CINE APARA DREPTURIILE MAMICILOR CARE AU REALIZAT MAII MULT DE MINIM PE ECONOMIE

Permite-mi, Jeanette, sa ma indoiesc de asta! Nimeni nu face copii pentru 200-300 de EURO cat au majoritatea! Sau nimeni care se cheama parinte. Aceia sunt bani care nici nu ajung pentru intretinerea unui copil!
A! Sunt de acord ca au facut un copil intr-un moment pe care pana acum considerau ca il mai amana putin pentru putina siguranta fata de ziua de maine!
Un copil nu e o fotografie! nu o faci la minut pentru ca a venit fotograful in sat!
moniq_
Postat pe 18 Mai 2010 18:30
De la: moniq_, la data 2010-05-18 18:12:30cata perspicacitate!!! banuiesc eu, ca acelasi respect pe care il manifesti fata de mamele viitorului tarii, il manifesti si fata de propria-ti mama, sotie sau fiica... daca o mai fi vreuna pe langa tine! :(


draguta..,mama mea a crescut 4 copii,care astazi sunt la casele lor,cu copii la randul lor,fara a primi nimic de la stat ,in afara de alocatia aia mizera..
da..,o respect..

n-am o fetita,dar am un baietel,pe care incerc sa-l educ in spiritul muncii,nu cel al intinderii mainii,ca poate pica ceva..
si o fac cu propriile venituri(care nu sunt asa de mari)..,dar sunt veniturile mele,cuvenite din MUNCA..

mamele viitorului tarii..?

acest "viitor"(a se intelege copii),in proportie de 20-30%,isi va trai copilaria prin orfelinate..,multumita PARINTILOR lor..,care s-au gandit ei asa..,intr-o doara..,sa creasca natalitatea tarii..(dar nu inainte de a se aproba acea lege a indemnizatiei,imbecila,dupa parerea mea).

despre ce vorbim..?





roby_cado
Postat pe 18 Mai 2010 18:39
te indoiesti degeaba ........mai cauta
nu am zis nimic de suma asta de bani, stiu ca nu ajung .........dar cunosc multe cazuri din astea
jeanette40
Postat pe 18 Mai 2010 18:39
eu , am trei copii.....si muncesc mult ca sa-i intretin , sa aibe tot ce le trebuie..... daca-ti doresti un copil nu-l faci pentru bani.........o afacere o faci pentru bani...

aici iti dau dreptate Roby
jeanette40
Postat pe 18 Mai 2010 18:46
asta chiar e aiurea! nu stiu cum tot sustineti chestia asta cu copii pentru bani! si pentru ca ai 3 copii nu ti-ar fi prins bine un ajutor? sau cand vei fi bunica, nu iti vei dori ca nepotii tai sa aiba o viata buna?
si de ce noi romanii gandim ca tot "din greu" e etalonul celor sfinti? de ce nu ne poate fi mai bine?
iar pentru Roby, in plus, mama ta, cand a simtit ca ii este greu, te-a lasat la orfelinat? ce tot vorbiti aiurea? oricum ar fi, mamele isi vor creste copii, e vorba despre un drept castigat si acum furat asa cum se intampla si cu pensiile bunicilor nostri si cu salariile celor care chiar muncesc ca sa ii sustina pe cei de sus;
moniq_
Postat pe 18 Mai 2010 19:01
nimeni nu intinde mana! si nu ati raspuns cu ce va face pe voi mai fericiti sau natia romana de altfel, faptul ca, in loc de 800-1500, mamele vor primi si ele 600RON. Sa nu imi spuneti ca asta e salvarea tarii!
si daca vorbi despre timpul in care ne-au crescut mamele noastre, sa spunem si cate ore lucrau ele pe zi, cat era de sigur mediul, incat iti puteai lasa copilul la cresa, care chiar era gratis! si de multe altele...
dar nu despre asta este vorba; niciodata, sunt convinsa, nu a fost usor sa cresti un copil daca nu esti un om bogat(ne referim acum numai la "crestere" dpdv strict material); cu toate acestea, noi toti traim astazi si ar fi bine sa vedem realitatea asa cum este ea si sa ne dorim mai bine, nu sa ne bucuram de mai raul altora gratuit!
moniq_
Postat pe 18 Mai 2010 19:07
"..iar pentru Roby, in plus, mama ta, cand a simtit ca ii este greu, te-a lasat la orfelinat?.."

nu..,mamei mele nu i se promisese o suma de bani,daca ma naste pe mine..

