iadul meu

Nu e un lcuru usor pt mine sa scriu aici si sa cer ajutor de la niste straini,insa persoanele cat de cat apropiate mie au esuat in asta.In primul rand desi am nume de baiat,sunt fata.Ma numesc E. si am 21 de ani.Povestea mea pe scurt:am crescut intr-un centru de plasament,am terminat liceul,am dat la facultate.Toate bune si frumoase.Insa in liceu mi-am facut un prieten,pe M.au trecut 4 ani de atunci si imi dau seama ca am intrat in ceva din care nu mai gasesc scapare."Iubitul" meu s-a transformat intr-un monstru.A inceput totul cand aveam 20 de ani,am ramas insarcinata,am depistat din timp,insa din lipsa banilor am reusit sa ajung la doctor pt un avort cand copilul avea deja 3 luni in burta mea.Mi s-a spus ca nu mi se poate face avort intrucat (tot atunci am aflat) aveam o infectie vaginala care se putea transmite in sange in urma avortului si ca trebuia tratata mai intai.Insa tratamentul a durat prea mult...fiind tarziu ca eu sa mai pot face avortul.Asa a venit pe lume un baietel de 2kg700 , frumos,sanatos...Nu am regretat nici un moment,il iubeam pe tatal lui,dar stiam in sinea mea ca nu ne vom descurca cu un copil singur,fara sprijin.M a plecat la munca in strainatate cand baiatul meu avea 3 luni,eu am ramas in tara,la un centru maternal,impreuna cu baiatul,crezand spusele lui M la plecare : " voi munci,voi strange bani,iti voi trimite lunar sa ai pt baiat si poate reusesc sa va iau acolo cand o mai creste".Insa dansul a stat doar 6 luni la munca,a veniit fara nici un leu si nici nu a trimis vreun ban in tot acest timp.Ma rog,asta e mai putin important,l-am inteles,nu a mers bine acolo,insa odata intors,ne-am mutat impreuna.Mare greseala!De atunci toate sunt pe dos,scandaluri,batai,tipete,jigniri,din senin,de la omul in care credeam si puteam sa jur ca imi va fi alaturi orice ar fi.In schimb el a distrus tot....Dupa o cearta,m-am trezit a doua zi ca plecase.Mai tarziu mi-a dat un sms "Am plecat in Olanda,am cunoscut pe cineva cat am fost plecat.Te descurci tu cu copilul"A picat cerul pe mine,va dati seama.Parasind centrul maternal,sa ma mut cu el,nu am mai reusit sa ma intorc acolo.Am rezistat inca 2 luni singura,fara nici un venit,speriata si distrusa psihic.Am cedat si in urma sfaturilor celor apropiati,am plasat copilul in regim de urgenta la un asistent maternal,spunandu-mi ca trebuie sa ma pun pe picioare si apoi voi face in asa fel incat sa il iau inapoi.Alta lovitura pt mine,simteam ca s-a sfarsit totul,ca am pierdut tot ce aveam mai scump.Dupa doua saptamani,ma trezesc cu M la usa,cu scuze,pretexte si tampenii,pe care bineinteles ca le-am inghitit sperand ca va totul bine si ca trebuie sa fim o familie.Insa....de atunci am devenit o epava,certurile nu au incetat,din contra,s-au agravat,reprosuri peste reprosuri.Ma intrebati de ce nu plec?de ce nu il las?Acum e cam tarziu,nu mai am unde sa ma duc,din cauza lui nu mai am nici acte (CI si certificat de nastere ),practic nu mai exist.Dar nu mai exist in toate sensurile,nici makr psihis nu mai am puterea sa ma ridic si sa ma incurajez.Am un haos total in cap,nu mai gandesc limpede,am ganduri si vise in kre il vad mort sau il omor.Plang enorm de mult,am slabit de