Biblia ortodoxa.

Pe cuvant?
Doara
Postat pe 25 Februarie 2010 20:41
.
Doara
Postat pe 25 Februarie 2010 20:41
amin.....punct.decit!
nazirra
Postat pe 25 Februarie 2010 20:42
Amin!

Tylly
Postat pe 25 Februarie 2010 20:42
da io vreaus a stiu cu CE l=o inchiiiiiiiiis!
cu chieiaaaaaaaaaaaaa??
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 20:43
De la: Dor_marunt, la data 2010-02-25 20:41:52.


ce faci mey te balbaiiii??
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 20:43
De emotie.
Doara
Postat pe 25 Februarie 2010 20:44
BAI DECI RASPUNDETI=MI! cu ceeee??
poate gasesc io o dublura sa=l deschid mey..
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 20:45
fleur....cu capac!!!!
nazirra
Postat pe 25 Februarie 2010 20:46
uauu..tu stii k la asta nici nu m-am gandit??
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 20:48
mda....numa la praji de la capsa!!!!!da sa ti pup ....copilu mic!!!!
nazirra
Postat pe 25 Februarie 2010 20:50
deci multumesc nazi, k m-ai luminat
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 20:50
fleur, topicu-i mort.
hai sa lasam mortii sa se odihneasca.

Tylly
Postat pe 25 Februarie 2010 20:50
in paceeeeeeeee
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 20:52
amin
lala_cri
Postat pe 25 Februarie 2010 20:52
mai da colivaaa??
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 20:53
fleur, ti-o iei!!!

Tylly
Postat pe 25 Februarie 2010 20:53
Pt. Alexandra

Eu nu inteleg ce vrei tu pana la urma, ai deschis acel topic despre Arhangheli, ti-am raspuns, apoi ai inceput sa vorbesti de CAin si Abel, ti-am raspuns, iar tu in tot acest timp mi-ai raspuns dar tot cu intrebari, nimic din ceea ce crezi tu. Asta a fost modul tau de a discuta (dezbate) un subiect. Ai prefereat sa deschizi alt topic cu aceeasi intrebare. BA mai mult indiferent de subiect tu ajungi la despicarea versetelor biblice in 4 ( ma rog curiozitatea ta, o discutie poate sa mai devieze, dar in cazul tau "there are big gaps" intre idei, in fine). Pe topicul pe care ti-am raspuns una dintre fete ti-a spus ca ea crede in ceea ce crede si noroc bun. Tu insa ti-ai permis sa-i spui ca faci studii aprofundate de 3 ani si sa-i faci observatii legand-u-te de ceea ce crede ea. Ai facut-o intr-un mod subtil cei drept, acum ne faci pe toti inculti.
Nu e vina nimanui ca deschizi o suta de topice si daca cineva te abordeaza, ori ii vorbesti despre studiul tau biblic ori ne faci inculti. Nu toata lumea poate sa fie pe aceeasi unda. Ori alegi sa vorbesti despre fizica pamantului ori religie. In fine, eu nu am vrut sa te supar.
persidadamian
Postat pe 25 Februarie 2010 21:05
cand am dat de capatul enigmei, iaca s-a inchis topicul. na! uite asa se inabusa in fasha, marile descoperiri
si_totusi
Postat pe 25 Februarie 2010 21:34
ramasei si io cu buzele unflate,totusoaico....
preciouss
Postat pe 25 Februarie 2010 21:36
cell...deja mi=-a vizualizat profilul...asa ca m=asteept...
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 21:36
De la: persidadamian, la data 2010-02-25 21:05:05Pt. Alexandra

Eu nu inteleg ce vrei tu pana la urma, ai deschis acel topic despre Arhangheli, ti-am raspuns, apoi ai inceput sa vorbesti de CAin si Abel, ti-am raspuns, iar tu in tot acest timp mi-ai raspuns dar tot cu intrebari, nimic din ceea ce crezi tu. Asta a fost modul tau de a discuta (dezbate) un subiect. Ai prefereat sa deschizi alt topic cu aceeasi intrebare. BA mai mult indiferent de subiect tu ajungi la despicarea versetelor biblice in 4 ( ma rog curiozitatea ta, o discutie poate sa mai devieze, dar in cazul tau "there are big gaps" intre idei, in fine). Pe topicul pe care ti-am raspuns una dintre fete ti-a spus ca ea crede in ceea ce crede si noroc bun. Tu insa ti-ai permis sa-i spui ca faci studii aprofundate de 3 ani si sa-i faci observatii legand-u-te de ceea ce crede ea. Ai facut-o intr-un mod subtil cei drept, acum ne faci pe toti inculti.
Nu e vina nimanui ca deschizi o suta de topice si daca cineva te abordeaza, ori ii vorbesti despre studiul tau biblic ori ne faci inculti. Nu toata lumea poate sa fie pe aceeasi unda. Ori alegi sa vorbesti despre fizica pamantului ori religie. In fine, eu nu am vrut sa te supar.






