CINE APARA DREPTURIILE MAMICILOR CARE AU REALIZAT MAII MULT DE MINIM PE ECONOMIE

De la: Reflex, la data 2010-05-18 21:20:41
De la: zambila, la data 2010-05-18 21:17:42no, laa' ca ne descurcam noi

voi da! da`biata moniq nu poate


o vorba spune sa nu te pui cu idiotul, ca te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!
multe mame nu vor putea; pentru mine, diferenta intre 1400 sau mai putin, inseamna mai mult decat pot duce! Moniq munceste de la 18 ani, a avut timp de opt luni doua job-uri, timp in care dormea 3 ore pe noapte (pe zi, mai bine spus), a intretinut o mama bolnava care a crescut-o singura cu o pensie de boala si doi bunici batrani si mult iubiti! S-au stins din viata pe rand : acum familia ei nu mai este.
Intre timp a facut o facultate, un masterat si a inceput-o pe a doua facuultate; a ajuns manager la 22 de ani prima data, in cadrul unei retele de fast food. A fost apoi somer sapte alte luni si a luat-o de la capat. Ca asistent vanzari pana a urcat. pentru ca traieste in Romanica a fost nevoita sa munceasca pe cat a vrut patronul pentru ca erau oameni care depindeau de ea. Nu a avut concediu in ultimii 13 ani decat o sptamana in anul in care a ramas insarcinata; a muncit tahicardica si cu dublul greutatii pana la nastere; nu a avut week-enduri sau sarbatori; fiind angajat in vanzari, pana in seara de Paste urmarea magazinele, iar in ziua de 31 decembrie termina cu munca pe la ora 13 dupa amiaza; cateodata muncea si duminica; uin delegatie era cam 40% din timp si asta de luni pana vineri.
A ajuns in sfarsit la statutul de mama cu o casa ipotecata la varsta de 32 de ani si intentioneaza sa isi creasca copilul cu cei 1500 de RON pe care ii primeste si salariul sotului.
Creditul ipotecar ar fi fost acoperit cu suma; restul, Dumnezeu cu mila... ne descurcam!

Dar, pentru ca Moniq traieste, cum spuneam, in Romanica, trebuie sa faca fata prostiei, demagogiei si rautatii infinite a semenilor sai! Si stai linistit, e facuta sa reziste: E ROMANCA!

Pentru informatia ta, nu cred ca sunt mai mult de 20 de mame care beneficiaza de 4000 RON; restul, chiar au nevoie de banii aceia. Si fiecare leu in minus, conteaza! Cele care crezi tu ca sunt nu stiu cine, nu vor iesi in strada, desteptule! Au destul! Nu te mai imbata cu apa rece; nu stau nici pe forumuri; isi ocupa timpul in alt mod decat sa incerce sa comunice, socializeze sau sa gaseasca intelegerea semenilor!

Parerea mea este sa nu te crezi important! Nu esti decat un conducator de turma mica frustrat si penibil! Nu ai respect, nici umanitate! Tratezi stereotip totul si te crezi interesant al dracului! Poate esti, dar nu acum!

Ocoleste-ma, pentru ca ma obosesc oamenii cu mintea simpla si urasc rautatea, dar mai ales, insistenta prostiei!


PS: ti-am spus toate astea, ca sa vezi cat de al dracu' de rezistent e romanul, dar pana intr-o clipa, cand NU MAI POATE!
moniq_
Postat pe 19 Mai 2010 08:41
Adaug: acum e si MAMA!!! Intreaba-te cate mame sunt "Moniq"; cate s-au luptat cu viata si o vor face inca; daca vei reusi sa iti raspunzi, gandeste-te ca de aceea umanitatea a perpetuat si ai aparut si tu la un moment dat :(
Si scuze, dar chiar ai reusit sa ma scoti din minti cu ignoranta ta! Nu vreau sa ajung sa cred ca ai si un suflet mic pe masura incercarilor ratate de a parea acid si inteligent! :(
moniq_
Postat pe 19 Mai 2010 08:42
data viitoare sintetizeaza. adica, mai pe scurt. idiot, frustrat si alte complimente/aprecieri la adresa mea, le puteai scrie intr-un rand. astfel iti pastrai eforturile pentru mitingul de la palat. daca zici ca lucrezi de la 18 ani, deja mi-am format imaginea ta. eu la 18 invatam, si la 22 eram tot la invatatura. daca tu la 22 ai ajuns manager...vai de ea firma. sau erai angajata manager de vanzari -cunosc titulatura, dar de fapt, erai agent comercial. la ce ai fost manager? la carnati? las-o balta ca esti varza rau. nu vreau sa te "dezbrac" mai tare. oricum cine te citeste, deja ti-a "luat" profilul.
uite ca am irosit si timp sa raspund ineptiilor tale. da`asta-i ultima data pe acest subiect. ce-am avut de spus, am spus in postarile anterioare. daca pana aici n`ai inteles, ma indoiesc ca vei intelegi de aici incolo, chiar daca mi-as pierde timpul cu tine. facultatile tale la ID, valoreaza O (zero).

