarat sa plec, pt ca nu se mai putea trai acolo, aveam o luna de cand ne casatoriseram. eram dispusa sa renunt si la el si la tot, indiferent cat de greu ar fi fost. i-am spus ca nu se mai poate, ca vreau sa plecam. la cat de atasat era de tutele astea, nu mi-a venit sa cred ca m-a urmat. ne-am mutat cu chirie, si acum stam tot cu chirie (de 4 ani), avem si un copil de 1 an, e destul de greu d p d v financiar, dar suntem doar NOI TREI, si nu mai sta nimeni sa asculte la usa camerei mele cand fac sex, nu mai mananca nimeni altcineva din mancarea mea, nu mai traieste nimeni pe munca mea, in afara de familia mea (baietii mei, Alexu si tati). certurile sunt doar ale noastre, discutiile, placerile, absolut tot.

cu ai mei ar fi fost si mai rau, pt k ii cunosc, le cunosc toate tabieturile.

in ceea ce priveste educatia copilului, cel mai important avut al unei mame, pacat ca ai dreptate si aici. daca ai fi avut doar cumnat si socru, ar fi fost altceva. barbatii nu sunt ca femeile.

parerea mea? fugi! fugi cat mai departe, asa cum ai spus si tu. incearca sa-l convingi si pe EL, o femeie poate face multe, mai ales pentru fericirea familiei. daca nu vrea, ia copilul si pleaca! ca sa-i fie tata copilului, nu trebuie neaparat sa-ti fie tie sot! vei gasi multa bunavointa la straini! daca nu te urmeaza, nu te iubeste indeajuns incat sa fie doare pt tine.

financiar va veti descurca, nu se poate altfel. dar ca sa va fie bine din toate p.d.v., trebuie sa fiti numai VOI, voi trei!

daca ai nevoie de orice fel de ajutor, sa stii ca te pot ajuta!

inca ceva: in ce priveste soacra, socrul, catelul, purcelul, vezi ca tu ai un statut acolo, nu face prostia sa taci si sa inghiti de dragul LUI si al copilului. si in privinta copilului, fa-l sa aiba incredere numai in tine si in tatal lui. iar celorlalti poti sa le spui intr-un mod elevat ca e copilul tau si vrei sa-i dai educatia pe care crezi TU ca trebuie sa o aiba, indiferent de cati copii au crescut ei si modalitatile lor(vechea replica: eu stiu, doar am crescut ....n.... si uite ce mari sunt!!!

)


NU UITA: POT SA TE AJUT IN ORICE PRIVINTA! daca vrei, bineinteles.

monica30
Postat pe 13 Iunie 2010 16:25
Biserica , in acest context, poate sa dea acordul sotiei, pt a se desparti de el, deoarece a murit ceva dintre ei, dragostea.dar cel mai bine, e daca poate sa-l ierte si sa mearga mai departe.daca poate.
elena20
Postat pe 13 Iunie 2010 17:44
sotul meu la aceasta intrebare mi-a raspuns-casatoria este sensul vietii si realizarea lui emotionala-m-a lasat fara replica !
anisoaraf
Postat pe 14 Iunie 2010 16:28
...inseamna perpetuarea speciei umane, respectul si iubirea dintre oamenii care inca se mai iubesc!...o calatorie prin viata in doi...etc,etc.
caleidoscop
Postat pe 14 Iunie 2010 20:42
inseamna perpetuarea speciei!
pfuuu....
deci ioo,,,,cd o sa vreau sa ma perpetueez...abiaa.....
ok
fleurdelis
Postat pe 14 Iunie 2010 21:09
De la: garbo072160, la data 2010-06-14 20:42:41 ... si iubirea dintre oamenii care inca se mai iubesc!....


e tare, bate in ciocoi.

O semnam si o dam anonima?
anakin
Postat pe 14 Iunie 2010 21:12


anonima semnez!
fleurdelis
Postat pe 14 Iunie 2010 21:13
Io o semnez pe aia a lu' 160. Imi place partea cu "etc, etc..."
Tylly
Postat pe 14 Iunie 2010 21:15



mai...eu de ce sa fiu,,,farisee ....mie imi palce partea cu perpetuareaa bre!
cum sa raman eu asa unicaaa???
fleurdelis
Postat pe 14 Iunie 2010 21:17
Bre, mie partea cu "o calatorie prin viata in doi" ma duce cu gandul la aia din "Lost"...
Bine, aia erau ceva mai multi.. cum s-ar zice, grupir! grupir!

