dorinta de razbunare

Nu sunt razbunatoare.Uite, chiar imi pare rau ca te-am necajit.(Atunci cand am facut-o)O razbunare inteligenta, inseamna sa-i intinzi partenerului mana sau inima.Sa raspunzi cu bine raului.Sau cel putin, sa te abtii.Restul sunt pacate lumesti.
Ioana007
Postat pe 5 Iunie 2009 06:59
eh, Ioane... scuze acordate.
dar asta descrisa de tine nu-i razbunare, puiule. e posibil sa fie chiar un indemn de a mai primi rau. extrem de putina lume intelege lectia binelui ca replica la rau.
gianiblue
Postat pe 5 Iunie 2009 07:46
Iti multumesc.Esti o fata buna.Indiferent cat rau este imprejurul nostru,un om bun, este ca o oaza intr-un pustiu.
Ioana007
Postat pe 5 Iunie 2009 11:52
va multumesc, tot ce spuneti aici, este plin de intelepciune si tilc... sinteti adevarati maestri, mi-am luat notite, ca viata e asa cum e,,, unii mai pish pish, dar ajung ei la un capat... sa aveti o zi foarte buna, ca sinteti superbi... eu simt ca pe adevaratii mei prieteni...
egabrielita
Postat pe 5 Iunie 2009 12:04
E viata oare inteleapta,
Sau ne coboara catre rau,
Cat inima o sa ne bata,
Eu zic sa ne iubim mereu,

In mana ta acum e raiul,
Si-n suflet vechile porunci,
Deci tu iti foloseste graiul,
Cuvinte bune cand arunci,

Ca o samanta care creste,
Pe-ogorul inimilor sfant,
Cu vorba ta ma nimereste,
Ca pe-o bucata de pamant.

De bine pui,de bine creste
Rau nu serveste nimanui,
Chiar daca ratacim orbeste
Si ne-ntepam in cate-un cui.

Cuvintele sa nu raneasca,
Sa nu le facem ca sa doara,
Nu face glontul sa loveasca,
Nevinovata caprioara,

Sa transformam viata in chin
Sau si mai rau, in propriul haos,
Mai bine cupele cu vin,
Sa fie binelui adaos.



Ioana007
Postat pe 5 Iunie 2009 23:22
egabrielita, ma bucur ca simti asa.
Ioane, frumos. Dar pentru mine este inutil. ba nu: chiar malefic. Nu-mi foloseste sa fiu om bun. Dimpotriva: sufar. ma rog, nu in aceasta perioada. dar bunatatea nu a intors bunatate. unde-i "culegi ce semeni"?
gianiblue
Postat pe 5 Iunie 2009 23:33
Esti sigura ca ai semanat ce trebuia?
Ioana007
Postat pe 6 Iunie 2009 16:10
sunt sigura ca am semanat ce trebuia dar acum sunt sigura ca am semanat unde nu trebuia. era sterp. eu am crezut ca viata semintei va face pamantul roditor. nu este asa.
gianiblue
Postat pe 6 Iunie 2009 16:53
Este bine ce ai spus.Ai invatat ca pentru a obtine ceesa ce vrei, trebuie sa faci niste alegeri bune.
Ioana007
Postat pe 6 Iunie 2009 19:10
Gianetta,ori asteptarile tale sint mult peste posibilitatile rasei umane,ori ai trait niste crunte nedreptati...altfel nu-mi explic atitudinea ta si,sincer,mi-ar place sa te conving de contrariul...
valentino
Postat pe 7 Iunie 2009 08:25
Dorinta de razbunare nu are nimic benefic in ea. Te macina , te inraieste, te face din om neom si iti consuma cea mai mare parte din energie.Dupa ce te razbuni simti secatuire, simti o mare pierdere , simti cat de mic ai devenit. Razbunarea nu aduce nimic bun, te face doar sa te cobori la nivelul celui care ti-a facut raul. Si nu-i pacat sa te cobori? Mult mai bine e sus decat jos pe covor...ca sa nu zic put sau groapa...
cercelmarilena
Postat pe 10 Iunie 2009 15:05
bre tanti cercel,

da' ce bine ai descris starile alea...crez ca te-ai razbunat ceva la viata matale...
iasomia
Postat pe 10 Iunie 2009 15:06
valentino, nedreptati crase, nu joaca. dar asta nu inseamna ca nu cred in oameni. nu ma las in ruptul capului transformata intr-o catza, o rea ... de aceste intamplari. ar fi pacat. m-am educat frumos atata vreme. nu merita sa ma pierd pentru nici o intamplare.
gianiblue
Postat pe 10 Iunie 2009 15:14
ia sa vedem..mico...plecam de la ce spune giani...

nu vreau sa fiu catea nicicand
n-ai sa ma vezi de dor latrand...