zici ca sunt o scobitoare,imi cade parul cu pumnul iar cand ma supar sau ma enervez tremur din tot corpul.Mi-e tare frica ca m-am imblonavit si ca bataile si certurile adunate cu dorul teribil de baiatul meu,m-au adus la limita.Vorbele lui M imi rasuna in cap mereu,imi fac scenarii cum ca il voi omora daca se mai atinge de mine sau daca ma mai jigneste vreodata,bineinteles ca nu am incercat asa ceva,dar ma ingrijoreaza ura pe care o simt in suflet si repulsia fata de barbatul asta.El trebuia sa fie alaturi de mine asa cum mi-a promis mereu,acum insa e un montru care mi-a distrus viata.Imi tot spune ca ce face,face intentionat,ca sa ma faca sa sufar.Si nu mai zic,mi-e atat de dor de copilul meu ca nu pot sa vad alti copii la televizor sau pe strada ca ma bufneste plansul.Mi-a bagat in cap taicasu ca nu sunt buna de nimic,ca sunt doar o epava si ca nimeni nu ar da doi bani pe mine.Stie ca nu am ce sa ii fac si cum sa ma razbun sau sa pun capat la toate astea.Mi-e frica si sa stau pe strada,ca as pleca,as pleca in orice moment daca as avea unde sa ma duc.El profita ca nu am pe nimeni si mi-a calcat sufletul in picioare,ami rau e ca nu stiu de ce imi face toate astea.Nu mai sunt om.Intrebarea care ma macina de ceva timopp este : ii pot cere daune morale?sau pot face ceva impotriva lui prin lege?Inafara sa ma duc la politie ,pt ca stiu ca nu vor lua masuri,poate doar o amenda.Am nevoie de sfatul unui cunoscator,daca eu m-am imbolnavit de ceva,pe sistem nervos,il pot pune responsabil,sau chestii d-astea?Va rog din suflet,am nevoie de un sfat intemeiat , poate ceva persoane de contact.Multumesc
PS:Rares-Andrei este numele baiatului meu care a facut in februarie,un an.Rugati-va pt el sa ii fie bine in viata.
RaresAndrei
Postat pe 2 Aprilie 2011 03:08
E, spui ca ai baietelul in plasament la asistent maternal...sa/ti traiasca !
discuta cu asistentii sociali care se ocupa de copil si te vor indruma catre un serviciu de consiliere ; impreuna poate veti gasi o alternativa
daca ai trait in sistem,cunosti sistemul si probabil nu iti inspira incredere, dar vremurile s-au schimbat si , de ce nu, si oamenii...
elodia
Postat pe 2 Aprilie 2011 16:02
e vrajeala...
hai mai ma lasi...o fi crescut ea in centru dar se pare ca a facut scolii faculte etc...deci hai sa fim seriosi dupa atatea studii nu ai tu un job cat de cat onest...nu sti tu sa mergi sa-ti refaci actele...ma lasii
Hai ca partea cu dragostea e oarba aia poate as mesteca-o deh...nu ai nevopie de studii ca sa ai doua fleici de salam pe ochii dar e vrajeala clasa A...
fumigena
ameno
Postat pe 2 Aprilie 2011 16:32
Mda...in mijlocul celor mai infioratoare clocoteli din mijlocul celui mai mare cazan din inima de smoala a iadului,pe doamna asta o intereseaza daca poate cere daune morale... Cash,presupun.

Persoana (vorba vine "persoana") de contact: Aghiuta. El e cel care te va conduce la Tartor. Dupa felul in care pui problema,sun absolut sigura ca-ti vor oferi un job adecvat in sanul companiei.
Allegra
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:10
nu poti sa ceri daune morale, pt ca tot ce isi face omul cu mina lui se numeste lucru manual - mai are si un alt termen, mai putin elegant.