intrebi cui nu i-ar prinde bine o suma de bani..?

inainte de toate,trebuie sa te intrebi de unde provin acei bani,si daca "minunea" e de durata..

dar din pacate,aceasta meteahna pur romaneasca(cade para malaiata..),nu va disparea niciodata.
roby_cado
Postat pe 18 Mai 2010 19:39
mai, tu chiar intentionat interpretezi gresit realitatea! :)
nimanui nu i s-a promis o suma de bani pentru a naste!!! intreaba-ti sotia cam care ar fi suma de bani pe care ar accepta-o ca sa mai nasca o data; hai sa nu deviem; femeile astea NU au nascut pentru bani! ca orice drept dobandit, o mama poate primi o indemnizatie pe parcursul perioadei de intrerupere a activitatii; dar cred ca tu intelegi foarte bine asta, doar ca iti place sa fii suparat si in dezacord! :)
PS. poate te referi la mamele surogat, dar asta e... off topic!?
moniq_
Postat pe 18 Mai 2010 19:45
De la: garbo113516, la data 2010-05-12 17:55:36NU E DREPT PE NOII CINEE NE APARA IN TARA ASTA NIMIC NU E SIGUR CA SII PARINTII ITI FACI UN PLAN CA POTII SAU NU SA MAII AI UN COPIL SII CE PRIMIM IN SCHIMB PARCA NOII NU COTIZAM LA STAT RUSINEE SA LE FIE SA FACA TIGANII COPII CA LA AIA LE AJUNG 200 LEII CA DOAR DIN AIA TRAIESC



daca ieseai in strada,aflai ca exista si un comitet,format de unul din partide,de o reprezentanta,care se lupta sa stranga semnaturi si sa se trimita guvernului si FMI,scrisori deschise si cu acest subiect.pana acum s-a sacrificat poporul.acum este de datoria oamenilor politici sa se sacrifice,daca vor sa intre in istorie!!!mai bine....
alexxandra
Postat pe 18 Mai 2010 19:58
Cred eu, ca tu incerci alexxandra, sa faci politica cu noi! Tu nu pricepi ca tocmai asta e ceea ce ne-a scarbit pe toti si anume POLITICA? Daca asta este intentia... daca nu, mea culpa!
moniq_
Postat pe 18 Mai 2010 20:02
Nici mamele nici pensionarii nici bugetarii nu au nevoie de alte alegeri, de alti cretini pe alte scaune(ca, normal, vor cumpara unele noi...)! iar instigarea oamenilor nu cred ca este solutia;
moniq_
Postat pe 18 Mai 2010 20:04
De la: moniq_, la data 2010-05-18 19:07:20nimeni nu intinde mana! si nu ati raspuns cu ce va face pe voi mai fericiti sau natia romana de altfel, faptul ca, in loc de 800-1500, mamele vor primi si ele 600RON. Sa nu imi spuneti ca asta e salvarea tarii!
si daca vorbi despre timpul in care ne-au crescut mamele noastre, sa spunem si cate ore lucrau ele pe zi, cat era de sigur mediul, incat iti puteai lasa copilul la cresa, care chiar era gratis! si de multe altele...
dar nu despre asta este vorba; niciodata, sunt convinsa, nu a fost usor sa cresti un copil daca nu esti un om bogat(ne referim acum numai la "crestere" dpdv strict material); cu toate acestea, noi toti traim astazi si ar fi bine sa vedem realitatea asa cum este ea si sa ne dorim mai bine, nu sa ne bucuram de mai raul altora gratuit!



lasa-l,nu stie ce vorbeste.sunt situatii diferite in societati diferite.unii au ramas cu vechile principii.asta e diferenta dintre generatii.
alexxandra
Postat pe 18 Mai 2010 20:06
cu asta sunt de acord! nu e bine deloc ca tot vorbeste din noi glasul frustrarilor(constient sau nu) sau uneori vorbim in necunostinta de cauza; drepturile unei categorii ii apartin si daca au fost acordate, o fi ceva la mijloc, chiar daca noi nu intelegem, atata timp timp cat nu e nici ilegal nici imoral, ; si nici nu ingrasa :) (nu e de gluma, dar m-am tampit de stres!)
moniq_
Postat pe 18 Mai 2010 20:13
De la: moniq_, la data 2010-05-18 20:02:56Cred eu, ca tu incerci alexxandra, sa faci politica cu noi! Tu nu pricepi ca tocmai asta e ceea ce ne-a scarbit pe toti si anume POLITICA? Daca asta este intentia... daca nu, mea culpa!