s`apropo de asta, astept o lege in tara asta, prin care sa se limiteze aceste forme de invatamant, care aduna in mare majoritate fripturisti, cu frustrari adanci din famile, unde mama si tata, de 3 generatii isi doresc ca odrasla lor sa faca facultate ca sa fie domn/doamna!
sa se adopte din nou vechia forma de admitere, prin probele consacrate, in examen national, unic si in acelasi timp. exact ca pe vremurile cand invatamantul si facultatea insemnau ceva.

iar pentru licenta si master, obligatoriu examen organizat, vizat, condus si supravegheat de stat. s`poi, cine poate...stima! nu examene cu grile, rezolvate de pe net.

ca altfel, ne trezim cu tot mai multi "manageri nationali" exact ca tine, cu fumuri in cap (vezi doamne, au diplome) dar care de fapt sunt exact ca tine, cum ziceam mai sus -varza!
Reflex
Postat pe 19 Mai 2010 14:26
time out!
nu va mai certati, mai!
zambila
Postat pe 19 Mai 2010 14:33
pai de ce? ca uite asa devine si el vedeta?!
dar da, ai dreptate, nu se cade si oricum am exagerat dar m-au apucat toate alea...;
cu scuzele de rigoare, am incheiat subiectul!
moniq_
Postat pe 19 Mai 2010 16:20
Reflex...esti un barbat inteligent...am o nelamurire, de ce rasp , ,, provocarilor"?
nuti_vio
Postat pe 19 Mai 2010 16:20
@nuti...tu n-ai inteles de ce? moniq a dat raspunsul; ca sa devin vedeta! sau...mai m-am gandit sa tai nasul vedetelor. ...si nu`s atata de inteligent, sa iau aprecieri la scena deschisa. lasa periuta jos ma faci sa ma simt prost in fatza forumistilor
Reflex
Postat pe 19 Mai 2010 17:19
Reflex, fii linistit...nu caut sa iti intru in ,, gratii"...e o constatare, bineinteles dupa ce am analizat anumite postari, rasp pe care le-ai dat, pe anumite subiecte..nu e un compliment....sunt zgarcita. Defectul tau e ,, inversunarea", de care dai dovada, atunci cand iti sustii pct de vedere. Iar cateodata, datorita patosului, degenerezi in ,, vulgaritate". Apropo eu sochez, prin sinceritate....nu emit opinii, decat atunci cand analizez, decantez situatiile. Nici daca frate mi-ai fi , tot nu te-as menaja....prietenii mei, pot sa confirme faptul ca sunt ,, acida, critica"..si nesuferita cateodata...
nuti_vio
Postat pe 19 Mai 2010 18:27
acida-critica-nesuferita?! ai tu atatea calitati...si inca altele? nuti...inversunarea aia, se numeste "provocarea adversarului". adica il ajut sa devina el, sa lase masca jos, sa dea pe dinafara apoi cu limbajul...hmmm...ce vulgaritati am auzit io din gura femeilor....ma rog, a unora, al meu e pui de brotac
Reflex
Postat pe 19 Mai 2010 21:17



buna, Reflex. Dar eu vreau sa-ti intru in gratii si sper ca niciodata sa nu ma combati asa cum ai facut cu Monik. Acuma , eu ii dau dreptate ei dar nu vreau sa te supar . Iti dau dreptate si tie dar numai legat de educatie. vreau sa fim prieteni toti. as fi bucuroasa daca nu ne-am mai enerva unii pe altii , daca am fi [prieteni.
liaiedera
Postat pe 19 Mai 2010 21:17



eiiii, uite , vezi, cu emoticonul am dat-o-n bara . , nu pe asta am vrut sa-l postez.
liaiedera
Postat pe 19 Mai 2010 21:20
@lia...dar eu nu ma supar pe nimeni! niciodata. si nici nu stiu sa am dusmani, nici aici nici in lumea reala iar daca am, sunt un om bun la suflet, si le doresc cu tot dragul din lume sa crape, pana maine dimineata ...pana maine dimineata, poate ma razgandesc si-i iert.
Reflex
Postat pe 19 Mai 2010 21:25
reflex,te/ai razgandit?

elodia
Postat pe 20 Mai 2010 10:13
tusica,

de dragul prieteniei noastre,sau ce-om fi noi acolo,prefer sa nu comentez.

am uitat ca faci parte din sistem.