Poti, in schimb, sa incerci sa iti gasesti un job.
quasaria
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:21
columbenii?????
ameno
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:26
De la: RaresAndrei, la data 2011-04-02 03:08:49Nu e un lcuru usor pt mine sa scriu aici si sa cer ajutor de la niste straini,insa persoanele cat de cat apropiate mie au esuat in asta.In primul rand desi am nume de baiat,sunt fata.Ma numesc E. si am 21 de ani.Povestea mea pe scurt:am crescut intr-un centru de plasament,am terminat liceul,am dat la facultate.Toate bune si frumoase.Insa in liceu mi-am facut un prieten,pe M.au trecut 4 ani de atunci si imi dau seama ca am intrat in ceva din care nu mai gasesc scapare."Iubitul" meu s-a transformat intr-un monstru.A inceput totul cand aveam 20 de ani,am ramas insarcinata,am depistat din timp,insa din lipsa banilor am reusit sa ajung la doctor pt un avort cand copilul avea deja 3 luni in burta mea.Mi s-a spus ca nu mi se poate face avort intrucat (tot atunci am aflat) aveam o infectie vaginala care se putea transmite in sange in urma avortului si ca trebuia tratata mai intai.Insa tratamentul a durat prea mult...fiind tarziu ca eu sa mai pot face avortul.Asa a venit pe lume un baietel de 2kg700 , frumos,sanatos...Nu am regretat nici un moment,il iubeam pe tatal lui,dar stiam in sinea mea ca nu ne vom descurca cu un copil singur,fara sprijin.M a plecat la munca in strainatate cand baiatul meu avea 3 luni,eu am ramas in tara,la un centru maternal,impreuna cu baiatul,crezand spusele lui M la plecare : " voi munci,voi strange bani,iti voi trimite lunar sa ai pt baiat si poate reusesc sa va iau acolo cand o mai creste".Insa dansul a stat doar 6 luni la munca,a veniit fara nici un leu si nici nu a trimis vreun ban in tot acest timp.Ma rog,asta e mai putin important,l-am inteles,nu a mers bine acolo,insa odata intors,ne-am mutat impreuna.Mare greseala!De atunci toate sunt pe dos,scandaluri,batai,tipete,jigniri,din senin,de la omul in care credeam si puteam sa jur ca imi va fi alaturi orice ar fi.In schimb el a distrus tot....Dupa o cearta,m-am trezit a doua zi ca plecase.Mai tarziu mi-a dat un sms "Am plecat in Olanda,am cunoscut pe cineva cat am fost plecat.Te descurci tu cu copilul"A picat cerul pe mine,va dati seama.Parasind centrul maternal,sa ma mut cu el,nu am mai reusit sa ma intorc acolo.Am rezistat inca 2 luni singura,fara nici un venit,speriata si distrusa psihic.Am cedat si in urma sfaturilor celor apropiati,am plasat copilul in regim de urgenta la un asistent maternal,spunandu-mi ca trebuie sa ma pun pe picioare si apoi voi face in asa fel incat sa il iau inapoi.Alta lovitura pt mine,simteam ca s-a sfarsit totul,ca am pierdut tot ce aveam mai scump.Dupa doua saptamani,ma trezesc cu M la usa,cu scuze,pretexte si tampenii,pe care bineinteles ca le-am inghitit sperand ca va totul bine si ca trebuie sa fim o familie.Insa....de atunci am devenit o epava,certurile nu au incetat,din contra,s-au agravat,reprosuri peste reprosuri.Ma intrebati de ce nu plec?de ce nu il las?Acum e cam tarziu,nu mai am unde sa ma duc,din cauza lui nu mai am nici acte (CI si certificat de nastere ),practic nu mai exist.Dar nu mai exist in toate sensurile,nici makr psihis nu mai am puterea sa ma ridic si sa ma incurajez.Am un haos total in cap,nu mai gandesc limpede,am ganduri si vise in kre il vad mort sau