iasomia
Postat pe 10 Iulie 2009 20:05
sa-mi bag picioarele in foc
de nu te prind eu de mijloc
si te trintesc de caldarim
sa-ti sara ochii-n alt tarim


Gata! m-am racorit.Merci!
Aemulus
Postat pe 10 Iulie 2009 20:10
iasomico...

eu crez ca-i vorba mai mult de-o haulita, ceva...
zambil
Postat pe 10 Iulie 2009 20:10
'naseara tanti, 'naseara nenea! pot sa ma bag si eu?
preciouss
Postat pe 10 Iulie 2009 20:15
zambilu'

nu vezi ca s-a inveselit?...

mico,

asa fetita,fa iar crima
si spune ce gand te deprima...

iasomia
Postat pe 10 Iulie 2009 20:15
Preciouss, baga fetita geana ca e voie.

Jasmine, no secrets in my mind.
Aemulus
Postat pe 10 Iulie 2009 20:22
"binele intoarce si celalalt obraz,incercand sa convinga;in timp ce raul se multumeste -sardonic sau ironic,nu stiu -sa invinga."
preciouss
Postat pe 10 Iulie 2009 20:34
sincer am si eu o problema cu asta...cand ma cert cu prietenul meu ne certam deseori pe chestii pe care eu nu le pot face pt ca sunt minora,iar el este cu ceva mai mare decat mine..si tot timpu incerc sa fac un lucru pe care si el l`a facut si mie nu mi`a convenit doar din razbunare ca sa vada si el cum e...de ex.:el iese afara pana tarziu si eu nu am voie la ora aia...ii spun k nu imi convine si ca in viitor o sa fac si eu la fel...credetzi ca e doar din cauza imaturitatii sau de ce?
Foxy_L
Postat pe 12 Iulie 2009 00:31
Da!
Aemulus
Postat pe 12 Iulie 2009 06:02
Razbunarea e o tampenie.Cel/cea care te-a suparat nu merita efortul sa le mai dai atentie si se vor simti exact cum merita.Ii va durea mai mult decat, daca, vei incerca sa le raspunzi pentru ceea ce-ti fac.Persoana care m-a jignit,sau care mi-a creat probleme,ma refer la mine,nu-i mai dau atentie si in final se lasa pagubasa.Numai lasii si prostii se razbuna.Si maine e o zi si vei intalni persoane care te vor face sa uiti rautatile.Fiecare face cum crede.
Dalimi
Postat pe 12 Iulie 2009 11:25
garbo017352
Postat pe 12 Iulie 2009 20:14
garbo017352
Postat pe 12 Iulie 2009 20:14
razbunare,pe cine sau pe ce?
syrenaa
Postat pe 17 Iulie 2009 15:10
De la: mirandra64, la data 2009-01-20 17:03:03dorinta de razbunare ..............
Nu sunt razbunatoare....O razbunare inteligenta, inseamna sa-i intinzi partenerului mana sau inima.Sa raspunzi cu bine raului.Sau cel putin, sa te abtii.Restul sunt pacate lumesti.
sophia
Postat pe 18 Iulie 2009 11:25
52,

dracoasa esti, neneaca..
kyra
Postat pe 18 Iulie 2009 11:37
garbo003632
Postat pe 18 Iulie 2009 18:30
SUNT SCORPION,SE SPUNE DESPRE CEI NASCUTI IN ZODIA ASTA CA SUNT RAZBUNATORI.ASTA NU MA CARACTERIZEAZA,DESI MOTIVE AS FI AVUT DE MULTE ORI.AAA!!!DAR NU UIT!SI SE INTAMPLA DE FOARTE MULTE ORI SA DAU NAS IN NAS CU'' PERSONA NON GRATA''PENTRU MINE DUPA MULT TIMP DE LA EVENIMENT,ATUNCI AMINTESC SUBTIL SUBIECTUL DE MULT TRECUT.FARA URA ,PUTINA RANCHIUNA,ACOLO CATIVA STROPI,CA ALTFEL N-AS MAI FI SCORPIE SI-AS SUFERI .
garbo020185
Postat pe 19 Iulie 2009 17:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un sfat, va rog...eu nu mai stiu... 118 De la: 12 Aprilie 2015 07:38
viata si boala este nedreapta 23 De la: yanyacharberet 4 Septembrie 2009 17:45
Rautatea si invidia predomina peste tot in Romania,,la cetatenii romani 27 De la: pantera_neagra 13 Februarie 2010 05:39
Mai sunt oare femei care le este frica de nastere? Pt ca mie imi este frica si de o injectie... 181 De la: luptatoareacurajoasa 4 Iunie 2010 11:29
Iubirea mai presus de orice! 2 De la: _alexandra 4 Iunie 2009 14:05
Setari Cookie-uri