daca consideri ca este necesar,imi cer scuze.
un singur lucru de rog,apropo de procentaj,mai citeste odata..m-am referit DOAR la cei care dau meditatii...
in rest,sa auzim de bine...
iasomia
Postat pe 20 Mai 2010 10:21
haideti sa va povestesc ceva
baiatul meu e clasa a VIII a
nu a facut niciodata meditatii si pe primul semestru a scos media 10...nu e un tocilar,dar si/a propus asta si a reusit
de frica examenului final,l/am tarat in semestrul 2 la o profa de romana sa faca meditatii,eu stiind ca nu/i poet,ca/i bun la mate...
se duce copilul o data,de doua ori,a treia imi zice "tu stii ce fac eu acolo?ma pune sa scot comentarii de pe net si ma asculta din ele...da/mi mie banii si ma asculti tu!"

uneori nu stiu ce sa cred cu meditatiile astea...l/am dus apoi la alta profa care l/a verificat in 3 sedinte si i/a dat copilului incredere in el,a luat 9,60 la examen,apoi mi/a zis ca nu mai e cazul sa mearga

anul trecut a venit acasa intr/o zi varza...generase un scandal in clasa...o fetita avea subiectele de la testul pe care urma sa/l dea clasa la o disciplina unde fetita facea pregatire cu proful...unii au santajat/o si au cerul subiectele,altii n/au mai vrut sa dea testul...baiatul meu i/a mobilizat si s/au dus la diriginta sa le faca dreptate...s/a amanat testul,dar el a fost nevoit sa invete la proful asta de frica,nu de drag
elodia
Postat pe 20 Mai 2010 11:06
cred ca a fost prima lui dezamagire...ca mama,nici nu stiam cum sa procedez...am incercat sa/i explic ca nedreptati va mai intalni,ca uneori si profesorii gresesc,ca poate a avut nevoie de bani si a primit,dar el nu si nu...
mi/a zis ca intr/o zi cineva o sa/i ia si locul de munca prin astfel de metode si ca daca nu/l las sa/i spuna dirigintei sunt la fel ca domnul profesor...
si era un profesor pe care il iubise...
elodia
Postat pe 20 Mai 2010 11:13
mda...astfel de situatii sunt penibile, eu mi-s linistita de felul meu, dar tot am avut conflicte cu profesorii...adica, daca ai dreptate, de ce sa-i pupi in fund??
si nu generalizez, am intalnit si profesori de nota 10
zambila
Postat pe 20 Mai 2010 11:23
elodia, baiatul tau a avut prima lectie de viata..trebuie sa se obisnuiasca..in lumea in care traim..
erika1
Postat pe 20 Mai 2010 11:29
imi amintesc, in clasa a XII-a, inainte de bac, ma trimitea mama la meditatii
ce-i drept, nu ma omor cu matematica, asa ca m-am dus si eu cateva luni in ultimul semestru, mai mult de gura mamei
sa se simta ea linistita!

la lb. romana nu era nevoie...si la bac am avut surpriza sa vad niste note fabuloase la niste colegi semianalfabeti!
io am facut contestatie, mi-au marit nota...dar au zis ca nu o pot modifica, pt ca trebe sa fie mai mult de 0,5 puncte

si te mai miri ca am ajuns unde suntem
zambila
Postat pe 20 Mai 2010 11:32
baiatul meu a facut primele 4 clase in sistemul step by step

acest sistem nu incurajeaza concurenta,ci autodepasirea,lucrul in echipa,valorizarea potentialului individual,recunoasterea limitelor si perseverenta si,mai presus de orice,respectul pentru propria/ti persoana si pentru ceilalti

profesorii au avut viata grea cu clasa lor si ma tem ca primii 4 ani de scoala si/au pus amprenta in conturarea personalitatii baiatului meu si ca nu are rezistenta la frustrari