il omor.Plang enorm de mult,am slabit de zici ca sunt o scobitoare,imi cade parul cu pumnul iar cand ma supar sau ma enervez tremur din tot corpul.Mi-e tare frica ca m-am imblonavit si ca bataile si certurile adunate cu dorul teribil de baiatul meu,m-au adus la limita.Vorbele lui M imi rasuna in cap mereu,imi fac scenarii cum ca il voi omora daca se mai atinge de mine sau daca ma mai jigneste vreodata,bineinteles ca nu am incercat asa ceva,dar ma ingrijoreaza ura pe care o simt in suflet si repulsia fata de barbatul asta.El trebuia sa fie alaturi de mine asa cum mi-a promis mereu,acum insa e un montru care mi-a distrus viata.Imi tot spune ca ce face,face intentionat,ca sa ma faca sa sufar.Si nu mai zic,mi-e atat de dor de copilul meu ca nu pot sa vad alti copii la televizor sau pe strada ca ma bufneste plansul.Mi-a bagat in cap taicasu ca nu sunt buna de nimic,ca sunt doar o epava si ca nimeni nu ar da doi bani pe mine.Stie ca nu am ce sa ii fac si cum sa ma razbun sau sa pun capat la toate astea.Mi-e frica si sa stau pe strada,ca as pleca,as pleca in orice moment daca as avea unde sa ma duc.El profita ca nu am pe nimeni si mi-a calcat sufletul in picioare,ami rau e ca nu stiu de ce imi face toate astea.Nu mai sunt om.Intrebarea care ma macina de ceva timopp este : ii pot cere daune morale?sau pot face ceva impotriva lui prin lege?Inafara sa ma duc la politie ,pt ca stiu ca nu vor lua masuri,poate doar o amenda.Am nevoie de sfatul unui cunoscator,daca eu m-am imbolnavit de ceva,pe sistem nervos,il pot pune responsabil,sau chestii d-astea?Va rog din suflet,am nevoie de un sfat intemeiat , poate ceva persoane de contact.Multumesc
PS:Rares-Andrei este numele baiatului meu care a facut in februarie,un an.Rugati-va pt el sa ii fie bine in viata.
Incearca sa te interesezi de asistentii maternali ce face copilul tau...Si pleaca de la barbatul ala...Nu are rost sa iti risipesti viata alaturi de el...
ingerasulluptator
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:42
Mergi si intereseazate la asistenta maternala ca sa stai cu copilul tau...si cautati un loc de munca....Si nu mai lasa descurajata de el....Rogate la Dumnezeu sa iti dea putere sa mergi mai departe,sa iti lumineze mintea....Si sa te ajute sa mergisi sa iti dea putere sa mergi mai departe....Iti doresc multa bafta si Dumnezeu sa iti caluazeasca pasii si sa iti dea putere ca sa mergi mai departe....
ingerasulluptator
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:50
Mergi si intereseazate la asistenta maternala ca sa stai cu copilul tau...si cautati un loc de munca....Si nu mai lasa descurajata de el....Rogate la Dumnezeu sa iti dea putere sa mergi mai departe,sa iti lumineze mintea....Si sa te ajute sa mergisi sa iti dea putere sa mergi mai departe....Iti doresc multa bafta si Dumnezeu sa iti caluazeasca pasii si sa iti dea putere ca sa mergi mai departe....
ingerasulluptator
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:50
De la: ameno, la data 2011-04-02 16:32:29e vrajeala...
hai mai ma lasi...o fi crescut ea in centru dar se pare ca a facut scolii faculte etc...deci hai sa fim seriosi dupa atatea studii nu ai tu un job cat de cat onest...nu sti tu sa mergi sa-ti refaci actele...ma lasii
Hai ca partea cu dragostea e oarba aia poate as mesteca-o deh...nu ai nevopie de studii ca sa ai doua fleici de salam pe ochii dar e vrajeala clasa A...
