Cresa - pareri si sfaturi pro si contra

Intai trebuie gasita cresa,unde copilul se va simti bine,nu toate cresele suntla fel.
E o idee buna,daca stie sa iti zica daca a mancat,daca i-a placut acolo.La inceput va plange,cam vreo saptamana,apoi se va duce vesel acolo.E o idee foarte buna sa fie incompania copiilor,e altceva cand e inconjurat de oameni mari mai tot timpul.
incepe sa vorbesti cu sefe de camin,si cu educatoare,pana gasesti o gradinita buna.Eu asa am facut.
daniilia
Postat pe 17 Februarie 2010 12:32
Salutare, ce mai fac copilasii vostri?
alex2007
Postat pe 22 Februarie 2010 07:32
salut,
piciul meu e ok, se simte bine la gradi, are prieteni si e mai cuminte.
de luni ramane la program prelungit, pana la ora 17.
sper sa mearga bine si asa.
Blue_Tattoo
Postat pe 22 Februarie 2010 13:42
Salutare, cresa. Ce mai faceti? Ce fac copilasii vostrii? Piciul meu a racit puternic la cresa si de o saptamana ne tot chinuim cu aceasta raceala care nu mai trece. Luam antibiotice si sper sa fie bine, de fapt este mai bine. Aveti grija de copilasii vostrii sa nu raceasca, caci este o perioada ciudata,acum este trecerea de la frig la cald, acum este frig din nou. Problema grava este ca multi parinti fac o greseala imensa, desi copilul este bolnav l duce n continuare la cresa si asa se mbolnavesc si ceilalti.Stiu este problema ca nu are cu cine sa-i lase dar totusi ar trebui sa gaseasca o solutie. Va pup si o zi buna. Aveti grija de comorile voastre. Sa auzim de bine. Astept raspuns de la voi.
alex2007
Postat pe 5 Martie 2010 07:38
Alex, multa sanatate piciului tau, sa se faca bine cat mai repede !
Al meu e bine :) ... pana acum :)
weekend pacut :)
Blue_Tattoo
Postat pe 5 Martie 2010 08:53
Puiu, ce -ți fac copilasii? Cum s-au acomodat la cresa. Nu mai scrieti si voi nimic pe aici.
alex2007
Postat pe 5 Martie 2010 11:30
Buna fetelor! Sunt sotia lui puiu ionut si ma nu numesc puiu nicoleta steluta si am doi copilasi superbi. Ne merge super bine la cresa Ciobanasului. A inceput sa ne curga nasu putin sa tusim, dar in rest e bine
CUNOASTETI UN SIROP MAI BUN DE TUSE; SI CEVA PENTRU IMUNITATE; pentru bebey de 1an si 6luni VA ROG MULT.
Va pup din suflet si numai bine copilasiilor vostrii! Ne auzim de bine. Astept raspuns de la voi.
puiu78
Postat pe 9 Martie 2010 12:51
Pt imunizare eu i-am dat Septilin, cate doua lingurite pe zi. E foarte bun. Si pt tuse sirop din muguri de brad, Plantusin(amandoua sunt naturale), sau ceai Favitusin. isi fac efectul mai greu dar si-l fac.
violeta1981
Postat pe 9 Martie 2010 13:01
iti multumesc din suflet! noi avem o tuse cu ruptura in git, cu foarte multi muci. si pt imunitate leam mai dat anu trecut oscilococilum. Ati incercat mini martieni sirop, cica e bun pt imunitate si costa cam 40ron.
Mersi ma duc la farmacie sper sa nu fie scump! Va pup fetelor!
puiu78
Postat pe 9 Martie 2010 13:10
Septilinul costa cam 35 de lei, Plantusin 10 si ceaiul in jur de 5 . Nu sunt f scumpe.
violeta1981
Postat pe 9 Martie 2010 13:13
Pt Puiu.
Baiatul meu a fost racit f rau a avut tot o tuse urata cu multe mucositati. Nou d-na dr. ne-a dat ketof , antibiotic iar pentru a elimina mucozitatile din gat ne-a dat pliculete de ACC varianta pt copii de 125mg si i-am dat 2 plicuri pe zi timp de 5 zile si chiar au fost bine l-ea eliminat pe toate costa n jur de 10 lei, iar pt marirea imunitatii ne-a zis sa-i mai dam Broncho-Vaxom pliculete cate un plic timp de 10 zile pe o perioada de 3 luni, dar cand se ncepe a doua luna trebuie sa tinem cont n ce data iam dat prima luna( de exp. daca am nceput sa i dam pe data de 9, luna a doua si a treia tot pe 9 sa fie). Eu i le-am cumparat astazi dar nu am gasit pliculete se pare ca nu se gasesc si am luat capsule au aceasi substanta si am dat 350.ooo n funtie de farmacie, se pot gasi si mai scupme. Totusi ar trebui sa mergeti la un medic cu micutii și sa-l ntrebati dacaar fi bine sa-i dati si voi. Pliculetele de Acc sunt bune pt ce a-ți spus voi ca au micutii, dar trebuie sa ntrebati medicul cat sa administrati pt ca ei sunt putin mai mici. Noi avem 2 ani si 4 luni si ne-a zis sa-i dam 2 plicuri pe zi.Sanatate si sa ne mai tineti la curent.Oricum de acum ncepe distractia la capitolul raceala, noi din 2 n 2 saptamani racim. Cred ca am avut vreo 2-3 luni n care am fost integral la cresa si restul ba la cresa, ba acasa.
alex2007
Postat pe 9 Martie 2010 15:00
Buna tuturor,

