Cum ar fi mai bine?

Am avut o relarie cu un barbat casatorit...nu sunt mandra de asta,acum regret amarnic naivitatea mea sau mai bine zis prostia,dar despre altceva as vrea sa va vorbesc...In urma acestei relatii de cativa ani a rezultat un copil..o fetita superba.Am ramas insarcinata cu tot cu vestita pilula de a doua zi...stiu ca pare greu de crezut dar datorita acestui fapt am batut drumurile pana la iasi pt a vedea daca bebe e ok.Daca inainte de a afla de sarcina imi spusese de nenumarate ori ca vrea sa fim impreuna pt totdeauna,ca ma iubeste,bla,bla....dupa aflarea vestii a reactionat urat...mi a impus avortul si m a pus sa aleg "el sau copilul" .Fac parte din aceea categorie de femei mai "inapoiata",termen folosit de El pt care avortul reprezinta "o crima".Am pastrat sarcina ,initial a sistat orice legatura cu mine,apoi dupa vre o 2 luni a reanceput sa vb cu mine la tel si chiar sa ma viziteze.In tot acest timp subiectul"copil" a devenit tabu,nu suporta si nici acum nu suporta sa vb de liniuta din certificatul ei si nici despre viitorul acestui copil.Imi spune ca il va recunoste candva,bla,bla,dar nu ...acum.Problema e ca fetita are in curand 6 luni si nu il pot actiona in instanta decat pana cand fetita va implini 1 an.Eu dotorita faptului ca am pastrat sarcina fara ca el sa isi doreasca acest copil,nu mi s ar parea corect sa il actionez in instanta.Dar ma gandesc la fetita pt ea ce ar fi mai bine?Sa ramana cu liniuta?Sa suporte toate rautatile celor din jur,cand va creste?Ma doare sufletul nu stiu ce sa fac...cum e mai bine.Sa ma gandesc la principiile mele sau la binele fetei?Cum e mai bine pt ea..cu liniuta sau cu un nume in dreptul tatalui?As dori pareri sincere vizavi de acest subiect si va rog sa lasa ti deoparte piatra ,ca asta merit pt ca m am incurcat cu un barbat insurat,etc .Consider ca mi am platit pretul prin suferinta prin care am trecut..
garbo097275
Postat pe 12 Mai 2010 23:48
SINCER?MA DA SINCER?????????COPILU NARE NICI O VINA DA TU???TREBUIA SA TE GANDESTI DE..SI ASTA ESTE PRETUL PT FEMEILE CARE INCEARCA SA DESPARTA FAMILII.
garbo074997
Postat pe 12 Mai 2010 23:53
ACU ESTI FERICITA?DACA AI FI ALES UN BARBAT LIBER ACU A-TI FI FOST BINE MERSI O FAMILIE
garbo074997
Postat pe 12 Mai 2010 23:55
Iti multumesc pt piatra.Pentru cultura ta generala "nu sunt fericita".Si tot pt "ea",afla ca acest domn s a tinut de capul meu 6 luni de zile pana cand s ainfiripat ceva intre noi.Da ,am cedat nu sunt mandra de asta,dar tare as vrea sa vad ce ai face tu intr o situatie similara...,cand te afli in divort dupa 12 ani de casatorie,de un sot alcoolic si violent si pe deasupra mai ai un copil de cativa anisori "cu un picior in groapa",pt viata caruia lupti cu indarjire...iar acest domn dragut iti ofera umarul sau si te incurajeaza in ceea ce priveste copilul,ca va supravietui,ca o sa fie bine,etc..Chiar mi as dori sa experimentezi asta...ca sa nu mai arunci asa repede cu piatra...
garbo097275
Postat pe 13 Mai 2010 00:04
eu l-as actiona in instanta dupa ce l-as anunta ca asta am de gind sa fac - pentru copil. Daca vrei sa ai cit de cit o intelegere amiabila, spune-i ca nu va trebuie pensie, dar copilului ii trebuie un nume.
In fond, ii convine sau nu, nu l-ai facut singura. Responsabilitatea unui barbat nu incepe de cind il anunti ca esti insarcinata - si nu e optionala din acel moment. In acel moment e definitiva. Responsabilitatea incepe atunci cind se deschide la prohab. Aia este etapa cind, inca, are de ales daca si-ar asuma potentiali urmasi sau nu. Dupa aceea, oricand dupa aceea, e too late sa se gindeasca daca ii convine sau nu. Copilul e la tine, si este (si) al lui.
quasaria
Postat pe 13 Mai 2010 00:14
997, nu cred ca e cazul sa o mai acuzi acum. Mai lasa piatra aia jos. Stie si ea ce a facut. Nu cred ca l-a fortat sau violat cumva. Si el a fost acolo, si el trebuie sa isi asume.
Doara
Postat pe 13 Mai 2010 06:16
De la: garbo074997, la data 2010-05-12 23:53:55 SINCER?MA DA SINCER?????????COPILU NARE NICI O VINA DA TU???TREBUIA SA TE GANDESTI DE..SI ASTA ESTE PRETUL PT FEMEILE CARE INCEARCA SA DESPARTA FAMILII.
stii ceva? kestia aia cu invinovatirea cuiva pt `despartirea` familiilor `sudate, minunate si model` e una din marile grozavii pe care le poate cloci mintea pseudomorala si semidocta a oamenilor. vina nu este numai a celui care, chipurile, intervine in armonia `superba` si `echilibrul` familiei, ci si a celui, parte constienta din familie. chiar am putea spune ca e singurul vinovat, intrucat mingea se afla tot timpul in terenul lui si el dispune dupa toate regulile de ea. cuvantul lui e decisiv, nu al `intrusului`. pe de alta parte, ar trebui actionat in instanta, ca sa-i mai stergi zambetul si potenta de pe buze si din alta parte. o fi minunata hatza-hatza, dar trebuie sa ti-o si asumi!...
esme
Postat pe 13 Mai 2010 14:08
exact asta vroiam sa spun si eu... Faptul ca poate veni cineva din exterior sa distruga "minunantul cuplu" e un mit. E ca in povestea celor trei porcusori si casutele lor:


Au fost odata ca niciodata trei purcelusi. Au plecat ei de acasa si au mers ce au mers pina ce primul purcelus s-a simtit tare obosit. Tocmai atunci a trecut pe linga ei un om cu o caruta plina de fin, iar primul purcelus le-a zis fratilor sai:
- "Eu ma opresc aici. Finul este usor si moale ca sa-mi fac o casuta cum imi place."
Si ceilalti doi frati l-au imbratisat si au plecat iar la drum.

La un moment dat al doilea purcelus s-a simtit obosit si vazind trecind pe linga el un om cu caruta plina de lemne, i-a spus fratelui lui:
- "Lemnul acesta este numai bun pentru casuta mea asa ca ma opresc aici."

Cel de al treilea purcelus si-a continuat drumul pina a ajuns la un pietrar, care facea piatra de construit. Purcelusul s-a gindit ca piatra este cea mai potrivita ca sa-si faca o casuta rezistenta asa cum era si el.

Noaptea, in timp ce primul purcelus s-a asezat comfortabil in patul lui de fin, a auzit afara un lup mare si flamind. Lupul a tras aer puternic in piept si a suflat peste casuta. Finul a zburat in toate partile, iar purcelusul a luat-o la fuga spre casa celui de al doilea purcelus.

A doua seara, in timp ce cei doi frati se aflau la masa, au vazut lupul cel mare si flamind. Lupul a tras aer puternic in piept si a suflat peste casuta. Casuta de lemn a ramas aproape neclintita. Dar cind lupul a incercat si a doua oara sa sufle peste casuta, lemnele au zburat in toate partile, iar cei doi purcelusi au luat-o la fuga spre casa celui de al treilea purcelus.