Ce dor imi este de "Compania a saptea"
anakin
Postat pe 14 Iunie 2010 21:18
eu nu-nteleg atuncia....si cine bate in ciocoi pana la urma??
aia din lost??
fleurdelis
Postat pe 14 Iunie 2010 21:20
auzi da lasa, mai bine nu-mi raspunde!


stiam eu ca viata in 2 duce in lost anyway...
depinde care din ei....daca nu amandoi
fleurdelis
Postat pe 14 Iunie 2010 21:22
La septieme compagne, fleur, aia dau tare in ciocoi
anakin
Postat pe 14 Iunie 2010 21:24
fleurdelis
Postat pe 14 Iunie 2010 21:24
zici tuu??
fleurdelis
Postat pe 14 Iunie 2010 21:26
Mie mi-e dor de M A S H... fara nicio legatura cu subiectul, fireste.
Tylly
Postat pe 14 Iunie 2010 21:28
fleurdelis
Postat pe 14 Iunie 2010 21:29
anonime? atunci semnez si eu
nelly05
Postat pe 14 Iunie 2010 21:59
fleurdelis, ce nu ti-a placut la definitia mea? sau ce ti-a placut? si de ce?
caleidoscop
Postat pe 15 Iunie 2010 18:55
fleurdelis
Postat pe 15 Iunie 2010 18:57
Bravo, mai! Ai asezat-o la locul ei! Ce sa-i faci, nu toti cei ce vorbesc au ceva de spus!
barlogea
Postat pe 16 Iunie 2010 14:28
casatoria insemna recunoasterea oficiala a unei relatii (in fata oamenilorsi a lui dumnezeu). ideal ar fi sa se casatoareasca doar cei care se iubesc, dar din pacate multi o fac doar pt bani, prestigiu, de gura parintilor etc

consider ca odata ce te-ai casatorit trebuie sa iti tii promisiunile facute : sa fii alaturi la bine si la rau, sa ai grija de cel de langa tine, sa nu il ranesti nici nu vorba nici cu fapta
DAR nici sa nu accepti sa fii calcat in picioare (batjocorit, batut etc, ce mai aud eu la altii sau in ziare sau la TV)- oameni suntem toti si avem aceleasi drepturi, sa nu lasam sa fim calcati in picioare pt nimic in lume (una e sa ai un moment de neintelegeri si alta e sa ajungi in sptal sau de rasul celor din jur...)
garbo158153
Postat pe 16 Iunie 2010 14:32
Bineinteles. Tu poti controla doar jumatate din relatia voastra, adica dinspre tine inspre el, invers nu. Din experienta mea stiu ca atunci cand tu respecti cu sfintenie juramantul pe care l-ai rostit cu gura ta, poti avea "pretentia" ca Dumnezeu sa aiba grija de sensul invers al relatiei voastre (adica dinspre el spre tine).Acest lucru l-a afirmat un preot intelept intr-o predica, iar eu sunt foarte de acord cu el. Toti oamenii au nevoie de dragoste. In fata dragostei tale indiferenta lui (care doare foarte tare) va capitula. E drept ca poate dura pana sa-si dea seama ca valorezi foarte mult pentru el. Dar perseverenta ta intr-o zi va avea rezultate extraordinare si vei vedea ca a meritat "efortul" de a iubi neconditionat.Toate acestea ti le spun din experienta mea proprie.
angel_forever
Postat pe 16 Iunie 2010 17:07
Odata, eram cu nevasta-mea in pat si ma intrebam si eu, asa, ca omu' "o....
fi avut, n-o fi avut?". Pana la urma am zis sa intreb cu voce tare, nu
numai in gand, da' mai pe ocolite, (ca doar sunt un gentleman, ce pana
mea) si i-am zis:
"Auzi, cum se face ca nu stiu niciodata cand ai orgasm?"
Si stiti ce mi-a raspuns:
"Pai n-are rost sa te tot sun la servici si sa te deranjez pentru atata
lucru"



