creierul

"'Creierul invata in zone diferite substantivele si verbele
Chiar daca atat substantivele, cat si verbele sunt folosite in aceeasi propozitie, ele sunt invatate in regiuni diferite din creier, arata un nou studiu.

Acesta ar putea fi motivul pentru care copiii invata intai substantivele si abia apoi verbele, iar adultii reactioneaza mai bine si mai repede la substantive in timpul testelor cognitive, relateaza LiveScience.

In cadrul testelor a fost scanat creierul a 21 de persoane in timp ce acestea invatau 160 de cuvinte noi, substantive si verbe, se mentioneaza in raportul publicat in jurnalul Neuroimage.

Cercetatorii de la Universitatea din Barcelona au observat ca in cazul substantivelor se activa o regiune in creier care raspunde de partea vizuala a lucrurilor, pe cand in cazul verbelor se inregistreaza activitate in doua regiuni, una asociata cu semantica si aspectele conceptuale si o alta ocupata cu gramatica. '"
alexxandra
Postat pe 27 Februarie 2010 10:26


multumim din inima prea-luminata faptura pentru minunata lectie de anatomie si de logopedie....
tutankhamon
Postat pe 28 Februarie 2010 01:51
Cine mai citeste ce scrie femeia asta?
Doara
Postat pe 28 Februarie 2010 07:51
da' mai sunt multe (topicuri de astea)?

ma tot impiedic de ele
panty_C
Postat pe 28 Februarie 2010 16:47
De la: Dor_marunt, la data 2010-02-28 07:51:12Cine mai citeste ce scrie femeia asta?


da ia vezi, ce scriu eu se citestee???
fleurdelis
Postat pe 28 Februarie 2010 16:51
Pe tine inca te mai citesc.
Doara
Postat pe 28 Februarie 2010 17:03
vezi kam deschis un topic ,vezi k-am dechis un topiic....
si mai deschiiid sa stii
fleurdelis
Postat pe 28 Februarie 2010 17:04
da de ce inca ???
fleurdelis
Postat pe 28 Februarie 2010 17:06
am citit topicul dar e prea sarac in informatii. Ni se arunca o urma de noutate si pa. Nimic mai mult.
Subiectul in sine este frumos, dar e prea sec zic eu
ego_sum
Postat pe 12 Martie 2010 01:58
fleurdelis
Postat pe 12 Martie 2010 20:22
Da-mi un raspuns,dar nu copiat,cum se fac conexiunile,in creierul stangacilor,unde,durata de timp
scrichy
Postat pe 12 Martie 2010 20:56
care mai, al tau?? ne chinuim toti dar nu pricepem ioc, ce e cu el
fleurdelis
Postat pe 12 Martie 2010 21:59

apropo de creier,cica oamenii lenesi sunt parazitati. Au descoperit astia ca exista un parazit ( am uitat cum ii zice) care poate trai doar in zona occipitala, facand presiune pe un anume vas de la creier si asa devin oamenii lenesi, cu stari de somnoleta, si cu memorie slaba si, de aici si dezinteresul in......... ceva anume.
E bine ca nu doare!!!!!!
persidadamian
Postat pe 12 Martie 2010 22:31
La spital, rudele asteapta ingrijorate medicul pentru a afla ce s-a intamplat cu Bula.
Dupa o vreme apare si medicul, vizibil obosit si transpirat dupa operatia lui Bula.
- Buna ziua. Trebuie sa va spun ca Bula este in afara de orice pericol, totusi nu am reusit sa ii salvam creierul. Se poate face transplant de creier, dar acum trebuie sa hotarati cat vreti sa platiti, evident. Un creier de barbat costa 3.000 $ si un creier de femeie costa 300$. Care ar fi optiunea dumneavoastra?
Evident, tacerea s-a asezat peste grupul de rubedenii al lui Bula. Si sa nu va imaginati ca s-ar fi speriat de suma de bani. Pur si simplu femeile erau stupefiate de evidenta diferenta de pret dintre cele 2 tipuri de creier iar barbatii, evident, isi trageau coate si isi ascundeau cu greu zambetele.
In cele din uma, domnul X, important om de afaceri, om greu adica, retinandu-si cu greu zambetul, il intreaba pe medic:
- Si de ce ar fi o diferenta asa mare de pret intre creierul de barbat si cel de femeie?
- Pai vedeti dumneavoastra, creierul de femeie este folosit si nu il putem vinde la acelasi pret ca cel al unui barbat, care este nefolosit si este nou-nout!