Seara urmatoare, cei trei frati isi incalzeau picioarele la focul din soba. Au auzit un zgomot afara si s-au ingrozit de frica cind l-au vazut pe lupul cel mare si mai flamind ca niciodata. Lupul a inceput sa-i roage sa deschida usa, dar la refuzul purcelusilor a tras aer puternic in piept si a suflat peste casuta. Dar casuta nu s-a darimat. Lupul a incercat si a doua, si a treia oara, dar tot degeaba, casuta a continuat sa ramina neclintita.

...cam asta e.

Obosesti si te opresti in primul maldar de paie, e de vina lupu'?!
quasaria
Postat pe 13 Mai 2010 14:22
Va multumesc din suflet pt sfaturi.Am incercat sa rezolv cu el pe cale amiabila dar din pacate nu se poate Imi toarna gogosi de genul ca ,daca o recunoaste mama lui care e bolnava va muri de inima rea....Trebuia sa se gandeasca la maica sa inainte nu acum...Eu o iau ca pe o scuza penibila
Imi este greu sa deschid actiune,voi fi facuta albie de porci in instanta,plus ca are bani si mentalitatea ca totul se cumpara cu bani..Sper sa nu am surprize la capitolul asta
garbo097275
Postat pe 19 Mai 2010 23:53



Draguta mea frumoasa, nu te mai cert, esti si asa destul de lovita , vreau sa-ti spun ce cred eu ca e bine pentru tine si copilul tau:Bine pentru tine si copilul tau este sa te adresezi instantei de judecata pentru a completa acolo , in certificatul de nastare, pentru a inlocui luniuta.

Stiu ei , cei din instanta ce trebuie sa faca si indifarent de banii de care dispune tatal copilului tau, ( fii atenta cum i-am spus, asa se va numi si dupa ce se va termina procesul) , copilul tau va avea trecut in certificatul de nastere si tata. Ca te ameninta, ca te minte , ca incearca sa te impresioneze cu moartea mamei lui, ca o vrea sa te bata , el, nevasta-sa , sa faca ce-o vrea, tu adreseaza-te unei instante de judecata. Numai avand trecut numele tatalui in certificat vei fi acoperita si tu si-i va fi bine copilului. pe viitor ...ai si tu grija, nu te mai baga singura in necazuri...


Alta data am sa ma intreb astfel: dar daca ti-ar fi reusit?!?


dar.. alta data...
liaiedera
Postat pe 20 Mai 2010 00:21
liaiedera....nu avea ce sa mi reuseasca...crede ma.am ramas insarcinata cu tot cu postinor si am cantarit...pastrez sarcina sau nu...efectiv nu am putut sa mi ucid copilul...foarte simplu,nu a fost ceva premeditat.Poate ca a cantarit enorm in luarea deciziei si faptul ca fiica mea cea mare e bolnava...ani de zile prin spitale....si diagnostice care de care mai nefavorabile....simteam ca daca imi voi ucide copilul cel de sus mi o va lua si pe cea mare..asta era senzatia mea.....sz ..poate ca ma consideri putin plecata dar asta a fost senzatia mea.oricum nu regret deloc decizia luata...am inca o ....fetita minunata..care zilele astea a invatat sa zica mama...si ma topesc de fiecare data cand...o face
garbo097275
Postat pe 16 August 2010 12:38
pe langa grijile care ti le faci in legatura cu liniuta te intrebi oare in sufletul nevestei lui ce a fost?oare stie?oare cum ar reactiona daca te-ar vedea pe strada? nu conteaza ai alte prioritati....

eu l-as actiona in instanta lucru pe care nu il faci ca iti sopteste cuvinte dulci la ureche,gresit,iti pasa de copil sau de el?


