CINE APARA DREPTURIILE MAMICILOR CARE AU REALIZAT MAII MULT DE MINIM PE ECONOMIE





astea mai purii asa , mai pe margine... nu le sade bine huiduind si nici nu rezista ca acei tineri de care-mi amintesc ...ce-au facut ei atunci... si ce entuziasti erau !

printre ei eram ei eu , azi insa imi spun purie si astept ca altii sa actioneze . m-as bucura sa mai pot dar... timpul meu a trecut . Sunteti , insa , voi.

Astept.
liaiedera
Postat pe 21 Mai 2010 18:19
bre, io-s din ce in ce mai convionsaaa....k le apara aleha!
fleurdelis
Postat pe 21 Mai 2010 20:19
peee...mamicile...cu pricina...firexste!
fleurdelis
Postat pe 21 Mai 2010 20:21



Fleur , nuuuu! cum sa le apere Aleha? lasa , ca se apara si singure . N-au nevoie de ajutor .
liaiedera
Postat pe 21 Mai 2010 22:21
Le apara Aleha, cum nu?.. este si ea un fel de Bruce Willis din "Die Hard", adica nu ne jucam, nu-i asa?
anakin
Postat pe 21 Mai 2010 22:26
ce sa zic voi nu puteti trai dar femeile care au nascut acum 5-6 ani cum au putut sa creasca copii fara sa comenteze atit.eu cred ca de fapt nu le mai ajung banii mamicilor sa traiasca in lux
garbo119174
Postat pe 22 Mai 2010 08:58
Cand te-ai hotarat sa faci un copil,asta inseamna in primul rand ,raspundere,sau il faci doar pentru bani,sa stai acasa,sa legi un barbat mai bine langa tine,care sa-ti ofere siguranta materiala,ca sunt multe cazuri din ascestea.
scrichy
Postat pe 22 Mai 2010 09:05
scrichy..........eu le ziceam acum cateva zile .............si se gasise una sa ma combata..........in capul ei nu exista asemenea cazuri
jeanette40
Postat pe 22 Mai 2010 09:09
Neatza,JEANETTE,ce,nu exista multe cazuri,cum am zis eu,inainte nu se primeau,atati bani,asta a fost doar pentru a creste rata natalitatii,dar in mare parte au fost luati din banii de pensii,vitregind persoane care au crescut copii la vremea lor,ei stiu cum.
scrichy
Postat pe 22 Mai 2010 09:16
si eu sunt de parere ca cine vrea un copil.........il face indiferent daca statul ii da bani sau nu pentru asta...... ...asa e ........a fost un program de crestere a natalitatii........care si-a atins si tinta, intr-adevar......numai ca asta nu inteleg unii........gata ......s-a terminat , nu mai sunt bani pentru asta
jeanette40
Postat pe 22 Mai 2010 09:23
trebuie sa iesim in strada sa ne aparam singure drepturile ca si bugetarii.pensionarii si toti ceilalti sa vada nenorocitii astia k lumea este unita .santem vai steaua noastra si von ajunge si mai rau daca plecam capul .revolutie scrie pe noi sa nu ne lasam .
dana_dgg
Postat pe 22 Mai 2010 11:05
de ce trebuie statul sa va dea bani sa va cresteti 2 ani copiii? si eu am copil, am stat acasa 5 luni cu el si m-am dus sa muncesc pentru ca nu-mi place sa stau cu mana intinsa la cersit. rusine!!!!!!!!! sunt prea multi lenesi in tara asta asta-i problema. toata lumea vrea pomana de la stat si nu sa munceasca.
lilico
Postat pe 24 Mai 2010 17:11
,,Cine apara drepturile mamicilor care au realizat mai mult de minim pe economie ",plecand de la titlul acestui topic ,ma intreb daca copii acestora au necesitati mai multe decat ai celor care castiga minimul ....un copil e un copil indiferent ca are pariti ministri sau simpli muncitori .
garbo032800
Postat pe 24 Mai 2010 17:18
Pentru acel mai mult decat minim realizat ,persoana in cauza are alte facilitati de care beneficiaza la pensie....
garbo032800
Postat pe 24 Mai 2010 17:20
eu nu cred ca facem copii pentru ajutorul dat de stat, trebuie sa ne gandim daca avem cu cei creste inainte de ai face!!! nu???
gregorio
Postat pe 25 Mai 2010 07:37
Stiti care este problema, eu am un baiat de 20 ani sunt o mamica relativ tanare am 44 ani, si cand eu am nascut nu puteam sa stau 2 ani acasa ca si voi si dadeam o gramada de bani la doctor ca sa-mi iau si eu cateva luni de medical cand copilul a avut 6 luni am inceput serviciul, nu ca nu as fi vrut sa stau cu el, dar asa era legislatia. Acum de ce nu puteti face la fel??? Cat s-a putut, s-a putut, acum trebuie sa intelegeti ca nu se mai poate. Imi pare rau ca nu ati prins acele vremuri si poate acum apreciati mai mult ceea ce aveti.
Imi pare rau ca v-am spus aceste lucruri, dar este numai si numai adevarul si cred ca multe femei din generatia mea sunt de acord cu mine.
viodobre65
Postat pe 26 Mai 2010 08:48
vio, pe undeva poate ai dreptate...dar erau alte vremuri, poate bunicii aveau timp de copii pt ca nu trebuiau sa lucreze dupa ce ieseau la pensie, ca sa nu moara de foame, sau existau locuri la cresa-gradi...nu stiu, zic si eu!
zambila
Postat pe 26 Mai 2010 08:54
usor , nu a fost niciodata , trebui sa-ti doresti.......atat..............restul e munca si dedicatie
jeanette40
Postat pe 26 Mai 2010 09:08
De la: jeanette40, la data 2010-05-22 09:09:08 scrichy..........eu le ziceam acum cateva zile .............si se gasise una sa ma combata..........in capul ei nu exista asemenea cazuri