nu m-ai suparat.uite ce vroiam sa spun la sfarsit,indiferent de ce spun altii,imi spuneam si eu parerea.nu persi nu ma intereseaza religia.am citit-o odata ,religii comparate,ceea ce studiez prientre altele este ,ezoterismul si parapsihologia.eu nu cred in ce zic popii.insa am deschis acel subiect nu pt voi ci pt ca sa vad ,poate imi spune totusi cineva,cum s-au inmultit barbatii intre ei.sti bine ca biserica e impotriva sodomei si gomorei dar ascunde o idiotenie mare ,si o s prpovaduieste ,ca noi ne tragem din pamant ,bla bla bla.de unde crezi ca vine inteligenta oamenilor,nu din pamant si nici din de la maimute.eu cred ca stramosii nostrii sunt niste fiinte f inteligente care au trait pe pamant si ne-au folosit pe atunci.nu uita cum au fost inaltate piramidele...si vroiam sa spun mai multe despre aceste lucruri,ce crezi ca eu sunt o toaca la biserica?nici nu intru in ea.nu uita ca eu sunt budista
alexxandra
Postat pe 25 Februarie 2010 22:07
Alexandra sunt multe teorii evolutioniste cu aspecte multiple si foarte diferite.Tot ceea ce putem face este sa descriem fazele succesive, abtinandu-ne de la judecati de valoare si aici ma refer la Pozitia celui care crede in Realitatea divina suprema predicata de preoti.In plus, pot fii facute si judecati de valoare referitoare la formele si aspectele credintei umane si ale religiei, aceasta insa este o atitudine dubla.
persidadamian
Postat pe 25 Februarie 2010 23:28
Persi.am pus intrebari de bun simt.si nimeni nu a raspuns pt ca nu a stiut ce sa spuna.decat sa critice pe altii,sa judece o persoana pe care nici macar nu o cunosc,ar trebui sa puna mana pe carti si sa studieze,sa afle adevarurile vitii pe care o traiesc.tu nu vezi ca singura lor sursa de informatii,este google care are informatii depasite si nereale.desigur nu generalizez.dar trebuie sa faci distingerea dintre manipulare si adevar.si pt ca asta e procedura lor,sa intre numai pe google pt informatii,considera ca toti fac la fel.asta inseamna,ca isi opresc evolutia culturalizarii,intregind randurile nonculturii.cum e posibil sa practici o cultura(religie) fara sa o intelegi sau sa o cunosti?atunci nu se numesc practicanti,doar unii dintre ei,ii poti numi credinciosi ca totusi desi nu cunosc realitatea cred in divinitate(Dumnezeu).daca erau chemati in fata copiilor lor si televizati,sa zicem,sunt curioasa mai raspundeau ca pe garbo?am sa deschid acest subiect de lipsa de cultura in mass-media.pt ce aceasta tara se duce de rapa nu din cauza politicienilor,ci a locuitorilor (nu generalizez),care stiu decat ca trebuie sa manance.in rest .....
alexxandra
Postat pe 27 Februarie 2010 05:54
hai ma alexandra cum poti lauda politicienii si sa spui ca ceilalti sant de vina?nu te-ai gandit ca oamenii sant coplesiti de griji,facturi si grija zilei de maine?multi sant someri?cei cu carte si studii nu au aceeiasi bani si aceleasi salrii precum politicienii.Este adevarat ca ar trebui sa reactioneze dar cred ca deocamdata sant bulversati si nu au putere sa reactioneze .Dar se stie ca o data la 100 de ani poporul se rascoala asa ca eu personal cred ca oamenii vor rabufni mai repede de data asta.Acum o duc bine politicienii,manelistii si hotii.Este foarte trist si dezolant.
garbo074997
Postat pe 27 Februarie 2010 06:06
subiectul pe care l-ai propus este extrem de delicat si nu ar trebui sa comentezi religia altora ci pe a ta proprie.Mie i-mi creezi impresia ca doresti sa le sadesti neincrederea in re;igia ortodoxa si ca exista altceva mai bun pe care tu ...detii suprematia.Nu ai dreptul moral sa discuti o religie care nu este a ta si nu o simti si sa ceri niste explicatii care sant foarte complexe chiar si pentru cei ce studiaza de ani de zile toate scriptele si stii foarte bine ca multe sant tinute sub cheie si sant secrete.Multe sant tinute secrete de catre toate religiile.CREDINTA ADEVARATA ESTE CEA PURA fara insinuari este frunza este fiecare particica din acest minunat pamant care ne ofera atat de mult .Credinta trb sa ti se trezeasca in fiecare dimineata ca deschizi ochii ca poti respira ,ca esti sanatos si poti mirosi o floare pe care o poti darui sa aduci bucurie si stii foarte bine ca as obosi sa dau exemple si nu le-as termina in orice religie le-as exprima.Religia adevarata este atat de profunda incat nu o poti explica in cuvinte o simti cum te inunda siti da starea de bine si de miultumire ca existi.Copii se fac din dragoste spun eu si fara dragoste acea familie e bolnava si se autodistruge.
garbo074997
Postat pe 27 Februarie 2010 06:28
De la: garbo074997, la data 2010-02-27 06:06:46hai ma alexandra cum poti lauda politicienii si sa spui ca ceilalti sant de vina?nu te-ai gandit ca oamenii sant coplesiti de griji,facturi si grija zilei de maine?multi sant someri?cei cu carte si studii nu au aceeiasi bani si aceleasi salrii precum politicienii.Este adevarat ca ar trebui sa reactioneze dar cred ca deocamdata sant bulversati si nu au putere sa reactioneze .Dar se stie ca o data la 100 de ani poporul se rascoala asa ca eu personal cred ca oamenii vor rabufni mai repede de data asta.Acum o duc bine politicienii,manelistii si hotii.Este foarte trist si dezolant.





