Violenta

Salut Teddy ! Nu am negat faptul ca acest fenomen este inexistent! Dar nici nu trebuie sa credem ca este generalizat. De fapt vina o poarta si acele individe care nu au puterea sa rupa relatia si sa-si ia vita in propriile maini !
Remy
Postat pe 7 Ianuarie 2010 10:46
Violena domestic este o ameninare sau provocare, petrecut n prezent sau n trecut, a unei rniri fizice n cadrul relaiei dintre partenerii sociali, indiferent de statutul lor legal sau de domiciliu. Atacul fizic sau sexual poate fi nsoit de intimidri sau abuzuri verbale; distrugerea bunurilor care aparin victimei; izolarea de prieteni, familie sau alte poteniale surse de sprijin; ameninri fcute la adresa altor persoane semnificative pentru victim, inclusiv a copiilor!
de aceea ar trebui facute legi mai drastice si pedepse mai mari.nu,.....achitari ca pe"banda rulanta".......
sophia1971
Postat pe 11 Ianuarie 2010 19:45
Nu inteleg ce te leaga de acest barbat ,doar niste hartii??Cum iti vezi tu viitorul,manipulata in orice moment de un sot pe care mai trebuie sa-l si intretii ??De fapt ce asteptide la aceasta relatie??
garbo032800
Postat pe 15 Ianuarie 2010 16:27
De la: , la data 2009-04-06 10:15:11In majoritatea familiilor predomina violenta din ce in ce mai mult.Barbatii isi lovesc neveste in fata copiilor si chear si pe strada.Cei mai afectati sunt copii.Traind de mic intr-o familie in care vezi violenta,asa o sa cresti si tu agresiv.In cazul fetelor,cand isi vad mamele lovite cred ka asa este normal,iar cand se vor marita vor accepta si ele batai.Sa facem ceva impotriva violentei.


daca's proaste!
ce sa facem noi pt alea care nu au pic de respect pt ele si se lasa calcate in picioare de toti prostii?
blaa
Postat pe 15 Ianuarie 2010 16:41
Draga fata, pleaca de acolo cat nu este prea tarziu. Apuca-te sa faci ceva pentru a te putea intretine singura si daca te urmareste cere ordin de restrictie (o fi existand la noi in tare, daca nu ar trebvui facuta o campanie pentru votarea unei asemenea legi) Iti trebuie curaj, stiu, dar nu poti sta ca..., in asemenea conditii, pentru ca el de asta nu te apreciaza, ca accepti
luminitagram
Postat pe 16 Ianuarie 2010 09:43
ordin de restrictie nu exista , politia nu se baga decat cand te baga in spital sau in sac .sau daca se baga ii da o amenda pe care o plateste tot victima cu bani luati de la gura copiilor sau cu pumni si suturi, dupa caz.singura sansa e o fundatie care sa ii ofere consiliere sau chiar sa o ajute sa scape de acolo. din pacate in Romania exista doar 2 astfel de fundatii. dar ele nu au cum sa afle de ele pt ca exista dobitoci care fac misto cand pui pe chat o adresa de mail unde pot gasi consiliere sau ajutor.deliadalma chiar a vrut sa ajute concret nu prin mistocareli fara sens .e haios sa discuti din afara .partea tragica e ca daca cele care citesc chiar au probleme nu vor mai indrazni sa deschida gura de teama ca vor fi blamate sau chiar luate la misto. Remy, am vazut asta de prea multe ori.deschide ochii si ai sa fii uimit(a).stii vecina aia care vorbeste foarte tare si numai despre barbatul ei ala bun si nemaipomenit sau pe aia care se strecoara linistita pe linga pereti si nu vorbeste cu nimeni?cazuri ca cel din topic (daca e real )sunt cazuri fericite .exista mult mai grave. dar din clopotul de sticla e greu sa le vezi .
