CINE APARA DREPTURIILE MAMICILOR CARE AU REALIZAT MAII MULT DE MINIM PE ECONOMIE

Vreau si eu soare!
AMELYY
Postat pe 17 Mai 2010 08:46
cum amely, nu-i la tine?
la mine nu-i nimic nimic! numa frig, ploaie si vant...
zambila
Postat pe 17 Mai 2010 08:48
si io vriau soare ,maaaaai!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 17 Mai 2010 08:49
Zambi, nu-i!
Frig e si la mine, si-asa nu-mi place, imi da o stare...
AMELYY
Postat pe 17 Mai 2010 08:50
Dragele mele, iata un posibil raspuns. este o scrisoare primita pe mail, merita sa o cititi:


"De azi refuz sa mai platesc impozite, refuz sa mai am carte de munca in acest stat guvernat de oameni incapabili, corupti, ne-educati, care nu au in vedere decat propriul interes.
Refuz sa mai finantez politicieni imbecili si amante care sfideaza o tara intreaga.
Nu as avea nimic impotriva doamnelor apropiate presedintelui tarii, dar cand ele beneficiaza de bugete de milioane de euro printre care sunt si banii mei, banii parintilor mei, banii angajatilor mei, am o mare problema. E un blowjob mult prea scump!
Refuz sa mai platesc taxe la stat pentru ca de ani de zile platesc sute de milioane de lei impozite pentru un stat care nu ma sprijina in nici un fel. Platesc zeci de milioane pentru Sanatate, desi sunt constienta ca daca voi ajunge vreodata intr-un spital din Romania, voi fi tratata mizerabil.
De ani de zile, refuz sa ma mai uit la televizor, mi-e greata de politicienii romani, nu ma duc la vot pentru ca nu am pe cine sa votez, imi vine sa vomit cand vad panourile publicitare din campanii electorale gen "noua ne pasa de Dumneavoastra", refuz chiar si sa ma plang, pentru ca sunt mult prea ocupata sa imi castig existenta - cu toate acestea, cand se apropie data de 25 a lunii, in mod mecanic ma impacientez sa fac rost de banii care trebuie platiti la stat, pentru ca, nu-i asa? - "cu statul nu te joci". Dar iata ca suntem in plina criza, iata ca pentru prima data nu am reusit sa platesc taxele la stat si mi-au fost blocate conturile! Si asta m-a ajutat sa ma trezesc, am deschis ochii, m-am uitat in jurul meu cu atentie, am pus intrebari, am deschis televizorul pentru prima oara in ani de zile...si ce am vazut? EBA si Becali ma reprezinta in Parlamentul European, Elena Udrea beneficiaza de bugete de milioane de Euro de care dispune cum o taie capul, doamna Ridzi arunca 86 milioane de Euro pe o telecabina cand exista orase in Romania care nu au nici macar un spital de Doamne Ajuta, domnul Patriciu vinde Petromidia pentru cateva miliarde din care sunt curioasa daca plateste vreo taxa la stat.
Jocuri politice murdare, politicieni corupti si curve, haos total, o tara vanduta pe nimic de niste agramati care nu si-au vazut decat propriul interes - macar daca ar fi vandut-o scump!, investitori straini care efectiv nu au cu cine discuta in Romania si se lupta cu morile de vant, si toti oamenii de calitate pe care ii cunosc stau cu capul bagat in nisip... l-am avut si eu, pana astazi - dar am realizat ca oricat de multi bani as face, oricate tari as vizita, oricate carti as citi, oricat as incerca sa nu ma las afectata, la sfarsitul zilei, traiesc tot aici si tactica strutului imi va face mai mult rau si pe termen lung daca nu m-as implica ACUM.