Sunt noua pe acest forum si am ajuns aici cautand informatii despre cresa de stat din Sectorul 1 (Pajura/Jiului). Am un baietel de 1 an si 7 luni si am vrea sa incepem si noi sa ne obisnuim in colectivitate.
Alex2007, am vazut ca tu ai baietelul acolo si am retinut din spusele tale ca mai sunt locuri. Din ce am citit pe alte forumuri, este destul de greu de intrat mai ales la cresele de stat. Crezi ca ai putea sa imi spui mai multe? Noi stam in Sectorul 1, foarte aproape de aceasta cresa, deci domiciulul ne-ar ajuta sa avem acces la ea. Tu ai intampinat dificultati cand ai inscris copilul? Cu cat timp inainte trebuie sa vorbim pentru inscriere? etc...

Iti multumesc mult de tot anticipat!
ramicara
Postat pe 9 Martie 2010 17:16
Pt Ramicara.
Da, noi am mers n septembrie 2009 la cresa si am facut cerere de prin martie si atunci ni sa spus ca locurile sunt ocupate, dar ar mai fi copii care mplinesc 3 ani si se mai elibereaza. Prin iulie am primit un plic prin care ne anunta ca nu au locuri exact ce ne-au spus și la nscriere, apoi prin august ne-au dat telefon si ne-au spus caci sau mai suplimentat numarul de locuri deoarece sa mutat cresa. Acum este la intersectie Pajura cu Bucurestii Noi langa Peny mai exact langa Posta chiar n statia de troleu. ți spuns sigur caci locuri mai sunt si acum caci am cunoscut pe cineva care a dus baietelul prin ianuarie dar cel mai bine este sa mergi sa vorbesti cu d-na directoare Constantin.Singurul impediment ar fi ca nu au curte pt ca copii sa iasa la aer. Vechea locatie cea din Pajura am nteles ca se renoveaza. n rest este bine sunt bine ngrijiti. Daca mai pot sa te ndrum cu ceva cu mare placere.Ei de regula cand mergi sa nscri copilul -ți spune ca nu mai au locuri deoarece trebuie sa rezolve cazurile sociale pe care le au si apoi ce ramane disponibil este cu bani.Pe zi costa 10 lei si daca mai foloseste pampersi trebuie sa-i duci n fiecare dimineata cand l duci.
alex2007
Postat pe 10 Martie 2010 09:40
Buna din nou,

Alex2007, iti multumesc mult pentru informatii. La noi sotul este in concediu de crestere copil si sta acasa cu bebe. I-am spus sa treaca pe acolo si sa intrebe in ce conditii l-am putea inscrie pe bebe, eventual sa faca si o cerere, chiar daca i se spune ca nu au locuri. Noi nu am avea nevoie imediat, concediul sotului se termina in iulie, dar am vrea sa ne asiguram dinainte, asa ca e mai bine sa mearga de pe acum.