TREI tipi mor si ajung la poarta Raiului. Sf Petru ii intreaba:
- De cate ori v-ati inselat nevestele?
- Eu niciodata in 30 de ani de casnicie, raspunde primul. - Foarte bine, uite ai aici un Mercedes sa te plimbi in Rai....
- Eu o singura data in 40 de ani de casnicie, spune al doilea.
- Nu e chiar atat de grav, se iarta. Uite un Hyundai sa mergi cu el prin rai....
- Eu de vreo 10 ori in 20 ani de casnicie, raspunde ultimul.
- Aoleu, ce rau ai fost. Insa pentru ca ai fost cinstit, uite un Logan sa mergi cu el prin Rai.
Dupa cativa ani se intalnesc cel cu Loganul si cel cu Mercedesul la un stop. Cel cu Mercedes plangea.
- De ce plangi omule? Ce s-a intamplat?
- Uite... a murit nevasta-mea ieri...
- Asa, si?
- Si am vazut-o azi prin Rai .. pe role .............

sophia1971
Postat pe 16 Iunie 2010 17:22
casatoria mi se pare o responsabilitate prea mare, mai ales pt femeie ,
annnnnnaaaaaa
Postat pe 22 Iunie 2010 22:47
placerea este pe masura implicarii emotionale, responsabilitatii si eforturilor depuse-merita sa incerci !
anisoaraf
Postat pe 22 Iunie 2010 22:51
Casatoria este unul dintre cele 7 sacramente, este sfnta i indisolubil i trebuie s fie cldit pe iubire adevrat, nu pe o pasiune de moment, care se stinge ca un foc de paie. Cstoria este un pas pe via i trebuie privit cu mult seriozitate. De aceea trebuie ca cei doi s se cunoasc foarte bine (nu m refer n sens sexual nainte de cstorie) i s existe comunicare adevrat.

Divorul este o mare dezordine i o vtmare a cstoriei.
Celor care l ntrebau despre divor, Domnul Cristos le-a spus c din cauza mpietririi inimii lor le-a dat Moise ngduina de a se despri, dar El a reinstaurat norma de la nceput, care nu admitea divorul i recstorirea dup divor, spunndu-le c la nceput n-a fost aa (n-a fost aceast ngduin). Deci, iat c nsui Isus Cristos, care e Dumnezeu i om, Fiul lui Dumnezeu ntrupat, interzice divorul i recstorirea dup divor. Nu trebuie s adaptm normele lui Dumnezeu dup viaa noastr, ci invers, viaa noastr s-o adaptm, s-o conformm dup normele lui Dumnezeu.

Au venit la El fariseii i, ca s-L ispiteasc, L-au ntrebat : Este ngduit unui brbat s-i lase soia ? Dar, rspunznd, El le-a zis : Ce v-a poruncit Moise ?
Moise , au zis ei, a dat voie ca brbatul s scrie o carte de desprire i s-o lase. i Isus, rspunznd, le-a zis : Din cauza mpietririi inimii voastre v-a scris el porunca aceasta. Dar, de la nceputul creaiei, Dumnezeu i-a fcut parte brbteasc i parte femeiasc. De aceea brbatul va lsa pe tatl su i pe mama sa i se va uni cu soia sa. i cei doi vor fi un singur trup. Aa c nu mai sunt doi, ci sunt un singur trup. Deci, ce a unit Dumnezeu, omul s nu despart. n cas, ucenicii L-au ntrebat iari despre aceasta. i El le-a zis: ORICINE ΪI VA LSA SOIA I SE VA CSTORI CU ALTA, COMITE ADULTER MPOTRIVA EI ; I DAC O FEMEIE ΪI LAS SOUL I SE CSTORETE CU UN ALTUL, COMITE ADULTER. (Marcu, 10,1-12).

