vreau un sfat

am 50 de ani sunt casatorita de 2 ori prima casatorie a fostt un dezstru cu o persoana care ma jignea era alcoolic si ma insela am 2 copii din 1 casatorie cea de a 2 casatorie dupa 10 ani mi se pare a fi si asta tot un esec el a mai fost casatorit de 2 ori inaintea de a fi impreuna are 3 copii 2 din prima casa torie 1 din a doua casatorie impreuna navem niciunul a platit pesie alimentara la cei doi copii la cel de al 3 la intelegere lor nu a platit nimic acum dupa 14 (varsta copilului ) mama cere pensie .Este dreptul copilului . Problema e la mine si sa va zic si de ce mam recasatorit cu o persoana care prin diferite reprosuri si conditionari ma indepartat de familie ( sora matusa copii) dar cind e vorba de familiea lui eu nam avut niciodta pretentii am considerat ca sunt si fam mea .Acum copii mei sunt mari sunt pe picioarele lor cum sar zice insa cel mic este in spania unde in urma unui incendiu iau ars toate hainele si actele ma rugat sal ajut sasi refaca actele dar ai trebuie un domiciliu stabil aici in romania asa ca la rugamintile lui sa ai fac actele la adresa mea.Am vb cu actualul si sot si raspunsul a fost nu .Dupa care la 1 saptamina ma intreaba cea facut copilul cu actele ai zic ca na facut mimic dupacare ami zice ca sa gindit ca sa ai facem actele pe adresa noastra .Binenteles am ramas foarte surprinsa llam intrebat care e motivul deciderii lui asa deodata? La care mia raspuns ca el cind a venit din alt oras mama mea nu sa opus sai faca acte pe adresa ei si sa gindit ca asa cum mama ia facut un bine asa vrea sa faca si el .Am simtit o usurare o mare bucurie de ami ajuta copilul .Dupa care la citeva zile ma anunta ca vom avea musafiri ca vin cei 2 copii ai lui in vizita sa vada unde locuim ca pina acuma ei nau venit niciodata.Vizita aceea a trecut dupa care la citeva zile cauta motive si nu mai e deacord sai facem actele copilului invocind N motive .Am simtit ca se prabuseste cerul pe mine Pentru a cita oara eram indepartata de copil....Pentru a cita oara nam facut diferente intre ai mei si ai lui....am ingenunchiat iarasi in fata loviturii ...am inghitit lacrimile si inima mia sangerat pentru a nu stiu cita oara...Acum dupa 10 ani sunt pusa in fata unei dificile decizii .Nu demult am primit o instiintare care inca nu iam aratato intai sa treaca sarbatorile apoi ai arat si lui instiintare in care e executat silit la plata pensiei celui de al 3 copil sa aduca la cunostinta ce bunuri are in cota parte conturi bancare etc etc .Stai cum adica bunuri mobile pai casa in care locuim sa cumparat in urma unei mosteniri de la parintii mei bunurile mobile majoritatea tot deacolo rezulta si acum sa impart cu o straina?Pe care nam cunoscuto in timpul casatoriei cu el.Cit sa mai indur?Cind a fost vb de copii mei mia zis mereu ca sunt mari sa se descurce.Pe el tot timpul lam descurcat eu .CE SA FAC? CE SA FAC? Gindul ma omoara primul pas care las face si primul gind e sa dau divort apoi sa cer un partaj unde sa recunoasca daca vrea de unde provin toate bunurile mobile daca o vrea daca nu sai ia ce vrea si sa se duca unde o vedea cu ochii Pentru ca din cota de imobil nare ce lua ca inca mai am de platit rate la banca la ea. ajutatima sa iau decizia!!!!!!!!
Elena_Onofrei_1
Postat pe 16 Aprilie 2017 10:37

Imi e mila de tine si imi pare tare rau sa te vad in situatia in care ai ajuns.
Da', din pacate, in situatia asta ai ajuns ... de 'buna' voie!


Sa te mariti a doua oara pt. ca asa e ... okay socialmente, e doar o monumentala prostie daca fundamentele unei alte uniuni nu sint mai puternice chiar decit in cazul primei relatii...


Nu la noi trebuie sa cauti 'sfaturi', ci la un avocat bun...


garbo101426
Postat pe 16 Aprilie 2017 14:20
Ce e mai important ..copilul sau bărbatul?? ??. Eu am trecut prin asa ceva si am ales copilul. Asa ca nu renunța la copil pt o .....scuze dar nu merita. Asa ca cauta un Avocat.
garbo077921
Postat pe 14 Iunie 2017 01:31

Si ia ziceti voi, mimozelor neprihanite, cu cine, Doamne iarta-ma, ati facut voi copii aia?

Cumva cuuu...

...Sfintul Duh?!?

garbo101426
Postat pe 14 Iunie 2017 01:45
Ce mimoze, ca-s doar proaste bata "P...a" aia i-a facut plodul, daca-i s-o luam asa si ala trebuie expus dispretului. Da unde ai fost, fa, cand l-ai facut?!? Te-a fortat el sau ti-a placut sa-ti desfaci ca un cacat ce esti, 921, ( valabil si pt. ailalta cu topicul), cracii? Tampita lume, URATA natie...


Damiana_Sararu
Postat pe 14 Iunie 2017 16:13
Tampite ca astea se f..t fara sa stie macar de ce! Si dupa aia dau vina pe barbatii cu care au facut plozii, de parca n-ar fi de fix teapa alora sau chiar mai rau.
"Asa ca cauta un Avocat" ...
Tuto(elor), nu cata(ti), ca(cati) degeaba. ca tot aia e.
Damiana_Sararu
Postat pe 14 Iunie 2017 16:30
De la: garbo101426, la data 2017-06-14 01:45:49
Si ia ziceti voi, mimozelor neprihanite, cu cine, Doamne iarta-ma, ati facut voi copii aia?

Cumva cuuu...

...Sfintul Duh?!?



La Xerox, daca scrii asa. copiii
garbo_406968
Postat pe 14 Iunie 2017 17:19

Ei si tu, acuma...
garbo101426
Postat pe 14 Iunie 2017 23:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Credeti??? 21 De la: caleidoscop 21 August 2012 00:25
HELLO! 7 De la: eladaela 3 Decembrie 2009 13:10
viata de doi lei,,oameni de 2 lei 182 De la: garbo166623 13 Septembrie 2010 20:15
O mare dilema 109 De la: garbo017686 31 Octombrie 2010 10:11
Clarviziune, cartomantie 1 De la: mateialina69 17 Ianuarie 2010 21:26
Setari Cookie-uri