Se gasise "una"... insa tu, femeie cu principii si convingeri sanatoase, nu si nu! bravooo tie! Numai cu asemenea tip de mentalitate vom ajunge sa traim mai bine! Pe cuvant ca nu va inteleg! Nici macar dreptul de a gandi ca ne poate fi mai bine nu il mai putem exersa, pentru ca vine argumentul: in epoca primitiva, oamenii... si iata, umanitatea a supravietuit!

Daca tot nu aveti nici intelegere, nici rabdarea de a va gandi un minut la siutatia de fapt, de ce tot reveniti asupra subiectului? Poate aveti ceva mai interesant de discutat, iar acolo, parerea voastra chiar va conta. pentru ca, pe aceasta tema, nu conteaza in Romanica, din pacate, parerea nimanui, ca si in ceea ce priveste pensiile, etc. Dar, imi cer scuze ca ma repet, daca voi, care sunteti mame, nu stiti si nu intelegeti, nu mai exista speranta! :(
moniq_
Postat pe 26 Mai 2010 13:24
Si apoi, nu cred ca ideea era sa discutam despre dedicatia unei mame, sau despre eforturile si dorinta sa in legatura cu copilul caruia i-a dat nastere! Toate cele ce sunteti mame stiti probabil ca acesta este un subiect etern si constituie esenta dragostei de mama: o mama, va face totul pentru copilul ei; in plus, multi dintre copii despre care tu iti dai cu parerea ca au fost "facuti" pentru extraordinara suma de 1.000RON pe luna timp de doi ani, erau deja pe drum atunci cand legea a intrat in vigoare (doar daca nu crezi ca a fost vorba despre o conspiratie!), asta daca te obosesti sa calculezi. Deci, versiunea asta nu se prea sustine nici cum... dar, cum vreti voi!
Era vorba despre un drept oferit si apoi ridicat, daca se pot exercita asupra unui drept aceste actiuni...
moniq_
Postat pe 26 Mai 2010 13:50
s-au incins spiritele pe aici...eu n-am copil, inca...

ma uitam intr-o seara tarziu pe acasa si am prins un reportaj despre o familie saraca...o mama cu vreo 4-5 copilasi, dintre care 2 sub un anisor!
mama- bugetara, cu un salariu sub 500 ron pe luna, din care o sa mai scada 25%, tatal- nu l-am vazut prin peisaj
problema nu era locul in care traiau, ci faptul ca nu avea suficienta hrana pt copii
mancau paine uscata, iar uneori se culcau sa uite ca le este foame

ok, poate ca o condamnati pe mama pt ca a facut asa multi copii fara sa poata sa-i intretina, poate ca aveti dreptate, dar cum ramane cu cei mici?
ei de ce sunt vinovati? ca s-au nascut?
ma indoiesc