Nu se mai poate asa! Destul este destul!
Romania nu este doar o tara de hoti, de agramati, de curve, de parveniti, de oameni fara "balls" si fara coloana vertebrala.
Sa protestez prin a nu imi plati taxele nu este suficient, desi daca ar mai face-o si altii, s-ar putea declansa ceva. Fac apel catre toate persoanele integre, capabile, educate, care au cladit ceva prin munca lor, fara sa fure, sa ia atitudine pentru a stopa prostia ce ne afecteaza pe toti. Sunt milioane de tineri destepti, multi dintre ei muncesc peste 12 ore pe zi pentru multinationale sau pentru businessul lor propriu, oameni educati, in Romania si peste hotare, oameni care au gestionat milioane de euro, oameni cu viziune, talent, pro-activi, integri, care stiu sa comunice eficient si stiu ce inseamna sa livrezi, stiu ce inseamna un deadline, stiu ce inseamna reresponsabilitatea; sunt sute de mii de romani de calitate, plecati din Romania pentru a produce si a consuma in alte tari, cladind economia altor state - s-ar intoarce maine in Romania daca nu ar fi circul care este acum aici.
Trebuie sa luam atitudine, trebuie sa facem o schimbare, este nevoie de o Miscare a romanilor cu "balls" si cu coloana vertebrala!
O Miscare de Intoarcere Acasa, atat a romanilor plecati slugi in alte tari, cat si a celor care, desi am ales sa ramanem aici, suntem absenti, pasivi, indiferenti si suportam ce ni se intampla doar visand la urmatoarea iesire din tara .
E nevoie de o miscare in care leaderii sa fie testati si para-testati, asa cum se intampla cand esti angajat intr-o companie multinationala, fara sa fie acceptati daca nu li se dovedeste integritatea si eficienta.
O miscare a oamenilor care nu au mai fost implicati in viata politica, neintinati, ne-spalati pe creier, ne-jigoditi.
O miscare fara traseisti politici sau scursuri de la alte partide. Este nevoie de o miscare a oamenilor destepti, tineri, cu atitudine, experti in domeniul lor. Si tu si eu cunoastem cel putin 5 oameni inteligenti care ne-ar putea reprezenta mai bine in Parlamentul European decat EBA sau Becali.
Oare de ce nimeni nu actioneaza? Daca acum cinci ani ne-am fi implicat cu totii macar o ora pe saptamana, in mod sigur nu s-ar fi ajuns aici. Cati bani furati, cate proiecte blocate, cate fonduri nefolosite in cinci ani de zile.... Daca am dialoga constructiv, daca ne-am intalni o ora pe saptamana, daca am actiona, daca am putea aduna si monta toti oamenii destepti, corecti, creativi, eficienti pe care ii cunosc eu si pe care ii cunosti tu s-ar vedea si simti diferenta in cinci ani de acum incolo.
Avem un plan de organizare, avem un plan de finantare, avem usi deschise catre marile centre politice si financiare care cauta in Romania un interlocutor nou. Nu credeti ca si marilor puteri le-ar face mai multa placere sa discute cu oameni educati decat cu agramatii parveniti ce reprezinta interesele Romaniei in momentul de fata?
