imi prinde bine un sfat

Inca il vad pe acel om bun si foarte atent cu mine, care era dispus sa faca orice pentru noi si pentru mine. Nu pot accepta realitatea, nu il recunosc pe acest barbat.

Ma gandesc sa ii fac o vizita sa imi conving sufletelul ca intradevar acest om nu ma mai iubeste si asa cum spui tu sa pun piatra peste acest capitol. Am nevoie sa il vad (nu doar sa il aud prin telefon) ca sa pot sa las trecutul si sa merg doar inainte.
noi majoritatea discutiilor de despertire l-eam avut prin telefon, sunt 2 saptamani de cand nu ne-am vazut.

Ce ziceti mai are rost sa fac acest pas sau e mai bine sa las lururile cum sunt ca imi va trece candva, cumva,...


Va pup
Anca
ancanca
Postat pe 6 Mai 2009 13:31
Ar fi gestul celui care nu mai are nimic de pierdut...kiar nimic???.Sigur,DEMNITATEA.Si daca nu-ti respecti tu demnitatea ta de om ,crezi ca EL ti-o va respecta???Si inca ceva: ca va regreta aceasta alegere,si-o va reprosa lui sau celor ce l-au convins sau constrins sa o faca...Daca l-ai convinge sa si-o skimbe,ti-o va reprosa doar TIE,orodecite ori ceva nu-i va sta bine...si cite ocazii de astea nu sint in viata...RENUNTA.
valentino
Postat pe 6 Mai 2009 13:43

Eu cred ca ar trebui sa-l vezi, chiar si pentru ultima data...
E clar ca nu nu te poti desprinde de trecut pana nu te vei convinge ca nu mai exista nici o sansa... Du-te si infrunta realitatea, dar, asa cum spunea si Valentino, cu demnitate. Nu te umili si nu te lasa umilita! Incearca doar sa intelegi cum s-a ajuns aici, iar daca hotararea lui este irevocabila, accepta situatia cu fruntea sus.
Doare, stiu... dar va trece.



Ella34
Postat pe 6 Mai 2009 13:53
mai fetitza...asculta-l pe valentino ca le zice tare bine....

nu te umili inutil, ca din hotararea lui nu il scoti...daca te duci acolo si cersesti, ai sa-l dispretuiesti si pe el si ai sa te dispretuiesti si pe tine

e clar ca a luat o decizie, a ales, si cu siguranta tu nu ai fost cea mai importanta persoana din viata lui

nu zic ca nu te-a iubit, doar ca nu te-a iubit atat incat sa primezi tu si nu parintii lui....

respecta-i decizia, chiar daca te doare....nu te comporta ca o femeie crampon, ca in mod sigur asta nu il va intoarce la tine
wife_de_zmeu
Postat pe 6 Mai 2009 13:56
Eu cred ca trebuie sa schimbi doar directia in care priveste fata ta.La ce sa-l vezi?Faptul ca-l vezi, in nici un caz nu-l face mai bun.Mai prost da.
Ioana007
Postat pe 6 Mai 2009 13:57
Nici un moment nu o sa renunt la demnitate!!!
Merg sa ma conving si basta. Nu vreau sa il fortez, nici mila, nu am nevoie de dragoste cu forta nici de firmituri.

Ma gandesc ca vizita m-ar ajuta pe mine sa constientizez ca a ales intr adevar si pe de alta parte sa dovedesc ca sunt superioara si ca stiu sa ma comport si stiu sa las loc de buna ziua.

Poate intr-o zi cand va fi muuuuuuuult prea tarziu sa isi recunoasca: da fata asta chiar m-a iubit!