doamne,ce ai Moniq,crezi ca de politica imi arde mie?mie nu imi taie din venituri?sunt drepturile noastre pe care trebuie sa ni le aparam.noi nu altii.
alexxandra
Postat pe 18 Mai 2010 20:13
m-a indus in eroare chestia cu lista nu stiu carui partid:( scuze, dar am o scarba de tot ce inseamna politic in Romania...
moniq_
Postat pe 18 Mai 2010 20:16
De la: moniq_, la data 2010-05-18 20:16:16m-a indus in eroare chestia cu lista nu stiu carui partid:( scuze, dar am o scarba de tot ce inseamna politic in Romania...



am spus ce am vazut,in strada.spunea ca este dintr-un partid.si le sustinea pe mamici ,ea insasi fiind una dintre ele.era cu un carucior si o fetita,dar si un copil mai mare care avea grija de bebe,cat ea strangea semnaturi.
alexxandra
Postat pe 18 Mai 2010 20:22
asta este altceva... am obosit de toate astea; trebuie sa suporti ce iti baga astia pe gat; mai nou, trebuie sa explic si tuturor, de ce am nevoie de bani sa imi cresc copilul sa ma izbesc de rautatea lor si sa imi "demonstrez" dragostea pentru copilul meu unor oameni care nu stiu de ce insista sa creada ca l-am facut "pentru" banii aia multi din indemnizatie... :(
hai ca ma intristez din nou si chiar nu mai vreau!
moniq_
Postat pe 18 Mai 2010 20:31
De la: si_totusi, la data 2010-05-18 15:08:25iaso, de unde ti-a dat tie procentul acela de 99% de profesori ce fac meditatii?

fac meditatii profii de matematica, lb. romana - la gimnaziu

la liceu, poate si cei de fizica sau chimie

unde-s cei 99%?

si apoi, cine-si trimite odraslele la meditatii? si de ce?

sa nu-mi spuneti ca nu-si fac profesorii treaba la clasa . motivul e altul. beizadelele nu vor sa invete. umbla teleleu, parintii sunt prea ocupati ca sa aiba si grija plodurilor asa ca, ii trimit pe capul profesorului.

nu zic ca nu sunt si putregaiuri in invatamant - ca in oricare alt domeniu - dar, 99% ?

reflexu, asa ca ai gasit motivul pentru care economia e la pamant? dascalii . tare v-ati invatat sa-i urati si sa-i asezati la zid . puneti "botul" la ce spun dementii ce ne conduc


foarte adevarat. se impune sa nuantez problema vis-a-vis de profesori si practica meditatiilor, care, in trecat fie spus, pe vremea cand eu eram in gimnaziu, imi amintesc ca erau gratuite si chiar obligatorii pentru elevii cu rezultate slabe. doar ca nu erau tinute in bucatarie, ci in sala de curs, dupa orele de program si in vacante. cunosc f. bine cum sta treaba cu "meditatiile" s`am sa va spun din experienta proprie -am si eu un copil trecut prin scola. pe fiica mea care stia citi inainte de a intra la scoala (iar invatatoarea, insista ca "invata pe de rost" lectia de acasa, pana cand intr-o zi, am dus-o pe fosta ei educatoare din gradinita, sa-i confirme ca, copilul stia citi din gradinita) limba romana n`a fost o problema. dar mai tarziu, fiind la un liceu economic, unde se punea accent pe matematica, din anul doi a inceput sa aibe "probleme" la aceasta materie, odata cu schimbarea profesoarei, care afland despre cum "stau" parintii, au inceput sicanele si notele slabe. am considerat ca ar fi cazul sa trimit copilul la meditatii. din principii morale -asa a crezut idiotul din mine, am indreptat copilul spre meditatii la un profesor foarte bun, de la un alt liceu, care, dupa 3-4 sedinte, confirma ca, copilul stapaneste bine materia parcursa. cu toate acestea, notele ei slabeau. stiind ca va urma facultatea, mai ales ca era ISE, si conta nota de la bac. (o alta idiotenie ca nu se da examen de admitere, ca pe vremuri), fetita era f. stresata si plangea ca profa nu-i da note pe merit. am mers la directoarea liceului, pentru o discutie (deoarece cu profa, incercasem odata si f. intepata mi-a spus ca ia notele ce le merita) si culmea, directoarea mi-a sugerat ca ar fi bine, copilul sa ia meditatii chiar de la profa ei.
-Stiti, profesoara ei, stie mai bine ce le preda si le cunoaste punctele slabe, astfel poate ajuta elevii sa inteleaga mai bine.
Mi-a produs o scarba in stomac. uite cat de jos poate cadea moralitatea uni profesor.
n-am avut ce face, si fetita a inceput meditatii de bucatarie cu 250.000 lei vechi ora de mate, 2-3/saptamana. cam dupa 3 sedinte, notele ei incepeu sa creasca. dupa 10 ore, profa spunea ca nu mai este nevoie sa ia meditatii. insa, dupa o anumita perioada, cca 30-40 zile, notele ei, incet, incet se micsorau, semn ca trebuia sa merga iarasi la meditatii. dupa cateva episoade, profa avea tupeul ca-i zicea : -Trebuie sa vii la meditatii! Atentie, la meditatie, intrau cate 2 elevi odata. iar la intrare, cand ora se termina, asteptau alti 2 la usa!
Uite asa a tinut-o pana la bac. ulterior, examenele de bac. si admiterea in fac. au facut lumina vis-a-vis de ce stia copilul.