Propun infiintarea unei Miscari a Corporatilor - oameni din banci, industrie, finante, firme de avocati, experti PR, intreprinzatori privati care au calitatile necesare sa scoata tara din criza. Este singura solutie viabila pentru Romania de acum - tara noastra se poate pune pe picioare numai daca s-ar uni toti oamenii capabili pe care ii avem in toate domeniile - creiere vanate de toate companiile multinationale, care gestioneaza bugete de miliarde, conduc sute de mii de angajati, sunt cosmopoliti, stiu sa negocieze, sa munceasca, sa comunice intr-un mediu international, intr-o piata globala - nu au doar viziune limitata de speculant din Pipera Tunari.
E nevoie de o alternativa in Romania. E nevoie de o Miscare in valorile careia sa ma regasesc si eu, sa se regaseasca si Andreea Minescu, prietena mea care la 26 de ani are firma ei, facuta fara ajutorul nimanui, munceste 13 ore pe zi si seara mai merge si la cursuri de German Business, in care sa se regaseasca si Ileana Badiu, Managing Partner la una dintre cele mai mari agentii de publicitate, care munceste 14 ore pe zi chiar si in luna a opta de sarcina... si Tereza Valcan, expert in PR, care a studiat in State, face MBA la Londra, s-a intors sa munceasca in Romania si ar putea sa ne reprezinte in mod sigur mai bine decat EBA... ..
si Radu Manolescu, care la 28 de ani si-a facut firma lui de Head-Hunting, fara ajutorul nimanui si a adus-o in topul firmelor de profil... si doamna Camelia Sucu, ajunsa in TOP Capital fara sa fure un leu, prin munca sa de ani de zile... si doamna Mihaela Nicola, guru-ul publicitatii din Romania, si Maria Lucia Hohan, designerul ale carei creatii se vand in toata lumea si care a ajuns unde a ajuns prin propria sa munca..... si Pepe Berciu, care a studiat la Londra si are businessul sau de succes... si fratii de la Fratelli, care cu creativitate, pasiune si munca s-au impus in viata de noapte a capitalei.... si Violeta Balan, care a terminat Magna Cum Laudae o facultate de drept din America, munceste pentru una dintre cele mai mari firme de avocatura din lume si s-ar intoarce maine acasa dar nu are la ce... si Horia Mocanu, primul roman admis la Harvard, care scrie istorie intr-o tara vecina... si Edy Uzunov, proprietarul agentiei Regatta, cultivat, meloman, impecabil... si Floriana Jucan, jurnalista erudita ce s-a incapatanat sa educe cititorul de presa din Romania si a reusit sa impuna pe piata o revista fara femei dezbracate si barfe dezgustatoare... si Fady Zaidan, cel mai conectat si charismatic manager pe care ilcunosc.... si Loredana Salcianu, avocata care a avut curajul acum patru ani sa plece dintr-o multinationala si sa isi deschida propria ei firma de avocatura... si Angela Teodora Burz, intreprinzatoarea eleganta care si-a facut bagajul si a plecat sa faca business in Shangai, dar duce dorul prietenilor din Romania ... si Diana Dondoe, care i-a sfidat pe toti cei ce au respins-o in Romania, ajungand prin munca, perseverenta si consecventa unul dintre cele mai celebre top modele ale lumii, facand milioane cu o detasare eleganta si impresionand lumea