persidadamian
Postat pe 12 Martie 2010 23:01
Eu cred ca daca prostia si lenea ar durea....Eu una cred ca ar fii spitalele pline si oameni ar urla de durere
xenaprintesarazboinica
Postat pe 12 Martie 2010 23:01
ahaa! tu ai urla maxim cred!
fleurdelis
Postat pe 12 Martie 2010 23:03
io crez ca visul alisanndrei a fost sa fie prezentataoare de stiri.


altfel interesant ce scrie acolo,desi ma intreb daca singura reactie vizata o fii mirarea. ..bine, pe langa aleea de cactusi ce apare cand posteaza Ale.
bluelight
Postat pe 12 Martie 2010 23:06
De la: persidadamian, la data 2010-03-12 23:01:19La spital, rudele asteapta ingrijorate medicul pentru a afla ce s-a intamplat cu Bula.
Dupa o vreme apare si medicul, vizibil obosit si transpirat dupa operatia lui Bula.
- Buna ziua. Trebuie sa va spun ca Bula este in afara de orice pericol, totusi nu am reusit sa ii salvam creierul. Se poate face transplant de creier, dar acum trebuie sa hotarati cat vreti sa platiti, evident. Un creier de barbat costa 3.000 $ si un creier de femeie costa 300$. Care ar fi optiunea dumneavoastra?
Evident, tacerea s-a asezat peste grupul de rubedenii al lui Bula. Si sa nu va imaginati ca s-ar fi speriat de suma de bani. Pur si simplu femeile erau stupefiate de evidenta diferenta de pret dintre cele 2 tipuri de creier iar barbatii, evident, isi trageau coate si isi ascundeau cu greu zambetele.
In cele din uma, domnul X, important om de afaceri, om greu adica, retinandu-si cu greu zambetul, il intreaba pe medic:
- Si de ce ar fi o diferenta asa mare de pret intre creierul de barbat si cel de femeie?
- Pai vedeti dumneavoastra, creierul de femeie este folosit si nu il putem vinde la acelasi pret ca cel al unui barbat, care este nefolosit si este nou-nout!

Eu una nu cred deloc ca barbatii sunt prosti..Barbatii sunt smecheri si egoisti..Barbatii au o inteligenta negativa si binainteles ca gandesc atunci cand ete vorba de profit...Femeile in schimb este mai slaba psihic decat un barbat,pt ca femeile gandesc cu inima,sunt slabe de minte,..Asa este lasat de la Dumnezeu,ca femeia are nevoie de sprijin moral de la un barbat...Dar ce poti sa inveti de la un barbat...Doar sexuaila,smecheriii,,,minciuna..Doar tampenii si lucruri negative
xenaprintesarazboinica
Postat pe 12 Martie 2010 23:08
Irina, ii un banc
persidadamian
Postat pe 12 Martie 2010 23:11
pt ea nu, persida.
bluelight
Postat pe 12 Martie 2010 23:12
fleurdelis
Postat pe 12 Martie 2010 23:14
poate nu stiu eu sa zic bancuri