liniuta in loc de numele tatalui?de multe ori este mai bine sa ai o liniuta decat un nume care nu este decat un nume si atat,nu asta conteaza,nu este nici prima si nici ultima cu liniuta in loc de nume.


va rade lumea de ea?nu cred raspunsul e simplu''a murit'' si atat nici o explicatie,nu isi are rostul.
anaROBERT
Postat pe 16 August 2010 13:42
da...ANArobert ai dreptate.......sunt un....monstru....pt ca nu ma gandesc la.....sotia lui.
In ceea ce priveste liniuta........la ultima varianta ma gandisem si eu........"a murit"
garbo097275
Postat pe 21 August 2010 12:48
Si inca ceva....Nu....sotia lui nu stie nimic de existenta fetitei.....si sper sa nici nu afle.....
garbo097275
Postat pe 21 August 2010 12:49
De la: garbo097275, la data 2010-08-21 12:49:09Si inca ceva....Nu....sotia lui nu stie nimic de existenta fetitei.....si sper sa nici nu afle.....
tatal copilului nu o sa vrea sa-l recunoasca benevol.singura solutie ramane instanta,oricum va afla si sotia lui,la un moment dat.
perlutza
Postat pe 21 August 2010 13:11
Oare aveti impresia ca sotia lui nu stie ce are la usa? Ca il crede un sfant, asa... de pus la icoana? Hai sa fim seriosi...! Cred ca nu va fi nici o surpiza pentru sotia lui acest copil....Si apoi... cand e vorba de un copil, eu cred ca adultii conteaza mai putin... Sunt adulti si sunt in stare sa isi poarte singuri de grija...Daca sunt!
picaturaderoua
Postat pe 21 August 2010 17:00
De la: quasaria, la data 2010-05-13 14:22:50exact asta vroiam sa spun si eu... Faptul ca poate veni cineva din exterior sa distruga "minunantul cuplu" e un mit. E ca in povestea celor trei porcusori si casutele lor:


Au fost odata ca niciodata trei purcelusi. Au plecat ei de acasa si au mers ce au mers pina ce primul purcelus s-a simtit tare obosit. Tocmai atunci a trecut pe linga ei un om cu o caruta plina de fin, iar primul purcelus le-a zis fratilor sai:
- "Eu ma opresc aici. Finul este usor si moale ca sa-mi fac o casuta cum imi place."
Si ceilalti doi frati l-au imbratisat si au plecat iar la drum.

La un moment dat al doilea purcelus s-a simtit obosit si vazind trecind pe linga el un om cu caruta plina de lemne, i-a spus fratelui lui:
- "Lemnul acesta este numai bun pentru casuta mea asa ca ma opresc aici."

Cel de al treilea purcelus si-a continuat drumul pina a ajuns la un pietrar, care facea piatra de construit. Purcelusul s-a gindit ca piatra este cea mai potrivita ca sa-si faca o casuta rezistenta asa cum era si el.




Noaptea, in timp ce primul purcelus s-a asezat comfortabil in patul lui de fin, a auzit afara un lup mare si flamind. Lupul a tras aer puternic in piept si a suflat peste casuta. Finul a zburat in toate partile, iar purcelusul a luat-o la fuga spre casa celui de al doilea purcelus.

A doua seara, in timp ce cei doi frati se aflau la masa, au vazut lupul cel mare si flamind. Lupul a tras aer puternic in piept si a suflat peste casuta. Casuta de lemn a ramas aproape neclintita. Dar cind lupul a incercat si a doua oara sa sufle peste casuta, lemnele au zburat in toate partile, iar cei doi purcelusi au luat-o la fuga spre casa celui de al treilea purcelus.