intreaga prin eruditia sa - dar duce dorul tarii ei... si Bogdan Voica, la 30 de ani manager al uneia dintre cele mai cunoscute si exclusiviste agentii imobiliare din Europa.... si Eveline Pauna, care la 20 de ani, face o facultate, lucreaza 10 ore pe zi si in putinul timp liber merge la Opera... si Raluca Safta, care la 23 de ani a avut curajul sa-si deschida propria ei firma de relocari si a ajutat sute de expatriati, directori de companii multinationale sa se relocheze in Romania ... si Damian Draghici, cu IQ de geniu si cu premiul Grammy care a ales sa se intoarca in Romania la radacinile sale...
Asta e Romania mea! Nu Vanghelie, EBA sau Becali!!
Si acestia sunt doar cativa dintre oamenii pe care ii cunosc....mai sunt atatea milioane de oameni destepti si muncitori, corecti si educati, capabili si integri... Ma intreb, atatia oameni destepti nu se rusineaza ca sunt reprezentati de Gigi Becali si de EBA? Ma ingrozesc la gandul ca EBA va negocia pentru Romania fonduri de zeci de milarde de Euro!
Nu va este rusine ca sunteti condusi de un om politic care nici macar nu poate sa pronunte Google? Nu va este rusine sa va dati la o parte cand in masinile cu girofar trece un agramat, un hot sau o papusa blonda cu
tupeu si cu un singur talent, platit mult prea scump? Din banii vostri?
Am innebunit eu sau am innebunit noi cu totii sa stam pasivi in timp ce suntem calcati in picioare pe banii nostri? Ei bine, mie mi-a ajuns. Imi este rusine ca am stat cu mainile in san si s-a ajuns ca astazi sa fiu reprezentata de o domnisoara din Bamboo si de un cioban. Asa ca voi lua atitudine. Si va rog si pe voi, toti cei ce credeti ca nu va reprezinta cei din scena politica de acum, sa luati atitudine. Sa gasim si sa sustinem oameni de care sa fim mandri ca ne reprezinta. Sa identificam valorile si sa le convingem sa se implice... Daca avem echipa, tot restul vine de la sine. Stiu ca ei exista, trebuie doar treziti.
Trebuie sa facem ceva. Nu e suficient sa ne plangem, sau sa bagam capul in nisip. Trebuie actionat. Eu nu mai astept o minune, ma apuc de treaba. Voi lupta pentru un grup de oameni capabili, care pot revolutiona un sistem de care toata lumea este satula. Voi lupta pentru o Romanie condusa de oameni destepti si integri, pentru o Romanie care sa fie un player international, nu curva de centura a Europei.. Voi lupta pentru o Romanie bogata, cu batrani bine ingrijiti, cu tineri carora sa li se ofere perspective, cu strazi fara gropi, cu hoti bagati dupa gratii, cu milionari pe merit, nu din furat.
Voi lupta pentru un viitor mai bun pentru mine si pentru copiii mei, in tara mea, nu printre straini. Voi lupta pentru o Romanie de vulturi, nu de struti, pentru ca asta este adevarul - am ajuns niste struti, cu capul in nisip si posteriorul la dispozitia tuturor analfabetilor - sper sa nu va simtiti jigniti de exprimarea plastica, asa cum am spus asta este realitatea!...suntem vulturi doar in businessul nostru, in zona noastra de comfort sau cand iesim din tara , asta daca nu ne trateaza vreun strain de sus ca avem pasaportul pe care il avem!"

