Biblia ortodoxa.

nu sunt ortodoxa.dar respect orice cultura(religie).insa am o nelamurire.e vb de geneza.deci dumnezeu a facut cerurile si pamantul.apoi lumina ,cerul,pamantul,,soarele,luna si stelele.apoi vietuitoarele marii,ale pamantului si a stabilit a 7 zi de odihna.dar nu scrie nicaieri care era acea zi de odihna.apoi a facut pe Adam,apoi Edenul.unde l-a dus pe Adam.apoi a facut femeia.care nu avea nume.apoi a urmat pacatul si au fost izgoniti din Eden.apoi Adam i-a pus numele de Eva(viata,jertfa pt.pacat)apoi cei doi au nascut pe Cain si pe Abel.primul l-a omorat pe cel de al doilea frate.si desi nu scrie nicaieri ca mai exista o alta femeie,,Cain se inmulteste si apar ca si copii lui tot fii,Enoh,Irad,Mehuiael etc,pana cand se nasc si fete.intrebarea mea este cu cine s-a inmultit Cain si apoi daca fratii si surorile sau inmultit in familie,caci asa reiese din biblie ca toti erau din familia lui Adam si Eva.
alexxandra
Postat pe 25 Februarie 2010 19:18
aha...si????alehandro....cu drag...tu esti????
nazirra
Postat pe 25 Februarie 2010 19:19
De la: nazirra, la data 2010-02-25 19:19:58aha...si????alehandro....cu drag...tu esti????




nazi sunt pur si simplu Alexandra.si pt ca am discutart pe alt topic despre religii si nu numai,spundumi-se ca nu comentez ce scriu,acum va rog sa comentam impreuna,subiectul topicului meu.cum s-au inmultit oamenii,de la adam si eva incoace.
alexxandra
Postat pe 25 Februarie 2010 19:25
io cred ca printr o singura metoda!!!!!!
nazirra
Postat pe 25 Februarie 2010 19:27
care????
garbocatalyna
Postat pe 25 Februarie 2010 19:31
maiiiii....sincer....nu mi amintesc.....
nazirra
Postat pe 25 Februarie 2010 19:32
de unde stii alexandra ca, a existat adam si eva? si chiar daca ar fi existat, iote subiect de discutie. cum s-au inmultit. cred ca ti-a dat raspunsul nazi.

ma asteptam la alt fel de subiecte care, chiar comporta un comentariu. dar acesta?

ma si umfla rasul. cum se inmultesc oamenii. stim cum . le aduce barza - pe fete si pe baieti- barzoiul
si_totusi
Postat pe 25 Februarie 2010 19:32
totusico...da aia care s mai colorati????tot barza?????
nazirra
Postat pe 25 Februarie 2010 19:33
io vreau si poze ca pricep mai greu
garbocatalyna
Postat pe 25 Februarie 2010 19:34
mai n am vazut!!!!!nu vrei un desen?????
nazirra
Postat pe 25 Februarie 2010 19:35
daca incepeti cu "glume"ca sa ma exprim elegant,inseamna ca nici voi nu stiti decat ce va spune preotul.daca este asa cum explicati aceasta inmultire,anormala.si cum ramane cu Darwinismul,ne tragem din pamant sau din maimuta?atunci DE CE APAR ADAM SI EVA CARE NU ERAU MAIMUTE.FARA SICANARI.ASTA INSEAMNA CA NU VA CUNOASTETI RELIGIA CU ADEVARAT..pana acum a-ti ras de altii ca sunt cu probleme ,cu pastile sau paranoici etc...sunt vb voastre ale unora.si altii radeau.ok acum va rog frumos sa raspundeti sau sa comentati ,adica sa va dati cu parerea,ca niste oameni cititi sau credinciosi.vreau sa stiu de unde venim si cine suntem ,in realitate ?
alexxandra
Postat pe 25 Februarie 2010 19:36
De la: si_totusi, la data 2010-02-25 19:32:30de unde stii alexandra ca, a existat adam si eva? si chiar daca ar fi existat, iote subiect de discutie. cum s-au inmultit. cred ca ti-a dat raspunsul nazi.

ma asteptam la alt fel de subiecte care, chiar comporta un comentariu. dar acesta?

ma si umfla rasul. cum se inmultesc oamenii. stim cum . le aduce barza - pe fete si pe baieti- barzoiul


am specificat la inceput.cf bibliei ortodoxe.....bla bla bla..vrei sa spui ca Adam si Eva si tot ce scrie in biblie e doar o legenda?ok atunci de unde venim noi oamenii de azi?
alexxandra
Postat pe 25 Februarie 2010 19:39
de ce te agiti tu asa mult? nu aflam cu totii in 2012?
garbocatalyna
Postat pe 25 Februarie 2010 19:39
ioi....mai alxandro.....daca vrei rasp serios....iote....dupa biblie:crede si nu cerceta!!!!dupa DARWIN.....sint multe gauri in teoria lui......dupa mine....n o sa aflam niciodata....in timpul tau,unde te duci si nici de unde vii....capisi?????
nazirra
Postat pe 25 Februarie 2010 19:39
Se scrie ,,ati ras " ..poti verifica intr-o carte de gramatica..pana una alta invata sa scrii corect romaneste..si lasa-i pe restul ...
reyya
Postat pe 25 Februarie 2010 19:40
ma bag si eu cu opinia mea...chiar crezi ca aici e un loc bun pt subiectul asta?E ft complicat de dezbatut aici subiectul tau.
marianela
Postat pe 25 Februarie 2010 19:40
aia negri au fost adusi de pelicani, nazi.