Seara urmatoare, cei trei frati isi incalzeau picioarele la focul din soba. Au auzit un zgomot afara si s-au ingrozit de frica cind l-au vazut pe lupul cel mare si mai flamind ca niciodata. Lupul a inceput sa-i roage sa deschida usa, dar la refuzul purcelusilor a tras aer puternic in piept si a suflat peste casuta. Dar casuta nu s-a darimat. Lupul a incercat si a doua, si a treia oara, dar tot degeaba, casuta a continuat sa ramina neclintita.

...cam asta e.

Obosesti si te opresti in primul maldar de paie, e de vina lupu'?!





Q-multumesc pt poveste.mi-ai adus aminte de copilarie.
vuvuzela
Postat pe 21 August 2010 17:13
Da mai. Bravo. Ei sa nu sufere niciodata in niciun fel. Lasa. Sacrificati-va voi ca lor sa le fie bine. Bravo voua, o sa muriti cu sacrificiul in gat.
Doara
Postat pe 21 August 2010 19:19
Dorutza, mi-ai luat vorba din gura!

Ciresica
Postat pe 22 August 2010 06:37
Hoatza mai sunt.
Doara
Postat pe 22 August 2010 08:19
fleurdelis
Postat pe 22 August 2010 08:25
Cu liniuta ori fara, este o fiinta umana si ai facut bine ca ai pastrat-o. Cu liniuta ori fara, in lume umbli ca intr-o jungla iar lupii flamanzi daca vor sa gaseasca ceva , vor gasi oricum, orice...
Tu ai avut dreptul sa decizi ca vrei copilul dar si el are dreptul sa decida ca nu il vrea. Nu stiu cum sunt legile in Romania in privinta asta...Poate obliga o lege un barbat sa fie tata?
Actionand in instanta va afla sigur si nevasta si... povestea se complica.
Binele copilului? Dragostea ta! Sanatate multa la toate trei si nu te mai invinovati de nimic! Sa ridice piatra cel ce nu a gresit in viata! Eu nu o ridic...
Luna_in_capricorn
Postat pe 22 August 2010 09:37
Responsabilitatea incepe atunci cind se deschide la prohab. Aia este etapa cind, inca, are de ales daca si-ar asuma potentiali urmasi sau nu. Dupa aceea, oricand dupa aceea, e too late sa se gindeasca daca ii convine sau nu. Copilul e la tine, si este (si) al lui.
[/quote]

lasam la o parte chestia cu instantza,da?
partea asta iti spune ceva,Q?
preci
Postat pe 22 August 2010 09:46
Daca vrea sa nu afle nevasta-sa sa isi asume si el responsabilitatea bagarii. Parerea mea.
Doara
Postat pe 22 August 2010 09:55
De la: Dor_marunt, la data 2010-08-22 09:55:04Daca vrea sa nu afle nevasta-sa sa isi asume si el responsabilitatea bagarii. Parerea mea.


Responsabilitatea bagarii...cati si-o asuma?
Luna_in_capricorn
Postat pe 22 August 2010 10:30
Asa si? Daca nu si-o asuma s ne-o asumam doar noi? Daca si-ar lua-o mai multi peste bot si-ar mai punce ceva intrebari inainte de a si-o scoate.
Doara
Postat pe 22 August 2010 10:33
De la: quasaria, la data 2010-05-13 14:22:50exact asta vroiam sa spun si eu... Faptul ca poate veni cineva din exterior sa distruga "minunantul cuplu" e un mit. E ca in povestea celor trei porcusori si casutele lor:


Au fost odata ca niciodata trei purcelusi. Au plecat ei de acasa si au mers ce au mers pina ce primul purcelus s-a simtit tare obosit. Tocmai atunci a trecut pe linga ei un om cu o caruta plina de fin, iar primul purcelus le-a zis fratilor sai:
- "Eu ma opresc aici. Finul este usor si moale ca sa-mi fac o casuta cum imi place."
Si ceilalti doi frati l-au imbratisat si au plecat iar la drum.