si atunci, care ar fi rezolvarea? poate niste programe sau campanii sustinute de stat privind contraceptia femeilor...nu stiu, zic si eu
zambila
Postat pe 26 Mai 2010 13:58
Da, cu asta sunt de acord! Dar asta este de asemenea, o alta discutie. Una care se poarta intr-o societate adevarata; una in care ne pasa unii de altii si in care cei care pot lua decizia cu adevarat importanta au privit macar o data in ochii unui copil; acolo se afla o lume intreaga, pe care nu iti mai e dat sa o vezi cand "cresti mare". O uiti. Asa se face ca uiti o data cu ea si inocenta, si dragostea si nu mai vezi nici aripile lor de ingerasi. Pentru ca... ai orbit sufleteste.
Cazul despre care vorbesti tu, arata ca noi putem trai linistiti, cu capul pe perna noastra calda, atata timp cat ne e noua bine. Si pana aici vedem. Asta ma oripileaza pe mine! Si chiar ma gandesc serios la ce as putea face, in afara de a discuta despre asta.
moniq_
Postat pe 26 Mai 2010 14:11
mda, ai putea ajuta cazurile pe care le vezi la tv...fapt laudabil dealtfel, dar cum ramane cu restul cazurilor?

io sti ce mi-as dori, apropo de celalalt topic?
mi-as dori ca domnii parlamentari sa stea timp de 8 ore in parlament si sa fie obligati sa priveasca astfel de cazuri toata ziua!
atat!
zambila
Postat pe 26 Mai 2010 14:18
Cred ca asta ar fi o solutie (pentru cei care presupunem ca au suflet si constiinta), dar ma tem ca, daca i-am obliga sa priveasca asemenea imagini, ar cere nemernicii spor de tristete si deprimare!!!
cat despre ajutorul la care ma gandeam era referitor la voluntariat. Ma gandesc serios sa aflu la ec nivel actioneaza acest tip de activitati si sa imi fac timp pentru asta. Mi-ar place sa pot ajuta material, desigur, insa din pacate... :(
Si oricum mi-ar fi teama ca ar fi capabili sa priveasca in continuare "fata de la pagina 5" , mangaindu-se pe burdihan fara niiici o problema!
moniq_
Postat pe 26 Mai 2010 14:45



burdihan ...
liaiedera
Postat pe 1 Iunie 2010 17:09
eu!
dar...de maine!
fleurdelis
Postat pe 2 Iunie 2010 19:33
pe vremea lui ceausescu nu se mai dadea nimic ,dar absolut nici un ban- ba mai rau noi dadeam bani la doctor sa poti obtine inca 1 luna in plus sa stai cu copilul.si nu mai se ducea nimeni sa faca greva. asa ca nu mai cereti ca miloagele bani de la stat pt.ca nu e corect.
nu a-ti facut copii pe spinarea nimanui.si nimeni nu e obigat cu nimic pt voi .
bozolica
Postat pe 6 Iunie 2010 05:23
bebelusi,bebelusi,copilasi,copilasi,bebelusi ,copilasi ,bebelusi,copilasi.si pensionari si salariati si toti carora li s-au incalcat drepturile,trebuie sa lupte pt drepturile lor.sufletele nevinovate.
caasandra
Postat pe 6 Iunie 2010 06:37
Bozolica,ai lasa nu te intrista,repeta mereu ,ca sa simti,nedreptatea.repeta/bebelusi,copilasi ....e bine sa se rezolve la toata lumea.pt linistea ta,taci.nu vb ,ca lumea e suparata.Bozolica,e bine sa nu te bagi.sigur ca exista rezolvari.Bozolica,asculta-ma,eu sunt tanara cu suflet mare.dar nu "vreau sa ajut batrana sa treaca strada,daca ea nu vrea."citeste tot topicul si ai sa intelegi.ce am citit despre o femeie care incerca sa explice,ce se poate face,sincer mai bine iti plimbi pisica decat sa te stresezi.lumea e prea disperata,ca sa judece limpede.citeste topicul spre sfarsit vre-o 3-4 pg.iesi in parc mai bine,si te rogi sa fie pace in lume.vei fii interpretata gresit.pacat ca unii se baga asa unde nu sunt doriti.ei saracii vor sa faca bine.dar....uite ce zi frumoasa,buna dimineata ,Bozolica.imi place nickul,e haios.
caasandra
Postat pe 6 Iunie 2010 07:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tristetea din kuza familiei 1 De la: pisiMic 1 Martie 2010 16:45
Putin ajutor!! 9 De la: cretz0oolina 28 Aprilie 2011 20:47
UN VOT TE ROG!!! 0 De la: 4 Martie 2010 19:24
ARGILA...cel mai bun "medicament" fara efecte secundare! 1 De la: human 14 Februarie 2011 11:19
Barbatul Balanta 7 De la: garbo165771 3 August 2012 15:25
Setari Cookie-uri