gipsyheart
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:30
Eu sunt rationala si gandesc lucrurile la rece exact ca un barbat...Imi folosesc creierul si inima doar daca se merita.....Dar barbati chiar daca se merita ei nu folosesc inima....Ei folosesc creierul pt a spala creierul si a conduce femeia in favoarea sa...Barbatul nu este corect si constit....De asta femeile au devenit feministe...Si fac doar ce vor ele....Pt ca barbatul nu poate pretinde corectitudine de la o femeia.din moment ce el nu este constit..Normal ca femeia,nu il asculta..Nu il iubeste...Poate unele stau cu barbatii ca au copiii...Ca asa fac barbatii...Iti fac copiii si daca femeile nu fac ce zic ei....Barbatul isi ia jucariile si pleaca la alta femeie...Femeia nu trebuie sa mai aiba parinti....Trebuie doar sa curete dupa barbat...sa aiba grija de copii..Sa munceasca...Sa faca dragoste...Ca daca nu,,barbatul pleaca....Da,,,barbatii exploateaza femeile,,,apoi vor iubire....Sa fie iubiti...Eu cred ca sunt tampiti la cap...Daca vrei iubire,,,trebuie sa oferi iubire..
omulsincer
Postat pe 19 Ianuarie 2010 20:59
Ca sa poti pretinde iubire de la o femeie...Trebuie sa fii bun...Da sa fii bun,,dar sa nu fii prost...Sa fii bun dar sa fii sever...Pt ca datorita greselilor oamenilor ca confunda bunatatea cu prostia...Si sunt prea buni decat trebuie,,sufera...Pt ca sunt luati de prosti..Apoi devin egoisti si nu le mai pasa de nimeni...Dar asta din cauza prostiilor si slabiciunile lor....Si bunatatea asta are o limita..
omulsincer
Postat pe 19 Ianuarie 2010 21:00
Feminismul va lipsi lumea de mame si de sotii crestine, iar egoismul va lipsi lumea de soti urmatori lui Hristos. Este nevoie a constientiza, cat mai repede, ca fiecare are chemarea lui, ca fiecare este luptat intru ale sale.

A intelege ca barbatul are datoria de a-si mantui femeia, copiii si pe sine, iar femeia pe aceea de a asculta de barbat si de a randui in chip odihnitor lumea in care vietuieste, este ceva ce tine de datoria fiecarui crestin. Acestea trebuiesc rostite in fata tuturor, cu curaj! La judecata, iubirea va fi criteriul de mantuire, insa sotii vor mai auzi inca o intrebare.

"Femeie, ai ascultat de barbatul tau precum Biserica a ascultat de Mine?"
"Barbate, ti-ai iubit femeia precum Eu Mi-am iubit Biserica si M-am dat pe sine-Mi pentru ea?"

Astfel, la sfarsit, din gura lui Hristos fiecare isi va auzi intrebarea sa. Raspunsul trebuie deci pregatit.
omulsincer
Postat pe 19 Ianuarie 2010 21:00
De la: buna01, la data 2010-01-19 20:59:48Eu sunt rationala si gandesc lucrurile la rece exact ca un barbat...Imi folosesc creierul si inima doar daca se merita.....Dar barbati chiar daca se merita ei nu folosesc inima....Ei folosesc creierul pt a spala creierul si a conduce femeia in favoarea sa...Barbatul nu este corect si cinstit....De asta femeile au devenit feministe...Si fac doar ce vor ele....Pt ca barbatul nu poate pretinde corectitudine de la o femeia.din moment ce el nu este cinstit..Normal ca femeia,nu il asculta..Nu il iubeste...Poate unele stau cu barbatii ca au copiii...Ca asa fac barbatii...Iti fac copiii si daca femeile nu fac ce zic ei....Barbatul isi ia jucariile si pleaca la alta femeie...Femeia nu trebuie sa mai aiba parinti....Trebuie doar sa curete dupa barbat...sa aiba grija de copii..Sa munceasca...Sa faca dragoste...Ca daca nu,,barbatul pleaca....Da,,,barbatii exploateaza femeile,,,apoi vor iubire....Sa fie iubiti...Eu cred ca sunt tampiti la cap...Daca vrei iubire,,,trebuie sa oferi iubire..
omulsincer
Postat pe 19 Ianuarie 2010 21:01
Si femeile sunt vinovate pt ca nu pun piciorul in prag de la inceput de asta barbatii ajung sa le loveasca...Pt ca barbatii sunt rai,,,si egoisti si nu te impui....Dar femeia face prea multe compromisuri si nu se respecta...Intoarce mereu obrazul pana ajunge sa ia pumni....