spuneam la inceput, ca trebuie sa nuantez; nu in toate specialitatile se fac bani din meditatii, si nu includ in "sugestia" mea, din postare citata, pe acei profesori care traiesc doar din modestul salariu ce-l primesc. insa, atata timp cat nu se va face o reforma morala in invatamant, o reforma de constiinta, aceasta problema nu se poate trata disecat. daca sunt doar 10-15%, asemenea exemplare de dascali, iar ceilalti, un munte de moralitate, pata se va arunca asupra tuturor.
Reflex
Postat pe 18 Mai 2010 20:51
De la: moniq_, la data 2010-05-18 20:31:02asta este altceva... am obosit de toate astea; trebuie sa suporti ce iti baga astia pe gat; mai nou, trebuie sa explic si tuturor, de ce am nevoie de bani sa imi cresc copilul sa ma izbesc de rautatea lor si sa imi "demonstrez" dragostea pentru copilul meu unor oameni care nu stiu de ce insista sa creada ca l-am facut "pentru" banii aia multi din indemnizatie... :(
hai ca ma intristez din nou si chiar nu mai vreau!

vad ca esti facuta sa rezisti, sa rezisti, sa rezisti.
Reflex
Postat pe 18 Mai 2010 21:03
la ce era reclama asta?? ca nu mai stiu, scuzati interventia :-)
reyya
Postat pe 18 Mai 2010 21:06
la niste ferestre ce erau batute de vant in gol
Reflex
Postat pe 18 Mai 2010 21:07
si coafura rezista...rezista...
zambila
Postat pe 18 Mai 2010 21:09
pai si coafura aia, era, cam tot pe un cap gol
Reflex
Postat pe 18 Mai 2010 21:10
reflex, cine te-o suparat?
zambila
Postat pe 18 Mai 2010 21:12
panty_C
Postat pe 18 Mai 2010 21:12
demagogia guvernului asta, ca nu da bani femeilor
Reflex
Postat pe 18 Mai 2010 21:14
no, las' ca ne descurcam noi
zambila
Postat pe 18 Mai 2010 21:17
bre, vezi ca locul de pinochio e ocupat in guvern
panty_C
Postat pe 18 Mai 2010 21:18
De la: zambila, la data 2010-05-18 21:17:42no, laa' ca ne descurcam noi

voi da! da`biata moniq nu poate
Reflex
Postat pe 18 Mai 2010 21:20
corect, reflexu. asta si spuneam. exista si din astia care au trebui dati afara. aici sunt 100% de acord cu tine.

insa, vezi tu? in invatamant nu se face reforma. de la revolutie incoace, tot ne reformam: din rau in mai rau
si_totusi
Postat pe 18 Mai 2010 22:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va doriti un venit suplimentar? 1 De la: garbo108812 23 Martie 2010 20:21
pastile Breast Active 3 De la: levinta_laura 27 Ianuarie 2015 12:35
Chiftelute din orez - lamurire 1 De la: m4monik 2 Martie 2011 09:13
petrecerile anilor 80 20 De la: tutankhamon 21 Noiembrie 2009 12:04
CASTING PT MINI FOTOMODELE CONSTANTA 1 De la: kidz007767 6 August 2012 16:21
Setari Cookie-uri