fumigena


Nu am un job,pt k de un an am renuntat la facultate si tot de un an am stat cu baiatul meu.Ah si apropo,crezi ca la case mari nu se intampla?cu toate studiile din lume poti ajunge oricand intr-o situatie urata.Cat despre acte,m-am zbatut si ma zbat ca sa le pot reface,insa avand in vedere ca nu am nici o adresa a mea,iar buletinul pierdut era pe adresa unde locuia mama mea adevarata,facut cand aveam 16 ani.Ea a murit intre timp,iar adresa era a concubinului ei de pe vremea aceea,care nu e de acord sa il refac tot acolo,deci pana voi gasi pe cineva sa ma ia in spatiu,nu voi reusi.As ruga pe cei care mai posteaza lucruri aiurea si nu lucruri care m-ar putea ajuta moral,sa-si vada de treaba lor.
RaresAndrei
Postat pe 3 Aprilie 2011 14:16
De la: Allegra, la data 2011-04-02 21:10:53Mda...in mijlocul celor mai infioratoare clocoteli din mijlocul celui mai mare cazan din inima de smoala a iadului,pe doamna asta o intereseaza daca poate cere daune morale... Cash,presupun.

Persoana (vorba vine "persoana") de contact: Aghiuta. El e cel care te va conduce la Tartor. Dupa felul in care pui problema,sun absolut sigura ca-ti vor oferi un job adecvat in sanul companiei.

Mdaa...bai fato,ce fel de daune vreau sa cer,nu am specificat.Plus ca unui om caruia nimic nu il atinge la suflet,e singura modalitate sa il poti face sa sufere putin,ceea ce e si cazul lui,avand in vedere ca banii sunt pe primul loc in viata lui,sunt sigura ca nu ar fi prea incantat de idee,plus ca nici familia lui nu stie ce se intampla,alt lucru de care se teme foarte tare.Ma rog,eu vreau daune morale pt ca le vreau si gata.Deci...ce te deranjeaza pe tine?Daca ai fi in situatia mea,iti spun eu ca ai face la fel si nu ca sa te imbogatesti tu (cum si cred ai impresia ca vreau eu sa fac) ci pt copilul tau si pt k nenorocitul sa-si asume responsabilitatea makr financiar,prin lege.deci rog pe cei care au idei si ganduri bune sa imi raspunda.
RaresAndrei
Postat pe 3 Aprilie 2011 14:25
eu nu contest utilitatea ajutorului moral, da' nu prea tine de foame
mergi la serviciul public comunitar de evidenta din localitatea unde locuiesti asa, fara forme legale si solicita o carte provizorie care va fi actul tau de identitate pe o perioada determinata
soliciti ulterior duplicat al certificatului de nastere de la locul nasterii
elodia
Postat pe 3 Aprilie 2011 14:28
Bai fato...deci e problema ta. E problema ta,si gata.
Allegra
Postat pe 3 Aprilie 2011 14:30
si, inca ceva, fara sa vreau sa te umilesc...eu chiar te cred...ai folosit fix expresie de copil institutionalizat " bai fato " sau, ma rog, te/ai invartit printre ei
elodia
Postat pe 3 Aprilie 2011 14:32
De la: quasaria, la data 2011-04-02 21:21:51nu poti sa ceri daune morale, pt ca tot ce isi face omul cu mina lui se numeste lucru manual - mai are si un alt termen, mai putin elegant.
Poti, in schimb, sa incerci sa iti gasesti un job.


Ma descalta si pe mine cineva??
Care e celalalt termen?
tatoo
Postat pe 3 Aprilie 2011 14:48
laba trista
elodia
Postat pe 3 Aprilie 2011 14:52
Vai...aceste cuvinte ne doare!