elodia
Postat pe 20 Mai 2010 11:36
dimpotriva, elodia!
eu cred ca e un lucru bun! ar tebui sa-l lasi sa-si faca dreptate, daca el asa considera corect!
ai mei parinti n-au fost chemati prea des la scoala, si la sedinte mergeau doar sa faca prezenta, dar tatal meu mi-a luat mereu apararea, putea sa fie si mama profesorilor...el credea ce spun eu!
cred ca asta m-a ajutat enorm!
zambila
Postat pe 20 Mai 2010 11:49
va pup,sunt nevoita sa ies
elodia
Postat pe 20 Mai 2010 12:05
io s impinsa....
nazirra
Postat pe 20 Mai 2010 12:12
Din pacate nu ne apara nimeni drepturile noastre! Si eu am cotizat foarte mult in ultimii 10 ani deoarece am muncit mult mi-am sacrificat familia ca sa am o cariera cat de cat( neavand parinti cu bani si cu relatii..), iar acum ca am mai facut inca un copil ce primesc in scimb...? Unde sunt banii pe care lunar mi-au retinut din salar! Sa-mi restituie doar acei bani pe care l-am platit in plus fata de multi altii..! Ce se vrea defapt : indobitacirea poporului ? Cine va mai face copii? Cei care nu au din ce trai iar aceasta alocatie minima o sa-i aduca un venit si cei care s-au imbogatit in ultimii ani si nu au nevoiede acesti bani. Astfel care va fi viitorul tarii : copii saraci fara nici o educatie, copii bolnavi ( ca sa nu spun handicapati) asistati da catre stat care sigur nu vor pleca din tara dar nici nu vor cotiza la impozit asigurari etc., si copii bogati care vor studia in strainatate care sigur nu se vor reintoarce in tara ca sa cotizeze si ei la randul lor! Deci cu aceasta masura nu numai ca nu castiga nimic deoarece doar 13% din cei 197000 de mamici primesc indemnizatie pentru ingrijirea copilului mai mult de 600 de lei, dar distrug si viitorul acestui popor, tara! Sa le fie rusine !!! Chiar nu mai am cuvinte! Noi cei din patura de mijloc, cei care facem parte din patura intelectualilor nu mai avem nici o sansa!
terezbarbu
Postat pe 20 Mai 2010 12:18
binee zici cel mai binee ar fii ca tineretul ce a maii ramas sa plececa in tara asta nu avem nici un viitor dar cel maii grav ca nu o sa aiba nicii copii nostrii doar copii de parlamentarii etc DIN PACATE
garbo113516
Postat pe 20 Mai 2010 15:24
TE INTELEG SANT IN ACEIASII SITUATIE CA TINE AM LUCRAT SII EU IN VANZARI DAR CA SI MERCENDAIZER SI AM CARAT PALETII DE 150-200KG PENTRU BANII ASTIA NU AS PRIMI MULT DOAR 1000 LEI DAR SANT BANII MEII AM LUCRAT PANA LA 6 LUNII CAND DOCTORUL MIA ZIS CA AM PLACENTA PELVIA SI SA NU MAII RIDIC NICII 1KG CA POT SA PIERD SARCINA SOTUL MEU PLATESTE RATA LA CASA SII TRAIM 4 PERS DIN 1000 DE LEI DIN CARE TRE SA PLATESC CHELTUIELILE CASEI TRAIESTE DACA POTII DACA MAII IMI REDUCE DIN CE TRAIM ASTA EE TARA ASTA
garbo113516
Postat pe 20 Mai 2010 15:31



F .....i mama ei de treaba, nu mai suport sa aud de atatea necazuri , de-atatea neajunsuri...Ma sufoca neputinta mea, dar eu am o oarecare varsta , asa ca va indrum sa iesiti in strada , sa va strigati nemultumirea , sa rasturnati guverne , sa dati jos presedinti ... sa trageti la raspundere pe cei care timp de 20 de qani au distrus economia , agricultura , cultura , sa inlocuiti tot cu oameni tineri , cu mentalitati noi, sa lasam in urma tot ce-i rau. Imi vine sa cant Internationala , doar nu numai romanii o duc rau dar ma adresez numai lor.Nu mai plangeti , oameni buni , luati masuri !
liaiedera
Postat pe 21 Mai 2010 17:39

jeanne d'arc???
LILO
Postat pe 21 Mai 2010 17:53




Lilo, daca esti tanara , uneste-te cu alti tineri , luati masuri , faceti ceva .. nu mai suport sa ascult atatea dureri, neajunsuri , ingrijorari etc... nu , nu, cred ca am sa ies de pe garbo. M-am saturat.


Uite colea subiect de discutie : M-am saturat!!!
liaiedera
Postat pe 21 Mai 2010 17:57
sunt foarte TANARA
cel putin in spirit

nu trebuie sa fii foarte tanar
trebuie sa fii alaturi de cel in suferintza,chiar daca suferinta nu te afecteaza direct

ca aud zilnic
"a..poi mie imi merge bine! treaba lor"
dar nu ii asa
nimeni nu va scapa de aceasta criza nenorocita,creata de BOGATANI

trebuie sa redevenim patrioti,chiar daca avem si o alta origine..
chiar daca suntem:unguri,nemti etc...dar traitori in aceasta MINUNATA TARA
LILO
Postat pe 21 Mai 2010 18:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa fie oare vina mea ? 15 De la: nelly05 23 Februarie 2010 14:26
De ce oare oamenilor le plac oamenii corecti,,dar lor nu le place sa fie corecti atunci cand inatalnesc oameni corecti,de aceea nici nu mai exista asa ceva 4 De la: ingerasulluptator 18 Decembrie 2011 16:22
Flori pentru toata lumea 31 De la: dor72_ 5 Septembrie 2011 14:35
AIORELATIECUDUMNEZEU? 1305 De la: ica2 2 August 2013 23:07
Baietii 5 De la: garbo110498 26 Aprilie 2010 23:15
Setari Cookie-uri