omulsincer
Postat pe 19 Ianuarie 2010 21:04
e ceva normal violenta e ca si sexu sa nu te plictisesti deobicei dupa o batalie teapana se lasa cu o partida de... apoi rezulta foarte multa dragoste si normal intelegere deci violenta este rupta din rai deci ceva normal
klaus77
Postat pe 20 Ianuarie 2010 19:10
De la: klaus77, la data 2010-01-20 19:10:31e ceva normal violenta e ca si sexu sa nu te plictisesti deobicei dupa o batalie teapana se lasa cu o partida de... apoi rezulta foarte multa dragoste si normal intelegere deci violenta este rupta din rai deci ceva normal


da Klaus, ,,rezulta" o plangere penala si ceva puscarie( daca stie sa faca toate demersurile si va stii ) , daca e indeajuns de cerebrala . In dragoste nu exista violenta..Chestia cu,,este rupta din rai " poate fi valabila la tine acasa , si e regretabil ca inca mai poti posta asemenea ineptii aici.
reyya
Postat pe 20 Ianuarie 2010 19:17
Klaus doar refuleaza pe aici. De fapt el acasa nu iese de sub pat. Unde mai pui ca e un lash. Un copil si o femeie orice barbat poate bate. Cu unul mai slab ca tine, normal ca-ti da mana sa fii leu. Ia sa se faca unul pe masura lui la el sa vezi cum fuge cu coada intre picioare.
Doara
Postat pe 20 Ianuarie 2010 19:46
De la: Dor_marunt, la data 2010-01-20 19:46:21Klaus doar refuleaza pe aici. De fapt el acasa nu iese de sub pat. Unde mai pui ca e un lash. Un copil si o femeie orice barbat poate bate. Cu unul mai slab ca tine, normal ca-ti da mana sa fii leu. Ia sa se faca unul pe masura lui la el sa vezi cum fuge cu coada intre picioare.
omulsincer
Postat pe 21 Ianuarie 2010 21:34
Am crescut in violenta,bataile si amenintarile tatei.Acum sunt casatorita,siinainte de a ma casatori,am spus sotului ca iert orice,chiar si inselatul,dar nu violenta ,nu accept nici verbala,nici fizica.
Din fericire,el e un tip calm,rareori sare calul si zice vorbe la manie.
fratii mei sunt si ei casatoriti,sunt mai mari ca mine.
Fratele meu e casatorit,are o fetita,si o familie reusita,fericita,in care nu e violenta.
Este adevarat ca unii barbati,chiarsi femei,isi exprima furia prin violenta fizica,si verbala.
E chestie de educatie,daca ti se permite sa teexprime,cand esti copil,si adolescent,nuvei avea izbucniri de furie caom matur.
Eu am reusit sa depasesc prblemele din copilarie cu iubirea uriasa a mamei.Ne-a umplut cu iubire,si nu a mai ramas loc pentru sentimente negative,iubirea rezolva multe probleme.
daniilia
Postat pe 18 Februarie 2010 01:11
Nu stim sa trasam limite celuilalt cu care vietuim,si de aici incepe lipa de respect,iar cand respectul s-a dus,se duce de rapa relatia.
dacanu am trasat de la inceput limitele,asta permit,asta,nu,mai tarziu foarte greu le va accepta,trebuie razboi si insistenta.
Mai rau e cand depinzi economic de celalalt,mai greu.trebuie sa gasesti portita,cu ce depinde si celalalt de tine.
daniilia
Postat pe 18 Februarie 2010 01:15
Pentru iris 60.
Ce se va intampla daca vei refuza constant sa faci ca el?Trebuie un razboi,o rezistenta,asa cred,si apoi se va potoli.
Asa facea tata,asa am facut eu la 25 ani,l-am infruntat,cu pretul de a ma batea mar.stii ca a inceput sa ma respecte???
daniilia
Postat pe 23 Februarie 2010 16:26
Eu cred ca se ajung la violente verbale si fizice.Pt ca femeia este prea toleranta si nu pune piciorul in prag de la inceput.Pt ca multe femei sunt tolerante cu barbatii la inceput,pt ca barbatii se comporta frumos.Apoi ei in timp isi dau arama pe fata...Si apoi femeia regreta ca a fost prea buna si toleranta..Dar este prea dificil sa il mai schimbi,din moment ce l-ai invatat prost de la inceput..Asa ca cel mai bine este,chiar daca barbatul se comporta frumos de la inceput..Trebuie impuse niste reguli bine stabilite..Si femeia sa fie mai hotarata...