La un moment dat al doilea purcelus s-a simtit obosit si vazind trecind pe linga el un om cu caruta plina de lemne, i-a spus fratelui lui:
- "Lemnul acesta este numai bun pentru casuta mea asa ca ma opresc aici."

Cel de al treilea purcelus si-a continuat drumul pina a ajuns la un pietrar, care facea piatra de construit. Purcelusul s-a gindit ca piatra este cea mai potrivita ca sa-si faca o casuta rezistenta asa cum era si el.

Noaptea, in timp ce primul purcelus s-a asezat comfortabil in patul lui de fin, a auzit afara un lup mare si flamind. Lupul a tras aer puternic in piept si a suflat peste casuta. Finul a zburat in toate partile, iar purcelusul a luat-o la fuga spre casa celui de al doilea purcelus.

A doua seara, in timp ce cei doi frati se aflau la masa, au vazut lupul cel mare si flamind. Lupul a tras aer puternic in piept si a suflat peste casuta. Casuta de lemn a ramas aproape neclintita. Dar cind lupul a incercat si a doua oara sa sufle peste casuta, lemnele au zburat in toate partile, iar cei doi purcelusi au luat-o la fuga spre casa celui de al treilea purcelus.

Seara urmatoare, cei trei frati isi incalzeau picioarele la focul din soba. Au auzit un zgomot afara si s-au ingrozit de frica cind l-au vazut pe lupul cel mare si mai flamind ca niciodata. Lupul a inceput sa-i roage sa deschida usa, dar la refuzul purcelusilor a tras aer puternic in piept si a suflat peste casuta. Dar casuta nu s-a darimat. Lupul a incercat si a doua, si a treia oara, dar tot degeaba, casuta a continuat sa ramina neclintita.

...cam asta e.

Obosesti si te opresti in primul maldar de paie, e de vina lupu'?!


Q, daca nu e de vina lupul, esti tu de vina ca obosit fiind te opresti la paie ori la lemne?
Luna_in_capricorn
Postat pe 22 August 2010 10:35
De la: anaROBERT, la data 2010-08-16 13:42:22pe langa grijile care ti le faci in legatura cu liniuta te intrebi oare in sufletul nevestei lui ce a fost?oare stie?oare cum ar reactiona daca te-ar vedea pe strada? nu conteaza ai alte prioritati....

eu l-as actiona in instanta lucru pe care nu il faci ca iti sopteste cuvinte dulci la ureche,gresit,iti pasa de copil sau de el?


liniuta in loc de numele tatalui?de multe ori este mai bine sa ai o liniuta decat un nume care nu este decat un nume si atat,nu asta conteaza,nu este nici prima si nici ultima cu liniuta in loc de nume.


va rade lumea de ea?nu cred raspunsul e simplu''a murit'' si atat nici o explicatie,nu isi are rostul.


Ana, in nenorocitul asta de triunghi conjugal este bine ca barbatul-daca e BARBAT-sa se gandeasca la nevasta si la amanta...Sa zicem ca nu e BARBAT. Tu zica ca amanta sa se gandeasca la nevasta lui, in parte e corect-nu e o fericire sa fii inselata...Dar as zice ca si nevasta sa se gandeasca la amanta, ca fiinta umana e si ea, nu? Si, mai ales, sa-si puna intrebari serioase despre ea insasi, despre barbatul si casnicia ei.
Luna_in_capricorn
Postat pe 22 August 2010 10:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine vrea sa castige niste bani in plus?!! 1 De la: minna 1 Februarie 2010 11:10
Aspectul conteaza??? 29 De la: camelia73 12 Iulie 2009 20:24
CRESE IN BRASOV 1 De la: YZA79 19 Iunie 2010 20:58
Metrese sau prietene-despre prietenie 46 De la: garbo265966 24 Iunie 2012 14:44
Ce inseamna omul bun si omul rau? 7 De la: nuti_vio 17 Ianuarie 2011 10:50
Setari Cookie-uri