cu ce va implicati sa schimbati clasa politica?ce faceti sa fim si noi ca restul tarilor in care totul este diferit decat la noi?tu nu vezi ca Romania a ajuns tara tuturor posibilitatilor negative?daca nu faceti nimic sa va scimbati situatia,primarul va va numi mereu asa cum sa exprimat la tv,''astia''.eu nu consider ca stau degeaba.
alexxandra
Postat pe 27 Februarie 2010 07:46
De la: garbo074997, la data 2010-02-27 06:28:01subiectul pe care l-ai propus este extrem de delicat si nu ar trebui sa comentezi religia altora ci pe a ta proprie.Mie i-mi creezi impresia ca doresti sa le sadesti neincrederea in re;igia ortodoxa si ca exista altceva mai bun pe care tu ...detii suprematia.Nu ai dreptul moral sa discuti o religie care nu este a ta si nu o simti si sa ceri niste explicatii care sant foarte complexe chiar si pentru cei ce studiaza de ani de zile toate scriptele si stii foarte bine ca multe sant tinute sub cheie si sant secrete.Multe sant tinute secrete de catre toate religiile.CREDINTA ADEVARATA ESTE CEA PURA fara insinuari este frunza este fiecare particica din acest minunat pamant care ne ofera atat de mult .Credinta trb sa ti se trezeasca in fiecare dimineata ca deschizi ochii ca poti respira ,ca esti sanatos si poti mirosi o floare pe care o poti darui sa aduci bucurie si stii foarte bine ca as obosi sa dau exemple si nu le-as termina in orice religie le-as exprima.Religia adevarata este atat de profunda incat nu o poti explica in cuvinte o simti cum te inunda siti da starea de bine si de miultumire ca


existi.Copii se fac din dragoste spun eu si fara dragoste acea familie e bolnava si se autodistruge.





nu incerca sa schimbi subiectul.exista carti ,in care studiezi religii comparate..poate mergea sa spui cv tale, celor care nu isi cunosc religia.daca consideri ca sti sa raspunzi celor doua intrebari,ar trebui sa dai raspunsurile.necunoasterea unor lucruri nu te exonereaza de urmari.religiile nu sunt un subiect sensibil,sunt subiecte care fac parte din viata fiecaruia.ce invatati la biserica?dece nu intrebati preotii,va e frica?uite eu am intrebat,si nu a stiut sa ma convinga.cine traieste cu sacul in cap,fara a isi cauta dreptatea,fara a se informa,este un om slab si nu face fata problemelor vietii.eu pt ca si scriu in diferite reviste,pot vb liber despre orice subiect.daca poti te rog ,raspunde tu la intrebari.





alexxandra
Postat pe 27 Februarie 2010 08:00
ia, lumineaza-ne tu .
si_totusi
Postat pe 27 Februarie 2010 08:06
iar ai taiat panglica la topicul asta?
nu esti deloc consecvent in decizii, cezare!
Tylly
Postat pe 27 Februarie 2010 08:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
aflati cum obtinem planta ananas 8 De la: daniilia 6 Iulie 2014 10:49
Caut cartea Exorcistul 1 De la: garbo_500140 1 Iulie 2019 09:01
Caut Carte 10 De la: belle_a 6 August 2012 11:54
The Secret-Law of Attraction,Rhonda Byrne 29 De la: allexanndrra 6 August 2012 12:12
STITI UNDE POT GASI CARTEA "OCHII CARE TRADEAZA"-E.HESS? 1 De la: eu2009 12 August 2010 12:14
Setari Cookie-uri