Stiu ca par naiva, insa mi-e atat de greu sa accept adevarul, e un sentiment pe care il controlez greu. Nu am suferit niciodata in viata mea de 26 ani.




ancanca
Postat pe 6 Mai 2009 14:39
mda..

pai d-aia iti place de el,pt ca ti-a dat cu sutul in fund.

la 26 de ani ii adori pe figurati,in timp femeia invata sa aprecieze linistea si normalitatea.

nu o sa renunti la demnitate?

sa fim seriosi,din clipa in care o sa pui piciorul in masina sa pleci spre el,pregateste-te sa te simti prost,sau mai bine zis f proasta.

stiu ca nu o sa-ti pice bine cuvintele astea,si imi cer scuze,dar daca tot vrei sfaturi,si ai deschis un topic pt asta...

asta este vrajeala..cu "sa ma uit in ochii lui, sa-mi spuna ca nu ma iubeste,sa vad la fata locului"..

sunt iubiri pt care merita sa lupti,la o adica, nimic nu este "prea mult",dar nu e cazu' la tine.

daca zici ca iti merge atat de bine in cariera..oricum te-ai fi plictisit repede,la timpuri noi,oameni noi..deh!









iasomia
Postat pe 6 Mai 2009 16:53
mda...


iasomico..

crez ca fetii-i mai arde de-o maciuca - doua la plecare...

he,he,he, femeile sunt maistre cand e vorba sa gaseasca justificari poetice la decizii de cacao... cu spume...
zambil
Postat pe 6 Mai 2009 17:02
Nici un barbat nu e un capat de tzara
scrichy
Postat pe 6 Mai 2009 17:12
oooo,da...

am mai auzit fraza asta:

sa mai facem dragoste o data,asa..de despartire..

chin mare pe bietii oameni ,zambilu'...
iasomia
Postat pe 6 Mai 2009 17:13
scricioaica...

nu de capat de tzara era vorba acilea...
zambil
Postat pe 6 Mai 2009 17:15
Anca, te implor sa-l lasi in plata Domnului. ESTE UN IMBECIL.
reviiiin....
gianiblue
Postat pe 6 Mai 2009 22:43
mda, te duci ca sa-ti tranteasca in fata ce ti-a spus deja la telefon.

Vrei sa-l vezi de mana cu cealalta? atunci sa vezi umilinta..si DURERE !!

Iti place sa te torturezi singura? Te intrebi De CE? raspunsul e simplu, pentru ca asa a vrut el. A ales cum era mai bine pentru el.
Ia-o ca atare. Fi demna!
gabitzza
Postat pe 6 Mai 2009 23:46
Asa imbecil si neserios cum este il iubesc atat de mult si mi-e tot mai dor de el si de noi si inca mi-e imposibil sa vad viat amea fara el


Incet incet simt ca ma detasez si eu de situiatia aceasta, muncesc mult, imi ocup timpul cu tot felul de lucruri, insa cand imi amintesc de noi .... totul revine la stadiul initial.

Va pup,
Anca
ancanca
Postat pe 7 Mai 2009 08:15
e clar...vrei sa te duci acolo si ai sa te duci...

abia astept sa ne povestesti cand te intorci

ala o sa te umileasca, tu ai sa plangi ca o fraiera si s-a dus dreku demnitate, si respect de sine...

ce crezi tu ca o sa-ti spuna nou ? ha ? in niciun caz nu o sa-ti pice in genunchi jurand amor etern

omul a luat o decizie, are sange in pix, se tine de decizia asta...

tu nu vrei sa accepti asta...batman...batman...

vrei musai sa discutati....ok...despre ce ? eu zic ca suferi de sindromul victimei, parol...
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Mai 2009 09:30
valentino, acelasi lucru l-am spus si eu, nu o iubeste SUFICIENT....
eu o inteleg, ii este greu, dar si daca el accepta sa se impace, o sa se rezolve ceva? o sa se mute ea la el, sau o sa vina el la oras? nu cred!!
ori el te iubeste, dar mizeaza pe faptul ca esti slaba, si astfel obtine ceea ce vrea el, adica sa te muti tu, fie nu-l intereseaza, si atunci, n-are rost, daca te vroia asa mult, venea el la tine sa se impace si sa-si ceara iertare pt ca umbla cu altele!!
ai grija de tine!
zambila
Postat pe 7 Mai 2009 10:00
peace..imagineaza-ti ca-i sunteti impreuna si te iubeste la nebunie si ca din motive de afaceri a plecat in somalia si n-ai unde sa-l suni! pare hilar, dar eu asa as face...trage de timp sa te poti clarifica. Timpul cerne tot...sentimente, minciuni..suferinta ta se va atenua si sentimentele lui se vor aseza...intanleste-te cu el, dar dupa ce trece ceva timp. Asa vei intelege cat il iubesti ( nu confunda iubirea cu posesivitatea) sau cat te iubeste...lucrurile vor veni de la sine..poate dupa doua luni te duci la el si iti da invitatie la nunta..atunci ai sa fii mandra de tine ca nu i-ai dat satisfactia sa te umileasca..de iubit poate o sa-l iubesti mereu, dar vei merge mai departe linistita..