Allegra
Postat pe 3 Aprilie 2011 14:56
de ce, allegra? tatoo e suflet si el, n/ai auzit ca il strang incaltarile ?
elodia
Postat pe 3 Aprilie 2011 14:58
De la: elodia, la data 2011-04-03 14:28:12eu nu contest utilitatea ajutorului moral, da' nu prea tine de foame
mergi la serviciul public comunitar de evidenta din localitatea unde locuiesti asa, fara forme legale si solicita o carte provizorie care va fi actul tau de identitate pe o perioada determinata
soliciti ulterior duplicat al certificatului de nastere de la locul nasterii

Cartea provizorie nu se elibereaza decat tot asa pe o adresa,cu o viza pe spate,am fost si m-am interesat si de asta.Oricum va multumesc pt idei....
RaresAndrei
Postat pe 3 Aprilie 2011 15:21
asa Elo, scumpa mea, ca si eu te-am ajutat cu praznicul
Ti-ai mai revenit?
tatoo
Postat pe 3 Aprilie 2011 15:31
tatoo, am citit " cu paznicul "
elodia
Postat pe 3 Aprilie 2011 15:40
De la: RaresAndrei, la data 2011-04-03 15:21:15
De la: elodia, la data 2011-04-03 14:28:12eu nu contest utilitatea ajutorului moral, da' nu prea tine de foame
mergi la serviciul public comunitar de evidenta din localitatea unde locuiesti asa, fara forme legale si solicita o carte provizorie care va fi actul tau de identitate pe o perioada determinata
soliciti ulterior duplicat al certificatului de nastere de la locul nasterii

Cartea provizorie nu se elibereaza decat tot asa pe o adresa,cu o viza pe spate,am fost si m-am interesat si de asta.Oricum va multumesc pt idei....
pai vorbeste cu rudele tale...trebuie sa fie careva de acord sa te ia in spatiu,,pt ca nu este mare lucru....mergi la o biserica,,roaga pe vreun preot sa te ajute in problema asta....nu trebuie sa te dai batuta
ingerasulluptator
Postat pe 3 Aprilie 2011 15:57
pentru initiatoarea topicului

bai fata, eu nu stiu daca stai in buricul bucurestiului sau in vreun catun, da' daca chiar esti cine zici ca esti, trezeste/te maica !
cartea de identitate provizorie este actul de identitate care se elibereaza persoanei care nu poate prezenta toate documentele necesare eliberarii cartii de identitate; practic, se pot intalni 3 situatii si anume :
-ca urmare a pierderii,distrugerii,deteriorarii certificatelor de stare civila
-imposibilitatii prezentarii dovezii adresei de domiciliu
-lipsa unei locuinte , pentru persoanele lipsite de adapost, care nu pot declara adresa unui imobil cu destinatia de locuinta
pentru a evidentia situatia de fapt,in cartea de identitate provizorie sunt rubrici "motivul eliberarii" sau, dupa caz, "domiciliu" care se completeaza in functie de situatie :
-lipsa certificat nastere
-lipsa locuinta
-lipsa dovada adresei de domiciliu
in situatia lipsa locuinta se inscrie localitatea unde este identificata persoana ca urmare a solicitarii celui in cauza,a politiei sau a unei institutii in domeniul protectiei sociale
tb sa completezi cererea pt elib actului de identitate
tb sa prezinti 3 fotografii 3/4 avand la baza o banda alba de 7 mm si documentul care face dovada achitarii taxa extrajudiciara de timbru si chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate provizorii

spune/le celor care ti/au zis ca o carte provizorie are mentiuni pe spate sa/si caute de lucru in alta parte
elodia
Postat pe 3 Aprilie 2011 16:02
pina la urma aici e strict problema de atitudine, nu chestii sociale insurmontabile... Fa-l pe nenea pres, sterge-te pe picioare si pleaca. Oriunde te-ai duce iti va fi mai bine decit cu unul care te distruge. Daca nu te ajuta nimeni, cel putin nici nu te (mai) ingroapa nimeni.