doniacris
Postat pe 17 Mai 2010 08:54
hmmmm...
deci, nashpa!
zambila
Postat pe 17 Mai 2010 08:54
subcriu.....naspha!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 17 Mai 2010 08:57
De-am fi macar 100 dar nu te supara,toti adopta tehica binecunosuta a strutului-de ce nu se unesc toate capetele pe care le-ai enumerat si sa faca ceva?Vezi asta e!Eu sufar din cauza asta-cind le vorbesc oamenilor-se uita la mine ca la un extraterestru!"Revolutionarii "sunt perimati!Le-a trecut vremea.Intelectualii fug din tara s-au saturat de atita prostie,biruri si taxe peste taxe!Ferice de ei ca pot fugi!Noi care am ramas suntem "legati"de glie-poate prea legati...
kaladris
Postat pe 17 Mai 2010 09:21

Sa fim seriosi, de cat timp ne cantam desteptarea? Si cu toate astea...nimic!
AMELYY
Postat pe 17 Mai 2010 09:27
sa fim seriori, toti cei enumerati in scrisoare au facut ce au facut pt ei, nu pt Romania...si e firesc sa fie asa
zambila
Postat pe 17 Mai 2010 09:29
Stateam pe genunchii bunicului si ascultam povesti despre cit de uniti erau intelectualii acelor vremi apuse-acum fiecare pentru el!Fiecare se descurca pe cont propriu.De aceea e dezastrul asta!Saracia,problemele de zi cu zi,ii fac pe oameni sa fie dezbinati.Eu am mai spus-POLITICA acestui guvern-ESTE DEZBINA si STAPINESTE-ati uitat lectia de istorie!?Si reusesc de minune!Tot de la romanii din Roma aplica si tehica DA_LE DISTRACTIE,iar de la Ceausescu au mai invatat ceva-INFOMETEAZA-I-e chiar evident!Ce tot ii dati cu coruptia,hotia si alte de astea!Inca nu ati invatat ca aceste obiceiuri-sunt de cind lumea!?Principalu e ce facem cind dam de asemenea obiceiuri-nu sa ne vaicarim-conrcret-ce faceti!??Incercati sa va stringeti intr-un cerc al intelectulilor-ma rog al celor care mai gindesc si vor sa faca ceva pentru tara asta -altfel ne maninca astia de vii!Nu vaicarela si ce face asta sau ala va salva tara ci faptele unor oameni de bine-desi ma indoiessc ca ajunsi si astia la putere sa nu faca si ei la fel ca predecesorii lor-ca motivatie-VIATA E SCURTA!Eu sunt de un pesimism cronic si nevindecabil!
kaladris
Postat pe 17 Mai 2010 09:38
SUNT TERIBIL DE REVOLTATA DE ATITUDINEA MAMICILOR CARE SE PLAND CA LE ESTE LUAT "DREPTUL".aM 40 DE ANI SI AM CRESCUT SI EU TREI!!!!!!!!! COPII FARA NICI UN LEU(I-AM NASCUT INAINTE DE A SE DA POMANA ASTA.aUD REPLICA MAMICILOR: eu cand am facut copilul stiam ca voi lua nite bani!" Dar ai facut fata copilul pt tine sau pt bani.?Fac o groaza de manvre: au marit pe cartea de munca salariul cand au aflat ca vor naste ca sa ia cat mai mult.Muncesc la negru si iau si banii de la stat.Am ascultat la europa fm in masina o emisiune si mam crucit ce sume spuneau ca iau cele care intrau in direct.1200 ron,18ooron.Cunosc si eu o persoana care ia 2300 lei.Alucrat intr-o banca,sia majorat salariul pe ultima suta de metri>Cand am intrebat-o daca ai convine sa cotizeze mia sospus ca nu e pb scoate banii dupa ce naste.Pai i puii mei sala riatii la mine la firma nu au mai mult de 1000 ron si muncesc frate de le sar capacele.Sa va fie rusine.Eu cotizez la bugetul statului ca sa va cresteti voi copii moca.Mai stiu una care ia 1750 lei,plateste 800 ron o bona si ea lucreaza la negru.
mans
Postat pe 17 Mai 2010 10:14
De la: Reflex, la data 2010-05-16 11:12:34
...profesorii, inainte de a cere bani de stat, ar trebui sa-si scoata autorizatii de liberprofesionisti, sa taie chitante pentru meditatiile din bucatarie, si sa vireze la stat impozitele pe incasari. s`atunci vor primi salarii mai mari. daca nu le convine "regimul" vira! lasati locul absolventilor care someaza. oricum, poate se va face si o curatenie morala in sistemul educational, care si asa-i praf.
n-am zis nimic despre celelalte categorii socio-profesionale (medici, avocatii, etc...stiti voi de ce ).