Postat pe 7 Mai 2009 10:16
Cu totii aveti dreptate. Nu merita sa mai sper, nici sa mai lupt. Sunt impacata cu gandul ca am facut tot ceea ce imi statea in puteri (inclusiv decizia de a ma muta acolo, care zice el ca a venit prea tarziu).

Nu pot sa mint, mi-este foarte dor de el, as vrea sa il aud,ma doare ca nu m-a iubit si nu ma iubsete dar asa cum spuneti voi a facut deja o alegere - buna rea cum este, este alegrea lui si sunt nevoita sa o accept, sa ma rup de trecut si sa merg doar inainte.

Daca ma iubsete, isi va face damblaua si va reveni si voi vedea atunci. DA, stiu sunt o proastra, dar inca mai sper sa se intoarca :(

Va multumsec mult si credeti-ma pe cuvant ca parerile voastre mi-au dat mult curaj. Sunteti prietenii mei

O sa revin cu noutati.
ancanca
Postat pe 7 Mai 2009 14:13
Eu cred ca el, fiind sigur de iubirea ta pentru el, acum jongleaza.
Ii place sa te umilesti.
Nu merita!
Daca i-ai spus deja ca te-ai fi mutat acolo, in ultima instanta si nu a acceptat, e clar ca avea deja alte planuri, in care tu nu erai inclusa.
Nu te merita!
Si apoi.... Omul se schimba. Asta referitor la amintirile tale cu tandreturi si pupicuri. Si s-a schimbat in rau. Probabil ca schimbarea asta oricum ar fi aparut. Si daca ar fi aparut dupa nunta? Iti dai seama prin ce ai fi trecut?
Tot raul spre bine! Un sut in fund, un pas inainte!
O sa constientizeze el mai tarziu.... daca se va maturiza vreodata, ce a pierdut!
Tu, vezi-ti de viata ta, esti o fata frumoasa si cu mult peste nivelul lui!
Iar el nu te va aprecia niciodata la justa valoare.
picaturaderoua
Postat pe 7 Mai 2009 14:41
De la: miscoltianca, la data 2009-05-07 14:13:38Cu totii aveti dreptate. Nu merita sa mai sper, nici sa mai lupt. Sunt impacata cu gandul ca am facut tot ceea ce imi statea in puteri (inclusiv decizia de a ma muta acolo, care zice el ca a venit prea tarziu).

Nu pot sa mint, mi-este foarte dor de el, as vrea sa il aud,ma doare ca nu m-a iubit si nu ma iubsete dar asa cum spuneti voi a facut deja o alegere - buna rea cum este, este alegrea lui si sunt nevoita sa o accept, sa ma rup de trecut si sa merg doar inainte.

Daca ma iubsete, isi va face damblaua si va reveni si voi vedea atunci. DA, stiu sunt o proastra, dar inca mai sper sa se intoarca :(

Va multumsec mult si credeti-ma pe cuvant ca parerile voastre mi-au dat mult curaj. Sunteti prietenii mei

Simteam ca esti fata inteligenta...Totusi,nu cred ca,miine,poimiine,nu vei uita tot ce am discutat aici...Reciteste si tine la demnitatea ta.Depasit acest obstacol,vei creste in okii tai si ai altora si vei avea mai multa incredere in tine...Curaj.

valentino
Postat pe 7 Mai 2009 14:42
va raciti gura degeaba. fata vrea sa se impace cu el. crede ca acest lucru mai e posibil. va pleca si va veni cum a plecat minus putintica demnitate. dar ce conteaza asta? ea vrea sa se lamureasca. in traducere, sa il induplece . parca si vad discutia:

ea ajunsa in sat, cu mobilul in mana, incercand sa dea de el. cu greu , il face sa apara:

-cum, nu ma mai iubesti? ca ma iubeai acum doua luni de mureai.