ce conteaza cine i-a adus? conteaza ce fel de oua au fost in cuib

si_totusi
Postat pe 25 Februarie 2010 19:41
De la: Alexxandra, la data 2010-02-25 19:36:41daca incepeti cu "glume"ca sa ma exprim elegant,inseamna ca nici voi nu stiti decat ce va spune preotul.daca este asa cum explicati aceasta inmultire,anormala.si cum ramane cu Darwinismul,ne tragem din pamant sau din maimuta?atunci DE CE APAR ADAM SI EVA CARE NU ERAU MAIMUTE.FARA SICANARI.ASTA INSEAMNA CA NU VA CUNOASTETI RELIGIA CU ADEVARAT..pana acum a-ti ras de altii ca sunt cu probleme ,cu pastile sau paranoici etc...sunt vb voastre ale unora.si altii radeau.ok acum va rog frumos sa raspundeti sau sa comentati ,adica sa va dati cu parerea,ca niste oameni cititi sau credinciosi.vreau sa stiu de unde venim si cine suntem ,in realitate ?


daca faceai cu mine limba romana nu treceai clasa.
reyya
Postat pe 25 Februarie 2010 19:41
,,ATI RAS" SI NU ,,A-TI RAS", e vorba de trecutul verbului si nu de forma de infinitiv!!!
reyya
Postat pe 25 Februarie 2010 19:42
alt topic cu acelasi lucru?
persidadamian
Postat pe 25 Februarie 2010 19:43
reya,

las-o mai fetita,in fond e topicul ei...nu injura,nu ataca...e libertate,frate...

e loc pt toata lumea,daca tot nu scapam de ei....
iasomia
Postat pe 25 Februarie 2010 19:43
reya...se grabea si ea....voia un rasp.....

tothusico....da cuiburili unde era???????
nazirra
Postat pe 25 Februarie 2010 19:44
Pana sa-ti spui intrebari filosofice (citeste Kant, in prealabil sunt cele 4 intrebari de baza ale filosofiei kantiene..dar pana la Kant invata gramatica limbii romane!!
reyya
Postat pe 25 Februarie 2010 19:44
pei dragele mele vroiam sa-i subliniez intelectualitatea in care CREDE ca se scalda...
reyya
Postat pe 25 Februarie 2010 19:45
reya,

ce simpatica esti...

pai tu pui suflet cand vorbesti cu oamenii cu deviatii comportamentale?

hai mai mami..ca esti de meserie,ce naiba...

iasomia
Postat pe 25 Februarie 2010 19:46
sa presupunem ca suntem la un test la ora de religie,pt care sunteti notati.acolo ce a-ti raspunde.nu ma puneti sa ma uit eu in biblie .eu vin si va spun ca nu cred tot ce scrie in ea,decat ca exista o putere supranaturala in care cred si eu.super inteligenta ....dar vreau si comentariile voastre ca asa e normal ,sa va cunoasteti religia.astazi preotul in biserica vb despre noi descoperiri,deci "crede ca fraierul si nu cerceta",de unde stiti ca vine de la Dumnezeu daca nu stiti geneza da la facere pana azi.
alexxandra
Postat pe 25 Februarie 2010 19:48
alt topic cu tema religioasa?
haide, bre!!! ce-i aici? intrarea in biserica?

Tylly
Postat pe 25 Februarie 2010 19:50
Iasomia..cu sufletul e relativa chestiunea, nu si cu gramatica limbii romane, uite aici ,,intelectuala" care se lauda cu ,,vastitatea cunostintelor dobandite si numar de carti ( de joc , presupun :-)) existente in biblioteca . Alexandra..pt tine special , poate gasesti in biblioteca o carte pe care scrie mare ,,GRAMATICA LIMBII ROMANE" si lasa intrebarile kantiene pe mai tarziu.
reyya
Postat pe 25 Februarie 2010 19:50
ioi....deci ce facem???????
nazirra
Postat pe 25 Februarie 2010 19:50
cell.....
nazirra
Postat pe 25 Februarie 2010 19:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CARTI 1 De la: garbo262254 3 Februarie 2012 14:26
crestinismul ezoteric 35 De la: batman1 18 Februarie 2010 23:13
'SUPLEANTUL',ROMAN DE PETRU POPESCU 2 De la: alehandra 1 Noiembrie 2009 15:22
Reperele copilariei romanesti 4 De la: Ciresica 14 Ianuarie 2011 04:50
Se pregateste o carte noua de la un scriitor nou 8 De la: garbo_403128 16 Iunie 2014 09:32
Setari Cookie-uri