Iat cteva gnduri scrise de un preot despre divor :
Evanghelia dup Marcu ne spune c Isus le-a replicat celor care l ntrebau despre divor: "Din cauza mpietririi inimii voastre v-a dat el (Moise) aceast prescripie". Cuvntul grec "sclerocardia" este tradus prin mpietrirea inimii: "Din cauza sclerocardiei voastre a decis Moise aceast permisiune de divor". Iat o boal a inimii foarte raspndit: scleroza inimii, mpietrirea inimii.
O puternic presiune social (a face ca toata lumea) mpinge astzi, ca i n acea vreme, pentru a tri ntr-un anumit fel. Statisticile dovedesc c trei sferturi din divorurile care intervin n primii cinci ani de la cstorie au loc ntre cupluri n care a avut loc aa-numita "coabitare prenupial".
A refuza cstoria nu este n mod necesar dovad de maturitate: a tri mpreun, a se culca mpreun fr a fi cstorii... ce nseamna n fond? Nu nseamn a menine afectivitatea la un nivel de adolescent, blocat la un prim nivel elementar?
Atenie la "sclerocardia" voastr, spune Isus!

n prima scrisoare a Sfntului Apostol Pavel ctre Corinteni, citim: Celor cstorii nu eu le poruncesc, ci Domnul, ca soia s nu se despart de so. Dac este desprit, s rmn necstorit sau s se mpace cu soul ei. i nici soul s nu-i lase soia. (1Cor. 7,10-11).

Iar n scrisoarea ctre Romani citim: Cci femeia mritat este legat prin lege de soul ei ct timp triete el; dar dac-i moare soul, este dezlegat de legea soului ei. Dac, deci, cnd i triete soul, ea este a altuia, se va numi adulter; dar dac-i moare soul, este dezlegat de lege, aa c nu mai este adulter, dac este a altuia (dac se cstorete cu altul n. n.). (Rom. 7, 2-3).

Deci, refuzul recstoririi dup divor ct timp triete soul / soia nu este un capriciu al Bisericii Catolice, ci, dup cum am exemplificat, este bazat pe Cuvntul lui Dumnezeu.
Pentru cazuri grave, Biserica Catolic poate ngdui celor cstorii s triasc desprii (o aa numit separare de la pat i mas), dar ei rmn tot cstorii i nici unul dintre ei nu se poate cstori din nou ct vreme triete cellalt so (numai dup trecerea soului / soiei la cele venice).
Nici Biserica Ortodox nu consider a doua oar ca fiind cstorie, ci un fel de "pogormnt", adic un fel de ingaduinta, un compromis, cu alte cuvinte tot n dezordine sunt cei care fac aceste "pogorminte", creznd n mod greit c prin acestea ar fi n ordine.

Dezordinea provocat de divor aduce dup sine prejudicii grave: pentru cellalt so, care se vede prsit i pentru copii, traumatizai de desprirea prinilor i adesea trai de ambele pri. Exist un refren al unui cntec: Sunt copii nefericii, / Inima i doare/ C-s prinii desprii / N-au n cas soare.

Iat i un articol foarte interesant despre indisolubilitatea cstoriei :

http://lumea.catholica.ro/2009/05/pentru-o-pastoratie-a-casatoriei-indisolubile/

Mai multe putei citi i vedea pe blogul urmtor :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Blogul contine: nregistrri video cu miracole, videoclipuri, legturi cu numeroase site-uri foarte interesante, articole, cri foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator)
V rog intrai pe blog i trimitei-l mai departe ca s foloseasc i altora.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 26 Iunie 2010 13:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
+fiica adolescenta insarcinata 275 De la: elisabeta_boia 15 Mai 2011 22:43
Eu zic ca se pot intelege persoane de religii diferite. Voi? 127 De la: Sarikiz 9 Ianuarie 2013 20:36
va rog ajutati'ma cu un sfat! 7 De la: magdabeauty 13 Iunie 2010 16:00
De ce oare apoape toti oamenii te invata lucruri rele...Oamenii se inraiesc unii pe altii.Greu gasesti pe cineva ca sa te invete ceva de bine,ca sa iti mearga bine.. 52 De la: ingerasulluptator 17 Martie 2012 21:12
Intrebare 13 De la: garbo_394413 3 Februarie 2014 20:34
Setari Cookie-uri