el( privind-o calm si raspunzand raspicat):
-ti-am zis sa ma lasi in pace. gata. s-a terminat. vrei sa-ti desenez ca sa intelegi?

ea ( intelegatoare si glumeata):
-deseneaza-mi, ca tu desenezi frumos!

el ( privind-o hotarat):
-am o femeie pe care o iubesc.

ea( sarind ca arsa):
-dar, ma iubeai pe mine. cum ti-a trecut asa repede?

el( mestecand guma, vadit plictisit):
- te-am ... dar nu te. mai..capisci?

ea( cu lacrimi si demnitate):
-te las. fii fericit. nu te mai gandi la mine. te scot din suflet cu durere, dar te scot

el ( brusc inveselit):
-chiar, te tii de cuvant? (o pupa zgomotos si scoate un sunet onomatopeic)yessssssssss !

drama se incheie cu ea trista, deprimata, cu inima bucati , urcand in masina si cu el departandu-se vioi si zglobiu catre o duduie care tocmai aparu in coltul straizii
si_totusi
Postat pe 7 Mai 2009 14:58
Totusico ce masochista esti!
Probabilitate de a se intampla asta 90%, dar exista si cei 10%, nu?
picaturaderoua
Postat pe 7 Mai 2009 15:01
neah...totusica le cam nimereste...

auzi...ca sa-l citez pe anakin...

si daca batman era blond ?
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Mai 2009 15:03
picaturici, si martieni exista, si stafii si intalniri pe luna dar, problema e ca ,nu prea exista. in rest, totul pare sa fie
si_totusi
Postat pe 7 Mai 2009 15:04
Imi dau seama ca ai dreptate totusico. Si nu ca zice Wife....
Dar speranta moare ultima, nu?
Si apoi pana nu vezi cu ochii tai...
Ca apoi te linistesti instantaneu! De ce sa ramana cu indoiala si parere de rau pentru lucru nefacut?
picaturaderoua
Postat pe 7 Mai 2009 15:08
si ironiile ma ajuta in mod pozitiv chiar
ancanca
Postat pe 7 Mai 2009 15:13
mai fetele...io nu pricep ce mai vrea sa faca acu'...

se incapataneaza in chestia asta cu plimbarea acolo cu o pasiune demna de o cauza mai buna...

ala nu mai vrea, nene...nici cu 10 boi la jug nu il mai intoarce...

bre...ce ma seaca femeile astea cu mentalitate de victima...

mai ancuto...tie iti trebe' doua dupa ceafa...toti astia de-am postat ici sha ti-am zis acelasi lucru...



wife_de_zmeu
Postat pe 7 Mai 2009 15:16
bai ancuto...io te bat, sa stii...

stai pe cour linistita
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Mai 2009 15:18
acum fara gluma. imi permit un sfat pentru fetele ce au asemenea probleme

sa priveasca adevarul asa cum e el. un "nu" e un "nu". omul a fost clar. are pe cineva si vrea sa se casatoreasca cu respectiva. a persista in asa zise lamuriri e pierdere de vreme si umilire aiurea.
ce sa mai vezi? ce mai ai de lamurit ?ce sperante, cand e clar ca nu mai esti in carti?
in astfel de cazuri, elegant e sa te retreagi nu sa plictisesti un barbat.

sa n-am eu dreptate si sa poata rezolva ceva din aceasta intrevedere.chiar as vrea sa vad ce se va rezolva
si_totusi
Postat pe 7 Mai 2009 15:19

Eu raman la convingerea ca, cel mai bun mod de a te vindeca de o astfel de iubire, este sa primesti o usa in nas. Doare al naibi, dar vindecarea va fi completa si rapida.
Ella34
Postat pe 7 Mai 2009 15:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CAFENEAU DE VARA '' NE MUTAM AFARA '' PE TEREASA 6 De la: michela1 3 August 2009 14:47
Buna Romanie... 14 De la: LILO 3 Septembrie 2009 10:11
se poate? 45 De la: daniilia 15 Noiembrie 2011 16:31
ne aliem??? cu cine???tinem partea??? cui??? 99 De la: tutankhamon 21 Ianuarie 2010 14:05
la bloc 10 De la: Stefania_Negrus_1 28 Septembrie 2016 13:23
Setari Cookie-uri