Multumesc inca o data si... iti povestesc ce am facut dupa ce merge sotul acolo.

O zi frumoasa tuturor!
ramicara
Postat pe 10 Martie 2010 10:31
Buna,

Am fost pana la urma la cresa, ni s-a spus ca nu sunt locuri, am facut cerere si ramane sa vedem cat va dura pana cand ne vor anunta ca putem merge.
Speram sa se elibereze ceva pana in iulie cand vom avea noi nevoie.

Multumesc inca o data pentru informatii :)
ramicara
Postat pe 16 Martie 2010 12:18
Buna fetelor! Copii mei au facut bronsita! Si sunt suparata!
puiu78
Postat pe 22 Martie 2010 11:23
salut,
puiu78, imi pare tare rau :(
o sa treaca si asta...

piciul meu are polipi, din cauza asta mai tot timpul ii curge nasul, vreau sa ii scoatem.

am fost cu el la medic, mi-a spus ca il poate opera oricand, il anesteziaza, adica il adoarme punandu-i dormicum in perfuzie, in 3 ore suntem acasa...
dar mie mi-e un pic teama...
Blue_Tattoo
Postat pe 22 Martie 2010 12:39
Bafta, fetele. Si ALex a fost racit o saptamana si jumatate si tot nu ia trecut mai tuseste din cand n cand , dar trebuie sa trecem si peste asta.
alex2007
Postat pe 22 Martie 2010 23:49
alexu si sa te faci bine
garbo074997
Postat pe 22 Martie 2010 23:53
Mersi 997
alex2007
Postat pe 23 Martie 2010 00:07
Alo! Cresa mai este cineva pe receptie. Ce mai fac puisorii vostrii. Cum se mai simt?
alex2007
Postat pe 25 Martie 2010 21:48
La multi ani! celor ce poarta nume de floare sau iși serbeaza ziua de nastere n aceasta zi Sfanta de Florii.
alex2007
Postat pe 28 Martie 2010 15:36
Neata gradinita, cresa. Ce mai faceti? Nu ați mai dat nici un semn de viata. Ce mai fac bebeii vostrii?Am si eu nevoie de un sfat, trebuie sa-l operez de polipi pe Alex recomandati-mi si mie un medic bun. Blue parca tu ai zis casi tu urmezi sa-l operezi pe piciul tau.
alex2007
Postat pe 28 Aprilie 2010 07:04
Alex...
intra in privat
ultramoava
Postat pe 28 Aprilie 2010 07:11
Alex, salut :)
Inca nu l-am operat. Am fost la mai multi medici. Parerile sunt impartite. Unii spun ca nu e cazul de operatie. Mai vedem.
Nici nu stiu ce sa mai cred.
Blue_Tattoo
Postat pe 28 Aprilie 2010 16:20
Blue, eu am fost cu el la o d-na dr. orelist si mi-a spus ca are polipi si mi-a spus ca ar fi bine sa-l operez pana n toamna, dar trebuie sa i dau un tratament pt cresterea imunitatii. Mi-a zis sa-i dau singuler 1 luna, bronhofaxon 3 luni (10 zile pe luna) si 30 de fiole de vit C.
alex2007
Postat pe 28 Aprilie 2010 22:55
Alex,
Merci :) mai vorbim :)
Blue_Tattoo
Postat pe 29 Aprilie 2010 18:02
Copilul meu a inceput recent cresa la centrul de zi neghinita, sau cresa nr 13 din Sector 6, 2 sapt, deci poate e prematur sa ma exprim, dar ca si prima impresie, sunt foarte dezamagita. Nu aveam asteptari foarte mari, insa voiam doar sa se poarte doamnele educatoare/ingrijitoare(indeplinesc ambele roluri, desi ma indoiesc ca au niste studii aprofundate in puericultura) putin mai omenesc cu a mea odrasla si chiar si cu mine. Inteleg ideea de separare brusca, ca fiind cea mai benefica, desi nu sunt de acord cu aceasta metoda, insa, in prima zi, nici nu am apucat sa ii spun puiului ca plec, sa il pup, ceva..mi au dat sa completez o hartie si cat scriam, s-a dus la copii si au inchis usa dupa el, spunandu-mi ca sa nu ma gandesc sa ma mai intorc pana nu se face ora agreata...m-am