xena_luptatoarea
Postat pe 23 Februarie 2010 23:33
mai fata...tu n-ai obosit ? cum dreaq te descurci cu atatea adrese de mail si atatea conturi ? io cred ca as uita parolele alea
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Februarie 2010 23:35
De la: xena_luptatoarea, la data 2010-02-23 23:33:21Eu cred ca se ajung la violente verbale si fizice.Pt ca femeia este prea toleranta si nu pune piciorul in prag de la inceput.Pt ca multe femei sunt tolerante cu barbatii la inceput,pt ca barbatii se comporta frumos.Apoi ei in timp isi dau arama pe fata...Si apoi femeia regreta ca a fost prea buna si toleranta..Dar este prea dificil sa il mai schimbi,din moment ce l-ai invatat prost de la inceput..Asa ca cel mai bine este,chiar daca barbatul se comporta frumos de la inceput..Trebuie impuse niste reguli bine stabilite..Si femeia sa fie mai hotarata...
Si regulile astea sa fie bine stabilite de la inceput..Daca vezi ca sare calul,te impui..Pt ca daca el incearca si ii merge,pt ca vede ca femeia cedeaza la prostiile lui.Normal ca asa o sa ii faca mereu..De asta este bine ca femeia sa invete sa il infrunte pe barbat...Si sa nu se mai lase calcata in picioare
xena_luptatoarea
Postat pe 23 Februarie 2010 23:35
no.. are agenda cred cu toate conturile si parolele
reyya
Postat pe 23 Februarie 2010 23:36
asa este. femeia trebuie sa impuna niste reguli barbatului inca de la inceput. e de preferat ca aceste reguli sa fie scrie si afisate pe usa de la frigider. asa barbatul nu va uita niciodata cum trebuie sa se poarte.
mcrinelam
Postat pe 23 Februarie 2010 23:37
neeee.....are carnetel, ca la bordel.....cu clientu si ziua si ora la care vine....sa nu se suprapuna baieteii....
tutankhamon
Postat pe 23 Februarie 2010 23:37
Irino...ai auzit vreodata de termenul "respect"?
Cand e ziua ta?Sa mor io daca nu`ti cadorisesc o carte a bunelor maniere...poate te ajuta cu ceva!
AdrianaR
Postat pe 23 Februarie 2010 23:38
clientii aia or avea si ei parole?
mcrinelam
Postat pe 23 Februarie 2010 23:38
reyyo...ma bate un gand......nu cumva suntem clone???? ca in ultimul timop cam gandim la fel......
tutankhamon
Postat pe 23 Februarie 2010 23:38
Pt ca daca barbatii insista cu prostiile lui.Si femeia cedeaza,,asa ii va face mereu..De asta ii bine ca femeia sa se tina tare si sa fie pe pozitie..De asta este bine,,daca barbatul insista si femeile pot sa insiste ca sa isi atinga scopul si sa fie mai respectate Sa nu ne lasam calcate in picioare de barbati.Si sa fim carpa lor de sters pe jos
xena_luptatoarea
Postat pe 23 Februarie 2010 23:39
Tuth ce se aseamana se aduna dar clone sigur nu suntem
reyya
Postat pe 23 Februarie 2010 23:40
De la: mcrinelam, la data 2010-02-23 23:37:12asa este. femeia trebuie sa impuna niste reguli barbatului inca de la inceput. e de preferat ca aceste reguli sa fie scrie si afisate pe usa de la frigider. asa barbatul nu va uita niciodata cum trebuie sa se poarte.
Da asa este..Pe usa de la frigider.Si pe usa de la dormitor
xena_luptatoarea
Postat pe 23 Februarie 2010 23:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum poti deveni un om puternic?Un om informat este un om protejat..Informatia face omul puternic 9 De la: ingerasulluptator 1 Aprilie 2013 21:31
Cursuri engleza copii timisoara 1 De la: garbo_411140 27 Aprilie 2015 08:04
Baiatul meu are crize de nervi 95 De la: Andy1969 18 Aprilie 2010 16:16
Copilul meu ma ameninta cu sinuciderea 152 De la: garbo089273 17 Martie 2010 22:28
ziua copilului-1 iunie 2010 35 De la: fleurdelis 2 Iunie 2010 19:26
Setari Cookie-uri