corect,taticu'...
99% dintre profesori care dau meditatii.. tin copiii la bucatarie,oare de ce?
pt ca unii chiar sunt singuri acasa!oare pt ca sa poata fuma in draci in nasul plodului?eventual sa mai dea si cu lingura in cratitza?
suntem sub orice critica.

ma uit la mamicile astea de protesteaza (pe buna dreptate),ce imbecila o fi avut ideea cu banderolele alea negre?
oaliu..mamicilor,mamicilor...proasta alegere..
pe de alta parte,am auzit tinerici spunand"l-am facut pe asta mic ca sa stau acasa,si sa fiu platita..ca era jale la munca"
nashpa..nashpa rau..
copii la comanda..
ne robotizam...s-a dus draq fioru' si la chestia asta....

iasomia
Postat pe 17 Mai 2010 11:51
iaso,sa vezi copii parasiti in spital dupa ce implinesc varsta de doi ani si nu mai constituie o sursa de venit...

zambilici,un pupic de la un bugetar
elodia
Postat pe 17 Mai 2010 14:33
mda, pacat...un copil ar trebui sa-ti aduca numai bucurie, in nici un caz sa profiti de pe urma lui...de fapt, ar trebui sa le fie rusine celor care ne-au adus in situatia asta!
dar evident ca nu le e...sunt ocupati cu treburi mult mai importante, cum ar fi ultima destinatie exotica sau noua colectie de posete vuiton, care apropo, sunt jalnice

pup elo
zambila
Postat pe 17 Mai 2010 14:41
60 de mamici prezente la protest!
haidi bre ca suntem lamentabili...

ce pretentie sa ai de la generatia asta?(nu va suparati,scumpelor) le e lene sa se spele si la pasarica,da' sa puna d-un protest....of,of,mai,mai...

hai ca se aduna consiliu',sa-si dea acceptu' ..cand s-au vazut baietii la tv ,au inceput sa faca pe cocosii...si da-i..cot-co-dac si cot-co-dac..

de parca gat ne trebuie noua...ehe,he,he....
iasomia
Postat pe 17 Mai 2010 15:23
NU NE APARA NIMENI TOTI SANT PT EI SI EU SANT MAMICA SI AM UN BAIETEL D UN AN SI O LUNA DAR ASTIA NE OBLIGA SA LUCRAM SI LA NEGRU PANA LA URMA SA NE PUTEM AJUNGE CUMVA CU BANII CARE ORICUM SANT PUTINI MAI ALES AN SITUATIA MEA D 800 RONI PE LUNA CU TOT CU ALOCATIA MICUTULUI
garbo033813
Postat pe 17 Mai 2010 21:35
De la: moniq115, la data 2010-05-16 18:17:57eu nu cred ca are cineva ceva cu mine; nu sufar de nimic; dar observ cum voi, sunteti gata sa va bucurati de raul altora si culmea, de al celor mici; intrebarea e stupida in sine si incearca sa demonsteze un ceva ce nici nu ar merita mentionat; de catre nimeni care se numeste pe sine om;
nu inteleg nici de ce ma intrebi "cu calm"; probabil caexista riscul de a fi intrebata si altfel?! inseamna ca, in mod clar , traim in junla...

da asta e sigur e o jungla
garbo033813
Postat pe 17 Mai 2010 21:57
ma uitam la o fatuca la tv.."nu o sa mai am bani de pampers",mda..ca statu' trebuie sa-ti ia tie scutece...

eu am crescut doi baieti ..fara pampers,spalam ,fierbeam ,calcam pana mi se facea rau...normal ca ma bucur ca femeile nu mai sunt chinuite,da' nu-mi spune nene ca nu o sa-i mai poti lua pampers, ca fac bube pe mine...

spune de papa,de vaccinuri...

of...
iasomia
Postat pe 18 Mai 2010 10:58
CATRE TOTI CEI SUPARATI SI NERVOASE! NU VOI L-ATI VOTAT??? Fiecare are ceea ce merita!

...si eu sunt suparata pentru tot ce se intampla dar...CHIAR L-ATI VOTAT!!!
edytdemeter
Postat pe 18 Mai 2010 14:33
CATRE TOTI CEI SUPARATI SI NERVOASE! NU VOI L-ATI VOTAT??? Fiecare are ceea ce merita!

...si eu sunt suparata pentru tot ce se intampla dar...CHIAR L-ATI VOTAT!!!
edytdemeter
Postat pe 18 Mai 2010 14:33
iaso, de unde ti-a dat tie procentul acela de 99% de profesori ce fac meditatii?

fac meditatii profii de matematica, lb. romana - la gimnaziu

la liceu, poate si cei de fizica sau chimie

unde-s cei 99%?

si apoi, cine-si trimite odraslele la meditatii? si de ce?