conformat si drept urmare l-am auzit urland prin 3 usi inchise dupa mine, fara a da vreun semn ca s-ar potoli. Am zis ca stiu ele ce fac, si desi am plecat bocind si cu sufletul bucati, m-am gandit ca o sa fie bine. Ca sa rezum zilele ce au urmat, plans la dus, plans la luat, ma asteptam la asta, insa, nu ma asteptam ca nivelul de comunicare dintre doamnele educatoare sa fie atat de limitat. Se rezuma la a-mi spune ca a mancat si a plans...atat. Am incercat de nenumarate ori sa aflu ceva mai mult, daca se joaca, sta intrun colt, ce progam au, ce activitati fac, sa le spun ce ii place si lui sa faca, sa ii explice lucruri, ca e curios si ii place sa te auda vorbind vrute si nevrute, ca ii plac povestile si sa gadile oameni..nimic. nu m-au lasat nici sa aduc o minge de plaja sa se joace cu ea pe motiv ca ar darama televizoru...l-am luat de cateva ori cu vanatai, nimic grav, mici vanatai, inteleg si asta, copii se joaca si se lovesc, dar nonsalanta cu care a tratat intrebarea mea, daca cumva il lovesc alti copii sau se ia el la harta, raspunsul a fost; eh sunt copii, se mai bat!o sa se mai intample, nu putem sa stam cu ochii pe ei mereu. ????? Copilul meu acum a regresat in comportament cu aprox un an, plange din orice, sta numai lipit de mine, se trezeste noaptea intruna, e mult mai reticent la straini ca inainte, sa nu mai zic de cum plange cand aude de cresa...la inceput am crezut ca o sa ii treaca si se va obisnui...ar fi trebuit sa imi urmez instinctul din prima zi. Poate am nimerit nou o grupa nu chiar asa ok, poate am eu pretentii prea mari, poate nu am acordat suficient timp, insa, nu sunt dispusa sa risc sanatatea emotionala a copilului meu cu ideea ca poate nu e ca la prima impresie.
Las aceasta recenzie pentru ca majoritatea pe care le-am citit sunt de ceva ani, mare parte pozitive, ceea ce m-a si determinat sa il aduc aici. Imi pare tare rau ca nu a demers asa cum ma asteptam.
Ah si doar fyi, nu au niciun drept sa te dea afara pe usa, legal vorbind, parintii au dreptul la 15 zile de stat cu copilul la cresa pentru adaptare, fie ca stai pe hol sau in curte, doar sa stie ca esti acolo.

HG 1252/2012 privind aprobarea Metodologiei de organizare și funcționare a creșelor și a altor unități de educație timpurie antepreșcolara (sursa: Dreptonline.ro), publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 8 din 7 ianuarie 2013, în temeiul art. 108 din Constituția României, republicată, al art. 27 alin. (2) din Legea educației nationale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, Guvernul României adoptă prezenta hotarâre.
Art. 23: În vederea adaptării copilului, după înscriere, părintele/reprezentantul legal poate însoți copilul la programul din creșă pe o perioadă de maximum 15 zile.
garbo_491598
Postat pe 6 Iulie 2018 01:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Evoluia conceptului de inteligen 25 De la: daniilia 15 Noiembrie 2011 16:40
De la ce varsta incepem studiul unui instrument? 2 De la: clubul_de_muzica 28 Septembrie 2016 12:54
Cum sa-l invat la olita? 29 De la: nina2 13 Decembrie 2015 14:27
Vnd jucrii educative din lemn la pre FB 1 De la: vtunde 30 Iulie 2010 15:11
Stie cineva de gradinita Kitty din Iasi, e noua si cica e super 1 De la: garbo178946 8 Decembrie 2010 11:28
Setari Cookie-uri