lasand gluma de-oparte, Irina draga sincer, toti am avut micile/marile noastre dureri " but cope on" pffffffffff
C'est la vie!!!
persidadamian
Postat pe 12 Martie 2010 23:21
De la: persidadamian, la data 2010-03-12 23:11:31Irina, ii un banc
Barbatii au o inteligenta negativa si binainteles ca gandesc foarte bine atunci cand ete vorba de profit...Femeile in schimb este mai slaba psihic decat un barbat,pt ca femeile gandesc cu inima...De asta o joaca barbatii pe femeile cu vor ei..Pt ca femeia nu este asa puternica pshic ca un barbat..Femeia are nevoie de barbat...sa o sprijine moral,nu sa profite de slabiciunea ei de femeie...SLABA SI FIZIC SI PSIHIC...nu toate bineainteles,,mai sunt si exceptii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 12 Martie 2010 23:24
Irina eu zic ca ar trebui sa iesi mai des prin lume, poate asa ti-ai da seama ca privesti lucrurile muuuuuuuuult prea limitat
persidadamian
Postat pe 12 Martie 2010 23:32
De la: persidadamian, la data 2010-03-12 23:32:56Irina eu zic ca ar trebui sa iesi mai des prin lume, poate asa ti-ai da seama ca privesti lucrurile muuuuuuuuult prea limitat
Pai eu ies prin lume...Vorbesc cu o multime de oameni,invat din cazuri reale..Apoi unde sa ies in orasul asta mic...In disco nu imi place,in baruri nu imi place...Prefer natura.....In orasul unde locuiesc,este foarte plictisitor.....Pt mine este plictisitor,foarte plictisitor...apoi prieteni nu imi fac,ca apoi iarasi bagati intrige...Ca voi barbatii este jale cu mintea voastra negativa....Va invata prietenul ala mic si negru numai tampenii si sa deranjati oamenii cinstiti..Ca degeaba zici off doamne,,daca nu respecti poruncile...Diavolul suceste mintile oamenilor lui,,care triaesc intr-o viata murdara
xenaprintesarazboinica
Postat pe 12 Martie 2010 23:49
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-03-12 23:49:02
De la: persidadamian, la data 2010-03-12 23:32:56Irina eu zic ca ar trebui sa iesi mai des prin lume, poate asa ti-ai da seama ca privesti lucrurile muuuuuuuuult prea limitat
Pai eu ies prin lume...Vorbesc cu o multime de oameni,invat din cazuri reale..Apoi unde sa ies in orasul asta mic...In disco nu imi place,in baruri nu imi place...Prefer natura.....In orasul unde locuiesc,este foarte plictisitor.....Pt mine este plictisitor,foarte plictisitor...apoi prieteni nu imi fac,ca apoi iarasi bagati intrige...Ca voi barbatii este jale cu mintea voastra negativa....Va invata prietenul ala mic si negru numai tampenii si sa deranjati oamenii cinstiti..Ca degeaba zici off doamne,,daca nu respecti poruncile...Diavolul suceste mintile oamenilor lui,,care triaesc intr-o viata murdara
ESte si o vorba...Traiesti murdar...gandesti murdar
xenaprintesarazboinica
Postat pe 12 Martie 2010 23:51
era un banc trebuia doar sa zambesti atat
garbo074997
Postat pe 12 Martie 2010 23:54
Maresteti cercul de cunostinte, nu te simti bine intre barbati, foarte bine iesi cu prietenele la munte daca-ti place natura. Nu stiu, incerca sa iti recapeti increderea in oameni.
Tu singura iti faci faci rau, limitand-u-te asa doar la ceea ce consideri tu si cu tine, e greu nu stiu.
Iti slabesc si oportunitatile de a afla simple lucruri care pot sa-ti fie folositoare. Totul se face cu oameni Irina.
Tu singura iti faci rau, nu stiu, chiar nu constientizezi?
Dumnezeu? Irina?
Dumnezeu?
Dumnezeu a lasat omul liber Irina. Si daca te-a invrednicit spre cunoastere si intelegere, este pentru ca a vrut sa cunosti ceea ce iti este dat sa cunnosti. Tu singura iti faci rau, cred ca ti-e frica sa te descoperi pe tine insuti.
Tu in schimb te ascunzi in spatele unor idei fixe, pfffffffff
alegerea ta.
persidadamian
Postat pe 13 Martie 2010 00:11
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-03-12 23:01:59Eu cred ca daca prostia si lenea ar durea....Eu una cred ca ar fii spitalele pline si oameni ar urla de durere


S-ar imbogatii vindecatorii peste noapte, ar devenii milionari in euro....tot raul spre bine nu?
ego_sum
Postat pe 13 Martie 2010 00:27
hai maaaaa
garbo074997
Postat pe 13 Martie 2010 00:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
'SUPLEANTUL',ROMAN DE PETRU POPESCU 2 De la: alehandra 1 Noiembrie 2009 15:22
caut o carte anume... 31 De la: Madalina_Iosifescu_1 4 Noiembrie 2018 03:41
Imi vand toata biblioteca 33 De la: Mistique7 17 Februarie 2016 16:15
''profetiile maya pentru 2012"-Gerald Benedict 90 De la: tutankhamon 23 Februarie 2010 01:02
saluta generatia an blugi 5 De la: zambila 8 Noiembrie 2010 15:12
Setari Cookie-uri