Din pct asta de vedere e mai bine intre straini.
quasaria
Postat pe 3 Aprilie 2011 20:42
Stiu te-a ranit,te-a mintit,te-a facut sa suferi...Vrei sa il faci si tu sa sufere....Dar nu are rost...Eu daca as fii in situatia ta,m-as gandi doar la faptul cum sa fac ca sa scap de el...si apoi judecata este a lui Dumnezeu....Eu zic ca cel mai bine pt tine si sa te ajute Dumnezeu,nu trebuie sa il urasti....Cel mai bine lasa-l in plata lui Dumnezeu,poate ai gresit si tu,,poate a gresit maicasa ca nu l-a educat....Eu zic lasa razbunarea pt ca te macina pe dinautru...Dreptatea o face doar Dumnezeu...Tu vezi cum faci ca sa iesi din necaz si sa scapi de el....Si incearca sa nu il urasti si roagate la Dumnezeu din toata inima sa te ajute sa scapi de necazul asta...Dar fara sa ii doresti raul la barbatul tau....Ci smeresteti mintea si lasate in voia lui Dumnezeu....sa iti dea idei,,,sa lumineze mintea la oameni ca sa te ajute sa iesi din rahatul asta de viata....Dar sa nu urasti pe nimeni,,,pt ca Dumnezeu sa te ajute.....lasa razbunarea si vezi indreaptati greselile,indreaptati viata si ai grija cu ce oameni te incurci.....sa iti lumineze Dumnezeu mintea si calea....sa iti fie bine
ingerasulluptator
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:55
Si cand lecturam o asa poveste trista si lacrimogena...cand parca,parca eram gata..s-o cred...hop Elodia,Allegra si binenteles iubitul meu Tatoo,care m-au facut sa zambesc,MULTUMESC ca m-ati scos din butoiul cu melancolie...si sa-mi dau seama ca numai o lasa poate sa rabde atat,ba sa-si dea de buna voie copulul ,dupa care plange acum,si sa nu se descurce in hatisul hartogariilor!!Mai esti si dezordonata,daca ti-ai pierdut actele!Parerea mea!Actele sunt cele mai importante documente care se pastreaza asa de bine si de la indemana,ca n-ai VOIE sa le pierzi!!Ma mir ca la centrul de copii nu v-au invatat sa fiti ORDONATI!!E prima regula a curateniei!!Ei...dar acum degeaba...Imi pare rau ptr. tine,dar bine ti-a zis Q!Lucru manual!!!Ai vazut de la inceput ca nu-i de treaba...dar tu :batman..!!
elisabeta_boia
Postat pe 8 Aprilie 2011 07:58
betty, sa nu/mi spui ca ai crezut/o ! haide, ma, a fost o gaselnita ca sa te scoatem din butoi !
elodia
Postat pe 8 Aprilie 2011 14:10
Elodia!! Par eu naiva?Dar din "butoi"m-ati scos!!De aia va iubesc eu!1
elisabeta_boia
Postat pe 8 Aprilie 2011 23:01
mama-mama, da' rele mai sunteti!... vrea si fata sa faca un ban cinstit, iar voi gata: o si puneti la zid...:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 9 Aprilie 2011 04:24
De la: eu_geminy, la data 2011-04-09 04:24:13mama-mama, da' rele mai sunteti!... vrea si fata sa faca un ban cinstit, iar voi gata: o si puneti la zid...:D
:))))
Dat si tu..intaresti ce-am zis noi..!!
elisabeta_boia
Postat pe 9 Aprilie 2011 20:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sluga la patron 35 De la: anastasya 6 Iunie 2010 15:31
EA-GEAMANA, EL-GEAMAN. CE IESE? 57 De la: eu_geminy 25 Noiembrie 2010 13:03
Putem invata a iubii???? 93 De la: camelia73 29 Iulie 2009 17:29
javrele de companie 0 De la: 23 Aprilie 2010 14:01
IMPLANT SAU PROTEZA DENTARA? 59 De la: caleidoscop 20 August 2018 17:31
Setari Cookie-uri