sa nu-mi spuneti ca nu-si fac profesorii treaba la clasa . motivul e altul. beizadelele nu vor sa invete. umbla teleleu, parintii sunt prea ocupati ca sa aiba si grija plodurilor asa ca, ii trimit pe capul profesorului.

nu zic ca nu sunt si putregaiuri in invatamant - ca in oricare alt domeniu - dar, 99% ?

reflexu, asa ca ai gasit motivul pentru care economia e la pamant? dascalii . tare v-ati invatat sa-i urati si sa-i asezati la zid . puneti "botul" la ce spun dementii ce ne conduc
si_totusi
Postat pe 18 Mai 2010 15:08
dascalii si minerii. astia-s raia de pe fata romaniei. stiti ce salariu " nesimtit " are un dascal la prag de pensie si cu gradul 1? 17 milioane vechi.
si_totusi
Postat pe 18 Mai 2010 15:15
Eu sunt mama de trei fete,una de 20, una de 6 si una de 1,8 ani.Nu cistig sumele mari pe care le-au anuntat-am facut ore suplimentare fara sa-mi programez copilu iau mai mult cu 90 de lei fata de minim pentru ca am muncit suplimentar-da munca nu floricele.Am spalat si scutece si stiu cum era pe vremea lu Ceausescu sa cresti un copil.Eram toata ziua la vinatoare ba de tacimuri de pui,ba de finet la coada,ba la nu stiu ce fructe-toata ziua la cozi!Astea nici nu stiu ce era atunci!Acum mi-am crescut ultimele fete cu pampresi-de ce nu?Care poate oase roade!Nimic nu are valoare decit copii-restu e fals.Cit despre educatie ce sa spun?E dezastru!A dat peste profesori care veneau pe la jumate ora!Profesori betivi si asta la matematica!Deci nu-mi vorbiti de profesori ca eu am facut mate cu cea mare si pe baza mea a intrat cea mare la liceu-DA?!Deci o spun raspicat si tare ca scoala nu se mai face numai pe bani si vai de elevi este mai ales din clasele 5-12.Ce tot spuneti ca faceti scoala?Ii timpiti cu atitea amanunte si ei unii nici nu stiu sa socoteasca!Copii nu mai stiu ce este important.Le dati sa face tot felu de rahaturi-cuburi,cosulete-mai bine ii invatati sa coase o soseta de exemplu decit sa fac nu stiu ce cosulet,ceva PRACTIC pentru viata!Scoala si-a pierdut scopul voi nici nu stiti pentru ce-i pregatiti!Atitea cerinte aveti in carnetele voastre didactice ca nu mai ginditi deloc v-ati robotizat!Sper sa nu mai am de a face si cu cele mici cu profesori perimati-ca explodez-si vai de mama lor!deci mai domol cu cei care-si fac datoria,da?Noi venim mustruluiti de la lucru de 12-14 ore NORMAL ca nu mai putem urmari ordaslele-voi numai bine chiuliti si le dati exemplul-asa s-a invatat cea mare de la profi sa traga chiulul-fiti voi exemple si nu cereti de la niste copii ce nici voi nu respectati sau de la parinti ca noi nu avem program de 6 sau opt ore noi tragem pentru minimu pe ec 12-14 ore-DA?!Deci voi ar trebui sa sariti in sus alertati pentru copii nostri ca altfel o sa ajunga sa vadea in cap sau fata fiind o sa ajunga cocota si o sa va ia barbatii!Deci cascati-va ochii si nu condamnati parintii ca voi aveti o mare parte de vina-nu rideti de unu sau altu ca i-o ajuns copilu pe drumuri-caci ala -copilu ala o sa va dea in cap si o sa va ia pensia!TREZITI_VA si luati-va rolu in serios pina nu prea tirziu!V-o spune un parinte DA?!!?
kaladris
Postat pe 18 Mai 2010 15:57
bine, kalandris. cum zici tu. noroc de tine ca a intrat fata la liceu. cu betivii de profesori nu avea sansa

imi place cum te exprimi gen:

-"cea mare si pe baza mea a intrat cea mare la liceu-DA?!"
-"minimu pe ec 12-14 ore-DA?!"
-deci mai domol cu cei care-si fac datoria,da?"

nu

in rest, reciteste ce ai scris si... rusinica . ai gandit de te-ai palit

educatia se face in primul rand acasa. daca fata o sa ajunga cocota si o sa ne ia barbatii - cum spui tu - e numai si numai vina ta , ca parinte.
si_totusi
Postat pe 18 Mai 2010 16:09
asa-i tousico.

in momente tensionate cum e asta, am mai sursprins si eu tot felul de rautati intre bugetari ex: cei din sanatate spun ca in invatamant nu se lucreaza cu profesionalism si invers.
de unde stiu brusc cei din alt domeniu ce presupune jobul aluilalt si ce-nseamna ca si-l face sau nu bine nu m-am prins si cred ca nici ei. as zice mai curand ca toti acesti priceputi in diagnoza se tem sa arate ceva mai departe cu degetul adica spre sistem. de ce ?? de frica si din lipsa de solutii. mai bine ne dam palme intre noi fara rost .
bluelight
Postat pe 18 Mai 2010 17:39
apropo de protestul mamicilor..

ma uitam la ele..,intr-un numar atat de mic,aliniindu-si bebelusii(pe frigul ala)cu carucioare cu tot,si cantand "podul de piatra"..

patetic de-a dreptu'..

mai aveau si niste pampers-i folositi intr-un cosulet acolo..,pentru efect..

acum vin si intreb..,ele n-au auzit ca, "socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ",inainte de a se apuca de stat cu cracii in sus,visand la suma de bani ce urmeaza sa o primeasca?

e statul de vina ca nu au bani de pampers?
..ca nu au bani sa-si intretina copii..?

nu cred..

imi pare rau sa o spun,dar majoritatea femeilor au privit nasterea propiului copil(in aceasta perioada),ca pe o afacere..

din pacate in afaceri mai si pierzi..


roby_cado
Postat pe 18 Mai 2010 18:08
cata perspicacitate!!! banuiesc eu, ca acelasi respect pe care il manifesti fata de mamele viitorului tarii, il manifesti si fata de propria-ti mama, sotie sau fiica... daca o mai fi vreuna pe langa tine! :(
moniq_
Postat pe 18 Mai 2010 18:12
@doniacris

Da, cu acel mesaj din mail as fi de acord dar mi-e teama ca as ramane singura pana am ajunge la capat... atata incredere mai am in natia asta, cat despre "solidaritate", dintr-o data si-a schimbat orice sens acest cuvant!
ascultati numai cum vorbesc mamele noastre despre fiicele lor care sunt astazi mame!
Si ele ar trebui sa fie primele care sa inteleaga si sa sustina mai binele nepotilor lor!

Iar in legatura cu mesajul, da, am intrebat si eu un profesor , un om deosebit de ce nu se implica oamenii inteligenti din tara asta, care chiar au ceva de spus si solutii; raspunsul a fost : "eu personal, am incercat; dar te mananca astia pana apuci sa te faci vazut!"
moniq_
Postat pe 18 Mai 2010 18:21
din pacate, sunt multe cazuri in care mamele au facut copii, doar pentru ca primeau aceasta indemnizatie......
jeanette40
Postat pe 18 Mai 2010 18:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Merita sa mai astept ? 36 De la: amely23 1 Iunie 2013 14:36
Nu stiu ce vreau 42 De la: ALISSA81ALINA 19 Mai 2011 03:59
Leoaica- Scorpion 3 De la: quasaria 14 Septembrie 2009 19:29
femeie varsator barbat taur ce spuneti se potrivesc???????????? 11 De la: anaROBERT 24 Noiembrie 2010 11:52
Nesiguranta 38 De la: garbo-Ana 1 Octombrie 2014 19:14
Setari Cookie-uri